BUITENLAND. Zeetijdi n ge n. Handelsberichten. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. hoofdkwartier van den kolonel, ,die zich thans als gedwongen gast bij den opperbevelhebber bevond. De kapitein van Baer, die wegens ongesteldheid van den majoor Mekern waarnemend benting- kommandant was, had de fermeteit de commissie niet te erkennen, te minder daar een burger als onderzoekend lid tegen zijn afwezigen kolonel optrad. Deze fermeteit werd beloond met vier dagen streng arresten het bevolen onderzoek had plaats. Twee dagen later begaf de commissie zich weder naar Kotta-Radja en rapporteerde den generaal dat de beschuldiging van den spion Saïd-Ali een klink klaar verzinsel en dus onwaarheid was. Kolonel van der Heijden werd toen aangezegd, dat hij onschuldig was bevonden aan de hem door den spion Saïd-Ali ten laste gelegde gruwelijke misdaad, en kreeg vergunning naar Lambaroe terug te keeren. In welke stemming, valt licht na te gaan. De Arabier Saïd-Ali daarentegen werd tot straf uit de betrekking van spion of gids ont slagen, maar bleef op vrije voeten en hem werd vergund te gaan waar hij wenschte. Van deze menschlievende behandeling maakte hij dan ook nuttig gebruik, door weder terug te keeren tot degenen, welke hij in ons belang verlaten had. De brave Saïd-Ali bevindt zich thans weder bij den vijand. Het Algemeen Dagblad zegt volkomen zekerheid te hebben van de waarheid van dit verhaal. Men leest in het mailoverzicht van 22 Dec. van den Javabode o. a. het volgende: Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat ge neraal Wiggers van Kerchem volstrekt niet verzocht had wegens ziekte Atchin te verlaten, en dat van bevoegde zijde twijfel werd geopperd of de mede- deeling der Jav Ot., als zou die generaal op ver zoek ontheven zijn, wel juist was. Wij hebben dezq zaak nauwgezet onderzocht, en het is ons gebleken dat de generaal Wiggers op een wenk om zijn ontslag als militair en civiel bevelhebber aan te vragen, categorisch geantwoord heeft, dat hij, als opperofficier, als militair en soldaat, in oorlogstijd en staande voor den vijand, onmogelijk ontheffing van zijne betrekking kon verzoeken1, en dat dus de regeering zou te handelen hebben zoo, als zij, volgens hare opvatting, meende in 's lands belang te zijn. Het spreekt van zelf, dat de toevoeging der woorden „op verzoek" bij het publiceeren van het besluit dat den generaal Wiggers onthief van zijn kommando, met de beste bedoelingen geschiedde, en dat de delicate wijze van behandeling dezer aangelegenheid door de regeering waardeering verdient. Maar daartegenover staat, dat de woorden „op verzoek" den generaal Wiggers van Kerchem zouden kunnen doen verdenken, dat hij in oorlogstijd zijn post heeft verlaten. Het is niet meer dan billijk dat men èn der regeeriug èn den generaal Wig gers recht laat wedervaren; onze mededeeling heeft geen ander doel. De reden waarom den generaal werd te kennen gegevendat men zijn aftreden wenschte was dat deze, in stede van te Atchin de politiek te volgen van den gouverneur-generaal, die voor krachtig doortasten is, zich meer aansloot bij de politiek, welke generaal de Neve, na het over lijden van generaal Pel, weder te Atchin wilde zien toegepast. Met generaal Wiggers is te Atchin ook de politiek van generaal van Swieten afgetreden. De heer P. de Vos, secretaris der gemeente Westkapelle, vierde op den 22en dezer zijn 60en verjaardag. Bij die gelegenheid ontving hij, be halve menigvuldige gelukwenschen, ook verschei dene andere bewijzen van belangstelling en achting. Onder deze bekleedt de eerste plaats een fraaie armstoel, hem door 't gemeentebestuur geschonken, ook en vooral omdat hij ruim 30 jaren in gemelde betrekking is werkzaam geweest. Gisteren morgen is een matroos van de visehsloep „de Zeeuw" in het dok te Vlissingen gevallendoch door zijne kameraads spoedig weer opgevischt en binnen boord gehaald. Met zekerheid kunnen wij thans mededeelen, dat door de directie der Stoomvaart maatschappij „Zeeland", bij de firma John Elders te Glasgow, twee stoomschepen voor den dienst tusschen Vlis singen en Queenboro' zijn besteld, welke zoowel wat fraaie en doelmatige inrichting als snelheid van vaart, alles wat tot heden dienaangaande bestaat verre zullen overtreffen. Men hoopt deze booten nog in den loop dezes jaars in dienst te kunnen stellen. Arnhct De bevolking der gemeente Sluis bedroeg op uit0 December 1875 1537 en op het einde van 1876 1517 inwoners, waarvan 699 van het man nelijke en 818 van het vrouwelijke geslacht. Ge boren werden in 1876 58 kinderen; 49 personen overleden, 117 vertrokken naar elders en 88 ves tigden zich in de gemeente. - Een gelukkig vader te Sluis is gedurende drie achtereenvolgende jaren, in 1875, 1876 en 1877 de eerste geweest om bij den burgerlijken stand aangifte te doen van de geboorte van een kind. Twee dier spruiten zagen juist op Nieuwjaarsdag het eerste levenslicht Voor het gerechtshof te Amsterdam stond deze week eene vroutv terecht, beschuldigd den 25 September 11. een inspecteur van politie met voorbedachten rade een fleschje met vitriool.in 't aangezicht te hebben geworpen, waardoor een beletsel om te werken was ontstaan van meer dan twintig dagen. De beschuldigde erkende uit min nenijd den inspecteur te hebben verwond, maar beweerde, dat niet opzettelijk te hebben gedaan, daar zij het fleschje toevallig in haar zak had, omdat zij vitriool gebruikt tot het wegbranden van een wrat. Het bestaan van die wrat werd dpor een getuige geconstateerd. De ambtenaar van 't openbaar ministerie vond in het gedrag van den inspecteur jegens de beschuldigde aanleiding, om in ruime mate op toepassing van verzachtende omstandigheden aan te dringen en eischte hare veroordeeling tot zes maanden celstraf. De ver dediger, mr. Haas, wees op den veelbewogen levens loop zijner cliënte. Daaruit bleek o. a. dat haar man te Parijs was doodgeschoten, toen in 1871 de regeeringstroepen de commune ten onder brach ten en Parijs binnendrongen. Hij had zijn geheel, vrij aanzienlijk vermogen bij zich en werd, toen hij met zijn vrouw in een winkel in de Rue Rivoli was ingeloopen, op het zeggen van een winkeljuffrouw, ten onrechte voor een „Prussien" en zijn vrouw voor eene „Petroleuse" aangezien, gearresteerd, van zijne effecten beroofd en binnen een uur gefusilleerd. De vrouw kwam bij nader onderzoek vrij. Het Fransehe gouvernement heelt later 20,000 fr., bij wijze van schikking, terugge geven. Pleiter wees er voorts op, hoe hare te leurstelling over de houding van den inspecteur haar tot de daad had gedreven, maar hij betwistte de premeditatie. De uitspraak is bepaald op 31 Januari e. k. Aan de hoogeschool te Utrecht is bevorderd tot doctor in de geneeskunde, de heer J. G. M. Mastboom, arts te Roosendaal, op een academisch proefschrift: „over Vafomotorische zenuwen en hare functioneele stoornissen bij Neuralgiën aan het hoofd". De werkstaking van ruim 70 werklieden aan de kleine gieterij der heeren L. J. Enthoven en c° te 's Hage is als geëindigd te beschouwen ten gevolge van een gemaakte schikkingwaarbij de werklieden over het geheel zich geen vermindering van loon zullen behoeven te getroosten. Heden ochtend zouden zij het werk hervatten. Naar men verneemtis ook bij de rijksveld- wacht de mantel vervallen en zullen er overjassen voor in de plaats komen. De heer Henry Havard heeft van zijn jongste werk, Amsterdam et Venise, twee bijzonder prachtige exemplaren doen vervaardigen en daar van een aan het gemeentebestuur van Venetië, en het andere aan dat onzer hoofdstad doen aan bieden. Tot gemeente-advocaat van Amsterdam is door den gemeenteraad aangesteld mr. P. A. Brug- mans, de zoon van den onlangs overleden gemeente advocaat mT. A. Brugmans, welke laatste de betrekking op zijne beurt ook weder had overge nomen van zijn vader, die bijna 40 jaren als zoodanig werkzaam was geweest. Op eene hertenjacht, 11. Maandag door eenige heeren uit Arnhem, Wageningen en elders op de Veluwe gehouden, zijn bij uitzondering de brakken der Veluwsche jachtvereeniging, die gewoonlijk voor de vossenjacht gebezigd worden, op den voet van een grooten hertenbok op de hindekamp bij Ede gezet. Zij joegen hem spoedig op en hebben hem ruim een uur gejaagd, gevolgd door eenige leden dier vereeniging te paard, totdat hij eindelijk op het dak van een schaapskooi op.de boerderij Oud- Reemst is gesprongen om aan de honden te ont komen, die hem van nabij volgden. Hij heeft aldaar het genadeschot van den schaapherder op bet dak ontvangen, waarop deze schoone twaalf enter naar het kasteel Rozendaal is vervoerd. In verband tot hetgeen wij eenigen tijd geleden mededeelden aangaande de groote magazijnen van manufacturen en nouveautés te Parijs, verdient de aandacht hetgeen op het aldaar gehouden arbei ders-congres over den arbeid van vrouwen werd gemeld. Men stelde namelijk in het licht welke ongelijke concurrentie gevoerd wordt door middel van den vrouwenarbeid in de kloosters, die natuurlijk goedkoop en met vrijdom van vele las ten welk aan andere nijverheidsondernemingen opgelegd worden, geschiedt. Zoo bestaan in vele, vrouwenkloosters inrichtingen om de kinderen van vrouwen uit den arbeidenden stand te bewaren, terwijl hunne moeders aan het werk zijn. Die kinderen worden, zoodra zij maar naald en draad kunnen hanteeren, dikwijls tot nadeel hunner ge zondheid, gebruikt voor naaiwerk, dat natuurlijk niet beloond wordt. Ook al mocht men aannemen dat deze onbe taalde kinderarbeid zonder beduidenden invloed op de concurrentie moest zijn, dan is het toch eene onloochenbare daadzaak dat b. v. het bekende Grand Magasin du Louvre in een zijner prospec tussen mededeelt dat honderdvijftig kloos ters alleen voor dat magazijn arbeiden. Dit strekt misschien tot aanbeveling bij de vrome zielen, doch het is zeker eene ongelijke concurrentie. In een straat te Bielefeld zag "men dezer dagen een zonderling schouwspel. Aan den zolder van een verlichte kamer hingen aan draden een menigte kikvorschen aan een poot vastgebonden, die door hun pijnlijke bewegingen en trekkingen een onaangenaam tooneel opleverden. Toen men aan den bewoner der kamer vroeg waartoe dat diend antwoordde hij, dat zijne vrouw aan jicht leed, waarvoor zij kikvorschen noodig had, om zoodra zij dood waren op de pijnlijke plaatsen te leggen. Eene bedreiging met de politie maakte een einde aan deze afschuwelijke dierenplagerij. Ieder zal een menigte namen van personen kunnen opnoemendie vreemd luiden en dage lijks zien we er in de couranten die ons een lach ontlokken. Zij klinken ons zoo plat in de ooren, dat we ons niet kunnen voorstellen hoe iemand er toe kan komen zoo'n naam aan te nemen of dat hij dien althans niet zoo spoedig mogelijk tracht te veranderen. Hoe schoon klinken de namen in andere talen't Is echter wel de moeite waard eens te onderzoeken naar de beteekenis van som mige dier namen. Daar hebt ge b.v. Calderon de la Baraluidt woordelijk vertaald „ketel der boot"; Torquato Tasso beteekent een „vastgebon den das"Dante beteekent „hertenvel" en Aligheri „gevleugeld"; Giovanni Boccacci is niet anders dan „Hans grootmond" Bramante de beroemde bouw meester moet, volgens zijn naam een „huiler" zijn geweesten Jacopo Peri „een ellendig omge komene" Ghezzi was een „moorenchef' en Strozzi, de Genueesche schilder, was woordelijk een „ge worgde"; Silvio Pellico beteekent een „leelijke, ruigharige patroon"Alfieride dichter, beteekent „vaandrig" of „looper". Het lieflijk klinkende Alice beteekent „sprot"Max Piccolomini zou bij ons „het dwergje" heeten en Verdi zouden wij „de vink" noemen. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat op de Burgwiese bij Gerolstein dezer dagen een geheel voer gras is gemaaid. De ijsgang op den Weichsel neemt een be denkelijk karakter aan. Bij Dirscbau is eene ijsstopping ontstaan, die zich tot Kurzebrak uit strekt en een dikte van 16 voeten heeft. Een natuurlijk gevolg daarvan is, dat het water boven aanmerkelijk wast; te Graudenz b. v. 12 duim in de 10 uren. De straatweg van Kurzebach naar Münsterwolde staat verscheidene voeten onder water, zoodat het postverkeer tusschen Czer- winsk en Marienwerder voorloopig moet worden gestaakt. De overstroomingen aan de Weichsel- monden hebben reeds een schade van 30 millioen Mark veroorzaakt, terwijl dat bedrag dagelijks nog vermeerdert, daar de watersnood aanhoudt. Ongeveer 8 jaren geleden stierf te Berlijn een verdienstelijk schilder, zijne vrouw en twee dochters onverzorgd achterlatende. Op zijn sterf bed wilde hij dat zijne vrouw en kinderen zich het leven zouden benemen en gaf haar een pakje cyankali. De vrouw echter weigerde en verklaarde voor zich en hare kinderen te willen werken. Na den dood van haar man ging zij naar Amerika, won daar in een paar jaren wat geld, kwam toen terug en opende te Berlijn een sigarenwinkel die zeer goede winsten afwerpt. De oudste dochter echter scheen sedert den dood haars vaders door een manie voor zelfmoord te zijn aangetast en heeft zich werkelijk dezer dagen op 18jarigen leeftijd het leven ontnomen door dezelfde cyankali, die haar vader aan hare moeder had gegeven en die deze als een soort talisman steeds zorgvuldig had bewaard. 25 Jan. 's av. 11 u. 42 gr. 26 's morg. 7 u. 40 gr. 'smidd. 1 u. 44 gr. 's av. 6 u. 40 gr. Amuses les rois jpar des songes en het publiek door leugens, schijnt tegenwoordig het hoogste doel der politieke berichtgevers te zijn. In de laatste dagen zijn verscheidene zeer dreigende berichten verspreid omtrent nieuwe oorlogsmaat regelen van Rusland niet alleen, maar ook over plannen van Oostenrijk tot bezetting en annexatie van Turksche landstreken. Zij worden echter thans op de stelligste wijze tegengesproken en voor leugenachtig verklaard, terwijl daarenboven over het algemeen vertrouwen blijkt bestaan in het behoud van den vrede en dat vertrouwen wordt dan ook meer en meer opgewekt. Terwijl Turkije alle pogingen in het werk stelt, om spoedig den vrede met Servië en Montenegro te verkrijgen, zijn zooals uit Weenen wordt verzekerd van de Porte en van Rusland circu laires uitgegaan strekkende om nieuwe diplomatieke onderhandelingen in het leven te roepen. Laat ons aannemen, dat dit voorstel ernstig gemeend is het zou mogelijk kuunen zijn, dat het slechts een middel was om feitelijkheden nog eenigen tijd te verschuiven en dat dus béide mogendheden den vrede willen, waartoe verlangen zij dan opnieuw een internationale diplomatieke onderhandeling? Immers indien èn de Porte èn Rusland ernstig vrede wenschen zal het wel niet noodig zijn dat andermaal een congres bijeenkomt, hetwelk mis schien toch weder onverrichter zake uiteengaat. Niet ondubbelzinnig is het vertrouwen in het behoud van den vrede uitgesproken èn door den Engelschen gezant te Konstantinopel èn door den Engelschen kanselier van de schatkist sir Stafford Northcote. Alvorens uit Konstantinopel te ver trekken ontving eerstgenoemde een adres van eenige Engelsche onderdanen in Turkije, aan welke hij zijn stellig vertrouwen te kennen gaf, dat, in weerwil van de moeilijkheden, die op dit oogen- blik bestaan, de vrede zal behouden blijven. Sir Northcote bezocht met zijn collega Cross van binnenlandsche zaken en lord Sandon Liver pool alwaar zij aan een groote conservatieve de monstratie deelnamen, die ongeveer door 5000 personen werd bijgewoond. Eerstgenoemde sprak eene redevoering uit, waarin hij o. a. betoogde, dat de vrede noodzakelijk is voor de belangen van Engeland. De regeering van Groot-Brittannie gevoelt wel levendige sympathie voor de onder drukte onderdanen van het Turksche rijk, maar wanneer er sprake is van interventie in de bin nenlandsche aangelegenheden van eenig rijk acht zij het dringend noodig de zaak ernstig te over wegen. De regeering is in de tegenwoordige quaestie uitgegaan van het beginsel om slechts binnen zekere grenzen tusschenbeide te komen en allen tegenstand te vermijden. Engeland koestert geen kleingeestigen naijver jegens Rusland, maar de regeering heeft geheel overeenkomstig haar eigen inzichten gehandeld en is nooit voornemens geweest een oorlog te beginnen ten behoeve van Turkije. Deze laatste verklaring is niet van belang ont bloot, omdatzij óf eene onwaarheid is óf een geheel ander licht doet opgaan over de Engelsche politiek, die in den beginne althans, vóór de groote volksmanifestaties in Engeland, al den schijn heeft gehad wel zoo Turkschgezind en anti-Russisch te zijn dat de regeering er zelfs niet voor zou terug deinzen om met de wapenen in de hand ten behoeve van de Porte tusschenbeide te komen. Langzamerhand is de houding der regeering ver anderd en 't ware daarom volstrekt niet te ver wonderen zoo de regeering eenvoudig bonne mine a mauvais jeu maakt en doet alsof zij nooit anders heeft gewild dan wat de natie verlangde. Misschien heeft de regeering zich ook reeds zoozeer met dit denkbeeld vereenzelvigd, dat zij zich niet eens meer kan verbeelden er ooit anders over te hebben gedacht. Verder de Oostersche quastie besprekende zeide de kanselier van de schatkist, dat hij de handel wijze der Turken niet voorzichtig oordeelde, daar zij een groote verantwoordelijkheid op zich hebben genomen door de welwillende voorstellen der mo gendheden te verwerpen, maar de Porte heeft niets anders gedaan dan gebruik gemaakt van haar recht. In ieder geval is in deze weigering niets beleedigends gelegen voor Engeland en hij is van gevoelen, dat het vooruitzicht tot behoud van den vrede beter is dan eenige maanden geleden. Behalve deze merkwaardige slotwoorden, die het bewijs leveren dat het mislukken der confe rentie dus eigenlijk niets te beteekenen heeft, ver dient vooral ook opmerking de verklaring van den minister, dat Turkije door de verwerping der voorstellen slechts een recht heeft uitgeoefend dat gevoelen staat rechtstreeks tegenover dat van bijna alle Russische organen, die thans eenparig beweren, dat door de verwerping het traetaat van Parijs vernietigd is, Turkije heeft opgehouden een Europeesche mogendheid te zijn en dus de andere mogendheden er mede kunnen omspringen als de kat met de muis. Blijkbaar deelt de Engel sche regeering dat gevoelen niet, daar in hare oogen de Porte niets heeft gedaan waardoor zij hare positie in gevaar heeft gebracht. Het resultaat der gisteren in de Fransehe kamer van afgevaardigden plaats gehad hebbende ver kiezingen van leden der commissie voor het budget is geheel in het voordeel der republikeinen. De Union républicaine wilde met de republikeinsehe linkerzijde en het linkercentrum zich niet verstaan over de vaststelling eener gemeenschappelijke candidatenlijst, daar zij zich volkomen vrijheid van handelen wilde voorbehouden. Zij en de beide andere genoemde groepen hadden dus afzonder lijke lijsten opgemaakt, waarop 20 gemeenschap pelijke candidaten voorkwamen. Van deze werden 18 verkozen, en de verhouding is, dat gekozen werden 18 leden der Union républicaine, 7 van de linkerzijde, 6 van het linkercentrum en 1 con stitutioneel. De benoeming van den heer Gam- betta tot voorzitter der commissie wordt als verzekerd beschouwd. De Fransehe bladen zijn zeer ingenomen met de samenstelling eener officieele Engelsche com missie voor de in 1878 te Parijs te houden ten toonstelling, vooral omdat de prins van Wales het voorzitterschap van die commissie heeft aange nomen. Het Zweedsche barkschip J. W. Setterval, gezagvoerder Lofquistvan Antwerpen naar Pen- sacola bestemden 11. Zondag van de reede van Vlissingen uitgezeildverloor des avonds bij Zuid- Voorland een anker, en is niettegenstaande het stormachtige weder naar Vlissingen teruggekomen om zich daar van een nieuw anker te voorzien. Gent 26 Januari. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 28.50rogge ad 100 kilo fr. 20. gerst fr. haver fr. 24.boekweit fr. 17.50; paardenboonen fr. 19.koolzaad fr. 47.lijn zaad fr. 35.—lijnkoeken fr. 28.50koolzaadkoe ken fr. 22.50 boter fr. 4.— per kilogrameieren fr. 3.05 per 26 stuks.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3