Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Landbouw. Marine en leger. Rechtzaken. „Wissels op tijd, hetzij binnenlandsche, hetzij buitenlandsche, getrokken op het binnenland, be talen 7« pot." Op die wijze valt daaronder alles wat nu feite lijk zegel betaalt, en bovendien zullen dan assig nation op tijd ook gaan betalen. De staat zal dus zeker krijgen (het recht bedraagt nu met op centen 69 cent van de 1000, stelle 70 cent, en zou dan worden 50 cent) van hetgeen hij nu int, want wissels op zicht worden nu nooit geze geld, en bovendien het recht van de menigte assignatiën op tijd, die nu ongezegeld circuleeren; eindelijk het vast recht van 5 cent op alle andere trekkiDgen. Durft de staat dat recht niet te verminderen van 7 op 5, dan ware het nog beter het tegen woordige recht te behouden, en te brengen op Vio pot- on wissels op vertoon vast recht te laten betalen. Geheel moet vrijgesteld worden papier van hier op het buitenland, of van het buitenland op het buitenland getrokken. Dat recht zou nooit betaald worden, en het is niet goed een wet te maken, welke men weet dat gedeeltelijk niet nageleefd wordt. Het recht van 0.05 op quitautiën is goed; maar uit art. 10 moeten vervallen bewijzen van ontvangst van goederen bij lossing, recieven van inlading, vrachtbrieven, vrachtlijsten, makelaars briefjes (het recht van koopbriefjes kan blijven). Ook hier zou het recht altijd ontdoken worden, omdat het de handelingen zou belemmerenen omdat het voor kleine zaken te drukkend zou zijn. Wij moeten ten stelligste tot geheeleu vrijdom van cognossementen raden. Zoodra het cognosse ment als quitantia gebruikt wordt, moet het echter gezegeld worden. In art. 3 89 worden genoemd cheques] gaarne zouden wij krijgen een definitie, wat dat zijn. Maar waarom kunnen quitantiën op den kassier of bankier niet even goed een recht a f 0.05 betalen? Wil men de vrijstelling behouden, dan moet die luiden: „papier aan toonder, niet aan order, getrokken op bankier of kassiers." Het recht op polissen, art. »L1, is goed; maar er moet vrijstelling gegeven worden van assurantiën, waarbij de premie onder de 10 is. Ook hier moeten buitenlandsche polissen vrij zijn. Wijze van heffing. De bepalingen omtrent het plakzegel zijn ver ward. De regel, dat de datum op het zegel moet gesteld worden, is uitmuntend; maar wil men het publiek daaraan gewennen, dan moet dit alt ij d verplichtend wezen. Voor de enkele uitzonderin gen, die het ontwerp op dit punt maakt, bestaat geen reden genoeg. Om ontduiking te voorkomen, moet de regel gemaakt worden, evenals in België, dat alleen de acceptant of de endossant of trekker een plakzegel mag gebruiken; en dat bij protest van non-accep tatie alleen de ontvanger zegelen kan. Wanneer men een wisseluit het buitenland getrokken, ontvangt alleen om dien ter acceptatie aan te bieden, dan kan men, dien aan den betrok kene zendend, het zegel er los bij doen of op den voorkant plakken; wordt de wissel niet geaccep teerd, dan maakt men het zegel weer los. De bepaling van art. 15, 2e lid kan, indien op de zegels altijd de datum gezet wordt, ook een voudig luiden: „De handtsekening moet over bet zegel geschreven worden." Voor het zetten van den datum moet in de wet uitdrukkelijk toegestaan worden, dat dit geschieden kan b. v. in plaats van 25 Januari 1877, door 25/1 /77. Art. 20. Buitenlandsche effecten, ook al zijn ze binnen het rijk betaalbaar, moeten vrij zijn. De betaling van bet wisselzegel op buitenland sche wissels zou vereenvoudigd worden, als bepaald werd dat de betrokkene mag aecepteeren, ook al is de wissel niét gezegeld; m. a. w. dat alleen de eerste binnenlandsche endossant behoeft te zegelen. Men schijnt te meenen, dat de acceptant het zegel betaalt; dit is echter nooit het geval. Straffen. Nietigheid is het eenige middel om de gewoonte van het zegel te betalen ingang te doen vinden. De straf echter van f 25, zonder nietigheid op akten van beleening, is veel te gering. Wat uit een juridisch oogpunt tegen de nietig heid is in te brengen, laten wij buiten beschouwing. Maar de vrees dat daarvan misbruik gemaakt zal worden door lieden, die te kwader trouw zijn,die vrees deelen wij niet. Ook ons leert de onder vinding van het buitenland, dat dit de eenige manier is, om ontduiking te voorkomen. Die straf van nietigheid moet echter op meer verstaanbare wijze in de wet worden geformuleerd. Een kleine aanmerking ten slotte. Kunnen niet op kleine plaatsen, waar geen ontvanger der regis tratie is, de wisselzegels verkrijgbaar gesteld worden op de postkantoren? leger. Bij koninklijk besluit zijn de 2e luitenants P. G. Weuringh, L. W. A. Medenbach en G. A. Gennet, allen van het 7e regiment infanterie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indie. Te Hoornsterzwaag wordt het schoolverzuim op eigenaardige wijze bestreden. Armvoogden hebben den hoofdonderwijzer gemachtigd aan behoeftige kinderendie ter school kómeneen boterham te geven. Deze maatregel werkt uit muntend. De heer G. A. Vorsterman van Oijen trad heden morgen andermaal als spreker op in de afdeeling Walcheren van de Maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland. Hij ving zijne rede aan met eene krachtige aan sporing tot bijwoning dezer zoo hoogst nuttige landbouw-voordrachten, niet alleen door de land bouwers, maar ook door hunne onderhoorigen. Bij die aansporing maakte hij van de gelegen heid gebruik om eenige vingerwijzingen te doen ten aanzien van het gehalte der dienstboden, waarover in onze dagen-zeker wel wat te klagen valt, maar dat toch aanleiding geeft tot de zelf- onderzoekeude vraag aan wien ligt de schuld Bij de beantwoording hiervan hebbe men zich in de allereerste plaats te herinneren de kernach tige spreuk, als hoeksteen van het Christendom te beschouwen: „bejegen een ander (dus ook uwe onderhoorigen) zooals gij zelf wenscht behandeld te worden." Men (alzoo ook de landbouwers) heeft de dienstboden laten „glijden" en zij zijn aan „'tsliereu" geraakt. Als redmiddel tegen dat' kwaad gaf de spreker eenige wenken, waarna hij overging tot het eigenlijke onderwerp zijner voor dracht, namelijk het dier zoowel in- als uitwendig te leeren kennen. Op het bord aangebrachte teekeningen verdui delijkten het gesprokene aangaande de samenstel ling van de maag met hare vier afzonderlijk be handelde deelen: de pens, de netmaag, de blad- of boekmaag en de lebmaag. Een en ander werd bovendien door praktische wenken toegelicht. Met de maag staat natuurlijk de voedering der beesten in het allernauwste verband, en deze werd dan ook meer breedvoerig behandeld. Het gebruik eener bascule werd hiertoe den landbouwers ten zeerste aanbevolen, daar de wetenschap leert dat eene koe (ook een paard) toekomt 1/60 deel van haar levend gewicht in goed hooi1/30 deel als zij melk geven ot werken moet1/25 deel als zij vet ter wordt.^ Door vergelijking leert men hoeveel rogge enz. de plaats van het vereischte deel hooi vervangen kan. Wat de paarden betreft, beval spreker ten zeer ste aan hun voedsel te breken. Overigens deed hij zijne hoorders een blik slaan in de werking welke plaats heeft met het voedsel dat in de maag is opgenomen, betoogde hij de noodzakelijkheid der bevordering van zuiver bloed door zuivere luclit en besprak hij het nut eener goede ventilatie in de stallen. Ten slotte wijdde hij eenige beschouwingen aan den kunstmest, welks gebruik hij wel aanried, mits met verstand toegepast. Bij den stalmest gebruike meu als toevoegsel kunstmest, doch vooraf vrage men zich af wat men van zijn land hebben wil. Bij de toepassing van kunstmest zij men bovendien steeds voorzichtig, vooral met het oog op niet zelden voorkomend bedrog. Als altijd werd deze voordracht door de in vrij grooten getale opgekomen hoorders met be langstelling aangehoord en zeker zal menigeen de mededeeling welkom zijn geweest, dat heden over veertien dagen de heer van Oijen nogmaals als spreker alhier zal optreden. Door de commissie voor het geneeskundig staats examen is tot arts bevorderd dr. A. W. van Ren- terghem, officier van gezondheid le ki. bij de zeemacht Een persoon, door de rechtbank te Amsterdam wegens het helen van gestolen koffie tot 15 maan den celstraf veroordeeld en deswege reeds in hech tenis, had binnen den wettigen termijn schrifte lijk zijn verlangen te kennen gegeven om in hoo- ger beroep te komendoch door omstandigheden was de akte van appel eerst éen dag na het ver strijken van dien termijn opgemaakt. Hoewel erkennende, dat de appellant niet in verzuim was meende de advocaat-generaal bij het hof, op grond der stellige bepaling der wet, de vervallen ver klaring van het appel te moeten vorderen. Maar het hof oordeelde andersvolgens de verdediging van mr. Pb. A. Haasdie aanvoerde dat de appel lant zijn verlangen op geen andere wijze had kunnen te kennen geven, en dat hij niet in strijd met de waarheid kon geacht worden niet te heb ben geappelleerd. Het openbaar ministerie ver klaarde in cassatie te willen komen en nu werd de verdere behandeling geschorst. Voor den hoogen raad voerde dezelfde verde- dige rechter aandat zulk een beroep in cassatie, tegen een gewijsde van instructiezooals het gemelde arrest van het hof wasniet anders geoorloofd is dan te gelijk met het eindarrest. De advocaat-generaal bij den H. E. mr. Eömerwas van gelijk gevoelen. Het hoogste rechtscollege zal nu moeten beslissen. (Bbl.) Dinsdag ji. werden voor de rechtbank te Zierik- zee de pleidooien ggyoerd in de zaak van de familie de B., eischeres, tegen de erfgenamen van wijlen den heer J. N. De eisch strekt tot betaling eener som van ruim ƒ7300 met de rente ad 5 pet. sedert het jaar 1811welke som door den grootvader der eischers in of omstreeks dat jaar aan nu wijlen den heer J. N. zou zijn ter leen gegeven en door dezen niet terugbetaald. De uitspraak is bepaald op 20 Maart e. k. ZN.) Het ingediende wetsontwerp tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering strekt hoofdzakelijk tot algemeene afschaffing van het procuraat; tot invoering der summiere procesorde voor alle zaken en in verband daarmede tot zoo danige regeling van de afdeeling (afdoening?) van exceptica en incidenteele vorderingen, dat door de daarop te wijzen vonnissen, welker be- teekening in sommige gevallen tot voortzetting van het gediug overbodig wordt, de zaak in den regel niet van de rol geraakt. Door Z. M. den koning is eene som van 2000 beschikbaar gesteld, ten behoeve der Internationale Tuin bouw-tentoonstelling, die op den 12en April a. te Amsterdam plechtig zal worden geopend. Z. K. H. prins Frederik heeft geschonken: 2 groote gouden medailles, 2 dubbele gouden medailles, 2 gouden medailles, 2 groote zilveren medailles en 2 zilveren medailles, terwijl door H. K. H. prinses Marianne voor 2 dubbele gouden medailles werd ingeschreven. Ter voldoening aan het door den minister van buitenlandsche zaken gedaan verzoek, heeft de minister van landbouw en handel te Eorne, aan de koninklijke maatschappij van tuinbouw te Flo rence opgedragen eene centrale commissie te vormen, teneinde de bezendingen uit Italië voor de tuiu- bouw-tentoonstelling te leiden en te regelen. Van wege de Italiaansehe regeering is ter bevordering daarvan eene sóm beschikbaar gesteld. Men schrijft ons uit de Betuwe: De dijken, die in het vorige voorjaar zoo ont zettend Vbel geleden hadden, zijn thans hersteld. De meeste zijn verzwaard en verbreed; enkele ook verhoogd of van steenen glooiingen voorzien. Het aanbrengen der verzwaringen is echter nog te kort geleden, om reeds nu een vaste massa te kunnen zijn. Vooral wanneer men do dijken moet berijden, valt die weeke toestand terstond in het oog. Duizende guldens zijn in de Betuwe weer aan de dijken ten koste gelegd"; toch zag men voor eenige dagen weder met angst het water in de rivieren wassen. Niettegenstaande de aan gebrachte verbeteringen, zou men hoogwater, ge paard met storm zooals in het voorjaar van 1876, thans nog niet onbezorgd kunnen te gemoet zien. Gelukkig is echter het water nu weêr vallende. (Arnh. Ct Door den directeur en kommandaut der marine te Willemsoord, zijn bij openbare inschrijving verkocht eenige buiten dieDSt gestelde kanonnen met projectielen. Aan de heeren B. J. Nijkerk en H. Komkommer, te Amsterdam, en P. van Es en J. N. Prins, te Nieuwediep, als hoogste par- tieele inschrijvers, is hun bod gegund. Het geza menlijk bedrag beloopt circa ƒ34,000. „Artis" te Amsterdam zal spoedig verrijkt worden met een paar zeeleeuwen. Twee schoone exemplaren dezer kostbare en zeldzame dieren zijn onder weg uit Australië, Tegen het tijdsiip dat zij in „Artis" kunnen worden verwacht, zal hun verblijf, voorzien van een groot waterbassin, gebouwd zijn. Voor de arrestatie te Zwolle van den inbreker Theodorus Schut uit Amsterdam is door de firma Doijer van Deventer aldaar aan den politie agent J. Kuipers ten geschenke gegeven een gouden horloge met de navolgende inscriptie„Jan Kuipers, politieagent, ter waardeering van zijn moedig gedrag in den nacht van 89 Januari 1877, van Doper van Deventer te Zwolle". De politieagent H. Faber, die hem assisteerde, ontving een zilveren horloge met dezelfde inscriptie. Een der zoons van een lid der firma gaf huu ieder een horlogeketting met medaillon, waarin zij het portret zullen dragen van Schut. Volgens een bericht in sommige bladen zou de justitie een onderzoek instellen naar de ramp, de verongelukte stoomboot „Willem III" bij den jongsten storm overkomennadat gehleken is dat geenerlei voorzorgen waren genomen om bij eventuéele onheilen iets te kunnen doen tot red ding van passagiers. Omtrent de gevangenneming van den secre taris der Amsterdamschekanaalmaatschappij, Bruijn, deelt het Nieuws van deh Dag het volgende mede Niet te beschrijven is de pijnlijke indruk dien het feit veroorzaakt, zoowel om de positie van den beschuldigde hij was tevens schoolopziener eu officier van de Eikenkroon als om de alge meene achting hem toegedragen en de omstandig heden waaronder do verduisteringen hebben plaats gehad. Het is thans uitgemaakt dat er 170 aandeelen van ƒ1000 uit de brandkast der maatschappij ziju genomen en verkocht door den secretaris. Een 140tal dezer aandeelen behoorden aan de maat schappij. Deze waren o. a. door haar ingekocht, niet tot conversie maar als geldbelegging. De 30 overige aandeelen waren door directeuren daar gedeponeerd. De diefstal moet over eenige jareu loopen. Sedert wanneerzal het gerechtelijk onderzoek eerst kunnen bewijzen. De beweegreden schijnt zucht tot weelde te zijn. De directeuren, wier onbeperkt vertrouwen ge vestigd was op den secretarismerkten wel zijne weelderige levensmanier opdoch waren door hem in de meening gebrachtdat hij buiten zijn bedui dend inkomen bovendien vermogend was. Dit is dan ook oorzaak geweest, dat het pakket aan deelen in de brandkast nooit dan oppervlakkig werd nagezien. De bovenopliggende nommers werden terloops geverifieerd en deze waren altijd in orde. De diefstal had altijd plaats uit de onderste laag van den stapel. Daar de gearres teerde niet in 't bezit was van een sleutel van de brandkastmoet het wegnemen hebben plaats gehad op oogenblikkendat hem de sleutel werd toevertrouwd om uit de kast papieren of beschei den te nemen of te bergen. De laatste maal dat dit geschied is moet dit hebben plaats gehad op een oogeublikdat een paar bestuursleden der maatschappij bij het raam stonden te praten, met den rug gekeerd naar de plaats waar de kast stond. Een toeval heeft tot ontdekking geleid.- Wegens een familiefeestzijn 12jjarig huwelijk, dat de gearresteerde te Parijs was gaan vieren werd het secretariaat tijdelijk door den heer Eutgers van Rozenburg waargenomen. In de directie-vergadering kwam de aanleiding tot dit feest ter sprakeen als bewijs hoe weiuig wantrouwen er toen nog bestond, ook de vraag of men den secretaris niet gezamenlijk een ge schenk zou aanbieden. Al pratende kwam men er zoo toenaar de aandeelen te zien. Zij waren a!s altijd oogenscbijn- lijk in orde. Een der directeuren drong er den volgenden dag op aan de stukken eens na te tellen. Dit geschiedde en toen bleek het treurige feit. Nadat den secretaristeruggekeerd van zijn reisje, in eene directie-vergadering verantwoording gevraagd is van de afwezige waarden en hij tot bekentenis moest komenheeft zijn gerechtelijke aanhouding op verzoek van de directeuren nog in diezelfde vergadering plaats gehad. Een der Duitsehe landbouw-weekbladen ont - leent het volgende aan een bericht in de „Neue Alpen-Post." Ik had eene hendie op Bramah- eieren zat te broeden. Daar op den 21en dag nog geen ei uitgekomen was, liet ik warm water halen, om de zwemproef te doen. Het water was zeer warm, en ik had weinig hoop op goeden uitslagwant ik achtte de eieren verloren en nam dus niet eens de moeiteom het water af te koe len. Zeer verbaasd de eieren zich te zien bewe gen, was ik het nog meer, toen ik plotseling eenig geluid vernam en bespeurde, dat een ei opengepikt werd, wat spoedig daarna met ruim de helft der eieren het geval was. Natuurlijker wijze nam ik nu de eieren oogenblikkelijk uit het waterlegde ze nogmaals onder de hen en had het genoegen den volgenden morgen te ziendat bijkans alle kiekens uit den dop gekropen waren. Bij eene tooneelvoorstelling te Brussel werd onlangs door iemand onder het publiek scherp gefloten. De ambtshalve aanwezige commissaris van politie stond op, blikte in het rond en riep toen met een verontwaardigde stem: „Wie ver oorlooft zich daar te fluiten „C'est undroitqu on achète d la parte en payant," klonk het antwoord van de galerij. „Wie zegt dat?" riep de poli tiebeambte weder. „Eoileaw!" antwoordde de nog altijd onzichtbare fluiter. „Dan gelast ik mijnheer Boileau dadelijk de zaal te verlaten," hernam de handhaver der orde plechtig en zette zich weer neder, met het zalig bewustzijn een rustverstoorder op de vingers getikt te hebben Een jonge, schoone onderwijzeres te West- moreland in Pennsylvanië wilde bij bare leerlingen meer ijver wekken en in 't bijzonder hen er toe brengen op tijd ter school te komen. Daartoe maakte zij op een morgen bekend, dat zij den leerling, die den volgenden dag het eerst op school kwam, zou kussen. Het gevolg daarvan was dat 18- a 19jarige knapen, die bij haar ter school gingen, des nachts in den tuin bleven slapen, om den volgenden morgen 'teerst op school te zijn. De lieve dame moest spoedig met de toepassing harer methode ophouden. Men vreest, bij den hoogen waterstand der Seine, weder nieuwe overstroomingen in de omstreken van Parijs. De bewoners der kaden, door de schade welke zij verleden jaar geleden hebben wijs geworden, beginnen reeds te verhuizen en hunne kelders of pakhuizen te ontruimen. Ernesto Eossi geeft tegenwoordig zijne Sha kespeare-voorstellingen in den schouwburg te Gent. Gelijk overal in België vindt zijn spel en dat zijner mede-acteurs algemeene bewondering. Den 15en dezer zal een nieuwe exprestrein tusschen Gent en Doornik beginnen te loopen. Hij zal 's morgens te 8.10 van Gent vertrokken en te 9.40 te Doornik aankomen; het vertrek uit Door nik geschiedt des avonds te 8 uren, de aankomst te Gent te 10 uren 5 minuten. Als een bewijs hoezeer de mooie woordenen proclamation der Turken in strijd zijn met hunne praktijken, wijst men op een almanak, die dezer dagen verschenen is, waarin men al de voorschrif ten der sterrewichelaars vermeld vindt omtrent gelukkige of ongelukkige dagen, voorteekenen enz. De eene datum is gunstig om zaken te doen, de andere om op reis te gaan, een derde om een^

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2