BUITENLAND. Ingezonden Stukken. Zeetijdi nge n. Handelsberichten. Burgerlijke stand, Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Het domeinbestuur contra M. de Groen, Graanmarkten enz. PrUzen van Ëüeeten. van een bal en het houden van een souper. Tal van genoodigden woonden de feestviering in de Harmonie bij. De heer G. A. de Looze, apotheker te Zierikzee, die reeds herhaaldelijk door het lot begunstigd werd, is weder de gelukkige winner geworden van een paard in de Amsterdamsche paardenlqterij. Door den gemeenteraad te Maastricht is bepaalddat geene voorstellingen voor het publiek mogen plaats hebbentenzij door den directeur van het betrokken gezelschap aan den burge meester, wanneer deze het verlangt, het libretto van het op te voeren stuk tweemaal vier en twintig uren te voren worde overgelegd. Oordeelt de burgemeester dat het stuk in zijn geheel of in zijne onderdeelen strijdig met de openbare orde of zedelijkheid isdan kan hij de opvoering daarvan verbieden. In de afgeloopen week zijn des nachts bij den landbouwer V. in den Aardenburgschen haven polder, nabij den straatweg, vier hammen uit den schoorsteen eener keet gestolen. Men had een ladder tegen het dak gezet en heeft de hammen boven uit den schoorsteen gehaald. Volgens de Haarlomsche ct. heeft de paus, op verzoek van den pastoor Maassen bij rescript vergunning gegeven dat in de kapel van Tienray, onder Swoigen in Limburgdezelfde wonderdadige genezingen en aflaten verkregen kunnen worden als te Lourdes. Wonderen schijnen dus in onze tijd permissie van den paus noodig te hebben om te kunnen gebeuren. Dit is een variant op het bekende rijmpje: De par le roi: defense a Dieu De faire miracle eu ce lien. In de kapel van Tienray zou men moeten aan plakken De par le. pape: permis a Dieu De faire miracle eu ce lieu. In eene vergadering der afdeeling Amsterdam van de Maatschappij van tuinbouw en plantkunde deelde de voorzitterdr. G. F. Westerman mede dat men hem in zijne hoedanigheid van directeur van Artiseen getal van 20,000 gevilde spreeuwen heeft aangebodenin Nederland gevangen waar van de huid voor het opmaken van dameshoeden werd gebezigd. Deze 20,000 spreeuwenlijken konden binnen betrekkelijk korten tijd worden geleverd. De heer Westerman noemde het een schandaaldat in Nederland de mogelijkheid bestaat om 20,000 spreeuwendus even zoovele helpers tegen de insectenplaag in tuinen en velden, te vermoordenzonder dat daartegen wettelijke bepalingen bestaan. De spreeuw bevrijdt de wei landen van larven, het vee van parasieten, de tuinen van schadelijke insectenlandbouwbosch- bouwiuinbouw, veeteelt worden door hem gebaat, en ter wille van speculanten op de ijdelheidvinden deze nuttige dieren bij massa's hun dood. {HandelsU.) (Yan 1825 Maart.) Middelburg. OndertrouwdP. Schuilwerve, wed'. 53 j., met L. Kaljouw, jd. 33 j. Bevallen: H. M. L. Oudens, geb. de Bruin, d. M. A. Goote, geb. Cammelot, d.H. Boutelje, geb. Spier, d. P. J. M. Akkerman, geb. Goodwill Hof man, z. P. J. van de Woestijne, geb. van den Ende, d. J. J. Lahr, geb. van Hoeflaken, z. OverledenL. C. Gerritse, z. 3 m. J. F. Doua- zel, jm. 40 j. J. de Vlieger, jm. 21 j. J. Jobs, man van P. M. Baljeu, 46 j. M. C. van Campen, z. 10 m. P. L. Kuijt, man van E. Nieuweland, 76 j. (Van 17—24 Maart.) Veissingen. Gehuwd: M. de Weerd, wedr. van D. Romijn, 49 j., met J. F. Kuijpers, jd. 33 j. BevallenM. H. P. Callenfels, geb. Vervate, z. J. W. Lagaaij, geb. Meertens, z. N. Baart, geb. Hofman, z. J. Daalhuijzen, geb. Verkam, z. C. M. Baljé, geb. Boone, z. C. J. Jans, geb. Bourgoignie, d. M. W. Wezepoel, geb. Lucas, d. J. P. Geijsen, geb. Pacilly, z. H. M. P. Waltz, geb. Kannegieter, z. J. Pierens, geb. Harpe, z. L. Brielsman, geb. Louwerse, z. W. J. van Kesselen, geb. Pauli, d. C. M. J. Verhoeven, geb. Albus, z, E. fl. Veek- man, geb. van Deijck, d. C. Caljouw, geb. San- derse, z. (levenl.) OverledenA. J. Pieterse, wede. van J. N. Voor man, 60 j. W. de Visser, z. 16 d. D. Waltz, z. 4 j. J. H. van Vliender, man van C. A. Neeteson van Ingen, 62 j. F. Smit, jm. 75 j. Goes. GehuwdM. Reijerse, jm. 35 j., met S. Brandt, jd. 23 j. Bevallen: M. J. Dodmond, geb. van Ranst, d. K. C. Hageman, geb. Baden, z. M. H. Minnaar, geb. Bruggeman, d. S. M. de Thouars, geb. Le Due, z. A. F. Bèrks, geb. van Ranst, z. S. Ooster dag, geb. Weesepoel, d. Overleden A. Sinke, jd. 18 j. Zierikzee. Bevallen: P. Missel, geb. Knoops, z. R. de Does, geb. van Bloppoel, z. W. van der Ploeg, geb. Hak, z. J. W. Goedhart, geb. Nonne- kens, d. J. C. van der Lijke, geb. Bonger, z. C. J. de Bil, geb. van Bendegon, z. Overleden: A. Rottiers, wede. van G. Schoen maker, 78 j. 24Mrt.'s av. 11 u. 42 gr. 25 's morg. 7 u. 46 gr. 's midd. 1 u. 50 gr. 's av. 11 U. 46 gr. 26 's morg. 7 u. 46 gr. 's midd. 1 u. 52 gr. 's av. 6 u. 52 gr. De Oostersche politiek blijft zich bewegen in een cirkel: Engeland wil dat Rusland en Turkije zwtfe* ontwapenen; Rusland wil daartoe niet overgaan zonder voldoende waarborgen voor de naleving der door Turkije gedane toezeggingen en deze mogendheid wil hare strijdkrachten niet verminderen voordat de vrede met Montenegro zal zijn gesloten, dat echter zijn laatste eisehen niet wil verminderen en vooral die tot afstand van Niksich niet wil opgeven. In alle kabinetten worden onderhandelingen gevoerd en het schijnt althans, dat de geheele diplomatie peinst op mid delen om een conflict te vermijden. Men hoopt zelfs dat dit nog zal gelukken. Generaal Ignatieff is thans te Weenen alwaar hij den Russischen gezant en graaf Andrassy heeft ontmoet en vanwaar hij thans waarschijnlijk reeds rechtstreeks naar St. Petersburg is vertrok ken. De Russische regeering wildealvorens nadere besluiten te nemen, zijn terugkomst af wachten. Het mislukken van de onderhandelingen wordt nu door de Russische organen natuurlijk toegeschre ven aan Engeland; sommige gaan zelfs zoover dat zij Engeland verantwoordelijk stellen voor het eventueel uitbreken van den oorlog. In de politieke kringen te St. Petersburg is echter de stemming nog niet zoo ongunstig en beweert men, dat de vrede nog gehandhaafd kan worden indien de mogendheden maar eenparig en krachtig aan dringen op de uitvoering der hervormingen in Turkije, want men onderstelt dat de Porte het protocol wel zal goedkeuren en het initiatief zal nemen tot voldoening aan het verlangen der mo gendheden. Van ontwapening is echter in dit alles geen sprake en waarschijnlijk is met deze beschouwin gen volkomen in overeenstemming wat daarom trent in het Fransche Journal de St. Petersbourg wordt gezegd. Dit orgaan nl. betoogt, dat de ontwapening geen ontwerp van internationale schikking kan uitmaken. Sedert de conferentie van Konstantinopel zijn de Russische strijdmach ten onder de wapenen gebleven voor het geval zich de noodzakelijkheid mocht voordoen het ge meenschappelijk programma der mogendheden ten uitvoer te leggen. Rusland tracht evenwel deze eventualiteit te vermijden. Het doel nu van het protocol is zich te verstaan over maatregelen om de Porte te dwingen aan de eisehen der conferen tie te voldoen, en de ontwapening is niet moge lijk zoolang men niet weet welken indruk het proto col op de Porte zal maken. Die indruk zal des te krachtiger zijn indien de Turksche regeering weet, dat de genomen maatregelen krachtdadig zullen worden ondersteund. Uit. deze redeneering volgt dusdat ook zelfs na de onderteekc ning van het protocol Rusland niet terstond wil ontwapenen, maar zijn leger in stand houden als een voortdurende aanmaning voor de Porte om voort te maken met -de uitvoe ring der hervormingen. Al wil men echter aan nemen, dat Rusland van een zoodanige positie volstrekt geen misbruik zal maken, geen enkele vijandelijke daad jegens Turkije zal ondernemen indien het krachtdadig voldoening verschaft aan de eisehen der mogendheden en werkelijk zal ontwapenen als de hervormingen zijn tot stand gekomen, kan men niet verwachten, dat de Porte zal toestemmen zich weerloos te stellen tegenover een zoo aanzienlijke krijgsmacht als thans in de nabijheid der grenzen van het land is opgesteld. Welke beschuldigingen men ook tegen de Engel- sche regeering moge inbrengen zij blijft beweren, dat hare politiek in de Oostersche quaestie onver anderd dezelfde blijft. Zoowel in het hooger- als in het lagerhuis verklaarde zij geen ander doel te hebben dan handhaving van den Europeeschen vrede, bevordering der belangen van Engeland en verbetering van de Turksche administratie. Zij blijft echter vasthouden aan hare overtuiging, dat het uitoefenen van dwang op de Porte zou leiden tot vernietiging van het Turksche rijk. De regee ring kan omtrent den stand van zaken voor het oogenblik geen nadere inlichtingen geven, maar verzocht, dat de kamer verdere interpellaties over deze quaestie tot later zou uitstellen. De rijkskanselier van het Duitsche rijk heeft weder een nieuwen titel gekregen. De keizer, op zijn 80en verjaardag zeker niet meer wetende welke onderscheiding hij zijn eersten minister zou ver- leenen, schijnt eens in de oude doos te hebben gesnuffeld en daaruit een verouderd praedicaat te hebben opgeduikeld prins Bismarck is geworden Erf-opperjagermeester in het hertogdom Pommeren, evenals graaf Bernstorff-Gyldensteen in het hertog dom Lauenburg. 't Heeft de aandacht getrokken dat de tegen woordige erf-opperjagermeester van Pommeren zich van alle deelneming heeft onthouden in de debatten over het wetsontwerp om Leipzig aan te wijzen als plaats waar het hoogste gerechtshof zijn zetel zal hebben. In verband daarmede herinnert men aan hetgeen hij onlangs heeft gezegd, dat men in plaats van Duitschland te „verpruissehen", Pruisen liever moest germaniseeren, en 't is zeer wel mogelijk, dat prins Bismarck het voorstel van den bondsraad in het belang van toenadering en samensmelling der verschillende elementen van het Duitsche rijk wenschelijk heeft geacht. Met groote meerderheid van stemmen is dat voorstel aangenomenwaarop de rijksdag, na nog een credietwet te hebben aangenomen om de loopende begrooting tot I°Mei geldig te verklaren, is uiteen gegaan tot den 10cn April a. Ook het Fransche parlement is gescheiden en wel beide huizen tot 1° Mei a. De senaat heeft de discussie over de afschaffing der zeepbelasting, op voorstel van den heer Pouyer Quertier verdaagd tot de behandeling der begrooting, waarmede de minister van financiën zich vereenigde. Intus- schen was in de kamer aan de orde de behandeling der verkiezing van den heer Mestreau die werd toegelaten en een voorstel van den heer Destreux om voor de leden der kamer een abonnement te nemen- op den paardenspoorweg naar Versailles. Dit voor stel werd met 302 tegen 94 stemmen verworpen. Brussel, 25 Maart. Diegenen uwer lezersdie een overzicht van de debatten hebben gelezen, welke Vrijdag in de kamer hebben plaats gehad tengevolge der inter pellatie van den heer Kervijn de Lettenhove, zouden wellicht in den waan hebben kunnen ver- keeren, dat "mijn brief, die te gelijkertijd in de Middelburgsche courant was opgenomen, gedurende de zitting per telegraaf was verzonden. Alles wat ik heb voorzien is letterlijk uitgekomen. Maar neen, ik vergis mij; ik heb wel het eigen aardige karakter der zitting voorzien, doch niet de ontknooping, waardoor de geachte afgevaardigde in een bespottelijk licht wordt gesteld. Het eenige succes van den heer Kervijn de Lettenhove is geweest de talrijke opkomst zoowel van kamerleden als van nieuwsgierigen. De tribu nes waren stampvol. Het publiek luisterde met gespannen aandacht en scheen te denken: Ecoutons Ia muse empesée Qui se guinclant sur de grands mots Preside a la prose toisée Du depute d'Eeloo. De geheele zitting was op effect berekend. De heer Kervijn vierde zijne welsprekendheid den teugel. Hij zuchtte op de puinhoopen van het geloof en van den eerbied voor het heilige als Jéremias op de puinhoopen van Jerusalem; hij deed eenpathé- tisch beroep op het gekweld gemoed der peti- tionnarissen die tegen die bespotting van alles wat zij voor heilig hielden hadden geprotesteerd. Te vergeefs viel men hem in de rede om de ver melding van feiten te vragen. De heer Kervijn de Lettenhove heeft zijne klaagliederen ten einde toe voortgezet. De heer Anspach antwoordde met gloed en op een toon van fijnen spot, die in de tribunes zeer goed werd opgenomen. Tegenover de enkele honderdtallen petitionnarissen die door de gees telijkheid waren bijeengebracht, stelde hij de uiting der publieke opinie, welke door een gift van 325,000 geldstukken in de offerbussen der broe ders, die voor den schoolpenning collecteerden, op schitterende wijze het doel en het middel der ca valcade heeft goedgekeurd. Tegenover de klachten der clericalen betreffende de broeders CarmelieteD en de Basiles, die men aan de ergste bespotting heeft bloot gesteld tot groot genoegen van de menigte, stelde de heer Anspach wat gedurende den Carnavalstij d in de middeleeuwen plaats had, toen men binnen de muren der katholieke kerken zelve de bisschoppen en zelfs de mis bespottelijk maakte, terwijl hij herinnerde aan de vermaken waaraan zich voor namelijk de priesters overgaven in Saturnaliën welke aan die van het heidensche Rome herinneren. Tot bondgenoot had de heer Anspach den heer Bara die gulhartig deed uitkomen dat in genoemde cavalcade ook de liberalen niet ge spaard waren gebleven; dat o. a. de heeren Orts en de afgevaardigden van Brussel er in vertegen woordigd waren slapende op een hospitaalbed, maar niemand van de linkerzijde is op het bespot telijke denkbeeld gekomen daarvan een parlemen tair incident te maken. Ten slotte isna een heftig tooneelin het leven geroepen door de scherpe taal van den ultra- montaanschen afgevaardigde van Mechelen, de heer de Kerckhove, het incident eensklaps door den president gesloten zonder eenige orde van den dag of motie. Het eenige resultaat van het gebeurde zijn ge weest de ovaties door de menigte aan den heer Anspach gebracht en eenige heftige woorden, die naar het hoofd van de meest fanatieke leden der rechterzijde werden geslingerd. De kamer is tot 17 April op reces gescheiden. Bij hare terugkomst zal zij het rapport ontvangen betreffende het wetsontwerp tot wijziging der kies wet, dat, dank zij de veranderingen van den heer Jules Maloumet eenparigheid van stemmen door de centrale sectie is aangenomen. Mijnheer de Redacteur! In uwe nommers van 12, 13 en 15 Januari 11. werd in uw blad een uitvoerig stuk opgenomen van uw correspondent uit Schouwen-Duiveland, waarbij verslag werd gegeven van eene door het open baar ministerie bij het kantongerecht te Zierikzee gerichte vervolging tegen M. de Groen, in verband met de toepasselijkheid van het koninklijk besluit van 17 Juli 1875 (Staatsblad n° 134). Die beschou wing van uw correspondent, doorregen met allerlei dwaze aanvallen tegen het domeinbestuur, getuigde van sterksprekende ambachtsheerlijke vooroordee- len. Het sprak van zelf, volgens uw correspondent, dat M. de Groen bij vonnis van den kantonrechter niet werd veroordeeld, maar de schorsing der straf vervolging werd bevolen tot dat de burgerlijke rechter het geschilpunt omtrent de visscherij bui tendijks te Bruinisse zou hebben uitgemaakt en het was, altijd volgens uw correspondent, uiterst natuurlijk dat de arrondissements-rechtbank te Zierikzee dit vonnis in hooger beroep bevestigde. Tegen deze beslissing werd echter cassatie aange- teekend' en dit werd hoe gelukkig voor het domeinbestuur! door niemand, zelfs niet door uw correspondent, „gewraakt." Thans is echter zijn geheele kaartenhuis van redeneeringen en beschouwingen in elkander gestort, want de hooge raad heeft de vonnissen van rechtbank en kan tongerecht vernietigd, het verzoek tot schor sing van het strafgeding verworpen en Mari- nus de Groen veroordeeld, wegens overtreding van art. 12 van het reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen, tot eene boete. X. Den 21en Maart praaide het Noordsche schip Argonaut, gezagvoerder A. Moe, het Neder- landsche schip de teekens P. S. W. I. vertoonende op de hoogte van Start Point (Engelsch kanaal). Alles wel aan boord. In de Westerhaven te Vlissingen met ballast uit zee teruggekomen het Nederlandsch schooner- schip Franijois, gezagv. C. Rijke. Rotterdam 26 Maart. Tarwe met kleinen aan voer prijshoudend; rogge met kleinen aanvoer 10 cent hooger; gerst met ruimen aanvoer, beide soorten, 10 cent lagererwten met ruimen aanvoer 25 cent lager; overige artikelen met redelijken aanvoer hetzelfde. Amsterdam, 26 Maart. Raapolie op zes weken f 40}. Lijnolie f 29. Amsterdam, 24 Mrt. 26 Hrt. Nedlcrl. Cert. Werk. schuld. 2} pet. 64} 64} Certific. dito dito3 76} 76} dito dito dito4 100}} 101 Aand. Handelmaatschappij 5 103} dito exploitat. Ned. Staatssp. 99§ Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam.3 102 102 België. Gert. bij Rothschild. 2} Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen 5 --- 102 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 97} 97} Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl.Hope&C0.18556eserie. 5 83 82} dito 1000 18645 „94} 94 dito L. 100 18725 „83} 83} dito L. 100 18735 „83} 83} Loten 18645 140} 140} Loten 1866 5 138 138 Obl. Hope O0. Leen. 1860. 4} 83} Certific. dito4 69 69 Inscr. Stieglitz C". 2«a 4 L. 4 „69} Obligatiën 1867694 74 73} Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 105} 105 Oblig. dito4} 83} 83} dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 34} 34} dito Baltische spoorweg 3 49 48} Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 90} dito dito Jelez-Griasi.5 87 87 dito dito Jelez Orel 5 88} 88} dito dito Charkow Azow 5 82-& 81} Polen. Schatkistobligatiën 4 75 Aand. Warschau-Bromberg4 56 dito dito Weenen .5 53} Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 54} 54^ Obligatiën dito April/Oct. 5 53} 53} dito in papier Mei/Nov.. 5 50} 50} dito dito Febr./Aug. 5 51 Aand. Nation, bank3 112} 112 Loten 18605 89 88} dito 1864 108 106} HongarJJe. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg. 5 64 63} Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z-Ital. spoorweg, 3 „41 41 üpanje. Obligatiën Buitenl.. 3 11} 11-ft Oblig. Binnenlandsche. 3 10} 10^ Portugal. Obligatiën 3 53} 52} TurkJJe. Inschr. Alg. schuld 5 11} 1L& Obligatiën 18696 10} 9} Egypte. Obl. 18687 50 Obl. 1873 7 47-^ 47 Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904 5 104} 104} Obligatiën dito dito 1885 6 99} 99} Illin. Cert. Amsterdam. 45} 45} Oblig. Illinois Redemtion. .6 94} Oblig. Central Pacific 6 99} 99} Certific. Chic. N. W7 48} 48} Oblig. Madison Ext7 87} dito Winona-St. Peter 7 80} 80} dito N. W. Union7 79 dito Union Pac. Hoofdl. .6 97 97^ Obl.St.Paul&Pac.Spw.l'sec. 7 43} dito dito dito 2' sec. 7 Brazilië. Obl. 1863. 4} Obl. 18655 95} 95} Prijzen van coupons. Amsterdam 26 Maart. Metall. f 20.20dito zilver 22.27} Div. Eng. per f 11.82} Eng. Portugal per f Spaansche piasters f.61; Amerikaansche dollars (in goud) f 2.45. Amsterdam 24 Maart. Metall. f 20.25; dito zilver 22.15Div. Eng. per f 11.82}Eng. Russen per f 11.97}; Eng. Portugal per - f 47.55; Belg. f 47.55; Pruis, (f ia Ar>, T»2. R. 1.45; Frans. 747.55; Belg. f 47.55Bruis. 00.40 Hamb. Russen f 1.42} Russen in Z. R. 1.45; Pool sche per fl. Poolsche per Z. R. f Spaan- /sohe piasters —.61Spaansche binnenlandsche —.53; Amerikaansche dollars/2.45; papier ƒ2.31.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3