BUITENLAND. Advertentiën. Telegraphische berichten. Handelsberichten. Koloniën, ff. Groengekleurd speelgoed, kunstbloemen, groene blaadjes voor suikerwerk, enz. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Priisen van Efleoten. Pryzen van coupons. In de Staats-courant van heden is opgenomen het aan den minister van koloniën uitgebracht verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen, vermeld in art. 4 van het ko ninklijk besluit van 10 September 1864 (Staatsblad n° 93), zooals het is gewijzigd bij art. 1 van het koninklijk besluit van 30 October 1872 (Staatsblad n°. 106). Z. K. H. de prins van Oranje, generaal der in fanterie, is op verzoek eervol ontheven van de betrekking van inspecteur van het wapen der cavallerie en der mareckaussée. Naar aanleiding van het door ons giste ren uit de Goesche courant overgenomen bericht volgens hetwelk een begin van longziekte gecon stateerd zou zijn onder de koeien op de hof stede van den landbouwer W. Wissein den Zuid-Kraaiertgemeente 's Heer Arendskerke, verzoekt men ons te melden dat de districts veearts de heer Swartte Barendrecht, den 22en dezer geconstateerd heeft dat het vee op bedoelde hofstede niet aan longziekte lijdende is. Naar aanleiding van eene beraadslaging over den hoofdelijken omslag te Amsterdam uit „de Tijd" de vrees, dat een aantal gegoede ingezetenen de hoofdstad zullen verlaten en hunne inkomsten en verteringen naar elders zullen overbrengen. Die voorspelling is ook voor andere steden ge maakt, maar men vergeet altijd den naam er bij te voegen van dat „elders", waar men geen of weinig belastingen betaalten aan dat ongenoemd oord schijnen toch ook nadeelen verbonden, groo- ter dan hooge belastingenwant bij voortduring neemt het getal inwoners van de dure steden toe en verliezen de kleinegoedkoope gemeenten hare vermogende ingezetenen. ArnhCt.) Het lijkje van den overleden jeugdigen prins von Wied wordt morgen ochtend per Rijnspoor uit 'sHage vervoerd. De vader van het kind en de graaf van Limburg Stirum, hofmaarschalk van Z. K. H. prins jFrederik, doen de treurige reis naar Neuwied mede. Naar aanleiding van bij het gemeentebestuur van 's Hage ingekomen klachten omtrent de slechte qualiteit van het gas, is door burg. en weth.aan dr. Koppeschaar een onderzoek opgedragen naar de lichtsterkte van het gas en de drukking op verschillende punten in de stad. Dr. J. Penn heeft, ingevolge een opdracht hem gedaan door den geneeskundigen raad van Noord-Holland, een onderzoek in 't werk gesteld naar ^de groene arsenik-houdende kleurstoffen, en als gevolg hiervan ,de volgende waarschuwing verspreid: Arsenikgroen, in den handel onder de namen Parijschgroen, Schweinfurtergroen, enz. bekend, is een hoogst gevaarlijke verbinding van koperoxyde met arsenigzuur (wit ratttenkruit). Als groene verfstof van vele huishoudelijke zaken, komt het bijna in ieder gezin voor, waar het aanleiding kan geven tot het doen ontstaan van sleepende ziektetoestanden, die niet altijd zoo kenmerkend optreden, dat hun oorzaak spoedig is te ontdekken. Het genoemde arsenikgroen lost in ammonia met een blauwe kleur op, waaruit het, bij verdamping van deze, vuilgroen terug blijft. Deze eenvoudige proef kan door iedereen wor den toegepast, door op verdachte kleur, waar en hoe ook aangebracht, enkele droppels van ge noemde ammonia eenigen tijd te laten inwerken. Bij tegenwoordigheid van arsenikgroen wordt de ammonia donkerblauw gekleurd en droogt, op wit papier overgebracht, vuilgroen op. Het arsenikgroen laat zich daarenboven erken nen doordien het steeds als papverf op de stoffen is aangebracht en by schuren of wrijven van het weefsel daarvan gemakkelijk loslaat. Bij den minsten twijfel echter vrage men het onderzoek van een deskundige. De volgende zaken bevatten zeer dikwijls deze gevaarlijke kleurstof: Behangselpapier en papieren rolgordijnen. Muur- en plafondverven. c. Vloerzeilen en daaronder de in den laatsten tijd ingevoerde soort (linoleum). cl. Meubelsitsen voor gordijnen, enz. e. Sitspapieren, zoowel de soorten die vaak voor omslagen van boeken, voor brieven, enveloppen, enz. gebruikt worden, als de meer tdikkere, waar van lampenkappen en etiquetten vervaardigd en doozen mede beplakt worden. Japon3toffen (tarlatan), alsmede de bij het verven aangebrachte moesjes. h. De groene blokjes der waterverfdoozen. Het is een groot ongerief voor hen, die met de riemen roeibooten in beweging brengen, dat zij den rug moeten toekeeren aan de voorzijde der boot. Om dit ongerief te verhelpen, heeft een Amerikaan eene uitvinding gedaan. Op de ten toonstelling te Philadelphia vond de heer L. C. Dudok de Wit een prospectus met teekening, waaruit do practische toepassing dier uitvinding duidelijk werd. Hij nam die teekening mede en liet te Amsterdam een model makennaar dat model wordt de toepassing op grooter schaal gereed gemaakt en eerstdaags zal men op den Amstel de uitvinding in practijk zien brengen. Het doel wordt bereikt door een hefboom aan den roeiriem met een handvat in beweging te brengen. Ondanks alle krachtsinspanning zal het niet gelukken, de spoorwegbrug te Rotterdam over de Schie vóór 1 Maart opgeleverd te zien. Naar wij vernemenzal daarom 1 Maart a. de spoorweg van Mallegat tot aan het station over de Beurs worden in gebruik genomen, om later, na voltooiing van genoemde brug, tot aan het centraalstation in dienst te worden gesteld. Handelsblad Een correspondent van de Kölnische Zeitung in de Transvaalsche republiek bespreekt de politiek der Engelschen, die, naar zijne meening, de Zuid- Afrikaansehe republiek bij hunne bezittingen zullen voegen, en betreurt het, dat de Duitschers geheel hun aandacht vestigen op het Oosten en geen de minste belangstelling koesteren voor de heerlijk schoone en rijke republiek in Zuid-Afrika, waar zooveel Duitsche onderdanen gevestigd zijn. Te St. Vith bij Aken hebben eenige arbei ders bp het uitgraven van een kelder een oude aarden pot gevonden met 2000 zilveren munten, meestal ter grootte van een Pfennigstuk en enkele van vijf Pfennigstukken. Het grootste gedeelte zijn munten van den aartsbisschop Ar nold II van Trier (gestorven 1259) en van graaf Hendrik II van Luxemburg (gestorven 1274). Er zijn ook munten by van de stad Aken en andere Lotharingsche plaatsen. Zooals men weet zyn eenigen tijd geleden oneenigheden tusschen Spanje en China ontstaan. Thans wordt uit Hongkong gemeld, dat de Duit- sChe vertegenwoordiger aldaar als bemiddelaar is opgetreden. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarde waarop door den directeur der artillerie stapel en constructiemagazijnen te Delft op den 30en Januari aanstaande zal worden aanbesteed de levering van 2616 linnen buiskruid- zakken, en onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog op den 20ea Februari daar aanvolgende de levering van 570 remontepaarden en wel door de hoofdadministratie van het le regiment huzaren te Haarlem, 45 stuks 2* Venlo, 55 3« 'sGravenhage60 n Leiden, 60 1« veldartillerie Utrecht, 290 en het regiment rydende artillerie te Amersfoort 60 stuks. Een derde der te leveren paarden moet van inlandschen oorsprong zijn. 23 Jan. :s av. 11 u. 35 gr. 24 's morg. 7 u. 32 gr. 'smidd. 1 u. 36 gr. 's av. 6 u. 38 gr. Tyrannie van de liberale meerderheid, ziedaar tegenwoordig het nachtspook voor zeker deel van de Nederlandsche natie. In Spanje daarentegen gaat men gebukt onder een andere tyrannie, die van de conservatieven, de zoogenaamde moderados, en het voorbeeld van dat land kan althans leeren, dat deze laatste tyrannie h tout prix moet worden vermeden. De voortdurende ontwikkeling van alle volken zoowel als individuen, de noodzakelijk voortgaande eischen van de moderne staatsinstel lingen, de steeds krachtiger voortjagende stroom van den tijd, dit alles doet ook in Spanje zijn krachtigen invloed gevoelen, dat óf mede moet met den vooruitgang der andere volken óf als een achterblijver buiten de gelederen wordt gesloten. De tegenwoordige regeering heeft dit reeds meer malen gevoeld en begrepen rekenschap te moe ten houden met de eischen van den tijd. Vooral de heer Canovas del Castillo erkende, dat het noodzakelyk voor het land is om de liberale be ginselen niet te loochenen, maar zoodra hij eenige concessie, zij het ook nog zoo gering, in die rich ting deed liet de conservatieve meerderheid hem gevoelen, dat zij meer aan de reactie dan aan het ministerie gehecht was, dat zij geene constitutio neels monarchie wilde waarin een juist evenwicht tusschen alle machten en partyen wordt gehand haafd, maar dat zij het exclusieve en tyrannieke regeeringstelsel van een Gonzalez Bravo en Nar- vaez wil. Dit ondervindt de president-minister met ver nieuwde kracht na de onlangs plaats gehad hebbende wijziging van het ministerie, waarin toen als mi nister van buitenlandsche zaken is opgenomen de heer Manuel Silvela, een lid van de meest liberale, maar minst talrijke groep der meerderheid. Hier door is een storm ontstaan onder de streng con servatieven, die eene beweging op het getouw zetten tegen de verzoeningsgezinde moderados, waarin zij willen samenspannen mot de clericale partij ende Carlisten! Zoover laten de^ Spaansche conservatieven zich medeslepen door partijhaat, dat zij er niet voor terugdeinzen om samen te spannen met de gevaarlijkste vijanden van hun vaderland. Niet alleen tot Madrid en het koninkryk blyven de uitingen der ontevreden heid over den heer Canovas del Castillo beperkt, maar zelfs heeft de Spaansche gezant by het hof van Portugal, de heer Castro, om die reden zyn ontslag genomen, terwijl zyne collega's te Rome en te Parijs, de heer Cardenas en de markies de Molins, voornemens moeten wezen dat voorbeeld te volgen. Met opgeheven hoofd biedt echter de president minister wederstand aan den politieken storm, dien hy hoopt te bezweren, nu hy meer dan ooit kan rekenen op het volkomen vertrouwen van den jongen koning die geen lust moet gevoelen nogmaals onder den invloed van den heer de Molins te komen. Geruimen tijd hebben de gebeurtenissen in het Oosten zoozeer het leeuwendeel in de politiek ingenomen, dat er bijna geen gelegenheid over bleef om de noodige aandacht te wyden aan andere oorden't is echter wenschelyk om ook het Zuiden niet geheel uit het oog te verliezenwaar niet alleen Spanje, maar ook Italië nog altijd in een staat van wording en overgang verkeerenen al evenmin als in het eerste kan in het laatste de politieke toestand by zonder gunstig worden ge noemd. Iedereen weet hetde ondervinding heeft het meermalen geleerd, dat bijna niets zoo gevaar lijk is als een weifelende regeeringspolitiek. Het Italiaansche kabinet nu dobbert tusschen de lin kerzijde en het meer gematigde centrum, en mis schien kan het nog eenige weken zoo voortsukkelen, maar zal dan tot eeue beslissing moeten komen. Waarschijnlijk zal het den steun der republikein- sche linkerzijde prijs geven en zich nauwer ver binden aan de meer gematigde fracties van de bestaande meerderheideene beslissing waartoe het des te geruster kan overgaan, omdat het, indien het voldoende waarborgen kan verschaffen aan de centrumpartij van den heer Correnti en de gematigde fractie van den heer Perruzzi, kan rekenen op een meerderheid van ruim 100 stemmen, in de onderstelling dat de anti-regeeringsgezinde uiterste rechterzijde casu quo zal samenstemmen met de beide democratische groepen van de heeren Beztani en Cairoli. Tusschen de nieuwe regee- ringspartij zouden dan ook wel punten van geschil bestaan, doch niet van zoo'n ernstigen aard, dat zij de regeering van den noodigen steun zouden berooven. In deze omstandigheden is het wen- schelijk dat de regeering spoedig een besliste keus doe, opdat aan elke balanceer-politiek een einde worde gemaakt en de regeering met kracht zal kunnen voortgaan in een bepaalde richting. Te meer is dit wenschelyk omdat in andere opzichten zich gunstige verschijnselen voordoen, o. a. in de verhouding tusschen het Yaticaan en de regeering. Bij de verdediging van zijn wets-? ontwerp tegen de misbruiken van geestelijk gezag heeft de minister van justitie, de heer Mancini, er dan ook uitdrukkelijk op gewezen dat de kerke- lyke autoriteiten tegenwoordig veel meer verzoe ningsgezind gestemd zijn dan vroeger. Vandaar dat aanvragen om placet en exequatur bij de regeering veel talryker werden. Hiermede komt overeen wat dezer dagen uit Rome aan de Kölnische Zeitung werd geschreven, dat nl. de heilige vader veel toegevender gestemd is, zoodat de bisschoppen om hun exequatur mogen vragen en den kiezers wordt toegestaan deel te nemen aan de verkiezingen. De paus moet zoo danige vergunningen hebben verleend in eene rede voering door hem tot eenige Italiaansche bede vaartgangers uitgesproken. Het was echter de bedoeling deze rede geheim te houden, doch de „Italië" is met den inhoud bekend geworden en heeft die medegedeeld, waardoor groote ver ontwaardiging op het Vatikaan is opgewekt. Niettegenstaande de meerdere toegevendheid van den clerus acht echter de minister de aanne ming van het bovenbedoelde wetsontwerp wen- sehelijk, omdat de paus slechts de eenheid van Piemont, Lombardië en Venetië erkent, maar in het overige Italië de nieuwe orde van zaken wil blijven loochenen. Voor die landen vooral acht de minister het noodig door gematigde maatregelen te waken, dat de geestelijkheid geen misbruik maakt van haar gezag tegen de belangen van den staat. Artikel een, waarin gevangenisstraf en boete worden bedreigd tegen geestelijken die misbruik maken van hun ambt om het publiek geweten en de rust der gezinnen te verstoren, is, na in overeenstemming met de regeering te zyn gewyzigd, aangenomen. Natuurlyk bomen thans, nu alle officieele inlich tingen worden gemist, allerlei berichten in omloop ten aanzien van het Oosten, en men zal die dus met de grootste voorzichtigheid en zelfs zeer wan trouwend moeten behandelen. Het veld is nu vry, en daarvan maakt terstond de Golos een prachtig gebruik, die beweert, dat tengevolge van het mis lukken der conferentie, dit belangrijke resultaat is verkregen, dat Turkije heeft opgehouden een Europeesche mogendheid te zijn en dat dus Europa niet meer verplicht is de integriteit van Turkije te beschermen. Door hare weigering heeft de Porte alle gevolgen van het tractaat van Parys vernietigd, en de inmenging van eenige mogend heid in de binnenlandsche aangelegenheden van Turkije zou dus niet meer de beteekenis hebben van eene schending der tractaten. Deze redenee ring heeft eenige overeenkomst met het bekende syllogisme van een kat mot twee staarten, maar het doel is duideiyk genoeg: k priori het even tueel binnenrukken van Russische troepen in Turkije schoon te pleiten. Dat echter niet alle mogendheden .een zoodanige handelwijze zullen goedkeuren blijkt uit hetgeen een blad te Pesth zegt, dat nl. Oostenrijk nooit zou dulden, dat Rusland aan Turkije de voorwaarden van een overwinnaar zou opleggen of de annexa tie of bezetting van^Russische provincies, noch ook de vorming van kleine Slavische staten zou ge- doogen, waardoor de belangen van Oostenryk zouden worden in gevaar gebracht. Amsterdam, 24 Januari. Raapolie op zes weken 45$. Lijnolie f 29$. Amsterdam, 23 lm. 24 lan. KTedcrl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 63^ 63$ Certific. dito dito3 75$ 75$ dito dito dito .4 99$ 99$ Aand. Handelmaatschappij 5 103$ 103 dito exploitat. Ned. Staatssp. 94$ 94$ Loten stad Botterdam. 3 99$ 99$ dito dito Amsterdam.. 3 100 100 België. Cert. bij Rothschild, 2$ pet. Frankrijk. Inschry vingen3 Inschrijvingen5 102$ 102 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 96 96 Certific. Inser. 5e serie 5 66$ Obl. Hope C°. 1855 6e serie5 80$ 80$ dito 1000 1864.5 „91 91 dito L. 100 18725 „81$ 81$ dito L. 100 18735 81& 81$ Loten 18645 270 268 Loten 1866 5 272$ 271 Obl. Hope C®. Leen. 1860. 4$ pet. Certific. dito4 65$ Inscr. Stieglitz&C#.2'a4L. 4 66 Obligatiën 1867694 71 70$ Certificaten..6 46$ Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 249 248$ Oblig. dito4$ pet. 80$ 80$ dito dito ..........4 187 Aand. Kiew-Brest5 89 dito Baltische spoorweg 3 120 119$ Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. dito dito Jelez-Griasi.5 218 dito dito Jelez Orel 5 pet. 86 86$ dito dito Charkow Azow 5 80$ 80$ Polen. Schatkistobligatiën 4 pet. 73$ Aand. Warsehau-Bromberg 4 55$ 56 dito dito Weenen 5 108 108 Oostenryk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 53$ 53$$ Obligatiën dito April/Oct. 5 53$ 53$ dito in papier Mei/Nov.. 5 48-^ 48$ dito dito Febr./Aug. 5 48 Aand. Nation, bank3 f 805 787 Loten 1860 5 545 548 dito 1864 128 128 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg. 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 „67$ 67$ Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 102 102$ Spanje. Obligatiën Buitenl.. 3 pet. 11$ 11$ Oblig. Binnenlandsche. 3 12$ 12^ Portugal. Obligatiën 3 51$ 51$ Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 11$ 11$ Obligatiën 18696 29$ 29 Egypte. Obl. 1868. 7 pet. 50$ 51 Obl. 1873 7 „48$ 47$ Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904 5 103$ Obligatiën dito dito 1885 6 100 100 Hlin. Cert. Amsterdam. 54$ 55 Oblig. Illinois Redemtion. 6 89 Oblig. Central Pacific 6 99 99 Certific. Chic. N. W7 54 54$ Oblig. Madison Ext7 88$ 88$ dito Winona-St. Peter 7 84 83$ dito N. W. Union7 „82$ 82$ dito Union Pac. Hootdl. 6 95$ 95$ Obl.St.Paul&Pac.Spw.l®»ec. 7 dito dito dito 2' sec. 7 Brazilië. Obl. 18634$ 82$ 82$ Obl. 18655 93$ Amsterdam, 24 Januari. Metall. 19.97$dito zilver 23.52$Div. Eng. per 11.80Eng. Portugal per f 12.Spaansche piasters .58; Amerikaansche dollars (in goud) 2.45$. Amsterdam, 23 Januari. Metall. ƒ20.— dito zilver 23.50; Div. Eng. per 11.80; Eng. Russen per 11.80; Eng. Portugal per 12.—; Frans, ƒ47.60; Belg. ƒ47.60; Pruis, ƒ58.50; Hamb. Russen Russen in Z, R. 28$; Pool» sche par fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters f —.58$Spaanschelbinnenlandsche Amerikaansche dollars 2.45$; papier 2.26$ Getrouwd D. J. MES, van Middelburg, eu J. M. N. E. JANSSENS, die tevens hunnen hartelijken dank betuigen, voor de vele belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Tilburg, 23 Januari 1877. Getrouwd: P. A. DE LIGNY en A. A. C. G00SSEN, die, alsmede namens wederzijdsche familiön, hunnen erkentelijken dank betuigen voor de talrijke bewy- zeu van belangstelling welke zij bij 't voltrekken van hun huwelijk hebben ondervonden. Goes, 24 Januari 1877,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3