BUITENLAND. Handelsberichten, De partijen in den Duitschen rjjksdag. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal, Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Graanmarkten enz. weet men niet waar 25 Italiaansche werklieden", „polakken" genaamd, zijn gebleven. Keeten zijn verbrijzeld en de inhoud is weggespoeld. De gansche arbeid, in 1876 verricht aan dat kostbare werk, de nieuwe staten-sluis, is verwoest. Een spoor wegbrug achter Weener moet ook zijn weggeslagen Althans de trein van Nieuweschans kan niet ver der komen dan tot Weener. Verder vervolgen de passagiers per rijtuig hun tocht tot Leer. Naar men verneemt, heeft de commissie, die zich belast had met het tot stand brengen van bad-inrichtingen te Amsterdam nog niet de ge- wenschte financieele ondersteuning gevonden. Er schijnt echter genoeg te zijn inget eekend om de proef op kleine schaal te nemen, als de inschrijvers daartoe hun toestemming geven. Het geheimzinnig nieuws dat onlangs gemeld werd aangaande het briefje, dat op de tafel gevonden werd ten huize van de bewaarschool- houderesse te Katwijk aan zee, die met haar echtgenoot heimelijk haar woning had verlaten, heeft zich opgelost. Tegen haar echtgenoot V., voorheen geagreëerd klerk ten kantore van den rijksontvanger, is blijkens het Politieblad bevel van inhechtenis neming uitgevaardigd. Een te weelderige levens wijze schijnt hem het goede spoor te hebben doen bijster worden. Omtrent het verongelukken van de Neder- landsche stoomboot Ulyssesgezagv. Stommeldt men uit Egmond de volgende bijzonderheden De Ulysses stiandde Woensdag nacht te 1 uur, bij een hevigen storm, drie kwartier benoorden Egmond. De reddingboot was spoedig gereed, maar kon door de woedende zee bet schip niet bereiken, en de toestand der equipage was toen zeer gevaarlijk. Men maakte gebruik van het vuurpijltoestelen de wakkere bemanning van de reddingboot slaagde er inniettegenstaande de zee over het achterschip rolde en een woedende branding ongeveer te vier uren de bemanning te reddenuitgezonderd de kapiteintweede stuur man eerstetweede en derde machinistbene vens de tweede hofmeester. De kapitein was des nachts door een stortzee over boord geslagen. Het schip is gebroken eu de lading drijft iaugs strand. Het schip zit bij vloed onder water. Gisteren is te 's Hertogenbosch door de officieren van het 2e reg. huzaren uit de garni zoenen van 's Bosch, Breda en Venlo, aan den benoemden generaal-majoor inspecteur der cavalerie jh1. J. G. A. van Spengler, een afscheidsdiner aangeboden. De heer van de Blocquery jl. te Haarlem heeft concessie gevraagd om twee meren in Groningen, het Zuidlaarder- en het Foxhol meer (gemeente Hoogezand), droog te maken. Men meldt ons uit Nieuwediep: De bootsman van de reddingsboot te Huisduinen, K. Duit, een man, die zoo menigwerf met moed, beleid en trouw de grootste gevaren trotseerde en eigen leven waagde om dat zijner in nood ver- keerende medemensehen te redden, zag zich onlangs genoopt zijn ontslag te vragen, omdat hij bij het doen van grondboringen voor den vuurtoren, bij Huisduinen in aanbouw, een val deed, waarvan een lichaamsgebrek overbleef, dat hem ongeschikt maakte zijne menschlievende betrekking langer le vervullen. Aan genoemden K. Duit nu werd gisteren met zijn ontslagbrief ook eene belooning uitgereikt. Met tranen in de oogen ontving de waardige man, aan wien reeds vroeger een bronzen en twee zilveren medailles, met tal van eervolle getuigschriften, wegens het redden van schipbreukelingen waren uitgereikt den brief waarin het hoofdbestuur der redding maatschappij hem op de meest eervolle wijze het gevraagde ontslag verleende en hem als bewijs van waardeering zijner langdurige en goede diensten eene gratificatie van f 100 aanbood. Duit is thans liehtwachter bij den nieuwen vuurtoren te Huisdui nen. Handelsblad Het Japansche gouvernement heeft hethoog- leeraarschap in de genees-, heel- en verloskunde aan de militaire school aldaar, opgedragen aan den heer dr Fock Junior, thans arts in de gemeente Meern, provincie Utrecht, welke geneeskundige die betrekking heeft aangenomen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop aan het ministerie van binnenlandsche zaken (staatsspoorwegen), op den 15 Februari a. zal worden aanbesteed het maken van een tijdelijk stationsgebouw en verdere wer ken op het stationsemplacement Zwaluwe. Woensdag had de aanbesteding plaats van het amoveeren der oude en het bouwen der nieuwe pastorie te Waarde, waarvoor de hoogste inschrij ving bedroeg door M. Kopmels, te Waarde, voor ƒ4450, de minste inschrijving door G. A. Breker, te Krabbendijke, voor 3975. Aan den minsten inschrijver is het werk gegund. De begrooting bedroeg 4031. 1 Feb. 's av. 11 u. 40 gr. 2 's morg. 7 u. 46 gr. 's midd. 1 u. 48 gr. 's av. 6 u. 47 gr. Overeenkomstig de in de zitting der eerste kamer van 29 December 11. gedane toezegging heeft de minister van koloniën bij de tweede kamer een nieuw wetsontwerp ingediend houdende nadere bepalingen omtrent het muntwezen in Ned.-Indië'. Het wetsontwerp heeft thans hoofdzakelijk ten doel de verklaring, dat de gouden tiengulden stukken ook in Ned. Indië als standaardmunt nevens de zilveren standpenningen worden erkend. Daardoor zal de eenheid van muntwezen tusschen Nederland en Indië, wat de standpenningen betreft, wettelijk worden bevestigd en zal ook voor Ned.- Indië weder de gelegenheid tot aanmunting van standpenningen worden geopend. Aangaande de tarifeering van den Mexicaanschen dollar deelt de minister mede, dat de laatste tarifeering van dat muntstuk, voor zoover bekend, in Indië heeft plaats gehad bij ordonnantie van 19 Juli 11. De koers werd toen bepaald op ƒ2.15. Van de laatstelijk plaats gehad hebbende wijziging der zilverprijzen is den gouverneur-generaal telegra- phisch mededeeling gedaan. Overeenkomstig het bij de behandeling van de staatsbegrooting door de tweede kamer te kennen gegeven verlangen, heeft de minister van financiën thans bij afzonderlijke voordracht de noodige gelden aangevraagd voor een betere organisatie van den dienst der ambtenaren van het kadaster. De minister beoogt eene betere verdeeling der werk zaamheden, gepaard met een meer afdoend toezicht op de verrichtingen der ambtenaren van het kadaster. Het getal landmeters, die uitsluitend met de aan hunne eigenlijke betrekking verbonden werkzaam heden zullen worden belastwordt met 34 ver meerderd. Zij zullen zich voortaan uitsluitend moeten wijden aan het technische gedeelte van het kadaster en zoodoende zal het mogelijk worden het werk der verbetering krachtig ter hand te nemen en voor een voordurend goede instandhou ding te zorgen. Maar, zal de regeling de gewenschte vruchten afwerpen, dan is 'tnoodig, dat ook ge lijktijdig een degelijk toezicht worde gehouden op de verrichtingen van het zooveel grooter getal landmeters. Daartoe moet het personeel der ingenieurs-verificateurs met vijf worden vermeer derd. De traktementen dezer laatsten worden verhoogd met 't oog op de tijdsomstandigheden de verhooging van de traktementen der landmeters staat in zoover met de nog aanhangige wijziging van de wet van 1844 in verband, dat de verhoo ging in de plaats zou treden voor hetgeen thans door de landmeters uit krachte van genoemde wet wordt ontvangen en voor de vergoeding die zij voor de bijwerking der kadastrale registers, bij de gemeentebesturen berustend, genieten, terwijl uit sluitend aan die landmeters, wier inkomsten uit bovenvermelde bronnen meer bedragen dan de verhooging van hun traktement, een persoonlijke toelage zou worden verleend zoolang zij in hun tegenwoordige positie blijven. Thans is het officieele antwoord van den prins van Montenegro bekend op het voorstel van de Porte tot het aanknoopen van vredesonderhande lingen. Prins Nicolaas heeft dat voorstel aange nomen en de regeering van Turkije uitgenoodigd zich te willen verklaren over de grondslagen en voorwaarden waarop zij de onderhandelingen wenscht te voeren. Omtrent die met Servië zijn de berichten zoo tegenstrijdig mogelijk. De Weensche Presse van gisteren verzekert dat zij voor het oogenblik zijn gesehorst, omdat de Porte, behalve handhaving van het traktaat te Parijs en van het status quo ante helium onder de algemeene voorwaarden ook nog eischt waarborgen voor het behoud van den vrede en te dien aanzien zou willen terugkomen op de reeds in September gedane 7 eisehen, die door de conferentie zijn terzijde gesteld. Op grond daarvan is het voor prins Milan en zijn ministe rie onmogelijk volmacht tot onderhandelingen te verleenen zoolang de Porte zich niet duidelijk over de quaestie der waarborgen heeft uitgesproken, Daarentegen wordt uit Petersburg vau gisteren getelegrafeerd, dat de onderhandelingen gunstig gaan. Men tracht te hooge eisehen van de Porte ten aanzien van de waarborgen te voorkomen, en het is in haar belang zegt men om in dit oogenblik gematigd te zijn, terwijl de afwachtende houding van Europa hoop geeft op een gunstigen afloop. Evenals met de berichten over de onderhande lingen is het gesteld met die over de meermalen genoemde, reeds dikwijls besproken en aangekon digde Russische circulaire. Volgens Havas is zij verschenen, én dat agentschap heeft er gisteren avond een overzicht van bekend gemaakt. De Russische gezant te Parijs had echter toen niet alleen de circulaire nog niet ontvangen, maar had zelfs nog geen bericht van haar te wachten verschijning gekregen. Aan de Russische ambassade aldaar verklaarde men niet te begrijpen wat prins Gort- schakoff zou hebben kunnen bewegen om thans een circulaire te verzenden, terwijl hij eerst had besloten de terugkomst van generaal Ignatieff at te wachten. Uit St. Petersburg zelf wordt dan ook gemeld, dat de regeering aldaar tot nogtoe geen circulaire heeft verzonden. De geheele Oostersche politiek is een wonder bare chaos, waarvan het onmogelijk is zich eenig juist denkbeeld te maken, en die ook niet door een enkele machtspreuk in een regelmatigen toestand kan worden herschapen; dit alleen vermag het ontwikkelingsproces van den tijd, en eerst als dat proces is uitgewerkt en een nieuwe staat van zaken in het leven is geroepen zal men kunnen beoordeelen wat al of niet waarheid was. In de gisteren gehouden zitting der Fransche kamer van afgevaardigden heeft de minister van binnenlandsche zaken zich beklaagd over de vele interpellaties die tot de regeering worden gericht, en die zoo talrijk zijn, dat zij hem den tijd niet laten zich met de administratie bezig te boudan, Waarschijnlijk zouden wij dit, in plat Nederlandsch uitgedrukt, met spek schieten noemen, want hoe wel het waar is, dat de Fransche kamer rijk is aan interpellaties, zijn toch deze niet allen tot denzelfden minister gericht, en zelfs al ware dit het geval, dan zal hij toch voor ieder antwoord niet zooveel tijd ter voorbereiding noodig hebben, dat hij niets anders zou kunnen doen. Het was de heer Tardieu, maire van Aries, die de ontevredenheid van den minister zoozeer op wekte. De interpellant verklaarde, dat hij, in zijn genoemde hoedanigheid, zich had verzet tegen de opening van een katholieke club te Saint Gènes die niet volgens de wettelijke bepalingen was op gericht en niet aan de formaliteiten der wet had voldaan, doch hij bad te vergeefs de hulp van het openbaar ministerie ingeroepen, en vroeg thans wat de regeering te dien aanzien voornemens was te doen. De heer Jules Simon terstond antwoordende verklaarde, dat zoo lang hij aan het gezag was hij dit ook met kracht zoowel als met gematigdheid zou weten te handhaven. Hij wilde dat gezag volledig behouden en niet een deel er van. Niemand zou zich aan de toepassing der wet kunnen ont trekken, daar de regeering haar strikt jegens iedereen zou toepassen. Ziedaar de zeer algemeene uitdrukkingen die omtrent het antwoord van den minister worden medegedeeld; waarschijnlijk zal hij zich wel wat duidelijker en bepaalder hebben uitgelaten. In ieder geval heeft hij succes gehad, want hij werd levendig toegejuicht en de eenvou dige orde van den dag werd aangenomen. Een door de correctioneele rechtbank van Parijs uitgesproken vonnis wordt zelfs door zeer gema tigd liberale organen betreurd. De hoofdredacteur van het Dagblad „Droits de 1'homine" is veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf en 3000 franken boete wegens beleediging van maarschalk Mac Mahon en beschuldiging van misdadige feiten, terwijl het blad zelf voor zes maanden is gesehorst, en de uitvoering van het vonnis, in weerwil van hooger beroep, bij voorbaat is bevolen. Vooral de schorsing wordt onder een liberale regeering betreurd. Beleediging van wie dan ook mag voor zeker niet ongestraft worden toegelaten, maar eene partij voor geruimen tijd te berooven van haar orgaan is in strijd met de liberale beginselen. De commissie om uitspraak te doen in de quaestie der presidentsverkiezing in de Vereenigde staten is geconstitueerd en bestaat uit de vijf kamerleden: Payne, Hunton en Albott. democraten, Garfield en Hoar, republikeinen; uit de senatoren, Edmunds, Morton en Frélinghuysen, republikeinen, Thurinan en Bayard, democraten; en de leden van het hoogste gerechtshofCliffordMiller, Field, Strong en Bradley. De zittingen zullen voorloopig geheim zijn. Eergisteren heerschte te Washington leven dige agitatie. Niet onbelangrijk voor de geschiedenis der partijen in den Duitschen rijksdag is een opgaaf van de Kölnische Zeitung omtrent den tegenwoordigeu toestand met dien van vroeger, waaruit blijkt, dat partijen, die zich eerst krachtig ontwikkelden, thans reeds snel afnemen en verminderen. In den rijksdag van den Noord-Duitschen bond (1867) telden de nationaal-liberalen 79, de conser vatieven 55, de vrije conservatieven 40, het centrum 27, de Fortschritts-partei of linkerzijde 19. In den eersten Duitschen rijksdag was, na de verkiezingen van 1871,de verhouding aldus: nationaal-liberalen 116, centrum (waaronder sedert de ultramontanen behooren) 61, conservatieven 53, FortschrittsparUi 45, rijkspartij 36, liberale rijkspartij 30, Polen 12, vrije, die tot geen partij behoorden, 23. In de laatste zitting van den eersten rijksdag (1873) telde men: nationaal-liberalen 115, centrum 66, conservatieven 50, Fortschritts-partei 45, Duitsche rijkspartij 34, liberale rijkspartij 30. Polen 13, vrije 23. Na de verkiezingen in 1874 en in den loop der zitting stonden de partijen aldusnationaal- liberalen 151, Fortschritt 38, groep Löwe 9, cen trum 92, Duitsche rijkspartij 31, conservatieven 21, Polen 14, vrijen 48; in de zitting van 1875: nationaal liberalen 148, Fortschritt 37, centrum 97, Duitsche rijkspartij 32, conservatieven 20, Polen 14, vrijen 51. Omtrent het resultaat der thans plaats gehad hebbende verkiezingen heerscht eenig verschil in de opgaven naarmate de richting van het blad dat ze mededeelt. Zoo zegt bv. de Kölnische Zeitung dat de Fortschritts-partei 5 stemmen ver loren heeft, terwijl de Volks Zeitung beweert dat zij al haar mandaten weder heeft herkregen. De Kölnische Zeitung echter kende den uitslag van de verkiezingen in 6 districten nog niet, welke aan het Berlijnscbe blad wel bekend was, dat tevens om zijn bestrijders den mond te stoppen de namen opnoemt van de 35 gekozen leden der Fortschrtttspartei. Ziehier de opgave der Volks- Zeitung Conservatieven thans 37 vroeger 22 Duitsche rijkspartij n 39 X 32 Centrum H 98 X 100 Nationaal liberalen 132 a 155 (waaronder de vrije liberale) Fortschritts-partei thans 35 a 35 Groep Löwe 10 12 Polen 14 a 14 Sociaal democraten a 13 a 10 Elzassers thans 15 vroeger 15 (waaronder 6 autonomisten) Democraten thans 3 1 Denen 1 1 De Kölnisehe komt tot de conclusie, dat de vereenigde liberalen over 170 stemmen beschikken, zoodat hun aan de absolute meerderheid 28 stem men ontbreken, terwijl volgens bovenstaande op gaaf het gezamenlijke aantal liberale stemmen 177 zou bedragen, doch dan ontbreken nog ruim 20 stemmen van de volstrekte meerderheid. In de vorige zitting was dit geheel anders, en nu moge bij de constitueering van den nieuwen rijksdag de verhouding zich nog eenigszins wijzigen, het is duidelijk dat de groote liberale partyen aanzien lijke verliezen hebben geleden ten behoeve van allerlei kleine groepen die bijzondere beginselen en belangen" voorstaan, en de Kölnische Zeitung acht dan ook het bedenkelijkste van deze verkie zing, dat de rijks-vijandelijke minderheden terrein hebben gewonnen. Gent, 31 Januari 1877. In onze stad is op het oogenblik van niets an ders quaestie dan van het wetsontwerp Malou, door dien minister aangeboden tot beteugeling der vervalsehing van het kiesrecht en om den kiezer de vrijheid en het geheim zijner uitgebrachte stem te verzekeren. Dit ontwerp dat, zooals uwe lezers reeds weten, geheel het tegenovergestelde bevat van hetgeen de liberalen gevraagd hebben, is het voorwerp van talrijke en hevige aanvallen in de voornaamste steden van het land. Antwerpen heeft het eerst op krachtige en dreigende wijze geprotesteerd tegen het voorgestelde wets ontwerp en Gent heeft op zijn beurt zijne stem doen hooren tegen de partij-wet, door het hoofd vaa het Belgisch kabinet aangeboden. Zondag jl. had er hier in den Franschen schouw burg eene betooging plaats, die doet zien hoe op gewonden de gemoederen zijn tegen de voorgestelde wet. Tijdens de vertooning van de opera la Mu- ette de Portici, na het bekende duo Amour sacrê de la patriewerd eene herhaling van dit stuk gevraagd, niet wegens de goede uitvoering want die liet te wenschen over, maar wegens het revo lutionair karakter van dit duo. Nauwelijks was het zangstuk geëindigd of geheel de zaal riep: „A has Malouweg met de reactionaire wetten", en die kreten duurden verscheidene minuten al vorens de artisten voort konden spelen. Maandag hadden wij hier in de groote beneden zaal ten stadhuize eene vergadering der liberale grondwettelijke vereeniging van Gent. De zaal waa propvol en een buitengewone geestdrift heerschte onder de aanwezigen. Aan de orde was het zenden van een adres aan de parlementaire linkerzijde en aan het liberale bond. De redenaars die het woord voerden waren zeer heftig in hunne taal en ontza gen zich niet het ministerie te waarschuwen, als men het voorgestelde ontwerp wil doen doorgaan, dat de liberalen besloten zijn tot het uiterste te gaan. Over hetgeen er in die vergadering gezegd is zal ik mij niet breedvoerig uitlatenal de dagbla den hebben er uitvoerige verslagen over gegeven; Maar ik kan u verzekeren als ooggetuige dat de aanwezigen zeer opgewonden waren. Een der sprekers, een notaris der stad, zeide dat het niet voldoende was een adres aan de parlementaire lin kerzijde te zenden, maar dat men een adres tot den koning moest richten en en corps (al de leden der associatie) naar Brussel brengen. In dat adres, zeide dat lid, moet men den koning aantoonen dat zijn ministers en geheel de ultramontaansche party bezig is met het koningschap in 't verderf te storten en dat hij, indien hij het land wil redden, zijn ministerie moet wegzenden. Die woorden werden met luidruchtige toejuichingen ontvangen en de kreten „naar Brussel! naar Brussel!" blon ken door geheel de zaal. Het adres dat met eenparigheid werd goedge keurd, bevat onder anderen de vraag: „dat het ministerie het ontwerp moge intrekken." Ik denk dat het ministerie niets liever wil dan het ontwerp in te trekken, want het is zeker dat indien het ministerie het wil doordrijven, er wanordelijkheden zullen uitbarsten, die op dit oogenblik van crisis ernstige gevolgen zouden kunnen hebben. De steden Antwerpen en Gent zijn eenstemmig bereid om zich door alle wettige middelen tegen het aannemen van dat wetsontwerp te verzetten, dat geheel en al tegen die twee steden gericht is, waar in 1877 verkiezingen moeten plaats hebben: te Antwerpen voor den senaat en te Gent voor de kamer en de senaat. Gent 2 Februari. Roode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 28.50; rogge ad 100 kilo fr. 19.— gerst fr. 15.75haver tr. 23.boekweit fr. 17.paar- denboonen tr. 19.koolzaad fr. 47.lijnzaad fr, 36,lijnkoeken fr. 28.50koolzaadkoe ken fr. 22.50 boter fr. 3.85 per kilogrameieren fr. 2.65 per 20 stuks. Vlissimgen 2 Februari. Boter per kilogram f 1.55 a ƒ1.60. Eieren f 4,20 per 104 stuks. Amsterdam, Februari. Raapolie op zes woken f 43$. Lijnolie 29$.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3