BUITENLAND. Zeetijdi n ge n. Handelsberichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz, SPrllzea van BSiXeeten. registers van den burgerlijken stand beschouwd en uit dien hoofde eene vervolging ingesteld, welke zoowel tegen den burgemeester van Deurle als tegen het jeugdig echtpaar gericht is. De beruchte „zeeslang," die ieder jaar in de dagbladen boven water komt, is weder ver schenen. Ditmaal moet de bemanning der Engel- ache brik Pauline voor den rechter onder eede verklaard hebben dat zij op de kust van Brazilië den 8™ en den 13™ Juli jl. tweemaal zulk een zeemonster gezien hebben. Het zou wel 40 voeten lang en 8 voeten dik geweest zijn op het dikste gedeelte van zijn lichaam. Er is geen reden om te betwijfelen dat deze zeelieden werkelijk g e 1 o o v e n wat zij verklaren. Alleen worden de ontzaggelijke afmetingen eveD- als de andere wonderen, welke voortdurend van zeeslangen verteld worden, op goede gronden in twijfel getrokken en hierbij kan dan ook zeer goed van gezichtsbedrog sprake wezen. Nabij het station Glad bach had Dinsdag middag een ernstig spoorweg-ongeluk plaats. De van Dusseldorp komende trein stootte met zulk eene kracht tegen een hem tegemoet snellenden rangeertrein, dat verscheiden wagons, waaronder de post wagon, werden verbrijzeld. Een twintigtal passagiers werden voor het meerendeel zwaar gekwetst. O, a. werden van een hoogst zwangere dame de beide beenen verbrijzeld-, terwijl een postbeambte een ernstige wonde aan het hoofd ontving. De keizerlijke academie van wetenschappen te Petersburg heeft bij gelegenheid der viering van haar 50-jarig bestaan o. a. in de klasse der historie en philologie tot eerelid benoemd dr. Kern, hoogleeraar te Leiden. Graaf Goluchowskisecretaris van het Oos- tenrijksch-Hongaarsche gezantschap te Parijs, is in de beroemde Jockey-club aldaar gedeballotteerd, naar men zegt, omdat hij te veel omgang houdt met de leden van het Duitsche gezantschap. In diplomatische kringen heeft dit een pijnlijken in druk gemaakt. Mac-Mahon was opzettelijk naar de club gegaan, waar hij zich sedert eenige jaren niet meer vertoonde, om voor den graaf te stem men. Te Weenen schijnt men zich onmiddellijk te hebben gewroken, door in de daar gevestigde Jockey-club den Franschen militairen gezantschap attaché, prins de Bergher St. Wienock, te debal- lotteeren. De Duitsche rijksdag, die uiterlijk den 20™ Februari zal bijeenkomen, zal reeds in de laatste week van Maart, dus nog vóór Paschen, zijne werkzaamheden weder sluiten en die hoofdzakelijk bepalen tot de vaststelling der begrooting. Men verwacht dat de verkiezing van een president in beide huizen van den Pruisischen landdag met moeilijkheden zal gepaard gaan en vooral voor het heerenhuis verkeert men te dien aanzien in verlegenheid. De vroeger genoemde candidaten prins Reuss en prins Plesz worden thans niet meer genoemd, doch daarentegen spreekt men tegen woordig van den hertog van Ratibor of den prins von Wied. Het gedenkteeken dat ter eere van Karl Wilhelm den componist van het volkslied die Wacht am Rheinte Crefeld opgericht zal worden, zal den 2™ September dezes jaars, op den Sédan-dag alzoo, worden ingewijd. Het bestaat uit een groot borstbeeld van den componist op een rijk versierd voetstuk en wordt door den beeldhouwer Heinrich Walger te Berlijn vervaardigd. De aartsbisschop van New-York, kardinaal Mac Closkey, heeft den paus doen weten dat hij voornemens is den 8™ of 10™ Mei dezes jaars met een duizendtal Amerikaansche bedevaartgangers Rome te bezoeken. Door het polderbestuur van Walcheren is giste ren het volgende aanbesteed le perceel. Het maken van buitengewone ver dedigingswerken aan de Noord-, Oost- en West watering van dien polder. Ingeschreven door de heeren H. Hage te Middelburgvoor f 8480en J. van Male Dz. te Breskensvoor 8469. 2» perceel. Ingeschreven door de heeren H. Hage te Middelburg voor 12850en J. van Male Dz. te Breskensvoor f 11738. 3" perceel. Ingeschreven door de heeren H. Hage te Middelburgvoor 4360en J. van Male Dz. te Breskensvoor f 4028. 4e perceel. Ingeschreven door den heer J. van den Hoek te Koudekerkevoor 2326. 5e perceel. Ingeschreven door de heeren J. van Male Dz. te Breskens, voor 9098en J. van den Hoek te Koudekerkevoor 9070. Leverancie van materialen. 1* perceel. Masthouten palen. Ingeschreven door de heeren J. J. van den Eerden Pz. te Boxtelvoor 7968.40P. van der Plas te Uden- houtvoor 6472.68J. H. van Hoogerwou te Boxtelvoor 6029.67C. Mol te Bredavoor 5946; W. Giesen te Doesbarg voor ƒ4997; G. Kemperman te Silvoldavoor 4973en F. Clercx te Boxtel, voor 4779. 2e perceel. Eikenhout. Ingeschreven door de heeren J. J. van den Eerden Pz. te Boxtel, voor 9900J. H. van Hoogerwou te Boxtelvoor 8240; F. Olercx te Boxtel, voor ƒ6988; G. Kemperman te Silvoldavoor 6969en C. Mol te Bredavoor f 6048.20. 3° perceel. Wormnagels. Ingeschreven door de heeren van den Broecke Jutting te Middel burg, voor ƒ5034.64; A. Jacobse Boudewijnse te Middelburg voor ƒ4930; J. C. de Kleins en P. A. Luitinghandelende onder d© firma Gebr8. J. A. H. Donker te Delftvoor 4866.44 Gebr». Boudewijnse te Middelburgvoor 4855.22 R. S. Stokvis zonen te Rotterdamvoor ƒ4796.92, CQ de wed. J, (J. Massee zoon te Goesvoor 4700. 4e perceel. Staaf- en plaatijzer voor spiebou ten. Ingeschreven door de heeren R. S. Stokvis zonen te Rotterdamvoor f 508.31door de wed. J. C. Massee zoon te Goesvoor 475, en door de heeren Agelinck van Renterghem c°. te Middelburgvoor 462.86en f A. Jacobse Boudewijnse te Middelburg, voor ƒ444. 18 Jan. 's av. 11 u. 46 gr. 19 's morg. 7 u. 46 gr. 's av. 6 u. 51 gr. 5 midd, 1 u. 53 gr. Staatsbegrooting 1877. Regeerings-antwoorden. Oorlog. Bij den minister staat het vast, dat er aan onze verdedigingsmiddelen, zoowel actieve als passieve, veel verbeterd en aangevuld behoort te worden. Wat en hoever? Met inachtneming van locale toestanden, maatschappelijke verhou dingen en financieele krachten; en bij dat alles moeten als grenzen worden gesteld de eischen van nuttigheid en noodzakelijkheid. Op den duur heeft men geen oorlogsbegrooting van meer dan 20mil- lioen te wachten. Indien- men de buitengewone uitgaven voor vestingstelsel, kazerneering, ge schut, enz. over eenige jaren niet meer behoeft te doen, dan zal het eindcijfer van hoofdstuk VIII veel lager dan 20 millioen kunnen zijn. Zoo de inzichten in het legerbestuur dikwijls verande ren, het ligt vooreerst aan gedurige afwisseling van ministers, buitendien ook in de omstandigheid, dat de laatste 10 a 15 jaren een tijdperk zijn ge weest van vroeger ongekende afwisseling in, en wel voortgaande ontwikkeling van alles wat tot de krijgswetenschappen behoort. Verbetering der levende strijdkrachten moet gepaard gaan met die der doode. In dien geest is de minister dan ook werkzaam geweest en nog werkzaam. Wat aangaat eene grondwetsherziening'tot invoe ring van algemeenen dienstplicht, zegt de minister dat eerst dan, wanneer alle bij de thans bestaande grondwet toegelaten middelen tot verbetering onzer levende strijdkrachten mochten zijn uitgeput, aan zulk een ingrijpenden maatregel gedacht mag wor den. Hij is echter overtuigd, dat, indien de staten- generaal met de regeering willen samenwerken tot een ruime verbetering van de wetten op de nati onale militie en de schutterij, de strijdmacht, welke wij noodig hebben, zonder eene herziening der grondwet voldoende in orde is te brengen. Het nieuwe wetsontwerp tot regeling van het onderwijs bij de koninklijke militaire academie zal zeei spoedig de tweede kamer kunnen bereiken. De minister vleit zich, dat het vóór den aanvang van den nieuwen cursus tot wet zal worden ver heven. Voorshands bedragen de kosten der instelling van de permanente militaire spoorwegcommissie ƒ1500 (ƒ1200 bureaukosten, later te vermeerderen met de salarissen van den schrijver en teekenaar, en ƒ300 als toelage voor den secretaris). Jhr. Klerck verlangde onbezoldigd te blijven. De drie andere leden en de secretaris behouden hun trak tement als lid van den raad van toezicht of we gens hun militairen rang. De militaire leden der commissie zijn officieren, die vroeger allen bij den generalen staf gediend hebben; kolonel En- derlein is bovendien nog met anderen arbeid ten behoeve van het oorlogsbestuur belast. Wan neer eenmaal het organiseerend gedeelte der taak, welke de commissie in vredestijd heelt te verrich ten, zooverre zal zijn afgeloopen, dat zij, in plaats van als organiseerend lichaam, meer als besturend lichaam werkzaam is, dan zal het een punt van overweging kunnen uitmaken, in hoever het lid maatschap der commissie kan vereenigd worden met de behoorlijke waarneming eener actieve be trekking bij het leger. Koloniën. Niet minder dan de kamer verlangt de regeering naar de beëindiging van den oorlogs toestand in Atchin. De berichten van den laatsten tijd zijn niet ongunstig in zooverre als zij minder dan vroeger van vijandelijke aanvallen en van ver sterking der vijandelijke strijdkracht door hulp troepen uit de kuststreken, en meer van gebrek aan voedingsmiddelen bij den vijand gewagen. Het is bekend, dat de krijgsverrichtingen van het vorige jaar het isolement des vijands beoogden. Wellicht mag men zich vleien, dat dit doel gedeel telijk bereikt is en dat het geheel bereikt zal worden, wanneer aan het bekende operatieplan van wijlen generaal Pel volledige uitvoering zal zijn gegeven. De min. heeft niet het voornemen om eene wijziging te provoceeren in de bepalingen, die het vervreemden van grond door inlanders aan niet-inlanders verbieden. De beschouwing van de Bataviasche kamer van koophandel over de havenwerken van Tandjong Priok kunnen geen verandering brengen in de herhaaldelijk door de wetgevende macht genomen beslissing, tot welker uitvoering reeds de noodige voorbereidende maatregelen zijn genomen in de aanschaffing van personeel en materieel. Volgens het laatste Reuter-telegram dat ons bekend is, heeft de groote raad te Konstantinopel aan het werk der internationale conferentie een einde gemaakt. In zijne vergadering van gisteren is na levendige beraadslagingen eenparig besloten de voorstellen der mogendheden af te wijzen, als in strijd met de zelfstandigheid, de onaf hankelijk- beid en de waardigheid van het Turksche rijk. Het is noodig aan Reuters agentschap nog de verantwoordelijkheid voor dit telegram te laten, daar het in strijd is met eenige voorafgegane be richten, welke een gunstiger afloop en nog eenige concessiën van de zijde der Potte deden verwach ten. Doeh daarentegen schreef de officieele Wiener Abendpost reeds een dag te voren dat „volgens do laatst ontvangen inlichtingen, de hoop op eenig gunstig gevolg der onderhandelingen van de con ferentie moest opgegeven worden." De kans op tegenspraak van het Reuter-telegram schijnt dus niet zeer groot. In dezen stand der zaken is het van eenig be lang de bezwaren te kennen, welke de Turksche regeering eigenlijk tegen de laatstelijk gestelde eischen der mogendheden inbrengt. De conferentie heeft eerst verlangd dat eene commissie van niet-Turken, door de mogendheden te benoemen, het toezicht zou houden over de uitvoering der door Turkije beloofde hervormingen. Dit denkbeeld werd door Turkije geheel verworpen en dientengevolge gowijzigd in dien zin, dat de commissie gemengd, dat wil zeggen uit Turken en personen van andere nationaliteit samengesteld zou zijn. Dit wordt weder geweigerd. Safvet Paeha heeft betoogd dat de Turksche leden der commissie óf op alles wat hunne medeleden voorstellen ja en amen zouden moeten zeggen, óf toezicht zouden moeten uitoefenen en aanmerkingen moeten maken op daden hunner eigen regeering, welke zij, daar men geen ambtelooze burgers tot leden der commissie kan benoemen, als ambtenaren ver plicht waren te gehoorzamen. Het een zoo min als het ander achtte hij in een goed geordenden staat en voor het doel dat men wilde bereiken, aan nemelijk. Hetzelfde bezwaar is van kracht ten opzichte der van de Porte verlangde benoeming van Christen- gouverneurs in de Turksche provinciën. Zij zullen óf machteloos zijn, óf oppositie moeten voeren tegen hun eigen regeering. Niettemin werd nog in de laatste dagen beweerd dat de Porte er in toe zou stemmen om de benoeming dezer gouverneurs aan de goedkeuring der groote mogendheden te onder werpen. Maar het komt ons moeilijk voor dit aan te nemen, tenzij, zooals de Pall Mall Gazette te verstaan geeft, de bedoeling der slimme Turksche diplomaten zjjn zou, als gouverneurs stroomannen te benoemen, tegen welke men oppervlakkig niets kon inbrengen, doch welke de Porte door het eene of andere middel geheel in hare macht -zou hebben. Aan deze quaestie der gouverneurs knoopt zich een gerucht vast, als zou Nubar-Paeha benoemd worden tot gouverneur van Bulgarije. Deze Turk is een Armeniscb Christen van geboorte, vertoeft op het oogenblik te Parijs en is zeer gezien in de diplomatieke wereld, zoodat de meeste afgevaar digden op de conferentie met zijne benoeming wel ingenomen zouden zijn. Maar nu doet zich het bezwaar voor dat juist de Armenische Christenen in Bulgarije zeer weinig gezien zijn en dat dus van daar, door de andere Christelijke secten, sterk tegen de benoeming geïntrigeerd wordt. In Bul garije zelf vindt men niemand die voor de be trekking geschikt is. De weinige Bulgaren, die door hunne bekwaamheden én hun persoon voor zulk eene waardigheid in aanmerking zouden komen, zijn óf verklaarde vijanden der Turksche regeering en hebben zelfs aan den opstand deel genomen, óf zij hebben reeds betrekkingen bij de Turksche administratie aangenomen en worden in dat geval door de bevolking als erger en wille keuriger beschouwd, dan de Turken zeiven. Men ziet, uit deze uiteenzetting van slechts een paar punten, welke bezwaren er aan het programma der conferentie verbonden zijn. Zonder ons een gevoelen aan te matigen over quaestiën, waarin een oordeel zoo moeilijk schijnt, meenen wij toch te mogen zeggen' dat het ook hier gemakkelijker is fraaie regelingen op het papier te ontwerpen dan ze uit te voeren. Dit zoo zijude, moet men aan de Porte, op wie de last der uitvoering zou nederkomen, tot zekere hoogte de gegrondheid harer tegenwerpingen toegeven. De Oostersche quaestie heeft weder iets toege bracht om de toch reeds wantrouwende verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk weder wat onaangenamer te maken. De Duitsche Reichs- anzeiger heeft in zijn nota, waarvan gisteren sprake was,* vooral aan de Fransehe bladen de schuld gegeven van het verspreiden van onjuiste berichten omtrent Duitsohlands houding ter confe rentie. Hierop wordt natuurlijk geantwoord met een beroep op Engelsche, Oostenrijksche en zelfs Duitsche berichten, waaruit hetzelfde bleek wat de Fransehe bladen gemeld hebben. Men zal van weerskanten wel grond voor zijn beweren hebben. Maar de verwijten van het, Duitsche officieele blad aan de Fransehe pers kwamen ons dadelijk voor eene volstrekt noodelooze hatelijkheid en demon stratie te wezen, welke, onverschillig of zij gegrond was of niet, alleen kwaad bloed kon zetten. De grootvorst Nikolaas, bevelhebber van het Russische leger, voor wiens herstelling men in de Russische kerken reeds dankgebeden had aange kondigd, is weder ingestort en door zulke hevige koortsen aangetast dat het langen tijd zal duren alvorens hij zijne krachten terug zal krijgen. Er wordt nog geen generaal genoemd om hem te vervangen, doch er moet niettemin reeds sprake van zijn. Een der oudste leden van het Fransehe ministerie, de admiraal Fourichon, heeft om redenen van ge zondheid een verlof van een maand gekregen. Politieke beteekenis heeft zijn aftreden, waarvan gesproken wordtindien het volgen mocht niet. Hij wordt aan het ministerie van marine tijdelijk vervangen door den vice-admiraal Roussin, onder het interim van den minister van koophandel. Het onderzoek in zake de presidentsverkiezing in Amerika is afgeloopen. De vereenigde commis sie uit den senaat en de kamer van vertegenwoor digers heeft met bijna eenparige stemmen haar verslag opgemaakt en aan het congres ingediend, en daarbij de hoop uitgedrukt dat het land over den uitslag harer werkzaamheden voldaan zal zijn. De slotsom van het verslag is dat de beslissing worde opgedragen aan een raad, samengesteld uit leden van het hoogste gerechtshof, van den senaat en van de kamer van volksvertegenwoordigers. Aan de onzekerheid komt dus vooreerst nog geen einde, doch er is althans, indien dit voorste wordt aangenomen, kans op eene beslissing. Het zal vverkwaardig wezen na te gaan of het Ameri kaansche volk zich zonder verzet aan de uitspraak van dit wettige scheidsrechtersliehaam zal onder werpen. Intusschen heeft het congres de gevan genneming der leden van het stembureau in den staat Louisiana gelast, op grond dat zij weiger achtig zijn geweest in het afgeven der stukken, welke de vereenigde commissie voor haar onder zoek heeft opgeëischt. De eerbied voor het gezag der wetgevende macht wordt dus naar behooren gehandhaafd. Binnengekomen te Vlissingen de Engelsche stoombooten Sadler, gezagv. Terril, van Cardiff en Countess of Durham, gezagv. Way, van Snn- derland, beide met steenkolen. Gent 19 Januari. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 29.50rogge op staal fr. 21. gerst fr.haver fr. 23.boekweit fr. 17.50; paardenboonen fr. 19.koolzaad fr. 46.lijn zaad fr. 36.lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoe ken fr. 22.50 boter fr. 4.per kilogrameieren fr. 3.per 26 stuks. Vlissingen 19 Januari. Boter per kilogram 1.50 a ƒ1.46. Eieren 6.40 per 104 stuks. Amsterdam, 19 Januari. Raapolie op zes weken 451. Lijnolie 30. Amsterdam, 18 J»u. 19, Jan. Bfedlcrl. Cert. Werk. schuld. 2i pet. 64ij 64 Certifie. dito dito3 801 761 dito dito dito4 lOOf 99|4 Aand. Handelmaatschappij 5 103 102§ dito exploitat. Ned. Staatssp. 941 94 Loten stad Rotterdam. 3 99 J 99| dito dito Amsterdam.3 991 100 iïclgië. Cert. bij Rothschild. 2j pet. Frankrijk. Inschrijvingen .3 67|- Insehrijvingen5 1001 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 951 95 Certifie. laser. 5« serie 5 Obl. Hope C°. 1855 6e serie5 81 80J dito 1000 1864,5 91$ 91 dito L. 100 18725 „811 81 dito L. 100 18735 811 801 Loten 1864 5 268. 269 Loten 1866 5 272 271 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 41 pet, 801 80 Certifie, dito4 Inser. Stieglitz C°. 2® a 4 L. 4 Obiigatiën 1867694 70j Certificaten6 46 Aand. Spoorw. Gr. Maatseh. 5 f 250 247 Oblig. dito41 pet. 801 801 dito dito 4 f Aand. Kiew-Brest5 931 90 dito Baltische spoorweg 3 120 119 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 87 861 dito dito Jelez-Griasi.5 219 218 dito dito Jeiez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow .5 801 80 Polen. Schatkistobligatiën 4 731 12-1 Aand, Warschau-Bromberg4 551 dito dito Weenen 5 108 107 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet- 53 j 53-A Obiigatiën dito April/Qct. 5 58 A dito in papier Hei/Nov.. 5 48^ 471-| dito dito Febr./Aug. 5 48 47 A Aand. Nation, bank3 770 770 Loten 18605 538 dito 1864 128 1271 Efnngargje. Schatkistbiljet!. 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg. 5 Italië. Certifie. Amsterdam. 5 681 Oblig. Z-Ital. spoorweg. S 102 lOlf Spanje. Obiigatiën Buitenl.. 3 pet. 121 121 Oblig. Binnenlandscho. 3 12-A 12 A Port a gal. Obiigatiën 3 51 A 51 Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 111 HA Obiigatiën 1869. 6 291 28 f Egypte. Obl. 1868. 7 pet. 50| Obl. 1873 7 „48| 48 A.merlka.Obl.Ver. Stat. 1904 5 - Obiigatiën dito dito 1885 6 100 100 Lllin. Cert. Amsterdam. 551 541 Oblig. Illinois Redemtion. .6 Oblig. Central Pacific 6 98| 98 A Certifie. Chic. N. W7 53A 53 Oblig. Madison Ext7 88| dito Winona-St. Peter 7 „831 dito N. W. Union7 821 dito Union Pac. Hooidl. 6 Obl.St.Faul&Pac.Spw.l'sec. 7 - dito dito dito 2» sec. 7 Brazilië. Obl. 186341 82J 82J Obl. 18655 „93| 931 Prijzen van congscms.- Amsteedam, 19 Januari, Metall. f 19.90dito zilver 23.40Div. Eng. per 11.80Eng. Portugal per jg 12.— Spaansche piasters f .60Amerikaansche dollars (in goud) 2.45. Amsterdam 18 Januari. Metall. 19.97dito zilver 23.30; Div. Eng. per f 11.80; Eng. Russen per ƒ11.80; Eng. Portugal per ƒ12.—; Frans, ƒ47.60; Belg. 47.60; Pruis, ƒ58.60; Hamb. Russen f Russen in Z. R. 28 J Pool- sehe par fl. Poolscho por Z. R. f Spaan- s.ihe piasters .601; Spaansche binnenlandscho fAnierikaanschedollars2.45,'-papierƒ2,261

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3