Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Landbouw. Marine en leger. Rechtzaken. Onder de berichten in de Staats-courant van heden omtrent den stormvloed van 30 op 31 Jannari komt o. a. het volgende voor: „Uit Zeeland wordt gemeld dat veel schade is ontstaan aan den zeedijk van de polders Sophia en Anna Friso. „Bij een waterstand van 2.80 M. boven boog water is te 3 uren de dijk van den Piersenspolder doorgebroken. „Ook de polders Visart en Kleine Stelle, benevens de rijks-losplaats voor visschers in den Brakman, werden zwaar beschadigd. „Over het algemeen is het water 1.50 M. boven de hoogte van gewoon hoogwater gestegen met eene golfhoogte van ongeveer 1.50 M. a 2.00 M. daar boven." De Staats-courant van heden bevat de wet van den 22*" Januari jl., (Staatsblad n° 12), hou dende vaststelling van hoofdstuk VIII der staats- begrooting voor het dienstjaar 1877. In het bijvoegsel der Staats-courant van heden zijn opgenomen de bij koninklijk besluit van 6 December goedgekeurde statuten van de Vereeni- ging „de Zaaulandsche bad- en zweminrichting", te Zaandijk. Officieel is thans bekend geworden, dat de spoor- vreglijn Mallegat-Delftsehepoort (Rotterdam) op 28 Februari geopend wordt en dat de officieele dienst regeling op 1 Maart aanvangt. De burgemeester van Rotterdam heeft daarvan gisteren in den ge meenteraad mededeeling gedaan. Er zullen bij die gelegenheid aldaar openbare feestelijkheden plaats hebben. De exploitatie-maatschappij wenschte die aan Rotterdam aan te bieden, maar had tevens gevraagd of de gemeente harerzijds wilde bijdragen tot de feestelijkheid. Op voorstel van burgemeester en wethouders heeft de raad daartoe een crediet van f 10,000 toegestaan. Begrijpen wij de zaak goed, dan zal dus de burgerij zelve de kosten kunnen betalen van het feest, dat de exploitatie-maatschappij haar wil aanbieden! De zaak vond dan ook in den raad nogal tegenkan ting; het voorstel ging door met eene meerderheid van slechts 8 stemmen. De voorstellen van burgemeester en wethouders omtrent de doorvaartshoogte en de oprellen van de brug voor rijtuigen en voetgangers over de Maas zijn met groote meerderheid aangenomen. Wat de hoogte der brug betreft, zal nu aan de bezwaren der scheepvaart worden tegemoet geko men, en wat de oprellen betreft, zal het plan van den heer Stieltjes worden gevolgd en alzoo de bezwaren der bewoners van de Boompjes worden weggenomen. onderscheidingen. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw W. J. Hazeman, te Amsterdam. notabissbn. Vergund aan W. Coops om zijne notarieele standplaats over te brengen van de gemeente Dalfsen naar de gemeente Oldemarkt. procureurs. Op verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van 15 Februari a., aan J. M. Brieve, als procureur bij het gerechtshof te 's Gravenhage en de arrondissements-rechtbank te Middelburg. meteorologie. Aan den hoofddirecteur van het Koninklijk Nederlandsch meteorologisch instituut te Utrecht, d'. C. H. D. Buys Ballot, opnieuw opgedragen de waarneming der betrekking van directeur van het instituut, afdeeling Waarnemin gen te land, en van directeur van het observa torium te Utrecht. belastingen. Benoemd G. Blok, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten den Arendshorst was, hem als eene minder ver kieslijke partij voor Margaret moest doen be schouwen; doeh het ontbrak Frank evenzeer aan wereldzin als aan zelfzucht. En toen hij na de hee den Berg verliet, had hij er niet het flauwste vermoeden van, dat er iets gebeurd was dat de gunst, waarin hij bij mevrouw stond, kon verminderen. Wel was zijn hoofd vol gedachten, toen hij naar huis wandelde, maar het waren gedachten aan de toekomst. Madeliefje zou de zijne worden dat had zij beloofd; en hij zou haar reeds mor gen tot. zieh genomen hebben, als hij haar maar had kunnen onderhouden. Hoe hij daartoe zou komen, althans wat de beste wijze zou zijn om er toe te geraken, dat was het wat nu zijn brein bezig hield. Hij nam zjjn weg over de Kale Vlakte. Nooit had hij dien, sedert dat ontzettende tooneel, uit vrijen wil genomenhij volgde altijd den anderen weg. Doch dezen avond had hij een patient in de woningen op de Vlakte en zijn oom had tegen hem gezegd! „Ga eens naar Weston zien, Frank, als gij huiswaarts keert." Na die visite gemaakt te hebben vervolgde hij zijn weg. Het was helder in de lucht; wol zag men maan noch sterren, doch er scheen een witachtige nevel te hangen, die alle voorwerpen verlichtte. Hij keek naar den Grondeloozen Put toen hij dien voorbijging, want bet was alsof zijne oogen er door eene toovermacht heengetrokken werden. Sidderend en met krachts inspanning wendde hij ze er van af en zette, en accijnsen te Deventer e. a., tot ontvanger der directe belastingen, tweede afdeeling, te Rotterdam. leger. Benoemd tot len luitenant bij het wapen der infanteriede 2e luitenants J. E. Jurling, A. J. F. van Gorkum en B. R. W. G. van der Grgp, allen gedetacheerd bij het wapen der infan terie van het leger in Nederlandsch-Indiëbij het 2e reg. de 2" luitenants E. T. Husink, van het 7e, en S. L. Pastor, van het 8e reg.bij het 3' reg de 2« luitenants T. Scharten, van het korps, en J. T. H. D. W. Baak, van het 6e reg.bij het 6e reg. de 2' luit. L. Roelants, van het korps bij het 7' reg. de 2e luit. W. C. Gobius, van het korps, en by het 8e reg. de 2' luit. J. C. Masman, van het korps. Op nonactiviteit gesteld de le luit. J. G. van Sandick, van het 4e reg. inf., in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Met genoegen vernemen wij, dat door verschil lende plaatselijke schoolcommiën, door departemen ten der maatschappij tot Nut van 't Algemeen en door belangstellenden de pogingen tot oprichting van een Nederlandsch schoolmuseum krachtig zijn gesteund. Intusschen is de medewerking van meer deren noodig om de stichting op een goeden grond slag te bouwen. Daar de bijdrage waardoor men als begunstiger van deze nuttige instelling optreedt slechts f3 in het jaar bedraagt, vertrouwen wij, dat ook zonder persoonlij ke nitnoodiging tot toe treding het getal der begunstigers spoedig zal toenemen. Wij bevelen tie zaak met warmte aan. De secretaris van het comité is de heer H. W. Bloem. Reguliersgracht 100, Amsterdam. (Handelsblad). Aan het Vaderland wordt uit Zierikzee gemeld dat eerlang in het huis der voormalige bank van leening een Roomsch-katkolieke be waarschool zal worden geopend, onder leiding van geestelijke zusters, wier overkomst binnenkort wordt tegemoet gezien. De heer J. Kromsigt, predikant bij de N. H, gemeente te Cortgene, is beroepen te Aalburg en Heesbeen. „Wij hebben ons onlangs, schrijft de Landbouw courant, de opmerking veroorloofd, dat er veel te veel tentoonstellingen bij ons te lande gehouden worden. „Nu zijn wij zoo vrij in overweging te geven, of er niet veel te weinig wedstrijden plaats hebben gewijd aan bijzondere onderwerpen, b. v. eene aardappel-tentoonstelling, ot van suikerwortels, of van tabak, hop, fijnere zaden, en inzonderheid van sommige werktuigen, als daar zijn ploegen, gras- maaimachines om graan te maaien, graan te zuiveren, te sorteeren enz. enz. „Er zijn nog vrij wat streken in ons land, waar zulke wedstrijden bijkans onbekend zijn. En toch gelooven wij al de daadwerkelijke landbouwers naar het hart te spreken, als wij beweren, dat zij zulke speciale wedstrijden met het meeste genoegen en doorgaans met groot nut bijwonen. „Wij hopen dan ook, dat het aantal speciale wedstrijden, vooral van werktuigen en machines, in 1877 aanmerkelijk mogen toenemen." De luitenant ter zee 2e kl. W. L. baron van Verschuer wordt met den llen dezer geplaatst aan boord van Zr. M\ wachtschip te Amsterdam. onder den last van zijn schrikkelijk geheim, zijn tocht met versnelde schreden voort. „Zal dat geheim daar voor eeuwig verborgen blijven liggen?" mompelde hij. „God geve het!" Dokter Raynor zat in het kleine kamertje ach ter zijne apotheek, waar hij patiënten ontving die hem afzonderlijk wilden ^spreken, enlhield een geneeskundig tijdschrift in de hand, dat hij bij de lamp zat te lezen. Toen Frank binnentrad legde hij het neder. „Ik wenschte u iets te vragen, oom" begon hij mét overhaasting, alsof het een blijde boodschap was, die hij had mee te deelen. „Zoudt ge den ken, dat het mij moeite zou kosteu in de praktijk te komen, als ik u verliet?" „Wilt ge mij gaan verlaten, Frank ze! de dokter, zonder dadelijk op de eigenlijke vraag te antwoorden. „Wel, natuurlijk, oom," zeï Frank, met eenige verwondering in zijne stem. „Dat is immers altijd de bedoeling geweest Ik ben hier voor een tijd van twee jaren gekomen en nu ben ik er reeds langer." „En zoudt ge niet geheel en al willen blijven, om mijn deelgenoot en opvolger te worden?" „Neen," gaf Frank snel ten antwoord, ,'t Zou maar een armzalig bestaan voor twee personen zijn, en mijn deel vooral zou gering wezen, want ik kan niet verwachten dat ge mij de helft zoudt geven. Neen, oom, ik zou gaarne in een aardig praktijkje willen komen op eene plaats waar vooruitzicht is, bijv. te Londen." In de terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage (eerste kamer) werd Woensdag be pleit de zaak tusschen diakenen der herv. gemeente te Krabbendijke, appellanten van een vonnis en reféré van den president der rechtbank te Goes tegen C. C. van den Brink in zijne hoedanigheid van administrateur der goederen door Maatje de Jonge, wed. de Roo, gelegateerd aan de diaconie amen van Krabbendijke. Tusschen partijen bestond oneenigheid over de administratie, welke de appellanten beweerden dat de geïntimeerde niet behoorlijk voerde, weshalve zij te zamen met den kerkeraad van Krabbendijke zijn ontzetting uit het beheer hadden gevorderd j waarin hij krachtens het recht aan zijn vader by codicil gegeven, door dezen was gesurrogeerd. Hangende die procedure, welke op 21 Febr. e. k. iu appèl voor het hof zal worden behandeld, waren appellanten te rade geworden om het onroerend goed, door voormelde erflaatster aan de diaconie gelegateerd, hetwelk steeds onder administratie moest blgven, en alleen in geval van noodzakelijk heid mocht worden verkocht, met machtiging van het klassikaal bestuur ten verkoop aan te slaan. Daartegen kwam de geïntimeerde op, en dag vaardde appellanten in kort geding voor den voor zitter der rechtbank te Goes, die overeenkomstig zyn eiseh de voorgenomen en aangekondigde veiling schorste tot het recht der gedaagden tot dien ver koop burgerrechtelgk zou zyn uitgemaakt. Die beslissing werd door mr. van Hoek, advo caat ite Middelburg, bestreden op de navolgende grondendat de voorzitter onbevoegd was van de vordering kennis te nemen, omdat deze alleen kan worden ingesteld, waar er reeds een geschil is ten principale, wat hier niet tusschen partijen be stond dat de eischer in eersten aanleg ontvanke lijk is verklaard, terwijl hem als administrateur geen vordering competeert tegenover eigenaren die een daad van eigendomsrecht verrichten; en dat de actie in ieder geval moest zgn ontzegd, omdat daardoor reeds ten principale wordt beslist, of de verkoop al of niet noodzakelijk is te achten. Door den advocaat mr. E. N. de Branw werden deze stellingen bestreden. Hij wees er op hoe de voorgenomen verkoop eigenlijk ten doel had, om den administrateur te stellen voor een fait accom pli en hem de facto uit zijne administratie te ontzetten, waardoor de vordering ten principale doelloos worden zou. Volgens hem vorderde art. 289 Burg. Rechtsv. niet, dat er reeds een ander geschil tusschen par tyen aanhangig wasbovendien was er een geding over deze zaakmet name dat over de ontzetting tusschen hen hangende en deed het niet af, of de kerkeraad daarin tevens party was; dé admi nistrateur was als zoodanig tegenover de diaconie- armen verantwoordeiyk, dat hij de hem opgedragen administratie zon voeren over het gelegateerd onroe rend goed, en hg moest er dus voor waken dat dit niet werd verkocht alvorens burgerrechterlgfe was beslist, dat er tot verkoop noodzakelijkheid bestond door de voorloopige schorsing eindelijk werd de zaak ten principale in het minst niet gepraejudi- cieerd, wijl de gevallen uitspraak de beslissing inhoudt dat de noodzakelijkheid tot verkoop niet kerkelijk maar burgerrechtelgk moet worden uit gemaakt, doeh over de noodzaak zelf niet beslist. Op Maandag 5 Februari a. zal de advocaat- generaal mr. van Maanen in deze zaak conclnsie nemen. (Vaderl.) Door de regeering is ingediend een nieuw wetsontwerp tot regeling van het onderwgs aan de koninklgke militaire academie. De leeftgd voor Er vertoonde zich op de lippen van den meer ervaren dokter een glimlach over de stoute ver wachtingen der jeugd. „'t Is niet gemakkelijk in een aardig praktijkje te komen, Frank." „Dat weet ik, oom, maar er zijn twee wegen om er toe te geraken. De eene is, dat men een aandeel in een goede praktijk koopt; en de andere, dat men zich in een goed huis in eene voorname straat vestigt, een bordje op zijne deur zet en wacht tot er patiënten komen." „Maar voor elk van die wegen heeft men geld noodig." „Natuurlijknatuurlijk," stemde Frank met luchtigheid toe, alsof geld maar voor 't oprapen lag. „Nu, Frank, waar zoudt ge dan het geld van daan halen Ge zult wel niet veel overgelegd hebben van het salaris dat ik u geef." „Ik heb in 't geheel niets overgelegdik bezit nooit een guinje," erkende Frank openhartig. „De kleeren kosten veel geld, om maar iets te noemen." „Dat spreekt, wanneer men den gentleman uithangt zooals gij doet en de glacé handschoe nen by het dozijn koopt," zeï de dokter schertsend. „Welnu, hoe zult ge u dan de middelen verschaf fen om in eene praktijk te komen?" „Dat wenschte ik u juist te vragen, oom. Ge zult u zeker nog wel herinneren dat, toen er zooveel sprake was van het testament van tante Anna, gezegd werd dat ik er ook in stond." „Om de waarheid te zeggen, Frank, ik weet de" toelating "wordt bepaald op 14 tot 18 jaren. Geen directe aansluiting van het onderwgs aan den cursus der hoogere burgerschool. De bijdrage der kadetten bedraagt f 300 'sjaars. De vierjarige cursus wordt voor alle wapens ingevoerdhet eindexamen moet aan de benoeming tot luitenant voorafgaan; het programma voor de examens van toelating wordt meer beperkt. In de eerste plaats zal daarbij gelet worden op de vakken, speciaal voor den werkkring als officier vereischt. Na driejarigen dienst als officier wordt de bevoegdheid gegeven tot het afleggen van een nieuw examen, waaraan ook tweede luitenants uit de korpsen kunnen deelne men. Een gelijke maatregel wordt voorgenomen voor de officieren van het Indische leger. Zonder examen wordt de rang van eersten luitenant pas na vijfjarigen dienst als officier verkregen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. is bij hoog water en hevigen storm het schip van L. Groosman, nadat het van anker en ketting uit de haven te Hoofdplaat was losgebroken, tegen den zeedijk stukgeslagen. De knecht is met veel moeite gered. Aan de N. Goessche courant wordt uit Wis- senkerke gemeld dat bij den jongsten storm en hoogen vloed groote schade is toegebracht aan de polders Thoorn, Sophia en Anna Friso, welke op het punt stonden overstroomd te worden. Door den stormvloed van 30 op 31 dezer is de brug van den steiger te Wolfaartsdijk, loopende van den kop van den dam naar de hoofdpalen van genoemden steiger, geheel weggeslagen en te gen den zeedijk van den Oosterlandpolder te land gekomen. Aan den veerdam te Katscheveer ontstond ook belangrijke schade in de bestrating enz. Aan den zeedijk van het calamiteuze waterschap Ellewouts- dijkBorssele en aan die van den Schengepolder ontstond nog al belangrgke schade in de verdedi gingswerken. Over den zeedijk van den polder Borssele liep het water heen, evenals van dien van den Reigerbergsehen polder. Te Hansweert ontstond weder schade aan een der ha vendammen. Te Ossendrecht is een der naburige polders in- geloopen door het doorbreken van den dijk op twee plaatsen. (N. Cr. ct). De berichten omtrent den storm en den water vloed op Dinsdag en Woensdag komen nit alle deelen des lands met eene treurige eenvormigheid. Overal zijn dijken overgeloopen of doorgebroken, polders overstroomd, laagliggende straten en wo ningen door het water onbruikbaar gemaakt. De schade aan gebouwen, landergen, waterwerken, levensmiddelen en huisraad toegebracht is stellig zeer aanzienlijk. Men maakt wel eens de opmerking dat derge lijke voorvallen door sommigen alleen „erg" ge noemd worden wanneer er menschenlevens te betreuren zijn, doch dat, ook al is zulks het geval niet, ze toch voor velen wezenlijke rampen zgn. Wat het verlies van menschenlevens betreft, zyn van den jongsten storm twee gevallen bekend. Een bootje met drie werklieden sloeg Maandag avond bij de spoorbrug over het Noordzeekanaal te Zaandam om, zoodat al de opvarenden verdron ken. Nog ernstiger is echter het volgende geval. Groote verwoestingen zijn aangericht aan da inpolderingen van den Dollar. De nieuwe staten- sluis is verzakt, de dgk er om heen is weggesla gen. De Reiderpolder n°, 2 ingepolderd in 1874, is ingeloopen; Reiderpolder 1, hoewel reeds in 1862 ingedijkt, insgelijks. De laatste alleen is bewoond. Omgekomen zijn, voor zoover reeds bekend is, zestien personen, waaronder vrouwen en kindereu; vijftien anderen worden vermist en bovendien 1 I 'Hl I I" 'Jl het niet meer. Ik herinner mij, dat men mij meê- deelde dat zij aan mij niets vermaakt had, maar verder staat mij niets meer voor den geest." „Dus kunt ge me niet zeggen hoe groot de som was die zij voor mg bestemd had?" vroeg Frank op een toon van teleurstelling. „Ik dacht, dat oom Francis het u misschien zou gezegd hebben." Dokter Raynor schudde ontkennend het hoofd en antwoordde: „Ik weet niet, Frank, of het éen pond, of duizend pond of duizendtallen ponden was." „Ge begrijpt, oom," hernam Frank, „dat als ik het juiste bedrag wist, ik met meer zekerheid mgne plannen zou kunnen beramen." „Natuurlijk, Frank; maar, zooals het er nu mede staat, moeten die plannen veel van lucht- kasteelen hebben." „Ik herinner mij zeer Wel, dat oom Francis my zeï, dat ik et voor eene goede som in stond. Dat waren zyne eigene woorden: voor eene goede som. Ge weet, dat hij het testament gelezen had. Het verwondert mij, dat hij het u niet verteld heeft.'» (Werdt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2