BUITENLAND. Rechtzaken. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknie uws, Marine en leger. Landbouw. T&mefyUtt. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. I „Er is een tijd geweest, dat hier te land de wetsbepalingen golden, dat men hem, die de zee dijken doorstak, levend verbrandde (het Omme- lander landrecht); dat de overheidspersonen, die in gebreke bleven ten opzichte van het dijkwezen hun plicht te doen, aan den lijve werden gestraft dat ieder, die gaten in den dijk bemerkte en ze niet dempte, in het dijkgat werd begraven. Nu is dat anders; de overheidspersoon, die zijn plicht niet heeft gedaan, zit op de bank der getuigen en hij, die het gat heeft gedempt, wordt in een gat gestopt, niet in het dijkgat, maar in een ander. Nederland gaat niet vooruit." Dit was de kern der verdediging, waarmede mr. S. M. S. Modder man Vrijdag 11. bij de arrondissementsrechtbank te Appingadam voor den heer Doornbosch, burge meester van Baflo, optrad. Laatstgenoemde stond terecht, omdat hij bij het schandelijk plichtver zuim van het polderbestuur order gegeven had tot het stoppen van een bij den storm op 31 Jan. geslagen gat in den Noordpolder zeedijk. Hier mede was bij in de rechten van het polderbestuur getreden en zijn bevoegdheid te buiten gegaan, ofschoon hij van den commissaris des konings een vleienden brief over zijn gedrag had ontvangen. Ook het openbaar ministerie bracht alle hulde aan zijn kloekheid, maar eisckte toch, met de wet in de hand, éen dag gevangenisstraf en de kosten. De verdediger vroeg vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Vrijdag a. Vad Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gisteren terecht een schrijver ter secretarie der gemeente Amsterdam, beschuldigd van in Aug. jl. uit een gesloten lade te hebben ontvreemd en zich toegeëigend een som van f 1720, welk bedrag een deel uitmaakte van de opbrengst van verkocht vleeseh van binnen de gemeente onteigend en af gemaakt vee. Hij had een plank, waartegen de lade aan de achterzijde bij het inschuiven stuitte, met behulp van een kantoorschaar losgebroken, en aldus het geld weten machtig te worden. Aanvan kelijk had beschuldigde zijn schuld ontkend, doch in den loop der instructie zijn ontkentenis herroepen. Het geld had hij gedeeltelijk verteerd en gedeeltelijk aan vrienden geleend. Het O. M., bij monde van mr. Kist, wees op de zwaarte van het misdrijf en eisehte een tuchthuisstraf voor den tijd van 6 jaren. De ambtshalve toegevoegde verdediger m'. Heems kerk bestreed dit requisitoir, en toonde aan hoe in deze vele verzachtende omstandigheden aanwezig waren. De uitspraak werd bepaald op 3 April e. k- Omtrent de oorlogstoebereidselen van Rusland wordt door de Politische Correspondenz gemeld, dat sedert 6 weken de artillerie van het zuider- leger aanmerkelijk is versterkt. Het telt thans 505 stukken veldgeschut en 76 bergkanonnen het groote park belegeringsartillerie bevat 350 stukken, terwijl nog 14 batterijen veldartillerie worden verwacht. Enorme massa's munitie zijn in Chotin, Bjelzi, Akkerman en Odessa, in de onmiddellijke nabijheid der Pruth aangevoerd. Vooral is de trein zeer aanzienlijk. Twee maanfien geleden was het aantal voertuigen slechts 9300, thans is het reeds 14,600. Togen het einde dezer maand zullen jneer dan 70 locomotieven en 860 wagons aankomen en naar Ungheni worden gezonden om het rollend materieel der Rumenische spoorwegen te vermeerderen. Reeds lang is er sprake van een bezoek door keizer Wilhelm te brengen aan Elzas-Lotharingen Thans wordt gemeld, dat de keizer tegen 30 April te Straatsburg wordt verwacht. Van 22 tot 25 Maart jl. is te Brussel ver gaderd geweest de sub-commissie voor internatio naal strafrecht, waarin Nederland vertegenwoordigd is door den heer Pols, auditeur-generaal bij het hoog militair gerechtshof te Utrecht. Zij heeft bepaald, dat het eerstvolgende congres over straf recht zal worden gehouden in Augustus a. te Stockholm. Te Mainz is slag geleverd tusschen de Hes- sische en de Pruisische soldaten, die aldaar in garni zoen zijn. Bij gelegenheid van 's keizers verjaar dag werd voor de Hessische soldaten een soort bal gegevenwaaraan ook de Pruisische wilden deelnemen. Dit wilden echter de Hessen niet gedoogen en nu ging het op een vechten, tusschen Hessische infanterie en Pruisische cavalerie en artillerie. De groote slag werd op het slotplein geleverd. Twee soldaten zijn tengevolge hunner bekomen wonden overleden, andere liggen met zware kwetsuren. Groote bloedsporen toonden duidelijk dat het er ernstig was toegegaan. Jaren geleden kwam te Berlijn een arm Israëlietisch, knaapje David Herzog, aan, dat allengs in de wereld vooruit ging en eerlang een welge steld bankier werd. Hij is thans in 73jarigen leeftijd overleden en heeft aan de Israëlietische gestichten der stad 370,000 Mark vermaakt, 30,000 Mark aan het vierjarig dochterje van een vriend en voorts twee zijner vrienden tot universeel e erfgenamen van zijn overig nog zeer aanzienlijk vermogen benoemd. Te Berlijn is door den heer Securius een aëronautische tentoonstelling geopend, die groote belangstelling wekt. Alle ballons, zeven in getal, zijn uit een uit zijde en hennep bestaande stof vervaardigd, die verzadigd is met een door den eigenaar zelf uitgevonden oplossing. De drie grootste hebben een inhoud van 60,000, 40,000 en 30,000 kubieke voeten. Een der groote zal in de Paaschdagen opstijgen met de vier kleinere aan haar gondel. Overigens bevat de tentoon stelling alle voorwerpen op de luchtvaart betrek king hebbende. Door den agent en consul-generaal der Neder landen te Alexandria is aan E. Mahorcich op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als vice- consul der Nederlanden te Suez. De waarneming van zijn post is door genoemden agent en consul- generaal voorloopig opgedragen aan den consul van Oostenrijk-Hongarije te Suez. In de Staats-courant van heden is opgenomen het door den bibliothecaris der Koninklijke biblio theek aan den minister van binneniandsche zaken uitgebracht voorloopig verslag omtrent het legaat door wijlen jhr. mr. J. de Witte van Citters aan die bibliotheek vermaakt. Aan dat verslag ontleenen wij het volgende „De omvang van het legaat is ruim 4000 boek- deelen; de inhoud is zeer verschillend en staat in verband met do geschiedenis der vorming van de verzameling. „De grootvader van den erflater, de heer Ver- heije van Citters, heeft, toen hij zich uit de staatszaken op het kasteel Popkensburg terugge trokken had, zijn otium met wetenschappelijke nasporingen doorgebrachtdaartoe heeft hij eene boekerij aangelegd en de bestanddeelen daarvan met zijne aanteekeningen verrijkt. Het door hem nagelaten gedeelte der erflating bestaat uit wer ken over de geschiedenis, de staatkunde, de rechtsgeleerdheid, vooral van Nederland en daarin meer bijzonder van Zeeland. „De vader des erflaters, jhr. mr. L. de Witte van Citters, die als lid van den hoogen raad van adel en als wethouder der gemeente, 's Gravenhage heeft bewoond, liet eene kleine collectie werken over den adel, over geslachts- en wapenkunde na, beuevens eenige geïllustreerde uitgaven van klassieke Fransche en Duitsche schrijvers. „De erflater zelf, die de verstrooide gedeelten van de voorvaderlijke boekerij bijeengebracht en uitgebreid heeft, verrijkte haar meer bijzonder met éen vak, dat er nog niet in vertegenwoordigd was, en waarvoor hij te midden van zijne ency clopedische studiën eene bijzondere voorliefde koesterde, de letterkunde in het algemeen en de dramatische en dramaturgische in het bijzouder. In die vakken heeft hij veel verzameld, maar meer van 'tgeen op het buitenland betrekking heelt, dan wat Nederland betreft. De aanleiding tot deze handelwijs vind ik in de omstandigheid, dat ten onzent, althans de Koninklijke bibliotheek voor het Nederlandsch tooneel niet karig voorzien is, terwijl voor alles wat in dit opzicht het bui tenland aangaat, en meer bijzonder voor Engeland, dit niet het geval is. En juist het Engelsche tooneel, vóór en tijdens Shakespeare, wekte van Citters' warmste belangstelling; geen"wonder dan ook, dat dit gedeelte zeer goed in zijne verza meling vertegenwoordigd isen van daar ook dat ik, geroepen om eene bestemming aan te wij zen voor het legaat van duizend gulden, eveneens door den erflater aan de rijksboekerij vermaakt, heb voorgesteld die gelden voor den aankoop van dramaturgische werken te besteden, welk voorstel door uwe excellentie is goedgekeurd." eoffsuLATEW. Erkend en toegelaten als consul van het Duitsche rijk te Batavia E. J. Erdmann. leger. Overgeplaatst in rang en aneienneteit bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederl. Indië de 2e luitenants-kwartier meester E. H. Vemervan het 3een P. A. Struyvenbergvan het 8e reg. infanterieen voor den tijd van vijf jaren bij dat leger gedetacheerd de le luitenant-kwartiermeester D. C. Offenberg, van het 6e reg. infanterie. Benoemd bij het personeel van den veterinairen dienst der landmacht in Nederlandsch-Indië tot nieuwsgierig naar die van anderen. Zijn naam nu gaf hij niet op, toen hij bij ons kwam, en mijne zuster zeï dat zij er hem niet naar durfde vragen. Maar. „Zoo iets heb ik nooit gehoord, dat men den naam van een inwoner niet kende," riep Charles geërgerd uit, terwijl Frank er volkomen kalm bij stond. „Krijgt die man dan in 't gebeel geen brieven „Jawel, mijnheer. Maar zij worden niet bij ons bezorgd. Zij blijven op het postkantoor te Grassmere liggen, waar hij ze zelf afhaalt. Op zekeren morgen toen Esther op zijne kamer kwam, zat hij zulk een brief te lezen en het couvert daarvan lag op de tafel, met het adres naar boven gekeerd. Zij was niet vlug genoeg om den naam te lezen die er op stond, want hij nam het dade lijk op, maar zij zag dat het een korten naam was en dat die met een G begon." „Zeker Grimmig of zoo iets," zeï Charles. „Ik wenschte wel, dat ik wist wie hij is en wat hij hier doet. Goeden avond, Jetty." Jetty tikte aan zijne muts en verwijderde zich met snelle schreden. Dicht bij zijn huis haalde hij den Tijger in, die langzaam ook daarheen wandelde. „Ge zijt van avond nog laat uit, Jetty," zeï hij. „Ja, mijnheer," antwoordde de timmerman, zijn tred ter wille van zijn huurder vertragende. „Ik moest eenige nieuwe planken in eene keukenkast op den Arendshorst maken en dat heeft mij langer opgehouden dan ik dacht." paardenarts 3e klasse L. J. Hoogkamer, rijksvee arts, geboren te Sint Annaland. Zaterdag jl. had te Zierikzee de voorjaarsver gadering plaats van de onderwijzersvereeniging in het tweede schooldistrict van Zeelandwelke door den schoolopziener mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswerth geleid en ten gevolge van het slechte weder slechts door een 25tal leden bijge woond werd. Na eenige huishondelij ke werkzaam heden werd eene verzameling van platen bezich tigd voor het onderwijs in de natuurlijke historie, van gebr. Callewaert te Brussel, benevens een der hiStorieplaten van Lankhout te 's Hage. Daarna hield de heer M. de Bil eene belangrijke voor dracht over „De mensch en zijn Invloed op de natuur" en de heer H. J. Bastmeijer eene over den nieuw uitgevonden „motor-Rennesmet calo risch pomp werktuig.". De volgende bijeenkomst zal den 22«n Sept. plaats hebben. De heeren H. J. Wansink, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Warffum, en C. Hofman, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zierikzee, zijn door B. en W. van 's Gravenhage aanbevolen voor de vervulling van de vacature aan de hoogere burgerschool aldaar, van leeraar in de Hoogduit- sche en Engelsche talen. „De Tijd" verneemt, dat de minister van binneniandsche zaken heeft afgezien van zijn plan om te Helmond eene normaalschool te vestigen. Voor de vacature bij de N. H. gemeente te 's Hertogenbosch, zijn op het drietal geplaatst de heeren J. Eigenman te Delfshaven, dr. F. L. Rutgers te Vlissingen, A. W. L. Talma te Voorst. De officier van gezondheid 2e klasse WSchutte, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willems oord, wordt met den laatsten dezer op nonactivi teit gesteld. De minister van oorlog heeft bepaald dat de gewone jaarlijksche detacheeringen van officieren en mindere militairen bij het bataljon mineurs en sappeurs om de zomcroefeningen bij te wonen, wegens de heerschende oogziekte, dit jaar niet zullen plaats hebben. In een ingezonden stuk in „de Noord wij ker", getiteld „Vangen van konijnen met sprenkels of klemmen" en onderteekend door „Smits", worden bloemkweekers en teelders, die klagen over het bestaan der jachtwet en over de schade, welke konijnen hun toebrengen, er opmerkzaam op ge maakt, dat de jachtwet het vangen van konijnen met sprenkels of klemmen volstrekt niet verbiedt. Het internationaal congres, dat tijdens de tuinbouwtentoonstellingte Amsterdam zal worden gehouden, wordt geopend op 13 April, des morgens te elf uren, in een der gebouwen van „Natura Artis Magistra." Tal van specialiteiten uit het buitenland zullen aan de beraadslagingen deelnemen. Hunne namen, benevens de punten, waarover de discussiën zullen loopen, zijn opgeno men in het voorloopig programma, dat in de Fransche taal is verschenen. „Zijn ze daar allen nog wél?" hernam de Tijger. „Zeer wel," antwoordde Jetty. „Er is eene groote theevisite geweest. Ge hadt de toiletten eens moeten zien!" „Ik dacht dat Charles, de oudste zoon, te Oxford op studie lag," hernam de Tijger, na den tijd genomen te hebben eens over de visite na te den ken. „Waarom is hij daar niet?" „Wel, mijnheer," antwoordde Jetty fluisterend, ofschoon zij geheel alleen midden op de gemeene weide waren. „Ik geloof, dat mijnheer Charles er zich niet vertoonen kan, voordat hij wat beter in 't geld zit, en dus dezen cursus maar zal laten voorbijgaan." „Schulden, hé?" zeï de Tijger, ofschoon geens zins op een toon van verwondering. „En de majoor heeft zeker geen geld om ze te betalen „Dat is er uit af te leiden, mijnheer." „En ondertussehen vult die knaap thans zijn tijd te huis aan met rookén en dansen en theevi sites, en andere nietswaardige uitspanningen, 'tls een mooie wijze om het leven door te brengen „Jongelieden moet men wat vergeven, mijnheer,'' zeï Jetty op vergoelijkenden toon. „Ja wel, jongelieden moet men wat vergeven,'» antwoordde de andere half spottende, „maar in mijn gansche leven heb ik geen jongman gezien, die meer rechtstreeks in zijn ongeluk schijnt te loopen dan die Charles Raynor." (Wordt vervolgd.) iji Bij de gedane tellingen van de bevolking van Nederland is gebleken, dat die bestond op: R.-katholieken. Niet-Roomschen. 16 Nov. 1829 uit 1,019,109 1,612,478; 18 1839 1,100,616 1,759,834; 19 1849 1,171,225 1,885,653 31 Dec. 1859 1,234,486 2,074,642; k co 1869 1,313,052 2,266,477; De R.-K. bevolking is in 40 jaar vermeerderd met 293,943, dat is 28.9 pet.de niet-Roomsche met 652,999, dat is 40.5 pet. In 1829 was die verhouding ongeveer als 2 tot 3, of 7, tot 7. 5 in 1869 als 3 tot 5, of 7„ tof 7a- De oud-Roomschen zijn onder de R.-K. katho lieken medegerekend. Een huzaar, voor den veepestdienst tijdelijk gedetacheerd te Posterholt (Limburg), heeft de dienstmeid van het gezin, waar hij was ingekwar tierd, al stoeiende gedood. Voor den nachtdienst als marechaussée had hij zijn karabijn geladen en bij zijn thuiskomst vergeten de patroon er af te nemen. Onder 't stoeien zet hij gekscherend tot de meid„Ga weg, of ik schiet je dood", legde op haar aan de karabijn ging af, en trof de meid in de borst; na 3 uren was zij een lijk. De man werdschier waanzinnig van smart, gevankelijk naar Roermond overgebracht. De gemeenteraad van Zwijndrecht heeft be sloten de kermis aldaar af te schaffen. De Oldenburgsche spoorwegadministratie heeft bekend gemaaktdat de herstelling van den spoorwegdijk in het Weener Hammerik nu zoover gevorderd isdat met behulp van eene tijdelijke loopbrug over het Weenerdiep van Woensdag 28 Maart at een beperkt personen- en ijlgoedverkeer tusschen Leer en Nieuwe Schans kan worden ingevoerd. De treinen naar Nieuwe Schans gaan 's morgens 10 uur 17 min. en 's middags 4.12 uit Leer en komen te Nieuwe Schans aan te 11.49 en 5.39. Aan het Weener diep moeten de passa giers uitstappen en worden de goederen overge laden. Twee leerlingen der Leidsche hoogere bur gerschool stonden eergisteren voor het kantongerecht aldaar terecht wegens het werpen van sneeuwballen. Tegen den een is f 5, tegen den ander f 10 boete geëischt. De politieagent, die het procesverbaal opmaakte, had een paar sneeuwballen in den nek gekregen. Ingeval de voorgestelde opheffing van een aantal rechtbanken en kantongerechten bij ons mocht doorgaan zouden misschien eenige rechts geleerden in Pruisen terecht kunnen komen, al waar op dit oogenblik niet minder dan 53 rechters- plaatsen vacant zijn. Bij de op gisteren gedane aanbesteding door het bestuur der waterkeering van den calamiteu- zen polder Nieuwe Neuzen is het minst ingeschre ven: voor het leveren en verwerken van gewone Doornikschen steen (eerste perceel) door den heer C. van der Hooft, te Neuzen, voor eene som van 2566, en voor het leveren van rijsmaterialen en droog riet (tweede perceel) door den heer C. Ros kam Jz.te Sliedrecht, voor een som van f 1585. Indien het waar is wat Daily Telegraph be weert uit goede bron te weten, dat ul. Rusland heeft voorgesteld om de onderhandelingen over het protocol te hervatten op den grondslag der wenschen door Engeland ten aanzien van de quaestie der ontwapening te kennen gegeven, zou daardoor niet weinig het vermoeden worden ver sterkt dat Rusland zich te zwak gevoelt om den oorlog te voeren. Ongelukkigerwijs behoort Daily Telegraph tot de bladen die niet altijd even sérieus met hunne berichten zijn en daarom nog minder vertrouwen verdient dan andere orgaDen. Daarenboven wordt het bericht van geen enkele andere zijde bevestigd doch wel het vooruitzicht geopend, dat de onder handelingen spoedig tot een resultaat zullen leiden indien maar de vrede tusschen Turkije en Monte negro wordt gesloten. In dien zin spreekt de Wiener Presse welke verzekert, dat het sluiten van dien vrede aan eene overeenstemming moet voorafgaan. Is deze verkregen dan zullen na Paschen de onderhandelingen worden hervat. 27 Mrt. 's av. 11 u. 44 gr. 28 's morg. 7 u. 45 gr. 's midd. 1 u. 52 gr. 's av. 6 u. 49 gr.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2