„h o m a", BUITENLAND. Handelsberichten. AdvertentiSn. ATTENTIE. deszelfs Inventaris, Openbare "Verkooping BÓEREN-INSPAN, Openbare verkooping BOEREMNSPAÏÏ, Uit de hand te koop Staten-Generaal. Twee Huizen en Erven WEILAND, Verkooping te Vlissingen ITALIAANSCHE BARKSCHIP WOENSDAG 14 FEBRUARI 1877, Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Prlixea vaa Eflecten. Jfoakfmpij tot natmttHnlpnm. Evangelische Vooruitgang, gekoperd en kopervast Eindelijk eene partij Meubilaire Goederen, Bedden met toebehooren, Bureau, Kas ten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Bascule, en hetgeen meer zal geveild worden. dochter uit te huwelijken, een vierde om „eene blanke slavin te koopen." Doet men deze dingen op andere dagen, dan zal men stellig ongelukkig slagen. Dit mooie boekje nu is geschreven door Tahir- Effendi, een der voornaamste Ulema's, een der personen die aan het hoofd der intellectueels we dergeboorte van het rijk heeten te staan. Hij is dan ook voorzitter van den grooten raad voor hetvolksonderwijsen moet als zoodanig de regeering voorlichten bij het ont werpen der wet op het lager onderwijs en op den leerplicht, die volgens art. 114 der nieuwe grond wet ingevoerd moet worden. Met deze waardigheid vereenigt hij die vaneersten sterrewiche- laar van den sultan! Ook bij andere voorname familiën, vooral bij de dames, wordt hij dikwijls ontboden om, tegen behoorlijke betaling, de toe komst te voorspellen, hetzij uit de zenuwtrekkin gen eener kip die men den kop heeft afgeslagen, hetzij uit de kringen welke een droppel kokende olie in koud water vormt, hetzij uit het borrelen van gesmolten lood. Dit laatste gaat voor het belangrijkste voorteeken door. Deze strijd tussehen schoone plannen of beloften en feitelijke toestanden is het grootste bezwaar voor de hervormingen in Turkije. De verlichte en ontwikkelde mannen die aan het hoofd der regeeriag staan, strooien, ter goeder trouw somtijds, de wereld zand in de oogen. Het Turksche volk, de hoogere klassen zoowel als de lagere, is voor hunne ontwerpen hoegenaamd niet rijp. Donderdag was het de veertigste maal dat onder de regeering van koningin Victoria de zit ting van het parlement geopend werd. In 1837 deed de toen 18jarige vorstin het omstreeks denzelfden datum. Negen maal hebben in dat tijdsverloop algemeene verkiezingen plaats gehad. Het tegen woordige parlement heeft zitting sedert Maart 1874, na de algemeene verkiezingen op welke de val van het ministerie Gladstone volgde. Acht staats lieden hebben sedert de 40 verloopen jaren elkan der in de opperste leiding van het bewind her haaldelijk afgewisseldlord MelbourneRobert Peellord John Russelllord Derby (de vader), lord Aberdeen, lord Palmerston, de heer Gladstone en de heer Disraeli. Sedert den dood van prins Albert in 1861 heeft de koningin slechts zesmaal in persoon de plechtigheid der opening verricht! Eerst thans is door den Franschen minister van oorlog het bedrag dér schadeloosstelling vast gesteld welke door het rijk aan de stad Parijs betaald moet wordenwegens het omhakken van boomen in het bols de Boulogne en het bols de Vineennestijdens het beleg van Parijs in 1870, om in het gebrek aan brandhout voor de troepen te voorzien. De schadeloosstelling is bepaald op 248,676 franken. Het gemeentebestnur acht deze som echter ontoereikend en is voornemens zich deswege op den raad van state te beroepen. 9 Feb. 's av. 11 u. 49 gr. 10 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 51 gr. 's av. 6 u. 49 gr. tweede kamer. De minister van binnenlandsche zaken heefteen uitvoerig nader antwoord ingezonden op het eind verslag der commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot regeling van het bouwen op of langs dijken. De minister handhaaft in die nota zijn stelling dat de hoofd bepalingen geheel over eenkomstig met de beginselen van het Nederland- sche staatsrecht in zake van wateretaats-wetgeving zijn en handhaaft dan ook ten volle zijn wetsont werp. De commissie van rapporteurs voor het wets ontwerp tot wering van besmetting door zeesche pen, heeft eenige wijzigingen in dat ontwerp noo- dig geacht en de daartoe strekkende voorstellen bij de kamer aanhangig gemaakt. Qui nous délivrera des Grees et des Eomains! Deze verzuchting gaf eenmaal in de letterkundige en de kunstenaarswereld uitdrukking aan het gevoel van verveling, waarmede men de eeuwige «klassieken" was begonnen aan te zien. Wie ons echter op dit oogenblik van de Turken en hun „quaestie" bevrijdde, zou daarmede de geheele politieke wereld, alle parlementen, alle gekroonde hoofden en alle ministers in de war brengen. Want er wordt over niet3 anders gesproken en gedacht. De Oostersche quaestie beheerscht de binnen- en buitenlandsche staatkunde aller groote rijken. Verloste men ons van haar, onze verzuchting zou moeten vervangen worden door deze andere, even bekend en even onuitvoerbaar II nous faut du nouveau, n'en ffit-il plus au monde Het grootste gedeelte der Engelsche troonrede, waarvan de tekst thans voor ons ligt, liep over den toestand in het Oosten. Daarmede in verband stond nog de mededeeling dat in de president schappen Madras en Bombay weder hongersnood neerschtwelke door de koningiu „niet minder hevig dan die van 1873" genoemd werd. On begrijpelijk is het dat het Engelseh koloniaal bestuur buiten machte is om deze telkens terug- keerende ramp te voorkomen. De thans bestaande middelen van gemeenschap maken de kracht eener regeering, die het goede ernstig wil en zich door de kosten niet laat weerhouden, in dit opzicht, zou men zeggeD, onweerstaanbaar. Eene scherpe tegenstelling met deze treurige berichten vormt de pralende mededeeling in de troonrede dat de aanneming van den keizerinnetitel door de hoofden en de bevolking van Indië met toe juiching begroet is en dat hunne betuigingen van gehechtheid en trouw de koninginkeizerin ten diepste getroffen hebben. Voor het overige kondigt de Engelsche regeering eene wet op de hoogeseholen te Oxford en te Cambridge en eenige wijzigingen in de gevan genis-wetgeving, die op de faillieten, de armen wetten in Schotland en de rechterlijke organisatie in Ierland aan. In het Engelsche hooger- en lagerhuis liep de eerste gedachten wisseling mede over de Oostersche quaestie. De regeering sprak in vredelievenden geest en trachtte te doen uitkomen dat de confe rentie niet mislukt, maar het middel geweest is om de eendracht onder de Europeesche mogend heden te herstellen. Lord Derby zeide dat de keizer van Rusland thans over vrede of oorlog te beslissen heeft; lord Salisbury verdedigde de oude Engelsche theorie van de noodzakelijkheid van het Ottomannische rijk, omdat dit, ook voor hen die de meest mogelijke sympathie met de Christen-bevol king koesteren, nog den eenigen waarborg oplevert voor een toestand, die niet geheel een chaos gelij k is. Lord Beaconsfield toonde, naar het schijnt in denzelfden geest, het gewicht der quaestie aan, welke niet slechts eenige hervormingen, maar het bestaan van groote rijken in zich sluit. Geeft de telegraaf in dit opzicht den zin der woorden van den eersten minister getrouw weder, dau heeft hij bij deze gelegenheid niet veel nieuws of belang rijks verkondigd. De oppositie drong, bij monde van lord Halting- ton, er op aan dat Engeland zich niet aan de zaken zou onttrekken, wat volgens de woorden van lord Derby wel eenigszins de bedoeling der ministers scheen. Eene motie tegen de regeering schijnt van den liberalen leider niet te zullen uitgaan. Eene zoodanige wordt door den grijzen, wakkeren lord John Russell in het hoogerhuis aangekondigd, van dezen inhoud: _„Het is onbestaanbaar met de plichten eeuer regeering, vriendschappelijke be trekkingen aan te houden met een zoo barbaar- schen staat als Turkije; de eenige betrekking welke mogelijk is, is die van vijandigheid." De stem ming over deze motie zal doen zien hoeveel voor standers de van Gladstone uitgegane radicaal anti-Turksche beweging er nog onder de Engelsche staatslieden zijn. Wij verwachten er niet veel van. Aan het parlement zijn overgelegd alle stukken op de Oostersehe zaken betrekkelijk, welke thans slechts een historisch belang hebben en bij de duizelingwekkende snelheid waarmede de gebeur tenissen elkander opvolgen, veel van hunne be- teekenis voor het oogenblik verliezen. Wat baat het of men weet hoe de mogendheden dachten vóór dat de conferentie begon? Wat of men verneemt dat lord Salisbnry zich niet veel van de Turksche constitutie voorstelt? Wat eindelijk dat de En gelsche regeejing al de handelingen van lord Salisbury vóór zijn vertrek van Konstantinopel goedgekeurd heeft De beslissing van den toe stand ligt niet in het verledeD, maar in de toekomst* Daarom zou het zoo wenschelijk zijn, dat wij eindelijk wisten welke beteekenis de jongste ministerieele crisis in Turkije heeft gehad. Doch daarover blijven de berichten even tegenstrijdig. Midhat-pacha, zoo schrijft de eeue „goed inge lichte" berichtgever, was niet constitutioneel genoeg gezind, naar de meening der sultans. Neen, bericht een ander, die het voorkomen aanneemt of op hem volkomen toepasselijk is het Nourri dans le serail, j' en connais les détours, neen, Midhat hield zich streng aan de nieuwe grond wet en daarom kon de sultan hem niet uitstaan. Hij heeft tegen den sultan samengezworen, be? richt men uit Weenen. Neen, schrijft een Petersburger „goed ingelichte", de sultan heeft tegen Midhat samengespannen. De Russische in vloeden hebben hem het veld doen ruimen, beweert Berlijn en uit Parijs heet het dat Midhat de man was van Bismarck. Zoo gaan de bakerpraatjes hun gang, die men met groote deftigheid aan el kander telegrafeert. De waarheid is dat niemand weet waaraan zich te houden^ gelijk dit ten allen tijde in het Oostersche drama het geval is geweest. Men doet het best met vau de feiten, naarmate men ze hoort, kennis te nemen en noch te trach ten ze dadelijk te begrijpen, noch te beproeven er de toekomst uit te radeu. In Frankrijk heeft, ook al a propos der Ooster sche quaestie, de minister-president Jules Simon verklaard dat tussehen hem en den hertog Decazes, den minister van buitenlandsche zaken, de broe- derlijkste overeenstemming heerscht: Het nieuwe Hongaarsche ministerie is nog niet samengesteld. De heeren Sennyey en Mailatb zijn er mede bezig. Kardinaal Ledochowsky is wegens hoogverraad en overtreding der Pruisische Meiwetten veroor deeld tot 2$ jaar gevangenisstraf en f 180 boete. Amsterdam, 9 Feb. 10 Feb. Seölcrl. Cert Werk. schuld. 2$ pet. 64 j Gi,\ Certific, dito dito3 76$ 76$ dito dito dito4 100$ 100$ Aand. Handelmaatschappij 5 103$ 103$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 97$ 98 Loten stad Rotterdam. 3 99$ dito dito Amsterdam.. 3 100 100 Sieïgië. Cert. bij Rothschild. 2 pet. 60$ 60^ Frankrijk. Inschrijvingen 3 Inschrijvingen5 f&usland. Oblig. 1798/1816. 5 96$ 96$ Certific. Inscr. 5® serie 5 67$ 67$ Obl.Hope C°. 18556®serie. 5 81$ 81$ dito 1000 1864.5 92$. dito L. 100 18725 82$ 82$ dito L. 100 18736 82$ 82$ Loten 1864 .5 Loten 1866 5 283 283 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4$ pot. 82$ 82 Certific. dito4 67 67 Inscr. Stieglitz C°. 2#a4L. 4 67$ Obligatiën 1867694 72$ 72TV Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 253$ 253$ Oblig. dito4$ pet. 80$ 81$ dito dito 4 188 Aand. Kiew-Brest5 98 103 dito Baltische spoorweg 3 120 121 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 89$ 89$ dito dito Jelez-Griasi.5 223 dito dito Jelez Orel 5 pet. 87$ 87$ dito dito Charkow Azow .5 81 81$ Polen, Schatkistobligatiën 4 pet. 75$ Aand. Warschau-Bromberg .4 57$ dito dito Weenen 5 108 107$ Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 55^ 55$ Obligatiën dito April/Oct. 5 54$ dito in papier Mei/Nov.. 5 50$ 50$ dito dito Febr./Aug. 5 50$ Aand. Nation, bank3 810 819 Loten 1860 5 544 dito 1864 132 lfongïsr$|e. Schatkistbiljet! 6 pet. 79 79 Oblig. Theiss spoorweg. 5 62 62$ Italië. Certific. Amsterdam. 5 68 Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 103$ 103$ ëpaïsfe. Obligatiën Buitenl.. 3 pot. 11$ 11$$ Oblig. Binnenlandsche. 3 12$ 12 Portugal. Obligatiën 3 52$ 52$ Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 ll|$ 11$ Obligatiën 18696 32 32$ Egypte. Obl. 18687 pet. 51$ 51 Obl. 1873 7 48$ 48$ A.raerika.Obl.Ver.Stat. 1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 100 Illin. Cert. Amsterdam. 51$ 51$ Oblig. Illinois Redemtion. 6 91$ 91$ Oblig. Central Pacific 6 99$ Certific. Chic. N. W7 50$ 50$ Oblig. Madison Ext7 90$ dito Winona-St. Peter 7 83$ dito N. W. ünioa7 82$ 82$ dito Union Pac. Hoofdl. 6 96$ 96$ Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2" sec. 7 Brazilië. Obl. 18634$ Obl. 1865 5 94$ 94$ Pr$jzen van coupon». Amsterdam, 10 Februari. Metall. 2032$; dito zilver 23.20Div. Eng. per 11.80Eng. Portugal per f 11.97$; Spaansehe piasters f —.58$: Amerikaansehe dollars (in goud) f 2.45$. Amsterdam, 9 Februari. Metall. f 20.25; dito zilver 23.22$Div. Eng. per f 11.80; Eng. Rassen per 11.80; Eng. Portugal per li.97$; Frans, f 47.50Belg. f 47.50; Pruis. 58.45 Hamb. Russen fRussen in Z. R. 29$ Pool- sehe per fl.Poolsche per Z. K. f Spaan sehe p'asters .58$Spaansehe binnenlandsche Amerikaansehe dollars 2.45$papier 2.26$ Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden mijn geliefde echtgenoot GEERARDUS KWEKKEBOOM, in den ouderdom van bijna 41 jaren, diep betreurd door mij, zijne hoogbejaarde ouders en verdere betrekkingen. St. Laurens, Wed. G. KWEKKEBOOM, 9 Februari 1877. geb. Marinüssen. De Heer en Mevrouw DAMME—Plato betuigen bunnen dank voor de blijken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte hunner dochter, Vlissingen, 10 Februari 1877. Verzekering tegen Brandschade op ge bouwen en goederen ook van landbouwer» bij J. A. TAK C#. als gemachtigden van de Assurantie «Compagnie te Amsterdam, opgericht in 1771. Kantoor GROENMARKT. De Notaris Th. VAN UIJE PIETERSE zal, op Dinsdag 13 Februari 1877, des morgens 11 uren precies, in „de Oude Vriendschap" bij Kuijters, Groote Markt te Vlissingen, verkoopen te Vlissingen, een zijnde een Winkelhuis, op de Groote Markt, C 58, en een in de Korte Noord- straat, E 107alsmede 1,76,80 hectaren eerst in 2 perceelen en daarna in massa, onder Koudekerke in pacht hij G. DE VOOGD. Alles bij biljetten breeder omschreven; de hui zen zijn daags te voren te bezichtigende aanwij zing van het Weiland geschiedt door den heer TERWOERT, te Koudekerke. Buitengewone vergadering van het departement Middelburg op Dinsdag 13 Februari 1877, des namiddags te 2$ uur.J Onderwerp: missive dep. Koog a/d Zaan omtrent de wet op het Lager Onderwijs. De Secretaris B. A. VERHEIJ. Zondag 11 Februari CEEIV Zondagschool. A COMPTANT. De tegen den 7en dezer voorgenomen, doch uit gestelde verkooping van het liggende op de Calootbank, benevens van zal alsnu plaats hebben des middags twaalf uren precies. op Woensdag den 21™ Februari 1877, des morgens te 9 uren, en, zoo noodig, den volgenden dag, voor de erfgenamen van den eer- zamen C. GOUD, in de gemeente Hoedekens- feerke, op de alsnog door hen bewoonde hofstede, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, te Goes, van een KAPITALEN bestaande in: 9 Werkpaarden, 1 jong Paard, 11 Melkkoeien, 1 Varekoe, 5 Runderen in soort, 5 Kalveren, 5 vette Varkens, 4 Mestputloopers, 1 Karnhond, 2 Schaap honden, 50 koppel Hoenders, 8 Kal koenen, 15 Eenden; voorts 1 Kapwagen, 1 Chais, 3 Menwagens, 1 Driewiels- ltar, 1 Arreslede, 8 Ploegen, 9 Eggen, Molbord en Ketting, 2 Rolblokken, 3 Sleepers, 1 Penenmolen, 1 Zaad- dorschzeil, 1 Schapenbocht, 1 Visch- boot en Toebehooren, allerlei Land bouwgereedschappen, droog en groen Hout. bestaande o. a. in op Woensdag den 28®° Februari 1877 des voormiddags te 10 uren precies, voor de erf genamen van den heer mT. P. J. VAN VOORST VADER, onder Kloeting e, op de hofstede genaamd „de hollandsche hofstede," ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, te Goes, van eene kapitalen bestaande in: 8 Werkpaarden, 1 jong Paard, 10 Melkkoeien, 6 Varekoeien, 21 Runderen, 3 Kalveren, 3 Varkens, 2 Karnhonden, Kalkoenen, Hoenders en Eendenvoorts 1 Huifwagen, 5 Menwagens, 1 Lamoen- kar, 7 Ploegen, 1 Ondergrondploeg, 7 Eggen, Molbord en Ketting, 1 Rol- blok, 1 Sleeper met Wielen, 1 Snij- molen, 1 Penenmolen, 1 Zaaddorschzeü en verdere Landbouwgereedschappen, eene partij Droog Hout en betgeen meer zal geveild worden. I bestaande in Woonhuis, Schuur en Erf, benevens 25 Hectaren best Bouw- en Weiland, liggende alles aan éen blok in de Gemeente Cadzand. Te bevragen bij den Notaris CONINCK WES TENBERG te Sas van Gent, welke door den heer eigenaar gemagtigd is, om over denverkoop te onderhandelen,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3