Telegraphische berichten, Thermometerstand. Verkoopingen en aanbestedingen. Staten-Generaal. iemands genot vergald hebben zoolang aan een gedeelte onzer lezers, buiten Middelburg gevestigd, het genoegen nog te wachten stond van met de nieuwe schetsen van den heer de Veer kennis te maken. Thans mag de betuiging ons van de lippen dat wij, een volgende maal den schrijver van den „Trou-ringk" in ons midden ziende, uit zijn rijken letterkundigen schat iets hopen te ontvangen, dat meer bijzonder voor openbare voor dracht bestemd zal zijn dan deze „Sehetsen." TWEEDE KAMER. Zonder verdere discussie heeft de kamer heden met 47 tegen 3 stemmen de wet tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd aangenomen, waarvan de termijn van invoering op 1 Juli a. bepaald is. Aan den heer Fabius werd verlof gegeven tot het richten eener interpellatie tot de regeering over het ontslag van den gouverneur van Curasao, in verband tot de tegen dien ambtenaar gerezen klachten. De heer de Jong interpelleerde den minister van binnenlandsche zaken over de veepest. Uit de mede- deelingen der regeering bleek dat de invoer van vee in Engeland niet verboden, maar de slachting op de plaats van ontscheping voorgeschreven is; alsmede dat het verbod van invoer hier te lande hersteld is, met verscherping der voorwaarden voor het verleenen van dispensatie, vooral voor zooveel het vee uit Duitschlaud betreft. De veemarkt te Winschoten is verboden. De heeren de Jong en Begram drongen aan op het nemen der krachtigste maatregelenzoo mo gelijk wenschen zij ook den verboden kring binnen de grenzen voor den uitvoer naar Duitschlaud. Het wetsontwerp betrekkelijk de quarantaine en dat, daarmede in betrekking staande, tot aanvul ling der wet op de besmettelijke ziekten werden aangenomen, het eerstgenoemde nadat het eenigs- zins gewijzigd is, zoodat de quarantaine voor zeeschepen niet toepasselijk wordt verklaard op pokken of typhus, alzoo niet op hier te lande inheemsche ziekten. Heden namiddag had op de openbare straat in de Korte Delft alhier een hoogst droevig onge val plaats. Een IGjarige jongeling, W. C. genaamd, die een steekwagen voortduwde, zakte plotseling ineen. In eene naburige woning binnengebracht, was hij na enkele oogenblikken overleden. Naar men beweert leed hij aan eene borstkwaal. De heer Nierstraszlid der tweede kamer, heeft Woensdag weder voor het eerst na zijne langdurige ziekteeen deel der zitting bijgewoond. Hij werd door vele leden hartelijk verwelkomd. Men schrijft uit Amsterdam: a't Is geenszins onmogelijkdat men over 20, 40 of 100 jaar de gemeenteraadszitting, die Woens dag werd gehoudenveel belangrijker zal achten dan nu het geval was. De hoofdschotel van de menu was het uitbreidingsplan der gemeente. Slechts enkele leden voerden het woord over het aanhangige plande groote quaestie waszal men besluiten tot eene groote uitbreiding, of tot eene partieelevan stukje tot brokje. Ofschoon de aanwezigen in de raadszaal vrij wat gedund waren, toen 'teenige element in de discussie zich tot rooilijnen ging bepalen, besloot men tochstaande voets tot het eerstede groote schaal. Het be ginsel is dus beslist en hoogst waarschijnlijk zal heel het plan worden goedgekeurd plus een paar amendementen van de heeren Gosschalk c. s., die in de apotheek was. De dokter stapte dus van dat onderwerp af, denkende dat Frank, terugkee- rende van de Williamsons, nog bij een anderen patient zou gegaan zijn, en Edina, die misschien vreesde verder uitgehoord te worden, maakte spoedig een einde aan haar ontbijt, om Daar juf frouw Trim te gaan zien en vervolgens het huishouden waar te nemen. Toen de eerwaarde heer Titus Bockup dien morgen ontwaakte schoot hem in eens de veront rustende gedachte door den geest, dat hij een huwelijk moest inzegenen. Zijn horloge verwittigde hem dat het reeds half acht was en met schrik sprong hij op. Na den halven nacht wakker te hebben gelegen, had hij zich nu verslapen. „Is de koster hier geweest om den sleutel van de kerk te halen, Betsy riep hij aan de meid, juist toen hij zijne deur wilde uitgaan. „Neen, mijDheer." 't Was nog maar acht minuten vóór achten. Wel eenigszins verwonderd, daar Trim altijd nauwkeurig op zijn plicht paste, ging de heer Bockup den gang naar de keuken in en nam den sleutel van den spijker, waaraan die altijd hing. Na de kerk zelf geopend te hebben, liep hij haar om, naar het huis van den koster, maar vond dit gesloten. Het zweet parelde op zijn voorhoofd van ont zetting. Zonder den koster en bij zijne eigene onervarenheid zou het hem bijna onmogelijk zijn zich met eere van zijne taak te kwijten. Moest Jiij die alleen vervullen, hij liep groot gevaar er het mogelijke hebben gedaan, om de eentonigheid, die dit uitbreidingsplan kenmerktte verbreken. Incidenteel als 't ware werd de quaestie der uit breiding aan gene zijde van het IJ behandeld. De heer Gosschalk wierp haar op maar er werd geen woord meer over gewisseld, nadat de wethouder had verklaarddat daarvan niets kon komen, zoo lang de grensregeling met Buiksloot niet was geregeld." UDagbl.) Een vastenavond-balmasqué Dinsdag avond in 't gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's Hage gegeven, heeft een schitterend succes ge had. Er waren, behalve de genoodigden, ruim 2000 kaarten uitgegeven. De haute volée had zich niet onttrokken; pierrots en harlequins,-conspirateurs en ridders, boeren en boerinnen, Chineezen en Polo naises, figuren uit de bekende operettes, domino 's en costumes van de laatste studenten-maskerades, en daarbij toilettes de ville en zwarte rokken, alles dwarrelde fantastisch dooreen. De beste toon heerschte overal. Dansmuziek hield de feestelingen tot uur 's morgens bijeen. De zalen waren keurig versierd. De kolossale balzaal was soms te vol. Naar Onze Tolk verneemt, heeft mej. Mina Kruseman een nieuwen roman voltooid, betrekking hebbende op Oost-Indische toestanden. De minister van financiën heeft geweigerd gevolg te geven aan de klachten van den predi kant Koeken te Moerdijk over het hulppostkantoor aldaar en over den inspecteur Nagel. Welk antwoord de uitgevers der Haarl. Ct. hebben ontvangen is onbekend; genoemd blad, op zorgvuldige wijze ingepakt sinds een tiental dagen, is gedurende dien tijd niet' te laat gekomen noeh geheel weg gebleven. De heer Koeken meent in andere opzich ten echter steeds reden te hebben, aan de geregelde bezorging van het voor de pastorie bestemde te twijfelen. (Stand.) De dierentemmer Cooper, die vroeger met zijne twee reusachtige gedresseerde olifanten'voor stellingen gaf, is thans te Amsterdam met vijf olifanten van gewone grootte en de twee oude bekenden. Dinsdag werden hij en zijn zevental, door het heerenpersoneel van den circus Priami en Pierantoni te paard ingehaald, en Woensdag avond had in den circus de eerste voorstelling met de zeven pachydermen plaats. Wat Cooper zijne logge viervoeters laat verrich ten overtreft de sterkste verwachtingen. Wie heeft er ooit gehoord van een olifant die op zijn hoofd staat, van een ensemble van olifanten in allerlei groepeeringen, van een polkeerenden olifant, van een balanceerenden olifant! De werkzaam heden met de vijf kleinere overtreffen nog die met de grootere. De paardendressuur staat daar in vele opzichten bij ten achter. In „de Brakke Grond" te Amsterdam werd gisteren middag betaald voor een oud Japansch porselein scboorsteenstel, met bloemen en vogels geëmailleerd, 1575. Het stel bestond uit drie pullen waarvan er twee gebarsten waren en twee bekers. Voor een lap gobelin, 270 centim. lang bij 225 breed, werd f 850 betaald en voor een punchkom van oud Saksisch porselein, waarop een aardig geschilderd heerenfestijn op den voor grond van een kasteel, werd f 380 gegeven. Twee knechten van de apotheek in het Binnengasthuis te Amsterdam zijn het slachtoffer geworden van hun zucht naar sterken drank. Zij hadden zich Zondag in het bezit gesteld van een fiesch uit de apotheek en namen daaruit teugen, in de meening dat het spiritus was. Het was echter alkohol, en de uitwerking was zoo vreese- lijk, dat de een denzelfdcn dag en de ander Dinsdag bezweek. De Fransche graaf de Noé, als caricatuur- teekenaar onder den naam van Cham vermaard, is tot ridder van het legioen van eer benoemd. Zijn in te blijven steken. Hij zou niet weten wat hij zeggen of waar hij het paar plaatsen moest, of op welk oogenblik hij hen zou moeten verzoeken te knielen en dan weêr op te staan, of wanneer de ring aan den vinger moest gestoken worden, en meer van dien aard. Waar k o n de koster toch wezen Zou hij zich met opzicht tot het vastgestelde uur vergist heb ben Hoe dit zijn mocht, het was nu nog slechts een paar minuten vóór achten. Het kerkhof dus weêr overstekende trad hij de kerk binnen, trok zijn ambtsgewaad aan, ging het kerkboek uit de kerkekamer halen en begon zich in het huwelijks formulier te verdiepen. Slechts een oogenblik na den predikant kwam Frank Raynor aan de kerk en bleef onder het voorportaal op zijne bruid wachten. Het sloeg acht uren, en zij had beloofd er vóór dien tijd te zijn. Waarom kwam zij niet? Was de moed haar op het laatste oogenblik ontzonken? Hadden de donkere wolken, die zich aan den hemel samen pakten, haar weêrhouden? Had mevrouw St. Clare alles ontdekt en haar het uitgaan belet? Frank hield het er voor, dat het eene of het andere van die ongelukken gebeurd moest zijn. Hij stond dus in bet portaal rechts en links uit te zien. Haar tegemoet gaan kón hij niet, omdat hij niet wist welken weg zij zou afkomen: den boomrijken rijweg of dien over de Kale Vlakte. Dit was een der ondergeschikte punten, die zij vergeten hadden m6t elkander af te spreken. Terwijl hij daar dus in onzekerheid stond te pseudoniem nam hij aan wegens zijns vaders af keer van het door hem beoefende vak, aldus de ongenade van dezen met zinspeling op zijn familie naam uitdrukkende. Volgens den Java-bode, is uit Deli bericht ontvangen, dat de administrateur eener tabakson derneming, de heer Nederveen Pieterse, aangeklaagd wegens grove mishandelingen van Chineesche koe lies, op last van den rechtercommissaris in hech tenis is genomen. Naar het „N. v. d. D." verneemt, zal het koloniaal werfdepot, thans te Harderwijk gevestigd, naar den Helder worden overgeplaatst, zoodra de thans in aanbouw zijnde forten aldaar gereed zijn, en er dus een geschikte kazerneering voor die manschappen beschikbaar zal zijn. Bij de carnavalspret in 's Hertogenbosch hebben twee personen, opgewonden door sterken drank, in een herberg twist gekregen, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes een zeer gevaarlijke wonde in den buik toebracht. De gewonde is onmiddellijk naar het stedelijk gasthuis vervoerd en verkeert in levensgevaar. De dader is gevat; beiden zijn gehuwd, de dader vader van 6 en het slachtoffer vader van 3 kinderen. Eene vergadering, waartoe een commissie uit de Zwolsche algemeene werkliedenvereeniging alle patroons van het bouwkundig vak uitnoodigde, heeft Woensdag avond te Zwol plaats gehad. 35 patroons hadden aan de uitnoodiging gehoor gege ven. De president der vereeniging, F. Visscher, betuigde bij het openen der vergadering den opge- komenen den dank van den Zwolschen werkman in 't algemeen en van de leden der vereeniging in het bijzonder, voor hunne komst. Hij voegde daar den wensch bij, dat deze samenkomst mocht leiden tot een degelijke verbetering van het lot van den werkman, welk lot, naar een schets die hij er van ophing, veel te wenschen overliet. Een gemiddeld loon toch van 12 cent per uur (10 werkuren per dag) was voor een gezin, man, vrouw en 3 of 4 kinderen, niet voldoende. Door samenwerking moest verbetering worden verkregen. Hij herinnerde, dat vroeger onder 't- gildenwezen samenwerking tusschen patroon en werkman nood zakelijk was, dat de verhouding tegenwoordig veelal te wenschen overliet en dat het, met 't oog op de overal heerschende gisting, wenschelijk was dat verbetering tot stand kwam door onderling overleg tusschen patroons en werklieden. Het stond echter niét aan de werklieden te bepalen, op welke wijze en wanneer loonsverhooging zou geschieden. De heer J. de Groot sprak daarop namens de patroons. Hij deed uitkomen, dat er groot verschil onder de arbeiders bestaat en dat, zoo er van do zijde der werklieden wordt geklaagd, ook de patroons vaak vrij wat aan te merken hebben op 't gedrag en de vlijt van hun werklieden. Loonsverhooging aan allen toe te staan, ging z. i. niet aan. De bekwame en werkzame verdiende het, den minder geoefende en spilzieke kwam het niet toe. Ten slotte werd namens de patroons te kennen gegeven, dat de patroonsvereeniging zal worden opgeroepen om de zaak te bespreken. De beslissing- zal nader ter kennis der vereeniging worden gebracht. (Zw. ct.) In eene voorlezingdoor professor Leone Levi Zaterdag jl. te Londen gehouden, deelde hij be langrijke bijzonderheden mede omtrent het spaar bankwezen in Engeland. De oude spaarkassen werden in 1817 opgericht en in het eerste jaar bedroeg de inbreng 231,030 pond sterling. In 1831 waren zij reeds tot 15,000,000 pd. st., in 1861 tot 42,000,000 pd. st. gestegen. In 1860 stichtte Gladstone de postspaarbanken, die een lagen intrest geven, en toch is daarin reeds wachten en zich zoo ongerust maakte als iemand van zijn karakter kon doen, liet zich de nadering van lichte en haastige stappen hooren en een oogenblik later zonk Margaret, zenuwachtig, ont roerd en hijgend, in zijne armen. „Ik dacht dat gij verdwaald waart, lieveling!" zei hij. „Ik kon niet eer wegkomen, Frank," was haar antwoord. „Juist dezen morgen kwam Lydia op den invalTabitha naar mijne kamer te zenden om boeken. Dan waren deze en dan die andere niet goed, zoodat de kamenier onop houdelijk in- en uitliep. Toen waren weêr de dienstboden in de gangen. O ik dacht, dat ik nooit zou kunnen wegkomen!" Na haar een oogenblik gegund te hebben om hare kalmte terug te krijgen en het kloppen van haar hart te laten bedaren, ging Frank met haar de kerk binnen. Margaret legde den lichten mantel af, dien zij over haar net morgengewaad van wit en paarsch gemengd geworpen had en kwam, beurtelings bleek en rood wordende, aan Frank's arm de kerk in, waar de heer Bockup hen tegemoet trad. Na in weinige woorden ver klaard te hebben dat hij zelf het was voor wien hij de diensten van den predikant had ingeroepen, over handigde hij dezen het trouwbiljet en verzocht hem de plechtigheid zoo spoedig mogelijk te volbrengen. „De koster is er niet," zei de ontstelde predikant, nu dubbel ontsteld. „O dat doet er niet toe," antwoordde Frank „wij hebben den koster niet noodig." 35,000,000 pd. st. ingebracht. Nog altijd gaat het spaarbankwezen in Engeland mank aan twee gebreken, nl. dat geen kleiner inleg dan een shilling wordt aangenomen en niemand in den loop van een jaar meer dan 30 pd. st. mag in brengen. Thans zijn door een liefdadige veree niging, onder voorzitterschap van het kamerlid Stanhope, Pennybanken opgericht, die des avonds na werktijd geopend zijn en ook het kleinste bedrag,tot een penny toe, in ontvang nemen. Daarin is reeds 30,000 pd. st. gestort. Het ge bruik van de spaarbanken is in Engeland het hoogste, nl. ongeveer f 28 per hoofd, Schotland f 18, Ierland f 6.50, Frankrijk 6, Nederland f 3, Oostenrijk 21, Duitschlaud 22,50, Zwitserland 12,50, Italië ƒ10. Wij geven deze cijfei'3 zooal3 zij worden medegedeeld, hoewel bij oppervlakkige beschouwing de verhouding voor Nederland te laag schijnt. löFeb. 's av. 11 u. 49 gr. 16 's morg. 7 u. 48 gr. 'smidd. 1 u. 48 gr. 's av. 6 u. 45 gr. Gisteren avond zijn alhier te koop aangeboden 1°. Een huis en erve op de Rouaansche kaai wijk G n°. 157. Verkocht voor f 3950. 2°. Een huis en erve op de Hoogstraat, wijk I n°. 127. Verkocht voor f 2125. KIESWET. De stukken betrekkelijk het wetsontwerp tot herziening van de kieswet zijn reeds gedrukt. De regeering wordt in de memorie van toelich ting gezegd, zou zich niet verantwoord achten, indien zij niet nogmaals een ernstige poging aan wendde, om overeenkomstig art. 99 der kieswet het getal leden, waaruit de tweede kamer, vol gens art. 77 der grondwet moet bestaan, in over eenstemming met de bevolking des rijks te brengen. Zij heeft gemeend tegelijk eene herziening van sommige bepalingen der kieswet, alsmede van de provinciale en gemeentewet, voor zoover die met het kiesrecht in verband staan, te moeten voorstellen, daaronder tevens begrepen de reeds zoolang hangende herziening van den census. Wij zullen ons thans, spoedshalve, bepalen tot de aanwijzing van den inhoud der voornaamste bepalingen van het ontwerp; op de toelichting kan later nader worden teruggekomen. Het thans bestaand gemengd stelsel van groote en kleine districten wordt verlaten en alle ge meenten des rijks in districten ter verkiezing, van éen lid der tweede kamer verdeeld. De minister had gewenscht, dat ook op de groote gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 'sGravenbage en Utrecht, die ieder meer inwoners bevatten dan voor de vorming van een enkelvoudig district noodig is, te kunnen toepassen, doch bij de brief wisseling hierover met de gedeputeerde staten der betrokken provinciën en met de besturen der genoemde gemeenten, stuitte men op zoovele be zwaren, dat men verplicht was daarvan af te zien. In de tabel, bij het wetsontwerp gevoegd, is der halve Amsterdam een zesdubbel, Rotterdam een driedubbel, 's Gravenhage een dubbel en Utrecht, met bijvoeging van verscheidene omliggende ge meenten, insgelijks een dubbel district geworden, en verder het rijk in enkelvoudige districten in gedeeld. Wat den census betreft, nadat gedeputeerde staten der verschillende provinciën hierover zijn gehoord, is de regeering te rade geworden zich te bepalen tot eene voorzichtige trapsgewijze verlaging van den census in de gemeenten, waar die het minimum van f 20 overtreft, met de strek king om de ongelijkheid in census der stedelijke gemeenten tegenover die van het platteland te doen verminderen. Tot dat einde zijn de gemeenten waar de een- Een ouder en meer ervaren predikant zou mis schien gezegd hebben: Neen, onder deze omstan digheden trouw ik u niet. Maar 't eenige, waar de heer Bockup aan dacht, was hoe hij er nu het best zou doorkomen. Wel kwam de zaak hem zeer vreemd voor en rees zelfs de gedachte bij hem op, of het wel wettig was wat hij ging doen; maar het trouw biljet was in den vereischten vorm en in zijne onervarenheid en zenuwachtigheid kwam het niet in hem op, vragen te doen ot bedenkingen te maken. Toen hij aan de in het Engelsehe formu lier gebruikelijke vraag kwam: „Wie geeft deze vrouw aan dezen man om met hem in het huwelijk verbonden te worden?" eene formaliteit die dan de koster verricht als er geen nabestaanden aanwezig zijn, was er niemand om aan die vraag gevolg te geven, hetgeen den predikant zichtbaar deed aarzelen; doch hij durfde daarom niet nala ten met den dienst voort te gaan. Zulk eene tentoonspreiding van gezag lag geheel buiten het karakter van den eerwaarden Titus Bockup. Naar zijn gevoelen had de koster de bruid moeten weggeven, maar de koster was er nu eenmaal niet, om de eene of andere onverklaarbare reden misschien omdat hij zich in het uur vergist had. De dienst werd dus voortgezet, en Francis Raynor en Margaret St. Clare waren man en vrouw. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2