Telegraphische berichten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Marine en leger. Koloniën, hier te lande, die bij dat besluit onder anderen voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het leger in Neêrlandscli-Indiëen genoemde 2e luitenant in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgedragen eene verordening tot regeling van het onderwijs aan de Amsterdamsche Universiteit. De voordracht behelst het volgendeBehalve de in de wet op het hooger onderwijs voorgeschreven vakken in de vijf facul teiten, worden voorgesteld colleges in het interna tionaal privaatrecht, in de psychiatrie, in de ge schiedenis der geneeskunde, in de oog-, oor- en tandheelkunde, in de pharmacognosie, in de taai en letterkunde der Semietische volken, in het Mohammedaansch recht, in het staatsrecht voor de koloniën en overzeesche bezittingen, in de taal-, letter-, land- en volkenkunde van den Oost-Indischen Archipel, in een of meer levende talen, in de aesthetiek, en in de paedagogie. De jaarwedden voor de gewone hoogleeraren •zijn gesteld op een minimum van ƒ4500, na vijf jaren 5000, en na tien jaren 5500. Bovendien zal de raad eene personeele toelage kunnen toe kennen, en genieten de hoogleeraren voorts nog een derde van de bijdrage der studenten of toe hoorders, verdeeld in verhouding tot de lesuren. Ieder student betaalt 200 jaarlijks. De jaarwedden der buitengewone professoren en lectoren worden bij hunne benoeming door den raad vastgesteld. In eene openbare bijeenkomst, in den loop dezer week te Joure gehouden, werd besloten een adres te zenden aan de tweede kamer tegen de voorge stelde opheffing van het meer uitgebreid lager onderwijs. Met algemeene stemmen werd besloten dit adres in grooten getale te verspreiden en toe te zenden o. a. aan de besturen van 1129 scholen voor uitgebreid lager onderwijs in ons land. Z. M. de koning heeft aan de christelijke normaalschool voor onderwijzeressen te Zetten eene jaarlijksche bijdrage van 100 toegezegd. Benoemd tot leeraar aan de hooge burger school te Almelo H. Henkels te Deventer. Teneinde in vele vacante predikantsplaatsen van leeraars te voorzien, is op de algemeene vergade ring van bestuursleden en begunstigers der oplei dingsschool voor predikanten te Dootincbem besloten een voorbereidingschool voor bedoelde inrichting tot stand te brengen, voor jongelingen van 13 tot 16 jaar. Op een enkele circulaire voor laatstgenoemd doel verspreid ontving de commissie contributiën en bovendien nog ruim 3000 aan giften voor eens. Onder de contribuanten telt men ruim 40 predikanten. Er zijn dan ook reeds 23 jongelingen onder de leiding der commissie gesteld. De commissie, uit 10 leden bestaande, heeft tot voorzitter da. Muller, pred. te Dinksperlo, en tot secretaris baron v. d. Borch van Vorden te Vorden. De predikant J. W. Nijenhuis teGapinge, vertrekkende naar Wijngaarden (classis Dordrecht), nam Zondag 25 dezer zijn afscheid. De scheepsklerk J. S, C. F. Blankenstein, dienende aan boord van Zr. M". wachtschip te Hellevoetsluiswordt met den len Maart a. over geplaatst aan boord van dat te Willemsoord. Zooals reeds eenigen tijd geleden werd mede- zlch in dat onderscheid niet vergissen. De grauwe kleur, die Bell's gelaat vertoonde, heb ik driema len in mijn leven gezien, bij drie verschillende personenen in elk dier gevallen was zij de voorbode van de dood." Dokter Eaynor's stem had een plechtigen toon aangenomen en wel verre dat Frank zou gelachen hebben, maakte het een diepen indruk op hem. „Meent ge de voorbode van eene doodelijke ziekte „Dat was slechts bij êene dier gelegenheden het geval. De man was reeds lang ziekelijk geweest, maar zijn dood kwam toch nog onverwacht. De twee anderen waren in 't geheel niet ziek." „Kwamen zij dan door een ongeluk aan hun einde „Ja. Ik zou het niet gaarne aan een ander zeggen, Frank, uit vrees van uitgelachen te wor den, maar ik verklaar u, dat, toen ik Bell dien morgen hier binnen zag komen met die eigenaar dige grauwe gelaatskleur, ik er van schrikte. Ik hield mij overtuigd, zoo sterk als ik ooit van iets overtuigd ben geweest, dat 'amans uren geteld waren." Frank zei geen woord, maar stond roerloos. „Waar Bell zich bevindt of heengegaan is, weet ik niet," vervolgde de dokter, „maar zoodra ik van zijne verdwijning hoorde, vreesde ik dat hij dood was. Ik achtte het waarschijnlijk, dat hij ergens neêrgezonken en bezweken was, maar het verwonderde mij voortdurend dat zijn lijk niet gevonden werd. Spreekt het gerucht nu waarheid gedeeld, is de le divisie infanterie (3« en 6e reg. infanterie) met de reserve brigade (reg. grenadiers en jagers) aan de beurt om dit jaar te worden aangewezen voor het houden der groote ma noeuvres. Aan deze troepen zullen waarschijnlijk, evenals in vorige jaren, tot het houden dier manoeuvres, bereden artillerie, cavalerie en mineurs worden toegevoegd. Naar men thans meldt, bestaat het voornemen om als onderstelling voor de uit te voeren manoeuvres te kiezen: het nemen eener stelling aan de Grebbelinie, daarna het terugtrek, ken op de Nieuwe Hollandsche linieen het bezet ten van de forten en een gedeelte dezer linie. Evenwel zou men bij de onderhandeling over de terreingedeelten voor deze manoeuvres op niet ge* ringe bezwaren zijn gestuit. Mochten die bezwaren onoverkomelijk blijken, dan zou van het voorge nomen plan worden afgezien en een gedeelte van Noord Brabant als terrein voor de manoeuvres worden gekozen. Volgens de mailberichten van 18 Januari jl. werden de troepenbewegingen in Atchin door den hoogen waterstand en door ziekte onder de mili tairen belemmerd. Eene expeditie met 1200 man infanterie en twee batterijen werd voorbereid» Het doel van den tocht werd geheim gehouden; men veronderstelde echter, dat het op de XXII Moe- kims gemunt zou zijn. De verhouding tusschen de burgerlijke ambte naren en de officieren in Atchin schijnt te wen- schen over te laten. Men beklaagde er zich over dat, zoolang de oorlogstoestand voortduurt, het gezag niet in éen hand vereenigd blijft. TWEEDE KAMER. De beraadslagingen werden heden voortgezet over het verslag betreffende art. 2 n°. 27 van het algemeen politiereglement voor inlanders. De heer Messchert van Vollenhoven handhaafde zijne coüstitutioneele bezwaren, bij welke de heer Vader zich aansloot. De commissie wijzigde echter de bewoordingen van hare conclusie in dien zin, dat nu de wensehe- lijkheid (niet de noodzakelijkheid) der wijziging van het reglement wordt uitgesproken. De heer Fransen van de Putte verdedigde met kracht de conclusie der meerderheid van de com missie. Als de nijverheids-ondernemers slechts met tact handelen, dan achtte hij politiestraffen onnoodig. Wel verlangt hij strafbepalingen, maar door de wet bedreigd en door den rechter uit gesproken. Op Nederland rust de piicht de Inland- ORh O VrAtrnl lr n, ue conservatieven onder de leiding van den heer Baud is uitgesprokenhaar te beschermen des noods over de Indische regeering heen. De heer Godefroi betoogde nogmaals dat de beteekenis van de conclusie der minderheid is, het niet onvoorwaardelijk loslaten van het begin sel van het poenaal recht. De minister verklaarde weder dat hij zich door de beslissing der kamer niet gebonden zou achten^ Met 39 tegen 27 stemmen werd vervolgens aan genomen de conclusie van de meerderheid der commissie, luidende„de kamer verklaart, behou dens de verplichting der regeering om de rechts verhouding tusschen werkgevers en van elders aangevoerde arbeiders bij afzonderlijke verorde ning te regelenintrekking van art. 2 n° 27 wenschelijk te achten." -■■■-! —.11l£ll L. I- en ligt hij op den bodem van de verlatene mijn schacht, dan is het raadsel opgelost." „Maar..is het waarschijnlijk, dat het gerucht waarheid spreekt riep Frank opgewonden uit. „Ik denk het wel," antwoordde de dokter, „ofschoon ik met kan begrijpen hoe hij daar geko men is." „Zijt gij klaar, Frank vroeg Edina, met haar grijzen shawl en haar eenvoudig strooien hoedje aan de deur verschijnende. „Yaarwel papa." Dokter Raynor, geen man van rumoerig vertoon van gevoel, gaf zijne dochter een kalmen kus. Esther stond aan de deur en de boodsehaplooper hield het paard aan den teugel, Frank hielp Edina in de sjees, nam de leidsels in handen en volgde haar. „Ge zult toch niet te lang wegblijven, Edina?" vroeg haar vader. „Niet langer dan de acht of negen dagen waar voor ik ga, papa." Het was een heerlijke zomerdag en Edina zat in het rijtuigje stil den zonneschijn, de aan gename lucht, den blauwen hemel, do golvende boomen en alles wat tot een liefelijk landschap behoort, te genieten. Frank was buitengewoon stik Om de waarheid te zeggen had het gerucht omtrent Bell, dat hem zoo even bekend was geworden, hem bijna de spraak benomen. Edina zou zich misschien over zijn langdurig stilzwijgen verwonderd hebben, indien zij niet zelve diep in gedachten verzonken ware geweest. „Frank," begon zij eindelijk, toen zij niet ver Zaterdag avond had een beschonken persoon alhier het ongeluk in het water te geraken. ^Bui ten staat zijnde zichzelven te helpen zou hij zeker verdronken zijn indien niet de zoon van den heer A. van de Putte, geholpen door een korporaal dèr infanterie, er in geslaagd ware hem to redden. Wegens het nu reeds langdurig en al toene mend gebrek aan werk te Zierikzee en omstreken, verlaten vole arbeiders hun woonplaats om elders werk te zoeken. Het zijn vooral de aard- en dijkwerkers die aan deze emigratie deelnemen; eergisteren is een convooi van zestig man te gelijk op reis gegaan, en wel naar de gemeente Ulrum in Groningen, waar zij aan dijken en waterwerken onder Zoutkamp bezigheid kunnen vinden. Een aantal anderen, reeds vroeger vertrokken, bevinden zich op de groote werken op Fijenoord en elders. Ook vele anderen werklieden zooals metselaars, timmerlieden, enz. hebben in den loop van ruim een jaar deze gemeente verlaten. Een en ander laat zich reeds gevoelig waarnemen door winkeliers, huizenverhuurders en dergelijken, voor wie ver mindering der bevolking eigenaardige nadeelen meebrengt. {N. B. Ct.) Het gemeentebestuur van den Haag heeft besloten, teneinde alle aanmerking te voorkomen op het onlangs genomen besluit in eene zitting welke, na staking der stemmen, na verloop van tien minuten opnieuw geopend was, dat besluit (betrekkiug hebbende op de verpachting der buf fetten enz. in het gemeentebadhuis te Seheveningen) andermaal aan stemming te onderwerpen. Een groot aantal ambtenaren aan het tele- - graaf kantoor te Amsterdam hebben Zaterdag, op den 75«n geboortedag van Victor Hugo, den be roemden grijsaard een brief van gelukwensching, in zeer gebrekkig Fransch, gezonden. Als bewijs voor deze gebrekkigheid volge hier de aanhef, zooals het Handelsblad dien mededeelt: Ce serail manqner au respect dü au génie que de ne pas participer aux grands évènements dans la vie d'un de ses enfants les plus illustres, A ce jourVotre Ihième anniversaire, nous tous, employés au bureau télégraphique d'Amster dam, nous avons a, vous donner une marque de notre respect et de notre admiration en vous com- - mimiquant les sentiments de la haute estime et de la veneration qui remplissent nos coeurs des le premier moment que nous fhnes la connaissance de la vie et des oeuvres d'un génie trop original pour suivre le chemin battud'un esprit „impé- rieux, tumultueux, violentenz. enz. 't Zou ons niet verwonderen wanneer, in ant woord op dezen gelukwenseh, een dier klinkende en blinkende brieven in proza of dichtmaat ont vangen werd, waarvan Victor Hugo het geheim bezit en waarin ons land vermoedelijk het roem rijkste, wijsste, edelste, schoonste land van alle iftnacu, noii £AIUW«».AUIUJUWUC iivtugmagIOUKUIIltJC bekwaamste, verliehtste, best Fransch schrijvende van alle telegrafistenkorpsen genoemd zullen worden. Dit zal misschien de nationale en persoonljjke eigenliefde der gelukwenschers op aangename wijze kittelen. Maar 't is toch jammer dat zij hun wensch niet, alvorens hem te verzenden, aan den een of anderen leeraar der hoogere burgerscholen, welke onze hoofdstad rijk is, ter correctie hebben aangeboden. Men maakt zich in Frankrijk toch al, binnen 's kamers altijd, dikwijls genoeg vroolijk over ces bons Rollandais en over la petite Hollande. Uit Enumatil wordt gemeld, dat de stoom boot van Groningen op Lemmer in den nacht van 22 op 23 dezer een daar ter plaatse liggeud schip in den grond heeft geboord, met het ongelukkig gevolg, dat de schippersvrouw en drie kinderen er het leven bij verloren. Naar men verneemt, heeft in de gemeente meer van het station verwijderd waren, „ik wilde u iets, vragen." Snel zag bij haar aan, met vrees in zijn hart. Zou zij iets over den Grondeloozen Put willen vragen „Weet gij ook, of er met papa iets bijzonders gaande is vroeg zij. Dat was eene verlichting, en Frank herkreeg dadelijk zijne opgeruimdheid. „Of er met papa iets gaande is? In welk opzicht Edina „Met opzicht tot zijn gezondheid. In de laatste weken is hij zeer veranderdhij gelijkt een zwak, oud man. Ziet gij niet, Frank, dat hem iets deert?" „Zeker," bevestigde deze zonder aarzelen; „maar ik weet niet wat hem deert." „Ik geloof dat hij rust noodig heeft." „Hij heeft meer rust dan ooit, Edina; ik bespaar hem alle moeite die ik kanmaar er zijn eenige grillige patiënten die hem willen hebben, zooals ge weet." „Ik hoop maar, dat het niets ernstigs is. Denkt ge, dat hij spoedig weêr beter zal worden?" Op dit oogenblk legde Frank de zweep over het paard, hetgeen misschien de reden was, waarom hij niet rechtstreeks op die vraag antwoordde. „Als oom sterk genoeg was geweest, had ik hem reeds vroeger verlaten, Edina," hernam hij. „Maar nu wil ik eerst afwachten, dat hij wat sterker wordt. En kon iemand in mijne plaats komen, die niet zoo genegen was het grootste gedeelte van het werk op zijne schouders te nemen,". Ooststellingwerf dezer dagen 't volgende gevai plaats gehadZeker koopman van Oosterwolde presenteerde aan de vrouw van een landbouwer eene rekening, groot f 48. Zij ging daarop naar de secretaire, en in dien tijd quiteerde de koopman de rekening. Toen zij van de secretaire terugkwam met een bankbiljet in de hand, nam zij de nu gequiteerde rekening in de hand en borg die met het muntbiljet achter slot. Toen de koop man om zijn geld verzocht, zeide zij I k h e b quitantie" en hij kon zonder betaling heen gaan. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Het Nederlandsche Typografen-bond heeft het voornemen opgevat, op 1 April e. k. een congres te houden voor typografen en beoefenaars van aanverwante vakken, ter bespreking van de vol gende hoofdpunten1°. Is de toestand van den Nederlandschen typograaf langer houdbaar 2°. Welke middelen dienen te worden aangewend om in dien toestand verbetering te brengen? Alle typografen en typographische vereenigingen zijn tot deelneming uitgenoodigd. De heer mr. L. H. M. Luden heeft voor de betrekking van wethouder van openbare werken te Amsterdam bedankt. In de jongste gemeenteraadsvergadering te Utrecht is de voorgestelde verordening op het uitroeien der rupsennesten aangenomen. Vóór 1 Maart moeten de rupsennesten uitgehaald en ver brand of op meter diepte begraven zijn, op ver beurte eener boete van f 1 tot f 3. De commissie, die zich onlangs te Amsterdam heeft gevormd, met het doel om drijvende zwem en badinrichtingen op te richten, heeft besloten, ofschoon voor de vereischte gelden, ƒ200,000, op verre na niet was ingeschreven, toch den moed niet op te geven, en te trachten met het inge schreven kapitaal eene zweminrichting op kleine schaal in gereedheid te doen brengen. De com missie, die steeds permanent blijft, houdt zich tevens bezig, om te trachten het kapitaal te ver- grooten, teneinde later aan de zaak meer uitbrei ding te geven. Burgemeester en wethouders van Gouda heb ben aan den raad een plan ingediend om een nieuwe bad- en zweminrichting te maken in den IJsel. Deze zou volgens de raming der kosten een uitgaaf vorderen van ƒ10,000. De kamer van koophandel en fabrieken te Groningen, heeft besloten op de haar door den minister van justitie gedane vragen omtrent den arbeid van vrouwen en kinderen in fabrieken, te antwoorden, dat de door genoemden minister voor gestelde maatregelen niet tot wet dienen te worden verheven, of ze niet dadelijk aan het oordeel der staten-generaal moeten worden onderworpen. Zij beveelt de aanstelling van inspecteurs aan, in het belang der wet. Omtrent het ingediende wetsont werp op het recht van zegel, heeft zij besloten aan den minister van financiën en de kamers eene missivfi antiden. waaruit blijkt, dat de kamer groote bedenkingen heeft tegen het ontwerp, en zij het zeer zou betreuren, indien het ongewijzigd wet werd. Op de Leidschestraat te Amsterdam kreeg een beschonken man gisteren middag de groote glasruit in het oog voor den sigarenwinkel van den heer van Endel. Hij trok zijn laars uit eD eer men het kon verhinderen, verbrijzelde hij daar mede, na drie vergeefsche pogingen, het glas. De woesteling is in hechtenis genomen. Voor de prijsvraag over opvoedkunde, dooi de Haagsche afdeeling van het Nederlandseh onder wijzers-genootschap uitgeschreven, is slechts éen antwoord ingekomenschrijver van dit bekroonde antwoord is de heer A. Admiraal te Schoonhoven. Bij sententie van het hoog militair gerechts hof is een luitenant der genie, die in de maand December jl. bij gelegenheid eener uitvoering in den schouwburg te 's Hertogenbosch een der con- „Spreekt ge van hem te verlaten, om u zelf te vestigen?" vroeg zij. „Natuurlijk. Ik ben er toe verplicht, zooals ge wel weet," ze! hij met een lachje. Zij begreep de toespeling. Het was de eerste maal, dat iemand hunner op het stil voltrokken huwelijk zinspeeldesedert het gesloten was. „En hoe gaat het nu met u en Madeliefje?" vroeg zij op zachteu toon toen de sjees voor het station stil hield. „Het gaat in 't geheel niet," was zijn antwoord. „Z ij is daar en i k ben hier. Nu en dan zie ik haar vijf minuten in hun tuin, maar dat is nu ook meerendeels uit. Eerst gisteren avond gelukte het haar weêr, sedert ik weet niet hoelang, een oogenblikje uit het huis te ontsnappen, 't Is natuurlijk geen heel aangename toestand." „Neen, dat kan ik ook niet zeggen," erkende Edina. Wordt veroolgd)t

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2