BUITENLAND. Telegraphische berichten. Kerknieuws, Kunstnieuws, Marine en leger. Thermometerstand. Staten-Gr ener aal. Gemeenteraad van Vlissingen. Algemeen Overzicht. Het maakt altijd een aangenamen indruk te lezen of te hooren spreken, over welk onderwerp ook, wanneer de schrijver of de spreker toont er volkomen van op de hoogte te zijn en mede te deelen wat persoonlijke ervaring en nadenken hem over zijn onderwerp aan de hand hebben gedaan. Zoo is het ook met dit boekje. De schrijvers behandelen achtereenvolgens de kansen van brand gevaar, welke bij allo openbare of bijzondere ge bouwen, schouwburgen, pakhuizen, bergplaatsen, woningen enz. voorkomen, en de middelen om die door den bouw en de inrichting der gebouwen te voorkomen; voorts de voorzorgen tegen alle andere oorzaken van braud, de inrichting der brandweer in de gemeenten en de voorzichtigheids maatregelen in eigen huis, Aan de sloten, waar- borgkasten en gewelven worden afzonderlijke afdeelingen, door teekeningen opgehelderd, gewijd, waarbij de voorzorgsmaatregelen niet slechts togen brand, maar ook tegen dieven ter sprake komen. Dit echt practische boekje kan in handen van gemeentebesturen bouwmeesters en timmerlieden groot nut doen en zal door niemand, die er van houdt iets te lezen dat met zaakkennis en duide lijkheid geschreven is, onvoldaan uit de handen gelegd worden. De heer H. van Hoogen, predikant bij de Christelijke gereformeerde gemeente te Hoogeveen, heeft voor het beroep naar die gemeente te Neuzen bedankt. Te Utrecht zal den 6™ Maart a. een oratorium worden uitgevoerd, gedicht en gecomponeerd door mevrouw Amersfoordt, geboren Dijk. Het is ge titeld: Gottes AUgegenwart (Gods alomtegenwoor digheid) en zal onder leiding van den heer Ruig rok worden uitgevoerd, met medewerking van de dames Gips, Collin-Tobisch, den heer Deckers en de koren der zangvereeniging „Kunstmin." Het werk is te Amsterdam en te 's Hertogenbosch reeds voor het publiek gebracht. Uit een overzieht in het Utr. Dagblad blijkt dat de tekst van het oratorium een zeer bespiegelend en wijsgeerig karakter draagt. De Ambrosi- aansche lofzang te Deum laudamus, .het engelen koor in den Kerstnacht, spotters, twijfelaars, wijsgeeren, geloovigen, doen zich achtereenvol gens hooren om in een algemeen Halleluja te eindigen. Aan de muzikale waarde van het werk schijut echter dit karakter van den tekst geen afbreuk te doen. In hetzelfde opstel vinden wij de opmerking dat de medewerking der kunst in het kerkelijke, en vooral de werkzame deelneming daaraan door vrouwen, in onzen tijd van sommige zijden bestre den wordt. Zoo heeft paus Pius IX bij een decreet aan alle vrouwen verboden om aan den muzikalen dienst in de Nederlandsche katholieke kerken deel te nemen, zoodat de heilige Cecilia, indien zij thans hare fraaie stem aan het orgel wenschte te paren, .afgewezen zou moeten worden. Evenzoo heeft de Amsterdamsche kerkeraad onlangs het uicvoeren van gefigureerd kerkgezang in de her vormde kerken der hoofdstad met behulp der politie belet. Als koning David dus zijn 150™ psalm met zijne harp en de daarin opgenoemde andere instrumenten in onze kerken wilde bomen begeleiden, zou de ouderling van dienst hem dit beletten of de koster, indien hij het gewaagd had den koning toe te laten, onmiddellijk afgezet worden. Al deze samenspanningen tegen hetgeen lieflijk is en wel luidt beletten echter niet dat de kunst, ook op het gebied van het godsdienstig gevoel, zich gelden doet. Sluit men haar de deur der kerk, zij weet zich elders gehoor te verschaffen. En zoo heeft ook mevrouw AmersfoordtDijk voor den indruk van „Gods alomtegenwoordigheid", die haar bezielde, een kunstvorm gevondeD, welke de kerk vrij is al of niet als eene door haar gewet tigde uitdrukking van het godsdienstig gevoel te erkennen. Bij Z"-. M». besluit van den 15™ dezer n* 22, worden de kapitein ter zee B. D. van Trojen en de kapitein-luitenant ter zee H. A. ridder van Rappard, beide wegens langdurigen dienst, met den 1™ Maart a. op pensioen gesteld, onder toe kenning respectivelyk van een jaarlijksch pensioen van 1800 en ƒ1500 en van eene verhooging van dat pensioenvoor verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, voor eerstgenoemde van ƒ1200 en voor laatstgenoemde van 825 'sjaars. Blijkens het verschenen afdeelingsverslag ver klaarde de meerderheid der leden van de tweede kamer zich weinig ingenomen met het voorstel van den heer Haffmans tot invoering van het zoo genaamde recht van antwoord. Eenige leden verdedigden het beginsel, doch algemeen achtte men in elk geval eene geheele omwerking van het voorstel onvermijdelijk. Behalve het reeds in ons vorig nommer gemelde, heeft gisteren alhier nog een droevig ongeval plaats gehad. Een 12jarige knaap is namelijk gisteren avond levenloos uit het water bij de Heerengracht opgehaald. Men cerneemt, dat het voornemen bestaat 's Gravenhage te verbinden met den Hoek van Holland door een spoorweg, die, door het West- land gelegd, zich aan zou sluiten aan de Holland- sche lijn. Een eoncessie-aanvrage daartoe moet reeds door de heeren de Sonnaville Uyttenboven zijn ingediend. Een 70jarige slager te Amsterdam is Don derdag avond bij het slachten eener koe door het dier zoodanig getroffen, dat hij den volgenden nacht aan de gevolgen overleed. Ter wering van het bedelen of zoogenaamd nieuwjaarswenschen op den eersten dag van het jaar, heeft eene commissie te Neuzen dit jaar weder bij de ingezetenen eene inschrijvingslijst doen rondgaanter bekoming van giften, teneinde daarvan, gelijk in vorige jaren, van nieuwjaar tot heden wekelijks extra-bedeelingen aan de be- hoeftigen te doen. Ditmaal bedroeg dè inschrijving ƒ808.76, zijnde 200 hooger dan ten vorigenjare, en wel het hoogste cijfer dat men nog ooit- voor dit doel had bijeengebracht. Dinsdag morgen geraakte een djarigjongetje van den landbouwer M. N., te 's Gravenpolder, met zijn rechterhand tusschen een snijmachine, waardoor het kind 2 vingers werden afgesneden, terwijl er voor het behoud van een derde vingertje nog vrees bestaat. Het zachte weder heeft tengevolge dat ook te Parijs de boomen beginnen te botten. In de Champs Eiysées zwellen de knoppen der olmen zichtbaar. In de omstreken van Montbéliard hebben ernstige overstroomingen plaats gehad, daar alle stroomen door de hevige regens uit hun oevers waren getreden. De heerschende manie van kassiers en andere personen, die zich met de administratie .der gelden van derden belasten, om daarmede op den loop te gaan, is thans ook in Frankrijk uitgebroken onder de kassiers van spaarbanken. Die van de spaarbank te Rouaan is op de vlucht gegaan, een deficit van 460,000 franken achterlatende en die van dezelfde instelling te Armentières met achter lating van een tekort van ruim 100,000 franken. Ten behoeve van de noodlijdende werklieden te Lyon worden door geheel Frankrijk inschrij vingen gehouden, die zooveel opbrengen dat in de behoefte aanvankelijk voldoende zal kunnen worden voorzien. De werkzaamheden tot uitbreiding van Straatsburg worden met kracht voortgezet; men bezigt er de gevangenen voor die tot langer dan zes maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld. Zij worden echter voor hun werk betaald, doch een deel van het loon blijft aan de administratie dei- gevangenis. Te Berlijn is eene conferentie gehouden van spoorweg-autoriteiten ter bewerking van eene hervorming in de spoorwegtarieven. Zij is tot volkomen overeenstemming gekomen en heeft eene commissie van redactie benoemd om de beslissingen der conferentie vast te stellen. De particuliere spoorwegmaatschappijen hebben verklaard zich aan de beslissing der conferentie te zullen onder werpen. In verschillende bladen zijn bijzonderheden medegedeeld omtrent de verhouding van den nieuwen Turkschen grootvizier Edhem Pacha en. een Berlijnsche bakkersdochter. Dit heeft de Volks Zeitung aanleiding gegeven inlichtingen in te winnentengevolge waarvan zij thans mede deelt, dat Edhem Pacha, een man van 65 jaren, streng Mahomedaan is en nooit meer dan eene vrouw heeft gehad. Te Berlijn leefde hij zeer stil, geheel voor de wetenschap. Gedurende zijn 8jarig verblijf te Parijs had hij zich voornamelijk op bergbouw en spoorwegaangelegenheden toege legd en heeft daarover in zijn moedertaal degelijke werken geschreven. In Berlijn zette hij die studie voort. Zijne vrouw was daar niet bij hem, maar wel zijn jongste zoon een veertienjarige knaap, die bij een Evangelisch geestelijke in huis was om Duitschteekenen gymnastiek en dansen te iee- ren. Vooral het laatste beviel hem. „Berlijn zeide hij dikwijls is het paradijsKonstanti- nopel de hel." Hij moest toch naar Konstantinopel terug, maar schrijft bemiünenswaardige brieven aan zijn Berlijnsche kennissen. Ook de meisjes in de Duitsche hoofdstad hebben den zoon zeer goed bevallen„maar zegt hij eene vrouw zoekt mijne moeder voor mij. Nu, als zij maar geen bochel heeft." Edhem Pacha leidt in Konstanti nopel een zeer aartsvaderlijk levenalle kinderen zijn bij hem in huis. Eene liefdesbetrekking tus schen zijn oudsten zoon en een Fransch meisje heeft hij doen eindigen, maar hij zorgt voor haar en haar kind. Het verhaal van de schoone bakkerin zal misschien moeten worden gesteld op rekening van den vroolijken bediende van den grootvizier: Zadika, en wellicht ie het geheele verhaal een ver zinsel. 16 Feb. 's av. 11 u. 46 gr. 17 's morg. 7 u. 45 gr. 'smidd. 1 u. 48 gr. 's av. 6 u. 44 gr. De commissie uit de tweede kamer, belast ge weest met het onderzoek van de regeeringsinlich- tingen op het adres van mr. J. H. de Stoppelaar en J. H. Haakman, rechters in de gemengde recht banken in Egyptehoudende bezwaar tegen het hun tengevolge van hun benoeming tot die betrekking verleend eervol ontslag als Nederland sche ambtenaren, heeft daarover rapport uit gebracht. De commissie betoogt, dat de adressanten wel degelijk Egyptische ambtenaren zijn, door den khedive krachtens zijne macht benoemd, omdat zij in het door hen gevraagd en hun toegekend ontslag uit den Nederlandschen dienst hebben bewilligd. Een personeele grief bestaat dus niet. Maar niet ontkennend zou de commissie de vraag durven beantwoorden of het niet in bet belang van de onderdanen der Europeescbe mogendheden kan zijn, dat de door deze aanbevolen en door den khedive benoemde rechterlijke ambtenaren door eenigen band aan hun vaderland verbonden blijven. De adressanten zei ven toch zeggen, „dat de gelijk stelling door de Nederlandsche regeering van de Nederlandsche rechters met de inlandsche, wordt zij volgehouden, ontwijfelbaar leiden moet tot het feit, dat deze, door "de vaderlandsche regeering losgelaten, zonder zekerheid van in het vaderland eenmaal op waardeering hunner diensten in het Oosten te mogen rekenenals Egyptische ambte naren de Egyptische gehoorzaamheid betrachten, met dit gevolg, dat het slechts éen stem meer derheid hebbend Westersch overwicht (in de rechtbanken) onherstelbaar verbroken zou blijken, alle de daarvoor bij het reglement bedongen waarborgen verijdeld zouden zijn". Ofschoon de commissie betreurt dat zij die vroeger de eer hadden tot de Nederlandsche magistratuur te behooren, zóo over Nederlandsche rechters spreken, moet zij toch erkennen, dat er wel eenige grond schijnt te bestaan voor dergelijke vrees, door den rapporteur voor de Fransche wet mede uit gesproken. Men vergete toch niet, dat de min dere of meerdere ontwikkeling van de zedelijkheid en het rechtsgevoel van het land waarin men woont, grooten invloed uitoefent op het karakter van hen, die er verblijf houden. En nu is het toch ontwijfelbaar van groot belang voor de onderdanen der Westersche mogendheden en dus ook voor Nederlanders, dat de rechtspraak in Egypte de waarbor gen blijve aanbieden, die men door de instelling van de gemengde rechtbanken heeft getracht te verkrijgen. Die waarborgen zouden kunnen worden verzwakt, als de Europeesche leden der interna tionale rechtbanken door hunne regeeringen als 't ware geheel werden losgelaten. Zij zouden wel licht kunnen worden versterkt, als die leden door eenigen band aan 't vaderland verbonden bleveD, als zij b. v. hun aanspraak op pensioen behielden, als zij op nonactiviteit werden gebracht of als zij de zekerheid, of althans de waarschijnlijkheid hadden, na terugkeer in het vaderland in hun vroegere of een andere betrekking te worden ge plaatst. De Europeesche leden der rechtbanken worden niet met gewone Egyptische ambtenaren gelijk gesteld en dat do nonactiviteit iets nieuws zou zijn, wordt toegegeven. Maar nieuwe toestanden eischen nieuwe vormen. Zoo hebben 'took de meeste gouvernementen van de vreemde rijken begrepen. De commissie komt derhalve tot de reeds be kende conclusie om aan de regeering in overwe ging te geven de vraag of bet niet wenschelijk zou zijn in overeenstemming met of in navol ging van de andere mogendheden, maatregelen te beramen, waardoor de Nederlandsche leden van de gemengde rechtbanken door eenigen ambtelijken band aan hun vaderland verbonden blijven. De commissie uit de tweede kamer voor het onderzoek van den brief van den consul-generaal te Alexandrië omtrent de toetreding van bet Nederlandsch gouvernement tot de hervorming van het rechtswezen in Egypte, heeft nader ver slag uitgebracht, waarin zij haar vroeger uitge sproken gevoelen blijft verdedigen, dat de inter nationale regeling, hier bedoeld, had behooren plaats te hebben met medewerking der wetgevende macht, maar dan ook met inachtneming van het derde lid van art. 57 der grondwet. De commis sie blijft derhalve bij hare vroegere conclusie volharden. Met betrekking tot bet adres van L. Schoone- beek, te Weerdingermarkt, gemeente Emmen, tot het bekomen van een schadevergoeding wegens ondergane praeventieve hechtenis, heeft de minister van justitie eenige inlichtingen gegeven, waaruit blijkt dat de schorsing van de uitvoering van het vonnis, waarbij adressant tot boete is veroordeeld, een gevolg was van een wettelijk voorschrift. De minister heeft echter den betrok ken ambtenaar doen aanschrijven om in spoed- eischende gevallen van de telegraaf gebruik te maken. VERBETERING. In het verslag der zitting van 14 dezer (M. Ct. van 16 dezer) werd den heer Callenfels de bewe ring in den mond gelegd„hoewel ook hij een proces (tegen den heer Loois) wenschelijk acht." Uit de geheele redenering volgt dat hier eene schrijffout begaan en de zin van het gesprokene was: „hoewel ook hij een proces niet wensche lijk acht." De lange duür der Oostersche quaestie hoe ver velend en eentonig ookheeft misschien dit groote voordeeldat daardoor de vrede behouden zal blijven. Veelal toch is het uitbreken van een oorlog het gevolg van een oogenblikkelijk enthou siasme, een tijdelijke opwellingterwijl bij kalmer nadenken de partijen zouden hebben ingezien, dat de zaak waarvoor men ten strijde was getrokken, zeer goed op vredelievende wijze geschikt had kunnen worden, 't Ware niet onmogelijk dat de mogendheden allengs ten aanzien van de Ooster sche quaestie tot dat inzicht zullen geraken. De opgewekte hartstochten bedarenzoowel aan de oevers van de Newa als van den Donau en de Teemsmen heeft hier en elders reeds een voor proefje gehad van hetgeen het gevolg van een algemeenen oorlog zou zijn en dat proefje heeft niet naar meer doen verlangen voeg daarbij kwij ning in handel en nijverheid, geldgebrek en andere kwalen en men zal zich niet meer ver wonderen zoo de mogendheden het nog eens wor den over het behoud van den vrede. Zoowel uit hetgeen door de regeering in het Engelsche lagerhuis is medegedeeld als wat uit Weenen en St. Petersburg wordt gemeld spreekt een vredelievende geest. In de eerste plaats blijkt daaruit dat de onderhandelingen tusschen Turkije en Servië hoop geven op een gunstig resultaat, daar het vorstendom de meeste voorstellen van de Porte aanneemt. De quaestie der benoeming van permanente Turksche agenten te Belgrado zal niet worden beslistmaar voorloopig aanhangig blij ven onder voorbehoud om te dien aanzien nader te Konstantinopel overeen te komen alwaar door de gevolmachtigden tevens de regeling der Ser vische grenzen zal plaats hebben. Servië ver zocht regulariseering vau zijne grenzen aan de Drina, de Timok en de Ibar. Ten aanzien van een door Turkije gestelden eisch om in Servië Armenische Christenen en Israëlieten gelijke rechten te verleenen als aan andere inwoners van het vorstendom is door dit geantwoord dat deze zaak behoort tot de bevoegd heid der inwendige wetgeving. De Engelsche consul te Belgrado, die tevens in last heeft een goede verstandhouding tusschen Turkije en Servië te bevorderenis door het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken gelast aan te dringen op erkenning der rechten van do Israëlieten in Servië en Rumenië. Uit een en ander blijkt dus dat de vredesonder handelingen op goeden voet staan terwijl, volgens eene mededeeling van den heer Bourke in het Engelsche lagerhuis, de verschillende mogendheden zich onledig houden met het ontwerpen van een antwoord op de laatste circulaire van het Russi sche gouvernement. Sedert hare verzending, merkte de Engelsche minister op, zijn de om standigheden veranderd, daar te Konstantinopel eene wijziging in het ministerie is ontstaan en vredesonderhandelingen worden gevoerd tusschen Turkije, Servië en Montenegro, terwijl hij het eindelijk wenschelijk achtte om alvorens te ant woorden bekend te zijn met de denkbeelden der andere mogendheden. Eene Dinsdag aan de Londensche beurs plaats gehad hebbende daling van de Russische fondsen heeft aanleiding gegeven tot ophelderingen uit St. Petersburg. Zij was het gevolg van een telegram in de Times omtrent eene demonstratie van den opperbevelhebber, de generaals en officieren van het Russische zuiderleger jegens generaal Ignatieff. Het telegram was echter niet juist, want het feit komt hierop neder, dat grootvorst Nicolaas den gene raal per telegram geluk heeft gewenscht met zijn verjaardag, en er heeft bijgevoegd de verzekering, dat het leger in goeden staat verkeert en gereed is zijn plicht te doen. In de houding van Rusland meldt het Rus sisch telegraaf-agentschap is niets veranderd. Noch de artikelen van de Golos, die verzekeren dat de vrede gehandhaafd zal worden, noch die van oorlogzuchtigen inhoud in andere bladen maken eenigen indruk op de keizerlijke regeering, welke door haar steeds flinke en waardige houding een Europeesche overeenstemming heeft bewerkt op den grondslag van het Engelsche programma. Nu de Porte geweigerd heeft daarmede genoegen te nemen blijft niets anders over dan te trach ten een nieuwe overeenstemming te verkrijgen, over de vraag of Turkije gedwongen zal worden tot toestemming. De keizerlijke regeering ver wacht op deze vraag de antwoorden der vijf groote mogendheden om daarnaar haar verdere houding te regelen; iedere andere uitlegging aan haar politiek gegeven is verzonnen. Turkije en Montenegro zijn het niet eens over de plaats waar de onderhandelingen zullen worden gevoerd. De grootvizier wenscht dat zij niet te Weenen zullen worden gevoerd, waarop de prins Oattaro (Oostenrijksch Dalmatië) heeft voorgesteld, doch de Porte heeft zieb daarmede niet vereenigd en stelt Scutari voor. De zittingen der Fransche kamers hebben giste ren niets bijzonders opgeleverd. In de kamer van afgevaardigden werd een besluit genomen betreffende het onderzoek van eenige belastingvoorstellen, terwijl de senaat, na een aanhangig wetsontwerp aan de afdeelingen te hebben teruggezonden, tot 20 Februari a. werd verdaagd. Na aanneming van een voorstel tot vereenvou diging der bepalingen op de invordering der in komstenbelasting in Pruisen heeft de Pruisische kamer van afgevaardigden de begrooting voor buitenlandsche zaken in behandeling genomen, waarbij een verschil ontstond over den post be treffende de staatsarchieven, die eindigde met de aanneming van een voorstel dat te dien opzichte aan den volgendon landdag andere voorstellen zullen worden gedaan,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2