BUITENLAND. Het Turksche leger. Ingezonden Stukken. Zeetijdi n g e n. Handelsberichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. kennis wordt gebracht, dan door het aflezen aan de kerken. De gemeenteraad van den Helder heeft be sloten te onderzoeken, of de nieuw aangelegde begraafplaats, aangezien er toch geen gebruik van wordt gemaakt en zij aan de gemeente veel kost, niet voor bouwland zou kunnen verhuurd worden. In de eergisteren te Zwolle gehouden verga dering van de vereeniging Schuttevaer waren 75 leden (waaronder 37 afgevaardigden van 20 ver schillende afdeelingen) tegenwoordig. Ter vervan ging van het bestuurslid den heer W. J. Schutte vaer, die wegens hoogen ouderdom verzocht had niet meer in aanmerking te komen, werd verkozen de heer T. Portheine. In plaats van den heer L. van Oosten, te Hoogeveen, werd gekozen de heer J. Ymker, mede aldaar woonachtig. Het groot aantal voorstellen werd achtereenvol gens behandeld. In hoofdzaak hadden zij ten doel verbetering van scheepvaarten, 't leggen van ton nen, 't verplaatsen van bakens, 't plaatsen van mistklokken, 't opheffen van bezwaren voor de scheepvaart door het lang gesloten houden van bruggen, enz. De lezing door mejuffrouw E. Baart te Wijk bij Duurstede den 30en Januari jl. voor een vrij talrijk publiek gehouden, heeft, naar van daar gemeld wordt, zeer voldaan en de verwachting overtroffen. De titel harer voordracht is„Mathilde v. d. Molenbeke." Op voorstel van John Bright besloot de Cobden- Club eenigen tijd geleden aan haar eereleden in het buitenland de vraag te onderwerpen: „Welke middelen moeten doorbegrootingscommissiën worden aangewend om de controle der wetgevende verga deringen op de uitgaven van den staat te ver sterken?" Uit Nederland zijn op die vraag antwoorden ingekomen van prof. Vissering en mr. J. L. de Bruyn Kops. Te Haarlem is een jongeling van 16 jaar gestorven tengevolge van vergiftiging. Hij had 's morgens een boterham, die op de huistafel stond, opgegeten, welke door den vader met vergif be smeerd was met het doel om daarmede muizen te verdrijven. De vader had de onvoorzichtigheid begaan, zijn zoon daarvan onkundig te laten. Een landbouwer kreeg Zondagnamiddag in de kerk te Dutsen een toeval en zeeg plotseling levenloos neer. De ontsteltenis was zoo groot en algemeen, dat de godsdienstoefening moest gestaakt worden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de wed. C., beschuldigd van het met opzet gooien van vitriool in het gezicht van den inspecteur van politie V. R., veroordeeld tot een celstraf van 6 maanden, ofschoon het hof het opzet niet be wezen achtte. Onder voorzitterschap van Z. K. H. prins Alexander heeft jl. Zaterdag te 's Hage eene vergadering van de regelingscommie der tentoon stelling van kunst toegepast op nijverheid, plaats gehad. Verschillende belangrijke punten gaven aanlei ding tot een levendige gedachtenwisseling. Onder anderen is in overeenstemming met de meening der uitvoeringscommissie uitgemaakt, dat alleen de voltooide werkstukken, maar geene modellen, zullen kunnen mededingen naar de bekroningen van den internationalen wedstrijd. Verder bleek, dat uit het binnenland de deelneming aan de nationale tentoonstelling zoowel als aan den internationalen wedstrijd zeer voldoende belooft te zijn, terwijl de finanoieele belangen der ten toonstelling alsnog aan de beschermers onzer nationale kunstnijverheid mogen worden aanbe volen. De rechtbank te Deventer heeft een 67jarigen verpleegde, wegens moedwillige mishandeling van een anderen verpleegde, wien hij 's nachts met een mes eene snede in de keel heeft toegebracht, met het doel om hem te dooden omdat hij zoo hard snorkte, tot éen jaar celstraf en geldboete van f 8 veroordeeld. Aan den Helder is, bij den hevigen storm van eergisteren, op het weerkundige observatorium een winddruk van circa 100 KG. waargenomen. Windrichting Z. W. t. Z. Barometerstand te 2 uren 737. Vloed den vorigen avond 8 uren 1.05 M. boven AP. Te Utrecht was te 1 uur de wind druk 105 KG.'s avonds te 7 uren nog 90 KG. Er is veel schade aangericht. De kamer van koophandel te Blokzijl heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, om de haven te Blokzijl met ongeveer 200 meter te verlengen, teneinde voor de haven met dagelijksch water een diepte van 1.50 meter te verkrygen. Het gemeentebestuur van Gent heeft besloten een eerediploma uit te reiken aan al de personen, die hunne welwillende medewerking aan de feesten der Pacificatie van Gent verleend hebben. De teekening van dit eerediploma is volkomen gelukt en van de hand van den heer Felix Metdepenningen. Aanstaanden Zondag, 4 Februari, zal in de groote Gothische benedenzaal van het Gentsch stadhuis de uitreiking der eerediploma's plaats hebben, in tegenwoordigheid van het college van burgemeester en schepenen, de leden van den gemeenteraad en de verschillende commissiën der feesten van de Pacificatie. De stedelijke harmonie, onder het bestuur van den heer F. Van Herzeelo, zal de liederen der XVI* eeuw uitvoeren, die zoo veel bijgedragen hebben om aan den stoet zijne echte historische kleur te geven. Die liederen wer den door den heer Van Herzeele destijds opzet telijk voor fanfaren en harmonie geschikt. Ook de zingende Geuzen der Koninklijke koormaat schappij zullen het „Helpt nu u self, soo helpt u Godt" en 't Wilhelmus van Nassouwenmet Gevaert's fanfarenbegeleiding, uitvoeren. Deze sehoone plechtigheid zal eene waardige bekroning der Pacificatiefeesten zijn. Als een staaltje van de taal, die de geeste lijkheid in Frankrijk tegenwoordig durft voeren, wordt de volgende passage medegedeeld uit een preek, die eenige dagen geleden door een missio naris te Annecy in Savoie is gehouden. „Mijne waarde broeders! De vaders en moeders moeten hunne kinderen het bidden en den kathechismus leerenen zijn ook verplicht hun een handwerk te laten leerenmaar ook verder niets. Het schoolonderwijs is overbodig en be hoort niet tot hunne verplichtingenwij maken daarvan geen vereischte. Ziet de veldheeren uit vroeger eeuwen; zij gingen ten strijde met de rozenkrans in de eene, het zwaard in de andere hand en zij keerden als overwinnaars terug. Thans hebben wij slechts sabelsleeperskoffiehuis-officie ren, marktschreeuwers: de oorlog van 187071 bewijst het. Die hun plicht vervulden waren de veldpredikers, de broeders der Christelijke leer, de pauselijke zouavendeze alleen en geen anderenDe vooruitganghet schoolonderwijs, wat geeft het aan dë wereld Republikeinen, Dantons, Marats, Robespierres enz. Waar zijn wij tegenwoordig Waar gaan wij heen Op het Russische budget voor 1877 bedragen de uitgaven voor renten en aflossing van staats schulden meer dan 108 millioen roebelsbijna een vijfde gedeelte van de gezamenlijke uitgaven. De verhouding zal thans nog ongunstiger worden door de gemaakte en nog te maken oorlogskosten. In den Russischen ministerraad heerscht verschil van gevoelen over de vervanging van grootvorst Nicolaas als opperbevelhebber van het actieve leger. De grijze veldmaarschalk Bariatynski wenscht met het oog op zijn hoogen leeftijd niet meer in actieven dienst te komende generaal der infanterie, generaal adjudant Kotzebue is in het militaire district van Warschau bijna onontbeerlijk, de generaal der genie von Totleben kan in de lei ding der kustverdediging niet worden gemist. Tengevolge daarvan is het niet onwaarschijnlijk dat het opperbevel zal worden opgedragen aan den grootvorst troonsopvolger Alexander Alexan- drowitschhetman der kozakken en thans be velhebber in het militair district van St. Peters burg, of aan den jongeren broeder van den tegen- woordigen opperbevelhebber, grootvorst Michael Nicolajevitschgeneraal veldtuigmeester en stad houder van den Kaukasus; in ieder geval zou aan den nieuwen opperbevelhebber een raad van advies worden toegevoegd, bestaande uit de generaals adjudanten graaf T. Heyden en van Gulden- stubbe, generaals der infanterie, en den generaal der artilerie Kryschonowski. Men schijnt dus den eventueelen nieuwen opperbevelhebber reeds a priori minder vertrouwen waardig te keuren dan den tegenwoordigen titularis. Een honderdtal paarden van het garnizoen te Bergen is gestorven tengevolge van de zooge naamde stalziekte. Daar geen der middelen tot zuivering der stallen aangewend baatte is het garnizoen naar het kamp van Beverloo vertrokken, en om niet de besmetting over te brengen naar gemeenten waar het regiment zou doortrekken, is het des nachts per spoortrein vervoerd. Het Springen van Belgische banken is blijk baar een zeer epidemische kwaal. Thans zijn te Yperen geruchten in omloop volgens welke men aldaar een gelijke catastrophe verwacht als met den heer Emerique te Brussel is voorgevallen. Gisteren avond zijn alhier te koop aangeboden i° Een woonhuis met uitgestrekten tuin in de Lange Noordstraat, wijk L n° 126, groot 13 aren 75 centiaren2° een woonhuis en erf in de Lange Noordstraat naast het vorige perceel, wijk L n° 125, groot 1 are 45 centiaren. Samen verkocht voor f 12,200. 31 Jan. 's av. 11 u. 42 gr. 1 Feb 's morg. 7 u. 39 gr. 's midd. 1 u. 44 gr. 's av. 6 u. 44 gr. Men is zoozeer gewoon aan zonderlinge berich ten uit het Oostendat zij niet ééns meer in staat zijn de aandacht bijzonder op te wekken. De verwachtingdat de eene zonderlinge gebeurtenis door de andere zal worden gevolgd maakt dat men zich volstrekt niet verbaast als de tijding daarvan komt. Zoodra Europa eenigszins beko men was over de meer daa gewone verwondering door de afkondiging der Turksche constitutie opgewektbegreep zijdat deze nog wel aanlei ding tot andere zonderlinge feiten zou geven. Welnu voor zulk een feit staan wij thansnu berichten inkomen omtrent de hier en daar plaats gehad hebbende verkiezingen voor de nieuwe Turksche kamer. Geschieden die verkiezingen op verschillende plaatsen op verschillende dagen, door de regeering uitgeschrevenof bepalen de gouver neurs den dag der verkiezing in hun district naar welgevallen Hoe dit zy het is een feitdat reeds verkiezin gen hebben plaats gehad, en een telegram uit Janinia meldtdat in dat gouvernement, waartoe ook Thessalie en Epirus behooren, tot afgevaar digden zijn gekozen drie Turkentwee Grieken en een Israëliet. Deze verhouding van de ver schillende rassen en godsdiensten is een gunstig ver schijnsel. Wat de vredesonderhandelingen betreft daarom trent loopen de berichten eenigszins uiteen, doch gelukkigerwijs behouden de gunstige de overhand, zoodat de hoop op overeenstemming levendig blijft. De vredelievende bedoelingen van de Porte zijn dan ook zoo sterkdat zijnaar aanleiding van eenige door de Servische regeering gemaakte opmerkingenreeds wijziging heeft gebracht in de door haar gedane voorstellen betreffende de grond slagen voor vredesonderhandelingen. Midhat Pacha zou daarbij den wensch hebben te kennen gege ven, dat alle onderhandelingen betreffende quaes- ties van details later te Konstantinopel zullen worden gevoerd. De onderhandelingen met Servië over, de beginselen van het vredescontract hebben thans te Weenen plaatsniettegenstaande een telegram uit die stad aan de Augsburger Zeitung meldtdat Servië iederen vrede met Turkije wei gert indien hij niet gelijktijdig en door tusschen- komst der mogendheden tusschen Turkije en Mon tenegro wordt gesloten. De pessimistische oorlogjagers zullen echter nimmer de lichtstralen willen erkennenwelke de toestand oplevert en gaan zelfs zoover van te bewerendat het sluiten van den vrede tusschen Turkije en Servië de oorlogsplannen van Rusland juist in de hand zou werken. Het zou nl.indien de oorlog uitbreekt, Servië als Turksch grondge bied kunnen beschouwen en zich van de valleien van den Timok en de Morava kunnen meester makendie beide toegang geven tot Sofia. Zonder nu juist heel veel te verwachten van de toege vendheid en rechtschapenheid van Rusland gaat men toch te ver met te willen onderstellen, dat het, na Servië aanvankelijk te hebben gesteund in den oorlog en daardoor aan de grootste rampen te hebben prijs gegeven, thans aan dat vorstendom den raad zou geven om vrede te sluiten teneinde het als een vijand te kunnen beschouwen en be handelen. Liever dan in zulke zwartgallige beschouwingen stellen we vertrouwen in hetgeen de Golos van St. Petersburg zegt, dat niemand in Rusland zal ver langen naar het hervatten van den oorlog in Servië, omdat de gevolgen daarvan de Oostersche quaestie nog meer ingewikkeld zouden maken. Op grond daarvan hoopt het blad dat Servië een einde zal maken aan het gevaarlijke spel dat het heeft gespeeld en met de Porte een eervollen vrede zal sluiten. Dergelijke taal van een in de Russische hoofdstad verschijnend orgaan is niet zonder betee- kenis, daar zij een nieuw bewijs levert voor een vredelievende stemming. Te Athene bevonden zich eergisteren de hertog van Edinburgsir Elliot en generaal Ignatieff, die eene bijeenkomst met den minister-president Koumoundouros hebben gehad. Hij verliet de zitting van het parlement om de hooge gasten te gaan ontvangen. Het onderhoud schijnt echter niet zeer belangrijk te zijn geweest en slechts over algemeene zaken te hebben geloopen. Door eenige Bulgaren en Macedoniërs hebben demon straties plaats gehad voor het hotel van generaal Ignatieff om hem dank te betuigen voor de pogingen door hem ten gunste van de Christe nen aangewend. Twee wetsontwerpen door de Fransche kamer aangenomen hebben gisteren ook de goedkeuring van den senaat verworven nl. die tot verhooging der soldij van de officieren en tot het verleenen van een crediet van 100,000 franken ten behoeve van de noodlijdenden in Indië. Vervolgens kwam in tweede lezing het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de invordering der belastingen waarover de discussies heden zullen worden voortgezet. Na aanneming in derde lezing van een wetsont werp tot regeling der reiskosten van ambtenaren heeft de Pruisische kamer de tweede lezing der begrooting voor 1877/78 voortgezet en wel van het budget voor domeinbestuur. Volgens berichten aan de KÖlnische Zeitung is het Turksche leger eigenlijk nog niet geconcen treerd. De berichtgever heeft, met uitzondering van Silistria, alle belangrijke punten bezocht en verzekert, dat volgens nauwkeurige opgave, het geheele Turksche leger in Bulgarije en Servië niet sterker is dan 100,600 man. Het bestaat uit 133 bataljons infanterie met ongeveer 200 stukken veldartillerie en 7 regimenten cavalerie. Daarvan kantonneeren in AlzunatzDjunis Nisch, Akpalanka, Pirot en Sofra 55 bataljons met ongeveer 80 stukken geschut; bij Bjelina staan bijna in het geheel geen en bij Saitschar slechts weinig Turksche troepen. Daarentegen is een vrij aanmerkelijke macht in en om Widdin saamge trokken. Daar bevinden zich tegenwoordig 31 bataljons, nl. 24,000 man infanterie, 9 batterijen veld-artillerie en 3 regimenten cavalerie, terwijl nog dagelijks nieuwe troepen-afdeelingen bevel ontvangen om naar Widdin te vertrekken. In Roetschoek liggen 10 bataljons, te zamen 7000 man; in Varna 12 bataljons9000 man, en in Silistria 9, bataljons: 6000 man. De sterkte van het leger te Schoenila wordt op 50 bataljons ver meld, hoewel zij niet meer dan 16 bataljons, dus ongeveer 12,000 man, wat veldartillerie en een weinig cavalerie bevat. De gezondheidstoestand van het leger is niet zeer bevredigend; de hospitalen zijn gevuld met lieden die, uit het Zuiden gekomen, niet gewoon zijn aan de bittere koude en den scherpen Oostenwind in de streken waar zij zich bevinden. Daarenboven schijnt ook de legerorganisatie nog al wat te wenschen over te laten. Bij de artillerie moet gebrek bestaan aan muuitie en paarden; men kan geen trekdieren geaoeg krijgen ter bespanning van het geschut. Ongeveer 40,000 man van de Donau- en Morawa legers zijn redifs en voor deze landweer heeft men tot nogtoe niet genoeg monteeringsstukken kunnen aanschaffen, zoodat hun uitrusting voor een veld tocht ontoereikend is. In weerwil van deze ge breken is de stemming der troepen uitstekend; de soldaat is bereidwillig en offervaardig en verlangt niets liever dan den oorlog. Dezelfde gezindheid heerscht onder de Turksche bevolking. Zij had gedacht dat de oorlog tusschen Montenegro en Servië weder zou worden hervat en dat daartoe de concentratie van troepen te Widdin moest dienen. Was de strijd hervat zoo meende men dan zouden weldra de inmenging en oor logsverklaring van Rusland volgen. De gang der gebeurtenissen in de laatste dagen zal echter aan de publieke opinie wel een andere richting geven. 'sHage 25 Januari 1877. Mijnheer de redacteur! Mij beroepende op mijn vorigen brief over Vlis- singen dien gij zoo goed waardt in uw geacht blad op te nemen, zie ik met genoegen dat de maatschappij „Zeeland" plan heeft gemaakt om aldaar te doen bouwen een groot hotel om de doortrekkende reizigers op eene waardige manier te kunnen ontvangen, en ik ben verzekerd dat allen die in Vlissingen belang stellen zich daarover* zullen verheugen. Deze tijding heb ik in de N. Rott. courant en andere bladen gelezen en ik twijfel ook niet aan de waarheid van dit bericht doch waar ik eenigszins aan twijfel is dat de vleugels van het hotel zouden worden gebruikt, niet alleen om goederen, maar ook om groot en klein vee, paarden enz., te huisvesten. Welk voordeel er in kan bestaan om goederen en vee in hetzelfde hotel met reizigers onder dak te brengen, is mij raadselachtig, en ik kan slechts veronderstellen dat de dagbladen in dat gedeelte van hun bericht hebben gedwaald, want het is toch niet mogelijk dat men de reizigers op het geraas en de onreinheid van het lossen en laden van goederen en vee zoude willen vergasten? De pakhuizen en stallen moeten natuurlijk zeer dicht aan den kant van het dok staan, om het lossen en laden gemakkelijk, snel en goedkoop te maken, doch wat het hotel betreft, dat moet zoo ver mogelijk van het arbeidstooneel verwijderd zijn. Ik hoop en geloof dat deze aanmerkingen over bodig zullen zijn, daar toch ieder die gezond verstand bezit niet anders kan handelen, dan boven is aangeduid, doch daar soms uit verkeerde zuiuigheid, met betrekking tot den bouwgrond of anderszins, de mogelijkheid bestond van vleugels in het hotel voor vee en goederen, zoo neem ik de vrijheid u deze regelen in alle nederigheid toe te zenden in de hoop UE. ze zult plaatsen. Met de meeste achting enz. P. R. Van hier naar Engeland vertrokken het Duitscke schoonerschip Annchen. In de haven te Vlissingen gekomen de Spaansche schooner Regina, gezagv. Urgelles, die ter reede door aanvaring schade bekomen en een anker met gedeelte ketting verloren heeft; moet repareeren. De stoomboot Martimis en Henrietta, gezagv. Pieters, is in de binnenhaven van VlissiDgen ge stoomd om eenige schade te herstellen. Oosiburg 31 Januari. De aanvoer van granen was heden vrij groot en de kooplust voldoende, doch de verkoop ging traag, daar koopers lager wilden en de houders vasthielden op vorige prijzen. Schoorvoetend werden die door benoodigden inge willigd voor de beste qualiteiten, doch geringe soorten bleven meest onverkocht. Kanariezaad was beter te verkoopen en de beste monsters duurder betaald. Erwten en haver met weinig vraag, doch niet lager te bekomen. De prjjzen waren: voor tarwe f 10.25 a f 10.50, uitstekende

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3