BUITENLAND. Ingezonden Stukken. Zeetijdi ngen. Handelsberichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Genefaal. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Graanmarkten enz. Prijzen van IMeeten. De aangekondigde proef met eene roeiboot welke zich beweegt in de richting waarheen de roeier met zijn gezicht gewend is, terwijl deze op de gewone wijze de riemen hanteert, had gisteren op den Amstel te Amsterdam plaats. Het middel, waardoor deze uitkomst plaats heeft, bestaat in een kruk waaraan geroeid wordt op de gewone wijze. Deze kruk staat in verband met den riem, welke aan een asbout vastgeklonken zit en de tegenovergestelde beweging veroorzaakt. De riemen zijn Z-vormig. Zaterdag jl. had nabij Bruinisse een ongeluk plaats. De schippersknecht op eene derwaarts terugkeerende hoogaaits viel namelijk bij het over zetten der fok over boord en verdronk. De ongelukkige was 24 jaren oud. De gemeente Groningen lijdt door den jong- sten storm en hoogen waterstand, aan haar in de provincie gelegen eigendommen, eene schade van f 150,000. In de nieuwe wijken buiten de Utrechtsche poort te Amsterdam heeft een deel van het werk volk, dat daar bij den aanbouw van nieuwe huizen arbeidt, zooals gewoonlijk op Maandag, gisteren deerlijk gevochten. Het meerendeel van deze arbeiders is op den eersten dag der week be schonken. De bevolking der gemeente Utrecht bedroeg op 31 December 1875 65,052 personen en op 1 Januari 1877 66,106, zijnde 31,010 mannen en 35,096 vrouwen. Er werden geboren 2401 kinde ren, overleden 1725, verhuisden 3744 en vestigden zich 4122 personen. Te Oldebroek blijft het water vallende, of schoon langzaam. Er zal nog tijd verloopen eer de bewoners in de lagere streken der gemeente hunne woningen weder betrekken kunnen. Den hulpbehoevenden worden door middel van schuiten levensmiddelen, brandstoffen enz. verstrekt. De academie van wetenschappen te Parijs heeft eene medaille rondgedeeld, bij gelegenheid vanden doorgang van Venus geslagen. Er wordt een jonge vrouw op voorgesteld, die voorbij den wagen van Apollo gaat. James Gordon Bennet, de bekende eigenaar van de New-York Herald, die onlangs met den broeder van zijn voormalige verloofde duelleerde, is te Parijs aangekomen. Waarschijnlijk zal hij zoolang in Europa vertoeven tot de gemoederen in Amerika gekalmeerd zijn. Een bureaulist in een bankiershuis te Berlijn had zich met drie dames verloofd, twee oudere en een jongere, en zich van al haar geldzaken meester gemaakt om die te deponeeren in het huis waarin hij werkzaam was. De jongste had hem zelfs haar spaarpenningen toevertrouwd om de echtelijke woning in te richten. Na ontdekking van het bedrog heeft zij eene klacht bij de justitie tegen hem ingesteld, waar dus drie bruiden en misschien geen enkele bruidegom zullen verschijnen. Het Russische leger te Kischineff heeft een belangrijke aanwinst verkregen. Don Carlos is er aangekomen en ontvangen met de eerbewijzen van een prins van den bloede. In de Duitsche gevangenissen heerscht eene ontvluchting-manie, die met zulke onaangename verschijnselen gepaard gaat, dat dezer dagen het geheele personeel van de gevangenis te Munster in gevaar heeft verkeerd te worden vermoord, ten gevolge van eene poging tot ontvluchting van drie booswichten, welke echter werd verijdeld. -Blijkens eene mededeeling van de weduwe van den beroemden geschiedschrijver Michelet is zij voornemens, in plaats van een monument op het graf van wijlen haar echtgenoot, het nieuwe gedeelte van Père la Chaise, waarin gebrek aan water is, tengevolge waarvan de bloemen en plan ten verdorren, van fonteinen te voorzien, waarvoor de buizen op kosten der stad zullen worden aan gelegd. Door eene schenking in staatspapieren zal zij het kerkhof het voortdurend bezit van die fonteinen verzekeren en „opdat haar overleden echtgenoot eenigszins zal deelen in deze weldaad, wil zij aan zijn graf eene kleine bron van levend water aanbrengen, waardoor de bloemen frisch blijven en waaraan de vogels hun dorst kunnen lesschen." Bij de herbesteding van het maken van een zeedijk in den Nieuwen Neuzenpolder, op gisteren te Neuzen gehouden, is thans daarvoor het minst ingeschreven door den heer H. Hage, te Middelburg, voor 31,800. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door den directeur der artillerie- stapel- en constructiemagazijnen te Delft, op den 13tn Februari a. zal worden aanbe steed de levering van boschkolen en poetslappen. 6 Feb. 's av. 11 u. 43 gr. 7 's morg. 7 u. 46 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. 's av. 6 u. 48 gr. In het nieuwe wetsontwerp tot vervanging van de koperen door bronzen pasmunt zijn de daartoe betrekkelijke bepalingen meerendeels overgenomen uit het jongste muntontwefpr dat de goedkeuring van de tweede kamer reeds had verworven. Volgens de artt. 23 en 26 echter van dat ont werp zou het niet slechts aan rijks-, provinciaal, gemeentelijke en waterschapsambtenaren enz., maar ook aan alle bijzondere personen, op boetstraf ver boden zijn geweest vreemde nickel-, bronzen of koperen munt in betaling te geven of te nemen. Naar het oordeel van de tweede kamer ging dit laatste te yer en zou dat verbod in de grensge meenten zelfs onuitvoerbaar zijn. Vandaar het door de kamer aangenomen amendement-van der Loeff, waarbij alleen verboden zou zijn het „in betaling geven met het kennelijk doel om zich te bevoordeelen". In overeenstemming met het betoog van in'. A. A. de Pinto in het Weekblad van het Regt was de minister van justitie echter van oordeel, dat het beter is de bestraffing van het wederrechtelijk zich bevoordeelen door uitgifte van vreemde pasmunt uit te stellen totdat het geheele leerstuk van bedrog, bij de behandeling van een nieuw wetboek van strafrecht, aan de orde mocht komen, en dat, indien men dat kwaad desniette min thans strafbaar wil stellen, de straf veelhoo- ger zou moeten zijn dan bij het oorspronkelijk ontwerp was aangenomen, nl. geldboete van 25 tot f 500 en gevangenisstraf van minstens eene maand, zoo te zamen als afzonderlijk, omdat de bevoordeeling niet een eenvoudige overtreding zou zijn. De regeering acht het daarom beter de straf bepaling weder terug te brengen tot de eenvou dige wering van het bederf van onzen geldomloop. Daarbij wordt echter het oorspronkelijk verbod voor zooveel de bijzondere personen aangaat, beperkt tot het in betaling geven en dus het in betaling nemen niet strafbaar gesteld; voorts aan de bij maatregel van inwendig bestuur aan te wijzen grensgemeenten in zóóver uitzondering op dat verbod toegestaan, dat aldaar het in betaling geven van zeker beperkt bedrag voorwaardelijk zal zijn toegelaten, onder deze voorwaarde name lijk, dat de in betalinggeving geschiedt op geen hoogeren koers dan bij maatregel van inwendig bestuur zal zijn vastgesteld, dit laatste om mis bruik te voorkomen van de zijde van fabrikanten of industrieelen. Wanneer het tarief, waaromtrent de locale auto riteiten weder zullen worden geraadpleegd, bijv. aldus gesteld werd, dat 10 Belgische centimes (5 twee-centimestukken) werden gelijk gesteld met 4 Nederlandsche centen en 10 Duitsche pfennigen met 5 Nederlandsche centen, dan zou die tarifee- ring tevens krachtig er toe medewerken om de bedoelde vreemde munten uit de grensgemeenten geregeld naar het land van waar zij herkomstig zijn te doen terugvloeien, en dus de muntcircu- latie er verreweg het grootste deel des lands daarvan geheel vrij te houden. Het tijdstip der in werkingtreding der wet wordt op 1° Juli a. bepaald. De minister wijst op de wensehelijkheid van een spoedige behandeling. Het woord is aan de circulaires. Nu de confe rentie geëindigd is nemen de mogendheden weder haar toevlucht tot de gewone middelen der diplo matie om op plechtige wijze haar gevoelen uit te spreken: circulaires of nota's. Rusland is voor gegaan, Turkije volgt. Terwijl de Russische cir culaire gisteren nog niet eens door alle ambassadeurs, waaraan zij gericht is, was ontvangen en de dag bladen haar reeds bij voorbaat tot een onderwerp van beschouwingen maakten, wordt de verschijning van een Turksche nota aangekondigd. Voor zooveel als uit het korte telegram te dien aanzien kan worden opgemaakt heeft de Porte het wensehelijk geacht om in het nieuwe stuk op de meest stellige wijze de integriteit en de autonomie van Turkije te verdedigen. Tevens wordt daarin te kennen gegeven, dat het Turksch in a l l e pro vincies van het Ottomanische rijk zal worden ge handhaafd, terwijl verder de politiek van Midhad Pacha uitvoerig wordt uiteengezet en de voortref felijkheid der door hem in het leven geroepen nieuwe instellingen verdedigd. Eindelijk wordt aan derden het recht betwist om zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van het Turksche rijk. De Porte blijft dus zooveel is duidelijk het door haar ingenomen standpunt volkomen handhaven. Geheel uit vrije beweging en stilzwij gend beantwoordt zij aan een menigte wenschen door de mogendheden uitgesproken; zooveel moge lijk komt zij ongevraagd aan de door haar te kennen gegeven verlangens te gemoet, maar zij verbindt zich niet tegenover buitenlandsche machten de binnenlandsche aangelegenheden van het rijk naar haar wil te regelen. Nu de mogend heden te antwoorden hebben op de Russische cir culaire zal de Turksche nota haar zeer gelegen komen. Een nieuw bewijs van haar vooruitstrevenden zin heeft de Porte geleverd door de benoeming van Munif effendiTurksch gezant te Teherantot minister van onderwijs, met den titel van Pacha. Deze nieuwe titularis, die onmiddelijk naar Kön- stantinopel zal vertrekken om de portefeuille te aanvaarden, wordt iemand van zeer liberale denk beelden en een voorstander van hervormingen genoemd, wat vooral op het gebied van onderwijs van groot belang is. De republikeinen in Frankrijk worden weer ongeduldig. Overeenkomstig het door de meer derheid der republikeinsche unie genomen besluit, in strijd met het gevoelen dor meerderheid van de linkerzijderichtte gisteren de heer Madier de Montjau eene interpellatie tot den minister van binnenlandsche zaken over de algemeene politiek van de regeering. Hoewel de interpellant verzocht, dat de minister eerst Donderdag zou antwoorden, verklaarde deze zich bereid terstond de discussie te aanvaarden. Zóóver kwam het echter niet, want na eene opmerking van den heer Leblond, dat dergelijke interpellaties slechts konden strek ken om in het land onrust en verwarring te stich ten trok de heer Madier de Montjau zijne inter- pellatie terstond in. Langzamerhand zal de perswetgeving in Frank rijk een doolhof worden, waarin men slechts door een Ariadne-draad den uitweg kan vinden. Zooals men weet was bij de kamer aanhangig een wets voorstel van den heer Madier de Montjau, strek kende om in te trekken het decreet van 1852 op de drukpers. Dit voorstel werd aangenomen, maar de kamer voegde er een nieuw artikel aan toe, waarin de bepalingen op de drukpers die vóór het decreet van 1852 in werking waren weder van toepassing worden verklaard. De eene oude wet werd dus afgeschaft en een nog oudere in het leven geroepen. Dit gaf den Bonapartist Raoul Duval aanleiding den heer Jules Simon te verwijtendat hij de beginselen van volstrekte vrijheid van drukpers had afgezworenwaarop de minister hem ant woordde dat men onder verschillende politieke toestanden, verschillende beginselen kan voorstaan. Om de Bonapartisten te verhinderen de republiek aan te vallen is het noodig wetten te doen herle ven, die onder het constitutioneele stelsel waren toegepast. Hoe de heer Raoul Duval dezen coup de pied van den minister heeft opgevat wordt niet gemeld. In den aanvang der zitting was nog door den heer Ordinaire, in eene interpellatie de treurige toestand van de industrie te Lyon ter sprake gebracht. Als een van de oorzaken der aldaar heerschende crisis noemde hij de concurrentie die den werklieden door den arbeid in de kloosters en geestelijke gestichten wordt aangedaan, waarop in den laatsten tijd meermalen do aandacht is gevestigd. De eerste minister verklaarde, dat indien de pogingen der particuliere liefdadigheid om ver betering te brengen in den toestand mochten blijken niet voldoende te zijn, hij gelden zou aanvragen tot ondersteuning van de werklieden te Lyon die zonder werk zijn. De senaat behandelde de quaestie van de herstelling der Tuileriën en heeft besloten het daartoe betreffende voorstel te renvoieeren aan den minister van openbare werken. Andermaal heeft de paus, te dien aanzien om zijne zienswijze gevraagd, de geloovigen aange raden geen deel te nemen aan de politieke ver kiezingen zonder dit evenwel strikt te verbieden. Hij erkende dat omtrent die quaestie in den boezem der kerk verschil van gevoelen bestaat en verklaarde, dat de kerkelijke overheid nog niet had beslist in hoeverre bet geoorloofd zou wezen in de pauselijke staten deel te nemen aan de publieke zaken. Brussel 5 Februari. Wie denkt gijdat zich op dit oogenblik het meest geërgerd gevoelt? Niemand anders ver moedt gij dan de chef van het kabinet, de heer Jules Malou, omdat hij, tengevolge van de oppositie der linkerzijde in de bureaux der kamer belast met het onderzoek van het wetsontwerp tot wijziging van de kieswet, en naar aanleiding van de ernstige en heftige manifestaties der liberale associaties van Antwerpen, Gent, Verviers, Luik, Brugge enz., zich verplicht heeft gezien zijn eigen liefde geweld aan te doen en zelf zijn kind, de vrucht van zijn nachtwaken, het in behandeling zijnde wetsontwerp te schenden. NeenGij vergist u: zij die op dit oogenblik het meest in de klem zitten zijn de doctrinairen. Zij hadden gerekend op de stijfhoofdigheid van den heer Jules Malou, en gesteund door de agitatie die in de provincies veld wint, voorzagen zij ern stiger demonstraties die in de eerste plaats tot een ministerieels crisis zouden leiden, welke het voor spel zou wezen van de optreding van een liberaal ministerie, misschien wel met het recht om de kamer te ontbinden! Zij hebben deze verwachtingen wel niet met luider stem uitgesproken, maar deze waren toch het motief voor zekere bewegingen en men gevoelde ze veeleer dan dat zij werden geuit. De gezindheid van den heer' Jules Malou om toe te geven aan de publieke opinie en die hij op de tribune zelf zal bevestigen, heeft den toestand geheel gewijzigd. Hoe kan men van een ministerie dat toegeeft verlangen dat het zal aftreden? Ik hoor nog wel door sommige leden beweren, dat men in weerwil daarvan toch met de manifestaties moet voortgaan. Zij zouden het wel willen, maar zij kunnen niet. Van het oogenblik waarin de minister waarbor gen geeft, dat bij geen door de kiezers verkregen rechten wil schenden, dat hij niet voornemens is, voor de verificatie der patenten een voor don han delaar inquisitoriaal stelsel in te voereu, dat hij het partij-bulletin wil prijs geven, van dat oogen blik zal de ernstig bewogen liberale menigte tot kalmte komen. Te Antwerpen heeft de heer Pecher, de voorzitter der liberale associatiezich verplicht geacht eene kalmeerende poging aan te wenden. Het gemeente bestuur van Antwerpen heeft een repetitie van een akte uit de Muette de Portici en van een uit de Wilhelm Teil, waarin de Geuzenzang voorkomt, in den schouwburg te Antwerpen verboden. Deze voorstelling moest heden, Maandag, plaats hebben. Zij is afgezegd, omdat zij aanleiding zou geven tot nieuwe ongeregeldheden. Ik herhaal: de ontspanning zal weldra volgen. 13e schoolspaarbank. De in n° 17 van de Middelburgsche courant overgenomen mededeeling uit het Utrechtsch dag blad, aangaande het bestaan van postspaarbanken in de provincie van dien naam, was mij bijzonder welkom. Zoowel, omdat dit bestaan mij nog onbe kend wa3, 't geen hieruit te verklaren is, dat er alléén in genoemd blad van tijd tot tijd eenige mei ding van gemaakt wordt en niemand bij machte is alle lokale bladen van Nederland getrouwelijk te lezen, teneinde op de hoogte te blijven van éene bepaalde aangelegenheid, als omdat zij mij aanleiding gaf tot nader onderzoek. Daaruit is mij wederom gebleken wat het initiatief van éen belangstellend en bevoegd man vermag om iets goeds tot stand te brengen. Ik deel de uit komst van dat onderzoek hier mede, als vervolg op mijn schrijven in n° 15 van deze courant en ter opwekking van hen die met mij van de wen sehelijkheid der zaak, ook hier ter stede, overtuigd mochten zijn, om te handelen en niet te blijven stilzitten. In Juni 1874 zette de welbekende schoolman bij uitnemendheid, de inspecteur van het lager onderwijs in Utrecht, mijn vriend A. Moens, de zaak uiteen in eene vergadering van onderwijzers in die provincie en beval haar niet slechts aan, maar bood ook aan ieder die de proef wilde nomen, de bezorging van het noodige materieel daartoe aan. Het gevolg is geweest, dat den 1 Juli 11. de schoolspaarbank op 25 scholen in Utrecht aanwe zig was; van welke 19 openbare en 6 bijzondere scholen. 2940 kinderen, van welke 1220 op de openbare en 610 op de bijzondere scholen van de stad Utrecht alleen, te zamen 62 pet. van het geheel, hadden op dat tijdstip f 10.477 té goed of gemiddeld f 3.50 ieder. Zegt men: 't is weinig, ik antwoord: 't is ook maar een begin. Ook bedraagt het gemiddeld te goed op sommige scholen veel meer; o. a. op die te IJ s e 1 s t e i n f 6.55op die te A m e- rongeji 7op die te Raambrugge ƒ8 per sparend kind. Bovendien komt het niet hoofd zakelijk aan op het bedrag van den inleg, maar op het getal der kinderen, die aldus reeds op jeugdigen leeftijd praktisch geoefend worden in de deugd der spaarzaamheid, welker betrachting, voor den minvermogende vooral, de voorwaarde is van betrekkelijke welvaart, waarin deze kleine spaarders zich later als volwassen menschen zullen kunnen verheugen. Hetgeen in Utrecht, na zoo korten tijd reeds, verkregen is, bewijst, dunkt mij, dat do zaak doenlijk is, zonder te veel van den tijd der onder wijzers te vergen of aan dien, voor het onderwijs bestemd, schade te doen. G. A. F. Van Vlissingen naar New-York vertrokken het stoomschip Maas, gezagv. Chevalier, aan boord hebbende de volgende passagiers 2e klassede hee- ren F. Molendijk, G. Molendijk, M. Dijhel, M. P. v. Oosterhout, P. W. v. d. Veur; benevens 15 pas sagiers 3e klasse. Goes, 6 Februari. Tarwe 20, zomer en winter - gerst 10, paardenboonen 20, erwten 30 cent jager; rest hetzelfde, Rotterdam 6 Februari. Ter markt van heden waren aangevoerd 1079 runderen; 113 vette; 23 nuchtere kalveren; 26 schapen; 196 varkens; biggen; runderen 1» qual. 86; 2' qual. 72; 3e qual. 56; kalveren 1# qual. 130; 2« qual. 110; schapen 95 cent. Vhssixgen 6 Februari. Boter per kilogram 11.60 a ƒ1.55. Eieren ƒ4.40 per 104 stuks. Amsterdam, 5 F«b. 6 Feb. Kfodlorl. Cert. Werk. schuld. 2jj pet. 63 63 Certific. dito dito3 76{ 76-^ dito dito dito4 101 101

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3