Teiegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Rechtzaken. Koloniën. slechts éen gesproken heeft, zooals wij hierboven aanhaalden, dan heeft men, wij stemmen het toe, nog lang niet het doel bereikt, maar wel is er dan aanleiding om na te denken en te handelen. Wie over de Oostersche quaestie nog niet genoeg beschouwingen en opstellen in proza gele zen mocht hebben en ze nog eens in dichtmaat verlangt te hooren bezingen, vindt daartoe gele genheid wanneer hij zich aanschaft: „Een groot plan met een diplomatiek re sultaat", door Ds. Leven, uitgegeven by den boekhandelaar F. B. den Boer alhier, 'tls eene ongeveer 700 regels lange politiek-humoristische berijmde bespiegeling in den trant van van Zeg gelen 's bekend „Sermoen van Pater Brom", over den Oosterschen Gordiaanschen knoop, welke tot eene slotsom van innige diplomaten-verachting voert en waarvan de moraal deze is: Menschenwaarde hangt af van naam en fatsoen, Geen mensch is meer zeker van z'n betalingsmandaat Dan een diplomaat; Dat ook in't hijzonder is een diplomatiek resultaat." middelbaar onderwijs. Op verzoek eervol ont slag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden aan F. J. Heeris. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den Oost-Indischen ambtenaar jhr. T. G. V. Boreel, laatstelijk assistent-resident van Tebing-Tingi, thans met verlof bier te lande, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van kommandeur der koninklijke militaire orde van Christushem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. Tot belooning dergenen die zich onderscheidden bij de krijgsverrichtingen tegen Atchin, en wel in 't bijzonder gedurende het tijdvak van primo Januari 1875 tot ultimo Mei 1876zijn benoemd tot ridder 4e klasse der militaire Willemsorde o van de koninklijke Nederlandsche marine de luitenants ter zee 2e klasse H. F. Verheggen en F. M. A. Mathonde bootsmansmaat B. Kamer- mans (sinds bevorderd tot bootsman)de matroos le klasse J. G. Dingemans (sinds gepensioneerd), en de vuurstoker 2e klasse A. Linde; en b van het korps mariniersde korporaal A. van der Stroom en de marinier le klasse A. Boers. Bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol vermeld: a van de koninklijke Nederlandsche marine: de luitenant ter zee le klasse A. J. Duniontde luitenant ter zee 2e klasse A. Seretde bootmansmaat G. J. Eversde kwar tiermeester B. Koorn; de matrozen le klasse J. C. L. van der Salm, A. J, KetzW. It. Smit, J. F. Dellius, P. Ponse en P. A. van Dongen (laatstgenoemde sinds gepensioneerd)de matroos 2e klasse C. H. Spaansinds aangesteld als hof meester, en de matroos 3e klasse J. Mellema b van het korps marinier»: de marinier 26 klasse B. F. Muurlink (sinds bevorderd tot marinier le klasse); en c van de gouvernementsmarine: de 1» stuurman D. van Batenburg. Op de prijsvraag over aanschouwelijk onderwijs in de aardrijkskunde van Nederland, door den heer H. Pierson, destijds te 's Hertogenboseh, thans te Zetten directeur der gestichten van 'wijlen ds. Heldring, uitgeschreven en waarvoor de termijn van inzending op 1 Maart jl. bepaald was, zijn 15 antwoorden ingekomen. De ontwerpen zjjn aan de jury toegezonden de uitslag van de beoordeeling zal later worden medegedeeld. Aan de hoogere burgerscholen te Leeuwar den, Harlingen, Sneek en Heerenveen wordt met den len April a. opnieuw een tweejarige cursus in de hulpwetenschappen van den landbouw ge opend. Aan de theologische school te Kampen zijn op het ©ogenblik 75 studenten. Blijkens een by het departement van marine ontvangen bericht is Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria, onder bevel van den kapitein luitenant tér zee C. J. Smith, den llea dezer te Pera aangekomen. Aan boord is alles wel. Tot directeur van de muziekschool der Amsterdamsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst is benoemd de heer Frans Coenen. Bij de opening van de civiele terechtzitting der rechtbank te Arnhem op gisteren deelde de pre sident mede, dat de rechtbank had besloten, om, met het oog op de aanhangige rechterlyke wets ontwerpen en op de onzekerheid van de toekom stige samenstelling der rechtbank, geen pleidooien meer in civiele zaken te doen honden, terwgl de rechtbank evenmin meer uitspraken zou bepalen in zaken, waarin door partijen eenvoudig recht op de stukken zou worden gevraagd. Hiervan wer den alleen uitgezonderd verstekzaken en spoed- eischende gevallen. De president voegde er hg, dat de rechtbank slechts noode tot dit besluit was gekomen, maar meende verplicht te zyn het te nemen in het belang der justitiabelen en van eene goede afdoening van zaken. De pleidooien, welke op gisteren morgen waren bepaald, werden daarop niet gehouden. Aan de mailberichten van 1 Februari jl. is het volgende ontleend In Atchin is de voltooiing van het plan van generaal Pel ter hand genomen. Over zee zgn den 25en bet 28, 10" en 12 bataljon en 3 sectiën artillerie, te zamen een paar duizend man, naar Koeroeng Raja gegaan. Het plan is natuuriyk om van de Koeroeng Raja uit dwars door de XXVI Moekim heen op onze eigen Oosterlinie, zooveel mogelgk zuidelijk, aan te trekken. De mailvaart op Australië zal den 24™ Februari geopend worden door de Ned. Indische stoomvaart maatschappij met een half Ned. Indische, half Australische subsidie van bij de 40,000 per reis heen en weer. Den 22en Januari is een kleine troepena;aeeling, die tot dekking diende van den officier van ge zondheid Wolff, bij Silang, een der uiterste posten, door den vgand overvallen. De heer Wolff en vgf mindere militairen sneuveldendrie personen werden gekwetst. Naar men verneemt zal by het Nederlandsch- Indische leger een nieuwe uniform worden inge voerd. De tunique onder anderen zal door een attilla worden vervangen, zonder brandebourgs, en de képi door een soort van lichten bamboezen helm. Ook in de bewapening komen eenige ver anderingen. tweede kamer. Bij den aanvang der zitting van heden werd door Frank keerde naar dokter Raynor terug, om zgne eigene toebereidselen tot vertrek te maken. Hij had het dien dag zeer druk; nu eens moest hij zgn oom, dan Edina, dan Hatman spreken, en vervolgens liep hij Trennach rond om van iedereen op zgne hartelijke manier afscheid te nemen. Hij wenschte de achterblij venden alle mogelijke heil, maakte honderd kinderen met wat lekkers geluk kig en had zelfs een vriendelgk woord en een knikje voor Blase Pellet ten beste. Het was reeds laat in den namiddag toen hij met een gesloten rijtuig, dat hij opzettelijk voor dit doel had weten te verkrijgen, naar den Berg reed, om Madeliefje at te halen. Zg stond klaar en kwam naar buiten, vergezeld van Tabitha. Mevrouw en Lydia vertoonden zich niet. Van daar reed zg met Frank naar het station, waar zij nog vijf minuten tyd hadden. Frank had zich vergewist of er wel goed voor de bagage gezorgd was, toen Madeliefje hem uit de wachtkamer tegemoet kwam. Het was een dier kleine stations, waar men slechts éene wacht kamer voor alle klassen heeft. „Daar binnen, Frank, zit een wonderschoon meisje," fluisterde zij hem toe. „Inderdaad?" zei hij, met weinig belangstelling „Ik kon mgne oogen niet van haar afhouden, zoo mooi is zijmaar zij ziet er uit alsof zy ongesteld is." Te zamen in de wachtkamer terugkeerende zag zij tot hare groote verbazing Frank dadelijk naar het meisje gaan, dat met eene bejaarde den heerCorverHooft voorgesteld om het wetsontwerp tot herziening der kieswet vóór het reces in de afdeelingen te onderzoeken, in strijd met het besluit, door de meerderheid der centrale sectie genomen. Hierover werd eene langdurige beraadslaging gevoerd, waarby de heer van Houten herinnerde aan het voornemen der kamer om eerst de wet op het lager onderwijs af te doen en de minister van justitie, namens de regeering, op de behan deling der kieswet aandrong, vooral met het oog op de herziening der kiestabel. Daaromtrent gaven echter de heeren Godefroi en Kappegue aan de regeering in overweging om alsnog vóór de verkiezingen de herziening der kiestabel afzonderlijk mogelijk te maken. Het voorstel van den heer Corver Hooft werd daarna verworpen met 41 tegen 32 stemmen. De beraadslagingen over de rechterlijke wets ontwerpen werden vervolgens voortgezet. Lang durige discussiën werden gevoerd over het amen dement van den heer de Jong tot behoud der rechtbank te Hoorn, dat door den minister krach tig bestreden werd. Het sub-amendement der heeren van der Kaay en de Bruijn Kops, om de rechtbanken te Alkmaar en te Hoorn te behouden werd verworpen met 57 tegen 15 stemmen. Over dat van den heer de Jong (behoud Haarlem en Hoorn, met opheffing van Alkmaar) staakten de stemmen (36 tegen 36). De zitting werd daarna verdaagd. De interpellatie van den heer Haffmans betref fende de pauselgke consulaten is bepaald op aan staanden Maandag. Brussel13 Maart. Uit eene door den minister van justitie in de kamer gedane mededeeling blijkt dat de zaak van Langraud-Dumonceau door de jury zal beoordeeld worden vóór de rechterlyke vacantie. De zaak van 't Kint de Rodenbeke z al in April behandeld worden. De Perziaan Stot-Tai, de algemeen gunstig be kende prestidigateur, die gisteren avond in het Schuttershof alhier eene voorstelling gaf, heeft zgne reputatie in alle opzichten gehandhaafd. Zgn ongeëvenaard geheugen bleek sinds de vorige maal niet verzwakt te zijn. Zyne Perzische spelen waren bevallig, en alle andere werkzaamheden werden met vlugheid en op eenvoudige wijze verricht. Twee matrozen en de machinist van de Tielsche stoomboot, liggende in den Binnen-Amstel te Amsterdam, legden zich Zondag avond in het vooronder te slapen. Voor de koude hadden zg het luik geslotenterwijl een kolenvuur in het logies nog gloorde. Toen men Maandag morgen het luik opendevond men de drie manschappen in bewusteloozen toestand. Door doelmatige be handeling en het inblazen van versehe luchtis het mogen gelukken bg twee hunner de levens geesten weder op te wekken. Een matroos bleek echter overleden te zijn tengevolge van verstikking de beide andere personen zgn naar het gasthuis vervoerd eu zullen waarschijnlijk herstellen. Op een der zolders van het Trippenhuis, gelegen boven de lokalen waar de kon. academie van wetenschappen vergadert, is gevonden de guillotine, het werktuig waarmede in den Fran- schen tijd een zestal veroordeelden zijn ter dood gebracht. Tegenwoordig doet het nog wel eens dienst, maar voor het kloven van brandhout, waar voor het zeer geschikt zijn moet. (N. v. d. Dag.) Voor de vijfjarige verpachting der restauratie, table d' höte enz. in het Gemeentebadhuis te vrouw, beiden in den zwaren rouw, op de bank zat. Madeliefje, met de oogen onafgewend op dit schoone gelaat gevestigd, was nieuwsgierig wie dat wezen konden en of het dames waren of niet. Maar er was geen tyd meer. De trein kwam donderend aanrollen en alles geraakte in beweging. Madeliefje zag Frank wederom de hand aan het meisje geven en haar eenige woorden tot afscheid toefluisteren. Zij vertrok blijkbaar niet met dezen trein en wachtte dus waarschijnlijk op een vol genden, die in de tegenovergestelde richting ging. „Wie was dat, Frank?" vroeg Madeliefje toen zij eindelijk op hun gemak in het rijtuig zaten. „Dat was Rosaline Bell, die met hare tante naar Falmouth terugkeert." „Is dat Rosaline Bell!" riep Madeliefje uit, terwijl een gloeiend rood haar gelaat bedekte» „Ikik dacht niet, dat zij zóo mooi was Wordt vervolgd). Scheveningenis bij inschrijving geboden door Human c. s. te Utrechtf 3250Van Dormolen te 's Hagef 5000 en Houtmeijers te 's Hage 6000 per jaar. Het physisch laboratorium te Utrecht is thans in zoover gereed, dat de schuttingen er vanver- wgderd zgn geworden. De geheele oplevering zal 1 Juli plaats hebben. Over het uiterlijk aanzien kan men reeds nu oordeelen, de indruk daarvan is zeer gunstig. Het ten nutte der hoogeschool zoo gewenschte gebouw is ook uiterlijk een sieraad der stad. Zaterdag avond is met den laatsten trein van Arnhem aangekomen een dubbele wagon, geladen met Hongaarsehe varkens, bestemd voor Amster dam; de prijs was van 50 tot 55 ets. het kilo. Aan de Ass. Ct. wordt medegedeeld, dat er in den loop dezer week reeds een botsing heeft plaats gehad in de nabijheid van Hardenberg, tus- schen de daar gestationeerde militairen en een boer uit Hannover, die wederrechtelijk een voer stroo over de Pruisische grenzen wilde invoeren. De boer, wlen natuurlijk het recht van invoer werd betwist, riep de hulp in der Pruisische politie, en toen kort daarop deze werkelgk verscheen kwam het tot feitelykheden, die echter daarmede afliepen dat beiden, boer en politie-agent, over de grenzen hunne veiligheid hebben gezocht. Dat wg in de eeuw van vooruitgang zyn en alles sneller gaat dan voorheen, bleek dezer dagen weer. Een jongmensch, te Amsterdam woonachtig, vroeg het jawoord aan een dienstmeisje te Utrecht. Per brief ging hem te langzaam, hij stuurde een telegram, met antwoord betaald. Het meisje seinde terug, met het woord „ja." De Negerzangers zijn met byzondere onder scheiding door Z. M. den koning op het Loo ontvangen en Z. M. heeft hun een aanzienlijk geschenk in geld voor hun doel vereerdbenevens een persoonlijk huldeblijk aan een der neger zangeressen en zangers. Bij den gemeenteraad van Groningen isals vrucht van een overleg dat vele jaren geduurd heefteen voorstel ingekomenom met medewer king van het rijk en van de provincie een zieken huis op te richtenten dienste van de hoogeschool, de provincie en de gemeente. Zaterdag namiddag te drie uren werd door den directeur der polytechuische school te Delft de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw der studenten-sociëteit „Phoenixvolgens het ontwerp van den architect Nieuwenhuis te Utrecht, oud-leerling der polytechnische school, door den aannemer J. Smit VII uit Lekkerkerkuit te voeren. Blijkens eene bekendmaking van de Duitsche kanselarij van 8 Maart jl. is sedert de bekend making van 1 Maart het uitbreken der veepest geconstateerdin Pruisen den 4en Maart opnieuw te Emden op eene hoeve met 15 stuks rundvee en op eene weide onder 8 schapenin Saksen, hij Annaberg en by Pillnitz onder twee koppels vee van respectievelgk 8 en 26 stuks, alsmede by Zwickau onder eene kudde van 54 stuks. Al de besmette koppels zyn afgemaakt. In het regeeringa- district Oppelnhetwelk vry van de ziekte is, heeft men tengevolge van het toenemend gevaar van hare overbrenging uit de aangrenzende stre ken van Rusland, in vier kreitzen tot volstrekte afsluiting der grens en tot beperking van het binnenlandsch verkeer overeenkomstig de wet moeten overgaan. De Nieuwe Gorinehemsche courant omlijstte Zaterdag het bericht van de aanstaande opheffing der rechtbank te Gorinchem met een rouwrand. Tot directeur der gemeente-gasfabriek te Bergen op Zoom is benoemd de heer P. J. A. As- selbergs Uz. De Amsterdamsche Stoomboot-Maatschappij heeft Zaterdag in een vergadering, waarin 216 aandeelen vertegenwoordigd waren, besloten tot liquidatie der Maatschappy. Vooraf werd door den directeur het voorstel gedaan, eene geldlee- ning te sluiten ad 150,000, dat echter door de aandeelhouders werd verworpen. De gemeenteraad van Harderwijk heeft be sloten, in overleg met andere gemeentebesturen, een adres tot de regeering en de leden der staten- generaal te zenden, waarin wordt aangedrongen op de tenuitvoerlegging van de voorgestelde droog making van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee. Uit het verslag van de Deventer Winkelver- eeniging over het jaar 1876 blykt, dat de balans over dat jaar sluit met een voordeelig saldo van 925.85, waarvan is toegekend aan het reserve fonds f 15.20aan de leden als rente van ingelegde gelden 198,27 Jaan de leden als winst over het door hen in den winkel gekochte 690.69j,terwyi de onverdeelde winst bedroeg 21.68. In de bureaux van de Syndicale kamer der effectenmakelaars te Parijs is zooals reeds door ons medegedeeld werd een diefstal gepleegd van 700,000 fres. Om de 14 dagen geschied de afre kening tusschen de makelaars in die bureaux en onder toezicht der Syndicale kamer, door middel van compencatie en uitwisseling van effecten. Dinsdag ochtend om tien uren, nu, gedurende de afgifte der effecten, welke achtereenvolgens aan een zestigtal loketten geschiedt, had een kassiers- bediende zyne portefeuille op eene tafel in het midden der zaal laten liggen om zijne papieren aan een dier loketten te gaan ontvangen. Dit duurde slechts eenige seconden, maar toen hij terugkwam en zijne portefeuille opuam vond hij daarin slechts eenige onbeteekenende papieren en niet beneden haar zult achten. De voorname dokters nemen eene aanzienlgke plaats in; som migen zijn, zooals u bekend is, baronets, indien ge prijs stelt op een titel- Ik zou Madelief je nog wel eens lady Raynor wensehen te zien." „Ik ook," zet mevrouw op een toon die Frank geheel uit het veld sloeg, daar er enkel spot en ongeloovigheid uit sprak. „Nü, gelijk ik zet: ik trek mgne handen van u beiden af, mgnheer Frank Raynor. Ik trek mijne handen van haar af. Zij moet maar hebben, wat er bij staat." Daarop werd Madeliefje ontboden. Zij kwam bedeesd binnen en stond daar bevend en met tranen in de oogen in haar smaakvol ochtendge waad, hetzelfde kleedje, waar zij in getrouwd was. Frank nam haar arm in den zijnen en bleef zoo voor mevrouw St. Clare staan. „Ja, ge moogt wel voor mij terugdeinzen, ramp zalig meisjeriep zy uit. „Waar is uw trouwring Met bevende handen haalde Madeliefje dien te voorschijn, gehecht aan een blauw lintje. Frank nam den ring van haar af, verscheurde het lintje en stak hem aan haar vinger. „Die zal er nimmer meer afgenomen worden lieveling," sprak hij; „de moeilijkheden zijn nu achter den rug." Zij zou nog tot den namiddag op den Berg biyven (hetgeen mevrouw St. Clare eene groote gnnst noemde) en dan met Frank hare reis aan vaarden. Zjj mocht een koffer met kleêren meê- nemen; het overige zou haar later gezonden wor den aan het adres dat zij zou opgeven.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2