Telegraphische berichten, Middel tegen natte muren. Benoemingen en besluiten. Kerknie uws. Rechtzaken. Thermometerstand. Staten-Generaal. /V zoo goed op de i's worden gezet. Indien het den minister ernst is om met deze volksvertegenwoor diging met wie hij omtrent het hooger onderwijs tot overeenstemming is geraaktook eene wet op het lager onderwijs tot stand te brengendan zal hij met zijn antwoord wel een gewijzigd wetsont werp indienen. De kamer gaat nu in het laatst van deze week uiteen, maar zal, naar ik verneem, terstond weder worden opgeroepenzoodra het antwoord zal zijn ingekomen. Daar er in de tweede kamer verscheidene leden zijndie tevens een rechterlijke betrekking bekleedenzoo is het in elk geval te hopen dat reeds in de eerste helft van April de schoolwet kan worden behandeld; want in het begin van Mei zou de kamerjuist tengevolge van de uitvoering der rechterlijke wet ten, wel eens zeer onvoltallig kunnen worden. Bij slot van rekening is er dus nog meer verband tusschen de behandeling der schoolwet en de rech terlijke wetten dan men oppervlakkig wel zou denken. In het album der natuur (1877 IVC afl.) geelt de heer P. J. van Eldik Thieme een door hem met goed gevolg in toepassing gebracht middel aan de hand, om het drogen van nieuw gepleisterde muren te bevorderen. Op die muren, welke voch tig worden door het zoogenoemde zakwater, dat zich in den bodem verzamelt, met de fondamenten in aanraking komt en door de muren opgetrokken wordt, is dit middel niet van toepassing. Ruim vier jaren geleden gaf de heer Thieme aan een decoratie-schilder, die eenige muurschil deringen moest uitvoeren op een nieuw gestuca- doorden wand van een perceel op de Heerengracht te Amsterdam, den raad om het geheele vak te bestrijken met geconcentreerd zwavelzuur en on geveer 24 uren daarna de sporen van dat zuur weg te wasschen met zuiver water. Eenige dagen nadat den raad was opgevolgd, was de munr glad, hard en droog en het schilder werk, dat in 1872 uitgevoerd werd, heeft zich tot dusverre uitmuntend gehouden. Na deze proef heeft de heer Thieme hetzelfde middel herhaaldelijk, met aanvankelijk even goeden uitslag toegepast, doch het afwasschen met water nagelaten, daar er op ae muren den dag van de bewerking geen spoor van zwavelzuur meer te ontdekken was. Men dient zich echter van dit laatste nauwkeurig te overtuigen wanneer mende muren, zooals thans vaak gebeurt, onmid- delijk met behangselpapier beplakken en het be spannen met linnen achterwege laten wil. Wat de werking van dit zwavelzuur aangaat, is de heer Thieme uitgegaan van de veronderstelling dat het zwavelzuur zich meester zou maken van al het vocht dat het op den muur ontmoette, dat de gips, die hoofdzakelijk aan de oppervlakte gevormd zou worden, zich eveneens met een gedeelte water zou verbinden en dat dns aan het buitenste gedeelte van het muurvlak kunstmatig een gedeelte water onttrokken zou worden. De uitkomst heeft deze onderstellingen bevestigd en door het achterwege laten van het afwasschen heeft het middel aan bruikbaarheid nog gewonnen. Dit middel is te verkiezen boven het anders in dergelijke gevallen dikwijls aangewendeontwik keling van koolzuur door het branden van bouts kool in open fornuizen. Daaraan toch is het na deel verbonden, dat de plafonds na de bewerking een verbrand of geelbruin aanzien verkrijgen en in de tweede plaats dat de kosten om dagen achtereen houtskool te branden, betrekkelijk groot zijn. De heer Thieme (te Overveen) verklaart zich bereid om ieder die zulks begeeren mocht, nadere inlichtingen te verschaften. Hoofdstuk III. EEN TIJGER, De late voorjaarsbloemen stonden in bloei en de lucht was zacht en geurig. Paschen viel dit jaar vrij laat inApril ging voorbij, en als Paschen in dat tijdperk valt, brengt dat feest doorgaans zonnegloed meê. De Arendshorst zager weer vroolijk uit. Wederom had de majoor al zijne kinderen rondom zich, en ook Frank en Madeliefje. Voor zoover men naar de oppervlakte kon oordeelen was alles blijdschap; niemand scheen eene enkele zorg op aarde te hebben. Frank had voorzeker geen zorg. Luchthartig en opgeruimd als altijd, liet hij de toekomst voor zich zelve zorgen. Aan den gullen aandrang gehoor gevende, was hij tot nogtoe op den Arends horst blijven vertoeven. Zijne vrouw wachtte binnen een paar maanden hare bevalling, en waar, vroeg de majoor, zou zij beter opgepast kunnen worden dan op den Arendshorst? Madeliefje wenschte natuurlijk gaarne te blijven; zij zou, verklaarde zij, onder het opzicht van mevrouw Raynor zoo gerust zijn, en wie zou vrijwillig uit een zoo aangenaam huis willen heengaan? Ten minste twintigmaal was Frank reeds naar Londen geweest om te zien of hij iets nieuws vernemen of eene plaatsing vinden kon. Dikwijls waren meêsleepende visioenen voor hem opgerezen van een of ander dokter, rijk in jaren en menschen- liefde, die hem om niet als compagnon in eene eerste kamer, De kamer heeft met 19 tegen 10 stemmen besloten, de rechterlijke wetsontwerpen heden in de afdeelingen te onderzoeken. tweede kamer. Heden is ingekomen een wetsontwerp tot be krachtiging eener ruiling met de gemeente Gro ningen voor de verlenging van de Statenzijl enz. Verworpen werd het wetsontwerp tot bekrach tiging der met ambachtsgerechtigden van Wolfaarts- dijk gesloten dading over grond en water in en voor den Schengepolder. Verschillende andere wetsontwerpen werden aangenomen, waaronder dat tot invoering der bronzen pasmunt, dat betrekkelijk het Indisch muntwezen, dat tot bekrachtiging van den ver koop van het voormalig verdedigingswerk Kost- verloren aan Groningen enz. consulaten. Benoemd tot consul der Nederlanden te Marburg, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, G. H. Wachter, consul-generaal der Nederlanden te Hamburg en consul der Nederlanden te Altona. Beroepen bij de N. H. gemeente te Amsterdam (vacature dr. J. Cramer) de heer C. A. Renier, te Utrecht. In de openbare terechtzitting van het kanton gerecht te Middelburg, van 19 Maart j!., zijn de navolgende veroordeelende vonnissen in strafzaken uitgesproken: 3 wegens het zich bevinden op de openbare straat in kennelijken staat van dronken schap te Middelburg, ieder in eene geldboete van 1 of 1 dag gevangenisstraf; 7 wegens het af steken van vuurwerk, zonder schriftelijke vergun ning van burgemeester en wethouders te Middel burg, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 3 of een dag gevangenisstraf en allen in de kosten der procedure. Dr. P. S. leeraar aan de hoogere burger- schooi te Zierikzee, is heden bij vonnis van den kantonrechter 'te Zierikzeewegens mishandeling van zijn hondje op grond van art. 7 der wet van 5 Juni 1875 veroordeeld tot eene geldboete van f 15, of subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen. Maandag morgen heeft de president der ar- rondissements-rechtbank te Arnhem bij de opening der civiele terechtzitting medegedeelddataange zien twee rechters, die geen deel uitmaken van de civiele kamerzich bereid hebben verklaard om tot de afdoening van zaken mede te werkennog in vier civiele zaken pleidooien zullen worden gehoudenwaarvoor alstoen de dagen werden bepaald. Volgens bet Fransche blad de Patrie heeft Z. M. koning Willem III aan den commissaris- generaal der wereld-tentoonstelling vau 1878 het aan bod gedaan, om eene verzameling van 40,000 tulpen te zenden en die een tijd lang te onderhouden. Het Fransche blad voegt er bij, dat dit aanbod dankbaar is aangenomen. Bij den wedstrijd der kapelmeesters van de korpsen infanterie tot het componeeren van een nieuwen defileermarsch voor het leger, is die van den heer P. A. Stenz, kapelmeester van het 6e reg. inf. te Breda, bekroond. praktijk van den eersten rang zou opnemen. Tot nogtoe was die welwillende oude heer nog niet gevonden, maar Frank hield zich vast overtuigd dat hij toch ergens moest bestaan. Nog iets anders was niet gevonden, namelijk het vermiste geld, maar de majoor, even goed van geloof als zijn neef, verloor de overtuiging niet, dat het toch ergens moest schuilen. Hij was ver zekerd, dat het den eenen of anderen dag te voorschijn zou komen en hield niet op dit Frank te verzekeren. Hij geraakte meer en meer in de engte door het gebrek aan kontant geld, want hij had het reeds grootendeels opgemaakt voordat het binnenkwam. Desniettemin kan iemand, die twee of drieduizend pond inkomen 's jaars heeft, zoo slecht niet af zijn, want op de eene of andere wijze komt er toch geld, en over het geheel leidde de majoor dus een gemakkelijk en onbezorgd leven. Had men de huishoudelijke uitgaven wat verminderd, het zou des te beter geweest zijn, en men zou het op ruime schaal hebben kunnen doen, zonder er iets minder goed om te leven. Maar noch de majoor noch zijne vrouw wisten van bezuiniging en derhalve ging de onzinnige verkwisting ongestoord haar gang. „Wat is daar to zien, Charley?" vroeg Frank, toen hij op eenigen afstand van het huis Charles ontmoette, moeite doende om over den hoogen slagboom heen te zien, die zich in de dichte heg bevond, door welke het driehoekige weiland, dat men de gemeene weide noemde, omgeven was. Aan de eene zijde van die weide stonden de ellen- Vrijdag is te's Bosch een onderzoek i ngesteld en daardoor gebleken, dat ook daar eenige militai ren niet vrij zijn van oogziekte. Enkele lijders zijn in 't hospitaal opgenomen. De te Utrecht genomen maatregelen schijnen er toe geleid te hebben, dat men de in de kazernen heersehende epidemische oogziekte aanvankelijk meester is geworden. Het aantal militaire ooglijders van het garnizoen van Utrecht en te Amersfoort bedraagt thans in het geheel 162zonder bijkomende omstandigheden zal echter een groot gedeelte weldra den actieven dienst kunnen waarnemende legering op de forten werkt uitmuntend. Mr J. G. H. A. baron van Hugenpoth, griffier bij de rechtbank te 's Bosch, heeft verzocht, bij de nieuwe samenstelling der rechtbanken niet meer in aanmerking te komen. Er zijn plannen aanhangig om in den zomer van dit jaar het 25jarig bestaan van den Haar lemmermeerpolder feestelijk te vieren. Zondag jl. overleed te Utrecht, nog in de kracht des levens, de heer J. des Amorie van der Hoeven, indertijd consul-generaal in China, in welke betrekking hij den lande uitstekende diensten bewees, zoodat hij begiftigd werd met het ridder kruis der orde van den Nederl. Leeuw, en later met dat van de Eikenkroon. Te Konstantinopel moet voortdurend worden geïntrigeerd ten gunste der herroeping van Midhat Pacha. In de militaire school van Pancaldi wei gerden de kweekelingen dezer dagen na het avond gebed te roepen „heil den Padischahzooals de reglementen voorschreven, en riepen ,iü plaats daar van, „leve Midhat PachaDe aanleggers van het complot en een aantal softas werden gearresteerd en op een oorlogschip naar de vesting Akka ge bracht. In het hospitaal Necker te Parijs is een patient ingebracht aan wien de studenten terstond den bijnaam van „de kreeft" hebben gegeven, omdat hij geheel rood is. Hij was werkman in eene fabriek van fuchsinede uitdampingen in die fabrieken doortrekken het geheele lichaam, zoodat de werklieden zelfs rooden baard en haren krijgen, terwijl zij den invloed er van op hunne gezondheid weldra gewaar worden in hoofdpijnen, duizelingen enz., waardoor hun gestel zeer verzwakt. Een der vrouwelijke bedienden van de soep- kokerij van den heer Duval op den Boulevard Sebastopol te Parijs vond dezer dagen in een der ketels eene portefeuille met een waarde van 1000 franken er in, die uit de jas van een der clienten was gevallen; hij heeft zijn portefeuille terugge kregen. - In Rusland zijn in 1875 uitgesproken 1005 echtscheidingenwaarvan 218 ter zake van ver banning van een der echtgenooten naar Siberië. In het lokaal van de Association liberale te Brussel zou gisteren een nieuwe stemmachine, volgens de uitvinding van den architect Duprez ter bezichtiging zijn. Zij wordt geroemd als het „eenige middel om het geheim der stemming te verzekeren." Er bestaat inderdaad gevaar, dat de stemmacbine manie nog nadeelige gevolgen zal hebben voor den geestelijken toestand van de Bel gische bevolking. Zekere doctor Boens, die zich volkomen vereenigt met het denkbeeld, dat het dwaasheid is om de uitvoering van het kiesrecht te doen plaats hebben door een mechanische handeling, heeft een stelsel uitgedacht om de vol komen vrijheid van stemming door den kiezer te verzekeren. Het moet zeer vindingrijk zijn met balletjes en biljetten, maar zoo samengesteld, dat het voor geen toepassing vatbaar is. In September 1875 werd te Brussel de ver- eeniging Denier des écoles (Schoolpenning) gesticht ter bevordering van het openbaar lager onderwijs door leeken. Tot nogtoe hebben de gezamenlijke inkomsten dier vereenigingniet minder dan 96,649.31 dige woningen welke wij de varkenskotten genoemd hebben; en op éene rij daarmede zag men de geraamten der nieuwe gebouwen, waaraan het werk plotseling gestaakt was. Aan den andei'en kant stonden betere huisjes, bewoond door lieden die wat welvarender waren. De zoo even genoemde heg liep langs de derde zijde der weide. In den hoek, tusschen de heg en de betere woningen, zag men een boschje dicht bijeen gegroeide hoo rnen. Alles behoorde aan majoor Raynor. „Niets bijzonders," zei Charley in antwoord op de vraag. „Ik kijk maar naar een kerel uit." Frank liet zijn blik over het groene land, dat voor hem lag, heengaan. Er liepen drie of vier paden in verschillende richtingen overheen. Een gedeelte was door een houten hek afgepaald en daar graasde eenig vee; doch op het overige stond het gras vrij hoog, want het was voor den maaier bestemd. Frank zag niemand. Wel speelden er eenige kinderen voor de hutten, maar deze had Charles blijkbaar niet bedoeld, want zijn blik was den anderen kant uit gericht geweest, naar de zijde van het bosehje. „Hij is daar tusschen die boomen verdwenen," zeï de jonge Raynor. „Wie?" vroeg Frank, want het gelaat en de toon van zijn neef getuigden van ongerustheid, zoodat zijne nieuwsgierigheid werd gaande gemaakt. Charles keerde zich om en leunde met den rug tegen den slagboom. Hij had een groen takje van de heg geplukt en liet dit tusschen zijne lippen heen en weer gaan. {Wordt vervolgd). franken bedragen, waarvan 39,332.33 franken zijn gegeven aan de modelschool eD 20,217.31 aan de meisjesschool, beiden te Brussel, het overige bedrag is verdeeld over scholen te Aalst, Termonde, Ni no ve, Oudenaarde, Kortrijk, Lokeren en eenige andere plaatsen. Te Parijs heeft een verschrikkelijke moord plaats gehad tengevolge van jaloezie. Zekere we duwe Gorgel, die eene doehter en drie zonen had, waarvan de twee jongste bij haar in huis woonden f koesterde zekere voorliefde voor haar jongsten zoon. Dit wekte zoo zeer den naijver van den ouderen broeder op, dat hij reeds dikwijls den jongsten had bedreigd. Dezer dagen zat de oudere, August, met zijne moeder, die ziek was en te bed lag, te praten, toen zij toevallig iets omtrent haar jongsten zoon zeide. Hierdoor werd de woede van August zoozeer opgewekt, dat hij haar aanviel, uit bed sleurde en op afschuwelijke wijze letterlijk dood trapte met de hielen zijner laarzen. Toen hij ge arresteerd werd was hij zoo woedend, dat hij zich losrukte om zijn anderen broeder, die intusschen was aangekomen, een schop te geven. 19 Mrt. 's av. 11 u. 39 gr. 20 's morg. 7 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 41 gr. 's av. 6 n. 40 gr. rSechtei'lijlEe wetten. In het aangenomen wetsontwerp, „houdende bepalingen omtrent het personeel der ontbonden rechtbanken en kantongerechten, de daarbij aan gestelde procureurs en deurwaarders de over brenging der daarbij aanhangige zaken, alsmede omtrent den ambtskring van notarissen", zijn in de zitting van gisteren nog dfe volgende wijzigingen gebracht: In art. 12 door den minister van justitie, na eene opmerking van den heer Sandberg: „Aan do griffiers bij de ontbonden kantongerech ten kunnen, zoolang zij niet een andere betrekking aannemen, door ons, onder vast te stellen voor waarden, tot wederopzeggens toe, de bevoegdheden hun thans toekomende krachtens art. 182 wetb. v. kooph. en krachtens de wet van 22 Pluviose VIIe jaar en de daarmede in verband staande verordeningen, worden toegekend." In plaats van art. 16, op voorstel van den heer van Houten, de volgende vijf artikelen Art. 16a. De zaken, op het tijdstip der invoe ring dezer wet aanhangig bij de arrondissements rechtbanken in plaatsen, alwaar ook volgens de nieuwe indeeling arrondissements-rechtbanken wor den gevestigd, zijn van rechtswege en zonder dat daartoe eenige formaliteit wordt vereischt, overge bracht bij de aldaar te vestigen arrondissements rechtbanken, en alle beschikkingen betreffende in die zaken te verrichten werkzaamheden blijven van kracht. Deze bepalingen zijn mede toepasselijk op de zaken, welke aanhangig zijn bij de kantongerechten, gevestigd in plaatsen, alwaar volgens de nieuwe indeeling kantongerechten gevestigd blijven. Art. 165. De op het tijdstip der invoering van deze wet bij de overige ontbonden rechtbanken en kantongerechten aanhangige zaken worden overgebracht bij de rechtbank of het kantongerecht, waartoe de gemeente behoort, waar de ontbonden rechtbank of het ontbonden kantongerecht was gevestigd. Die overbrenging geschiedt, wat de burgerlijke rechtsgedingen bij de rechtbanken betreft, door de meest gereede partij bij eenvoudige akte van procureur tot procureur, en wat de burgerlijke rechtsgedingen bij de kantongerechten betreft, door de meest gereede partij bij exploot aan de wederpartij of aan hare gekozene woonplaats be- teekend, houdende oproeping tegen een bepaalden rechtsdag, om op de laatste dingtalen voort te procedeeren. Tusschen de oproeping en den daarbij bepaalden rechtsdag moet, onverschillig waar de opgeroepenen wonen, een termijn van acht vrije dagen worden gelaten. Art. 16c. De oproepingen of dagvaardingen, om voor de ontbonden rechtbanken of kantongerechten te verschijnen, gelden van rechtswege als oproe ping of dagvaardiging om te verschijnen voor. de rechtbanken of kantongerechten, naar welke de aanhangige zaken volgens de twee vorige artikelen worden overgebracht. Houdt deze rechtbank of dit kantongerecht op den bepaalden tijd geene zitting, bestemd voor de behandeling der soort van zaken, tot welke die, waartoe de oproeping of dagvaardiging betrek king heeft, behoort, dan worden de oproeping of dagvaarding van rechtswege geacht te zijn gedaan tegen de eerstvolgende voor de behandeling dier zaken bestemde zitting. De comparitiën, voor de presidenten der ontbon den rechtbanken bepaald, worden op den bepaalden tijd gehouden voor de presidenten der rechtbanken, naar welke de bij de ontbonden rechtbank aan hangige zaken worden overgebracht. Art. 16c. (art. 16c? was door de regeering over genomen art. 17a.) In de gevallen, waarin de wet de kennisneming van geschillen opdraagt aan den rechter die een vonnis gewezen heeft, treden in do plaats der ontbonden rechtbanken of kantongerech ten, die, naar welke de daarbij aanhangige zaken volgens deze wet worden overgebracht. Art. 17a. Het hooger beroep van vonnissen van ontbonden kantongerechten wordt gebracht voor het college, hetwelk bevoegd is in hooger beroep te oordeelen over de vonnissen, welke worden gewezen door het kantongerecht, waarnaar de zaak indien zij nog bij den eersten rechter aanhangig geweest ware, volgens deze wet zoude zijn over gebracht. De minister van justitie voegde een 2e alinea bij art. 18zoodat dit zal luiden „Bij de eerste benoeming van rechterlijke amb tenaren vereischt tot de invoering van deze wet en van de wetten van dezelfde dagteekening, betreffende de inrichting en het rechtsgebied der arrondissoments rechtbanken en kantongerechten, blijft art 52 der wet op de rechterlijke organisatie eu het beleid der justitie buiten toepassing. Tot dat de wet van 28 April 1876 (Staatsblad n°. 102) tot regeling van het hooger onderwijs in werking treedtwordtbij benoemingen tot betrekkingen waartoe ingevolge de artikelen 35 en 48 der wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2