Telegraphische berichten. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Landbouw. Rechtzaken. hij mij wel zal toegeven dat hij tot die uitzon deringen behoort, en dat het werkelijk met de meerderheid zijner collega's gaan zal naar de schrandere schets van den heer Gorlefroi. „Dat eene verhooging van justitiekosten met de opheffing van rechterlijke collegiën gepaard zal gaandat er voor de rechtzoekenden iets meer ongerief, van verplaatsing enz., zal geboren wor den, is volkomen waar. Maar die kosten en dat ongerief worden ruimschoots vergoed door de waarborgen eener snellere deugdelijke rechtspraak, die het voorstel van den minister inheeft. Dat ongerief van reizen, dat men zoo hoog doet klin ken, is daarenboven, vergeet dit niet, slechts een minimum; het geldt alleen voor de ingezetenen der plaatsen die thans een rechtbank of kantonge recht bezittenmaar het later missen zoudenen van de onmiddellijke omgeving. Zij bovendien worden slechts in denzelfden toestand gebracht waarin de ingezetenen van de groote meerderheid der plaatsen in Nederland tot nogtoe zonder mor ren verkeerden, 't Is ongetwijfeld lastig dat men, met iemand in proces liggende, naar de naburige stad reizen moet om met advocaat en procureur te raadplegen; 't zou ongetwijfeld veel gemakkelijker zijn zoo men advoeaatprocureurdeurwaarder, rechter in zijne eigene woonplaatsja naast de deur bad. Maar zoolang de staat nietevenals de bakker het warme brooddoor de rechters het recht iederen morgen bij de ingezetenen aan de deur kan laten thuis brengendoch het op weinig plaatsen des lands verkrijgbaar stelt, is het natuur lijk, dat de ingezetenen het moeten gaan zoeken en mij dunkt wanneer de staat er het zijne toe bijdraagt om te zorgen voor een goed rechtzul len de ingezetenen zich met vreugde de moeite getroosten van een half uurtje per spoortrein of stoomboot, of een paar uur per as of te voet te reizen, om het recht te gaan halen waar het te verkrijgen is." De laatste vier artikelen van het wetsontwerp betreffende de inrichting enz. der rechtbanken en kantongerechten, werden heden, op verzoek van den heer van Kerkwijk, door den minister van justitie naar het wetsontwerp, dat de overgangsbepalingen bevat, overgebracht, ook in verband met een door den heer van Kerkwijk aangekondigd voorstelom alle kantongerechten te ontbinden. Het tweede wetsontwerp werd vervolgens met 53 tegen 17 stemmen aangenomen. Thans was aan de orde het voorstel van den heer Bredius om éérst het wetsontwerp tot ver hooging der traktementen in behandeling te nemen. In den loop der langdurige discussie verklaarde de minister, bij aanneming van dit voorstelwaar door de traktementsverhooging van de indeelings- wetten gescheiden zou worden, al de wetsontwer pen te zullen intrekken. Op grond dezer verklaring maakte de heer Storm van 'sGravesande zijne stem tegen het voorstel-Bredius los van de afkeurende stem, welke hij misschien tegen al de andere wetsontwerpen zou uitbrengen. Het voorstel-Bredius werd daarop met 58 tegen 15 stemmen verworpen, waarna de beraadslaging aangevangen werd over het derde wetsontwerp, betreffende de rechtbanken en kantongerechten binnen het ressort van het gerechtshof te 's Her togenbosch. De heer J. Wisse, predikant bij de N. H. ge meente te St. Laurens, heeft voor het beroep naar de gemeente Yerseke bedankt. man en vrouw kon verklaren, zonder dat hij er in bleef steken. Trim, de koster, was er met al het vertoon zijner waardigheid bij, en juffrouw Trim ook. Daar zij met het bruidspaar goed bekend was had zij zich zoo mooi mogelijk uitgedost en bij de overige toeschouwers plaats genomen. Na afloop van de plechtigheid kwamen de verdere verrich tingen in de kerkekamer. Trim haalde het trouwregister voor den dag en sloeg het open, om het den heer Bockup voor te leggen, toen zijn oog op eene nieuwe inschrijving in dat boek viel, want hij kende als 't ware elke bladzijde van buiten. „Heere bewaar ons 1" riep hij in zijne verbazing uit. „Daar staat een nieuw huwelijk ingeschreven!" Zijn uitroep trok de algemeene aandacht en dominé Bockup, die zich herinnerde onder welke omstandigheden dat huwelijk gesloten was en dat het tot nogtoe goed bewaarde geheim ook aan hem was toevertrouwd, werd zeer zenuwachtig. „Kijk, dat isde handteekening van mijnheer Frank Raynor en van juffrouw ging de koster voort, de bladzijde strak aanstarende en zich in zijne verbijstering slechts langzaam van de waarheid overtuigende „Wel, als ik nu nog ooit in mijn leven zoo verwonderd heb gestaan! Hebt gij hen getrouwd, mijnheer?" vroeg hij den predikant, dezen het boek voorhoudende. „Is dat liw eerwaardes eigen hand?" (Wordt vervolgd). Uit Leiden wordt gemeld, dat het onlangs medegedeelde gerucht omtrent de opheffing der kweekschool vau zeevaart, eenigszins voorbarig schijnt te zijn geweest. Integendeel zou het uit zicht bestaan, dat deze zoo bloeiende inrichting op breeder en vaster grondslagen zal gevestigd worden, ook te midden der twee groote opleidings vaartuigen te Amsterdam en Rotterdam. Vaderland Volgens een bij het departement van marine ontvangen bericht, is de divisie, bestemd tot het maken van een oefeningatocht in den Atlantischen Oceaan, onder bevel van den kapitein ter zee W, K. van Gennep, den 3en dezer te St. Vincent aangekomen. Aan boord is alles wel. Naar wij vernemen, hebben zich voor het con cours, in Mei a. te houden, om te worden toege laten tot pensionaires voor het instrumentale ge deelte van Zr. M'. instelling voor jeugdige toon kunstenaars, 60 deelnemers aangemeld, waarvan ongeveer 40 voor piano, ongeveer 20 voor viool en slechts 2 voor violoncel. Er zijn 6 beschikbare plaatsen, 2 voor piano, 2 voor viool en 2 voor violoncel. Ook moeten in'de laatsten tijd voor het vocale gedeelte van die instelling verscheiden fraaie stemmen gewonnen zijn, zoodat ook dit gedeelte schoone resultaten beloofd voor de toekomst. (Vaderland) Schouwen-Duiveland, 3 Maart 1877. In zijne vierde voordracht behandelde de heer Mar let heden te Zierikzee de voeding van het melk- en die van het vet vee. Hij deed dit voor een groot getal belangstellenden en op de hem eigene, dat is be vattelijke wijze, die onvermijdelijk tengevolge moet hebben, dat de dwaalbegrippen, die omtrent beide bestaan, zoo niet geheel verdwijnen, dan toch zeker verminderen zullen. Sommigen denken, dat de melk reeds afgescheiden in den uier komt; dat is echter zoo niet, uit het bloed wordt de uier opgebouwd, en deze is de fabriek, waaruit dat bloed, de melk gemaakt wordt. Onze taak is het nu die zoo groot en zoo goed mogelijk te maken: haar ten onzen voordeele te doen werken. De hoeveelheid en nog meer de hoedanigheid toch zijn van die werking afhankelijk. Doch evenals alles heeft ook de uier een begrensd vermogen, dat we, dit hebben we reeds vroeger vernomen, niet opdrijven, maar wel op de juiste hoogte kunnen brengen. Dit leidt van zelf tot de vraag of de melkgevendheid eigen is aan een be paald ras of aan bepaalde dieren in een ras. Zon der te kort te doen aan rassen, die als bepaalde melkgevers te boek staan, is zij veel meer eene individueele, dan een ras-eigenschap. Bepaalde melk-rassen zijn er niet. Wel kunnen de meest verschillende rassen door fokking tot melkgevers gi maakt worden, en dieren, die geschiktheid hebben voor melkgeving, of voor vetmesting, of voor beide te gelijk, zooals in zekere mate de Durhammers, zijn producten van bepaalde kweeking. Bij het fokken van melkvee moet er op persoonlijke eigen schappen van het vader- en moederdier gelet worden, deze gaan op de jongen over, en de melkgevend heid kan by eene geheele diersoort zoo ontwikkeld worden dat men zoogenaamde melk-rassen verkrijgt, doch ook nog bp deze zal die eigenschap uiteen- loopen, en de hoeveelheid melk zoowel als haar roomgehalte verschillen. De iHoilandsche koeien staan als goede melk- geefsters bekend, en een groot getal worden er jaarlijks uitgevoerd. Men vindt ze vooral in Duitschland en Amerika. Toch blijkt op den stal van Albrecht van Oostenrijk, waar er zoo wat 1200 staan, dat ons zoo hoog geroemd ras in melkgevendheid voor een Zwitsersch moet onder doen. We hebben echter niet alleen te letten op de hoeveelheid, maar ook op de hoedanigheid der melk. In sommige streken van ons vaderland levert het voedsel alles wat noodig is voor beide, en in dit gelukkig geval kunnen we noch het een noch het ander verbeteren. Op den voorgrond staat dat het onderhoudsvoedsel voldoende moet zijn en dit vermeerderd moet worden, naarmate van de melkopbrengst. Bjj melkvee moet het geen stoffen bevatten, die het vetworden bevorderen, wel die welke het melkvet verhoogen. Maïs is een uitstekend voedsel, mits men daar naast stikstofhoudend voedsel geve, dat in maïs- koeken in te kleine hoeveelheid voorkomt. De verhouding tusschen stikstof en niet-stikstof houdend voeder moet steeds in acht genomen worden. Volledige mengsels zijn er niet, en van de ver schillende die er zijn, moeten we steeds dat nemen 'twelk het minst kost; de marktwaarde zal onze keuze vanzelf bepalen. De vertering moeten we gemakkelijk maken, doch niet zoo gemakkelijk, dat het kauwen zou ophouden of verminderen. Puik weihooi is een volledig voedingsmiddel en daar geven de dieren de meeste melk van. Het meeste hooi verdient echter dien naam niet. De praktyk moet aanwijzen wat er aan ontbreekt. Het ontbrekende wordt het best door lijnkoeken aangevuld. De handelszuiverheid van deze laat evenwel Vaak veel te wenschen over, zoodat het noodig is die te laten onderzoeken, waardoor de handel er in op een gezonder terrein zal komen. We moeten daarbij niet verlangen, dat ze eene bepaalde kleur hebben, en tegen den prijs van goede niet opzien. Als de koeken slecht zijn kunnen we ons doel op dezelfde wijze bereiken met lijnzaad. Zijn de koeken goed, dan zijn ze boven het zaad te verkiezen. In Noord- en in Zuid-Holland is hooi in vereeniging met lijnkoeken een volledig voedsel. Ons hooi is evenwel meest van dien aard, dat het ontbrekende niet geheel met lijnkoeken kan worden aangevuld en granen-, erwten- of boonenmeel noodig is. Ook hier zal de prijs onze keuze bepalen. Alle voedsel moet afzonderiyk of in vereeniging een voldoende hoe veelheid stikstof bevatten. In mindere grassoorten ontbreekt dit. Kiaverhooi bevat het in voldoende mate en terecht wordt dit een groote stikstof aanvoerder genoemd. Als we dit aan onze dieren geven, hebben we niet naar kunstmiddelen om te grijpen. De opbrengst eener kunstweide gras en klaver vereenigd is een uitmuntend voedermengsel, als we het niet te laat maaien en zoo spoedig moge lijk laten drogen, om er alles in te houden wat het bevat. Daarby vooral kan de maïs van hooge beteekenis worden. Mangel wortels en pulp behooren insgelijks tot de goede voedingsmiddelen, als men maar niet ge looft dat ze volledig zyn. Eenzydigheid moet hier, gelyk overal, vermeden worden. Van groot belang is eene regelmatige voeding, vooral is dit waar ten opzichte van de melkaf scheiding, een proces dat geregeld voortgaat. Eene goede, zorgzame behandeling van der jeugd aan, heeft op melkvee een grooten invloed; daar door is het mogelijk dat we die zoo gewenschte zachtheid, dat vrouwelijke in het voorkomen der dieren verkrijgen, dat we zoo zeer waardeeren. Men vergete niet dat ae zenuwen hebben en een ruwe behandeling de eigenschappen van het rund vee kan benadeelen. By de voeding kan men met alles overdrijven, met pulp, met mangel wortels, met erwten, met boonen, met granen. Te veel stikstof kunnen de dieren niet verwerken. Het te veel komt op de mestvaalt, doch in verminderde waarde. De ver tering moet volledig zijn, om voordeelig te kunnen werken. Wordt vervolgd). In de openbare zitting van het kantongerecht te Middelburg van den 5en Maart jl. zijn de navolgende veroordeelende vonnissen uitgesproken. 3 wegens het maken van nachtgeruchten tot verstoring van de rust der inwoners te Middelburg, ieder veroordeeld in eene geldboete van 5.50 of 1 dag gevangenisstraf; 1 wegens het op de openbare straat binnen het bebouwde gedeelte der gemeente waterenanders dan in de daartoe bestemde bakken te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van fl of een dag gevangenisstraf 1 wegens het met een niet op riemen of veer en 'rustend voertuig in de binnenwpken der gemeente buiten noodzaak anders dan stapvoets ryden te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van f3 of 1 dag gevangenisstraf; 6 wegens dronkenschap te Middelburg veroor deeld ieder iu eene geldboete van fl of l dag gevangenisstraf; 1 wegens het zonder andere omstandigheden rapen van vruchten op de veldennog niet van hunnen oogst ontblootte Sint Laurensveroor deeld tot eene geldboete van /l of 1 dag gevan genisstraf, en allen in de kosten van den pro- cesse. Door ons is gebruik gemaakt van de door den heer C. J. van der Harst (Noordstraat) alhier opengestelde gelegenheid ter bezichtiging eener breimachine van de nieuwste vinding. Wij kunnen ieder, in de eerste plaats de dames, en voorts zeker ook alle grossiers en winkeliers in gebreide goederen, aanraden evenzeer een kykje te gaan nemen. De constructie, voor den oninge- wijde schijnbaar gecompliceerd, is eenvoudig maar degelijk. Aan vlugheid laat het werktuig evenmin te wenschen als aan netheid. De 120 naalden doen, wanneer zij in beweging zijn, ongetwijfeld de knapste breisters watertanden. Qp zijn minst genomen breidt men er een paar kousen per uur mede, voorzien yan gebruikelijke of min der alledaagsche boorden enz., alles naar verkiezing. Het artikel kousen is het meest gewone werk, dat met deze machine verricht wordt, maar evenzeer is zij in staat tot het leveren van allen arbeid, welke in billijkheid van de „hoogere breikunst" kan gevorderd worden. Wel is waar laat het werktuig ook wel eens „een steek vallen", maar dan laat het gewillig toe dat die steek weêr wordt „opgeraapt". Met de verschillende soorten van wol, katoen enz. heeft het vrede, maar voor goede qualiteit heeft het een byzondere voorliefde en aan knoopen in den draad heeft het een be paalden hekel, zoodat het die nooit onopgemerkt kan laten voorbygaan. In andere opzichten daaren tegen is het weêr zeer toegefelij k, maar men moet, zooals het met alle zaken gaat, zich eerst met de gewenschte behandeling vertrouwd heb ben gemaakt. Het „plooien" is misschien iets waar onze leze ressen niet, of niet meer, van houden; anders bestaat voor haar die de breimachine gaan zien gelijktijdig de gelegenheid, om machinaal in een oogwenk beele „strooken" te zien maken. De leden van den Middelburgschen gemeen teraad bieden heden namiddag in de sociëteit St. Joris een diner aan den burgemeester jhr. mr. J. W. M. Schorer aan. De gemeente-secretaris en de gemeente ontvanger zijn mede uitgenoodigd. De letterkundige voordracht van mejuffrouw E. Baart te Goes, heeft Zaterdag avond in de zaal van de „Prins van Oranje" aldaar plaats gehad. De zaal was zeer goed bezet. Aan den Goeschen straatweg wordt een goed werk verricht, dat aan gemeentebesturen, die hunne kostelgke grintwegen aan hun lot overlaten, ter navolging wordt aanbevolen. De zijkanten van dien straatweg worden opgeruimd, om zoodoende het water een goeden afloop te bezorgen. Als vele grintwegen niet beter onder handen genomen worden dan tot nu toe, is het zeker dat hun ondergang nabij is. Op vele punten zijn het let terlijk modderpoelen, hetgeen veroorzaakt wordt, doordien er geen water kan afvloeien. Als de zijkanten niet worden verwijderd, dan is het on- mogeiyk dat de grintwegen het kunnen uithouden. De overweg over den spoorweg bij de Voorstad, nabij Goes, is zoo vol gaten, dat ongelukken nabij zijn. Daar wordt ook niet op gelet. (G. Ct.) Vrydag avond werd door het personeel van de Duitsche opera uit Rotterdam, in de schouw burgzaal van het Park Tivoli te Utrecht, „Don Juan" opgevoerd. De voorstelling, die voor een uitgelezen publiek goed van stapel liep, moest, echter, wat de laatste akte betreft, gewyzigd wor den door een gebeurtenis, die in het kader van het stuk wel paste, maar toch buiten het librétto was. Donna Elvira werd, na langs een ladder het balcon te hebben beklommen, in het tooneel met Don Juan zóo onwel, dat zij zich moest ver wijderen. Nog vóór dat de voorstelling wasafge- loopen, is zij, bijgestaan door professor van Goud oever en doctor van Lier, die zich onder het auditorium bevonden, van een welgeschapen zoon bevallen, die alzoo bijna op de planken is geboren. Kraamvrouw en kind, die alsnog beiden in eene der kleedkamers achter het tooneel verpleegd worden, zijn zeer welvarende en worden opge- vroolijkt door de muziek van het symphonie orkest in Tivoli. Men verneemt, dat door den heer D. de Clercq aan Z. M. den koning eervol ontslag is verzocht als secretaris der Nederlandsche Handel maatschappij. Men leest in het Nieuws van den Dag: „Michelet zegt ergens: „La Bollande est un navire a Vancre" Wij wenschen dat wij konden zeggen: „La Hollands est un vapeur a Vancre Yergun ons dit toe te lichten. „Onze polderlanden liggen laag, vele beneden den middelbaren stand der zee. „De stand van het polderwater was, vóór de aan wending van den stoom, af hankelpk ran wind, want het overtollige water werd door windmolens uit- gemalen. „Deze afhankelijkheid van eene grillige zaak als de wind, heeft geen recht van bestaan meer. „Wij kunnen tot het water zeggen: „tot hiertoe en niet verder," door aanwending der stoomkracht. „Langzamerhand ziet men dan ook in vele pol ders stoommachines verrijzen, welke het waterpeil regelen. „Maar er zijn ook polders die op andere uitwa- teren en zoodoende hunne windmolens behouden, want, zeggen de gezaghebbendenwij raken ons water toch kwijt. „In andere polders redeneeren de eigenaren aldus: onze vaders en grootvaders hebben het met de windmolens gedaan, wij zullen het er ook mede doen. „Het gevolg van dit alles is, dat onze nieuws bladen in dezen tijd van het jaar jammeren en weeklagen over den waterwolf. „We kunnen ons land dus thans vergelijken bij een schip met hulpstoomvermogen. „Men weet, deze halfheid heeft by de scheep vaart niet voldaan, ze voldoet ook niet in onze polders. „Moge dus spoedig overal stoomkracht het water breidelen en de vreemdeling kunnen getuigen dat La Bollande est un vapeur Vancre De sterkte van het Duitsche leger voor 1877/78 bedraagt volgens de militaire staten 17,162 officieren, 48,325 onderofficieren, 744 as pirant-betaalmeesters, 12,544 muzikanten, 327,406 manschappen en korporaals, 3189 lazarethbedien- den, 9451 keukenbedienden, te zamen 401,659 man, voorts 1626 officieren van gezondheid, 746 betaalmeesters, 621 paardenartsen, 618 geweerma kers, 93 zadelmakers, 78,893 dienstpaarden. Eenigen tijd geleden werd te Parijs het huwelijk voltrokken tusschen een hoog adellijk heer en een schatrijke jonge dame van bankiers, familie. De dame wil thans een proces tot echt scheiding instellen omdat haar echtgenoot weigert haar in te leiden in de kringen waarin hij verkeert. Men betwijfelt echter zeer of dit een voldoenden grond tot echtscheiding zal opleveren. Meermalen gebeurt het te Parijs dat personen op onverklaarbare wijze verdwijnen. Dezer dagen

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2