Telegraphische berichten, Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. Het vee-vervoer naar Engeland- rle van toelichting, dat dit slechts zeldzame ge vallen z§n. Maar die gevallen zijn niet zoo zeld zaam. Zelfs in Walcheren zijn er gemeenten waar geen belastingen betaald worden. Van verplichte schoolgeldheffing is het natuurlijk gevolg, dat in onderscheidene gemeenten uitgaven, die niets met het onderwijs te maken hebben, zelfs uitgaven van luxe, zullen betaald worden door de ouders wier kindereu schoolgaan. De beraadslaging over art. 42 wordt alsnu ge sloten en op voorstel van den voorzitter ^besloten als conclusie aan te nemen„dat het departement de bedoelde bepaling afkeurenswaard acht." Thans was aan de orde de bespreking van art. 16 van het ontwerp, luidende: „In elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven in een voor de bevolking en de behoefte voldoend getal scholen, toegankelijk voor alle kinderen, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid, die den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. „Ter bevordering van de behoefte, in de vorige zinsnede bedoeld, wordt onderzocht of en in hoe. verre door anderen dan de gemeente voor voldoend schoolonderwijs wordt gezorgd. „Het onderwijs omvat, enz." De heer mT. Gr. A. Fokker achtte discussie over 'dit artikel onnoodig, na het straks door den heer Pieké aangetoonde dat het in strijd is met art. 194 der grondwet. De minister heeft in zijne zeer spitsvondige redeneering omtrent dit artikel over het hoofd gezien dat in de 3e alinea van art. 194 der grondwet staat, dat „overal" in het rijk van over heidswege voldoend openbaar lager onderwijs zal gegeven worden. Aan dit voorschrift nu wordt niet voldaan als er gemeenten in ons land zijn die geen inrichting voor openbaar onderwijs heb ben. Overal beteekent zonder onder scheid, en daarmede is het denkbeeld van den minister geheel in strijd. De heer J. J. H. Doorenbos merkte op, dat in de practijk nog al gezondigd wordt tegen het voorschrift van art. 194 der grondwet. Er zijn gemeenten, die tien a twaalf dorpen omvatten, doch slechts een enkele openbare school bezitten. Zijns inziens wil de minister nu door dit art. 16 van bet wetsontwerp wettig maken wat nu nog onwettig geschiedt. Toch is ook hij tegen dit artikel, om dat het in strijd is met het meergenoemde artikel der grondwet. Op eene vraag van dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen omtrent de juiste beteekenis van bedoeld grond wetsartikel, merkt de heer G. A. Fokker op, dat het geval misschien denkbaar is dat in eene ge meente alle ouders onderwijs in kerkelijke rich ting verlangen. Zelfs in dat geval zou echter aan het grondwettig voorschrift voldaan en van over heidswege gelegenheid tot het ontvangen van het openbaar onderwijs gegeven moeten worden, daar immers ieder oogenblik inwoners van andere denk wijze zich in de gemeente kunnen vestigen of de denkwijze der aldaar gevestigde wijziging kan ondergaan. In Friesland vindt men echter gemeenten die 28 dorpen, gehuchten of buurten omvatten. Nu zou het alleen de vraag kunnen zijn, of ieder van die 28 dorpen eene openbare school zou behooren te bezitten. Hieromtrent zal op bijzondere omstan digheden moeten gelet worden. De heer Pické wees in verband tot deze opmer king er nog op, dat iedere gemeente ook verplicht i3 eene begraafplaats te hebben, zelfs dan al wordt er geen gebruik van gemaakt. Zoo zou het ook met de openbare scholen moeten zijn. Aisnu wordt bij acclamatie besloten om namens het departement als gevoelen uit te spreken „dat art. 16 alinea 2 van het ontwerp in strijd is met art. 194 der grondwet." De ongunstige weersgesteldheid was oorzaak dat heden middag de voorgenomen parade van het garnizoen en de inspectie der schutterij, ter eere Ëoofdstuk XIII. BIJ 't STÜKRELICHÏ. „Hebt ge een oogenblikje voor mij, Frank?" vroeg Edina. „Vijftig oogenblikjes, als 't noodig is," was het antwoord op den gewonen gullen toon; „kom maar binnen." De dag liep ten einde en Edina had nog geen gelegenheid gevonden, om Frank alleen te spreken. Het geheim, dat zij dien morgen onverwacht had leèren kennen, vervulde hare geheele ziel. Er kennis van te dragen en Frank daarvan onkundig te laten, was haar onmogelijk. Vertellen moest zij het hem, en wel hoe eer hoe beter. Na de thee had hij met den dokter tot den donker zit ten praten, en daarna moest hij nog een patient, die met de koorts lag, in de Eenzame Rij gaan bezoeken. Toen hij naar hoven ging om een anderen jas aan te trekken, dacht Edina dat dit nu eene geschikte gelegenheid zou zijn en was zij hem gevolgd. Wjj zagen hoe hij haar ontving. Vlug in al zyue manieren had hij reeds zijn jas uitgetrokken en den ouden van den knop genomen waaraan die hing. Edina zette zieh nu bij de tafel neêr. „Frank," begon zij op zachten toon, want het hinderde haar inderdaad dat zij moest spreken, „ik ben dezeu morgen even na achten toevallig in de kerk geweest enheb u daar gezien." „Werkelijk?" riep hij uit, en bleef met den van den 60en jaardag van Z. M. den koning", geen voortgang hebben gehad. Overigens werd deze feestelijke gebeurtenis alhier op de gewone wijze herdacht door het uitsteken van vlaggen, bespeliug vau het carillon, een mili tair assaut in de kazerne, onthaal van de ver pleegden in de gestichten enz. Daar het weder na den middag was opgeklaard werden voor het gebouw van den commissaris des konings iu de Abdij door het muziekkorps der schutterij eenige muziekstukken uitgevoerd. De leden der sociëteit van het kader schutterij onder de zinspreuk „Door de wapens vrienden," die zich heden avond aan een gemeenschappelijk souper vereenigen, hebben aan den vorstelijken jubilaris het volgende telegram gezonden: „Aan Z. M. den koning. „De leden der sociëteit uit het kader der dd. schutterij te Middelburg, onder de zinspreuk „Door de wapens vrienden," hebben de eer uwe majesteit hartelijk geluk te wenschen met hoogst- deszelfs 60en jaardag. „Namens het bestuur der sociëteit, „(Get). J. H. van de Putte, President." In de Weser Zeitung leest men: Een tarief voor extra-treinen voor het vervoer van steenkolen en cokes uit het Westfaalsche steenkolengebied naar de zeehaven Vlissingen, waarover reeds sedert eenigen tijd onderhandelingen waren aangeknoopt, is zoo even openbaar gemaakt. Het nieuwe tarief onderscheidt zich vau de in den laatsten tijd voor andere zeeplaatsen vastge stelde tarieven daardoor, dat door dit tarief het vervoer naar Vlissingen voor de drie in voornoemd kolengebied loopende spoorwegen naar denzelfden maatstaf geregeld is. In de betrokken streken zal men dit voorrecht als een vooruitgang in het tariefwezen begroeten, ofschoon het van den ande ren kant jammer is, dat de spoorwegen de vracht prijzen niet volgens het voorstel van het comité voor den steenkolen-uitvoer 6J Mark per 10000 kilo lager hebben gesteld. De kamer van koophandel te 's Gravenhage heeft besloten burgemeester en wethouders dier gemeente te adviseeren dat het haar wensehelijk voorkomt dat het gemeentebestuur zijne instem ming betuige met het adres, door den gemeenteraad van Goes, aan den minister van biunenlandsche zaken ingediend om op het overnemen door den staat der spoorweglij nen RoosendaalBreda en RoosendaalMoerdijk aan te dringen. De Staats-courant van 18 en 19 dezer bevat het koninklijk besluit vau den 14e>> dézer, waarbij ter aanmoediging en belooning van langdurige ijverige en trouwe diensten van mindere geëmploieerden, werklieden en bedienden, werkzaam bij inrichtin gen van 's rijks zee- en landmacht, onderschei- dingsteekenen (bronzen, zilveren en gouden medailles) ingesteld en gratificatiën geschonken worden. In de Staats-courant van 18 en 19 dezer komt weder een nominatieve opgave voor van Europee- sche militairen, overleden na evacuatie uit Atchin, voor zoover daaromtrent tot 13 Januari jl. bij het departement van oorlog in Nederlandsch-Indië be richt was bekomen, te wetenA. van Hest, gebo ren te UdenhoutJ. de Backer, geb. te Brussel J. Hellings, geb. te Berchem, allen fuseliers; P. van Leeuwen, geb. te Rotterdam, cavalerist; R. Jansen, geboren te RenkumG. Schunrhof, geb. te Weerselo, en P. J. Sommerain, geb. te Bastonge, allen fuseliers. In het bij de Staats-courant van 18 en 19 dezer behoorende tweede bijvoegsel zijn opgenomen de jas half aangetrokken staan. „Enhebt ge ook nog iets anders gezien „Ik geloof, Frank, dat ik alles gezien heb wat er te zien was. Ik zag u met Margaret St. Clare voor het altaar staan, terwijl mijnheer Bockup u trouwde." „Hoe is 't mogelijk!" riep hij met eene verba zende kalmte en gelijkmoedigheid uit. „Eu stondt ge niet verwonderd, Edina?" „Verwonderd, en nog heel wat meer. Ik was ontsteld en bedroefd." „En wat bracht u zoo vroeg in de kerk, Edina „Het toeval zou men kunnen zeggen, ofschoon ge weet, dat ik tot de menschen behoor die aan geen toeval gelooven. Ik zocht juffrouw Trim, maar vond haar huis gesloten, zoodat ik dacht, dat zij in do kerk aan 't schoonmaken was. O, Frank, hoe hebt ge iets zoo verschrikkelijk onvoorzichtigs kunnen doen?" „Wel, dat weet ik zelf bijna niet, Edina. Ge moet er mij maar niet te hard over vallen." „Ik heb geen recht, om u hard te vallen," gaf zij ten antwoord, „en dat zou ook geen nut meer hebben, nu de daad verricht is. Evenwel moet ik u zeggen, dat het een zeer verkeerde stap was, een onbeschrijfelijk onvoorzichtige stap, en dat moet gij zelf ook wel geweten hebben. Ik zou het nooit van Margaret St. Clare hebben gedacht." Wordt vervolgd). statuten van de Coöperatieve winkel vereeniging „Kinderdijk" te Nieuw-Lekkerland, en van de Coöperatieve vereeniging tot het verschaffen van woningen voor ambtenaren en daaraan gelijk staanden stand, te Haarlem. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken van 17 Februari zijn benoemd tot leden van het uitvoerend eomitê, bedoeld sub 3 van het koninklijk besluit van 27 Januari jl., n° 11, behelzende de benoeming van de Nederlaudsche hoofdcommissie voor de internationale tentoon stelling te Parijs in 1878, Jac. P. R. Galesloot, L. A. H. Hartogh, dr. W. J. A. Jonckbloet, Her man F. C. ten Kate, L. C. van Kerkwijk, d'. L. Mulder en P. Stortenbekertot secretaris der hoofdcommissie het lidjl1. W. J. A. Jonckbloet en tot penningmeester het lid dr. L. Mulder. {Staats-courant.) Gedeputeerde staten van Noord-Brabant heb ben de besturen der waterschappen aangeschreven om zorg te drageu dat op de meest zwakke en meest bedreigde punten der dijken de noodige materialen aanwezig zijn, om bij onverhoopt gevaar ter voorkoming van doorbraken te kunnen dienen, en verder alles voor te bereidenwat vereiseht wordt om de dijkposten bij noodzakelijkheid onverwijld te kunnen doen betrekken. De stations langs de Maas van Cuyk tot Wou- driehem zijn reeds door de ambtenaren van den waterstaat betrokken. Het steeds hooger stijgende water maakte het instellen der buitengewone rivier correspondentie noodzakelijk. De berichten omtrent den toestand der dijken in Noord Brabant luiden overigens gunstig. Z. M. heeft benoemd tot ridder 3e klasse van den Gouden Leeuw van Nassau den luitenant ko lonel C. H. F. Graaf Du Monceau, adjudant en particulier secretaris des konings. Benoemd tot ridders der orde van^den Neder- landschen leeuw de heer J. G. Matthes, directeur van het entrepot-dok te Amsterdam en mT, I. J. Rahusen, secretaris der commissie voor de Rijn vaart te Amsterdam. Door den groothertog van Luxemburg zijn in de orde van de Eikenkroon benoemd tot officieren: de luitenant kolonel van den geneeskundigen dienst R. van Raalten," de kapitein bij den staf C. L. W. Moorrees, de ritmeester bij den staf der cava lerie jonkheer L. J. H. Teding van Berkhout, de eervol ontslagen kapitein der infanterie M. H. Cuytenbronwer, de kapitein-luitenants ter zee E.' L. baron van Heeckeren van Waliën en H. D. Guijot, de luitenant ter zee le klasse G. Kruijs en de officier van gezondheid bij de marine C. H. Schröder; tot ridders: de le luitenants der infaDterie J. J. E. Franken en W. A. F. de Meester, de le luite nant der mariniers C. J. Visser en de officier van gezondheid bij dat korps A. Peters; tot kommandeur J. J. de Watstein Pfister, lid van de algemeene rekenkamer en tot grootofficier mr. Dnllert, voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal. Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden is benoemd tot geheraal-majoor bij den grooten staf en tot schout bij nacht a la suite. tweede kamer. De overeenkomst betreffende de Pruisische kanaalverbindingen is heden met 55 tegen 3 stem men aangenomen. Na de bekrachtiging daarvan zullen de noodige concessien voor de uitvoering worden verleend. De heer Fabius interpelleerde daarna de regee ring betreffende Curasao. De minister van kolo niën deelde mede dat vóór het ontslag van den gouverneur Wagner aan de regeering bekend was, dat de uitvoer van krijgsbenoodigdheden uit Curasao werkelijk toegelaten werd, doch de gou verneur was daartoe bevoegd krachtens do be- staando bepalingen en dewijl niet juist gebleken was uit de waarschuwing van den handelsagent te Curasao, dat de wapenen niet bestemd waren voor Haïti, werwaarts het vervoer plaats had. De minister van buitenlandsche zaken verklaar de dat de regeering van Venezuela welden invoer belemmerd, doch geen nieuwe havens gesloten had. De minister waarschuwde tegen overdreven pole miek enz. ten gunste van Venezuela. De heer Fabius drong sterk aan op het bepaald verbieden van den invoer van oorlogsbehoeften in Curasao, waardoor de uitvoer van zelf onmoge lijk zou worden. De volgende week worden de rechterlijke wet ten aan de orde gesteld. stoomwezen. Benoemd tot tijdelijk aspirant ingenieur voor het stoomwezen, de opzichter le kl. voor het stoomwezen H. W. E. Struve; tot op zichter le kl. voor het stoomwezen, de opzichter 2e kl. J. G. de Vries Robbé, en tot opzichter 2' kl. voor het stoomwezen E. J. Smits, te Kra* lingen. rijks-gebouwen. Benoemd tot opzichter over de rijks gebouwen onder beheer van het departement van financiën: in de provinciën Zuid-Holland en Zeeland, standplaats Rotterdam, W. C. van Goor, thans opzichter over de gebouwen van het do mein enz. aldaar; in de provinciën Noord-Holland en Utrecht, standplaats Amsterdam, C. D. Wijn- dels de Jongh, te Amsterdam. staatscommissie*-. Benoemd tot leden der per manente militaire spoorweg-commissiea P. C. Beelenkamp, hoofdinspecteur der beweging bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappijb J. Verloop Cz., ingenieur bij de Nederlandsche Rijn spoorwegmaatschappij e J. W. H. Conrad, inge nieur-werktuigkundige, chef van den loopenden dienst bij de Nederlandsche centraalspoorweg- maatschappij, en d m'. H. M. A. baron van der Goes, chef van het mouvement bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen Toen vóór een paar jaren door de Maatschappij tot nut van 't algemeen bij hare afdeelingen werd aangedrongen op het oprichten vau schoolspaar- banken, om zóo reeds vroeg de kinderen aan spa ren te gewennen, hebben slechts weinige departe menten een poging aangewend om deze zaak tot stand te brengen. In de gemeente Abbekerk echter heeft men het beproefd en is die poging met zulk een gunstigen uitslag bekroond, dat aan het einde van het 2e boekjaar van de 138 kinderen die de openbare school bezochten 130 daaraan deelnamen. Gedu rende die twee jaren was door hen ingelegd 900, eene som, die voorzeker groot mag genoemd wor den, als men bedenkt, hoe zij geheel uit spaarcon- ten is bijeengebracht. NB. Ct.) Aan den kerkeraad te Amsterdam is, blijkens een bericht in den Standaard, door den predikant van Ronkel een gemotiveerd voorstel ingediend, om zoodanige door hem bepaald aangegeven maatregelen te nemen, dat de sakrameuten niet meer kunnen worden bediend door moderne pre dikanten. (Ingezonden.) Is het voor Duitschland's veestapel te bejam meren dat aldaar de veepest is uitgebroken, ook voor de maatschappij „Zeeland" is zulks het geval. De begonnen verzending van vee uit Duitsch- land over Vlissingen naar Engeland is daardoor tóch gestaakt. En dat die verzending van vee aanzienlijk kon worden bewijst de omvang dien zij in België heeft bereikt. Verre het grootste aantal van het slachtvee, dat van België naar Engeland gaat, komt uit Duitschland, een klein aantal, meest schapen en varkens, wordt uit Nederland en Frankrijk aangevoerd, en een onbeduidend klein getal schapen en ossen uit België. Er werden uitgevoerd iu de jaren: rundvee schapen varkens totaal 1870. 201790 672839 97259 971888 1871. 247426 917077 85613 1250116 1872. 171996 810539 16058 998593 1873. 198968 849278 79923 1128169 1874. 193096 756924 115314 1065354 De overtocht van het vee geschiedt van nlt Antwerpen en de transportkosten bedragen voor een os 1 gulden, voor een schaap 65 cent, voor een lam 60 cent en voor een varken 1 gulden 50 cent. Het uit Duitschland komende sl acht vee schapen en ossen wordt per spoortrein naar Nederland en België gevoerd, en in Hamburg, Altona, Bremer haven, Geestemunde, Harlingen, Helder, Rotterdam Antwerpen en Ostende, ingescheept, doch het uit West-Duitschland en Oostenrijk aangevoerde vee wordt meest in de beide laatstgenoemde plaatsen ingescheept en deels naar Londen, deels naar andere groote steden van Engeland, Hull, Grimsby, Goole, Leith, Newcastle enz. verzonden. De grootste handelshuizen zijn aan dit vee-vervoer verbonden. Het transport heeft plaats in opene of gesloten veewagens, in welke 911 ossen en 50—60 schapenen in etage-waggons waarin 130—135 schapen vervoerd kunnen worden. Iu Antwerpen aangekomen worden de waggons aan het station Stuijvenberg ontladen, waarvoor 50 centimes per waggon moet worden betaald. Daarna wordt het vee in de verschillende groote etablis sementen gebracht en tot den dag der inscheping aldaar verzorgd. Gemiddeld bedragen de kosten van hot trans- port door België, daaronder begrepen de verpleeg- kosten voor êen dag, voor een Duitsch schaap 53 cent en voor een os f 1.18. Na eene korte rust worden de zieke en verwonde dierenwelker getal somtijds aanzienlijk is, afgezonderd. Gestorven vee komt het meest voor tengevolge van verstik king in de tfagons, vooral bij schapen, bij groote hitte of wanneer eenige dieren zich nederleggen en door de andere worden vertrapt. Voor het inschepen wordt het vee ten opzichte van den gezondheidstoestand onderzocht. Het rundvee wordt stuk voor stuk door middel van kranen, schapen en varkens op beweegbare brug gen, aan boord gebracht. De overvaart vau Ant werpen naar Londen duurt 18 tot 20, zelden 24 uren,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2