N®. 61 120e Jaargang. 1877. Dinsdag 13 Maart. Dit blad versohynt d a g e 1 ij k s J met uitzondering van Zon- en Feestdagen," Prijs per 3/m. franco f 3,50, 'Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent.1 Advertentiën: 20 Cent per regel,' Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer t 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte," Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite G°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 12 Maart. EERSTE DEEL. een gevaakeijk vijand. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s, Kerknieuws. COURANT. Het bestuur der Coöperatieve voorsebot- vereeniging met spaarbank alhier heeft zich, bij missive aan den minister van financiën, bereid verklaard tot het ontvangen van spaargelden uit alle plaatsen op Walcheren door tusschenkomst der postadministratieovereenkomstig de bepalin gen van het kon. besl. van 28 December 1875 (Staatsblad ne 250) betreffende de medewerking der postadministratie tot inbreng van gelden in spaarbanken. Van de door het bestuur der vereeuiging Uit het volk voor het volk alhier voor den werkenden stand aangeboden gelegenheid om zich ook dit jaar te voorzien van jonge planten ter verdere kweeking en onderlinge mededinginghebben tot hedeD 229 personen gebruik gemaakt, door wie 1423 planten aangevraagd zijn. Het aantal personen is nagenoeg hetzelfde als bij de beide vorige keeren, dat der planten evenwel minder daar men de planten van vorige jaren zóo goed, blijkt te verzorgen dat velen hunner nog in het bezit zijn van onderscheidene oude planten. Voor belanghebbenden is het misschien van be lang te vernemen, dat zij voor bet verkrijgen van planten zich nog deze week kunnen aanmelden bij den heer J. J. H. Doorenbos, secretaris der vereeniging. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is goedgekeurd een speciaal tarief voor het vervoer van boter, talk of vet als vrachtgoed van Vlissingen naar Uden of om gekeerd. Dit tarief is reeds in werking getreden. De zelfregistreerende peilschaal te Bath be antwoordt nog niet aan haar bestemming. De belangrijke schade door den storm van 12 Maart 1876 .veroorzaakt, is geheel hersteld, het instrument opnieuw geplaatst, alles is sterk en net in orde, maar van zelfregistreeren is nog geen spraakhet water in den koker houdt geen geregelden gang met eb en vloed. Het aandeel door de verschillende gemeenten der provincie Zeeland te dragen in de lichting voor de natienale militie over 1877 is door ge deputeerde staten vastgesteld als volgt: Aarden burg 6, Arnemuiden 6, Axel 7, Baarland 3, Bier vliet 4, Biggekerke 1, Borssele 2, Boschkapelle 5, FEXJXIlaLETOISr. 53. Naar het Engelsch van mevrouw Henry Wood. Hoofdstuk XVIII. {Vervolg). De open lucht scheen haar onmisbaar, om adem te kunnen halen. Toen zij iets meer bedaard was hief zij hare beide handen als ten gebede op, boog zich voorover totdat haar voorhoofd hare vingertoppen aanraakte en bleef zoo met gesloten oogen zitten. Op hare knieën lag een gebedenboek, dat zij meêgebracht had met het voornemen om den lijk dienst, die weldra zou beginnen, er in te volgen; maar zij kon niet. Daar zat zij, roerloos, terwijl soms een of ander gedeelte van dien lijkdienst in hare gedachten schoot en uit de diepte harer beangste ziel ten hemel opsteeg. Arme Rosaline! Er waren vochtige oogen en beklemde harten onder degenen die bij het graf stonden, maar geen van allen kon de wanhopige smart vermoeden die haar deel was. Het was een zonderlinge samenloop van om- Breskens 6, Brouwershaven 6, Brninisse 3, Bnrgh 2, Cadzand 3, Cats 2, Clinge 4, CoJijnsplaat 8, Cort- gene 3, Domburg en Aagtekerke 3, Dreischor 2, Duivendijke 2, Eede 5, Eikerzee 3, Ellemeet en Serooskerke 1, Ellewoutsdijk en Driewegen 3, Goes 19, Grauw 6, 's Gravenpolder 2, Groede 10, Grjjpskerke 2, Haamstede 2, 's Heer Abtskerke 1, 's Heer Arendskerke 8, 's Heerenhoek 4, Heille en St. Anna ter Muiden 1, Heinkenszand 6, Hengst dijk 2, Hoedekenskerke 2, Hoek 3, Hontenisse 10, Iloofdplagt 3, Hulst 6, Kapelle 6, Katten dijke 4, Kerkwerve 3, Kloetinge 4, Koewacht 5, Koude- kerke 5, Krabbendijke 2, Kruiningen 6, Melis- kerke 2, Middelburg 44, Neuzen 12, Nieuwerkerk 3, Nieuw- en St. Joosland 3, Nieuwliet 2, Nisse 3, Noordgouwe 3, Noordwelle 2, Oostburg 4, Ooster- land 3, Oostkapelle 2, Oost- en West-Souburg 3, Ossenisse 1, Oudelande2, Oud Vossemeor 8, Ouwer- kerk 2, Overslag 2, Ovozand 2, Poorvliet 6, Re- nesse 3, Retranchement 2, Rilland .en Bath 3, Ritthem 2, Sas van Gent en Philippine 3, Scher- penisse 5, Schoondijke 5, Schore 2, Serooskerke (Walcheren) 2, St. Annaland 6, St. Jansteen 5, St. Kruis 1, St. Laurens 1, St. Maartensdijk 7, St. Philipsland 7, Sluis 3, Stavenisse 5, Stoppel dijk 3, Tholen 7, Veere 2, Vlissingen 23, Vrouwe polder 2, Waarde 2, Waterlandkerkje 2, Wemel- dinge 3, Westdorpe 3, Westkapelle 5, Wissekerke 9, Wolfaartsdijk 8, Yerseke 6, Yzendijke 6, Zaam- slag 9, Zierikzee 27, Zonnemaire 7, Zoutelande 1, Zniddorpe 3, Zuidzande 3. Te Zierikzee werd Zaterdag, zoodra bekend was dat de tweede kamer het artikel van het wetsont werp waardoor het behoud der Zierikzeesche recht bank verzekerd wordt, had aangenomen, van eenige particuliere woningen de vlag uitgestoken. Gisteren was zulks met nog meer huizen en tevens met alle openbare gebouwen het geval. De Engelsche Economist wijdt een artikeltje aan de nieuwe offieieele koersnoteering van de Amsterdamsche effectenbeurs sinds 1°. Maart jl. Hoogst verstandig en navolgenswaardig acht de Economist de hervorming om percentsgewijze en in guldens den koers van alle effecten zonder onderscheid te noteeren, hetgeen zeer de zaken moet vereenvoudigen op een geldmarkt als de Amsterdamsche, waar zulk een ontzaglijke ver scheidenheid van internationale fondsen verhandeld wordt. Wij lezen in de Arnh. Ct.: „Waartoe dieDen gevangenissen? Tot straf verbetering? van hen die misdaan hebben is het antwoord. Maar hoe is het dan te verklaren, wat nu 11. Zaterdag te Amsterdam weder plaats standigheden, dat Frank Raynor, evenals hij eenige avonden vóór zijn vertrek naar Londen onverhoeds tusschen de opgewonden menigte was geraakt, die den Grondeloozen Pat op de Kale Vlakte om ringde, nu in gelijker voege en even onverwacht tusschen deze drommen kwam, die zich ter wille van Bell's begrafenis verzameld hadden. Het eene had hem niet minder verbaasd dan het andere deed. Hij had zich juist veertien dagen te Londen opgehouden en kwam nu van het station, op zijn weg huiswaarts. Al de beweging, die door de ontdekking van Bell's lijk verwekt was, had ge durende die beide weken zijner afwezigheid plaats gehad. Er was wel vóór zijn vertrek veel gepraat en gegist, naar aanleiding van Pellet's droom; doch de eigenlijke gebeurtenissen waren daarna voorgevallen. Uit een brief van Edina had hij vernomen dat Bell's lijk gevonden was, maar niets méér, en voorzeker had hij niet gedacht juist op het oogen- blik der begrafenis te zullen komen en zulk eene talrijke menigte te vinden, als hij nu op weg van het station naar zijn ooms huis op het kerkhof gewaar werd. Eer hij goed wist wat dit alles beteekende, werd hij aangesproken door juffrouw Trim, de kostersvrouw, die, zijne verwondering bespeurende, hem met groot genot alles vertelde wat zij wist en nog heel veel wat zij niet wist. Stilz wfjgend luisterde hij toe. „Ja, mijnheer," zei juffrouw Trim, „daar werd bij gevonden, heelemaal onder in de schacht, en had, dat een man, die den vorigen dag ontslagen werd, onverwijld het middel aangrijpt om weder in de gevangenis te worden gebracht? „Is het uit besef dat hij zelf nog niet beter is, of wel dat hij het in de gevangenis beter heeft? „Er schijnt iets aan ons strafstelsel te haperen Dat er „aan ons strafstelsel iets hapert", en dat onze gevangenissen ver van volmaakt zijn, het is niet mogelijk daarvan meer overtuigd te zijn, dan wij het zijn. Maar dat gelooven wij tevens, dat het verschijnsel door de Arnh. Ct. opgemerkt, zich wel altijd zal blijven vertoonen, omdat er wel altijd enkele ellendigen zullen gevonden worden die het nog beter hebben in de gevangenis dan in hun tehuisgesteld al dat zij een tehuis hebben. Zoo kan men bv. in de gevangenis slecht eten en weinig eten geven; maar gegeten zal er toch altijd worden; en hoe mager de schaftlijst ook moge worden ingericht, toch zal men in geen geval de gevangenen laten doodhongeren; en toch zullen er altijd enkelen van die verworpelingen gevonden worden, die buiten de gevangenis niets te eten hebben, als zij het niet stelen of bedelen. [Wbl. v. h. Begt). In de jongste zitting der kamer van koophandel te Botterdam deelde o. a. de voorzitter mede dat eene commissie uit de kamer bij den minister van binnenlandsehe zaken op audiëntie is geweest, teneinde nader aan te dringen op het jongste adres der kamer betreffende de uitbaggering van dén Nieuwen waterweg. De commissie is door den minister met veel welwillendheid ontvangen. Hij verklaarde diep doordrongen te zijn van het gewicht der zaak. De commissie beval het denk beeld aan om de uitbaggering van eene zekere hoeveelheid grond d forfait te doen aanbesteden, waardoor men bij de uitvoering van het werk den zoo noodigen spoed zoude verwerven. De minis ter gaf de toezegging dat hij dit punt in overwe ging zal nemen. Waar hij tot de overtuiging zou kunnen komen dat meer geld noodig is voor de uitdieping van den Nieuwen waterweg, zal hij zoo verklaarde hij niet aarzelen voorstellen aan de wetgevende macht te doen. De zaak zal aan houdend het onderwerp zijner zorgen uitmaken. Door het overigden van d'. M. P. Lindo is aan Nederland een verdienstelijk ambtenaar en staatsburger, aan de Nederlandsehe letterkunde een harer sieraden ontvallen. De humorist die zich, onder den naam van „de onde heer Smits," met zijne „Afdrukken van Indrukken," „Brieven en Üitboezemingen," „Familie van ons," „Clemen tine," „Janus Snor," „Eventjes over de grenzen," met zijn „Nederlandsehen Spectator" enz. enz. be de gezworenen konden er 'niet wijs nit worden of bij er moedwillig ingeworpen of bij ongeluk inge vallen was, maar lieten het aan de menscheuover om dat zelf uit te maken. 'tJs verschrikkelijk van dien armen man, dat hij daar al dien tijd gelegen heeft!" „Ik heb nog nooit zooveel menschen bij eene begrafenis gezien," zei Frank, geen rechtstreekscbe opmerking naar aanleiding van hare woorden makende. Werktuigelijk deed hij eenige schreden vooruit en keek over de heg die het kerkhof omringde. Juffrouw Trim ging onderwijl met hare inlichtin gen voort, noemde hem de namen van verschei dene der aanwezigen en vertelde dat Rosaline, juist toen de familie op weg zou gaan, eene flauwte had gekregen en daarom alleen te huis was gebleven. „Alleen?" vroeg Frank. „Geheel alleen," herhaalde de kostersvronw. „Anders is iedereen hier, zooals ge wel ziet, mijnheer. Zij zet, dat zij misschien nog komen zou, als zij er zich sterk genoeg toe gevoelde, maar zij is niet gekomen. Zij spreekt er van om morgen met hare tante weer naar Falmouth terug te gaan, maar hare moeder, die arme ziel, is er tegen. Dat is de tante, mijnheer, die rijzige, magere vrouw." Snel overlegde Frank bij zich zei ven; hij be geerde zeer, eenige woorden met Rosaline onder vier oogen te wisselenals hij eens van deze gelegenheid gebruik maakte? Vertrok zij wer- roemd maakte, droeg in zijn ruimen kring van lezers niet méér hoogachting weg, dan de inspec teur van het lager onderwijs in Zuid-Holland bij allen die hem in deze betrekking leerden waar- deeren. Te Londen in 1819 geboren kwam Mark Prager Lindo, na in Frankrijk en Duitschland gereisd en aan de hoogeschool te Bonn gestudeerd te heb ben, in 1842 in Nederland en werd weldra be noemd tot leeraar in de nieuwe talen en letteren aan het gymnasium te Arnhem. In 1853 verwierf hij, te Utrecht den titel van doctor in de letteren en werd bij aangesteld tot leeraar aan de militaire academie te Breda, waar hem later de hoogleeraars- titel werd toegekend. Twaalf jaren later ontving hij zijne benoeming als inspecteur van het lager onderwijs. Engelschman van geboorte en opvoeding bleef Lindo, ondanks de buitengewone kennis welke hij zich van onze taal had eigen gemaakt, toch in zijne schrijfwijze Engelsch, en werden zijne Neder landsehe werken dan ook gewoonlijk door eene Nederlandsehe hand verbeterd. Ook door verta lingen, van „Tom Jones" en „Tristram Shandy" o. a. en door opstellen in Engelsche tijdschriften (over Justus van Effen o. a.in Fraser's Magazine) bewees hij aan onze letterkunde groote diensten; terwijl hij op algemeen maatschappelijk gebied, als lid der Haagsche Floralia-commissie, als voorzitter der Haagsche afdeeling van het Tooneelverbond, als lid der adviseerende commissie voor het Haagsche tooneel, werkzaam was, overal waar zijn onvermoeide geest gelegenheid tot ar beiden vond. Een ontsteking der ingewanden maakte Vrijdag avond een einde aan dit werkzame en verdien stelijke leven. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan C. S. Gorsira, administrateur van financiën in de kolonie Curagao, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de door hem gedurende meer dan vijftig jaren bewezen diensten. De heer D. Lako alhier is benoemd tot leeraar in het hand- en lijnteekenen en boetseeren aan de burger avondschool te Gouda. De heer P. N: Pikaar, predikant bij de Nedcr- dnitsche hervormde gemeente te Rhenen, heeft voor de beroeping naar Vlissingen bedankt. kelijk morgen, dan kon het zijn, dat hij er geen gelegenheid meer toe vond. Hij zon het dus be proeven. Kortweg afscheid nemende van de kostersvrouw, die hij midden in een volzin liet staan, ging hij buiten de menigte om en spoedde zich de Kale Vlakte op. Rosaline zat nog in dezelfde hondiDg, met opgeheven handen en gebogen hoofd. Het geluid zijner naderende voetstappen deed haar opzien. Een eerbied gevoelende voor hare smart zooals hij nog nooit voor eenige andere smart gevoeld had, tot in den grond zijner ziel met meêwarig- heid vervuld voor haar en voor veel wat met de zaak in verband stond, onzeker en beducht wat het einde zou zijn, vatte hij zwijgend hare hand. Zij zag hem met een diep verslagene en naden kende uitdrukking aan, alsof zij hem niet terstond herkende. Gedurende eenige oogenblikken sprak hij niet, doch datgeen waarvoor bij gekomen was moest gezegd worden en wel spoedig, want de teraardebestelling was reeds afgeloopen en in de verte zag men de menigte langzaam over de Kale Vlakte terugkomen. „Het heeft mij bijna den dood aangedaan," zei Rosaline op klagenden toon. „Ik zou dankbaar moeten zijn dat hij gevonden is, ware het niet om de vrees, dankbaar dat bij eene Christelijke begrafenis heeft gekregen. Er was reeds te voren niet veel veiligheid, maar die zal er nu in't geheel niet meer zijn." „Ik geloof juist bet tegendeel," antwoordde

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1