BUITENLAND. Handelsberichten. Pe eerste zitting van iet Turksche parlement. Zeetijdingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. iPrözen va» Ëüeeten. 101 "S tijdlang eenige honderde veroordeelden van de gevaar lijkste uit geheel Londen zich slechts onder opzicht .van vier agenten en een wachtmeester bevonden, daar de wachters het druk genoeg hadden om de cellen te ontsluiten. Dank zij de goede discipline liep alles in de beste orde af en werd later niemand gemist. Den 27en Februari jl. had te Savannah (Zuid-Amerika) een merkwaardig duel op de open bare straat plaats. Twee jonge handelaars, die elkander eenige dagen te voren in een wijnhuis eenige onaangenaamheden hadden gezegd, ontmoet ten elkander midden op straat en de een gaf den ander een oorvijg. Onder den toeloop van een talrijk publiek werden de revolvers getrokken en beide partijen schoten zoolang op elkander tot zij zwaar gewond neervielen. Intusschen was niemand van de tot 2000 personen aangegroeide menigte gewond. Slechts een arme schimmel, die er niets mede te maken had, kreeg eenkniewond. In de te Utrecht in de afgeloopen week ge houden vergadering van de leden van den ring Utrecht der broederschap van notarissen in Nederland, is besloten de zienswijze van den ring omtrent het ontwerp tot wijziging van de wet op het notarisambt, aan het hoofdbestuur dier broe derschap mede te deelen, teneinde dit daarop zou kunnen letten bij zijn omtrent dit ontwerp in te dienen adres. Tegen de voorgenomen wijzigingen bestond bij de aanwezigen geen overwegend be zwaar, dan alleen wat betreft het bezit van den doctoralen graad als vereischte om tot notaris te worden benoemd. Daartegen had men vrij alge meen bedenking. Gisteren is alhier te koop aangeboden een huis en erf op de Rotterdamsche kaai, wijk O n° 239> groot 1 are 10 centiaren. Verkocht voor ƒ3810. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het depar tement van marine op den llen April a. zal worden aanbesteed de levering van diverse mate rialen voor de directie der marine te Amsterdam. 29 Mrt. 's av. 11 u. 49 gr. 30 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 53 gr. 's av. 6 u. 49 gr. De stilte der Paaschweek doet zich ook op politiek gebied ernstig gevoelen, daar deverfegen- woordigingen op reces zijn gescheiden en de ministers eenige dagen rust op hunne buitenplaatsen zoeken, zoodat de Oostersche quaestie eigenlijk alleen nog maar de aandacht trekt. Gunstige en ongun stige berichten te dien aanzien staan lijnrecht tegenover elkander. Wat betreft de regeering van Engeland, deze schijnt, volgens van verschillende zijden ontvangen berichten, te hebben toegegeven aan het verlangen van Rusland en besloten het protocol te teekenen zonder dat daarin eenige belofte van ontwapening zal worden opgenomen. Hieromtrent zijn alle berichten eensluidend. Dit is echter niet het geval ten opzichte van de ontwapeningsquaestie zelve. Terwijl toch de een meldt, dat een gelijktijdige ontwapening door Rusland en Turkije was voorgesteld, verzekert een ander dat Rusland heeft beloofd te zullen ontwa penen en een derde, dat de quaestie is opgelost, zonder zich uit te laten over de modus quo. In ieder geval moet Engeland de tegenvoorstellen van Rusland hebben aangenomen zoodat tegen de onderteekening van het protocol geen bezwaar meer bestaat. Dus de vrede is verzekerd Evenmin als door de - niet-onderteekening de oorlog zeker zou zijn geweest. Een bijzonder nommer van de Globe bevat een telegram uit Konstantinopel van giste ren, volgens hetwelk de Porte, naar aanleiding van een telegram van een harer vertegenwoordi gers in het buitonland ontvangen om zich tot een spoedigen oorlog gereed te houden, de Turksche vloot uit de zee van Marmora had teruggeroepen met bevel om zich te stationneeren aan den in gang der Zwarte zee. Intusschen is daarenboven geen verandering gekomen in den staat der onderhandelingen met Montenegro, daar de Turksche regeering volstrekt geen verdere concessies wil verleenen en niets wil weten van den afstand van Niksicb. Deze zaak is zelfs een onderwerp van behandeling in het parlement geweest, en met bijna eenparigheid van stemmen hebben de afgevaardigden besloten in het adres van antwoord op de troonrede eene paragraaf op te nemen, waarin zij verklaren, dat in de quaestie met Montenegro de regeering han delt overeenkomstig de belangen en de waardig heid van het land. Zij hebben zich uitdrukkelijk tegen den afstand van grondgebied verklaard. Vooits zal in het adres nog de verwerping van de voorstellen der conferentie van Konstantinopel worden goedgekeurd. De Montenegrijnsche afgevaardigden zijn nog niet naar bun land teruggekeerd, maar indien van weerszijden geen de minste neiging tot toegeven wordt aan den dag gelegd zullen weldra de onder handelingen worden afgebroken en daardoor, in weerwil van nog zooveel protocollen, eene aanlei ding voor een RussischTurkschen oorlog gehand haafd blijven. Generaal Ignatieff heeft te Berlijn herhaaldelijk conferenties gehad met prins Bismarck, bij wien hij ook, met zijne echtgenoote gedineerd heeft. Ook met de Russische en Italiaansche gezanten heeft hij conferenties gehad en vertrok vervolgens gisteren naar St. Petersburg. Na verschillende mislukte pogingen is eindelijk door de Italiaansche kamer van afgevaardigden met een groote meerderheid van stemmen, 208 tegen 20, een wetsontwerp aangenomen, waarmede men Italië wel geluk mag wenschen. Het bevat nl. de invoering van verplicht lager onderwijs. 'tWas het zevende wetsontwerp van dien aard dat bp de kamers was ingediend. Het blijkbaar naderend einde van den paus geeft aanleiding tot verschillende berichten omtrent het eventueele conclave. De Kölnische Zeitung be weert, dat de geruchten, volgens welke het plan bestond om bij de aanstaande verkiezing van een nieuwen paus het recht der mogendheden om te intervenieeren op te heffen, dezen aanleiding heb ben gegeven daaromtrent vertrouwelijke vertoogen te richten tot het Vaticaan, Namens den paus moet de heer Simeoni hierop hebben geantwoord, dat hij niet voornemens was eenige nieuwe bepa lingen of maatregelen voor het aanstaande con clave in te voeren, hoewel de toestand der kerk buitengewone voorzorgen zou vereischen. Gisteren kwam in de Grieksche kamer het wets ontwerp tot regeling van de reserve bp het actieve leger in behandeling, waarvoor door het kabinet de portefeuille quaestie werd gesteld. Het werd echter, evenals dat tot het sluiten van een bui. tengewone leening, aangenomen, waarna de zitting werd gesloten. Zoo is dan, schrijft een correspondent van de Indópendance, het Ottomanische parlement eindelpk een feit geworden. Wij hebben het gis teren (den 22'en Maart) voor het eerst aan het werk gezien. Het was zijne eerste openbare zitting, wanneer men eene zitting openbaar mag noemen bij welke slechts eenige bevoorrechte per sonen tegenwoordig waren, aan wie men toegang- kaarten gezonden had. De ruimte in het vroegere ministerie van koophandel, waar de zittingen ge houden worden, is nog te beperkt om het groote pu bliek toe te laten. Niettemin waren er een tachtigtal toehoorders tegenwoordig, waaronder tolken van gezantschappenvertegenwoordigers van de beurs en den handel, verslaggevers van de plaatselijke en buitenlandsche pers, ambtenaren enz., een publiek waarvan het meerendeel geen woord verstond van de taal die door de volksvertegenwoordigers ge sproken werd, doch dat alleen-kwam om te zien hoe een Turksch parlement zich wel houden zou. De kamer wasna hare installatie en beëedi- ging, bezig aan het vaststellen van haar regle ment van orde. Alle leden waren tegenwoordig, behalve die uit Bagdad, uit Bassorah en uit Tri poli, die nog niet aangekomen zijn. De voorzitter opende de zitting met een welkomstgroet, waarin hij de afgevaardigden aan hunne plichten herin nerde. Daarna nam de beraadslaging een aanvang. Over de eerste artikelen had weinig debat plaats, doch bij art. 5, handelende over het recht van interpellatie, werd levendig van gedachten gewis seld. Het artikel bepaalde dat de interpellation schriftelijk ingediend, door de kamer en door den minister goedgekeurd moesten worden, welke laatste er zelf of door een gemachtigde op zou antwoor den, Er werd echter "geen tijdruimte bepaald waarin de minister zou moeten antwoorden en bovendien zou het antwoord denzelfden weg moe ten volgen als de interpellatie zelve. Verscheidene afgevaardigden voerden tegen deze bepalingen het woord met een gezond verstand, eene gematigdheid en eene gepastheid, welke men in mannen, die uit het hart hunner provinciën kwamen en voor het eerst eene wetgevende ver gadering bijwoonden, niet verwacht zou hebben. De kamer is nog niet in party en verdeeldeene rechter- of linkerzijde bestaat nog niet, maar de leden wenkten elkander van hunne banken toe in welken zin zij zouden spreken of stemmen. Een der mollaWs voerde met wezenlqke welspre kendheid het woord. Hy zeide dat wanneer voor het antwoord eerst de toestemming van de kamer en de machtiging van den minister gevorderd werd, er geen reden bestond waarom de interpellatie maar niet dadelgk ter zyde gesteld zou worden. By stemming besloot men de verdere beraadsla ging over art. 5 uit te stellen tot eene volgende zitting, waarna eenige artikelen met of zonder wijzigingen werden aangenomen en ook de verdere discussie over het reglement tot nader werd uit gesteld. Alle afgevaardigden bewaarden eene kalme en waardige houding. De Christenen voerden minder het woord dan de Muzelmannen. Allen toonden zij het gewicht hunner taak ten volle te begrijpen. Van sommige afgevaardigden moet erkend worden dat zij eene wel wat slaafsche houding tegenover de regeering aannemen en hua tijd doorbrengen met ,de ministeriën en voorname staatsbureaux af te loopen. Gelukkig begrijpt de meerderheid echter haar plicht beter. Er worden verscheidene mahomedaansche afgevaardigden genoemd, die met lange lijsten van bezwaren tegen de provinciale besturen te Konstantinopel aangekomen zyn en die voornemens zgn te betoogen, dat de oorzaak der tegenwoordige crisis te zoeken is in de on kunde en de knevelarijen der ambtenaren in de provinciën. Die afgevaardigden zullen niemand ontzien en het is te hopen dat hunne Christelijke ambtgenooten hun voorbeeld volgen en onbewim peld alles zeggen zullen wat hun op het hart ligt. De regeering verlangt voor het overige de waar heid te kennen omtrent alles wat, om de eene of andere reden, buiten haar eigen toezicht gelegen is. Waartoe zou eene constitutie, eene volksver tegenwoordiging anders dienen dan om de mis bruiken te doen, verdwijnen, welke het land be dorven hebben, en om orde en rechtvaardigheid te doen heerschen in een rijk, dat veel te groot is om naar den wil van éen man geregeerd te wor den? Over het geheel geeft de zitting van giste ren recht om een goed inzicht in het parlemen tair reg'eeringsstelsel te verwachten, vooral bij de Turken. Wie de zitting bijwoonde, zou gedacht hebben dat al deze lieden hun leven lang het ambt van afgevaardigden vervuld hadden. Dit feit heeft ieders aandacht getrokken en algemeen was de indruk dat van zulk een volk, wanneer het goed bestuurd en op den rechten weg geleid wordt, veel te maken is. Men zag hier bewoners van de meest afgelegen ge westen des rijks, die als het minst ontwikkeld bekend staan, uit Koniah en Diarbekir bij voor beeld. Hunne houding, hun tact en hun gezond verstand hebben ons allen verbaasd doen staan. Men vormt zich in Europa een verkeerd denk beeld van deze Oostersche volken, welke nooit met de Europeesche beschaving in aanraking ge weest zijn. Men wil zelfs niet erkennen dat zij de gebreken hunner goede hoedanigheden kunnen bezitten. De godsdiensthaat, de dweepzucht en de onverdraagzaamheid heerschen het sterkst in Europeesch Turkije, waar de hartstochten door het buitenland worden opgehitst. In sommige streken van Aziatisch Turkije daarentegen kan men Christenen en Mahomedanen als broeders samen zien leven, dewijl daar de gemoederen niet ver bitterd worden door de staatkundige kuiperijen, Deze zelfde opmerking maakte ik gisteren nog tegen een Europeesch diplomaat, die bp de zitting tegenwoordig was en die zich voorgesteld had in de afgevaardigden van Koniah, Angora en Erze- roum eene soort van halve wilden te zien, tot het midden toe naakt en gewapend met een geheele verzameling pistolen en yatagans, nog bevlekt met het bloed der Christenen. In plaats van d'. Serviem Effendi, die tot lid van den senaat benoemd is, hebben de Christenen te Konstantinopel gisteren een afgevaardigde ver kozen. Hunne keus is gevallen op een Grieksch bankier van Galata, zoodat de Koustantinopelsche Grieken nu twee vertegenwoordigers in de kamer hebben. Van Vlissingen vertrokken, met restant lading stukgoederennaar Rotterdamhet stoomschip P. Caland, gezagv. E. Deddes. Aan het overzicht van den binnenlandschen handel te Middelburg over het jaar 1876, voorko mende in het jaarverslag der kamer van koophandel, is het volgende ontleend: De handel in granen en zaden bepaalde zich weder nagenoeg geheel tot uitvoer van de produc ten van Walcheren, waarvan tengevolge van een over het algemeen ruimen oogst een goed deel beschikbaar was, dat tot stijgende prijzen steeds koopers vond. De prijzen van tarwe hadden voortdurend een langzaam stijgende richting en liepen van ƒ270 per last op tot 360 in November, waarna meer aanbiedingen en flauwere vraag eene verlaging veroorzaakten, zoodat op het einde des jaars tot 330 werd afgegeven. Tarwemeel werd in groote hoeveelheden voor plaatselpk verbruik aangevoerd. Rogge, die hier niet veel wordt gebruikt noch verhandeld, volgde geregeld den loop der tarwe- prijzen. Beide soorten van gerst vonden steeds grif koo pers; wintergerst werd tot 1871 a 217 j en zomergerst tot 180 a 210 verhandeld. Witteboouen met veel onverkochten voorraad van het vorig gewas werden in de eerste 7 maan den langzaam tot dalende prijzen aangekocht; geopend op 360 per last daalde prijs tot 315, waarop plotseling eene dringende vraag voor Frankrijk de prijzen aanmerkeffjk deed verhoogen, en de nieuwe oogst, niettegenstaande de minder goede en meestal niet droge kwaliteit, tegen 240 tot 510 per last nagenoeg geheel werd verkocht. De fluctuatiën in bruineboonen waren minder belangrijk; het restant van den vorigen oogst werd in het eerste halfjaar tot 390 a 465 per last verkocht; de nieuwe oogst vond koopers tot ƒ420 a ƒ450 per last. Paardenboonen, die meestal in zeer slechten staat waren geoogst, werden gemiddeld 240 per last betaald. Groene erwten, die hier veel worden verbouwd, waren voortdurend gezocht tot hooge prijzen; in het eerste halfjaar werd omstreeks ƒ360 per last betaald; de nieuwe oogst, die ruim en goed was, is tot 315 a 352J verhandeld; de prijs sloot op 330. Voedersoorten wórden weinig ter inarkt gebracht, en meestal door de landbouwers tot eigen gebruik aangewendalleen in de maand November, toen daarvoor tot ƒ330 per last werd betaald, had eenige uitvoer plaats. Koolzaad, dat weinig gezaaid was, werd groo- tendeels in de maand Augustus verkocht tot ƒ360 a 390 per lasthet overschietende werd in de laatste maanden tot hooge prijzen verhandeld, om op 450 te sluiten. De handel in olie, raap- en lijnkoeken was be vredigend te noemenolie was tot redelgke prijzen steeds goed te plaatsenkoeken vonden tot hooge prijzen het geheele jaar door afnemers, meerendeels tot uitvoer. Veertien malen werd er veemarkt gehouden; de handel in vee blijft onbeduidend. Er werden aan de lijn gebracht 78 paarden, 314 koeien, 1280 magere varkens en enkele schapen. De vischmarkt blijft in kwijnenden toestand; hoewel ook hier veel meer dan vroeger wordt betaald, schijnen de vissekers elders toch bijna altijd meer te kunnen bedingen. Er is voor niet meer dan 2200 alhier aan de vischmarkt verkocht. De kolenhandel was vrij levendig; hoofdzakelijk echter geschiedde de aanvoer voor plaatselgke comsumtie. In de waag zelve die evenals de kraan ge meente-inrichting is werd zeer weinig (hoofd zakelijk varkens en schapenwol) gewogen. Buiten de waag werd door de beambten meer gewerkt dan het vorig jaar. Zoo werden gewogen 39,453 kilo beenderen, 34,933 kilo palmolie, 725,748 kilo ruwe suiker voor do Handelmaatschappij, benevens 21,312 balen koffie. De kraan wérd gebruikt o. a. tot het hijschen van 3 stoomketels, 2 stoommachines, een water machine, een locomobile, molensteenen, ankers enz. Door de hooiwegers werden gewogen 255,725 kilo hooi. Gent 30 Maart. Roode en witte tarwe op staal ad 100 kilo fr. 29.50; rogge ad 100 kilo ff. 21. gerst fr. haver fr. 21.50boekweit fr. 17.25 paardenboonen fr. 19.koolzaad fr. 43. lijnzaad fr. 33.lijnkoeken fr. 28.50; koolzaad koeken fr. 22.50'boter fr. 3.50 per kilogram eieren fr. 2.00 per 26 stuks. Vlissingen 30 Maart. Boter per kilogram 1.26 a 1.20. Eieren per 104 stuks. Amsterdam, 30 Maart. Raapolie op zes weken 41. Lijnolie f 29. Amsterdam, 29 Mrt. MetïeiT. CerÜ. Werk. schuld. pet. 641 Certific, dito dito .3 761 dito dito dito .4 101 Aand. Handelmaatschappij 5 1031 dito exploitat. Ned. Staatssp. 99 Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam.. 3 102 Ï5elg!8. Gert. bij Rothschild 2j Frankrijk. Inschrijvingen .3 711 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. Inser. 5" serie 5 69 Obl.Hope&C°. 18556eserie. 5 841 dito 1000 1864.5 96j dito L. 100 18725 851 dito L. 100 18735 85§ Loten 18645 1421 Loten 1866 5 140 J Obl. Hope O". Leen. 1860. 41 851 Certific. dito4 691 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 691 Obiigatiën 1867694 75,^ Certificaten6 46$ Aand. Spoorw. Gr. Maatsch, 5 305 J Oblig. cOto41 8ö| dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg 3 49 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 921 dito dito Jelez-Griasi.5 87 dito dito Jelez Orel 5 88 J dito dito Charkow Azow 5 84 Ij Polen. Schatkistobligatiën 4 77| Aand. Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen .5 «54 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 «55 Obiigatiën dito April/Oct. 5 54 f dito in papier Mei/Nov.. 5 51^ dito dito Febr./Aug. 5 51| Aand. Nation, bank3 Loten 18605 dito 1864 1081 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg. 5 631 Italië. Certific. Amsterdam. 5 „691 Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 411 franje. Obligation Buitenl.. 3 ll| Oblig. Binnenlandsche. 3 10$ Portugal. Obiigatiën 3 52| Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 10fJ Obiigatiën 18696 101 Egypte. Obl. 18687 50 Obl. 1873 7 48A A,merika.Obl.Ver. Stat. 1904 5 104$ Obiigatiën dito dito 1885 6 99f Illin. Cerfc. Amsterdam. 43§ Oblig. Illinois Redcmtiou. .6 Oblig. Central Pacific 6 981 Certific. Chic. N. W. 7 47$ Oblig. Madison Ext7 851 dito Winona-St. Peter 7 79| dito N. W. Union7 78 dito Union Pac. Hoof dl. .6 961 Obl.St.Paul&Pac.Spw.Dsec. 7 441 dito dito dito 2esec. 7 „23 Hrazllië. Obl. 186341 Obl. 18655 30 Mrt. 641 76A 103A 1011 70 J 974 84$ 96J 86$ 86A 1401 86 75A 106 841 49 921 871 901 841 54 55Vy 551 52 521 90 411 lift 10$ 531 Hl 501 104$ 99$ 42$ 47^ 85$ 79 78 961 43$ Prjjzen van coupons. Amsterdam, 30 Maart. Metall. ƒ20.371; dito zilver 22.35Div. Eng. per f 11.821Eng. Portugal per Spaansche piasters f .611Amerikaansche dollars (in goud) 2.45. Amsterdam, 29 Maart. Metall. ƒ20.371; dito zilver 22.40 Div. Eng. per 11.82JEng. Russen per 11.971; Eng. Portugal per Frans, f 47.55Belg. 47.55Pruis. 58.55 Qamb. Russen 1.421Russen in Z. R. 1.45; Pool- sche per fl. Poolscho per Z. li. 36$Spaan sche piasters .611 j Spaansche binnenlandsche I.54; Amerikaansche dollars/2.45; papier/2.31.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3