BUITENLAND. Telegraphische berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht, Belgische brieven. Heden heeft de beproeving van den spoorweg door Rotterdam (zie ons vorig nommer) plaats gehad en bevredigende resultaten opgeleverd. T&m<§Ua. Eene jl. Donderdag door de rederykersver- eeniging „Vermaak door oefening" te Vlissingen gegeven tooneelvoorstelling ten voordeele der weduwe M. Smit heeft, na attrek der onvermij delijke onkosten f 34.25 opgebracht, welk bedrag aan genoemde weduwe is ter hand gesteld. Uit Veere meldt men, dat de daar heer- schende kinderziekte aan 't afnemen is; slechts enkele gevallen doen zich meer voor. Een lijk, naar gissing dat van een mansper soon, 't welk Vrijdag jl. aan den Frederika-pol- der onder Rilland is aangespoeld, verkeerde in zulk een vergevorderden staat van ontbinding, dat het onkenbaar was. Het is ter zelfde plaatse begraven. Een flaagsche correspondent der Zierikzeesche Nieuwsbode begaat de indiscretie van op te mer ken dat de generaal-majoor van Spengler, welke tot opvolger van Z. K. H. den prins van Oranje als inspecteur der cavalerie benoemd is, de schoon zoon is van jonkheer Mock, wiens geruchtmakende toost op den prins van Oranje bij het Metalen Kruis-feest te Dordrecht men zich herinneren zal. De rondborstigheid van den schoonvader is dus geen hinderpaal geweest voor de carrière van den zoon. De scheepsoptuigers te Amsterdam hebben, na een jaar lang hun verzoeken tot de patroons en reeders, om het loon van 20 op 25 cent per uur te brengen, te zien afwijzen, deze week de verlangde verhooging verkregen. In de volgende maand zal het stoomschip „Java", van de maatschappij „Nederland", recht streeks van Amsterdam door het Noordzeekanaal naar Batavia vertrekken. Zaterdag jl. kwam een kolossaal hert in de nabijheid van Wijhe den IJssel overzwemmen en maakte zich door éen verbazenden sprong over den hoogen IJsseldijk in de richting van Raalte uit de voeten. Als een bewijs der kracht van door storm wind opgezweepte golven moge het volgende dienen. Het is bekend, dat langs, de buitenzijden der steenen havenhoofden In zee van het Noord- zeekanaal, bij wijze van golfbreker, zware blokken van beton worden gestort. Beton is een kunst steen, bestaande in het algemeen uit kalk en tras of portland-cement met grint en stukken baksteen vermengd, die in de lucht of onder water spoe dig versteent. Deze blokken, van langwerpig vierhoekigen vorm, zijn van tweeërlei afmeting, namelijk van 5 en 10 kub. meter inhoud. Zij wegen respectievelijk elk tienduizend en twintig duizend kilogram. Aan het vooreinde van het zuider havenhoofd zijn uitsluitend blokken van laatstgenoemde soort gestort. Bij den storm van den jongsten Nieuwjaarsdag is een dezer 20,000 kilogram zware blokken gelicht, en na over het 8 meter breede hoofd geschoven en gekanteld te zijn, aan de binnenzijde in de haven terecht ge komen. Opmerkelijk ook is het te zien, hoe de blokken, door den stormvloed in beweging ge bracht, op elkander hebben ingewerkt, zoodat sommige met een der kanten tot diep in andere blokken zijn ingedrongen. Omtrent den brand gewoed hebbende in het klooster der Redemptoristen te Party (Wittem) verneemt men nader: Donderdag jl. wilden de zusters in het klooster het 25jarig jubelfeest vie ren van den dag barer aankomst te Partij. Te dien einde hadden zij op de bidkamer een altaartje opgerichtdit versierd en ér talrijke brandende kaarsen om heen geplaatst. Toen nu middeler wijl de zusters het middagmaal gingen gebruiken, schijnt het een of ander vuur gevat te hebben. Het geheele klooster is afgebrand. De schade wordt begroot op f 75,000. Alleen het klooster was verzekerd voor ƒ50,000. De kloosterlingen ten getale van 54 zijn bij particulieren gehuisvest. Door den gemeenteraad van Edam is tot gemeente-arts benoemd dr. H. B. Kaufman stads geneesheer te Bergen op Zoom. De premie van f 1000 voor de ontdekking van den moordenaar van mevrouw van der Kou wen is als volgt verdeeld: aan van Schalen, schrij ver Van den anoniemen brief f 250, Hafner stief broeder van den moordenaar f 250; Jenck, die de ontdekking en do aanhouding te Rotterdam heeft aangebracht, f 200; Roelfs, die daarbij zijn medewerking verleende, f 200, en Manders, ambte naar van politie te Rotterdam, 100. De aandeelen der Compagnie J Assurances Générales van 7500 franks gelden ter beuze fr. 73000. De hoofdagent der maatschappij te Utrecht, de heer P. A. Laseur, deelt mede, dat zulke aandeelen op 8 Januari jl. verhandeld zijn voor fr. 78100, dus méér dan 10 maal de waarde. De Urker visschers willen bij adres aan de gedeputeerde staten van Friesland verzoeken om eene haven te Ameland, die bij het uitoefenen der schelvischvangst in den herfst, in de nabijheid van dat eiland, van groot belang zou zijn. Omtrent de veiling van boomen van het ^.gatha-klooster, welke om de geringe opbrengst volgens „de Tijd" niet doorgegaan is, meldt de Nijrn. Nieuwsbode het volgende Door het domeinbestuur werden verkocht 206 stuks eikenboomen en ruim 16,000 stuks dennen- boomen. De massa der eiken kon slechts f 4210 gelden behalve de 10 pet. opgelddie der dennen werd echter voor den hoogen prijs van ruim f 5800 plus de 10 pet. onkosten, alzoo voor circa 61/, mille, „zonder beraad" toegewezen aan dezelfde firma, die het hoogste bod op de eiken had gedaan, en reeds maatregelen ging treffen omtrent rooiing, hakking en vervoer. Men vertrouwt dus, dat de eiken, waarop volgens gerucht reeds dadelijk f 2000 gehoogd was, weldra zullen volgen. Het was er echter op aangelegd, om de veiling te doen mislukken. Het feit, dat te elfder ure protest was gedaan te Boxmeer, was door de goede zorgen van den deurwaarder, die daags voor de veiling te Kuyk en St. Agatha ijverig werkzaam was, genoegzaam bekend geworden. Eveneens waren de geruchten, dat het domein- bestuur niet zou komen, dat de verkoop niet zou doorgaan en dergelijke, te goed op verschillende pleisterplaatsen en veren verbreid, dat niet menig liefhebber is teruggegaan, waardoor de concurrentie beperkt en aan de verschillende gegadigden het middel van onderlinge afspraak aan de hand gegeven werd. Bij de veiling te Nijmegen van 64 stuks eiken boomen, staande op de rijksgronden onder Heumen en Malden, in huur bij de kloosterheeren van St. Agatha, werd de massa finaal gegund voor de belangrijke som van f 1990 met de 10 pet. onraad bedragende f 2189. De gezondheidstoestand van grootvorst Nicolaas, opperbevelhebber van het Russische leger, is weder zoodanig verslimmerd, dat het plan om hem naar St. Petersburg te transporteeren niet kon worden volvoerd. Generaal Nevokoitschisky voert feite lijk het opperbevel. In het Wiener Tageblatt komt een artikel voor over „den zieken czaar", waarin wordt mede gedeeld dat deze door bet mislukken der confe rentie in een zeer zenuwachtigen toestand is ge raakt. Voorts wordt gemeld, dat de czaar met een breuk gekweld is en aan een nierziekte lijdt, die in koude gewesten de constitutie heviger aantast dan in hét Zuiden, zoodat de grootste voorzichtigheid en verzorging noodig is om een spoedigen noodlot tigen afloop te voorkomen. Op het bureau der Commercie-Compagnie alhier is heden aanbesteedhet bouwen en inrichten van eene werkplaats, dienende tot smederij en ketel makerij, benevens een daaraan grenzend kantoor. Hiervoor zijn vijf biljetten ingekomen, van de volgende allen alhier wonende inschrijvers: de heeren J. F. M. van der Heil, voor f 16,500; W. P. Pagé, voor f 15,100; C. A. Goethals, voor f 14,970; H. Hage voor f 14,948, en W. van Uije Zonen, voor f 14,896. De beslissiDg omtrent de gunning is vooralsnog aangehouden. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door den directeur der artillerie stapel- en constructie magazijnen te Delft, „op den 0en Februari a., zal worden aanbe steed de levering van staal, touw, linnen, vilt, was, werk, olie, schrijfbehoeften enz. 29 Jan. 's av. 11 n. 47 gr. 30 's morg. 7 u. 46 gr. 'smidd. 1 u. 42 gr. 's av. 6 u. 42 gr. Zooals de Temps terecht opmerkt is voor het oogenblik de belangrijkste vraag hoe de grootemo. gendheden ieder afzonderlijk den tegenwoordigen toestand na hetgeen te Konstantinopel is voorgeval len beschouwen en wat zij naar aanleiding daarvan denken te doen? Wel hebben in Engeland reeds een paar ministers hun gevoelen uitgesproken, maar de ware zienswijze der regeering van Groot- Brittannie zal men eerst te weten komen wanneer het parlement weder zal zijn vergaderd en lord Derby, lord Beaeonsfield en lord Salisbury gele genheid zullen hebben gehad in het hoogerhuis te spreken, waarna de stemmingen, die zullen volgen, de opinie der natie kenbaar zullen maken. In Duitschland zal von Bismarck waarschijnlijk zijn oordeel uitspreken bij de opening van den rijksdag. En wat Rusland betreft, vermoedelijk zal het wachten tot de andere mogendheden eerst hebben gesproken, hoewel reeds sedert eenige dagen eene circulaire van prins Gortchakoff is aangekondigd, die echter nog niet is verschenen. Intusschen geeft die circulaire in den dop reeds aanleiding tot commentaren, en de Times preten deert reeds vrij nauwkeurig te weten hoe zij er zal uitzien als zij is uitgebroed. Volgens het city-orgaan zal zij een overzicht bevatten over de gebeurtenissen van den laatsten tijd, en daarbij vooral doen uitkomen de gematigdheid en vrede lievendheid, waarmede Rusland steeds is te werk gegaan. Voor de toekomst zal de Russischo kan selier er op aandringen, dat de mogendheden, die het op de conferentie eens waren omtrent de waarborgen welke door de Porte zijn geweigerd, collectief zullen blijven handelen. Er behoort niet zoo heel veel scherpzinnigheid voor om zich tot zoover eene voorstelling van de eventueele circu laire te maken, die inderdaad wel kan worden verwezenlijkt, maar verder waagt de Times zich wijselijk ook niet, en de vraag van welken aard die gemeenschappelijke handeling zou wezen, laat zij onaangeroerd. Niet veel verder komt de Montags Revue, die beweert dat de circulaire het punt van aanvang voor een nieuwe phase in de Oostersche quaestie zal wezen, daar zij de vraag zal gelden of de mogendheden besloten zijn de denkbeelden door hunne vertegenwoordigers op de conferentie voor gestaan te handhaven en of die denkbeelden slechts van abstracten aard waren, dan wel of men nog sterke pressie op de Porte wil uitoefenen. In ieder geval, zegt het Weensche orgaan, moet de Porte zich haasten om de nieuwe constitutie in toepas sing te brengen en vrede met Servië en Monte negro te sluiten, indien zij eene actieve handeling van Rusland wil voorkomen. Het oorlogsgevaar bestaat nog wel degelijk en hoewel dan ook niet dadelijk en dreigend, moeten toch krachtige pogingen worden aangewend om het geheel te ondermijnen. Ziedaar eene waarheid waarvan de Turksche regeering volkomen toont overtuigd te zijn. Zij heeft op advies van Frankrijk en Oostenrijk aan Servië en Montenegro gevraagd om gedelegeerden naar Konstantinopel te zenden, teneinde over den vrede te onderhandelen en heeft als grondslag voor die onderhandelingen voorgesteld het status quo ante helium. Harerzijds heeft de Servische regee ring Zaterdag besloten het voorstel der Porte aan te nemen en haar verzocht de onderhandelingen op te dragen aan den Turkscheu gezant te Wee- nen, met wien de Servische vertegenwoordiger aldaar zou kunnen onderhandelen. In ieder geval kan men spoedig de opening der vredesonderhan delingen met Servië te gemoet zien, terwijl Monte negro nog niet heeft geantwoord. Daarenboven heeft de Porte zich bereid ver klaard het met Rumenië gerezen geschil over sommige artikelen van de Turksche constitutie -te regelen. Met dat doel zijn te Konstantinopel reeds onderhandelingen geopend om voor eene verklaring van de zijde der Porte eene formule te vinden waarmede Rumenië genoegen zou kunnen nemen. Niet minder dan ten aanzien van de uitwendige belangen ontwikkelt de regeering van sultan Ab- doel Hamid krachtige werkzaamheid tot regeling van de binnenlandsche aangelegenheden ter be vordering van een beteren staat van zaken, waar door èn aan de onderdanen van het rijk èn aan de mogendheden voldoening kan worden geschon ken. Bij een keizerlijk besluit is de geheele ont wapening van de burgerlijke bevolking bevolen. Voortaan mogen geen wapenen worden gedragen dan door soldaten, politie-agenten en reizigers die daartoe een bijzondere vergunning zullen hebben ontvangen. Tot uitvoering van de constitutie worden eveneons krachtige maatregelen genomen. Het Turksche parlement zal voor de eerste maal op den l™ Maart a. bijeenkomen, en reeds zijn voor de kamer van afgevaardigden vele vertegen woordigers gekozen, waaronder ook een goed aantal Christenen. Vijf speciale eommissiën houden zich onledig met de samenstelling van wetsont werpen die aan de goedkeuring van het parlement zullen worden onderworpen, tot regeling van ver schillende details en tot uitvoering van bepalin gen der constitutie. Eindelijk verdient nog vermelding de door de Porte genomen maatregel, volgens welken zoowel Christenen als Muzelmansche jongelingen op de militaire scholen kunnen worden opgenomen om voor het leger te worden opgeleid. Alles te zamen genomen is het niet te verwonderen, dat de han delwijze der Porte een gunstigen invloed uitoefent op de gevoelens der mogendheden. De Fransehe budget-commissie heelt reeds hare werkzaamheden aanvaard en den minister van financiën Léon Say uitgenoodigd haar in te lichten omtrent de algemeene beginselen van het budget voor 1878. Hoewel de zitting der kamer gisteren slechts van korten duur is geweest, was zij om twee zaken belangrijk. In de eerste plaats omdat met algemeene stemmen het wetsontwerp werd aange nomen waarbij een crediet van 100,000 franken wordt verleend voor de noodlijdenden in Indië en in de tweede plaats omdat door den minister van binnenlandsche zaken een wetsontwerp werd aan geboden strekkende tot bevordering van koste loos lager onderwijs. Een wetsontwerp tot orga nisatie van den dienst van hospitaalbedienden in de militaire en burgerlijke hospitalen is naar de commissie voor het budget gerenvoieerd, waarna do zitting is verdaagd tot Donderdag. De treurige sociale toestand van sommige groote rijken zal waarschijnlijk tengevol e hebben, dat het internationale karakter van do in 1878 te Parijs te houden tentoonstelling eenigszins beperkt zal wezen. Duitschland heeft reeds vroeger be sloten niet officieel mede te doen en thans heeft do Oo3tenrijksche budget-commissie met 15 tegen 11 stemmen hare goedkeuring geweigerd vooreen crediet van 600,000 florijnen tot deelneming van Oostenrijk-Hongarije, op grond van den ongun- stigen financieelen toestand. De onthouding van een paar rijken als Duitschland en Oostenrijk- Hongarije oefent natuurlijk een zeer beperkenden invloed uit op de onderneming. Gisteren zou president Grant de wet teekenen tot regeling van de wijze waarop de verkiezings- quaestie zal worden beslist en een bijzondere boodschap tot het parlement richten om zijne goedkeuring ten aanzien van die wet uit te druk ken. Ook moet hij voornemens zijn het congres spoedig zijn wensch kenbaar te maken dat de betalingen in geld weder worden hervat. Brussel29 Januari. In de Antwerpsche kringen wordt de bitterste taal gevoerd. Men spreekt van niets minder dan zijn goederen en zijn leven op te offeren voor de verdediging van zijne vrijheden en rechten! En het zijn volstrekt niet alleen jongelieden die zich aan dergelijke ontboezemingen van een opgewonden welsprekendheid schuldig maken. Integendeel het zijn mannen van rijpen leeftijd, bijna officieele personen en die een betrekkelijk hooge sport op de maatschappelijke ladder hebben ingenomen. Indien men de redevoeringen van den heer Pecher, president van de Association liberale van Ant werpen, leest, staat men verstomd van verbazing en vraagt men zich af of het wel waar is, dat het wetsontwerp van den heer Jules Malou tot wering van misbruiken bij de verkiezingen zulke zwarte punten bevat als de Antwerpenaren verzekeren. Opmerking verdient evenwel, dat in de bijeen komst van de linkerzijde, die in de vorige week bij baron de Vrints heeft plaats gehad, onder voorzitterschap van den beer Charles Rogier, vol komen in denzelfden geest is gesproken. In dezen krijgsraad echter beteekent die bittere veront waardiging niet anders dan teleurstelling. Onze par lementaire partijgangers hadden eene gelegenheid ontdekt om het clericale ministerie te verzwakken, misschien wel omver te werpen, en zij maakten zich gereed om de kansen ter bereiking van hun doel te exploiteeren; te Antwerpen is de agitatie uitge broken, de toorn heeft hoofden en harten vergrijsd; hij spreekt duidelijk uit alle handelingen en er is slechts een onvoorzichtig aanvoerder noodig om eenige ernstige demonstraties in het leven te roepen en de lont in het kruit te werpen. De Antwerpsche Geuzen, aan welke men in Juni jl. heeft verweten, dat zij de overwinning der liberalen hebben doen mislukken door hun naamdie naar men beweerde in den strijd gelijk staat met dien van afvalligen en scheurmakers, en door hun scherpe taal, de Geuzen, zeg ik, hebben de eerste plaats weder ingenomen. De doctrinairen vleien hen thans, en hopen, dat de politieke toorn van de Antwerpsche politici hen met eenige schokken zal voortstuwen en aan het bewind brengen. Ik houd het er voordat dit alles als een stroo- vuurtje zal uitgaan. Dat de Antwerpsche libera len buiten zich zeiven zouden zijn van woede, indien men hen zelfs maar dreigde met een wettelijke bepaling, waardoor gedurende "twee jaren hunne kiezersdie niet gedurende vier jaren voldoend patentrecht voor den census hebben betaald, van de kiezerslijsten zouden worden geroyeerd en dus buiten de mogelijkheid werden gesteld om aan de senaatsverkiezingen van 1878 deel te nemen, kan ik begrijpen. Maar ik geloof niet dat de heer Jules Malou en zijne collegas zullen blijven aan dringen op de invoering van het beginsel van terugwerking voor eene wét waarbij hervormingen worden ingevoerd, en op die wijze protestaties in het leven roepen, die den kring der wetgevende macht zouden overschrijden en in de straten wor den voortgezet. Men verzekert thans reeds, dat tengevolge van de besprekingen in de afdeelingen de ministers reeds weifelen, en zich afvragen of zij niet wijzer zouden doen het wetsontwerp in te trekken en aan de liberalen over te laten gebruik te maken van hun parlementair initiatief en een tegenont werp in te dienen. De heer Jules Malou was echter doof aan dat oor. Hij wil ten minste gelegenheid hebben om in het openbaar aan het land te kunnen verklaren dat hij nooit heeft gedacht aan de schandelijke aan slagen die men hem ten laste legt. Dit is eene onschuldige zelfvoldoening, welke men hem gun nen kan. Als hij dit heeft gedaan kan hg tran- sigeeren. Dit zal hij doen ook. Hy heeft te veel naar zijn clericale vrienden geluisterd. Zy hebben hem in een blinde steeg geleid, zoodat hem niet anders overblijft dan terug te keeren op zijne schreden en tot de linkerzijde te zeggen: maak het beter. Indien de zaak niet zoodanigen keer neemt, indien de minister niet toegeeft, maar het koste wat het wil gebruik en misbruik maakt van de sterke parlementaire positie die hij inneemt, dan zal de heer Jules Malou eene crisis in het leven roe pen die wel eens veel ernstiger zou kunnen wezen dan die van 1857. In een land als België, waarin tegenwoordig alle redenen van óntevredenheid bestaan tengevolge van financieele catastrophen en den stilstand van de groote en kleine nijverheid, waardoor duizende arbeiders leeg loopen kunnen de geringste demon straties lichtelijk in iets veel ergers ontaarden. In éen woordde toestand is moeilijk, vooral ook ten aanzien van de vraag of het ministerie, indien het in den boezem der centrale commissie zich niet over eene transactie wil laten verstaan, zal kunnen besluiten het ontwerp eenvoudig terug te neinon.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3