"EITITEÏÏLAfDr Zeetijdi n ge n. Handelsberichten. Aflvertentiën. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Graanmarkten enz. Pr|i»en van lEÜeetea. Pry zen van coupons. keerde bij aankomst te Utrecht in de meening, dat Jenker bij den rem in een der wagens geplaatst was. UD.) In 1874 is bij het gemeentehuis te Barneveld, door en op kosten van het dep. der maatschappij tot Nut van 't algemeen, een Nortonpomp geboord, die op ruim 44 meter zuiver, kristalhelder water gaf, en nog thans zóo overvloedig geeft dat, ofschoon er veel gebruik van wordt gemaakt, minstens 75 pet. wegvloeit. Thans heeft een tweede proef plaats gehad op een ander gedeelte van het dorpen die proef is even goed gelukt als de eerste. De boring was tot 52 meter en de verkregen waterstraal verheit zich ruim een meter boven den beganen grond. Tot leden van het voorloopig bestuur voor het in den loop van dit jaar te Kampen te hou den 16" Nederlandsch taal- en letterkundig congres zijn benoemd de heeren A. G. van Anrooy, pred. bij de herv. gemeenteA. Brummelkampleeraar bij de theol. school; W. G. Boele, wethouder; d'. A. H. A. Ekker, rector aan de latijnsche school; dr. J.W. de Groot, leeraar bij het hooger en middelbaar onderwijsJ. G. Hissink, secretaris der gemeente W. F. Leemans, ingenieur van 's rijks waterstaat m®. P. J. J. Linckers, kantonrechter en lid van den gemeenteraadd®. D. Lubach, inspecteur van het geneeskundig staatstoezichtd®. B. Meilink, directeur der hoogere burgerschoolH. H. Nieu- wenhuis, pastoor der B. K. gemeente; A. Pompe, majoor-kommandant van het instructie-bataljon; W. G. Top Jz., lid van den gemeenteraad mT. S.H. de la Sablonière, burgemeester der gemeente; m'. J, Nanninga Uitterdijk, archivaris dezer ge meente, en J. Beckering Vinckers, leeraar bij het hooger en middelbaar onderwijs, allen te Kampen wonende. i Als een' staaltje hoe met sommige oogen- schijnlijk onbeduidende bedrijven veel geld kan worden verdiendwordt het volgende medege deeld. De eerste jockey van Engeland had in 1876 niet minder dan 657 ritten gemaakten 207 malen den prijs gewonnen. Telkens als hij den voet in den stijgbeugel zette had hij een loon ont vangen afwisselende tusschen 65 en f 40 te zamen uitmakende een som van f 30,000, aan geschenken premies en andere toevallige voor- deelen had hij nog f 80,000 opgestrekente zamen dus f 110,000dat is nog meer dan het inkomen van den rijkskanselier van Engeland. Onder den naam van „Penning der dienst boden" is te Brussel onder bescherming der konin gin van België eene vereeniging gesticht die zich ten doel stelt arme jonge meisjes op te leiden tot kamenier of keukenmeid. Behalve alles wat tot een verstandelijke en zedelijke opvoeding behoort, zullen die meisjes ook onderricht ontvangen in het koken en alles wat betrekking heeft op de huishouding. Dergelijke instellingen verdienen zeker bijzondere aanbeveling. De aandeelhouders van de Comédie fran^aise te Parijs hebben van het subsidie van 100,000 franken, hetwelk aan die instelling door den staat was toegekend, afstand gedaan ten behoeve van de Lyonsche arbeiders. Den 15cn Mei zal van het Potsdammer station te Berlijn een sneltrein naar Dusseldorf en Aken beginnen te loopen, in verband met de sneltreinen naar Parijs en het verkeer op Londen zoowel over Calais al3 Oaten de. Tevens wordt in verband met dien trein een nieuwe communicatie naar de overige streken van Pruisen en naar Rusland geregeld. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door den directeur der artillerie stapel- en constructiemagazijnen te Delft op den 22®n Maart a. zal worden aanbesteed de levering >an ijzer, koper, lood en zink. (Van 411 Maart.) Middelbubg. Ondertrouwd L. Melse, jm. 23 j., met L. de Rijcke, jd. 20 j. Bevallen: C. Step, geb. Heuzeveldt, z. M. M Meeuse, geb. Meijer, z. M. Louwersen, geb. Franse, z. C. Bosschaart, geb. du Bois, z. P. A. Entink, geb. Melis, d. C. Gillesse, geb. de Konink, d. P. C. Geervliet, geb. Broeke, d. J. M. van Agten, geb. Fens, d. Overleden A. Tilroe, wed®. 64 j. S. J. Wea- stedt, d. 3 d. H. Baljeu, z. 4 m. (Van 310 Maart.) Vmssingen. Gehuwd: H. H. de Kok, jm. 24 j., met F. van Boven, jd. 21 j. C. Schumaker, wedr. van J. J. Wilmerkerken, 65 j., met S. Brandts, wed", van G. Wanner, 43 j. BevallenC. E. Danckaerts, geb. van der Meer, z. M. J. Dissen, geb. Akkers, d. A. P. Sirug, geb. Schoonhen, z. A. C. van der Staal, geb. Maan, d. A. C. Bömer, geb. Bark, z. A. J. van Raalte, geb. van Raalte, z. E. J. van der Pijl, geb. Droo- gendijk, z. K. P. Warman, geb. Amrhein, d. J. C. Stof koper, geb. van Hoeke, z. W. Burgerhoff, geb. de Muijnk, d. D. de Ruiter, geb. de Wit, z. W. F. H. de Kan, geb. Verheul, z. Overleden: P. C. Ratelband, d. 14 m. W. J. de Vlieger, d. 7 w. Goes. Bevallen: A. van 'tZelfde, geb. Zuur- velt, d. A. C. Maille, geb. Smalheere, d. A. M. van Gorp, geb. de Witte, z. P. de Dreu, geb. Olivier, d. J. Cardon, geb. Almekinders, z. Overleden J. A. F. Weber, gehuwd met C. van Eigens, 71 j. H. P. de Wolf, z. 16 d. Zierikzee. Gehuwd: M. Heuseveldt, jra. 25 j., met J. D. de Hondt, jd. 28 j. J. L. Dulfer, wedr. 40 j. met L. Bartels, jd. 27 j. Bevallen: E. J. S. Robijn, geb. Ie Sage ten Broek, z. F. Holm, geb. Welson, z. M. J. Ver schuur geb. van Dijk, z. K. Catslioek, geb. Hoo- gerland, z. C. Elscot, geb. de Graaf, d. J. Peute, geb. Bakker, d. J. Tabernee, geb. Tuijtel, z. (levenl.) OverledenL. Peute, wed®, van J. Rieman, 63 j. 10 Mrt. 's av. 11 u. 30 gr. 11 's morg. 7 u. 26 gr. 's midd. 1 u. 34 gr. 's av. 11 u. 31 gr. 12 's morg. 7 u. 30 gr. 'smidd. 1 u. 36 gr. 's av. 6 u. 36 gr. Zaterdag heeft de Duitsche rijksdag een aan vang gemaakt met wat men bij ons gewoon is „de groote wasch" te noemennl. de behandeling der begrooting. De eerste discussies waren vooral daarom belangrijk omdat zij een alles behalve schoon tafereel leveren van den inwendigen toe stand van het Duitsche rijk. Al dadelijk had de president der rijkskanselarij, de heer Hofmann, eene verhooging der uitgaven met 68 millioen te verdedigen, waarvoor naar vermeerdering van inkom sten moet worden omgezien; de eenvoudigste wijze zou, volgens de regeering, wezen eene ver meerdering van de bijdragen der bijzondere landen. Men had vroeger reeds eene geheele hervorming van het belastingwezen verlangd, doch die kon thans nog niet worden aangeboden, en eene ver hooging van de bijdragen der landen zou op de bevolking, vooral op de Pruisische al zeer weinig drukkenvoor Pruisen zou de bijdrage in haar geheel met de verhooging nog niet meer dan 80 cent per hoofd bedragen. Voor de Duitsche regeoring zijn die bijdragen altijd een gemakkelijke toevlucht, en de leider der nationaal liberalen Lasker verklaarde al terstond zich te kunnen vereenigen èn met de begrooting zelve èn met de verhooging der bijdragen, maar hij drong sterk aan op een algeheele hervorming van het belastingwezen, waartoe echter de regee ring volstrekt geen plan schijnt te hebben. Een zoodanige hervorming kan trouwens zeide hij niet uitgaan van den rijkskanselier; daartoe is noodig een verantwoordelijk rijks-ministerie van financiën zoodanige instelling moet eerst worden georgani seerd alvorens de regeering eene hervorming van het belastingwezen kan ter hand nemen. Wie moet in den tegenwoordigen toestand de verant woordelijkheid voor de invoering van nieuwe belastingen op zich nemen De rijksdag, antwoordde de heer Lasker, want de Pruisische minister von Camphausen, die nooit ontbreekt als hij iets aangenaams heeft mede te deelen, was nu niet tegenwoordig, waarschijnlijk omdat hij de verantwoordelijkheid voor nieuwe belastingen van zich wil afschuiven. De heeren Maltzahn-Gültz en Richter verklaar den zich eveneens voor de invoering van rijks- ministeries, doch eerstgenoemde wilde dat intus- schen met de hervorming van het belastingwezen een aanvang zou worden gemaakt, daar hij de voorkeur geeft aan nieuwe belastingen boven ver hooging van de bijdragen der afzonderlijke staten. Laatstgenoemde wenscht eenige uitgaven van oorlog te bestrijden uit het rijks invaliedenfonds. Op zijn gewone luimige wijze verdedigde de rijkskanselier, terwijl hij een aantal glossen en aardigheden ten beste gaf, de late indiening der begrooting; men zou waarlijk gelooven, dat er op de Duitsche rijkskanselarij met bewonderenswaar- digen spoed en ijver gewerkt wordt, maar dat de fout voornamelijk schuilt bij het verschil van ge voelen tusschen de onderscheidene personen en corporaties die tot de vaststelling der begrooting moeten medewerken indien onder de verschillende bureaux meer eensgezindheid heerschte en er wat vlugger werd gewerkt zou de begrooting vroeger gereed zijn, zeide hij. Vermindering der uitgaven acht vou Bismarck onmogelijk, en andere dan daarvoor aangewezen posten te bestrijden uit het invalieden fonds be streed hij met hand en tand. Hij geeft de voorkeur aan verhooging der bijdragen boven nieuwe belastingen, omdat de regeering met voorstellen daartoe geen aangename ervaringen heeft opgedaan; daarentegen is hij zeer voor belastinghervorming, maar die kan hij alleen niet maken, daartoe heeft hij de hulp en medewerking van anderen noodig. Intusschen is aan de rijkskanselarij eene hervorming van het balastingstelsel in bewerking in den zin van verhooging der indirecte belastingen. En wat nu betreft verantwoordelijke rijks-ministers, die zouden zeer goed zijn indien zij eenige macht hadden, maar de ondervinding te dien aanzien opgedaan is allertreurigst. Do directeur van het rijksspoorweg beheer heeft na 2 jaren een andere betrekking gevraagd, omdat hij niets kon uitvoeren en rijks-ministers, die niet hun kracht en macht ontleeneu aan Pruisen kunnen niets; als men den rijkskanselier zijn Pruisiscben grondslag ontneemt vermag hij niets. De grootste tegenstander van een rijks-minister van financiën zou de Pruisische minister van financiën zijn en zoo zou het met ieder ander rijks-minister gaan. Voorzeker is het gemakkelijk genoeg een en ander zoo voor te stellen, dat het volstrekt niet ernstig schijnt, maar een onpartijdige blik op den toestand van het rijk zooals hij uit de rede van prins Bismarck kan worden opgemaakt, maakt toch volstrekt geen aangenamen indruk. Bij toe nemende uitgaven boven de inkomsten, ziet men onderlinge verdeeldheid, tegenwerking zelfs en vooral gemis aan die eenheid van organisatie welke voor een zoo groot rijk als Duitschland dubbel noodzakelijk is. Het resultaat der verkiezing van een levenslang senator door den Franschen senaat is, in weerwil van alle gunstige berekeningen die de liberalen hadden gemaakt, tengevolge waarvan zij zich reeds van de overwinning verzekerd hielden, in het voordeel der rechterzijde afgeloopen, daar de heer Dupuy de Löme 142 stemmen verkreeg tegen 140 op den heer Alfred André en éen op den heer Grandperret. De gekozene had dus juist de volstrekte meerderheid, 'tls gelukkig dat de repnblikeinsche bladen zich nog al troosten met dezen afloop, omdat de heer Dupuy de Löme b ij n a niet verkozen was. Generaal Ignatieff heeft Zaterdag een bezoek aan Thiers gebracht, bij wien hij twee uren ver toefde. Volgens een bericht uit Parijs, tracht men de formule te vinden voor een protocol dat aan alle partpen voldoening zou verschaffen. Dit is echter nog niet gelukt, terwijl de onderhandelingen tus schen de Porte en Montenegro tot nogtoe evenmin eenig resultaat hebben opgeleverd, daar laatstge noemde partij volhardt in hare eischen en eerst genoemde in hare weigering. De Turksche minister raad heeft o. a. bepaald besloten den afstand van Niksich te weigeren. De senaat der Verëènigde staten heeft ten slotte het geheele ministerie van president Hayes goed gekeurd en zelfs bijna met eenparigheid van stemmen. Ook de heer Deligeorgis is geslaagd in de samenstelling van een nieuw Grieksch kabinet. Brussel 11 Maart. De onverzoenlijke katholieken weren zich in ultramontaansche bijeenkomsten en meetingsmaar hun geschreeuw verontrust het ministerie Malou volstrekt niet. Sedert het hoofd van het kabinet aan de leden der rechterzijde in eene bijeenkomst heeft medegedeeld, dat de koning voornemens was om, indien het tegenwoordige ministerie door zijne vrienden mocht worden ten val gebraeht, geen be roep op de katholieken meer te doen door de samen stelling van een nieuw kabinetsedert baron d'Anethan dit plechtig heeft bevestigd in de alge- meene vergadering der conservatieve kiesvereni gingen in het arrondissement van Brussel, zijn alle naar oppositie overhellende neigingen uit de parlementaire clericaleTkringen verdwenen. Geen enkel clericaal lid van de commissie van rapporteurs, belast met het onderzoek van het wetsontwerp tegen misbruiken bij de verkiezingen, durfde de herstelling van de oorspronkelijke bepa lingen eischen, die zoo heftig door het liberale gedeelte des, lands zijn bestreden en vervolgens door den heer Jules Malou zijn opgeofferd, zoodat het wetsontwerp is aangenomen zooals het thans door de regeering is aangeboden en gewijzigd. Reeds nu kan men bijna met zekerheid voorzien, dat deze wet, waarvan men een oogenblik vreesde dat zij door haar noodlottige bepalingen de gruwelen en verschrikkingen van een burgeroor log in het leven zou roepen na het Paaschreces met groote meerderheid van stemmen zal worden vastgesteld. Tusschen den heer Malou en de linkerzijde be hoeven nog slechts eenige ondergeschikte punten te worden geregeld, waarvan het voornaamste de wijze van verificatie der aangiften voor het patent betreft, maar nu het hoofd van den minis terraad in do hoofdzaak heeft toegegeven zal hij op een ondergeschikt punt zijn ontwerp niet aan verwerping blootstellen. Ongelukkigerwijs echter zal, indien het wetsont werp is aangenomen, de toestand weinig veranderd zijn, waarvan de bedenkelijkste zijde is de geheime wrok, de haat die de beide groote politieke partijen bezielt en de hartstochten, die de geestelijkheid met noodlottige verblinding prikkelt en aan vuurt door allerlei ongepaste middelen, zoowel van den kansel als in den biechtstoel. In geen enkel tijdperk der nieuwere geschiedenis van België heeft de verdeeldheid een zoodanig karakter van vijandelijkheid gedragen als tegen woordig. Vroeger onderwierpen de overwonnenen na den strijd zich meer of minder gelaten in hun nederlaag. Tegenwoordig volstrekt niet. Men werpt elkander beschuldigingen toe, men scheldt en beleedigt elkander op de hatelijkste wijze. De clericale pers heeft, zou men zeggen, tot voor beeld genomen het bekende blaadje van Hebert „Pérc Duchéne." En daar het aan de geloovigen verboden is liberale dagbladen te lezen, daar ten platte lande de geestelijken met inquisitoriale blik ken iedere toezending bewaken, de brieventasch van den postbode op de dorpen wordt aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen alvorens hij verlof krijgt zijn tochtte beginnen,wordende boe ren stelselmatig onbekend gehouden met de antwoor den die door de clericale beleedigingen in het leven worden geroepen en nemen zij de h arts toch te lijke beschuldigingen der geestelijke schrijvors voor de stellige waarheid aan. Tegen een dergelljken staat van zaken zijn dö wetten onmachtig. Ik geloof wel dat zoo de catastrophe, waarvoor men vreesde, voor het oogen blik bezworen is, zij te eeniger tijd met des te meer heftigheid zal uitbreken. De geestelijkheid zaait wind, zij zal storm maaien. De steden zul len het op den duur niet dulden zich te laten overheerschen door een leger van domme onwe tende kiezers, gehoorzamende aan de bevelen der geestelijken, die hun mandaat van vrede en liefde veranderen in een mandaat van verwarring en strijd, en wier propaganda onvermijdelijk moet uitloopen op een noodlottigen broedermoord. Van hier is naar Vlissingen vertrokken, om te dokken, het driemastschip Gebrs. Smit, gezagvJ G. H. Ruhaak. Rotterdam 12 Maart. De aanvoeren waren ruim; markt over 't algemeen slap, erwten 25 cent hooger; overigens onveranderd. Amsterdam 12 Maart. Raapolie op zes woken f 40$. Lijnolie f 28$. Amsterdam, 10 Hrt. 12 Mrt. Dfedlcrl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 6A,V 64$ Certific, dito dito .3 76 76$ dito dito dito4 101 100$ Aand. Handelmaatschappij 5 103 103$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 100 100 Loten stad Rotterdam. 3 101 dito dito Amsterdam.. 3 101 101 België. Gert. bij Rothschild. 2$ Frankryk. Inschrijvingen 3 Inschrijvingen 5 102$ 102 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 „98 Certific. Inser. 5® serie 5 68$ 68 Obl. Hope&CM855 6® serie. 5 81$ 82 dito 1000 1864.5 „94$ 94$ dito L. 100 18725 82$$ 82$ dito L. 100 18735 „82$ 82$ Loten 18645 142$ 142 Loten 1866 5 142$ 140 Obl. Hope C®. Leen. 1860. 4$ 83 82$ Certific. dito4 68$ Inscr. Stieglitz C*. 2®a4L. 4 „68$ Obligatiën 1867—694 72$ 72$ Certificaten6 46^ Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 101$ 101$ Oblig. dito4$ 81$ 81$ dito d to4 Aand. Kiew-Brest5 36^ 36^- dito Baltisehe spoorweg 3 47 47$ Oblig. spoorweg Poti-Tiflis .5 „89 dito dito Jelez-Griasi.5 „86 dito dito Jelez Orel 5 88$ dito dito Charkow Azow 5 81$ 81$ Polen. Schatkistobligatiën 4 74^ 74^ Aand, Warschau-Bromberg4 56$ dito dito Weenen 5 53$ Oostenryk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 54A 54A Obligatiën dito April/Oct. 5 54$ dito in papier Mei/Nov.. 5 50§ 50$ dito dito _Febr./Aug. 5 50$ Aand. Nation, bank3 112$ Loten 18605 „88$ dito 1864 106 106 Elongarye. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg. 5 63$ 63 Italië. Certific. Amsterdam. 5 69$ Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 40$ 41 üpanje. Obligatiën Buitenl.. 3 ll| 1L& Oblig. Binnenlandsche. 3 10$ 10$ Portugal. Obligatiën 3 52$ 52$$ Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 11$^ 1L& Obligatiën 18696 10$ 10 Egypte- Obl. 18687 „48$ 48 Obl. 1873 7 A.merika.Obl.Ver. Stat. 1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 100 100 lllin. Cert. Amsterdam. 48$ 48$ Oblig. Illinois Redemtion. .6 93$ Oblig. Central Pacific 6 98$ Certific. Chic. N. W7 49$ 50$ Oblig. Madison Ext7 89 88$ dito Winona-St. Peter 7 80$ 81 dito N. W. Union7 79$ 80 dito Union Pac. Hootdl. '.6 96$ 96$ Obl.St.Paul&Pac.Spw.l®sec. 7 dito dito dito 2® sec. 7 Brazilië. Obl. 18634$ 85$ Obl. 18655 „94$ Amsterdam 12 Maart. Metall. f 20.20dito zilver 22.85Div. Eng. per f 11.82$ j Eng. Portugal per f Spaansche piasters f.60; Amerikaansche dollars (in goud) f 2.45. Amsterdam, 10 Maart. Metall. f20.20; dito zilver 22.85; Div. Eng. per f 11.82$: Eng. Rassen per e f 11.97$; Eng. Portugal per FranB. f 47.55; Belg. f 47.55; Pruis. 58.45 Hamb. Russen 1.40$Russen in Z. R. 1.45$; Pool- sehe per fl. Poolsche per Z. R. f Spaan- Bohe piasters .60Spaansche binnenlandsche f.51$;Amerikaansehedollars/2.45; papierƒ2.29. Heden overleed, na eene korte doch hevige on gesteldheid, in den ouderdom van ruim 68 jaren, onze geliefde vader en behuwdvader JAN ZWEE- DIJK, in leven Koopman alhier. Driewegen, Uit aller naam, 9 Maart 1877, C", ZWEEDIJK,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3