BUITENLAND. Zeetijdi ngen. Handelsberichten. Thermometerstand. Staten-Generaal. Gemeenteraad van Goes. f Idem omtrent den eigendom van het kapitaal der leenbank, dat ter visie zal worden gelegd. Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz. bij de herstelling van ons volksbestaan in 1813 en gedurende een langdurig later tijdvak als diplomaat en sfaatsinan vervuld, alsmede zijne groote gave van verstand, talenten en karakter. Muziek luisterde deze feestviering op. Omtrent de ramp, Vrijdag aan de Noordzee haven voorgekomen, meldt men uit Wijk aan Zee, dat van drie mannen, waarvan twee gehuwd en een bovendien vader, die er bij zijn omgekomen, de lijken zijn gevonden. Het vierde lijk, dat van een Engelschman, wordt nog vermist. Zaterdag werd de locomotiet door de stoomkraan uit zee opgehaald. De lijken van den stoker en den ma chinist bevonden zich op de plaats, waar zij vóór het neerstorten der machine gestaan haddeD. Ook het lijk van den jongeling werd opgehaald, met de handen nog in de zakken. De directeuren van den Milaneescken circus, die te Amsterdam zooveel opgang heeft gemaakt, wilden Vrijdag avond bij de sluiting van hun circus het publiek een bewijs van erkentelijkheid geven en boden elk bezoeker der slotvoorstelling een lot aan in de verloting van een paard. De gelukkige winner van het schoone beest was een jong matroos van de marine. De heer W. J. Holsboer, directeur van het Kurhaus te Davos in Zwitserland, heeft aan het gemeentebestuur van 's Hage aangebodende exploitatie van het gemeentebadhuis in zijn geheel als pachter of op anderen voet te aanvaarden. Voor de gemeenteleening van Bergen op Zoom, groot 92,000 is voor 247,000 ingeschreven, en aan den heer W. Laane, bankier te Rozendaal, is die leening als hoogsten inschrijver voor het ge- heele bedrag toegewezen. De stoomboot Rusland van Antwerpen is gisteren nacht bij Longbranch gestrand. Al de passagiers en de equipage zijn door de reddings boot behouden aan wal gebracht. De boot, die spoedig vol water liep, schijnt reddeloos te zijn verloren, doch het is mogelijk dat van de lading nog veel behouden wordt indien het weder beter wordt. Bij den aanleg van den spoorweg van Berlijn naar Dresden moest een kleine particuliere be graafplaats worden opgeruimd, en bij minnelijke schikking werd bepaald dat de beide kisten der aldaar begraven dooden op een andere plaats zouden worden overgebracht. De werklieden die daarmede waren belast, waren nieuwsgierig en openden de kisten zooveel, dat zij den inhoud konden zien. In de eene lag het gebeente van den twintig jaren geleden gestorven grootvader der familie, in de andere echter, waarin de voor 10 jaren gestorven 24jarige zoon van den eigenaar der begraafplaats moest liggen, zagen zij tot hun groote verbazing een met zand gevulde lederen pop. Eerst onlangs is deze zaak bekend geworden en het is nu de vraag of men te doen heeft met eenvoudige lijkroof of wel met een zeer slimme oplichterij ten nadeele eener buitenlandsche levens verzekering-maatschappij die een aanzienlijke som bij den dood van den zoon heeft uitbetaald. De justitie stelt een onderzoek in. Alle waarnemingen geschieden, zooals men weet, door de zoogenaamde zintuigen van het lichaam, waarvan men er gewoonlijk vijf aanneemt. Voor fijngevoelige dieren, b. v.. vledermuizen, voegt men er nog een bij den tastzin (ook voor vele vrouwen heeft men een zesde zintuig noodig geachtnieuwsgierigheiden de phrenoologen tel. len er zelfs 37 tot 40. Niettemin zijn er tegen woordig verscheidene stoffen, die hoewel zij oor spronkelijk een lichamelijke zelfstandigheid vor men, in kleine hoeveelheden slechts door een of zelfs door geen van de zintuigen kunnen worden waargenomen. Zoo kan men b. v. aetherische olieën slechts met de reuk waarnemen, evenals de honden het spoor van het wild; 12 grein Veratrin tot het fijnste poeder gewreven maakt alle aanwezenden aan het niezen. Aloestof daaren tegen zal zich slechts door den smaak, maar ook onmiddellijk verradenglycerinevet werkt zoo zeer op de slijmhuid, dat allen tot tranen geprikkeld worden. Kolenoxydegas eindelijk, ook slechts 1 pet., verraadt zich aan geen enkel zin tuig; het eenige teeken van zijne aanwezigheid is de dood. Te Mainz staat een slager terecht wegens vervalsching van levensmiddelen, omdat hij zoowel in vleesch- als leverworst een aanzienlijke hoeveel heid aardappelmeel had gebezigd. Als een staaltje hoe weinig de doodstraf van misdaden terughoudt verdient het opmerking dat sedert 1° Januari in Frankrijk reeds 15 per sonen ter dood zijn veroordeeld, terwijl in andere landen waar de doodstraf niet meer wordt toege past het aantal misdaden betrekkelijk minder is. Het bestuur der Australische kolonie Victoria heeft een prijs van 1000 pond sterling uitgeloofd voor de uitvinding van een werktuig tot het maaien van koren en het opbinden der schoven, overeenkomstig de voorwaarden in het programma omschreven. De wedstrijd is opengesteld tot het einde van 1877. Het programma i3 voor belang stellenden verkrijgbaar bij het departement van buitenlandsche zaken der genoemde kolonie. 19 Mrt. 's av. 11 u. 40 gr. 20 's morg. 7 u. 38 gr. 's midd. 1 u. 40 gr. 's av. 6 u. 40 gr. Havenwerken Batavia. De gedrukte toestand, waarin tegenwoordig de ijzerindustrie in Europa verkeert, heeft tengevolge dat de prijzen van zoodanig materieel als voorde uitvoering der Bataviaasche havenwerken gevor derd wordt, buitengewoon laag zijn en dat de fabrikanten het materieel spoediger dan in normale tijden kunnen afleveren. Om van deze omstandigheden in 't belang van den staat zooveel mogelijk partij te trekken, heeft de regeering er toe moeten besluiten om reeds nu ook dat materieel te bestellen, 't welk in normale tijden wellicht over eenige maanden had behoeven aangeschaft te zijn en om de termijnen van afle vering zooveel mogelijk te vervroegen. Bijna al het benoodigde materieel zal reeds in dit jaar voltooid en aan het gouvernement kunnen geleverd zijn. Evenwel zal nu ook in dit jaar van de totale kosten der havenwerken (die, ten gevolge van de gunstige prijzen van het materieel alleen op bijna 1 millioen minder te stellen zijn dan de oorspronkelijke raming van 't vorige jaar) meer te betalen zijn dan het bedrag waarop gerekend werd bij de samenstelling der Indische begrootiDg, toen nog niet met juistheid was na te gaan met welke omstandigheden men zou moeten rekenen. Mitsdien is, bij een daartoe betrekkelijk wets ontwerp, voorgesteld om den betrokken post van het Ie hoofdstuk der Indische begrooting te ver meerderen met f 2,832,000, waarvan f 70,000 kunnen worden gevonden door vermindering van de som, op het IIe hoofdstuk voor de havenwerken uitgetrokken. De overige f 2,762.000 zullen zijn te bestrijden uit het saldo van den dienst 1875, dat op om streeks 6 millioen wordt berekend. Zitting van Maandag 19 Maart. Voorzitter de heer Blaaubeen. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heeren van Asperen Vervenne, we gens ziekte, Delbaere en Pompe van Meerdervoort, zonder kennisgeving. De notulen van 2 Maart jl. worden na voorle zing goedgekeurd. a. Mededeeliugen 1. dat door B. W. een adres aan de le kamer der staten gen. is gezonden, tot niet aanneming van het door de tweede kamer aangenomen wets ontwerp om Goes als rechterlijk arrondissement bij Middelburg te voegen, en dat gisterenavond uit Sneek een telegram is ontvangen, dat tegen Woensdag a. s. te 's Hage eene comparitie is belegd, om de opheffing der elf rechtbanken te bespreken en mr. J. G. de Witt Hamer, namens het gemeentebestuur, deze zal bijwonen en de heer Fransen van de Putte insgelijks Donderdag in den Haag zal zijn, teneinde zoo noodig behulpzaam te wezen; 2. dat aan dhr. Adam opnieuw voor een jaar vergunning is verleend, door den inspecteur v. h. geneesk. staatstoezicht in Zeeland, om tege lijk met de waarneming van zijne apotheek de gemeente-apotheek te bedienen; 3. dat aan mej. L. P. de Poorten op verzoek eervol ontslag is verleend als naaister aan de naai en breischool, en in hare plaats is benoemd mej. M. W. Ros, tegen 1 April a. s.; 4. dat tengevolge van het groot aantal leerlingen aan de naai- en breischool een 7e kl. is gevormd, aan wier hoofd, althans voorshands, is geplaatst de oudste kweekelinge C. Ziepman, wier belooning gevonden zal worden uit den post der begrooting „Belooning voor buitengewonen ijver;" 5. dat bij B. W. zijn ontvangen de aanvragen om remissiën van aanslag in den hoofd, omslag der belasting op de honden over 1876 en gesteld in handen van de fin. comm. om rapport. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht: Van gedeputeerde staten goedkeuring van het crediet tot aanleg van het plantsoen aan de Koe barrière. Voor notificatie aangenomen. b Van den gemeente-ontvanger, rekening en ver antwoording der gildefondsen over het dienstjaar 1876, met voorstel die te renvoieeren naar de financiële commissie ten fine van advies. c Bericht van de plaatselijke schoolcommissie dat zijn herbenoemd tot voorzitter hunner commis sie de heer de Witt Hamer en tot secretaris de heer Dominicus van den Bussche; voor notificatie aangenomen. d Verslag van het Rotterdamsche leeskabinet; in de boekerij geplaatst. e Rapport der financiële commissie, rekening en verantwoording over 1876 der leenbank, met advies tot goedkeuring. De voorzitter deelt daarna mede dat ingevolge het advies van de commissie van toezicht en gelijkluidend rapport van den inspecteur van het middelbaar onderwijs, door B. W. op de voordracht voor een leeraar in de Fransche taal en letterkunde zijn gebracht de heeren G. J. van der Poll en I. H. van Millez. Het voorstel om dadelijk tot de benoeming over te gaan goedgekeurd zijnde, worden tot stemop- nemers aangewezen de heeren van Hoek en de Marees van Swinderen, eu de heer G. J. van der Poll met 7 van de 10 stemmen benoemd. Burgemeester en wethouders stellen voor inge volge het vroeger verslag van de fin. com. en het rapport uitgebracht door de commissie ad hoe betrekkelijk de verplichting van den heerW. L. Kakebeeke tot betaling der contributie voor het steden van een nummerverwisselaar bij de schut- terij, te besluiten dat er geen termen bestaan deze contributie van 1875 te heffen zoolang de betrek king van burgemeester van Hoedekenskerke hem vrijstelling van den schutterlijken dienst geeft. Wordt alzoo besloten. Daarna is aan de orde van behandeling een inder- tijd ingediend adres van mej. P. Heijblom om het personeel der naai- en breischool vrijstelling te verleenen van het geven van onderwijs op den Woensdag avond. De plaatselijke schoolcommissie adviseert, gehoord mej. Schootman, thans hoofd onderwijzeres, en de commissie van bijstand, ten einde het personeel meer vrijheid te laten en de lokalen beter te kunnen luchten, om de namiddag school voortaan in alle maanden te 4 uren te doen eindigen, maar den Woensdag avond te behouden voor het onderwijs aan de naai- en breischool. Dientengevolge stellen burgemeester en wethou ders voor art. 2 der verordening regelende de inrichting der bewaarschool in dien geest te wijzi gen, hetwelk zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Wijziging der verordening op het uitroeien der rupsennesten. Naar aanleiding, van een schrijven van gedepu teerde staten, inhoudende dat artikel 4 der veror dening op het uitroeien der rupsennesten naar bun oordeel in strijd is met de wetwelke ziens wijze door de regeering wordt gedeeld, stellen burgemeester en wethouders voor, de commissie tot het ontwerpen der strafverordeningen gehoord, dit artikel in te trekken, waartoe wordt besloten. De vergadering is daarna gesloten. Zitting van Maandag 19 Maart. In deze vergadering zijn afwezig de heeren de Jonge, Koole en Ochtman; allen uit de stad. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en mededeeling van eenige ingekomen stukken, onder welke een verzoekschrift- van den heer dr. P. J. Andreae om ontslag als lid van het college van curatoren der Latijnsche school en als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, hetwelk eervol wordt verleend met dankbetuiging voor de aan de ge meente bewezen diensten, en een verzoekschrift van den heer D. Q. Mulock Houwer, om ontslag als makelaar in granen, hetwelk mede eervol wordt verleend, komt o. a. ter tafel een voorstel der commissie voor de strafverordeningen tot wij ziging van de verordening betrekkelijk de hooge vloeden, hetwelk na gehouden discussie wordt besloten aan die commissie terug te zenden ter uitbreiding. Tot leden der commissie tot onderzoek der in te komen reclames tegen het kohier van den hoofdelijken omslag en dat der hondenbelasting voor 1877 worden benoemd de heeren Moolenburgh, Mulock Houwer en Pilaar. Komt in behandeling het adres der plaatselijke schoolcommissie en het daartoe betrekkelijk voor stel van burgemeester en wethouders (zie vorig raadsverslag) op de adressen van eenige hulpon derwijzers om verhooging hunner jaarwedden. Hierop wordt door den heer Macaré een amende ment voorgesteld, om do jaarwedden der hulpon derwijzers Lemson, Aalbregtse en Kanaar ieder met f 50 te verhoogen. Na discussie werd de zitting eenige oogen blikken met gesloten deuren voortgezet. Heropend zijnde wordt eerst het voorstel van burgemeester en wethouders betrekkelijk het adres van den hulp onderwijzer J. Buijk om zijne jaarwedde van 500 tot f 600 te verhoogen, in omvraag gebracht eu met algemeene stemmen aangenomen, en daarna het bovengenoemde amendement van den heer Macaré, hetwelk met 7 tegen 3 stemmen (die van de heeren Fokker, Boeije en Moens) werd aan genomen. Wordt overeenkomstig het advies der commissie ad_ hoe goedgekeurd de rekening der kamer van koophandej en fabrieken over 1876. Idem op het voorstel van burgemeester en wet houders betreffende den duur der kermis besloten deze te doen aanvangen op den eersten Woensdag in September en deze te bekorten tot elf dagen, hetwelk geen verandering brengt in den korteren of langeren duur der kermis, daar feitelijk zooda nige bepaling reeds sedert tal van jaren bestaat. Door de rechtskundige commissie, benoemd in zake de weigering van den heer J. W. B. van Nieuwland tot betaling der afkoopsom van tien den in den Adriana-Johanna-polder, wordt rap port uitgebracht, strekkende om eene rechtsvor dering tegen den heer van Nieuwland in te stellen, waartoe wordt besloten zonder hoofdelijke stem ming behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. Komt ter tafel het verslag nopens den toestand der gasfabriek over 1875, hetwelk gedrukt zal worden. Voor kennisgeving aangenomen. De heer Moens brengt als voorzitter der com missie van fabricage rapport uit betrekkelijk den toestand der gebouwen der hoogere burger school, naar aanleiding eener interpellatie van den heer Macaré, in de vorige vergadering gedaan Na langdurige discussie wordt de motie van den heer Macaré om over te gaan tot de orde van den dag, aangenomen met 7 tegen 3 stemmen (die van de heeren Houwer, Fokker en Boeije). Hierna wordt de vergadering gesloten. Toen gisteren de buitenlandsche berichten met zoo groote ingenomenheid melding maakten van de overeenstemming der onderhandelaars van de ver schillende mogendheden betreffende het vredes- protocol, doch tevens dat tot de onderteekening daarvan nog de machtiging der verschillende re geeringen moest worden afgewacht, kwamen ons onwillekeurig de woorden van Tollens voor den geest Tusschen een en nogmaals een "Vlamt en klieft de bliksem heen( en met het oog op de groote onzekerheid in poli tieke en diplomatieke aangelegenheden konden we nog niet onvoorwaardelijk instemmen met de op timistische beschouwingen omtrent het behoud van den vrede. En wat is nu het geval? Dat blijkens een of- ficieele mededeoling van lord Derby in het En- gelsche heerenhuis graaf Schouwaloff gisteren het antwoord zijner regeering heeft ontvangen, die het protocol zooals het door de onderhandelaars is vastgesteld nog in geen enkel punt aanneemt. Rusland stelt opnieuw eenige wijzigingen voor, die gisteren nog niet door de vertegenwoordigers der andere mogendheden waren onderzocht. Ook de Oostenrijksche gezant had nog geen machtiging bekomen om het protocol te teekenen. Vooral de aanvankelijke weigering van Rus land zal te Londen diepen indruk hebben gemaakt want het plan bestond reeds om, zoodra uit St. Petersburg een voldoend antwoord zou zijn ont vangen, belangrijke onderhandelingen met Turkije aan te knoopen. Intusschen is het niet te ont kennen, dat de houding van Rusland, bij de ruime volmacht, die generaal Ignatieff zelf er kende te hebben verkregen, eenigszins zonderling is. Indien toch de generaal volkomen bekend is met de denkbeelden zijner regeering en eigen machtig kon handelen, vanwaar dan deze weige ring om zijne handelwijze te santionneeren Geen wonder dat opnieuw het vermoeden op den voor grond treedt, dat er connexiteit bestaat tusschen de onderhandelingen te LoEden en die tusschen de Porte en Montenegro, welk laatste men onder stelt dat steeds- door Rusland tot voortdurend verzet wordt geprikkeld, om door het niet sla gen der onderhandelingen steeds eene aanleiding te kunnen hebben tot een vijandelijke handeling tegen de Porte. Hoe dit zijMontenegro wil niet genoeg toegeven, hoewel het enkele wijzigingen in zijn eischen heeft gebracht, en de Turksche regeering moet de hulp van Engeland en Oostenrijk hebben ingeroepen om haar invloed aan te wenden bij prins Nicolaas dat hij zijne voorwaarden zal matigen. Ook met Servië zijn opnieuw moeilijkheden ont staan. De audiëntie, die de gezant van den Sultan bij prins Milan zou hebben om dezen het vredes traktaat te overhandigen, is uitgesteld, omdat de Servische regeering niet wilde toestaan, dat de firman van den sultan openlijk zou worden voor gelezen en dat de Turksche vlag bij het ophijschen op de vesting te Belgrado met kanonschoten zou worden begroet. Ten aanzien van het eerste punt heeft de Porte reed3 toegegeven en men hoopt dat zij ook van de saluutschoten afstand zal willen - doen. In de Herzegowina is inmiddels de strijd met de opstandelingen weder hervat. Volgens een bericht uit Zara heeft den 17eo dezer tusschen Bonaventura en Drezgnai een gevecht tusschen opstandelingen en Turksche troepen plaats gehad, waarin laatstgenoemde aanzienlijke verliezen zouden hebben geleden en op Livno zijn geretireerd. De opstandelingen moeten echter niet minder hebben verloren. Men kan dus niet zeggen, dat het eerste Turk sche parlement onder bijzonder gunstige auspiciën bijeenkomt. Het is gisteren door den sultan in persoon geopend, zonderlinge gebeurtenis inder daad: de beheerscher der geloovigen als constitu tioneel vorst een parlement openende! De troon rede werd door zijn secretaris voorgelezen, in tegenwoordigheid van de ministers, grootwaardig- heidbekleeders, afgevaardigden en de zaakgelas tigden der buitenlandsche mogendheden. Het trok echter de aandacht, dat die van Duitschland en Rusland schitterden door hunne afwezigheid; zij hadden zich slechts door hun tolken doen verte genwoordigen. In het Engelsche heerenhuis vroeg lord Stratheden inlichtingen omtrent het herstel der diplomatieke betrekkingen met de Porte, waarop lord Derby antwoordde, dat sir Elliot onmiddellijk naar Kon- stantinopel zou zijn vertrokken, maar dat hij verlof heeft en dus eenigen tijd vrij is niet naar zijn post terug te keeren. De regeering zal intus schen de noodige maatregelen nemen. Naar aanleiding van eene vraag van den heer Simon verklaarde de heer Bourke dat tengevolge van de ernstige vertoogen van Engeland aan de uit Rumenië verdreven Israëlieten vrijheid is ver leend om naar hunne haardsteden terug te keeren. De discussies der Fransche parlementaire com missie over het voorstel van den heer Laisant tot beperking van den diensttijd schijnen gisteren belangrijker te zijn geweest dan die van de beide huizen van het parlement. De meerderheid der commissie is voor het denkbeeld om voor vrijwilligers een diensttijd van twee jaren te bepalen. De kamer heeft de discussie over het spoorwegontwerp voortgezet zonder nog tot een resultaat te zijn gekomen. Opnieuw zijn twee Hongaarsche ministers, de heeren Tisza en Szell, naar Weenen vertrokken om met hun Oostenrijksche collegas over het Aussgleich te onderhandelen, waarvoor de grond slagen door de kabinetten van beide partijen zijn vastgesteld. Het Oostenrijksche ministerie heeft reeds een eerste wetsontwerp betreffende die quaestie bij den rijksraad ingediend, nl. ter benoe ming van eene parlementaire commissie om met een gelijke commissie uit de Hongaarsche verte genwoordiging te onderhandelen. Gisteren uit de Westerhaven te Vlissingen ver trokken de Fransche schooner Hortense, gez. Lerion, met spoorwegrails, bestemd naar Spanje. Deze schooner is don 8en Februari jl. van Antwerpen met averij binnengeloopen. Rotterdam, 20 Maart. Ter markt van heden waren aangevoerd 1546 runderen; 155 vette; 117 nuchtere kalveren; 171 schapen; 260 varkens; biggen; runderen le qual. 88; 2« qual. 74

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3