SK 73. 120e Jaargang. 1877. Dinsdag 27 Maart. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s mot uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiëni 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite G°. te Brussel en Parijs. ICHT. Zij die zich voor 1 April 1877 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Burgerlijke stand. Middelburg, 26 Maart. FETTILILiETOISr- TWEEDE DEEL. COURANT. De wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand te Middelburgbrengt ter kennis van de belanghebbenden, dat op 30 Maart, 2 en 3 April a. de aangiften van plaats gehad hebbende geboorte en overlijden kunnen geschieden tussehen 12 en 1 uur des namiddags. Middelburg, den 26™ Maart 1877. De wethouder-ambtenaar voornoemd, N. O. LAHBltECHTSEN VAN RITTHEM. Naar aanleiding van het daartoe door de Coö peratieve voorschotvereerriging met spaar bank alhier gedaan verzoek heeft de minister van financiën alle post- en hulpkantoren op Walcheren van de noodige voorschriften voorzien, teneinde het storten van gelden in die spaarbank, door personen buiten Middelburg woonachtig, des ver kiezende door tusschenkomst der post-administratie mogelijk te maken. Deze maatregel is een uitvloeisel der bekende koninklijke besluiten van 26 December 1875 (Stbl. n° 250) en 14 Februari 1877 (Stbl. n° 22) bij welk laatste de kosten van postwissels voor het overmaken van gelden aan spaarbanken ge steld zijn op de helft van het voor andere gelden bepaalde recht. Wij hopen dat de poging der Vereeniging en de maatregelen van den minister aan het sparen in de gemeenten buiten Middelburg bevorderlijk mogen zijn. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in zijne heden namiddag gehouden zitting besloten tot het zenden van een adres aan de eerste kamer der staten-generaal, houdende verzoek tot verwer ping van het wetsontwerp betreffende de rechter lijke iudeeling ten aanzien van het rechtsgebied van het hof van Zuid-Holland. Een ingekomen adres, om uitbreiding te geven aan de politie op het grondgebied der gemeente, is gesteld in handen van den burgemeester, als 04. Naar het Engelsch van mevrouw Henry Wood. Hoofdstuk III. EEN TIJGEB. (Vervolg). „Ja, ik moet mij voor hem verbergen, zooals oom zegt," overlegde Frank. „Daar is geen hel pen aan. Hij zou een gevaarlijk vijand kunnen zijn. Om mijnentwil, om ieders wil moet ik eene schuilplaats zoeken, waar bij mij niet vinden kan." Uit het boschje op den open grond komende hief Frank zijne oogen op en zag in zijne nabij heid den man in 't grijs staan, die met den naam van Tijger gedoopt was. De onbekende stond met gebogen hoofd en gekruiste armen, naar het scheen in diepe gedachten verzonken, tegen een boom te leunen. Evenals eene zekere vrees voor persoonlijk gevaar Charles plotseling bekropen had, zoö werd nu Frank er door bevangen, want de gedachte rees eensklaps bij hem op, dat die man in 't geheel niet het oog op Charles had, maar door Pellet herwaarts was gezonden om hem en zijne gangen te bespieden. hoofd der politie, om dit te overwegen en zoo noodig een voorstel aan den raad te doen. Op verzoek van de muzickvereeniging „Ons Genoegen" is besloten den muziektempelwelke in den laatsten tijd van de Markt weggenomen en geborgen wasweder te plaatsen. Aan bur gemeester en wethouders is opgedragen met de belanghebbende muziekgezelschappen in overleg te treden welke het beste punt der gemeente voor die plaatsing kan geacht worden. Van deze en de verder behandelde punten geven wij in een volgend nommer het gewone verslag. Blijkens het ofScieel verslag omtrent den toe stand van het kroondomein gedurende het jaar 1876 is van de bevoegdheid tot het afkoopen van tienden in dat jaar gebruik gemaakt voor 94 tiendblokken. Daarvan behoorden 11 blokken tot het rentambt Middelburg, voor eene som van f 43,804; 11 blokken tot het rentambt Goesvoor f 22,983,80 en 55 blok ken tot het rentambt Zierikzee, voor ƒ54,922,774. Wat de onteigening van land en tienden betreft zijn, teneinde te voorzien in de behoefte aan woningen in de gemeente Hontenisse, drie péreeelen grond, toebehoorende aan het kroondomein en in die gemeente gelegen, verkocht voor 1210.28J-. Het aantal aangeslagenen in den hoofdelijken omslag te Vlissingen bedraagt 1376. In de Is klasse 400 tot 500 inkomen) bevinden zich 409 personenin de 2e kl. 501 tot 600) 208; in de 3' kl. 601 tot 800) 158; in de 4' kl. 801 tot 1000) 176; in de 5' kl. (f 1001 tot 1300) 90; in de 6° kl. (ƒ1301 tot ƒ1600) 102; in de 7° kl. (ƒ1601 tot 2000) 117; in de 8' kl. 2001 tot f 2500) 49; in de 9e kl. 2501 tot 3000) 29; in de 10' kl. (ƒ3001 tot ƒ3600) 11; in de 11' kl. (ƒ3601 tot ƒ4200) 15; in de 12' kl. (ƒ4201 tot f 5000) 3; in de 13' kl. f 5001 tot ƒ6000) 5; in de 15' kl. 7001 tot 9000) 2; in de 16' kl. 9001 tot 12000) 1; in de 17' kl. (ƒ12001 tot f 15000) 1. De heer R. Koole heeft, naar men verneemt, zijn ontslag genomen als lid van den gemeente raad van Zierikzee. Den 12™ April a., zal naar wij vernemen, te 'sGravenhage eene vergadering worden gehouden van belangstellenden in de algemeene Beambten- ver eeniging; alsdan zullen de statuten en ver dere reglementendie op de laatstgehouden ver gadering aldaar werden besproken, definitief worden vastgesteld. Binnen kort zullen de Hoofdstuk IV. bij jetty. Jetty was de timmerman van het dorp, een kleine baas. Hij had zijne werkplaats in het dorpje Grassmere dicht bij den Arendsborst; zijne woning bij de gemeene weide hebben wij reeds vermeld. Hij woonde daar met zijne zuster Esther, eene stemmige vrouw, die een tiental jaren ouder was dan hij. Hij zelf was een net, levendig, spraakzaam en zeer verstandig man van twee- óf drie en dertig jaren. Het huis, dat zij in huur hadden van majoor Raynor, was grooter dan zij noodig hadden, en Esther verhuurde dus gewoon lijk eene zit- en slaapkamer er van, als zij een geschikten huurder kon krijgen. Op deB Donderdag in de Stille Week, toen zij druk bezig was het huis tegen Paschen schoon te maken en de glazen van de ongebruikte zitkamer, voor welke een papier stond met het opschrift: „Kamers te huur", aan de buitenzijde afwreef, zag zij een man in een grijs pak, die met een jas over den arm en een volgepakt zwart valies in de hand, uit de richting van bet spoorwegstation aankwam. „Een reiziger uit Londen," besliste zij dat het was, want een vreemde in dit stille plaatsje was eene buitengewone verschijning. „Zeker overge komen om hier de Paaschdagen door te brengen." Nauwelijks had zij dit bij zich zelve overlegd, of tot hare verwondering verliet de reiziger den belangstellenden tot het bijwonen dier vergadering worden opgeroepen. De vereeniging is op dezelfde leest geschoeid als de Postenrijksche beambtenvereeniging. Deze laatste tc:i reeds bijna 50,000 deelnemers. Een zeer groot gevaar bedreigt de koffie-oultuur en haar beschermeling, de Nederlandsche en Neder- landsch-Indisehe schatkist. De „bladziekte" welke sedert jaren de koffieboomen op Ceylon teistert, is volgens een te Amsterdam ontvangen telegram naar Sumatra's Westkust overgeslagen, heeft de aan staande veiling aldaar reeds van 30,000 tot 18,000 pikols teruggebracht en bedreigt ook Java. De kwaal wordt veroorzaakt door een micros copische parasiet Hemileia vastatrix), die de onder zijde der bladeren bedekt. Reeds in 1872 deed zich op Ceylon een achteruitgang in den oogst ernstig gevoelen en in 1876 werd de kwaal erkend als een inheemsch geworden koffiepest. Men berekent, dat de opbrengst van dezelfde uitgestrektheid gronds in de jaren 18651870 bijna het dubbele bedroeg van de vijf volgende jaren, wat trouwens ook aan andere oorzaken dan de bladziekte wordt toegeschreven. Raadplegen wij de statistieken van de Ceylon- sehe koffie-produetie, dan vinden wij, dat het jaar 1873 inderdaad buitengewoon ongunstig is geweest; het jaar 1874 redelijk gunstig; het jaar 1875 zeer ongunstig, ofschoon iets minder dan 1873; terwijl de oogst van 1876, waaromtrent de berichten aanvankelijk zeer bedroevend luiden, volgens latere tijdingen vrij bevredigend is. Er is trou wens in de Ceylonsche koffie-productie onmisken baar een langzaam achteruitgaande beweging te bespeuren, waartoe de bladziekte zeer zeker het hare bijdraagt. (HM.) De minister van binnenlandsehe zaken heeft bepaald, dat wegens de aanneming der benoeming tot lid van den raad van state door mr. G. de Vries Az., in het hoofdkiesdistrict Amsterdam, en tengevolge van het door mr. D. J. baron Mac- kay van Ophemert genomen ontslag in het hoofd kiesdistrict Tiel, eene verkiezing voor twee leden der tweede kamer van de staten-generaal zal plaats hebben op Dinsdag 17 April a. Mocht eene herstemming noodig wezen, dan zal deze geschie den op Dinsdag 1 Mei a. De leden der eerste kamer, die in dit jaar in de periodieke aftreding zijn begrepen, en ter ver vulling van wier plaatsen de verkiezingen door de provinciale staten den 10™ Juli a. moeten ge schieden, zijn de heeren H. E. Verschoor, voor Noord-Brabantmr. W. A. A, J. baron Schimmel- weg, ging recht naar haar toe en vroeg, terwijl hij den hoed afnam: „Hebt gij kamers te huur? Ik zie een papier voor uwe glazen." „Ja, mijnheer, twee kamers," antwoordde zij eerbiedig, want het had haar gunstig voor hem gestemd dat hij zijn hoed had afgenomen en zijn toon was ook beleefd, geenszins als van iemand van geringen stand. „Wat een mooie baard!" dacht zij. „Hoe zacht en fraai gekruld en zijdeachtig ziet die er uit!" „Ik zou hier eenige dagen willen blijven en zie naar kamers uit," vervolgde hij. „Misschien zou den de uwe zijn wat ik zoek." Esther haastte zich hem de vertrekken te laten zien. Zij waren klein, maar zindelijk, gezellig en voldoende gemeubileerd, en de huur moest tien shillings in de week wezen. „'tls niet te veel in dezen tijd van 'tjaar, mijnheer, nu de zomer aankomt," voegde zij er dadelijk by, opdat geen aanmerking op het bedrag zou gemaakt worden. „Ik tracht het altijd mijne huurders naar den zin te maken en kook voor hen en bedien hen goed. De laatste eene zieke jonge dame met haar dochtertje hebben hier den heelen winter en het voorjaar doorgebracht en zijn pas voor een week of drie vertrokken." Het antwoord van den vreemde bestond daarin dat hij een souverein neêrlegde. „Daar hebt ge de eerste week huur vooruit," zei hij. „Van 't overschot kunt ge mij een paar lamscoteletten voor mijn diner bezorgen. Ik zal u niet veel penninck van der Oije en mr. C. A. baron van Rhemen van Rhemenshuizen, voor Gelderland; T. P. Virnly en mr. A. Blussé, voor Zuid-Holland jhr. C. Hartsen en dr. C. E. Buchner, voor Noord- Holland mr. C. J. Pieké, voor Zeelandjhr. mr. J. Huydecoper van Maarsseveen, voor Utrecht; jhr. M. F. J. J. van Eysinga, voor Friesland; O. T. Stork, voor Overijselmr. J. J. Cremers, voor Groningen, en jhr. mr. F. B. H. Michiels van Kessenich, voor Limburg. De stembus zal op Dinsdag den 12™ Juni e. k. geopend zijn ter voorziening in de vacatures, ontstaande door de periodieke aftreding der na te noemen leden van de tweede kamerDe heeren: mr. E. J. J. B. Cremers, voorZuid-Horn J. Schepel, voor Appingadamdr. W. J. A. Joncbloet, voor Winschotenmr. L. Oldenhuis Gratama, voor AssenS. Hingst, voor Leeuwarden mr. S. Wybenga en dr. W. H. Idzerda, voor Sneekmr. B. P. baron van Harinxma thoe Sloo- ten, voor Dockumjhr. mr. J. A. Sandberg, voor Zwolle; H. A. Insinger, voor Almelo; A. baron Schimmelpenninck van der Oije, voor Deventer; mr. L. E. Lenting, voor Zutfen; mr. W. H. Dul- lert (voorzitter der kamer) voor Arnhemmr. C. J. A. Heydenrijek, voor Nijmegen; mr. H. A. Ridder van Rappard, voor Tielmr. A. baron Maekay, voor Amersfoortmr. J. Messehert van Vollenhoven, voor Utrecht; J. D. Fransen van de Putte, voor Hoornmr. W. van der Kaay, voor Alkmaar; mr. C. J. F. Mirandolle, voor Haarlem; dr. T. J. Stieltjes, mr. M. J. de Lange en G. Fabius, voor Amsterdamjhr. mr. J. L. Cremer van den Berch van Heemstede, voor Lei den; mr. M. Bichon van IJsselmonde, voor Gouda; J. L. Nierstrasz C.Jzn., voor DelftW. A. Viruly Verbrugge en mr. H. C. Verniers van der Loeff, voor Rotterdammr. R. J. graaf Schimmelpen ninck tot Nijenhuis, voor 'sGravenhage; J. P. Bredius, voor Dordrecht; mr. J. J. Teding van Berkhout, voor Gorinchemmr. D. van Eek, voor Middelburg; J. J. van Kerkwijk, voor Zierikzee; mr. A. F. X. Luyben, voor Bredajhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, voor Tilburg; mr. A. J. H. van Baar, voor Eindhoven; jhr. G. E. F. X. M. Kerens van Wijlré, voor Maastricht; mr. H. F. Lambrechts, voor Roermond; mr. J. H. L. Haff- mans, voor Boxmeer, en mr. F. J. E. vanZinnicq Bergmann, voor 's Hertogenbosch. Vad.) Onze Haagsohe correspondent schrijft ons het volgende: „De eerste kamer zal zich met de rechterlijke wetten niet haasten; zij heeft ze met de daarin gebrachte wijzigingen nog eens laten drukken ten einde ze op haar gemak voor zich te hebben, en zal na Paschen nog even terugkomen om ze af moeite veroorzaken." En daarmede nam hij dade lijk bezit van de kamers. Toen er eenige dagen verloopen waren, had Esther reeds ondervonden, dat hij zijne belofte van haar niet veel moeite te zullen veroorzaken trouw nakwam. Nog nooit had zij een huurder gehad, die haar minder last gaf. Hij leefde zeer eenvoudig; zijn diner bestond hoofdzakelijk uit een paar coteletten en voor 't overige vergenoegde hij zich met eenige boterhammen en eieren. Het was heerlijk weêr en hij bracht zijn meesten tijd buitenshuis door. Geen plekje iu deu onmiddellijken omtrek ont snapte aan zijn scherpen blik, aan zijn naar het scheen onverzadelijken lust tot onderzoek. Hij trad de kleine woningen binnen, onverschillig of 't goede dan wel slechte waren, hoorde de bewoners uit en maakte zich die tot vrienden. Een half uur stond hij soms bij een veldarbeider toe te zien, hem vertellende dat er dit of dat aan het land behoorde gedaan te worden en vragende waarom het niet gedaan werd. Nog nieuwsgie riger betoonde hij zich met opzicht tot de familie Raynor en vooral den oudsten zoondan met op zicht tot het land en de arbeiders; en deze laat sten merkten spoedig op, dat, als Charles Raynor in 'tgezicht kwam, de vreemde, schijnbaar toe vallig, in de richting naar hem toe wandelde; en wanneer Charles zich dan afwendde, zooals hij onveranderlijk deed, bleef de man hem op een afstand volgeu. Het scheen dat zijne voornaamste bezigheid eigenlijk was eenige der bewoners van

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1