BUITENLAND. Advertentiën. Jacobus Moleschott. Algemeen Overzicht, Zeetijdi n ge n. Handelsberichten. Graanmarkten enz, - Oliissiitjjssclre IJmtMssbmJi, A. MEIJERS EN 0°., met Bijkantoor Middelburg. Twee parlementaire redevoeringen gisteren en eergisteren uitgesproken loopen ten aanzien van den verderen gang der Oostersche quaestie nog al uiteen, en toch is misschien het gevoelen van hen die ze uitspraken niet zoo tegenstrijdig al's oogen- schijnlijk het geval is. Laat ons in de eerste plaats hcoren wat keizer Wilhelm tot de afgevaardigden van het Duitsche rijk zegtdie gisteren weder zijn bijeengekomen. „Duitsehland is minder dan andere landen bloot gesteld aan de gevaren der Oostersche crisis. De Duitsche politiek is trouw gebleven aan de begin selen die haar sedert het begin van de in het Oosten gerezen moeilijkheden hebben geleid. Hoewel de Porte niet heeft willen toestemmen in de concessies die de mogendheden hebben ge vraagd heeft de conferentie echter ten gevolge gehad dat de Christelijke mogendheden elkander verstaan over de waarborgen die aan de Porte moeten worden gevraagd, en dat de hoop op de handhaving van den vrede tusschen de mogend heden, voor het geval de Porte besluit de her vormingen niet in te voerenzekerder is. „Indien de onderhandelingen, die tusschen Turkije en de vorstendommen Servië en Montenegro zijn aangeknoopt, niet het gevolg mochten hebben dat men wenscht, zou de Duitsche regeering evenwel voortgaan in deze quaestie waarin de Duitsche belangen haar geen bepaalde gedragslijn voor schrijven al haar invloed aan te wenden om de Turksche Christenen te beschermen en den Euro- peeschen vrede, alsmede de goede betrekkingen van Duitsehland met de bondgenooten en bevriende mogendheden te handhaven." Ten aanzien van de binnenlandsehe aangelegen heden werden in de troonrede verscheidene wets ontwerpen aangekondigd, o. a. betreffende den zetel van het rijks gerechtshof en op de patenten. Pijnlijk is het inderdaad den keizer van het grootste en machtigste rijk van Europa openlijk te hooren klagen over den ongunstigen toestand waarin handel en nijverheid verkeeren. Hij ge looft niet dat de binnenlandsehe politieke toestand van het rijk veel daartoe bijdraagt en verklaarde ten slottedat de organisatie van het rijk en de gezonde beginselen van de publieke opinie een hecht bolwerk opleveren tegen de gevaren die uit anarchische neigingen zouden kunnen voort vloeien. Keizer Wilhelm en zijne raadslieden hebben weder het gemakkelijkste middel gekozen om zich van een moeilijke zaak af te maken. Zij zien wel de ellende waaronder de natie gebukt gaat, met vrees denken zij reeds aan de gevolgen van dien voort- durenden achteruitgang en misschien ook weten zij zeer goed waar voornamelijk de schoen wringt, doch zooveel hebben zij wel van de clericale poli tiek geleerd, dat het zeer gemakkelijk is te zeggen: non possumus en tevens de schuld van zich af te werpen op hen die veel minder schuldig zijn. Om echter tot de Oostersche politiek terug te keeren wijzen we er op, dat de keizer dus nog altijd hoop koestert dat de vrede tusschen de „mogendheden" zal behouden blijven, zelfs in het geval de Porte de hervormingen niet mocht uit voeren. Welke beteekenis echter hecht de keizer hier aan „mogendheden"? In verband met hetgeen even te voren is gezegd, omtrent de „eischen door de mogendheden" gedaan en de overeenstemming tusschen de „Christelijke mogendheden" komt het ons voor dat keizer Wilhelm hier heeft bedoeld de gerandeerende mogendheden, zoodat zeer goed de oorlog kan uitbreken tusschen de Porte en een hunner, terwijl de vrede tusschen hen onderling gehandhaafd blijft. Op deze wijze opgevat is er meer overeen stemming tusschen de rede van keizer Wilhelm en de andere boven bedoeld, die van den Griek- schen president-minister Comoundouros. In het parlement te Athene kwam nl. eergisten in behan deling een wetsontwerp op de reeruteering, waar bij o. a. de plaatsvervanging zal worden afge schaft. Ter verdediging zeide de eerste minister o. a. „Wij moeten ons gereed maken tegen de maand Mei. Gij moet offers brengen, want onze eer kan evenals in 1868 in gevaar komen. Wij moeten onze rechten verzekeren en verdedigen. Het is ons niet om veroveringen te doen, maar wij verlangen niet beneden Montenegro, Servie of andere kleine staten te worden gesteld. Wij zullen niet gedoogen dat de vreemdelingen zeggen dat koning George geen sympathie geniet. Het denk beeld van het vaderland is een heilig denkbeeld." Indien deze woorden de volle overtuiging van het Grieksche kabinet uitdrukken dan is het duidelijk dat dit het uitbreken van den oorlog tusschen Rusland en Turkije spoedig te gemoet ziet, maar het zou ook wel kunnen gebeuren dat het zich wat sterk heeft uitgelaten om ter verkrijging van het verlangde een krachtigen invloed op de vertegenwoordiging uit te oefenen. Gedeeltelijk in overeenstemming met de woorden van keizer Wiihelm is het gesprokene door lord Salisbury op een banket hem door de Londensche kamers van koophandel aangeboden. Do conferentie, zeide hij, moet men uit twee gezichtspunten be oordeel»; zoo zij niet heeft gestrekt om onder de Turken meer eenheid te bevorderen heeft zij er, naar hij hoopt, toch toe geleid om alle mis verstand tusschen de groote mogendheden uit te wisschen en tusschen haar, die slechts tijdelijk door argwaan en wantrouwen van elkander ver wijderd waren, een voortdurende overeenstemming te vestigen. Zoowel in het hooger- als in het lagerhuis werden gisteren weder interpellaties betreffende het Oosten tot de regeering gericht, die echter voor zooveel uit de telegraphische berichten valt op te maken weinig belangrijks opleverden. Lord Beaconsfieid verzekerde op een vraag van lord Roseberry dat hij weldra een voorstel hoopt te doeu tot vermin dering van het aantal Engelsche consuls in Turkije. Omtrent de vredesonderhandelingen wordt gemeld, dat de prins van Montenegro eischt den afstand van grondgebied zooals in de conferentie is aan gegeven. Daarenboven verlangt hij twee versterkte eilanden in het meer van Scutari, de haven Spizza, de vrije vaart op het meer van Scutari en de landtong van Boyana tot aan zee. Daarenboven verlangt hij dat de diplomatieke betrekkingen met Turkije rechtstreeks zullen worden hersteld door diplomatieke agenten die in de beide hoofd steden zullen zetelen. Van zijn zijde biedt hij aan in 12 jaren de waarde van alle vestingwerken en open bare gebouwen te betalen in de aan hem af te stane landstreken gelegen, alle gevluchte Herzegowiners, die hij op 90,000 schat, te doen terügkeeren, onder voorwaarde echter dat de Porte hun volkomen amnestie verleent, hun tot den volgenden oogst voeding zal verschaffen en hun de middelen zal schenken om hun huizen en kerken te herstellen en hun gronden te bebouwen. Als hun dit werke lijk wordt verleend en verzekerd, dan zal prins Nicolaas waarschijnlijk wel niet veel moeite hebben om hen tot terügkeeren te bewegen. Oostenrijk zal officieel deelnemen aan de Parij- sche tentoonstelling van 1878, want ook het hee renhuis heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan het crediet van 600,000 florijnen door de regeering ten behoeve van die deelneming aange vraagd. In de Fransche kamer van afgevaardigden werd gisteren de behandeling van het wetsontwerp op de militaire requisities ten einde gebracht, hetwelk werd aangenomen, waarna een voorstel van den heer Cuneo d'Ornano dat door de regeering een verslag zou worden uitgegeven van de handelingen der generale raden met 215 tegen 180 stemmen werd verworpen. De kamer van afgevaardigden der Vereenigde staten heeft besloten de stemming van Nevada goed te keuren.Vervolgens hebben beide kamers in vereenigde zitting de verkiezingen van verschil lende staten in alphabetische orde tot Orégou goedgekeurd. De rapporten betreffende de verkie zing in dien staat zijn in handen gesteld van het verkiezingscomité. De Illustration Italienne bevat de portretten en levensschetsen van eenige der nieuwbenoemde se natoren, o. a. van onzen landgenoot Jacobus Moleschott. Van dezen beroemden geneeskundige en physio- loog, die te 's Hertogeubosch is geboren, zegt het blad het volgende: Hij volbracht zijn voorbereidende (lieeali) stu diën te Kleef in Rijn-Pruisen, en bezocht daarna de hoogeschool te Heidelberg; hij had het geluk leermeesters te hebben, die meestal tot de beroemd- sten in hun vak behoorden, zooals: Tiedemann, Gmelin, Bischoff, Hinle, Chelius en Naegele. In 1844, toen hij nog student was, werd zijn critisch werk over de leer van Liebig omtrent de voeding der planten door de Teylerssociëteit te Haarlem met een gouden penning bekroond; deze eer deed hem de achting van dien beroemden, doch vrij afgunstigen geleerde verwerven. Hij ving zijne praktijk als geneeskundige, waar aan hij zich met liefde wijdde, in zijn vaderland te Utrecht aan. Aldaar verbleef hij slechts 2jaar, daar hij behoefte gevoelde aan een ruimere weten schappelijke atmosfeer. In 1847 keerde hij naar Heidelberg terug, gaf daar als privaat docent gedurende zeven jaar on derwijs in de biologische wetenschappen, de an thropologic daaronder begrepen, en had de voldoe ning zijne lessen druk bezocht te zien door studenten van alle faculteiten. Het succes, dat zijn vrij onderwijs verwierf, joeg der reactionaire partij schrik aanhij kwam daar door in botsing met het Badensche ministerie en dit deed hem in 1854 besluiten zijne lessen te staken, daar het hem toescheen dat vrij onderwijs niet langer mogelijk was. Hij bleef toen in zijn laboratorium werkzaam en verrichtte aldaar tal van liistologisehe, chemische en pliysiologische proefnemingen. Zwitserland, dat sedert de stichting van de hoogescholen te Bern en Zurich zijne hoogleeraren dikwijls onder de liberalen van Duitsehland koos, riep hem tegen het einde van 1855 te Ziirich om den leerstoel in de physiologie in te nemen, welke opengevallen was door het vertrek van den be roemden Ludwig. In 1861 noodigde de Italiaansche minister de Sanctis Moleschott uit, zich met het onderwijs in de physiologie te Turijn te belasten. Toen de geleerde daar kwam, meende hij eerst zijne lessen in het Latijn te kunnen geven, maar men verhaalt dat hij toen in 50 dagen zich reeds zoover in dc Italiaansche taal geoefend had, dat hij zijn onderwijs in de landstaal aanvangen kon. Thans heeft hij de taal van zijn nieuw vaderland zoo lief gekregen dat hij, zonder eenige fout te begaan, fragmenten uit de vier dichters en Maehi- avelli aanhaalt. De academie van wetenschappen nam hem in 1863 in haar boezem op, het Italiaansche burger recht was hem kort te voren bij koninklijk besluit geschonken en dit werd nog in 1866 door het parlement bevestigd en uitgebreid. Ofschoon Moleschott groote zorg aan de lijdende menschheid bleef wijden, hield hij zich vooral met het onderwijs in de physiologie in hare gansche uitgebreidheid bezig. Zijne lessen verdeelen zich stelselmatig over de embryologie, de histologie, het chemisch en physisch gedeelte der biologie en de ontleding der levende wezens (vivisectie). Onder de boeken, door Moleschott geschreven, werd de korte verhandeling „Over de Voeding" in de voornaamste Europeesche talen, de Russische en Spaansche taal niet uitgezonderd, overgezet: terwijl het werk, dat hem nog meer roem ver schafte, „Over de eirculatie des levens", (Der Kreislauf des Lebens) reeds de eer genoot van vijf uitgaven in het Duitsch, van eene uitmuntende vertaling in het Fransch (door doctor Gazelles), van eene in het Italiaansoh door professor Cesare Lombrose, terwijl het ook in de Russische taal reeds twee verschillende uitgaven beleefd heeft. In 1867 kreeg Moleschott het vleiend aanbod van zijn vaderland om aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam den leerstoel in de physiologie te komen innemen. Hoe aangenaam deze uitnoodiging hem ook ware, was hij aan zijn aangenomen va derland reeds zoo zeer gehecht, dat hij zijn vast besluit te kennen gaf om daaraan het overige van zijn leven en werken te wijden. De zwaarlijvige, blonde Hollander is thans Ita- liaansch professor, Italiaansch burger en Italiaansch wetgever. Zeker een zeldzaam voorkomend geval. Bovendien is Moleschott in zijne vrije uren een bekwaam pianist en een alleraangenaamst man in de samenleving. Yan hier naar Vlissingen vertrokken het fregat schip Erasmus, gezagv. Schreuder en het drie mastschip Philips van IMarnix, gezagv. Prins, beide geladen met stukgoederen met bestemming naar Indië. Dinsdag avond is, tengevolge der stormen uit het Noordwesten de Engelsche bark Eliza Lauchlan van Yarmouth, gezagv. Félips, vrij gehavend op het Kadzandsche strand geworpen, en wel zoo hoog, dat men er aan twijfelt of het schip nog zal kun tien vlot gebracht worden. Onder een aantal schepen die gisteren van Vlissingen naar zee zeilden, behoorde ook de En gelsche barge Fleetwing van Antwerpen naar Harwich bestemd. Dit vaartuig schijnt buiten lek gesprongen en dientengevolge ^omgeslagen te zijn. De opvarenden zijn door andere vaartuigen geluk kig alle gered en te Vlissingen aangekomen. Gent 23 Februari. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 28.75; rogge ad 100 kilo fr. 20.50; gerst ff. haver fr. 21.25 boekweit fr. 17.50paar- denboonen fr. 19.25koolzaad fr. 45.lijnzaad fr# 34.lijnkoeken fr. 27.50; koolzaadkoe ken fr. 22.50; boter fr. 3.60 per kilogrameieren fr. 2.25 per 26 stuks. Vlissingen 23 Februari. Boter per kilogram 1.50 a f 1.35. Eieren f 4.20 per 104 stuks. Middelburg, 23 Februari. Raapolie 38$. Patent olie 40$. Lijnolie f 30. Amsterdam, 23 Februari. Raapolie op zes weken f 41$. Lijnolie f 28$. i*r||K©ai va» Eilectco. Amsterdam, 22 Feb. 23 Feb. KTeélcrl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 64$ 64$ Certific, dito dito3 76$ 76)$ dito dito dito4 100$ 1001 Aand. Handelmaatschappij 5 103$ 103$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 98 Loten stad Rotterdam. 3 100 101$ dito dito Amsterdam.. 3 100Ï 101$ België. Cort. bij Rothschild. 2j pet. Ifa-ankrSJk. Inschrijvingen 3 Inschrijvingen5 102$ Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 96$ 96$ Certific. Inser. 5e serie 5 68$ Obl.Hope&CM8556eserie. 5 „81$ 81$ dito 1000 18645 „90$ 91$ dito L. 100 18725 81-ft 81$ dito L. 100 18735 81$ 81$$ Loten 18645 f 282$ Loten 1866 5 285 Obl. Hope G°. Leen. 1860. 4$ pet. 81$ 81$ Certific. dito.4 67$ 67$ Inscr. S tieglitz C°. 2" a 4 L. 4 67 67$ Obligatiën 1867—694 71A 71$$ Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 252$ 253 Oblig. dito4$ pet. 80$ dito dito4 f 188$ Aand. Kiew-BreSt5 89$ dito Baltische spoorweg .3 118 119 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 88$ dito dito Jelez-Griasi.5 220 dito dito Jelez Orel 5 pet. 87$ 87$ dito dito Charkow Azow 5 80$ 80$ Polen. Schatkistobügatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg4 dito dito Weenen 5 Oostenrfjk Obligatie metal, in zilver Januari/Juli 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei,/Nov.. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 1860..5 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljet!. 6 Oblig. Tbeiss spoorweg. 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl.. 3 Oblig. Binnenlandsehe. 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 Obligatiën 18696 Egypte. Obl. 18687 Obl. 1873 7 Amerlka.Obl.Ver. Stat. 1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam. Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Certific. Chic. N. W7 Oblig. Madison Ext. 7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl.St.Paul&Pac.Spw.l"sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 18634$ Obl. 18655 pet. f - 56$ 106$ 107 pet. 54$ 54$ a 54 53$$ a Ö0A 50 50$ 812 806 a 539 538 132 132 pet. a 62$ 62$ 103$ 103$ pet. 11$ HA a 12 11$ a 52$ 52$ a Hi 11$ 31$ pet a 45$ 45 a 104$ 104$ a 100$ 100$ 49 a 92$ a 99$ 99$ a 49$ 49$ 88 a 82$ 82$ a 81$ 81$ a 96$ 96$ it 38$ 94 Prj]zen van coupons. Amsterdam, 23 Februari. Metall. f 20.17$dito zilver 22.85Div. Eng. per J0 f 11.82$ Eng. Portugal per f Spaansche piasters f.57$; Amerikaanscbedollars (ingoud) 2.45$. Amsterdam, 22 Februari. Metall. f 20.22$; dito zilver 22.85; Div. Eng. per f 11.82$; Eng. Rassen per 11.82$; Eng. Portugal per Frans, f 47.55Belg. 47.55Pruis. 58.45 Hamb. Russen fRussen in Z. R. 29$ Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. f Spaan sche piasters .58Spaansche binnenlandsehe fAmerikaansche dollars 2.45$papier 2.26$ Ondertrouwd A. VAN DER WEELE en A. M. VAN HEUVEN. Middelburg, 23 Februari 1877. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een Jongen C. J. H. VAN TRIGT— Fischer. Middelburg, 23 Februari 1877. Heden overleed mijn geliefde vader de heer D. JERAS, oud-Hoofdambtenaar ter Provinciale Griffie van Zeeland, Ridder der orde van de Eikenkroon, in den leeftijd van 74 jaren, diep betreurd door mij, zijnen broeder en verdere betrekkingen. Middelburg, 23 Februari 1877. M. C. JERAS. Voor de armen te Arnemuiden is heden bij den heer P. M. DE LIGNY nog ontvangen, eene gift van S. A. bestaande uit drie muntbiljetten, ieder a f 10, f 30. Middelburg, 22 Februari 1877. Groote en kleine kapitalen ziju be schikbaar als Hypotheek op Land en op Gebouwen, ten kantore van J. A. TAK C°, Agenten van de Rotterdamsehe Hypotheekbank. Belast zich met de inlevering van Obligatiën binnen- en buitenland Spanje, alsook met de op zending ter conversie der Obligatiën Egypte 1868 1873. De ondergeteekende, hare zaak als herber gierster en vracktrjjdster aan W. BROEK HOVEN overgedragen hebbende, betuigt bij deze haren dank voor de gunst, welke zij daarin beeft mogen ondervinden. Camperland, 23 Februari 1877. Wed. J. BOOT. De ondergeteekende, de zaak van herbergier en vrachtrijder van de weduwe BOOT over genomen hebbende, beveelt zich in de gunst van het geëerde publiek aan, belovende eene prompte en civiele bediening. Camperland, 23 Februari 1877. W. BROEKHOVEN. De Notaris WOUTERSEN waarschuwt de koopers in dc houtvelllngen op de bui tenplaats ST. JAN TEN HEERE gehouden den 4en en 27en December 1876, die aan hunne verplichtingen omtrent de wegvoering van bun houtgewas alsnog in gebreke zijn, om daaraan ten spoedigste te voldoen, of wel voor zooveel de toestand van liet terrein die wegvoering bezwaar lijk maakt, bun gekocht hout op door den ver- kooper aan te wijzen stapelplaats op te leggen,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3