Telegraphische berichten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Gemeenteraad van Middelburg. Gemeenteraad van Vlissingen. roepen cener buitengewone algemeene vergadering ontraden, maar toch acht het wenschelijk dat de departementen, elk in zijn kring, het wetsontwerp overwegen en zooveel mogelijk zieh van den geest en de strekking der verschillende voorschriften vergewissen. Het vestigt hierbij de aandacht op twee punten: 1° op de verplichte schoolgeld heffing (art. 42 v. h. ontwerp) in alle gemeenten, en 2° op de wellicht onwillekeurige, maar daarom niet minder bedenkelijke, min juiste interpretatie van art. 194 der grondwet ten aanzien van aard en omvang van het openbaar lager onderwijs overal (art. 16 al. 2 v. h. ont werp). Worden deze punten in de departementen aan allen recht duidelijk gemaakt, dan zal zich, vol gens het hoofdbestuur, van zelf eene openbare meening vormen, die, zij 't niet heden, dan morgen aan de goede zaak van waarheid en recht de zegepraal helpt verzekeren. Van hare geboorte af heeft de Maatschappij hiernaar gestreefd. Onver poosde zorg voor opvoeding en onderwijs is de hoofdgedachte, die hare gansche geschiedenis tot op het oogenblik als het ware beheerscht. Hare bemoeiingen met de schoolwetgeving van 1806 en die van 1857, en bij elke andere gelegenheid waarbij de regeling van onderwijsbelangen ter sprake kwam, werden bijna overal elders geroemd en nagevolgd. Vrijmaking van de banden der onkunde en de ruimste gelegenheid tot ontwikke ling en vermeerdering van alle zedelijke en ver standelijke krachten aan het opkomend geslacht van Nederland te schenken, dat was het doel het welk zij beoogde, ook dan wanneer zij ter rechter ure en op passende wijze ten aanzien van de schoolwetgevingen invloed poogde te oefenen. Ten slotte beveelt het hoofdbestuur zich aan om zoo spoedig mogelijk met de slotsom der over wegingen van het departement in kennis te worden gesteld. Namens het bestuur van het departement stelde de voorzitter, de heer S waters van Schaumburg, voor om geen poging bij het hoofdbestuur aan te wenden tot het bijeenroepen eener buitengewone algemeene vergadering. Aldus werd besloten. Eene andere vraag was het echter, of ingevolge de tweede missive van het hoofdbestuur eene be spreking van de daarin bedoelde twee punten al of niet zal plaats hebben, en zoo ja wanneer, hetzij nu, hetzij in een nader daartoe te beleggen departements-vergadering. Hierover liepen de ge voelens eenigszins uiteen. Terwijl sommige leden eene bespreking wenschelijk achtten, meenden anderen dat dit niet noodig was, daar het publiek reeds eene opinie over de zaak gevormd heeft en ook de tweede kamer genoegzaam is voorgelicht. Een lid echter bestreed zelfs de bevoegdheid van het departement tot behandeling dezer aangelegen heid, op grond dat dit in strijd zou zijn met art. 3 der statuten, waarbij wordt bepaald dat de Maatschappij zich zorgvuldig onthouden moet van alle geschillen waarbij godsdienst of staatkunde eenigermate betrokken is. Hij bleef bij die mee ning volharden, niettegenstaande zij van verschil lende kanten werd aangevallen. De vergadering besloot echter do bedoelde pun ten in een volgende, spoedig bijeen te roepen, vergadering te behandelen. Slechts een lid, het straks bedoelde, verklaarde zich daartegen. Van goed ingelichte zijde verneemt men, dat de directie der Köln. Mindener en Rijnspoorweg maatschappij die, zooals bekend is, zeer groote kolen-transporten van Westfalen naar Holland en vooral naar Amsterdam reeds hebben, hebben besloten ter verdere uitbreiding dier transporten lagere tarieven in te voeren, indien belangheb benden willen contracteeren voor geregeld weke- lijksche aanvoeren. Wanneer men bij dit vernieuwd tarief wil contraeteerenis als beginsel aangenomen, dat, hoe meer men vervoert, des te lager de vracht, tot een zeker minimum, wordt. De zoo gunstig bekende mijn „Consolidation" b. v. zal door zijn groot debiet hier te lande de laagste vracht genieten. (N. v. cl. D.) Men schrijft uit IJmuiden van 12 dezer- aan het N. v. d. D. Bij den jongsten zwaren storm was voor het gebouw der ambtenaren van de in- en uitgaande rechten alhier een belangrijke oeverafschuiving ontstaan. Gisteren werd door de kleine sluis gespuid met dit gevolg, dat de afschuiving dermate toenam, dat een gedeelte van den rijweg in het kanaal Btortte. Het gebouw staat thans slechts ongeveer 13 pas van de rechtopstaande steilte door de afschuiving gevormd. Eenigo bewoners hebben dan ook wijselijk hun boeltje gepakt. Dit afkalven is geschied zonder dat er zee in de voorhaven stond. Door het voor het kanaal allernadeeligst spuien is voor de sluizen eene zeer belangrijke diepte, op sommige plaatsen van 9 meters, ontstaan. Nu heeft men wel voor de kleine sluis eene zekere hoeveelheid steen gestort, maar dit is een emmer in een brouwketel. Voorziening was gister reeds dringend noodig, maar er wordt niets gedaan. Eene levensquestie voor het nieuwe kanaal is het plaatsen van een machtig stoomwerktuig te Schellingwoude en bet spuien door het kanaal geheel te doen ophouden. Bij drukke scheepvaart \9 het spuien ook een enorm beletsel voor de scheepvaart, daar men in uren niet schutten kan. Noch het kanaal zelf, noch de scheepvaart mogen afhangenvan den stand van het polderwater in den IJpolder. TWEEDE KAMER. In de zitting van heden werd door den minister van financiën een amendement op de tariefwet overgenomen, voorgesteld door den heer Verniers van der Loeff, tot dadelijke afschaffing van alle uitvoerrechten op lompen. Een amendement van den heer Viruly, om het tarief een tijdelijk karak ter te geven, tot 1881, werd met 41 tegen 23 stemmen verworpen. Over het amendement-van der Loeff betrekkelijk de rechten op garens staakten weder de stemmen, zoodat het verworpen is. Na verwerping van het amendement-van den Berch werd alsnu besloten alleen de zuivere sajet van de vrijstelling der rechten uit te zonderengebruikte fusten zijn vrij. Het wetsontwerp werd daarna aangenomen met 48 stemmen tegen 16 stemmen van de rechterzijde. Een langdurig debat werd gevoerd over het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op. het gedistilleerd als aequivalent voor de verlaging van het tarief. Het ontwerp werd van liberale zijde zeer ernstig bestreden als niet noodzakelijk, waarom deze verhooging liever bewaard moest blijven voor de dekking van eventueele verdere afschaffing van belastingen. Omtrent dit laatste kondigde de minister van financiën nadere voor stellen aan, doch tevens dat hij van zijn plan tot afschaffing van den zeep-accijns moet afzien omdat voor den Atchin-oorlog eerlang 12 a 15 millioen buitengewone uitgaven noodig zijn. Ook de minister Heemskerk verdedigde namens de regeering krachtig het wetsontwerp. Het be ginsel der regeering is: geen afschaffing van be lastingen zonder aequivalent. Bij afstemming zou de regeering dan ook bezwaar maken tegen de verdere verdediging der tariefwet. Artikel 1 van het wetsontwerp werd daarna aangenomen met 35 tegen 29 stemmen. Ingekomen is een wetsontweip tot vervroeging van het tijdstip der meerderjarigheid, met afschaf fing der meerderjarigverklaring. Herbenoemd als burgemeester van Middelburg jhr. mr. J. W. M. Schorer. Benoemd tot burgemeester van Axel mr. L. Schorer, advocaat te Amsterdam. Door den gemeenteraad van Kapalle werd Maandag een besluit genomen tot het bouwen van twee nieuwe scholen, een te Kapelle, voor ongeveer 250 leerlingen, en een te Biezelinge, voor ongeveer 200 leerlingen. De gelden voor een en ander zullen opgenomen worden bij de ver- eeniging „gemeente crediet" te Amsterdam. (G. ct.) Door den schoolopziener dr. Hippauf, te Berlijn, is een schoolbank uitgevonden, die het den leerlingen mogelijk maakt, rechtop te zitten en te staan. Zij heeft een zitplaats, die gemak kelijk verplaatst kan worden en bij het schrijven* door de leerlingen vooruit kan worden geschoven. De kinderen zijn dan gedwongen het boven lichaam rechtop te houden, beide bovenarmen op den schrijflessenaar te leggen en het boven lichaam zoo te plaatsen dat de dwarsas parrallel loopt met den lessenaar. Bij het opstaan wordt de zitplaats door een lichten druk teruggeschoven en de lessenaar van de aangrenzende bank vormt dan een gemakkelijke rugleuning. Zonder aan merkelijke kosten moet deze inrichting ook aan de nu gebruikelijke banken aan te brengen zijn. Dr. Hippauf vertoonde in de laatste zitting van de vereeniging voor Gesundheidspfl.ec/ein Berlijn een proef van deze uitvinding, die veel bijval vond. De kapitein ter zee H. B Kip, benoemd gou verneur van Curasao, wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van de waarneming der betrek king van chef der afdeeling personeel bij het departement van marine. De luitenant ter zee 2e klasse II. Bernelot Moens, belast met de waarneming der betrekking van officier van politie bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, wordt met den laatsten April a. op nonactiviteit gestold en met den len Mei daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse F. W. C. Ledeboer. De heer W. C. van der Burght, to Tholen, heeft bij eene verkoopiug vijf arbeiderswoningen gekocht en aan de diaconie armen der hervormde gemeente geschonken. Evenals te Amsterdam is dezer dagen ook te Botterdam het wapenbord ingenomen van het consulaat van den voormaligen Kerkelijken staat. Tot voorzitter der vereeniging voor de statistiek in Nederland is, in plaats van wijlen prof J. de Bosch Kemper, benoemd prof. S. Vissering te Leiden. De jaarlijksche algemeene vergadering zal te Amsterdam worden gehouden op Zaterdag 7 April e. k. Naar wij vernemen, zal de nienwe uitgave der verschillende plaatbundels van Alexander V. II. door den dood van den heer Last geen staking of ver traging ondergaan. Een ander bekwaam teeke naar heeft de taak, om ze op steen te brengen, overgenomen en is daarin zeer gelukkig geslaagd, zoodat de dit jaar voorgenomen uitgaaf van de „Zoo zijn er!" Studentenschetsen, geregelden voort gang hebben zal. Aan dezen bundel, uit 52 platen met bijschriften bestaandesluit zich de vroeger uitgegeven bundel„Jeugd" (48 platen), onmiddellijk aan, en evenals de beide deelen van „Zijn er zoo?", mede vroeger verschenen, een onafscheidelijk ge heel van 100 platen uitmaken, aan de maatschappij in het algemeen ontleend zoo ook vormen de bundels „Zoo zijn er!" en „Jeugd", te zamen eene serie van 100 voorstellingen van het studentenleven Hoe ernstig de vasten opgevat wordt door een ultramontaansch blad de „Nieuwsbode", die den Courrier du Limbourg verving, blijkt uit het volgende, waarmee het blad een artikel besluit „En nu gaan wij met moed en goede hoop den stokvischtijd tegemoet. De haringen en bok kingen zijn in aantocht. Welkom hen, omdat ons anders niets zou troosten gedurende den mageren tijd. Met meer genoegen zal ik echter de gezouten en gedroogde zeebewoners na zeven weken toe roepen Stokvisch, labberdaan, haringen en bok kingen, vaarwel!". Burgemeester en wethouders van Oldebroek hebben bij den comm. des konings in Gelderland eene klacht ingediend aangaande den toestand der Zuiderzee-weringen. In den jongsten zeevloed zien zij tevens een gepaste aanleiding, om op de uit voering der plannen tot droogmaking van een deel der Zuiderzee aan te dringen. Ter provinciale" griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departe ment van financiën op den 26en Februari a. zal worden aanbesteed het bouwen van een telegraaf kantoor met woning op het eiland Vlieland. 14 Feb. 's av. 11 u. 49 gr. 15 's morg. 7 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 55 gr. 's av. 6 u. 49 gr. Zitting van Woensdagl4 Febru ari. Voorzitter de heer Schorer. Tegenwoordig alle leden. Na goedkeuring der notulen van het in de vorige zitting verhandelde, worden een tiental missives van gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij even zooveel raadsbesluiten zijn goedgekeurd, voor ken nisgeving aangenomen. (De beschikking ten aanzien van het adres van den hulponderwijzer J. Hogerland hebben wij gis teren reeds medegedeeld.) Van den heer W. Leenhouts Az. is een adres ingekomen, houdende verzoek, dat aan hem in koop wordt afgestaan een door hem in erfpacht bezeten terrein achter zijne woning op den Korendijk alhier, wijk P. n° 80. Het adres wordt om advies gesteld in handen van burgemeester en wethouders. Vervolgens wordt, naar aanleiding van een ver zoek der kamer van koophandel en fabrieken alhier om dekking van een tekort van 75.80 op hare rekening over 1876, besloten de aan de kamer verstrekte toelage met het bedrag van dat tekort te verhoogen uit den post voor onvoorziene uitgaven. In het voorstel van burgemeester en wethouders met betrekking tot het adres van mejuffrouw D. A. Tak, te 's Gravenhage (waarvan wij gisteren reeds het resultaat hebben medegedeeld), tot behoud der boomen op den singel voor de buitenplaats de Griffioen alhier, wordt betoogd dat eene inwilliging van het verzoek der adressante alleszins billijk is1° daar de eigenaar van den molen(Th. Machielse) dien gekocht heeft toen het geboomte, waarvan hij zegt schade te ondervinden, reeds aanwezig was; 2e de last dien hij van de boomen ondervindt niet grooter is geworden, daar deze, van hoogen ouder dom zijnde, niet meer groeien; 3° een bevel tot opruiming ter wille van den molen bepaald de waarde van het eigendom der adressante zou ver minderen. De heer Fokker kon zich met dit voorstel niet vereenigen, daar hij het met de daarover aange geven gronden niet eens is, zoodat hij zich ver plicht zag tegen te stemmer.. De heer Snijders vroeg of mej. Tak kan beschouwd worden, geheel of ten deele, als ingezeten dezer gemeente, en of het den voorzitter bekend was welke plannen zij heeft ten aanzien van de buiten plaats „de Griffioen," welke het vorige jaar onge bruikt is geweest? De voorzitter maakte bezwaar mede te deelen hetgeen hem van de voornemens van mej. Tak be kend is, te meer daar het eene zaak is die niet van invloed kan zijn waar het, zooals hier, iemands eigendom geldt, ook al is de eigenaar geen inge zeten. De heer Snijders, het bezwaar van den voor zitter eerbiedigende, verklaarde evenwel dat nu zijne stem bepaald was, daar hij als lid van den raad in de allereerste plaats verplicht is de be langen der ingezetenen te behartigen. De heer Luteijn bestreed de beschouwingen die de heer Fokker tegen het voorstel van burgemees ter en wethouders had aangevoerd. Zijns inziens zou de molenaar door de wegneming der bedoelde boomen niet gebaat, maar wel aan het eigendom vaD mej. Tak schade toegebracht worden. Hij zou dus voor het voorstel van burgemeester en wethouders stemmen. Dit voorstel werd vervolgens aangenomen met 10 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de beeren van Hoek, Snijders, Dronkers, Fokker, Jeras, van der Harst en Darnme. Aan C. Pelle, timmerman enz. alhier, wordt op zijn verzoek tot wederopzegging vergunning ver leend om gebruik te maken van een gedeelte straat tegenover zijne werkplaats op den Koren dijk bij de Bellinkbrug, hoofdzakelijk tot het zagen van hout, tegen betaling van f 3.50 'sjaars. De rekening van commissarissen der wisselbank over 1876 wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 9396.841 in ontvang en uitgaaf en sluitende met een goed slot van f 653.771 j en die van het reservefonds tot een bedrag van 30,334.17). Vervolgens wordt besloten tot de verhuring der volgende perceelen: a Een huis in het Cellebroershof, voor driejaren, tegen 40 'sjaars, aan J. Broekman. b Een pakhuis in de Wagenaarstraat, voor drie jaren, tegen f 60 'sjaars, aan H. P. van de Ree. c De woning aan de Koopmansbeurs, voor drie jaren, tegen f 40 'sjaars, aan de wed. H. van Deijk. d Een gebouwtje op den Burcht en den hoek der Bogardstraat (vroeger telegraafkantoor, thans spaarbank), voor driejaren, tegen f 100 'sjaars, aan het bestuur der spaarbank. e Een stuk gemeentegrond in het Bagijnhof op den hoek van het Pluimstraatje, groot 120 M*, voor vijf jaren, tegen 1.50 'sjaars, aan J. Dane. Een stuk gemeentegrond op den Kinderdijk, groot 45 M*, tot wederopzoggens, tegen ƒ2 per jaar, aan W. J. Heijliger. Wordt ingewilligd een verzoek van den heer J. H. Ditmars, om ontslagen te worden van het erfpachtsrecbt van een strookje grond aan de wandeling over het Noordbolwerk, groot 170 cen tiaren, terwijl genoemde heer zich bereid heeft verklaard het op dat terrein staande houtgewas zonder vergoeding aan de gemeente over te laten. Aan mej. weduwe J. H. C. Schotte wordt on derhands in-koop afgestaan, voor 32, een stukje grond in de Stroopoort, uitkomende op den Wal, groot 32 centiaren, hetwelk tot 31 December jl. aan haar verhuurd is geweest. Evenzeer wordt aan den heer A. Koppejan, te Vlissingen, onderhands in koop afgestaan het erf achter zijn woonhuis in den St. Jansgang alhier, groot p. m. 64 centiaren, tegen den prijs van 1 per centiare. Van de plaatselijke schoolcommissie is een ver zoek ingekomen om de haar verstrekte toelage bij wijze van crediet met ƒ60 te verhoogen ten behoeve eener ook op school F (voor kinderen van minvermogenden) op te richten schoolbiblio theek. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit verzoek in te willigen, overtuigd als zij zijn, dat schoolbibliotheken mogen beschouwd worden als een uitstekend middel om den leerlust der leerlin gen op te wekken en ook langs dien weg kennis en daardoor beschaving in de huisgezinnen der leerlingen te verspreiden. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stem ming wordt dit voorstel aangenomen. Tengevolge van het door den minister van bin- nenlandsche zaken daartoe te kennen gegeven verlangen wordt opnieuw vastgesteld een contract met het rijk, betreffende de rijks-kweekschool voor onderwijzers alhier, welke den len September a. wordt gevestigd in de Noordstraat. Bij dit contract neemt de gemeente, evenals bij het vorige, op zich om, binnen 15 maanden na de gehouden aanbesteding, ten behoeve eener aan de kweekschool te verbinden leerschool, kosteloos aan het rijk af te staan het gebruik van de lokalen en aanhoo- righeden, door de gemeente te stichten op het aangewezen terrein. Hetgeen die stichting meer mocht kosten dan 10,000 wordt door het rijk vergoed. Het onderhoud der gebouwen en aan- hoorigheden komt ten laste van het rijk, dat, in gedeeltelijke vergoeding daarvoor, jaarlijks, voor het eerst op 1 September 1878, van de gemeente eeue toelage van f 300 ontvangt. Ook verbindt de gemeente zich tot betaling der grondlasten van de gebouwen, of tot vergoeding daarvan voor zoover zij door het rijk zijn voorgeschoten. Zonder hoofdelijke stemming is het contract goedgekeurd. Hetzelfde is het geval met eene, op voorstel van burgemeester en wethouders te sluiten, overeen komst tusschen het gemeentebestuur en de be stuurders der „Middelburgsche courant", en eene gelijke overeenkomst met den uitgever van het „Zeeuwsch dagblad", betreffende de kostelooze opneming van alle'publicatiën, kennisgevingen en advertenties, van de gemeentelijke administratie uitgaande. Voor de advertenties, waarvan de betaling van derden kan worden teruggevorderd, wordt de gewone voor genoemde couranten vast gestelde prijs in rekening gebracht. De verslagen der commissie van bestuur over de inrichting tot het examineeren van varenslieden over 1876 en van het bestuur der hulpbank wor den voor de leden ter inzage gelegd. Ten slotte doet de heer Nagtglas aan den voor zitter eene vraag met betrekking tot de te roeien boomen, namelijk of burgemeester en wethouders voornemens zijn om voor de nu te vellen boomen nieuwe te planten of dat de aanleg aldaar in den minoogelijken toestand blijven zal, waarin hij door het vellen der aangewezen boomen komen zal? De voorzitter antwoordde, dat dit punt nog njet bij burgemeester en wethouders ter sprake is 'ge bracht, maar dit als naar gewoonte op den gewo nen tijd van het planten van boomen in overwe ging zal worden genomen. Ten slotte had tusschen den heer van Hoek en den heer Nagtglas nog eenige discussie plaats naar aanleiding van het door laatstgenoemden gezegde, dat het in de vorige vergadering geno men besluit, betreffende het roeien van boomen, zijns inziens niet geschikt is om de zoo wensche- lijke stabiliteit van beheer der gemeente te be vorderen, met welke zienswijze eerstgenoemde zich niet kon vereenigen. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. Zitting van 14 Februari 1877. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heer J. J. P- Hector, met kennis geving. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen, en met eene kleine wijziging goedgekeurd. Aan de orde is: Het nemen van een besluit betreffende het ter rein in gebruik bij den heer J. Loois, naar aanleiding van de vraag in de vorige vergadering gesteld of

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2