N®. 74. 12 06 Jaargang. 1877. Woensdag 28 Maart. Telegraphische berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlyko nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.; van 17 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.' Hoofdagent voor België en Frankrijk; de firma Havas, Laffitk C°. te Brussel en Parijs. BERICHT. Zij die zich vóór 1 April 1877 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg, 27 Maart. FEUILLETON". TWEEDE DEEL. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. MIBBELBIIRGSCHE COURANT. Er is door de regeering een wetsontwerp inge diend, waarbij f 100.000 wordt aangevraagd ter voorziening in buitengewone kosten, veroorzaakt door maatregelen tegen het gevaar voor den Ne- derlandschen veestapel bij het uitbreken van de veepest in Duitschland. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch Indie, door middel van het stoomschip Torrington, van de „Rotter- damsche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotter dam op den 1" April a. is bepaald. Behalve voor Batavia zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal voor Padang worden ver zonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behoor en uiterlijk in den avond van den 31en Maart en de brieven den volgenden dag, 's morgens vóór 10 uren, te Rotterdam aangekomen te zijn. De verzending der brievenmalen uit Nederland naar de Vereeniede Staten van Noord-Amerika door middel van ae uit Southampton eWTjHèèttS1 town vertrekkende Britsche pakketbooten, zal in ?t vervolg viermaal in plaats van driemaal per week plaats vinden, namelijk: eiken Maandag per trein van 12.45 's avonds, en eiken Dinsdag, Woensdag en Vrijdag per trein van 6.30 's avonds van Rot terdam naar Antwerpen. Staats-cour Naar men verneemt is door gedeputeerde staten dezer provincie aan de besturen der gemeenten, waar de hoofdelijke omslag nog op die wijze geregeld is, dat geen vaste maatstaf voor den aan slag is aangenomen, eene circulaire gericht, waar bij in overweging wordt gegeven de verordening op de heffing in dien zin te wijzigen, dat voor elke klasse een vermoedelijk inkomen worde aan genomen, teneinde daarnaar den aanslag der belas tingschuldigen vast te stellen. 65. Naar het Engelsch van mevrouw Henry Wood. Hoofdstuk IV. BIJ JETTY. (Vervolg). „Had zij geen zonen?" „Neen mijnheer; ik heb nooit gehoord, dat zij er had gehad. Haar man was bankier te Londen en kocht dit landgoed vele jaren geleden. Na zijn dood heeft zij er altijd gewoond." „En dusis het zeker dat het goed op den oudsten zoon van den majoor zal overgaan?" „Zoo zeker als maar mogelijk is," bevestigde Jetty, op uitnoodiging van zijn inwoner zijne pijp nogmaals stoppende, „'t Is niet waarschijnlijk, dat de majoor het aan iemand anders zou vermaken." „Ik zag vandaag twee jongelieden in de fami- liebank in de kerk zittende een was nog jong en scheen nauwelijks twintig jarende andere was iets ouder. Wie van die twee was nu de zoon „De jongste. De andere is een neef, mijnheer Frank Raynor. Die ziet er goed uit, niet waar? pen innemend gezicht, mooie blauwe oogen en Als men nagaat, dat in de meeste gemeenten de belastingschuldigen hun aanslag op het kohier slechts kunnen toetsen aan eene onderlinge verge lijking van andere aangeslagenen, dan zal men het eene groote verbetering noemen, als deze cir culaire wordt opgevolgd. Ct.) Johannus Antonius Bakkers overleed den 19™ Januari van het vorige jaar te Makassar, op 67jarigen leeftijd. Veertig jaren had hij het land in de overzeesche bezittingen eervol gediendde laatste tien jaren bekleedde hij de betrekking van gouverneur van Celebes. Zoowel in die be trekking als in zijn particulier leven had hij door zijn vele goede hoedanigheden tal van personen aan zich verbonden; uit hun midden werd een commissie gevormd, teneinde een gedenkteeken te doen plaatsen op het graf van den verdienstelijken man. Dat monument uit massiet wit Carrara-m armer vervaardigd, is ontworpen in streng classieken stijl, eenvoudig van vorm, goed geacheveerd in détails en orneeringden ontwerper den heer Michel Phi lips, zoowel als den vervaardigers, de heeren Lau rent Philips en c° te 's Hage, komt een woord van lof toe. Het gedenkteeken, van pyramidalen vorm, is ongeveer vier meters hoog. Op de voorzijde is en relief gebeiteld een lauwertak, die de eere- teekenen van de Milit. Willemsordeden Nederl. Leeuw, het Metalen Kruis en een Expeditie-kruis omgeeft, waarmede de heer J. A. Bakkers was versierd. In vergulde letteren zijn voorts op het benedengedeelte van het monument, dat door een ijzeren bek omgeven, de naam en qualiteit van den overledene, de jaartallen 18651876 en de opdracht aangebracht. Vaderland archivarissen. Benoemd tot archivaris in Gel derland jhr. mr. Th. F. van Riemsdijk, thans gemeentelijk archivaris van Zwolle. nationale schuld. Benoemd tot adjunct-verifica teur met rang van adjunct commies, bij de direc tie van de grootboeken der nationale schuld te Amsterdam, C. Reedeker, thans candidaat-notaris, werkzaam ten kantore van den notaris te Zwijn- drecht. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan den Oost-Indischen ambtenaar L. W. van Buel, laatstelijk boekhouder bij de in- en uitvoerrechten eu acc'jnsen te Soerabaija, thans met verlof hier te laudê, met ingang van 1 April 1877, met behoud van recht op pensioen bijaldien hij, volgens de bestaande bepalingen, daarop aan spraak heeft. Te G-oes had gisteren avond de jaarlijksehe aekroning plaats door het comité tot wering van het schoolverzuim, over het jaar 1876. Er werden 456 kinderen bekroond door het comité en 12 door regenten van het weeshuis. De bekroning werd alleen geschonken aan hen, die gedurende een vol jaar school gingen en bestaat voor hen, die niet meer dan vijfmaal verzuimd hebben, uit een boekgeschenk en een getuigschrift en voor hen die niet meer dan tienmaal verzuimden, uit een getuigschrift alleen. Aan 91 kinderen, die nooit verzuimd hadden, werden spaarbankboekjes met eene inschrijving van 1 of f 1.50 uitgereikt. De heer K. j. Dhuij hoopt den 15™ Mei e. k. gedachtenis te vieren van zijn 25jarigen volbrachten schooldienst als hoofdonderwijzer te Noordwelle; terwijl de heer L. Karreman, als hoofdonderwijzer aan de tusschenschool te Zierik- zee, ook dit jaar een dergelijk voorrecht tegemoet &aat- (Z. N.) Zondag 25 dezer heeft in de Wale kerk te Am sterdam plaats gehad de bevestigiug van nieuwe lidmaten der Waalsche gemeenteonder leiding van dr. Valès. Het eigenaardig kenmerk der plechtigheid werd ontleend aan het onlangs door den kerkeraad dier gemeente genomen besluit, dat voortaan jaarlijks twee bevestigingen zouden plaats vinden, éen door predikanten der orthoxe en éen door predikanten der liberale richting, en zulks teneinde aan elke zienswijze op theologisch gebied, gelijke rechten te verzekeren. alDde i^mMwe^AeFioï^iiMfij behooren. De luitenant ter zee lc klasse W. A. Arriens, laatst adjudant van den gouverneur generaal van Nederlandsch Indie, en van daar den 17en dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Landbouw. Uit Kapelle schrijft men het volgende aan de Goesche courant: „Naar ik uit goede bron verneem, zullen de gemeente-tienden ook hier gaandeweg verdwijnen. blond haar. Mijnheer Charles ziet er ook wel goed uit, maar 't is toch iets anders." „Mijnheer Charles komt mij voor als een verwaande fat," merkte de Tijger onbewimpeld aan; „en heeft een air over zich alsof hij de ko ning van het land was en wij allen zijne onder- I danen waren." Vermoedelijk had Charles gedurende den kerkdienst den hem beglurenden Tijger met al de hooghartige en onbeschaamde blikken vereerd, waarover hij beschikken kon. „Ja, hij is soms wel een weinigje hoog," erkende de timmerman. „De menschen vinden hem ten minste zoo. Hij is pas van Oxford te huis geko men waar ik geloof dat hij wat vroolijk geleefd heeft; Lamb liet daar iets van doorschemeren. Maar als men vriendelijke woorden en hartelijke manieren verlangt, moet men bij zijn neef mijnheer Frank wezen." „Wat doet die hier?" vroeg de vreemde droogjes. „Hij is een dokter, mijnheer." „Een dokter? Maar hij heeft hier toch geen praktijk „Neen, hij wil zich te Londen vestigen, en logeert hier totdat dit gebeurt." „Waar wacht hij dan op?" „Wel, mijnheer, ik geloof dat hij op geld wacht. De Raynor's zijn openhartige menschen en zien er niet tegen op in het bijzijn van hunne bedienden te praten, zoodat er niet veel is wat men niet weet. Toen mevrouw Atkinson stierf was er veel beweging over geld, dat zij had nagelaten en dat men niet vinden kon: er werd gezegd, dat het Dit jaar zijn er vier blokken afgekocht, o. a. twee door A. Nijssen. Daar de wet op den afkoop der tienden zeer verschillend wordt opgevat, is het misschien niet ondienstig, hier de aandacht er op te vestigen, hoe o. a. ook door genoemden landbouwer die wet wordt begrepen. Bij de vroegere verdeeling der tienden moet dit niet al tijd naar recht en billijkheid geschied zijn. Thans kan elke eigénaar volgens de hoofdafkoopsom mede afkoopen, maar betaalt hij naar de waarde zijner eigendommen, in den tiendblok gelegen. Volgens op andere plaatsen ingevoerde methode was ieder eigenaar, die mede wilde afkoopen, er mede af, wanneer hij alleen zijn bestaand bouw land afkocht, en was dan vrij van betalen voor zijn boscb, boomgaard en weiland, die evenwel zeer geschikt waren, om er bouwland van te ma ken. Bij voorbeeldeen eigenaar met een halve hectare bouwland en 6 of 10 hectaren bosch, boomgaard en weiland, gelegen in den tiendblok, werd, door de halve hectare bouwland te betalen, ook eigenaar van de 6 of 10 hectaren slapende tienden, hoewel er voorbeelden zijn, dat zij dade lijk na afkoop de perceelen tot bouwland maakten. Met het oog op de groote onbillijkheid, daarin gelegen, is het zeker te waardeeren, dat men in dien toestand verandering heeft gebracht. eerste kamer. De kamer heeft heden een aantal wetsontwer pen aangenomen, waaronder: dat tot invoering der bronzen pasmunt; dat tot regeling van het Indische muntwezen; dat tot verstrekking van rijkspaarden aan offi cieren^; Vervolgens zijn tegen den 4™ April a. de tarief- wet en daarna de rechterlijke wetten aan de orde gesteld. De kamer is op reces uiteengegaan. Volgens de Geschiedkundige Kroniekopge nomen in den „Middelburgschen Naamwijzer voor 1850"werd vóór 3 eeuwenden 4 April 1577, te Middelburg voor het eerst eene boekdrukkerij opgericht en met vele voorrechten voorzien. Juist eene eeuw te vorenin 1477werd te Delft de eerste Nederduitsehe bijbel in druk uitgegeven, onder den titel van: „Biblia, uyt het Latyn in 'tNederduytsch gecorrigeert ende wel gespelt; gedruckt te Delft bij Jacob Jacobssoen ende vele duizenden ponden bedroeg. Men vond het nergens en de papiereD, die er betrekking toe hadden, ook niet." „Is het nog niet gevonden?" vroeg de Tijger, de hand over zijn zijdeaehtigen baard strij kende. „Neen. De majoor zit er gretig naar te wach ten on laat geen dag voorbijgaan of hij zegt, zooals Lamb mij vertelt, dat het den volgenden dag wel te voorschiju zal komen. Mijnheer Frank Raynor zou een deelvau dat geld krijgen, om eene praktijk te koopen." „Heeft mevrouw Atkinson hem dan niets ver maakt Hij moet toch familie van haar geweest zijn „O ja, zij heeft hem wel wat nagelaten. Ik ben vergeten hoeveel, maar het was eene goede som." „Waarom vestigt hij zich dan daar niet meê vroeg de Tijger op een toon van verwondering. „Hij heeft dat verteerd, mijuheer. Hij is met zijne jonge vrouw naar het buitenland gegaan en heeft er waarschijnlijk van geleefd. In' ieder geval, het geld is weg, zegt Lamb. Maar mijnheer Frank is anders het aangenaamste mensch, dat men zich kan voorstellen." „Heeft hij....," begon de vreemde, doch hield plotseling op, als onzeker of hij zijne vraag al dan niet zou doen; daarop hervatte hij echter met eene vaste stem„Heeft hij niet te Trennach in Cornwall gewoond?" „Trennach?" herhaalde Jetty nadenkend. „Ja, mijnheer, ik geloof wel, dat hij daar gewoond heeft. Ja, nu ben ik zeker dat het plaatsje zoo heette. Hij oefende daar de praktijk uit met een dokter Rayuor eu had dien kunnen opvolgen als hij er gebleven was. Men zegt, dat het een aardig buitenkansje voor hem zou geweest zijn; maar hij wilde zich liever op eene andere plaats neêr- zetten." „Hij wilde zeker wat van de wereld zien," hernam de vreemde op spottenden toon. „Is het inkomen van majoor Raynor aanzienlijk?" „Men zegt, mijnheer, dat deze bezitting in mevrouw Atkinson's tijd zuiver tweeduizend pond 'sjaars opbracht. En de majoor had natuurlijk een inkomen van zich zeiven voordat hij hier kwam. Ik hoor echter, dat dit maar eene lijfrente is, die met zijn dood ophoudt." „Als zijne inkomsten twee- a drieduizend pond bedragen, hoe komt het dandat bij het land niet in goeden staat houdt en den toestand der rampzalige slaven, die er op wonen, niet verbe tert?" vroeg de vreemde, Jetty aanziende. De timmerman schudde het hoofd en antwoordde „Ik geloof niet, dat het hem aan goeden wil ont breekt, want hij schijnt door en door goedhartig te zijn. Lamb zegt dat hij een der inschikke- lijkste meesters is, die hij ooit zou kunnen wen- schen. Neen, mijnheer, aan den wil ontbreekt het hem zeker niet." „Waaraan dan? Aan het geld?" Jetty knikte toestemmend. „Zij leven op een grooten voet, mijnheer, en men zegt dat de majoor nog veel achterstallige schulden te betalen hgd

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1