Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s, Kerknieuw s. Marine en leger, Kunstnieuws, Rechtzaken, volks noodig om ons te voeren tot die ideale politiek, waarvan wij gisteren het door den schrijverJ ontworpene*/' schoone beeld lieten zien. Voor het oogenblik echter, vergeten wij het niet, isjle^toekomst zeer donker. „De egoïstische politiek is te diep geworteld. De idealistische te weinig voorzichtig om te kunnen regeeren." Over deze uitspraak en over het geheel dezer brochure nog een en ander in ons volgend opstel. i «fel i i J3E Wegens gemis aan plaatsruimte, in verband met het gevorderde uur waarop de zitting geëindigd is, moeten wij ons voor heden ten aanzien der heden namiddag gehouden vergadering der kamer van koophandel en fabrieken albierjbepalen tot de mededeeling, dat door tusschenkomst van den commissaris des konings in Zeeland een antwoord van den minister van binnenlandsche zaken is ontvangen op dedoor de kamer ingebrachte bezwa ren tegen de dienstregeling en de late aankomst der treinen van de staatsspoorwegen. Volgens dit antwoord zou nn reeds in het algemeen verbete ring in den bestaanden toestand gebracht zijD, terwijl de ingebrachte bezwaren een punt van ernstige overweging hebben uitgemaakt. Door dit antwoord volstrekt niet bevredigd, heeft de kamer besloten dit aan den minister te kennen te geven, doch tevens aan de leden van de tweede kamer een afdruk toe te zenden van het oorspronkelijk adres, onder bijvoeging van het thans aan den minister te richten antwoord, met verzoek om hare tus schenkomst te willen verleenen tot wegneming der bestaande billijke grieven. Onlangs werd in eenige bladen het bericht ge lezen (vermoedelijk uit een Antwerpsch blad over genomen) als zoude zich een IN ederlandsche loods, aan boord van een schip van Vlissingen naar Antwerpen, schuldig gemaakt hebben aan de ontvreemding vaneene som van 150, van den gezag voerder, waarvoor hij te Antwerpen terecht staat. Tot verbetering van dat bericht kan dienen, zoo mede ook tot zuivering van een blaam op het Nederlandsehe loodswezen te Vlissingen, dat het feit volstrekt niet het Nederlandsehe loodswezen, noch te Vlissingen, noch te Antwerpen aangaat, maar een zoogenaamden binnenloods betreft van Dordrecht, welke een Keulschen aak van daar naar Antwerpen heeft begeleid. Het gisteren medegedeelde telegram uit Atchin, gedagteekend 31 Januari jl., wordt in de Staats courant van heden als volgt opgegeven: „De bij Koerong-Eaja gedebarqueerde kolonne trok, zonder tegenstand te ondervinden, over het gebergte dat tussehen genoemden riviermond en Kwalla Loe tot aan zee uitloopt, en vereenigde zich in den morgen van den 28 Januari met de kolonne van kolonel van der Heyden. De reeds by den vijand ontstane paniek werd daardoor aanmerkelijk vermeerderd. Geheel Lamnga werd den 29®n Januari verlaten gevonden en daarop bezet. Den 30" werd opgerukt naar Lambada, de voornaamste versterking van Toekoe Paija, .waar vroeger het 8e bataljon het hoofd stootte. Deze versterking werd na hevigen tegenstand ge nomen en bezet, waarbij 12 stukken geschut ver overd werden. Van onze zijde telde men 4 ge sneuvelden en 10 gewonden. De gezondheidstoe stand was gunstig. In de Staats-eourant van heden komt weder eene nominatieve opgave voor van Europeesche militairen, overleden na evacuatie uit Atehin, voor zoover daaromtrent tot den 30" December jl. by het departement van oorlog in Ned. Indië bericht was gekomen, te weten: V. J. Thirion, geb. te Mormont, en J. F. de Mijttenaere, geb. te Brugge, fuseliers; P. F. Stoop, geb. te Lokeren, kanonnier 2' kh; H. Draaitma, geb. te Leeuwar den, korporaal; D. Nieubuur, geb. te Dantuma- woude, sergeantN. J. Wilkin, geb. te Andrimont, kanonnier 2' kl., en A. Kerkvoorde, geb. te Gent, fuselier. De Staatscourant van heden bevat de wet van den 22™ Januari jl., Staatsblad n" 9, houdende definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begreoting van Suriname voor het dienstjaar 1877. Bij de vergadering der tweede kamer op gis teren was ook dr. A. Kuiper tegenwoordig, die van verschillende zijden met zijn aanvankelijk herstel geluk gewenscht werd. Uit goede bron verneemt Het Vaderland, dat onze regeering thans werkelijk heeft besloten den te Amsterdam resideerenden consul-generaal van de Kerkelijken staat niet langer te erkennen. De bevolking van ons land is,hiykens de door het departement van binnenlandsche zaken uitge geven statistiek, sedert de jongste volkstelling op 1 December 1869 belangrijk toegenomen. Zg be droeg toen 3,579,529 zielen en op 1 Januari 1876 8,809,527, waarvan 1,884,417 van het mannelijk en 1,925,110 van het vrouwelijk geslacht. Het cijfer der geboorten vermeerdert jaarlijks; dat der overledenen liep sinds 1871 merkelijk terug. Het getal huwelijken neemt trapsgewijs toe, dat der huwelijksontbindingen blijft stationair; in het getal der eerste huwelijken (jonkmans en jonge dochters) is toeneming ten opzichte der an dere huwelijken te bespeuren. Wat de sterfte betreft is 1871 het ongunstigste 1874 het gunstigste geweest. Het aantal wettige en onechte geboorten verhield zich als volgt: 1870 op iedere 10,000 geboorten 361 onechte; 1875 op iedere 10,000 geboorten 329 onechte. Het zilver kan nog maar niet tot rust komen. De rijzing der laatste weken is thans weder dooreen daling gevolgd. Er was in het begin der vorige week weinig handel, tot onveranderde prijzen, maar nadat de prijs, waarvoor de regeeringswissels voor Indië geplaatst waren, bekend was geworden, zou het niet mogelijk zijn geweest dan tegen aanzien lijk lageren koers te verkoopen. Daar de behoeften voor Britsch-Indië echter in deze week minder zijn, is de markt niet aanmerkelijk gedaald. De aan voer uit West-Indië werd voor 57) pence verkocht, i p. lager dan de vorige noteering. De invoer was van 2431 Januari 366,000 p. st., de uitvoer 758,330 p. st. Duitschland bracht weder voor 65,000 p. st. aan. {EU.) i t De algemeene vereenigde commissie voor den watersnood, te Amsterdam, wier werkkring eerst in December was afgeloopen, is gisteren opnieuw bijeengekomen en heeft zich als vroeger gecon stitueerd. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer mr. E. van Eees, Keizersgracht 82. De commissie heeft de administrateuren van het watersnoodfonds gemachtigd een gedeelte van het op het grootboek ingeschreven kapitaal af te schrijven. In deze afschrijving vindt de commissie de middelen om althans voorloopig in den nood te voorzien, die door de stormvloeden van 30 en 31 Januari is ontstaan. Hen schrijft ons uit Zierikzee, 5 Februari 1877 De hier gevestigde afdeeling van „Volksonder- wgs" vergaderde heden avond tot het bespreken van het schoolwet-ontwerp het jongste vernuftige wetgevende weefsel des heeren Heemskerk en waarschijnlijk bestemd om zijn ministerieel leven als lijkkleed te dekken. Het zalzooals we even vóór de opening der vergadering vernamen, nog vóór de behandeling der rechterlijke wetten in de afdeelingen worden onderzocht. Zooals de voorzitterde heer Heijse bij wijze van inleiding zeidelag het natuurlpk niet op den weg der vergadering, ofschoon hy niemand den pas wilde afsnijdenom het geheele ontwerp te besprekenmaar alleen om eene veelzijdige discussie te voeren over de voornaamste punten. De totaalindruk, dien het op hem gemaakt had, was dat het voor de vereeniging Volksonderwijs onaannemelijk is. Enkele artikelen beoogen wel eene verbetering van het bestaande, doch die verbete ringen zijn van te ondergeschikt belang raken te weinig de hoofdzaak. Het laat te veel leemten, te veel te wensehen en komt te zeer tegemoet aan het verlangen der cleriealen. Achtereenvol gens ontvouwde hij daarop kort en juist de hoofd gebreken die het ontwerp naar zijne overtuiging heeft, als daar zijnhet bestendigen van bestaande leemtende onvoldoende gelegenheid tot opleiding het handhaven der kweekelingenhet dragen der onderwijskosten door de gemeentenhet gebrekkige schooltoezicht; het reeds beruchte artikel 16: het inbrengen van bezwaar tegen de schoolboeken, en meer andere haken, geschikt om het ontwerp Heemskerk aan op te hangen. Uit de beraadslagingen, die hierop tussehen ver schillende leden ontstond, bleek het dat de voor zitter bq de ontwikkeling zijner bezwaren, aan vele van die der aanwezigen vorm en leven had gegeven. Het kan natuurlijk de bedoeling niet zijn de dis cussion hier weer te geven. Duidelijk was het dat niemand de aanneming der wetsvoordracht wenschelijk achtte, tenzij het gemetamorphoseerd werd gelijk de wet op het hooger onderwijs, en in dit geval mocht men toch zeker verwachten dat het óf door de regeering zou worden ingetrok ken óf door de tweede kamer verworpen. Of de afdeeling zelfstandig zou optreden en zich bij adres tot de tweede kamer wenden, of slechts hare grieven en wensehen aan het hoofdbestuur zou meêdeelenwas niet zoo spoedig beslist. Wel gaf men te kennen dat de afgevaardigde, die van wege de afdeeling de te honden vergadering van de Vereeniging Volksonderwijs zon bijwonen ter behandeling van het wetsontwerp in zijn geheel, de nn besproken denkbeelden zou trachten ingang te doen vinden, doch daarmee was nog niet be sloten wat we nu zouden doen. Toen na eenige bespreking een der leden zeide, dat de tweede kamer onmogelijk al de adressen kan lezen, en zeker niet die welke tegen het schoolwetontwerp zullen inkomen, en de meeste ongelezen hun graf op de griffie vinden, werd de door den voorzitter gestelde motie om den volgen den brief aan het hoofdbestuur te richten met algemeene stemmen aangenomen „De afdeeling Zierikzee der vereeniging Volks onderwijs geeft te kennen dat eene breede discussie in eene op heden avond gehouden vergadering ter bespreking van het wetsontwerp van den minister Heemskerk, betrekkelijk het lager onderwijs, haar geleid heeft tot de overtuiging dat de leemten van dit ontwerp zeer belangrijk zijnde verbeteringen van zeer ondergeschikt belang; en de inwilliging van de eischen der cleriealen bedroevend duide lijk is. „Eedenen waarom zij u verzoekt op eene spoedig bijeen te roepen algemeene vergadering der ver eeniging Volksonderwijs een adres in dezen of soortgelijken geest te ontwerpen en op te zenden aan de tweede kamer." Van de vereeniging Volksonderwijs mogen we billijk verwachten, dat zij nu vooral zal toonen dat zij niets verloren heeft van die jeugdige fris- sehe kracht, waarmee zij is opgetreden, en voor eenigen tijd den stroom van schoolverzuimstaten, die met „gebruiksaanwijzing," alsof het Holloway - pillen zijn, van haar is uitgegaan, zal doen ophou den te vloeien. Ieder is overtuigd dat het school verzuim bestaat, dat het zelfs groot, ja veel te groot is, doch of we nu weten dat het 7j-, 7J 7f, 8 of andere percenten beloopt, dat kan de meesten weinig en mij in het geheel niet schelen." staats-commissiek. Herbenoemd tot lid, tevens voorzitter, der commissie belast met het afnemen der examens voor de aanstelling van leerling-con suls mr. J. P. E. Tak van Poortvliet, lid van de tweede kamer der staten-generaal. spoorwegen. Op verzoek eervol ontslagen, met 1 Maart a., A. J. Stal uit zijne betrekking van rijks-opziener op de spoorwegdiensten 3» klasse. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen, met den 10" dezer, de luitenant ter zee le kl. C. L. van Woelderen, en met ingang van den 11" dezer bevorderd tot luitenant ter zee le kl. de luitenant ter zee 2e kl. J, A. Willink Ketjen. De oprichting der kweekschool voor onder wijzers te Doetinchem, als een gedenkteekeu ter nagedachtenis van mr. Groen van Prinsterer, is door de ontvangen bijdragen verzekerd. Men heeft plan 1 Maart a. met het bouwen te beginnen. Intusschen worden meer giften gevraagd voor de voltooiing van het werk, dat men wenscht te doen komen ten voordeele van het Christeiyk onderwijs, niet alleen hier te lande, maar ook in Indië. De heer Knottnerus, predikant bij de N. H. gemeente te 's Hage, heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. De luitenant ter zee 2e kl. O. J. Damme, die nende aan boord van Zf. M". wachtschip te Helle- voetsluis, wordt met 1 Maart a. overgeplaatst in de rol van dat te Willemsoord. Gisteren, op den sterfdag van Vondel (1679) werd an den voet van het gedenkteekeu voor onzen „vorst der dichters" in het Vondelspark te Amsterdam door prof. Alberdingk Thijm een krans van voorjaarsviolen neergelegdwelke mevrouw Lina Schneider, Vondel's trouwe ver eerster en vertaalster, tot dat einde nit Keulen overgezonden had. Ook vele andere stadgenooten van den grooten dichter bevonden zich op dezen heriDneringsdag nabij zijn beeld. In de openbare terechtzitting van het kanton gerecht te Middelburg van Maandag den 5" Februari 1877, zijn de navolgende veroordeelende vonnissen uitgesproken 1 wegens het als tapper niet sluiten zijner tap perij, niettegenstaande het vanwege den burge meester bevolen waste Middelburgveroordeeld in eene geldboete van vyf gulden of 1 dag gevan genisstraf; 8 wegens het, niet in eene tapperij inwonende, aldaar gezamenlijk aanwezig blijven na de bevo len sluitingte Middelburg veroordeeld ieder in eene geldboete van drie gulden of 1 dag gevan genisstraf voor ieder hunner; 2 wegens dronkenschap te Domburgieder in eene boete van vijf gulden of 1 dag gevange nisstraf 1 wegens het zonder schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders of van den gemeentebouwmeester in gebruik nemen van ge meentegrond tot het leggen van steenen, te Mid delburg, in eene geldboete van drie gulden of 1 dag gevangenisstraf; 1 wegens dronkenschap te Middelburgin eene geldboete van een gulden of 1 dag gevangenis straf, en allen in de kosten van den processe. Met het onderzoek van het wetsontwerp tot herziening der wet op bet lager onderwijs zal morgen in de afdeelingen der tweede kamer een aanvang gemaakt worden. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en aceijnsen: teNieuwer- kerk, J. J. H. Quaedvlieg, thans te Tubbergen te Aardenburg, C. L. Kleinthans te Asten. Blijkens een heden ontvangen telegrafisch bericht betreffende de krijgsverrichtingen te Atchin is de kustlijn KwaloeloeLamngaLambeda genomen, waarbij drie schoeners met 22 stukken geschut, benevens veertien vaten patronen enz. zijn buit gemaakt. De fraaie betimmering der groote zaal van het gebouw der vroegere sociëteit „de Vriendschap," in de Lange Noordstraat alhier, bestaande uit paneelen van Chineeseh lakwerk, gevat in lijsten van verschillende kostbare Indische houtsoorten, is gisteren aan een Haagsch liefhebber verkocht voor de som van f 6000. Gisteren passeerde te Vlissingen het stoomschip Nederland, varende tussehen New-York en Ant werpen. By het aanbreken van den dag vermiste men een der passagiers, die naar men aan boord uit de ingewonnen berichten scheen te moeten opmaken, op de hoogte van Ostende, van een zwemgordel voorzien, over boord gesprongen moet zgn. Het Engelsehe driemastsehip Hawkeshnry, van San Francisco naar Antwerpen bestemd, kwam gisteren avond uit zee terug, voor Vlissingen ten anker. By het vastmaken der zeilen viel een der matrozen uit de groote ra op het dek, waardoor hg zwaar gekneusd werd. TeKapëlleis een driejarig kind, dat door de moeder met de andere kleinen alleen gelaten werd, door de uitslaande vlam van den kachel in brand geraakt. Een voorbijganger gelakte het de vlam men uit te dooven, doch het kind is deerlijk gewond. In de vorige week had, bij het terugkeeren eener bruiloft van 's Heer Arendskerke een onge luk plaats. De zoon van den landbouwer G., den wagen waarop het jeugdig echtpaar gezeten was, willende voorbij rijden, had het ongeluk zich te na aan den kant te wagen, waardoor het gerij waarin 8 a 9 personen zaten omkantelde en in een diepe sloot terecht kwam. Met het verlies van eenige gouden en zilveren sieraden en kleeding- stukken kwam men', door een gat in de kap van den wagen te snijden, met een nat pak vrijuit gezonderd een der meisjes, die tengevolge daarvan nog steeds haar bed moet houden. Omtrent het vergaan der stoomboot Willem III vinden wij nog het volgende in de N. G. Ct. De stoomboot is Dinsdag middag te twee uren van Sneek vertrokken met 72 passagiers; hiervan gingen er door angst gedreven wegens het noodweer te IJlst en te Heeg af 26, zoodat er, toen de boot zonk, 46 man aan boord bleven. De boot zonk doordien de luikjes (glazen) in de kajuiten verbrijzeld werden en het water bin nen stroomde. Keeds was men het Hegemermeer bijna over, toen het roer onklaar werd; de kapitein, die het anker wilde doen uitwerpen, werd door eenige andersdenkenden met kracht daarvan terug gehouden. Het onheil had plaats kort bg Hemelen. Schip per Gooi, de vader van den stuurman, gelukte het eerst des Woensdags morgens de hall gezonken boot te bereiken; de nog levende passagiers, ten getallen van 29, die tot aan de borst in het water stonden, kon men toen met alle krachtsinspan ning op zijn schip overbrengen. De ongelnkkigen, die zich aan touw en masten in den nacht van doodelyken angst hadden vastgeklemd, schenen door verkleuming als daaraan vastgegroeid. Het aantal der gevonden lij ken bedraagt 17. De Deensche stoomboot Phönix heeft op haar reis van Copenhagen naar Antwerpen een schipgered! Zij heeft te Helle* voetsluis binnengesleept een door de bemanning verlaten Fransche schoener, Marguerite genaamd. Dit vaartuig werd in de Noordzee gevonden, drij vende op de uit hout bestaande lading, zoo verzekert de kapitein van de Phönix. Yan de Vlaardingsche visschersvloot is, naar men met zekerheid meent te weten, een vaartuig, de „Prins van Oranje," stuurman Groeneveld, bemand met 24 koppen, met man en muis vergaan; terwijl voor het lot van de sloeplogger „Marie" ernstig gevreesd wordt. Zondag namiddag heeft zich in de gevange nis te Zutfen een gedetineerde, die verdacht werd op een onbezoldigd jachtopziener onder Buurlo te hebben geschoten, door ophanging van het leven beroofd, terwijl hij zich alleen in zijn vertrek bevond, waarin hij was opgesloten. Hij had daartoe een touw van zijn krib gebruikt en dit aan een pen van een kapstok bevestigd, welke pen zoo laag van den grond was, dat de verban - gene met den strop om den hals, op zijne knieën leunende, levenloos door den bewaarder der gevan genis werd aangetroffen, toen hem het avondeten werd bezorgd. Nadat die beambte het touw van den verhangene had afgesneden en hem op zijne krib had gelegd, werd onmiddellijk, maar te ver geefs, geneeskundige hulp ingeroepen. Ook de officier van justitie was zeer spoedig in de gevan genis aanwezig, om in loco onderzoek te doen. Op de tafel in het vertrek van den gevangene lag een opengeslagen boek, op welks bladzijde de lotgevallen van een misdadiger op aandoenlijke wijze waren beschreven. (Amh. Ct.)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2