BUITENLAND. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. La n d b o u w. Marine en leger, Burgerlijke stand, Thermometerstand. Algemeen Overzicht, sing zijn op de volgende in gemelde beschikkin gen opgenoemde gedeelten van gemeenten in Zuid- Holland en Zeeland: A. de gedeelten van de gemeente Maasland in gebruik bij J. van der Wel en A. de Vette; B het gedeelte van de gemeente Vierpolders in gebruik bij W. Poldervaart; C het gedeelte van de gemeente 's Heer-Arends- kerke, in gebruik bij C. Heyboer; D het gedeelte van de gemeente Aarlanderveen, in gebruik bij J. D. Binnendijk; E het gedeelte van de gemeente Bodegraven, in gebruik bij A. van Oosterom. Men schrijft ons uit Rotterdam: „Het heeft heden niet weinig verwondering ge wekt, dat in de Staats-courant van 20 Januari is opgenomen het koninklijk besluit betrekkelijk de onteigening voor den spoorweg van hier naar Hou ten, ofschoon de minister weet, dat de voornaamste aandeelhouder in de spoorwegmaatschappij Rotter damMunster, de heer Philippart, codille is en de bankinstelling, aan welke hij zijne aandeelen heette overgedaan te hebben, de Banque Franco-Hollan- daisein staat van faillissement is verklaard. Dit koninklijk besluit is gedagteekend van 21 December 1876, en eerst eene maand later wordt het openbaar gemaakt, juist nadat de zaak van dezen spoorweg in de tweede kamer besproken was. Moet men uit het publiceeren van het besluit opmaken, dat de onteigening voortgang hebben zal, ofschoon er genoegzame zekerheid bestaat, dat de spoorweg niet zal worden aangelegd? Dat is toch bijna niet denkbaar; maar wat beteekent dan het koninklijk besluit, als er niet onteigend wordt? „Had niet de openbaarmaking plaats gehad nadat de zaak in de eerste kamer behandeld was, onge twijfeld zouden daar inlichtingen gevraagd zijn. Thans begrijpt niemand wat men van deze nieuwe geheimzinnigheid te denken hebbe. „Een woord nog over onze jongste gemeenteraads verkiezing. De heer Dekker, die vervangen moest worden, is in der tijd in den raad gebracht tegen den zin van de kiesvereeniging „Orde", wier can- didaat tegenover hem de nederlaag leed. Er was toen eene partij, die oordeelde, dat men bij iiet kiezen van leden van den gemeenteraad zich niet moest bewegen in denzelfden kring, maar dat in een gemeenteraad de verschillende klassen der bevolking behoorden vertegenwoordigd te zijn. Dezelfde partij heeft ook de heeren Pols, Thijssen en Weg mans Lightenberg in den raad gebracht. Zij vertoont zich echter niet meer. In „Burger plicht", waar zij aanvankelijk het overwicht had, is zij onderdrukt, en nergens vindt zij meer een orgaan. Een gevolg is, gelijk wij bij de verkiezing van deze week gezien hebben en door u terecht geconstateerd is, dat negen tienden van de kiezers te huis blijven, omdat zij geen belang in de ver kiezing stellen. Zulk eene verslapping van den publieken geest is eene ramp voor eene gemeente. En wie zou zulk een verschijnsel ooit uomo^iif hebben in dat Rotterdamhetwelk den naam heeft aan het hoofd van den vooruitgang te staan „Voegen wij hier echter bij, dat bij verkiezingen voor de tweede kamer, als de politiek in het spel is, deze flauwheid zich niet vertoont. Dan komt het voor den dag, dat de Rotterdamsche bevolking wakker en vol ijver is. Maar is dat voldoende? Geldt niet meer, wat de staatscommissie voor de grondwetsherziening van 1848 schreef, dat een krachtig staatsburgerschap bij de gemeente moet beginnen?" notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan A. R. van Voorst als notaris te Heerenveen, met ingang van 1 Februari a. volstrekte rust noodzakelijk voor hem waren ge worden en dat hij, als hij die niet nam, zou bezwijken. Dominé Pino was een rijzigmager man van middelbaren leeftijd, met een afgewerkt gelaat. Hij scheen bovenal vermoeidtoen hij dezen morgen met eene groep mijnwerkers stond te spreken. „Ik zag Bell gisteren avond zelf nog," zei hij, „en het speet mij hem in zulk een toestand aan te treffen als waarin hij verkeerde, want hij kon nauwelijks den rechten weg houden. Ik kwam van de Vlakte af en ontmoette hem aan het begin. Hij was stil blijven staan en keek overal rond, alsof hij naar iemand zocht; of misschien stond hij in twijfel zooals het mij voorkwam ot hij naar huis gaan, dan wel terugkeeren zou naar de plaats van waar hij was gekomen, het geen ik onderstelde dat uwe geliefkoosde plaats van bijeenkomst was, mannen, de Gouden Pijl. „Gij zoudt best doen naar huis te gaan, Bell," zei ik. „Ik ben al pp weg, mijnheer," gaf hij ten antwoord. En bij ging ook dien weg, want ik bleef hem nazien en zag dat hij de Vlakte overging." „Nu, wij kunnen hem niet vinden, mijnheer," betuigde Andrew Float. „Hoe iaat kan dat ge weest zijn, mijnbeer?" „Hoe laat Zoo wat over zevenen. - Ik zou het er voor houden, dat hij ergens is gaan liggen om zijn roes uit te slapen," zei de dominé, zich gereed makende om verder te gaan. „Bell gaat zich niet dikwijls zoo te buiten als bij gisteren avond ge- ondekscheidingen. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsehen leeuw mr. J. Kalff, raads heer in den hoogen raad'der Nederlanden, en m*. T. H. Bondam, gewezen procureur-generaal, thans raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch. pensioenen. Pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f 2051 'sjaars, aan mr. W. baron van Goltstein, afgetreden minister van koloniën. Het departement Koog en Zaandijk der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal er bij het hoofdbestuur op aandringen een bijzondere alge- meene vergadering te beleggen, teneinde te beraad slagen over het ontwerp van wet op het lager onderwijs. Wij ontleenen het volgende aan de ons toege zonden „algemeene bepalingen betreffende onder zoek en contróle van landbouw-zaden aan bet proefstation te Wageningen". De onderzoekingen van het proefstation zijn te onderscheiden in: Openbare controled. w. z. onderzoekingen, waarvan in bepaalde gevallen de uitkomsten wor den openbaar ^gemaakt, 'en Private contróle, d. w. z. onderzoekingen zonder openbaarmaking der uitkomsten. De openbare contróle van landbouwzaden zal in beginsel slechts op die artikelen worden toegepast, welke reeds aan den landbouwer verkocht zijn. Zij zal slechts op zulke koopwaar worden toe gepast, welke met garantie van percentsgewijs bepaalde zuiverheid, kiemkracht enz. van den kant des verkoopers is geleverd. Mengsels van zaden, zooals bij voorbeeld van graszaden, worden niet gecontróleerd. Men moet veeleer trachten te bewerken, dat zulke aanbie dingen uit de catalogi van de zaadhandelaars verdwijnen; de landbouwers kunnen de mengsels zei ven maken uit soorten, die ieder op zich zei ven zuiver en voor contróle vatbaar zijn. Voor het nemen van monsters uit zaden, die aan de openbare contróle worden onderworpen, moet men nauwkeurig acht geven op de volgende aanwijzingen a Hoeveelheid van de aan het proefstation in te zenden zaden: 50 gram van de kleine zaadsoorten: grassen, klaver, spurrie, enz.; 100 gram van linzen, boekweit, beetwortels, lijnzaad, enz., eindelijk ook van klaver, als die op Cuscnta onderzocht moet worden; 250 gram van graansoorten, boonen, erwten, lupinen, enz. b Wijzewaarop een vertrouwbaar monster voor de inzending verkregen wordt. BeDaalt hfit, aangp.knp.hté zaad niah sloohtS tot eene kleine hoeveelheid, dan doet men het best, het op eene vlakke tafel zoo gelijkmatig mogelijk nit te spreiden en dan met een schoonen lepel op verschillende plaatsen telkens een weinig er uit te scheppen, totdat het gewicht van het in te zenden monster bereikt is. Heeft men met groo- tere hoeveelheden zaad te doen, die in verschil lende partijen verpakt zijn, zoo is het noodig, midden uit eiken zak met een daartoe geschikten boor verschillende monsters te nemen, en uit de zoo verkregen monsters het gemiddeld monster op de zooeven aangegeven wijze te ontleenen. De uitkomsten van de openbare contróle worden niet alleen aan den inzender der artikelen en te gelijk aan den verkooper binnen 14 dagen na de inzending medegedeeld, maar bovendien in de vol gende gevallen in éen of meer veelgelezen couran ten openbaar gemaakt daan had, en daarom zal hij er des te meer van bevan gen zijn." De Beli's, wij kunnen dit hier bijvoe gen, waren oyer het algemeen trouwe kerkgangers. „Waarschijnlijk is hij ergens neêrgevallen, zoo als dominé zegt," merkten de mannen aan, terwijl zij opnieuw aan 't zoeken gingen, „maar dan is hij een gek, dat hij er zoo lang blijft liggen." Frank Raynor was dien morgen op het gewone ziekenbezoek uit en had ook vrouw Janes gezien, die goed vooruit ging. Toen hij het venster van juffrouw Bell voorbijkwam, zag hij Rosaline. Hij aarzelde een oogenblik, maar lichtte toen de klink op en trad binnen. Een paar minuten sprak hij haar alleen, want hare moeder was boven, en toen hij heenging zeide hij met nadruk een paar malen: „Onthoud dat." Toen Tomson op den middag naar huis ging om te eten, deed hij even de deur van juffrouw Bell open, om haar te zeggen, dat men nog niets van haar man ontdekt had. Zij hoorde dit met een ongeloovig gezicht aan. „Zij zouden mooi gezocht hebbenzeide zij tegen hare dochter toen Tomson weg was; „zij hadden zeker in de Gouden Pijl gezeten, zooals de vorige dagen, dat zou het zijn wat zij gedaan hebben." Die beschuldiging was echter deze maal laster. Juffrouw Bell besloot dus zelf te gaan zien, zoodra zij zou gegeten hebben. Wat Rosaline betrof, wist zij niet wat van haar te denken. Het meisje zag er ontzettend slecht uit, sprak geen woord en werd nu en dan door een siddering bevangen. a Alle uitkomsten der openbare contróle in bepaalde tijdruimten van langeren duur, zonder vermelding van de firma der verkoopers, a's een statistisch beeld van den toestand, waarin tegen woordig de zaadhandel verkeert. 6 Zulke uitkomsten, welke den toeleg van eene plaats gehad hebbende vervalsching duidelijk ver raden, met vermelding van de firma des ver koopers. c Uitkomsten, welke eene grove verontreiniging of andere geringe bruikbaarheid der waren van een koopman doen kennen, wanneer zij zich ten tweeden male herhaalt, met vermelding der firma des verkoopers. d Buitengewoon gunstige uitkomsten, als zij altijd weer zich voordoen, met vermelding van de firma des verkoopers. Da openbare contróle geschiedt voor elk mon ster zaad zonder onderscheid, tegen gelijktijdige inzending van een gulden, van den kant des landbouwers, die het onderzoek verlangt. Het proefstation belast zich ook met onderzoek van zaden, ingezonden door hen, welke zich niet aan de bovenstaande voorwaarden onderwerpen (private contróle). Het doet dit echter slechts tegen een hooger honorarium. De uitkomst van een onderzoek, van de zijde van het proefstation schriftelijk medegedeeld, mag volstrekt niet gedrukt en door den verkooper als middel tot réclame gebezigd worden geschiedt dit toch, dan zal het proefstation in 't openbaar daartegen opkomen. Evenzoo moet de landbouwer op zijne hoede zijn, dat niet door de kooplieden schriftelijke mede- deelingen van het proefstation over enkel gunstige uitkomsten der contróle als getuigschriften mis bruikt worden. De luitenant ter zee le klasse jhr. S. B. Ortt, dienende aan boord van Zr M®. wachtschip te Willemsoord, wordt overgeplaatst aan boord van het schroefstoomschip van Galen. De minister van oorlog is voornemens om het aantal gehuwden, dat bij elk korps kan zijn, wat de onderofficieren betreft, uit te breiden. Eerstdaags wordt deze verandering te gemoet gezien. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Raalte c. a. P. A. Boers, thans ontvanger te Domburg c. a., en tot auditeur-militair bij het 4e bataljon der rustende schutterij in Zeeland F. J. Brevet. Omtrent den gewezen stuurman der stoomvaart maatschappij „Nederland," Schoorl, die de agenten dier maatschappij te Breda op zoo brutale wijze wist te bedriegen en van wien onze Rotterdamsche correspondent reeds een en ander heeft medege deeld, wordt nader bericht dat hij zich ook hier te Middelburg heeft uitgegeven voor den kapitein Bakker, van de Celebes, en in die hoedanigheid een onzer stadgenooten heeft opgelicht. In een boom op den Koudekerkschen straatweg is een nest met drie versche spreeuweieren gevon den, wat als gevolg van den buitengewoon zuch ten winter gelden mag. De beide kinderen van den prins en de prinses von Wied zijn thans geheel hersteld. De bevolking der gemeente Groede bedroeg bij het begin dezes jaars 2694 zielen; geboren zijn gedurende het afgeloopen jaar 113 kinderen, „Hoe komt ge toeh zoo dwaas, kind, dat ge u door de Fluiters zoo ellendig laat maken-?" riep de moeder eindelijk met ergernis uit. Na het eten ging zij naar hare kamer van waar - zij eenigen tijd latei" gekleed en gereed heneden kwam. „Waar gaat ge naar toe, moeder vroeg Rosaline met verwondering. „Naar Trennach," antwoordde, deze. „Niets wordt zoo goed gedaan als :t geen men zelf doet. Ik wed dat ik uw vader vind, als hij ergens te vinden is." „Ge zult u zoo vermoeien, moeder „Vermoeien? Gekheid 1 Zet intusschen de thee maar, Rosaline. Ik ben zeker dat ik hem meê zal brengen; ik wil mij niet langer om den tuin laten leiden. Maak ook wat geroosterd brood klaar; daar houdt hij zooveel van." Met fiksche schreden stapte juffrouw Bell de Vlakte over. Niets maakt een mensch vlugger dan boosheid en zij kookte van verontwaardiging over het gedrag van haar man. Hare ziekelijkheid had haar het vermogen van beweging niet beno men, en hare ongesteldheid was ook nog niet ernstig, ofschoon zij het kon worden. Verschijn selen van eene inwendige ziekte vertoonden zich en dokter Raynor deed zijn best om die te bestrijden. Wol vreesde hij voor den afloop, maar juffronw Bell vermoedde dat nog niet. {Wordt vervolgd). overleden 65, ingekomen 109 en naar elders ver trokken 178 personen. Het getal der gesloten huwelijken bedroeg 19. Naar aanleiding van het in den Haag behan delde voorstel om de kermis af te schaffen, wordt in het Dagblad door een inzender het volgende voorbeeld vermeld van „Een onverwacht voor stander der Haagsche kermis": In het onlangs verschenen Journaal van Constan- tijn Huygens, den zoon, Geheimschrijver van onzen stadhouder Willem III, koning van Engeland, komt onder dagteekening van Dinsdag, den 10™ Mei 1689, het volgende voor. Men bevond zich toen in 't koninklijk paleis te Hamptoncourt. „Naermiddachs bij de Coning wesende, die mij werek gaff tegens de post, seyde hij„Het is warm weêr, het is nu Haeghsche kermis, O, dat men nu soo, gelijck een vogel door de lucht, eens konde overvliegen Ick gaff er wel hondert duy- sent gl. omen een weynich daer nae„Jae, ick gaf er wel twee hondert duysent gl. om De rechtbank te Maastricht zal eerstdaags hebben te beslissen, of het vervoer van Belgische centen uit eene grensplaats naar eene andere ge meente al dan niet als frauduleusen invoer moet worden beschonwd. Aanleiding tot dit geding gaf de aanhouding van 40 Belgischo centen op een dienstmaagd, die daarmede naar Maastricht was gezonden, om rekeningen te betalen, en tegen wie door de rijksambtenaren proces-verbaal is opgemaakt. Binnen kort zal te Haarlem door de heeren W. v. d. Laan en gebr. Cohen eene kunstboter- fabriek, door stoom gedreven, worden opgericht. De Revue des deux mondes is den 15™ dezer in een rouwrand verschenen en bevat in een bijgevoegd artikel van den heer Charles de Mazade eene welsprekende herinnering aan Francois Buloz, den oprichter van het beroemde tijdschrift, waar van hij gedurende 46 jaren „zonder zich een enkelen dag rust te gunnen, het hoofd, de ziel en de arm geweest is." Hij overleed den 12™ dezer op 73jarigen leeftijd, aan eene ziekte waarvan hij de kiemen had opgedaan gedurende de rampen welke Frankrijk in 1871 teisterden, en waardoor hg Zoowel in zijne warme vaderlandsliefde als in zijn tot dien tijd krachtig gestel op het heftigst aangegrepen werd. (Van 1421 Januari.) Middelburg. Ondertrouwd: J. C. van Sprang, jm. 38 met J. M. Breeman, jd. 36 j. P. Ton, wed'. 25 j., met C. Verhage, jd. 30 j. A. B. de Roos, wed®. 34 j., met M. J. Bos, wed®. 36 j. H. J. de Jong, jm. 27 j., met A. C. de Bruijn, jd. 28 j. Bevallen: B. Neeteson, geb. Buijzerd, z. P. C. de Muijnckgeb. Scheelez. W. Montanari, geb. Koenen, z. W. Schmoutziguer, geb. Rager, z. F. A. J. Frederiks, geb. Stein, d. M. E. Stout, geb. Moorman, z. H. Boasson, geb. Siekel, z. P. J. Wigard, geb. Geijp, z. E. H. Hertogh, geb. Schellings, z. C. Kesteloo, geb. Dingemanse, z. J. J. Landman, geb. Contant, z. A. de Wolff, geb. Minderhout, z._ Overleden M. Romberg, vrouw van C. F. Wes terburger, 40 j. E. van Luijk, vrouw van D. de Oude, 66 j. J. Koets, man van J. F. de Klerk, 59 j. A. J. Dikkenberg, z. 7 j. C. J. Riemens, z. 1 j. J. H. Googen, man van J. M. Vertkamp 62 j. (Van 1320 Januari.) Vlissingen. Bevallen: W. van Hoepen, geb. Lous, d. S. J. Loncke, geb. Seherpings, d. M. M. Damme, geb. Plato, d. C. G. Asaert, geb. Loncke, d. J. P. L. Hutchison, geb. Straver, z. en d. (tweel.) S. J. van Tiel, geb. van Hemert, z. H. Krieger, geb. Proost, z. J. P. L. Meertens, wed6, van W. H. de Vlieger, d. A. Lodder, geb. Lagen dijk, d. OverledenA. G. W. Wepster, man van C. Stroo, 67 j. C. J. Jonasse, d. 6 m. J. Zietse, z. 2 j. H. J. Lieding, z, 7 m. J. Palmer, jm. 19 j. J. P. Riemens, wed6, van P. Mortier, 82 j. W. Krul, wed6, van F. Akkers, 77 j. 20 Jan. 's av. 11 u. 40 gr. -21 's morg. 7 u. 34 gr. 'smidd. 1 u. 46 gr. 's av. 11 u. 37 gr. 22 's morg. 7 u. 32 gr. 's midd. 1 u. 40 gr. 's av. 6 u. 32 gr. Monies pariuntur ridiculus mus nasciturals de bergen baren wordt er een muis geboren; de gewichtige Europeesche conferentie die teKonstan- tinopel is bijeengekomen om het lot van Europa naar men meende voor eenige jaren te regelen, is gesloten zonder iets te hebben tot stand gebracht of tot eenig resultaat te hebben geleid. De Kölnische Zeitung komt er dan ook eerlijk voor uit, dat niet alleen Rusland, maar geheel Europa door dezen afloop een slag in het aangezicht heeft gekregen. In de eergisteren gehouden zitting der confe rentie deelden de vertegenwoordigers der Porte de beslissing van den grooten raad mede, die de

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2