N°. 65. 120° Jaargan 1877. Zaterdag 17 Maart. Dit blad verschijnt a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers 'zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiln i 20 Cent per regel, Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite G°. te Brussel en Parijs. Gemeente-belastingen. Middelburg, 16 Maart. FEU'ILLETOW. TWEEDE DEEL. Benoemingen en besluiten. IIRGSC kohier roor de plaatselijke directe belasting op de inkomsten orer 1877. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend. dat het kohier voor de plaatselijke directe belas ting op de inkomsten, over het jaar 1877, waarvan de heffing is goedgekeurd bij koninklijke besluiten van den23en December 1876 n° 31, van den 10en December 1875, n° 28 en van den 7™ December 1876, n° 16, ingevolge art. 264 der gemeentewet, voorloopig door ben is vastgesteld en gedurende veertien dagen, aanvangende Zaterdag den 17eu Maart a.voor een ieder op de gemeente secretarie zal zijn ter lezing nedergelcgd en aldaar in druk verkrijgbaar gesteld, tegen betaling van 25 cent per exemplaar. Hiervan is op heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 16en Maart 1877. De burgemeester en wethouders voornoemd, N. C. LAMBRECHTSEX VAN RITTHEM, L. B. De secretaris, G, N. DE STOPPELAAR. Tengevolge der gisteren door den minister van justitie overgenomen en door de tweede kamer goedgekeurde amendementen op n° 8 der rech terlijke wetsontwerpen, zullen er bij de nieuwe organisatie voortaan zijn: Dertien arrondissements-rechtbanken le klasse, waarvan de voorzitters ƒ4000, de ondervoorzitters 3500, de rechters /3000, de officieren van justitie 4000, de substituten f 3000, de griffiers 2000 en de subst.-griffiers 1500 traktement zullen ge nieten. De rechtbank te Middelburg behoort tot deze klasse. Tien arrondissements-rechtbanken 2e klassepre sident 3500, vechters /2500, officieren ƒ3500, subst.-officieren ƒ2500, griffiers 1600, subst.-griffiers 1200. Hiertoe behoort de rechtbank te Zierikzee. Achttien kantongerechten le klassekantonrech ter f 3000, griffier ƒ900, ambtenaar bij het open baar ministerie 1200. Middelburg behoort hiertoe. Zesentwintig kantongerechten 2e klasse: kanton rechter 2500, griffier /800, ambtenaar O. M. ƒ1200. Hiertoe behooren Goes, Zierikzee, Bergen op Zoom enz. Twee en zestig kantongerechten 3e klasse:kan tonrechter ƒ2200, griffier ƒ800, ambtenaar O. M. ƒ1200. Oostburg, Neuzen, Hulst en Tholen vallen in deze klasse. Het voorstel van den heer van Eek om Hulst uit de 4e naar de 3e klasse te verplaatsen, verviel door deze regeling, daar alle 57. Baar het Engelsch van mevrouw Henry Wood. Hoofdstuk I. OP DEN ARENDSHORST. (Vervolg). „Uw gemoed is veranderd en uwe manieren ook," antwoordde Edina koel, terwijl zij den zoom aan de andere zijde van den zakdoek begon te leggen. „Weet gij aan wat voor soort van men- schen ge me doet denken „Wel?" „Aan parvenus." „Wel foei, Edina „'t Is toch zoo, en ik geloof dat de wereld u evenzoo beschouwt als ik. Ge zijt trotsch, ver waand op uw geld, en onverschillig." „Ga maar voort," zei Charley; „ik vind het wel aardig om te hooren." En Edina ging voort. „Gij zijt de ergste, Charles," hervatte zij. „Gij schijnt te denken, dat de wereld voor u-alleen gemaakt is. Toen die arme man gisteren eene gunst of hulp kwam yragen of zich over iets beklaagde (ik kon niet kantongerechten 4e klasse naar de 3e klasse werden overgebracht. Met deze verhooging der traktementen van dc griffiers bij de kantongerechten zal, naar dc minister liet blijken, in de toekomst waarschijnlijk afschaf fing hunner emolumenten gepaard gaan. Ter vergelijking zij hier nog bijgevoegd dat tegenwoordig de traktementen zijn: bij de recht banken, de presidenten en officieren van justitie ƒ3000, ƒ2300, ƒ2000, of 1800de rechters en substituut-officieren 2000, 1600, 1500 of 1300 de griffiers ƒ1600, 1500, ƒ1200, of 1000de subst.-griffiers ƒ1000, /800 of 650. De kamon- reebters genieten thans 1200, 900, 700 of 600; de griffiers ƒ600, ƒ450, ƒ400, 350 of 300. Het bezoldigen der ambténaren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten is een nieuwe maatregel. Het personeel der rechtbank te Middelburg zal volgens de nieuwe regeling vermeerderd worden met een vice-president en misschien met éen subst. officier en éen subst. griffier. Te Zierikzee kan voortaan éan rechter méér geplaatst worden. De tweede kamer heeft, op voorstel harer commissie voor de verzoekschriften, besloten het bij haar ingekomen adres der Middelburgsehe kamer van koophandel en fabrieken, betrekkelijk de exploitatie van den staatsspoorweg naar Vlissingen, te verzenden aan den minister van binnenlandsche zaken met verzoek om inlichtingen. In de Staats courant van heden is opgenomen de nieuwe overeenkomst, met België -gesloten, tot uitlevering van misdadigers. Het gewone jaarlijksche bezoek van Z. M. den koning te Amsterdam zal ditmaal van 10 tot 16 April gebracht worden. De rechterlijke wetten hebben aan het rijk reeds heel wat aan zegelpapier voor adressen op gebracht. Nog is het einde echter niet daar. De gemeenteraad van Leiden heeft besloten zich over de opheffing der rechtbank aldaar tot de eerste kamer te wenden, in de hoop dat deze meer Leidschgezind zal wezen dan hare zuster. Als dit voorbeeld in al' de andere gemeenten navolging vindt, dan zal 1877 een goed zegel-jaar worden. Uit Zierikzee schrijft men aan het. Vaderland dat men aldaar voornemens is de armen feestelijk te onthalen, als vreugdebetoon voor het behoud der Zierikzeesche rechtbank. 'tls jammer dat dit plan niet tijdens de behan deling der indeelingswetten in de tweede kamer bekend is geweest. Wie weet hoe menig kamerlid goed verstaan wat het was), beet gij hem af, alsof hij eene mindere soort van wezen was dan gij, niet beter waard dan onder den voet vertreden te worden. Hebt gij zulk een slecht hart, Charles?" „Ik geloof dat ik een heel goed hart heb," ant woordde hij lachend, „een hart zooals anderen. Maar die man, een zekere Beck, is heel lastig. Hij is al driemaal hier geweest en wil ik weet niet wat aan zijn krot van een hut gedaan hebben, want hij zegt dat mevrouw Atkinson dat belcold heeft. Vader kan naar al die klachten niet luis teren, Edina; als hij het voor den een deed, zou hij het voor al de anderen moeten doen. Tante Anna heeft zooveel voor die kerels gedaan, dat zij hen geheel bedorven heeft." „Ge hadt den man toch vriendelijk en in ieder geval beleefd kunnen toespreken." „Och, kom!" zei Charles, die nog altijd veel van een kwajongen in zijne manieren had. „Denk eens aan al die jaren van bekrompenheid, Edina; wij moeten ons thans trachten te vermaken. Wij moesten toen zuinig met eiken shilling omgaan en niet dikwijls kregen wij er een." „Gij denkt alleen aan vermaak, Charley," her nam Edina. „Hier op den Arendshorst is van niets sprake dan - van uitspanning en genot den ganschen dag lang en den eenen dag na den anderen." „Nu, Edina, ik zal spoedig werk genoeg te doen krijgen. Na de groote vacantie ga ik naar Oxford." „En dat zonder eenige voorbereiding!" riep zij uit. zich zou hebben laten verm ïrwen om voor de eene of andere rechtbank te stemmen, als hij het vooruitzicht gehad had daardoor misschien aan de armen een pleizierigen dag te bezorgen. Onze Haagache correspondent schrijft ons het volgende: „Wij naderen zoo langzamerhand het begin van het einde. Het verwerpen van het voorstel Corver Hooft bewijst dat de tweede kamer het wetsontwerp op het lager onderwijs niet van de haan geschoven of ad calendas graecas uitgesteld wil hebben; want de overhaaste indiening van het kennelijk in groote jacht samengeflanste ontwerp van kies wet, waarin behalve de eenvoudige periodieke herziening van de kiestabel alle mogelijke met het kiesrecht en de kiesbevoegdheid verband houdende quaestiëu worden aangepaktkan waarlijk als niefs anders worden aangemerkt dan als een po ging om uitstel te verkrijgen der voltrekking van het doodvonnis, dat het ministerie zich door eigen daad op den hals heeft gehaald. Het ongunstig verslag over het onderwijs-wetsontwerp is nu ook in het licht; zoodat waarlijk de heer Heemskerk zich thans geene illusien van nog te verslijten ministerieele rokken meer behoeft te maken. Het eenige, dat hij thans nog in de hand heeft, is met het beantwoorden vau het verslag zóo lang te wachten dat het ontwerp tot September moet blij ven liggen. Het kansje ware te wagen, al voorspel ik eene deerlijke teleurstelling,of de natie mis schien anders over den minister en zijn voorstel en in het algemeen over de oaderwijs quaestie denkt dan de overgroote meerderheid der tweede kamer. Maar indien de verkiezingen onder een ministerie dat zulk een wet heeft ingediend, door do onderwijs-quaestie worden beheerscht, dan be klaag ik waarlijk de verblinden die nog eenig succès aan de regeering durven voorspellen. „Het verslag beeft meteen den bodem ingeslagen aan de verwachting dergenen, die wisten te ver tellen dat het wetsontwerp nog wel aangenomen zou worden, omdat de minister, die zijne hooger- onderwijswet door tijdige inschikkelijkheid wist te redden, ook de lager-onderwijswet door concessiën voor de tweede kamer aannemelijk zou weten te maken. Men vergeet echter dat een zoodanig wetsontwerp alleen aannemelijk kan worden door het, in plaats van in heele en halve concessiën, in een krachtig versterken der vrijzinnige grond slagen van ons volksonderwijs, waaraan behoefte bestaat, zijn steunpunt te doen vinden. Kan zulk een voorstel van den heer Heemskerk uitgaan, wiens eenig steunpunt te vinden is in dubbelzin nigheid en geheimzinnigheid met onvrijzinnige sympathieënvoor zoover het volksonderwijs aan gaat? En gesteld dat het ondenkbare mogelijk „VoorbereidingIk bon in de klassieken goed genoeg te huis," zei Charles. „Ik dacht aan geen klassieken, maar gij hebt nog geen ondervinding, Charles; eigenlijk zijt gij in de wereldsche zaken een kind." „Nu, ik zeg u nog eens, dat ik vrij ver in de klassieke letterkunde ben. Wat heeft men te Oxford anders noodig? Daar komt geen onder vinding te pas." „'tZal gelukkig voor u zijn, Charley, als dat waar is," antwoordde zij, haar werk oprollende om naar binnen te gaan, want de avond naderde en het begon koel te worden. Zij waren allen méér veranderd dan zij kon uitdrukken. „Wat begint Edina vervelend te worden," zei Alice tegen haar broeder, toen hunne nicht in de deur verdween. „'t Is een echte knorrepot." „Een hofjesjuffrouw." De eenige, die men niet kon zeggen dat veel was veranderd, was mevrouw Raynor. Zij was zoo zacht, gedwee en rond als altijd, maar ook zij was in den maalstroom van vermaken en bezoe ken, van vertoon en verkwisting getrokken. Zij scheen geen tijd meer voor iets anders te hebben. Deze dag was de eenige rustige dag gedurende Edina's verblijf op den Arendshorst. Mevrouw Raynor was zich zelve niet en Edina merkte op, dat zij zelfs de kinderen hunne avondgebedjes niet meer liet doen, maar dit aan de gouvernante overliet. „Mademoiselle Delrue is protestantseb," zei me- was, dat door gekonkel met minderheden en zwakke elementen in de tweede kamer eene kleine min derheid te vinden was voor een wetsontwerp, waarbij de belangen van het neutraal, openbaar onderwijs ten gunste der clericale partijen maar een weinigje werden achtergesteld, wees er zeker van dat de eerste kamer doen zou wat de tweede kamer verzuimd had, en het outwerp met eene verpletterende meerderheid verwerpen. Wie dus nog iets van het ministerie Heemskerk te vorderen heeft moet zich haasten. Spoedig zal het te laat zijn. ,,'t Is maar niet te hopen dat een ot ander reactionair of clericaal vriend het oog geslagen heeft op de door Liudo's dood opengevallen be trekking van inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland. Aan Lindo wordt ontzaglijk veel verloren; door zijn gezin en zijne vrienden, door de letterkunde, door de liberale zaak, door de werkzame en ontwikkelde maatschappij, door het oaderwijs bovenal. Maar het grootste en meest onherstelbare verlies zou ongetwijfeld daarin be staan, dat hij een opvolger kreeg die in Zuid- Holland, dat nog in zoo vele opzichten intellectueel bij andere provinciën achterstaatmet minder ernst, voortvarendheid en liefde voor volksont wikkeling te werk ging dan hij. Er bestaat inder daad reden om bezorgd te zijn. Heeft de benoeming van een inspecteur van het lager onderwijs in Noord-Holland nog dezer dagen niet doen zien, dat de minister deze betrekking beschouwt als iets, waarmede men oude bekenden, politieke vrienden pleizier doet?" staatsraden. Benoemd tot staatsraad in buiten gewonen dienst mr. A. F. X. Luyben, lid van de tweede kamer der staten-generaal. onderscheidingen. Benoemd, ter zake der krijgs verrichtingen ia de Noorder-districten van Celebes in November 1872, tot ridder 4e klasse van de militaire Willemsorde den sedert tot len luitenant bevorderden 2en luitenant der artillerie van het leger in Nederlandsch-Iudië J. H. Ter Spill. burgemeesters. Herbenoemd, met ingang van 29 Maart a., tot burgemeester van Arnemuiden C. J. Crucq, tevens secretaris dier gemeente, en tot burgemeester vaa Nieuw- en St. Joosland C. J. J. A. van Teijlingen. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Gravenhage, ter standplaats de gemeente 's Gravenhage, J. D. Dietz, candidaat- notaris aldaar. vrouw, toen Kate eu Robert dien avond goeden nacht waren komen zeggen en Edina eene opmer king over die zaak gewaagd had. „Dat weet ik," antwoordde Edina, „maar dat behoort door de moeder waargenomen te worden. Ge hebt dat ook altijd gedaan, Mary." „Ge moest eens weten hoe al mijn tijd in beslag genomen wordt en waar ik aan te denken heb," hernam mevrouw Raynor op een toon van veront schuldiging. „Wij leven hier als in een rosmolen, anders kan ik het niet uitdrukken, en ik kan het bijna niet meer uithouden. Om u de waarheid te zeggen komt ons oude leven, al hadden wij het ook bekrompen, mij gelukkiger voor, en weet ik niet of wij, door op den Arendshorst te komen, het in alle opzichten beter hebben gekregen." Hoofdstuk II. ONWEERSWOLKEN. De Arendshorst lag in de sneeuw bedolven, want het was Kersttijd en Kerst-weêr. Degeheele familie Raynor was binnen deze muren vergaderd, behalve dokter Raynor en zijne dochter Edina. Charles was met de Kerstvacantie van de hooge- school van Oxford gekomen, Alfred was van de kostschool te huis en Frank Raynor en diens vrouw waren van hunne buitenlandsche reis terug gekeerd. De beide laatsten hadden al de maanden, dat wij hen uit het oog hebben verloren, op het vaste land doorgebracht. Even véor hun vertrek vaa I

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1