Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Kunstnieuws. plaats in de volksvertegenwoordiging verschaf fen, zich eerst moeten maken tot onderdanigen dienaar der bijzondere belangen en inzichten van het kringetje dat hem kiezen moet. Bij het aandeel dat hij nemen zal in het staats gezag, zal hij steeds moeten letten op die belangen en inzichten, en iedere stem, die hij uitbrengt in strijd daarmede, zal hem gevaar doen loopen zijn zetel in de vertegenwoordiging- te doen verliezen. Daarom achten wij het verbrokkelings-sys- teem van den minister Heemskerk in strijd met de staatkundige ontwikkeling en den voor uitgang van ons volk. Veeleer zouden wij den weg op willen gaan, dien enkele leden dei- tweede kamer reeds in het verslag over de kieswet van 1850 aanprezen, verdeeling na melijk van het land in nog grootere dan dubbele kiesdistricten. Voor de uiteenzetting van dit denkbeeld is thans het oogenblikniet geschikt; zij lost zich echter op in dit éene beginsel: Hoe grooter kiesdistricten, zooveel te minder invloed der plaatselijke belangen, zooveel te meer raadpleging van het algemeen staatsbelang bij het bepalen der keuze, zooveel te grooter onafhankelijkheid van den gekozene tegenover zijne kiezers. Gelijk wij meenden te mogen verwachten is voor de letterkundige voordracht van mevrouw Lina Schneider alhier een voldoend aantal inteekenaars gevonden. De hoop bestaat thans dat deze voordracht aanstaanden Woensdag zal plaats hebben. De vraag of deze hoop verwezen lijkt zal worden kan eerst beantwoord worden na ontvangst van een definitief antwoord van mevrouw Schneider, dat tot dusverre nog niet bekomen is. By de verkiezing van een lid van den gemeen teraad te Axel zijn uitgebracht 147 stemmen, waarvan 71 op den heer L. de Feyter Jz. en 32 op den heer J. Cappon, tusschen welke beide dus eene herstemming moet plaats hebben. Als bewgs hoe gebrekkig voorzien wordt in* het onderhoud van den straatweg, leidende van den provincialen weg Goes's Gravenpolder door het dorp, diene, dat de meeste geleiders van rijtuigen dat gedeelte van den weg niet anders dan stapvoets durven passeeren. Dat het gemeentebestuur zich het onderhoud niet aantrekt vindt zyn grond, naar men zegt, in de meening dat het daartoe niet verplicht is, maar ongelukkig het publiek, dat van zulk een straatweg gebruik moet maken, zonder dat iemand zich in laat met de hoog noodige verbetering, die in af wachting eener beslissing voorloopig moest worden aangebracht, zonder eenig bewijs voor ot tegen de onderhoudsplichtigheid op te leveren. Goessche ct.) De Staatscourant van heden bevat een staat van nog niet opgeëischte nalatenschappen van manschappen der Nederlandsehe zeemacht, in den loop van het jaar 1875 beschikbaar geworden. Daarop komen o. a. voor: H. Hardeman, ser geant der mariniers, geboren te Zierikzee, bedrag f 69.701; J. Herpers, matroos kl. geb. te Goes, bedrag f 50.22$J. Op 't Land, marinier 3e kl. geb. te Ylissingen, bedrag 14.88$P. A. Umans, 2e zeilmaker, geb. te Middelburg, bedrag 511.41 P. P. de Vugser, marinier 3e kl., geb. te Groede, bedrag f 127.70; C. de Waal, marinier 2e kl., geb. te Hontenisse, bedrag f 123.42; P. C. de Winter, sergeant schrijver, geb. te Goes, bedrag 322.27$ zooveel hare vrijheid des avonds betrof, was zij niet beter dan eene gevangene. Zij moest óf wat voor Lydia lezen óf kaart met baar spelen, en anders nam mevrouw St. Clare haar in het salon bg zich. Als Madeliefje maar eene beweging naar de glazen deur maakte, zei mevrouw: „Ge moet niet in de avondlucht gaan, kindlief, of ge zoudt morgen ziek zyn." Avond aan avond begaf Frank zich naar den Berg en wachtte in de wildernis, die men den tuin noemde, met smachtend verlangen op Mar garet; doch iedere maal was hij verplicht te vertrekken zooals hp gekomen was, zonder haar gezien te hebben. Op zekeren avond echter toen zyn geduld weêr uitgeput wa3 en hy reeds op het punt stond zich te verwijderen, kwam Madeliefje tusschen het geboomte aansnellen en wierp zich in zijne armen. „Ik was nu vast besloten te komen," sprak zij zenuwachtig snikkende. „Ik word bewaakt, Frank, en aanhoudend verhinderd u te zien. Maar mama ging zoo even met hoofdpijn naar bed en nu ben ik weggeloopen. 0 Frank, het kan zoo niet langer gaan. Ik had zoo'n behoefte u te zien „Het is heel hard, Madeliefje, dat kan ik u verzekeren, hier eiken avond te komen en weêr onverrichterzake naar huis te moeten gaan." „Dit is de eerste gelegenheid, die ik heb kunnen vinden. Wezenlijk, Frank! En 't is mij onver schillig, dat is het, of Tabitha nu in het salon komt gluren en merkt dat ik weg ben." Hij nam haar arm en als van ouds wandelden P. J. van Nieteghem, marinier 2e kl., geb. te Hengstdijk, bedrag 21.94. De stukken door belanghebbenden by de op- eisching over te leggen, worden in de Staats courant vermeld. De personen, die verzocht hebben als klerk bij den rijkstelegraaf in aanmerking te komen, zijn aangeschreven om zich voor het vergelij kcnd onderzoek aan te melden aan het gebouw op den Fluweelen burgwal, n° 22, te 's Gravenhage, op den 31en Maart a. des voormiddags te 9 uren. Onze lezing van het ons toegezonden kamer-tele gram betreffende de zitting der tweede kamer van gis teren is, ofschoon in den grond der zaak op het zelfde nederkomende, toch niet juist geweest. Bij het naslaan der stukken hebben wij ons vergist. Niet de motie van den heer Mirandolle omtrent art. 2 n° 27 van het algemeen politie-reglement voor Inlanders was aan de orde, maar het verslag der commissie, in wier handen gesteld waren de uit die motie voortgevloeide rapporten en adviezen, in Indië over bedoeld reglementsartikel uitgebracht. Deze commissie was samengesteld uit de heeren Insinger, Mirandolle, Godefroi, van Houten en Luyben. In haar midden vormden zich eene meerder en eene minderheid (de laatste samengesteld uit de heeren Godefroi en Luyben). De meerderheid stelde voor: „dat de kamer onder dankbetuiging aan den minister voor de gegeven inlichtingen, verklare dat, behoudens de verplichting der regeering om de rechtsverhouding tusschen werkgevers en van elders aangevoerde arbeiders bij afzonderlijke verordening te regelen, het art. 2 n° 27 van het politie-strafreglement voor inlanders (Ind. Stbl. 1872, n° 111) behoort te worden ingetrokken." De minderheid stelde voor„dat de kamer onder dankbetuiging verklare, dat art. 2, n° 27, van het politie-strafreglement voor inlanders (Ind. Stbl. 1872, n° 111), zonder onvoorwaardelijke loslating van het beginsel van strafbaarheid, - door een nieuwe regeling van het onderwerp be hoort te worden vervangen." Over deze twee eonclusiën had de beraadslaging plaats, van welke in ons kamer-telegram eene ge noegzaam duidelijke schets gegeven is. Blijkens mededeeling van den voorzitter zyn tot rapporteurs benoemd over de volgende wets ontwerpen: 1° regeling van het onderwijs aan de Kon. mili taire academie, de heeren Lenting, Mirandolle, Godefroj, van Wassenaer en de Roo (voorz.) 2° tot nadere regeling van de militaire pensi oenen by de landmacht, de heeren van der Schrieck, (voorz.), de Roo, van Wassenaer, Rombach en de Casembroot 3° tot regeling van de openbare middelen van vervoer, de heeren de Jong, van Kerkwijk, Sinidt, Viruly (voorz.) en Smitz; 4° nopens het recht van zegel, de heeren Vening Meinesz, Corver Hooft, Geertsema, van der Loeff en Blussé (voorz.) diplomatieke examens. Herbenoemd als lid der commissie belast met het afnemen der diplomatieke examens, mr. S. Vissering, aftredend lid. Deelde men onlangs mede, dat in de Betuwe een aantal hulponderwijzersplaatsen vacant zijn, op de Veluwe blijkt het daarmede thans niet beter gesteld. Te Putten, ElburgElspect, Heerde, Ermelo, Wageningen, Barneveld, Nybroek, Bram men, enz. enz. zijn plaatsen vacant. Gemeente zij weêr op en neêr. De maan scheen zeer helder en flikkerde tusschen het gebladerte door op Madeliefje's hoofd. „Natuurlijk kan het zoo niet langer gaan," zei Frank, als bevestiging op hetgc-en zij zoo even had uitgeroepen. „Ik moet maar kort en goed een besluit nemen." „Welk besluit?" „Trennach te verlaten. De reden, waarom ik het nog niet gedaan heb, Madeliefje, is deze. Toen ik deze week 's morgens tegen mijn oom zei dat ik naar Londen moest gaan, verzette hij er zich niet verder tegen; alleen verzocht hij, dat ik nog blijven zou tot dat Edina terug zou zyn. „Waar gaat Edina dan heen?" viel Madeliefje hem in de rede. „Naar Bath. Eene week of kleine veertien dagen gaat zij bij majoor Raynor en diens vrouw doorbrengen. Ik zou dus nu niet gaarne mijn oom alleen latenhij is niet wèl genoeg, en daarom wil ik nog blijven zooals hij verlangt. Maar zoo dra Edina terug is, ga ik naar Londen, om te zien of wij er ons niet kunnen vestigen." „Ja," zeï Madeliefje, „ja," maar haar toon was afgetrokken. In weêrwil van hare eerste opwelling van blijdschap, scheen zij minder opgewekt dan gewoonlijk. De reden was, dat zij een paar vragen aan Frank wilde doen, en niet wist hoe het daarmede aan te leggen. „Edina gaat morgen op reis," hervatte hij. „Zij denkt over eene week terug te ziju, maar ik reken op een paar dagen langer, omdat ik weet hoe besturen plaatsen te vergeefs advertentiën, waarbij soms f 600 a 700 wordt uitgeloofd. Geen wonder dan ook, dat hier en daar scholen zijn, waar de onderwijzer voor 100 of 200 leerlingen alleen staat. Zeer ten nadeele van het onderwys en ten voor- deele der gemeentekas behalve enkele Ioffelyke uitzonderingen van plaatsen, waar het traktement, dat door de vacatures vrij wordt, onder het over blijvende personeel wordt verdeeld duurt deze toestand geruimen tijd voort. Vele plattelandsgemeenten passen ook nog steeds art. 20 der wet op het L. 0. toe, waardoor er nog een aantal onderwyzers aan het hoofd van scho len staan, die slechts f 400 als jaarwedden genieten. Volgens het Vaderland heeft de heer A. Beeloo, inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Noord-Holland, zijn ontslag verzocht. Aan den heer J. de Meijer is eervol ont slag verleend als leeraar aan de hoogere burger school te Schiedam met behoud van zijn volle jaarwedde als pensioen. De wis- en natuurkundige faculteit der Utreehtsehe hoogeschool ontving op de uitge schreven prijsvraag over het melkzuur en bydra- crylzuur éen antwoord, hetwelk der bekrooning met de gouden medaille waardig gekeurd werd. Bij de opening van het naambriefje bleek de schryver dezer bekroonde verhandeling te zijn de heer J. D. van der Plaats Jr., doctorandus in de wis- en natuurkunde aan de Utreehtsehe hooge school. Beroepen tot predikant bij de Nederd. Herv. gemeente te Vlissingen de heer P. N. Pikaar te Rhenen. Men schryft ons uit Zierikzee: „Het kiescollege der hervormde gemeente alhier hield op 23 dezer eene vergadering om een twaalftal van predikanten samen te stellen ter vervulling der vacature, die eerlang ontstaan zal door het vertrek van den heer E. A. Remij naar Hengelo. Alvorens daartoe over te gaan had eene langdurige discussie plaats over de wenschelijkheid om thans een predikant der orthodoxe richting te beroepen. Een gemotiveerd voorstel van den heer dr. W. C. van Manen om het beroep uit te stelleD tot na de zitting der synode van 1877 en middelerwijl zich tot de synode te wenden met het verzoek om de gemeenten in Kerspelen te verdeelen werd verworpen met eene geringe meerderheid. Het is dus zeer waarsehynlyk dat thans te Zierikzee een orthodox predikant zal beroepen worden en tevens zeer waarschynlijk, dat het dan later blij ken zal dat men het paard van Troje heeft bin nengehaald. Het is niet onwaarschijnlijk, dat nog in dit sei zoen de beroemde tooneelspeelster Marie Seebach in het Grand théatre te Amsterdam als gast op treden zal, en dat in Mei a. in denzelfden schouw burg door een Engelsch tooneelgezelschap de voor naamste werken van Shakespeare zullen worden opgeyoerd. (Hbl.) De heer Pflaging, directeur der hoogd. opera te Rotterdam, heeft mej. Louise Kiehl vroeger pensionaire van Z. M. den koning, thans eerste dramatische zangeres te Koningsbergen voor eenige gastvoorstellingen geëngageerd. Ter gelegenheid der Rubersfeesteh te Ant werpen, zullen aldaar in Augustus e. k. drie Vlaamsche galavertooningen gegeven worden. Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft de schrijvers van uitgegeven ot onuitgegeven tooneelstukken, die met het leven der Vlaamsche kunstschilders in verband staan 'of bij de Rubersfeesten gepast zouden kunnen opgevoerd worden, uitgenoodigd ze ongaarne men op Lentelust haar weêr laat weg gaan. Daarna maak ik de zaak met mijn oom af en begeef mij naar Londenen dan zal het niet lang meer duren. Madeliefje, of ik kom terug om u af te haleD. Als ik maar eens ter plaatse ben en aan 't zoeken ga, zal de zaak spoedig in orde zijn; ik zal er geen gras over laten groeien. Langer dan een paar weken zal ik niet noodig hebben." Altijd vol van de beste verwachtingen! Hij koesterde niet den minsten twijfel, of in „een paar weken" zou hij klaar wezen. Madeliefje gaf geen antwoord. Had Frank haar onder het wandelen aangezien, hij zou bemerkt hebben hoe bleek zij zag. Het was eene eenvoudige vraag, die zij wenschte te doen, en toch kon zy er niet toe komen; hare lippen waren als verdroogd en konden de woor den niet vormen. „Hebt gij op een zoo vertrou- welijken voet met Rosaline Bell gestaan en bemint gy haar inderdaad?" scheen gemakkelijk genoeg om te vragen, maar Margaret kon het in hare ontroering niet uitbrengen. En zoo scheidden zij, zonder dat zy gesproken had, want het was reeds laat en zij durfde niet langer in den tuin blijven, terwijl Frank van zijn kant, zonder iets te vermoeden, huiswaarts keerde. Wordt vervolgd). toe te zenden vóór 31 Maart 1877. Eene keuze zal uit de ingezonden stukken worden gedaan, die in elk geval het eigendom der sehryvers blij ven. Aan de schrijvers der verkozen stukken zullen als premiën toegekend worden: 200fr.voor een stuk van 1 of 2 bedrijven; 300fr. voor een van 3 of meer bedrijven. In het Grand Theatre te Amsterdam, nam Clara Ziegler Donderdag avond afscheid van het in groote menigte opgekomen publiek. Haar afscheidsrol was „Maria Stnart." De geestdrift was groot, kransen en ruikers werden de kunste nares toegeworpen, Nederlandsehe en Duitsche volksliederen gezongen. In het hotel Doelen terug gekeerd werd zij opgewacht door de leden van het Deutsche Verein en vele andere belangstellenden die haar een praehtalbnm met gezichten in Am sterdam tot aandenken aanboden. Zy vertrok heden morgen naar Cassel. Gedurende het jaar 1876 zyn te Zierikzee langs den Roompot uit zee gekomen78 schepen, en wel 51 onder Engelsche, 9 Nederlandsehe, 6 Italiaansche, 3 Duitsche, 2 Zweedsche, 2 Ameri- kaansche, 2 Deensche, 1 Oostenryksche, 1 Noor- weegsche en 1 Fransehe vlag, en langs den Roompot naar zee gezeild 26 schepen, alle onder Engel sche vlag. Mevrouw Lina Schneider trad Woensdag avond in het studentengezelschap „Vrye studie" te Delft op, waar een talryk publiek hare voordracht over de Duitsche letterkunde, gepaard aan vertalingen van verschillende Nederlandsehe dichters, met warme toejuichingen beloonden. Het eerelidmaat schap van Vrye Studie werd haar by die gelegen heid aangeboden. De „Leidsche vleeschmaatsehappij" hield deze week een vergadering van aandeelhouders, waarin een gunstig verslag over den staat der maatschappij werd uitgebracht. Er werd in het afgeloopen jaar voor f 74000 omgezet. In het chemisch laboratorium te Leiden is een philos. doctorandus tamelijk erg gekwetst door het springen van een buis, terwijl hij bezig was proeven te nemen. Het aangezicht van den patient moet door de glasscherven zeer geschonden zijn. Zijn qogen zijn er goed afgekomen, doordien hy een bril droeg. Deze is echter tot gruis geslagen. Als een bijzonderheid wordt ons uit Bath gemelddat bij de gisteren plaats gehad hebbende loting voor de nationale militiede jongste zoon van den heer D. W. even als vroeger zijne vyf oudere broeders, een vrij nommer uit de bus haalde. De heeren jhr. mr. J. K. J. de Jonge, O. baron van Wassenaar van Catwijck, J. D. Fran sen van de Putte, M. H. Jansen en E. R. Koole mans Beijnen hebben zich tot eene commissie ge vormd voor de voorbereiding van het plan om een gedenksteen te plaatsen op Nova-Zemblaop de plek waar Barendsz en Heemskerk en hunne lotgenooten overwinterden. Men wenscht een klein vaartuig met kloeke bemanning uit te zenden, ten einde op de voornaamste plaatsen, door de Nederlanders weleer in de Poolstreken ontdekt, doch waarvan de Nederlandsehe namen hoe langer hoe meer door vreemde benamingen van later tyd op de kaarten worden verdrongenCairns of wei nig kostbare gedenksteenen met eenvoudige opschrif ten voorzien, op te richten, aanwijzende den tyd der ontdekking en den naam der Nederlandsehe ontdekkers. In een porseleinmagazijn te Arnhem ontstond Donderdag avond door het omvallen eener petro leumlamp een begin van brand, welke men door het werpen van water zoodanig verergerde, dat de vlammen zich reeds aan een belendend vertrek hadden medegedeeld. Door tusschenkomst der buren en het opwerpen van kleederen slaagde men er evenwel in, den voortgang van den brand te stuiten. Zij, die in de nabijheid van een tapperij wo nen, weten welk publiek er hoofdzakelijk gebruik van maaktde geringe man. De inkomsten van een tapper worden in den regel bij drie of vijf eenten te gelijk ontvangen. Nochtans vonden een paar dieven, die dezer dagen bij een tapper in de Batavierstraat te Amsterdam inbraken, eene som van ruim duizefid gulden aan bankpapier. Het is niet waarschijnlijk, dat de houder van de her berg zyn geheele vermogen zoo gemakkelyk binnen het bereik van dieven liet; maar in hoeveel of liever hoe weinig dagen zal dan die som zijn in gebracht? Dit is misschien na te gaan, maar niet na te gaan is wat door die som onthouden werd aan de huisgezinnen, wier kostwinners daarvoor jenever kochten. (Arnh. Ct.) De zangvereeniging „Concordia" te Overslag heeft besloten op Zondag 27 Mei a. een festival voor zang, harmonie en fanfaren te geven. Dit plan vindt algemeen medewerking. Volgens een telegram van den onderkoning van Engelsch Iadië is de toestand van de door hongersnood bezochte streken nog weinig veran derd, hoewel in Madras 32,000 en in Bombay 41,000 personen minder werden ondersteund. Waar schijnlijk tengevolge van den levendigen invoer dalen de prijzen in Madrassterker dan in Bom bay. Het vee leeft nog, doch men verwacht groote sterfte er onder indien het niet spoedig

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2