N». 75. 120® Jaargang. 1877. Donderdag 29 Maart. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prys per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel, Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. RIC Zij die zich voor 1 April 1877 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg, 28 Maart, IPIETTIHjILIETOlKr.. TWEEDE DEEL. bij jetty. MIDDELBURGSC Van eene zijde, waarvan de vertrouwbaarheid ons meer dan eens gebleken is, ontvangen wij de volgende inlichtingen: „Na het votnm der tweede kamer over de motie van den heer Corver Hooft, waardoor beslist werd dat het ontwerp-kieswet niet vóór Paschen in de afdeelingen zou worden onderzocht (een votum, vrij wel gelijk staande met eene afwijzing van dat ontwerp), heeft de minister Heemskerk zich ge haast een nieuw ontwerp in gereedheid te laten brengen, enkel de indeeling der kiesdistricten om vattende. Schijnbaar werd daarmede gevolg ge geven aan den wenk van de heeren Godefroi en Kappeyne, om vóór de Jnni-verkiezingen alleen de tabel te herzien, opdat de vier nieuwe leden dan te gelijker tijd zouden kunnen worden gekozen. Doch wat zeker noch de heer Godefroi, noch de heer Kappeyne bedoeld heeft de minister Heemskerk behield in zijn nieuw ontwerp de in deeling der districten uit zijne afgewezen kieswet met andere woorden, hij wilde opnieuw het stelsel van enkele districten voorstellen. „Over dat ontwerp kwam, wat te wachten was, een ongunstig advies van den raad van state. De heer Heemskerk evenwel zon niet geaarzeld heb ben het des ondanks bij de tweede kamer in te zenden en de urgentie voor dit ontwerp te vragen, opdat het nog vóór het reces in de sectiën mocht worden onderzocht. Doch ditmaal ontmoette hij verzet van een zijde, van waar hij dit niet ver wacht had. In den ministerraad bestreed de heer van Lijnden het plan om dit ontwerp aan de kamer te verzenden, zeer juist inziende, dat de kamer ongeneigd zou zijn om eene zoo diep in grijpende wijziging van het kiesstelsel met overhaas ting te behandelen. Het gevoelen van den heer van Lijnden verkreeg de overhand, en de minis terraad besloot het ontwerp niet bij de kamer in te zenden. Hoogstwaarschijnlijk zal nu de kamer bij de hervatting harer werkzaamheden een ont werp vinden, waarbij met behoud van het bestaande ëe. Naar het Engelsch van mevrouw Henry Wood. Hoofdstuk IV. (Vervolg). Het was Zaterdag, avond. Alice zat in de sche mering aan de piano liederen te zingen, tot ver rukking van William Stane, die bij haar stond. De jonge advocaat kwam dikwijls den laatsten dag der week over, om den Zondag bij zijne familie door te brengen, en natuurlijk bracht hij dan een groot gedeelte van zijn vrijen tijd op den Arendshorst door. De majoor zat achter in de kamer te dutten en Charles bladerde lusteloos in een stapel muziek. Op den Arendshorst was dien namiddag theevisite geweest, maar de gasten waren reeds vertrokken. „Ik kan haast niet meer zien," zei Alice, toen haar minnaar een nieuw lied voor haar open sloeg. Zij had het toilet nog aan, waarmede zij de thee visite had bijgewoond: zwart gaas met wit afge zet, zilveren armbanden en andere sieraden van Silver, want zij waren in den rouw over dokter stelsel alleen zulke verschikkingen in de indeeling der kiesdistricten worden voorgesteld, als noodig zijn om plaats voor de vier nieuwe leden te vinden. „T e n z ij de politieke omstandigheden inmiddels belangrijke wijziging mochten ondergaan. Wij verkeeren toch op dit oogenblik in een toestand van groote onzekerheid, waarin allerlei kleine kanSberekeningen vrij spel hebben. De beide tus- schentijdsche verkiezingen kunnen op den loop van zaken van grooten invloed zijn. De benoeming van den heer de Vries tot staatsraad, door som migen als eene daad van onpartijdigheid geprezen, zon wel eens kunnen blijken eene daad te zijn, waaraan de politiek volstrekt niet vreemd was. In elk geval is de aanstaande verkiezing te Am sterdam (veel meer dan die te Tiel) van uitnemend politiek gewicht om den moreelen indruk, die door den uitslag zou worden teweeg gebracht en den invloed, dien die uitslag hebben kan op de hou ding van enkele vlottende leden der kamer. Tegen over den heer 's Jacob, die al dadelijk van miuis- terieele zijde als candidaat werd aangewezen (eene verraderlijke candidatuur om den naam van gema tigdheid, waarin de heer 's Jacob zich verheugt, ofschoon hij, vooral op koloniaal gebied, volstrekt zoo gematigd niet is), zal, zoo wij goed ingelicht zijn, van liberale zijde candidaat gesteld worden de heer mr. C. van Heukelom, oud lid der kamer voor Amsterdam en een der bekwaamste en erni- nentste mannen die de liberale partij telt. „Aan eene spoedige beantwoording van het voorloopig verslag over het ontwerp op het onder wijs, gelooft in onze politieke kringen niemand. Algemeen verwacht men, dat de heer Heemskerk trachten zal de zaak sleepende te houden, althans met de inzending van zijn antwoord wachten zal tot de uitslag der verkiezingen te Amsterdam en te Tiel bekend is." Als leden der provinciale staten van Zeeland zijn dit jaar aan de beurt van aftreding: in het hoofdkiesdistrict Middelburg de heeren mr. W. Ph. Vis, te GrijpskerkeH. P. Winkel man, te Vlissingen; rar. N. J. C. Snouek Hur- gronje, te Middelburg; J. P. I. Buteux, te Mid delburg; m"1. J. Snijder, te Veere, en mr. G. A. Fokker, te Middelburg; in het hoofdkiesdistrict Zierikzee de heeren m1". B. C. Can, te Zierikzee; J. Hoogenboom Bz., te Eenessejhr. J. L. de Jongete Zierikzee in het hoofdkiesdistrict T hol en de heer mT. T. A. Wagthote Tbolen; in het hoofdkiesdistrict G o e s de heeren mr. J. C. E. van der Bilt, te HeinkenszandJ. H. Bybau, te ColijnsplaatJ. W. Vader, te Cortgene; jhr. nar. J. J. Pompe van Meerder voort, te Goes; in het hoofdkiesdistrict Sluis de heeren M. Ma- Eaynor, en in dien rouw zag zij er allerbekoor lijkst uit. „Ik zal schellen om licht," zei Charles„ik kan ook niet meer zien." - De majoor werd wakker van het spreken en ze!: „Wij hebben nog geen licht noodig. Zooals het nu is, is het aangenamer." „Zing de liederen die gij kent, uit het hoofd," fluisterde William Stane haar toe. „Zoo klinken ze eigenlijk het liefst." Maar na weinige oogenblikken kwam Lamb van zglf met waskaarsen binnen. De majoor verzette er zich nu niet tegen, maar verlangde dat de vensterluiken nog niet toegedaan zouden worden. „'tZou jammer zijn dat maanlicht buiten te sluiten," zei hij, ofschoon hij er zelf niet veel van profiteerde, want een oogenblik later viel hij weer in slaap. Hij was in den laatsten tijd zeer dom melig geworden. Frank trad binnen. Hij had boven bij zijne vrouw gezeten, die nog zeer ziek was. Thans ging hij bij het venster staan en luisterde naar het lied waarmeê Alice bezig was. „Hoe gaat het van avond met haar, Frank?" vroeg Charles, naar hem toekomende. „Niet beter. Als Zie eensfluisterde hij Charles plotseling toe. Er was iemand buiten langs het venster gegaan en had naar binnen gegluurd, om op te nemen wat daar te zien was. Was het de Tijger Frank's hart bonsde. „Hebt gij hem gezien, Charley?" zure, te Groede; mf. F. J. Brevet, te IJzendijke; H. G. Hammacher, te Groede; in het hoofd kiesdistrict Hulst de heeren A. G. V. .Hombach, te Hulst; C. C. P. Pierssens, te Hulst; P. F. Dierick, te Koewacht; H. A. A. baron Col- lot d'Eseury, te Kloosterzande. De verkiezingenter voorziening in de door die aftreding ontstaande vacatures, moeten den 8e= Meia. geschieden. Als leden van gedeputeerde staten moeten dit jaar aftreden de heeren mr. J. C. E. van der Bilt, J. P. I. Buteux en m1. G. A. Fokker. Als leden van den gemeenteraad van Middel burg zijn op den eersten Dinsdag in September van dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren jhr. mf. J. W. M. Schorer, J. Luteijn, mr. A. J. van Eekelen, mT. W. A. van Hoek, mr. A. P. Snouck Hurgronje, D. Jeras M.Kz. en mr. P. Eoetert Tak Ez. Van den Viissiugschen gemeenteraad, de heeren W. de Kruijff, T. van Uije Pieterse, J. G. Hector, J. P. Laernoes en J. J. P. Hector. De verkiezing voor deze leden moet als gewoon lijk plaats hebben op den 3en Dinsdag der maand Juli a. Dat de berichten omtrent het slechte schoeisel der detachementen infanterie, op de grenzen ge plaatst tot wering van den invoer van vee, niet overdreven geweest zijn, blijkt uit het feit dat te Vlachtwedde (Groningen) gisteren de aanbesteding heeft plaats gehad van v etlaarzen voor het detachement aldaar, met beding van levering bin nen tien dagen. Men mag dus nu ook aannemen dat het bericht dat de soldaten in Limburg hun rondes op klom- "pe£ verrichten, zoo al geen feit, dan toch niets onwaarschijnlijks bevat. Met eene oorlogsbegrooting van 23millioen gulden, dat is ongeveer 6.50 per Nederlander, hebben wij het dus nog niet zoo ver gebracht dat onze soldaten behoorlijk uitgerust zijn om in vre destijd, op een moerassig terrein, onder regen achtig weder, patrouilledienst te kunnen verrich ten!! Terwijl de Negerzangers nog bezig zijn in Nederland geld op te halen tot bevordering van de ontwikkeling der negers in Amerika, komt weder eene andere roepstem om Nederlandsche liefdegaven uit Jeruzalem. De heer U. P. Goud schaal, predikant te Scheemda, deelt in het Utr. Dagblad een brief mede van dr. Sandreczky, di recteur van een kinderhospitaal, „Maria-gesticht" genaamd, te Jeruzalem, dat door de treurige tijds omstandigheden, door het kampeeren van linie- „Wien?" vroeg deze, ook fluisterend. „Ik weet het niet zeker, yant hij was zoo snel voorbijmaar ik geloof, dat het de Tijger was; ja, ik ben er zeker van. Ik herkende hem aan zijn hoed." „Hoe onbeschaamd, hier te durven komen!" Als door een zelfden inval gedreven gingen bei den naar eene zijdeur en keken uit, maar er was niemand te zien; en toch had degeen die voorbij was gegaan, daar langs moeten komen. „Hij is naar den weg teruggegaan," zei Charley en ging het geboomte in, dat aan die zijde van het huis stond. Er was echter niets te zien, noch te hooren. Hij moest recht de laan af gegaan zijn. „Wat voert hij toch in zijn schild?" riep Charley uit. „Zouden wij hem den toegang tot de buitenplaats kunnen verbieden?" „Ik geloof, dat dat moeilijk zou gaan," ant woordde Frank afgetrokken. „Ik begrijp niet wat hij hier komt doen," ver volgde de jonge Eaynor. „Als hij kwade bedoe lingen had, zou hij daar wel vroeger gevolg aan hebben gegeven." „Gij meent zeker, wat u zeiven betreft, Charley. Maar ik geloof dat ge u overtuigd kunt houden, dat gij er in 't geheel niet bij betrokken zijt." „Wie dan anders?" „Ik zelf misschien." Frank zeï dit op een schijnbaar onverschilligen toon, maar toch lag er iets in, waardoor Charles het niet als eene scherts kon beschouwen. troepen en bachi-bouzoutcs, door het niet betalen der Turksche rente, in éen woord door het onop gelost blijven der Oostersche quaestie, te gronde dreigt te gaan. Ter aanbeveling wordt nog medegedeeld dat mevrouw Sandreczky eene Nederlandsche dame is, te Hattem geboren, vroeger voorlezeres bij prins Hendrik en in gunst staande bij prinses Marianne. Amerikaansche negers en Jeruzalemsehe kinder-: tjes, de rampen van den burgeroorlog in de Nieuwe en die van de Oostersche quaestie in de Oude Wereld te lenigen, waarlijk de Nederlandsche milddadigheid staat in een goeden roep 'tWas echter te wenschen dat wij al die bui- tenlandsche bedelpartijen, de Sint Pieterspen ning en de pauselijke jubilé bijdragen er niet bij te vergeten, onbeantwoord lieten, zoolang we nog zooveel bedelaars aan onze eigen deuren af te wijzen en zooveel dringende behoeften in ona eigen land onbevredigd te laten hebben. Volgens het Weekblad van het Eegt is bij de Nederlandsche regeering vanwege den minister van justitie in Egypte een verzoek ingekomen, om hem voor de betrekking van lid van een der gemengde internationale rechtbanken, welke be trekking door het ontslag van mr. Haakman is opengevallen, een aanbeveling te doen van zoo danige personen, die door hun karakter en kunde en door verkregen ervaring in rechtszaken geacht kunnen worden voor de vervulling dezer betrek king volkomen geschikt te zijn. In de gisteren gehouden zitting van den gemeen teraad van Neuzen heeft de heer J. Donze Az. voor zijne betrekking als ambtenaar van den burgerlijken stand bedankt, terwijl in diezelfde zitting door den raad is besloten tot stichting eener openbare lagere school op het gehucht Sluis kil, gemeente Neuzen. Voor het kiesdistrict Tiel worden, ter vervan ging van den heer Mackay, als candidaten voor de tweede kamer genoemd de oud-minister van Goltsteinde heer m'. W. H. de Beaufort, baron van Dedemburgemeester van Hoorn, m' H. J. Dijckmeester, enz. Blijkens bij de regeering ingekomen ambtsbe richten zijn in de maanden December 1876en Januari en Februari 1877 gevallen van dolheid bij honden voorgekomen inNoord-Brabant 1Gel derland 2 Zuid-Holland 1Zeeland 1Overijsel 1 en Limburg 1samen alzoo 7 gevallen. „Gij hebt toch zeker geen schulden?" zet hij haastig. „Niet zoover ik weet." „Ik dacht anders een oogenblik dat gij het meendet," zeï Charles met een gevoel van ver lichting. „'tls onbegrijpelijk wat die kerel hier komt zoeken." Frank antwoordde niets verder. Nog eenige oogenblikken liepen zij in den maneschijn, over andere dingen pratende, heen en weer, toen zij Jetty den timmerman, met eene mand onder den arm, waaruit eene zaag omhoog stak, uit het huis zagen komen, waar hij eenig werk verricht had. Jetty," zei Charles, dadelijk op hem toeschie tende, „wie is die man die bij u woont? Die kerel met zgn grooten bruinen baard, die altijd in een grijs pak loopt?" „Ik kan niets bijzonders van hem zeggen, mijnheer," antwoordde Jetty. „Hij is een stil mensch en betaalt geregeld wat hij schuldig is*" „Waarom is hij hier?" „Wel, ik denk voor zijne gezondheid," was de opheldering van Jetty. „Hij zei ons dat hij zich eenigen tijd, voordat hij te Grassmere kwam, niot heel wel gevoeld had." „Hoe heet hij." „Dat weet ik niet, mijnheer." „Kent gij zijn naam niet?" riep Charles eenigs- zins driftig uit. „Ik wilde juist zeggen, mijnheer, dat ik dien niet van hem zeiven weet. Hij is zeer achterhou dend omtrent zijne eigene zaken, ofschoon zeer

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1