BUITENLAND. Handelsberichten. De troonrede van den sultan. Ignatieff te Parijs, Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. justitie vereischt is het bezit van den graad van doctor in de rechtswetenschapgevorderd het bezit van den graad van meester of licenciaat in de rechten op eene der rijks hoogescholen verkregen." Militaire pensioenen bij cte landmacht. De minister van oorlog heeft geantwoord op het verslag der tweede' kamer over het wetsont werp, houdende nadere herziening van de wet, regelende de militaire pensioenen bij de land macht. Op den daartoe uitgedrukten wensch, heeft de minister de pensioenen tot een verhoogd bedrag uitgetrokken en wel voor de kapiteins op 1200 en voor de sergeanten op ƒ300, terwijl de pen sioenen voor de mindere rangen en graden mede een weinig verhoogddie voor de hoogere rangen eenigszins verminderd en op dezë wijze alle met de hier in cijfers aangeduide pensioenen in over eenstemming gebracht zijn. In aanmerking genomen de verhooging na 12 jaren dienst, zal, wordt het ontwerp tot wet verhevenals maximumdoor een kapitein een pensioen van ƒ1440, door een sergeant een van f 360 genoten kunnen worden. De minister is er voortaan op bedacht de posi tie van onderofficieren en minderen zooveel moge lijk te verzekerendoor hun uitzicht te openen op benoeming in sommige burgerlijke rijksbe dieningen. De pensioenen van de opzichters der fortificatiën zijn belangrijk gewijzigd tengevolge van de nadere regelingonlangsvan hun traktement. Een verhooging van de traktementen der kapiteins zal door den minister eerst bij een geheele reorgani satie van het leger in overweging kunnen worden genomen. Terugwerkende kracht op vroeger verleende pensioenen kan de minister niet voorstellenook niet ten behoeve van officieren, die sedert 1 Januari zijn gepensioneerd. De opmerking dat het pensioen van een gene raal de som van ƒ3000 Diet moet kunnen over treffen acht de minister juist; voor den luitenant- generaal is dan ook voormeld bedrag als pensioen uitgetrokken. Stelselmatig pensioneeren in dien zin dat offi cieren, die nog goede diensten kunnen bewijzen, uit de gelederen worden verwijderd, alsmede het verleenen van pensioen aan officierendie nog in de kracht huns levens en geschikt voor hun be trekking zijnoordeelt de minister afkeurenswaar dig het zal dan ookzoolang hij minister van oorlog isniet plaats vinden. Door hem zullen geen andere personen voor pensioen aan den koning worden voorgedragendan die geheel vallen onder de bepalingen der wet en naar zijn oordeel niet meer geschikt zijn voor een verdere goede waar neming hunner betrekking. Maar hier gelden niet alleen physiekedoch ook moreele en intel- lectueele eischen. De verdere grondslagen voor pensioneering wenscht de minister onveranderd te laten ook de voorstellen omtrent de Indische pensioenen worden gehandhaafd. Bij den minister bestond reeds de overtuiging, dat de grondslagenwaarop de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht berust, zoowel ais hare werking en de wijze waarop zij wordt beheerd, behooren te worden herzien zoodat bij dan ook het voornemen heeft om daartoe de noodige maatregelen te nemen. Met zekerheid kan beden uit de berichten be treffende den toestand der Oostersche quaestie niets worden opgemaakt. De Parijsche corres pondent van de Indëpendanee beige doet het voor komen alsof de door Rusland gemaakte aanmer kingen niets te beteekenen hebben. Integendeel beweert bij, dat slechts twee wijzigingen worden verlangd in den tekst van het -protocol, waardoor dit document, in plaats van meer ingewikkeld, nog eenvoudiger zal worden. Op grond hiervan onmiddelijk te concludeeren, dat de vrede verzekerd is mag zeker bedenkelijk worden geacht, daar de Engelsche regeering gis teren de door Rusland voorgestelde amendementen nog niet had onderzocht. Indien zij toch zoo eenvoudig zijn kon wel terstond eene beslissing worden genomen. Geheel in strijd echter met die beweerde zekerheid van den vrede is een Reuter- telegram, waarin wordt gemeld, dat de Turksehe autoriteiten te Erzeroem alle maatregelen nemen voor een eventueelen oorlog. Voortdurend hebben in Turkije belangrijke troepenbewegingen plaats, en het eene korps rukt na het andere naar de Russische grenzen. De reserve vau het vierde legerkorps is onder de wapenen. Te Kars bevin den zich thans 50,000 man geregelde troepen, behalve bet garnizoen; dat van Ardanan is 6000 man sterk. De concentratie van zooveel troepen heeft ten doel aan de Russische strijdmachten bij Erivan weerstand te kunnen bieden. De tweede linie van defensie van Shangbanlie is zeer versterkt en wordt geducht verdedigd. Het aantal der Russische troepen nabij de Turksehe grenzen wordt reeds op 110,000 man geschat, terwijl met iederen dag nog Dieuwe troepenafdeelicgen uit Tiflis aanrukken. Men kan niet zeggen, dat dit zeer geruststellende berichten zijn, en wat betreft de onderhandelingen met Montenegro, prins Nicolaas moet hebben af gezien van den eisch tot afstand van Spizza doch handhaaft dien betreffende Niksich, en zoo de Porte in dat opzicht blijft weigeren zal hij zich tot de mogendheden wenden. Het wetsontwerp om het opperste gerechtshof van het Dnitsche rijk niet te Berlijn, maar te Leipzig te vestigen heeft in den Duitschen rijks dag zooals te voorzien wasaanleiding gegeven tot een langdurige discussie. 'tWas een moeilijke taak voor de regeering om dit ontwerp te verde digen maar de secretaris van staat bij het minis terie van justitiede heer Friedberg, kweet zich daarvan met bewonderenswaardige takt en onpar tijdigheid, en ontwikkelde de motieven welke voor Leipzig en voor Berlijn waren aan te voeren. Hij had zich echter, hoewel hij den bondsraad vertegenwoordigde, het recht voorbehouden om als zijne opinie te kennen te gevendat uit poli tiek oogpunt de hoofdstad van het rijk de voor keur verdiende. Een van de invloedrijkste leden der nationale partijde heer Gneist, sprak, even als de Pruisische minister Leonhardtten behoeve van Berlijn terwijl de Saksische minister Abeken vóór Leipzig pleitte. In eerste lezing is het wets ontwerp ten slotte aangenomen; het amendement om in plaats van Leipzig Berlijn te stellen, zal eerst bij de tweede lezing worden behandeld. Vervolgens kwam in tweede lezing het wetsont werp tot regeling van de wetgevende macht voor ElzasLotharingen. Hierop is een amendement aangenomen in dien zin, dat wetten die een uit vloeisel zijn van rijkswetten, niet kunnen worden ingetrokken of gewijzigd dan op de wijze als die wetten zelve. De goedkeuring der rekening van inkomsten en uitgaven zal door eene bondscom- missie geschieden. Aldus geamendeerd is bet ont werp in tweede lezing aangenomen. Minder vlug gaan de zaken in de Fransche kamer van afgevaardigden, die gisteren de dis cussie over de spoorweg-ontwerpen opnieuw heeft voortgezet zonder tot een resultaat te komen. De heer Pascal Duprat bracht verslag uit over het voorstel om eene vervolging in te stellen tegen de aanleggers van en deelnemers aan den coup d'état van 2 December. Het verslag conclu deert tot verwerping van het voorstel. De Oostenrijkscbe minister van financien zal weder voor 6,885,000 florijnen rentegevende schuld brieven in goud betaalbaar uitgeven, tot dekking van het deficit uit verschillende wetsontwerpen voortvloeiende en ter verkrijging van de noodige middelen tot aankoop van spoorwegen of tot uitbe taling van de aan spoorwegmaatschappijen toege kende subsidies. Door de ministers van koophan del landbouw en justitie waren weder supplé- mentaire credieten aangevraagddie ook werden verleend. Te Louisiana zal het tusschen republikeinen en demoeraten waarschijnlijk tot een geregelden strijd komen. De democratische gouverneurde heer Nicholls, heeft van het gerechtshof een bevel schrift ontvangen tot uitzetting van den heer Parkard, den republikeinschen gouverneur, en diens partijgangers uit het gebouw der wetgevende macht. Laatstgenoemde heeft zich echter daarin versterkt en is voornemens het te verdedigen, zoodat tot een beleg zal moeten worden overge gaan. Aan eene deputatie van demoeraten en republikei nen uit het zuiden heeft de president der Vereenigde staten verzekerd, dat de toestand van Zuid-Caro- lina en van Louisiana door de regeering zal wor den onderzocht en dat intusschen de status quo zou worden gehandhaafd. Reuters office meldt uit Kaapstad dat de volks raad der Transvaalsehe republiek de vredesvoor waarden met Seeoconi heeft goedgekeurd, zoodat aan den oorlog met dat opperhoofd een einde zal komen. Eenigszins zonderling echter klinkt wat verder volgt, dat nl. president Burgers zou hebben aangeraden zich bij Groot-Brittannie, waarschijn lijk met het doel om een federatie van vrijstaten te vormen, aan te sluiten. Bij den grooten onaf hankelijkheids- en vrijheidszin van den heer Bur gers zal men hieromtrent nadere inlichtingen moeten afwachten alvorens het bericht te kunnen gelooven. In de rede, waarmede de sultan de eerste zit ting van het Turksehe parlement heeft geopend, herinnerde hij in de eerste plaats, dat het rijk zijn vroegere grootheid verschuldigd was aan de toepassing van het recht, den eerbied voor de wetten en de goede administratie van het land, waarna hij constateerde, dat het langzame verval van het land moest worden toegeschreven aan het prijsgeven van die wijze beginselen tot op de re geering van sultan Mahmoud. Deze begreep het eerst dat hervorming noodig was, sloeg de hand daaraan en voerde het land den weg op van be schaving en vooruitgang. Dit werk werd door sultan Abdoel Medjid voortgezet, maar de geluk kige gevolgen daarvan werden grootendeels verij deld door den Krimoorlog, die de schatkist noopte voor het eerst tot een leening over te gaan. Nadat de vrede hersteld was, dank zij de hulp der groote mogendheden die met Turkije verbon den waren, en de integriteit van het Turksehe rijk door de Europeesche mogendheden was gewaar borgd zou het land een nieuw tijdvak van voor uitgang en voorspoed zijn ingetreden, indien niet intriges en misdadige opruiingen de pogingen der regeering hadden verlamd, die verplicht was aan zienlijke legers te onderhouden en de schatkist uit te putten ten behoeve van aanschaffing en onderhoud van oorlogsmaterieei. Dit alles, gevoegd bij de slechte finaneieele administratie, heeft de staat zoozeer met schulden belast, dat toen de opstand in de Herzegowina uitbrak, de regeering haar toevlucht moest nemen tot buitengewone maatregelen. Daar deze echter strekken ten na- deele van de renten der schuld werd het crediet van het rijk ondermijnd, omdat daardoor de aan gegane verbintenissen werden miskend, die de Porte steeds had geëerbiedigd. Toen hij tot den troon was geroepen zoo ging de sultan voort had hij in de eerste plaats de strijdkrachten van het rijk op den voet gebracht dat zijne veiligheid en onafhankelijkheid konden worden geacht te zijn verzekerd. Vervolgens had hij al zijne krachten gewijd aan een binnenland- sche hervorming en een constitutie beloofd, waar door, zooals in de meest beschaafde landen het geval is, de natie een werkzaam aandeel wordt verzekerd in de vaststelling der wetten en de ad ministratie der openbare aangelegenhedentot welk einde een parlement in het leven is geroepen bestaande uit een senaat en een kamer van afge vaardigden, en waardoor aan allen vrijheid, gelijk heid en rechtvaardigheid worden verzekerd. De sultan dankte de Voorzienigheid, dat hij de eerste zitting van zijn parlement kon openen en de voornaamste wetsontwerpen kon vermelden, die de beide kamers gedurende deze zitting zouden geroepen worden te behandelen, nl. de kieswet, de provinciale wet, het wetboek van koophandel, dat van burgerlijke rechtsvordering en de orga nisatie der rechtbankendat betreffende de bevor dering en het ontslag van openbare ambtenaren, dat betreffende de drukpers, dat tot organisatie van de rekenkamer en eindelijk die tot vaststel ling van het budget. In het bijzonder beval de sultan aan de verte genwoordigers aan het onderzoek en de aanneming der finaneieele wetten en verklaarde dat maatre gelen waren genomen om aan de schuldeischers van Turkije, met medewerking en goedvinden van hun vertegenwoordigers, de meest soliede waar borgen te verschaffen voor de nakoming der buitenlandsche verbintenissen, in overeenstemming met de dringende behoeften van de schatkist. In afwachting van hetgeen door bet parlement zou worden beslist, kondigde de sultan inmiddels de opening aan van instellingen ter bevordering van het onderwijs. Hij had besloten op zijn eigen kosten en onder zijne bescherming de bestaande school tot opleiding van bekwame ambtenaren voor den burgerlijken dienst te vergrooten. Na hulde gebracht te hebben aan de vaderlands liefde van zijn volk, den moed en de toewijding van zijn leger, constateerde de sultan de pacifica tie van het land, het herstel van de betrekkingen met Servië en sprak bij de hoop uitdat de met Montenegro aangeknoopte onderhandelingen tot een gunstig resultaat zouden leiden, tengevolge waarvan, tot groot voordeel van den landbouw de onder de wapenen vertoevende soldaten naar hunne haardsteden zouden kunnen worden terug gezonden. Eindelijk verklaarde de sultan dat zoo de con ferentie, die op voorstel van Engeland te Konstan- t&opel véreenigd is geweest, al tot geen definitieve overeenstemming heeft geleid, zij niettemin heeft bewezen dat de regeering van Turkije bereid is over te gaan tot verwezenlijking van de wenschen der mogendheden, voorzoover zij kunnen worden over eengebracht met de tractaten, de regels van in ternationaal recht en de eischen van den toestand. „Zoowel vóór als na de conferentie, zeide de sul tan ten slotte, hééft mijne regeering voortdurend bewijzen van oprechtheid en gematigdheid gege ven, die zullen strekken om de banden van vriendschap en sympathie te versterken, die ons met de groote Europeesche familie verhinden." Gedurende een ganscha week schrijft een Parij zenaar heeft generaal Ignatieff Parijs gea museerd. Geen kleinigheid voorzeker! Acht dagen van glorie! Het is van belang! De verslaggevers der bladen hebben bun best gedaan om de toekomst te voorspellen uit den glimlach om zijn lippen of het fronsen zijner wenkbrauwen. De gasten van den minister van buitenlandsche zaken hielden hunne ooren steeds wijd open om het geringste woord van den Russischen generaal op te vangen, dat eenige vredelievende beteekenis of oorlogzuch tige strekking kon hebben. Wat heeft de generaal gezegd? Wat denkt de generaal? Wat doet de generaal? Waar gaat de generaal heen? De generaal heeft gisteren een loge voor de vaudeville gehuurd. Voor de vaudeville? O, o, dat is gewichtig! Dat beteekent iets! Dora! De spionnen! De baron van der Kraff! Dat is een politiek stuk! Dit is bepaald een belangrijk feit! En den volgenden dag: Groot succes! De generaal heelt juffrouw Pierson in 't bijzonder toegejuicht. Welnu? Welnu! Begrijpt ge dat niet? Vat ge niet wat het beteekent, Dora, die beschuldigd wordt, als spion te hebben gediend, toe te juichen? Dat is protesteeren tegen de gravin Zicka, de ware spion! Want de gravin Zicka is een Engelsche van geboorte! Een Engelsche, begrijpt ge! Het eene middel is voor den generaal even goed als het andere om te toonen welke gevoelens hem jegens Engeland bezielen! Inderdaad, gij kunt gelijk hebben; dat is een ernstig geval! Bepaald ernstig! Het blijkt dus hoe zorgvuldig de gezanten zich in den schouwburg moeten in acht nemen, waar het publiek politieke gevolgtrekkingen kan maken. Inderdaad wij beleven een zonderlingen, om niet te zeggen onrust barenden tijd. In een oud stuk van Duvert „Mademoiselle Marguerite" zingt een acteur het volgende couplet: Je n'sais comment on appelle L'etat présentc'est un chaos Nous avons l'hiver sans que'il gele D'la tranquillité sans repos C' n'est pas richess', c' n'est pas misère, C' n'est pas du froid, c' n'est pas du chaud C' n'est pas la paix, c' n'est pas la guerre Je ne peux pas trouver le mot. Dit is volkomen van toepassing op den toestand van den laatsten tijd. 't Is merkwaardig hoe hard nekkig en eensgezind de zoogenaamde conservatie ven alle mogelijke pogingen aanwenden om wantrou wen en malaise aan te kweeken en gaande te houden. Met dat doel worden alle mogelijke berichten die als door een reet van een deurin de dagbladen sluipen in de lagere kringen verspreid en in de hoogste herhaald. En overal vinden zij dezelfden weerklank als een wachtwoord voor het consigne. Die goede lieden zien zelfs donkere stippen in de blauwe lucht van een helderen Mei-morgen. In de op heden door de Nederlandsehe handel maatschappij te Rotterdam gehoudene veiling van 99090 balen Java koffie; 5744 balen Menado kof fie, is alles contant verkocht tot taxatie, eenige nommers cent daaronder anderen cent daar boven, Menado boven taxatie. en Preanger koffie 1 a 2 cent Amsterdam, 21 Maart. Raapolie op zes weken f 40. Lijnolie 28|. PrQzea van Ëfleeten. KTedlcrl. Cert. Werk. schuld. 2} Certific, dito ditoS dito dito dito4 Aand. Handelmaatschappij 5 dito exploitat. Ned.Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam.. 3 België. Oert. bij Rothschild. Frankrijk. Inschrijvingen 3 Inschrjj vingen 5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certifie. laser. 5" serie 5 Obl. Hope C°. 1855 6" serie5 dito 1000 1864.5 dito L. 100 18725 dito L. 100 18735 Loten 1864...5 Loten 1866 ...5 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4} Certific, dito4 Inscr. Streglitz&C". 2*a4L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatseh. 5 Oblig. dito4} dito dito -. 4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi.5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand, Warschau-Bromberg4 dito dito Weenen 5 Oostenijfk Obligatie metal, in zilver Januari/Juli 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov.. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 1860 •.•*.*..«.5 dito 1864 Elongarjfc. Sehatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg. 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl.. 3 Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 Obligatiën 18696 Egypte. Obl. 18687 Obl. 1873 7 A.merika.Obl.Ver. Stat. 1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam. Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Certific. Chic. N. W7 Oblig. Madison Ext7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl.St.Paul&Pac.Spw. 1®sec. 7 dito dito dito 2° sec. 7 Brazilië. Obl. 18634} Obl. 1865 5 ;eten. l, 20 Mrt. 21 Hrt. iet. 64} 64} 76# 0 100} 100# 0 103| 103}# n 99} 99} 0 •n 101} 101} n 0 60} 0 n 98} 99 i» 70} 0 85} 86} 0 96 96# 0 87 86}} 0 87} 86}} n 145 144 0 143 142 0 87} 86# 0 70 0 72 0 75} 75} 0 47} 0 105 105} 0 85# 84} 0 77 0 0 49 49} 0 92 93} 0 88 89} 0 90} 90} 0 85 85# 0 76 75} 0 57} 57} 0 54A 55 0 56A 56iV 0 '55} 55} 0 53} 52} 0 53} 53} 0 114 0 90} 91 0 110 110 0 0 65} Ha 1 10 1 1 CO 1 0 0 41} 41# 0 11}# 12 0 10}# 10}! 0 53} 53} 0 12A 12 0 10A 10} 0 51} 52 0 49} 49} 0 104} 104} 0 99} 99} 0 48} 48 ft 94 94 0 98}# 99-.V 0 49} 49 0 89 88} 0 80} 80} 0 79 79# 0 97} 97} 0 41} 95 dito Prjjzcn van coupons. Amsterdam 21 Maart. Metall. 20.55 zilver 22.10Div. Eng. per 11.82} Eng. Portugal per f Spaansobe piaster# f .62Amerikaansche dollars (in goud) f 2.45. Amsterdam, 20 Maart. Metall. ƒ20.75; dito zilver 22.02}Div. Eng. per f 11.82}Eng. Rassen per 11.97}; Eng. Portugal per Frans, 47.55; Belg. f 47.55; Pruis, ƒ58.45 Hamb. Russen f 1.42} Russen in Z. R. 1.45; Pool sehe per fl. Poolscho per Z. R. f-5 Spaan- siihe piasters .61}; Spaansche binnenlandsche ,54; Amerikaansche dollars/2.45; papier ƒ2.29,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3