BUITENLAND. Duitsche rijksministers. Z eetijdi n g e n. Handelsberichten. Graanmarkten enz. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal, Algemeen Overzicht. Tengevolge der gehouden vergadering zal te Amsterdam eene vereeniging van makelaars wor" den opgericht, ter bespreking en behandeling van de belangen aan de makelaardij verbonden, het geen noodzakelijk wordt geacht door de insolide handelwijze van eenige makelaars en van de zoo genaamde commissionairs. Onderscheidene grieven tegen directeuren van assurantiemaatschappijen, die provisie uitkeeren aan particulieren; tegen notarissen, die hypotheek sluiten zonder makelaar of bij tusschenkomst van een makelaar slechts een deel der provisie uitkeeren, werden aangevoerd. Aan den te Almelo heerschenden typhus is overleden de heer dr. H. W. Stork, geneesheer en sedert jaren redacteur der Twehtsche courant. In de gisteren gehouden vierde algemeene vergadering der Amsterdamsche omnibusmaat schappij is besloten het dividend over 1876 te bepalen op zeven pet. Het kapitaal is op dit oogenblik f 6,000,000, tegen f 2,000,000 op 1 Januari 1876. De ontvangsten over 1876 bedroe gen f 830,204.60. De maatschappij heeft in het afgeloopen jaar 4 nieuwe tramwagens doen maken en bezit nu 36 omnibussen en 247 paarden, die, berekend tot een gemiddeld cijfer van 371.50 per stuk, een kapitaal van f 91,766 vertegenwoor digen. In 1876 werden 77 paarden aangekocht, gemiddeld a f 442 per stuk. De omnibussen en tramwagens vervoerden in 1876 3,081,840 personen in 260,000 ritten. De volgende advertentiën zijn door een liefheb ber van curiositeiten uit eenige dagbladen bijeen verzameld I „Het behaagde den Heer, op eene reis naar P. het jongste onzer kinderen aan de tanden tot zich te nemen." II „Mijn zoon Ferdinand heeft het leven ver loren ten gevolge van een val uit den toren. Allen die de hoogte van den toren kennen, zullen beseffen hoe diep mijn smart is." III „Mijne hartelijk geliefde echtgenoot heeft heden het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, na eene lange en smartelijke ziekte, die mij tot eenigen troost moet strekken in dit groot verlies.'' IV „Heden morgen overleed mevrouw Hoffinger, kamerjuffrouw van hare majesteit, geb. Kluit." V „Te beginnen den 15en dezer zal er iedere week eene verkooping plaats hebben in mijn huis van boter." VI „M. L., kapper alhier, heeft eene schoone collectie onzichtbare pruiken en toupets ontvangen. Het publiek wordt uitgenoodigd ze te komen zien." (De Aankondiger.) De moordenaar van de in stukken gesneden vrouw, Billoir, is door het hof te Parijs ter dood ver oordeeld. Hij was zeer verslagen, maar had niets tegen zijn vonnis in te brengen. Van alle industrieelen hebben Krupp en de kruitfabrieken het tegenwoordig het best. Uit het Sieg-Thal vertrekken wekelijks 1 of 2 met kruit geladen spoortreinenin deze week nog een van 10 dubbele wagensnaar Ruslanden de verzen ding is nog niet afgeloopen. De ex-koning van Araucaniedie indertijd zijn onderdanen is ontloopende heer O. A. Ton. nens, bevindt zich in het hospitaal te Bordeaux in zóo armoedigen toestand dat eene inschrijving ten behoeve van Z. M. wordt gehouden. In een restaurant in de Kommandantenstrasse te Berlijn wedde dezer dagen iemand dat hij 60 hard gekookte eieren achter elkander zou opeten, Hij deed het werkelijk zonder er eenig nadeel van te ondervinden. Hij liet echter de gekookte eieren klein snijden en vervolgens braden. Zóo eten de Turken ze gaarneen een zestigtal eieren leveren op die wijze niet meer dan een dessert bordje volzoodat ieder ze zonder bezwaar kan opeten. Volgens berichten in de Belgische bladen is er nog geen sprake van behandeling der zaak LangrandDumonceau, daar het onderzoek der justitie nog op lange na niet is afgeloopen. Waar schijnlijk zal er wel geen einde aan komen en op die wijze de zaak in den doofpot worden gestopt. De minister moet in de kamer het oog hebben gehad op de zaak Dees en vervolgens op die van 't Kint de Roodenbeke. r Het gerucht dat bij het proces tot scheiding tusschen Adelina Patti en den markies de Caux was gebleken, dat hij door verkwisting aanzien lijke sommen der zangeres had verspildis ge bleken niot waar te zijn. Haar vermogen is inte gendeel zeer toegenomen. Bij het aangaan van hun huwelijk had de markies 15,000 franken rente en Adelina Patti 21,000 franken. Thans werpt haar vermogen 95,000 franken rente af, be halve nog hetgeen zij bezit aan kostbaarheden en haar huis te Londen, dat prachtig is gemeubileerd. Een Engelschmande heer Busthin, heeft aan de Public record office te Londen gezonden 23 photographieën van quitanties door den schilder Tintoret van 1559 tot 1594 geteekend voor som men, die hem door de congregatie van St. Roch voor schilderijen waren betaald. Daaruit blijkt, dat hij voor zijne „Kruisiging" niet meer dan 250 Zechinen heeft ontvangen en voor de „Op neming van het lichaam van St. Marcus" onge veer dezelfde som. De heer Maudon heeft aan het Record office gezonden twee photographieën van quitanties voor prijzen door Titiaan voor schilderijen ontvangen. Dit zijn de eenige fac similes die van de handteekeningen van de beide meesters bestaan. Bij de verloving van Karei den Stoute in het midden der 15° eeuw stonden op de feest tafel 30 kleine schepen met allerlei gebraad. Ieder schip had vier booten met groenten, tus schen elk paar schepen stond een tabernakel waaronder zich pasteien bevonden. Toen de gas ten hadden plaats genomen verscheen een houten als eenhoorn uitgemonsterd paard, waarop een als een luipaard vorkleede knaap zat; deze reikte, onder het geroffel der pauken, den hertog een groote parel over de bruid. Gedurende -de huwe lijksfeesten werden dagelijks gebruikt 16 ossen, 10 varkens, 250 hamels, 250 schapen, 100 hazen, 800 konijnen, 200 faisanten, 800 patrijzen, 400 duiven, 200 zwanen, 100 pauwen, 400 kippen,1000 haantjes enz. benevens de daarbij behoorende dranken. In de maand Januari zijn in het Duitsche leger met uitzondering van het Beiersche con tingent 22 gevallen van zelfmoord voorgekomen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door den directeur der artillerie-, stapel- en constructie-magazijnen te Delft op den 28™ Maart a. zal worden aanbe steed de levering van steenkolen en kokes. NB. De aanbesteding van 600,000 kilogram gietijzer op 22 Maart gaat niet door. 15 Mrt. 's av. 11 u. 46 gr. 16 's morg. 7 u. 44 gr. 'smidd. 1 u. 48 gr. 's av. 6 u. 45 gr. Bronzen pasmunt. Bij de beantwoording van het verslag der tweede kamer over het wetsontwerp tot aanmunting van bronzen pasmunt, zegt de minister van financiën niet te deelen in de vrees van enkele leden, dat de voorgestelde maatregel niet aan het doel, de wering van vreemde koperen of bronzen pasmunt, zal beantwoorden. Onze stukken zullen van de Fransche aanmerkelijk afwijkenniet alleen in beeldenaar, maar ook in omvang en dikte. Zoolang België, dat het naast aan onze grenzen ligt, koperen munt behoudt, acht de minister het niet noodig het verbod tot invoer uit te strekken tot bronzen munt en plaatjes van bronzen munt. De minister voldoet aan het verlangen om het maximum der boete op aanneming der vreemde munt tegen ambtenaren, te verminderen tot f 75, teneinde deze overtreding te brengen tot die waar over de kantonrechter heeft te oordeelen. De minister handhaaft en verdedigt verder de overige strafbepalingen tegen het aannemen en in betaling geven van vreemde pasmunt, terwjjl hij geheel verbod van invoer binnen de grensgemeen ten aan te veel practische bezwaren onderhevig acht. Het in betaling geven zal alleen toegelaten zijn met wederzijdsch goedvinden, en de minister ver duidelijkt dat nader in het ontwerp. Hoewel door Engeland nog geene beslissing is genomen kan men wel aannemen, dat de onder handelingen op goeden voet staan en zich in een gunstige richting bewegen. Generaal Ignatieff zou nl. gisteren, vergezeld van zijne vrouw en zijn secretaris, naar Engeland vertrekken om eenige dagen in de nabijheid van Londen door te brengen op het landgoed van een vriend, een invloedrijk Engelsch staatsman. Het besluit tot dit vertrek sohijnt eenigszins onverwachts te zijn genomen en is waarschijnlijk een gevolg van uit Londen ont vangen berichten. Gisteren avond zou nl. aldaar een ministerraad zijn gehouden, die is uitgesteld omdat het noodzakelijk was, alvorens verder mot de behandeling van de Russische voorstellen voort te gaan, inlichtingen en ophelderingen tusschen de kabinetten van St. Petersburg en Londen te wisselen. Het ligt voor de hand hieruit op te maken, dat generaal Ignatieff, bijna verzekerd van een gunstig resultaat, heeft besloten zelf naar Londen te gaan teneinde de verlangde inlichtingen te verstrekken. Omtrent de onderhandelingen met Montenegro zijn twee zeer uiteenloopende berichten ontvangen een uit St. Petersburg, dat hoogst ongunstig luidt, daar het verzekert, dat prins Nicolaas, tengevolge van de weigeringen der Porte, reeds had besloten zich achter zijn sterke natuurlijke vestingwerken terug te trekken en af te wachten betgeen zou volgen, en een ander uit Konstantinopel van gun stiger inhoud. Daarin wordt nl. de hoop uitge sproken, dat de onderhahdelingen weldra tot een gunstig einde zullen leiden, daar de Montenegrijn- sche gedelegeerden hun overdreven eischen niet zullen handhaven, terwijl van de zijde der Porte alle mogelijke pogingen worden aangewend om op redelijke grondslagen tot overeenstemming te ge raken. Dit laatste bericht is ontleend aan een telegram dat uit officieele bron afkomstig schijnt te zijn en zal met betrekking tot deze aangelegenheid wel geloofwaardig wezen. Wat hetgeen overigens in datzelfde telegram wordt gezegd omtrent den bin- nenlandschen toestand van het rijk, ter bestrijding van de in den laatsten tijd in omloop zijnde ongunstige geruchten, klinkt zóo rooskleurig, dat men daaromtrent voorzichtiger zal moeten wezen. Van den sultan heet het dat hij niet alleen vol komen gezond is, maar zelfs iederen dag met zijn ministers werkt, terwijl hij eergisteren zelf de zaal in oogenschouw heeft genomen, waarin het parle ment zijne zittingen zal houden, dat weldra zal worden geopend. Hij schijnt het dus met zijne plichten als constitutioneel monarch ernstig te meenen. Wat de hervormingen betreft wordt gemeld, dat zq volstrekt geen vertraging ondervinden, maar dat de regeering de grootste werkzaamheid ont wikkelt om de constitutie regelmatig in werking te brengen en toe te passen, alsmede de hervor mingen die er uit voortvloeien. De wetsontwerpen die aan de goedkeuring der kamers moeten worden onderworpen zijn gereed. Het bericht, dat de Grieksche afgevaardigde te Konstantinopel voor het mandaat zou hebben bedankt is onjuist; de verkiezingen hebben zoowel in de hoofdstad als in de provincies zonder eenige inmenging van de regeering plaats gehadterwijl zij ook tot geen enkele ongeregeldheid hebben aanleiding gegeven. Dat de Armenische bevolking in Klein Azië aan drukkende vexaties zou hebben blootgestaan wordt eene bewering genoemd, die op geen enkelen grond steunt. De Armenische patriarch had zijn ontslag gevraagd om redenen van gezondheid, doch heeft dat verzoek weder ingetrokken. Van eene grêve der telegrafisten is geen sprake, want de maatregel die als motief daarvoor werd opgegeven is van algemeenen aard en treft die ambtenaren niet alleen. In éen woord de geheele bevolking legt de grootste vaderlandsliefde aan den dag. Men zou dus zeggen, dat Turkije op weg was om een van de genoegelijkste rijken van Europa te worden. Dat verzoek om ontslag van den patriarch om redenen van gezondheid is ech ter nog al verdachten dat de ambtenaren der telegrafie zich niet zouden verzetten omdat zij op dezelfde wijze worden behandeld als alle andere ambtenaren is geen argument. Die officieele be richten verdienen o. i. volstrekt geen onvoorwaar delijk vertrouwen. Prins Bismarck ziet zich bij de tegenwoordige behandeling der Duitsche begrooting herhaaldelijk verplicht deel te nemen aan de discussie. Door verscheidene leden werd ernstige kritiek uitge oefend op de werkzaamheid van het rijks-toezicht voor den geneeskundigen dienst, medische politie, enz., waarop hij verklaarde, dat de rijksregee- ring maatrogelen heeft genomen tegen de verval- sching van levensmiddelen en dat in de eerste plaats een ernstig onderzoek is ingesteld naar bet drink water en naar de vervalschingen van bier en wijn, „twee vloeistoffen zeide hij die velen onzer niet versmaden". Verder zullen de voedingsmid delen worden onderzocht, en het resultaat van die onderzoekingen zal den grondslag leveren voor wettelijke bepalingen. Verschillende posten be treffende de geneeskundige politie werden nader door hem verdedigd. Bij de begrooting van buitenlandsche zaken werd eene verhooging der bezoldiging van den gezant te Londen verworpen met 157 tegen 147 stemmenwaarop von Bismarck tot tweemalen toe optrad ter verdediging van de aangevraagde ver hooging voor den gezant te St. Petersburgwiens bezoldiging op lange na niet meer voldoende is. Deze verhooging werd dan ook met 163 tegen 148 stemmen toegestaan. De begrooting van justitie werd zonder moeilijkheden aangenomen. In de Fransche kamer werden gisteren de dis cussies voortgezet over de wetsontwerpen tot aan koop van spoorwegen zonder nogmaals tot een resultaat te leidenzoodat zij Zaterdag andermaal zullen worden hervat. De uiterste linkerzijde en de groep-Louis Blanc hebben met algemeene stemmen besloten tegen het verzoek tot vervolging van den heer Paul de Cassagnac te stemmen. Een dergelijke consequen tie kon van die groepen worden verwacht. Eenige dagen geleden werd gemeld dat tusschen de Engelsche regeering en Khélat een traktaat was gesloten waarvan een geheele annexatie vaD dat gebied het gevolg zou wezen. Dit heeft in het Engelsche lagerhuis aanleiding gegeven tot eene interpellatie van den heer Hamel tonwaarop door den heor Robertson is geantwoorddat het nieuwe traktaat niets anders is dan de hernieu wing van dat van 1854, gewijzigd naar de tegen woordige omstandighedendoch dat het niets agressiefs bevat. In de door den onderkoning van Indië aan den raad van Engelsch Indië aangeboden begrooting wordt de toestand der koloniën als voldoende en bemoedigend geschetst, doch tengevolge van den hongersnood is eene leeniug van 6,250,000 pond sterling noodigwaarvan 2,500,000 in Indië zul len worden uitgegeven en met toestemming der Engelsche vertegenwoordiging 3,750,000 pond sterling in Engeland zelve. t Was wel te verwachten, dat de Berlijnsche Volk-Zeitung, die sedert jaren aandringt op de instelling van een verantwoordelijk rijks ministerie in Duitschland, voor de propaganda van hare be ginselen munt zou slaan uit hetgeen de rijkskanselier heeft gezegd bij de laatste discussies in den rijksdag. De waarheid zegt het blad door prins Bismarck uitgesproken luidt: rijksministers zouden onbeduidende ambtenaren zonder macht en gezag zijn. - De consequenties van deze waarheid zijn Zoolang Duitschland de tegenwoordige consti tutie behoudt is het Duitsche rijk geen rijk maar een bond, en bezit de rijkskanselier volstrekt geen regeeringskracht, terwijl hij ook volstrekt niet verantwoordelijk is voor alles wat geschiedt of niet geschiedt. Zoolang deze constitutie bestaat zijn rijksministers even zulke overbodige meubels als de rijksspoorwegdirectie, waarvan de chefs het op hun post niet konden uithouden. Er blijft dus bijgevolg niet anders over dan deze zoo genaamde constitutie af te schaffen en een werke lijke grondwet, een werkelijk rijk, met werkelijke regeeringsbevoegdheden en met werkelijk regee- rende ministers in het leven te roepen, die ook feitelijk de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen. 't Is treurig genoeg zoo vervolgt het blad dat de rijkskanselier zooveel onaangename erva ringen heeft noodig gehad om tot het inzicht te geraken, dat een statenbond wel een „rijk" kan worden genaamd, maar het daarom nog niet is. Een rijk moet allerminst een bondsstaat zijn. Het is een absolute onmogelijkheid 25 staten niet alleen hun volle souvereiniteit te latenmaar hen daar enboven in rijksaangelegenheden het volkomen zelfstandig stemrecht toe te kennen, en de gede legeerden der regeeringen den plicht op te leggen te stemmen overeenkomstig de instructies, die hen ieder afzonderlijk door hunne respectieve regee ringen gegeven worden. De organisatie van Duitschland is van dien aard, dat een rijkskanselierdie een belangrijk en maat regel wil doorzetten óf een sterke pressi op de 25 regeeringen moet uitoefenen om ieder afzonder lijk te dwingen, dat zij haar vertegenwoordiger in den bondsraad geen instructies geeft, die met zijn plannen in strijd zijn, óf hij moet, als hij bedreigingen wil vermijden, een rondreis naar 25 hoven en kabinetten ondernemen om hen in der minne tot zijne opinie over te halen. De tegen woordige rijkskanselier heeft geen regeeringsmacht indien hij niet tevens Pruisisch minister is; en prins Bismarck verklaart dan ook dat het onmo gelijk voor hem was om zijn Pruisisch minister schap neer te leggen en alleen rijkskanselier te blijven, omdat hij dan onmachtig zou wezen. De constitutie behoort daarom te worden ver vangen door een organisch gebouw zooals het reeds doör het volksparlement in 1849 is vastge steld en afgekondigd. Die in alle opzichten goed bewerkte constitutie bevat het eenige juiste orga nisatieplan volgens hetwelk het Duitsche rijk tot een werkelijk rijkhet rijksgezag tot een werke lijke machtde keizer tot een waarachtig keizer, het parlement tot eene ware vertegenwoordiging van volk en staten zou worden verheven en de op dien grondslag steunende ministerambten zouden door werkelijk verantwoordelijke ministers kunnen wor den vervuld. Tegen zulk eene hervorming van het rijk verzet zich echter het ongelukkige artikel 78 der con stitutie volgens hetwelk voorstellen tot verande ring der constitutie als verworpen worden beschouwd indien zij in den bondsraad 14 stem men tegen zich hebben. Tengevolge hiervan kunnen BeierenSaksen en Wurtemberg alleen met hun 14 stemmen iedere verbetering ver hinderen. Ja, indien, van de 58 stemmen van den bondsraad, slechts de kleinste 17 staten zich vereenigen, dan kunnen zij grondwettig iedere ver andering in de constitutie verwerpen. Dringend maant ten slotte het Berlijnsche blad aanom toch niet langer met eene hervorming te wachten omdatdaar volgens prins Bismarck zeivenhet particularisme vorderingen maakt, het ieder jaar moeilijker zal worden tot eene verande ring te komen. Het driemastschip Samarauggezagvoerder G. A. Lehmann, vertrok heden van hier naar Vlissingen om te dokken. Gent 16 Maart. Roode en witte tarwe op staal ad 100 kilo fr. 28.75rogge ad 100 kilo fr. 21.50; gerst fr. haver fr. 22.boekweit fr. 17.50: paardenboonen fr. 19.koolzaad fr. 43, lijnzaad fr. 34.lijnkoeken fr. 28.50koolzaad koeken fr. 22.50boter fr. 3.75 per kilogram eieren fr. 2.05 per 26 stuks. Vlissingen, 16 Maart. Boter per kilogram f 1.40 a f 1.32. Eieren f 4.per 104 stuks. Amsterdam, 16 Maart. Raapolie op zes weken f 40. Lijnolie 28 J

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3