Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Kunstnieuws. Landbouw. Marine en leger. Rechtzaken. was, overtuigde de heer'van Peborgh, zoo luidt het vonnis letterlijk, „door middel van een nauwkeurig onderzoek expertisezich met de grootste zorg dat het stoomschip geen voor red ding vatbare koopwaren meer bevatte,"" en ging daarna over tot den verkoop van het wrak. „Wat kon dit wrak bevatten? De te Antwer pen ingescheepte koopwaren, met uitzondering van die, welke gered of verbrand waren. „Het nauwkeurig onderzoek der experts, welke door de belanghebbende partijen en door de be voegde autoriteiten benoemd waren, had uitgemaakt dat er van deze koopwaren niets meer te redden viel en de assuradeurs hadden van verdere pogin gen tot berging afgezien. „Indien de inlichtingen van den Préeurseur juist zijn (dit punt is bij het proces niet uitgemaakt) hebben dezelfde experts verklaard dat het schip niet meer vlot kon gemaakt worden. „Deze nauwkeurige expertisedoor bevoegde personen uitgevoerd, dekte ten volle de verant woordelijkheid van den heer Peborgh en gat hem de wettige bevoegdheid om de berging als afge- loopen te beschouwen en tot den verkoop van het wrak over te gaan. „Een dergelijke verkoop is altijd wisselvallig. Het schip kan verbrijzeld worden en zijn inhoud kan verloren gaan; de beschadiging der lading door het water wordt met iederen dag grooter; de opbrengst van hetgeen men nog redt, dekt niet altijd de kosten der berging; de werkzaamheden kunnen door het slechte weder belemmerd of ver traagd worden; de koopers kunnen door de auto riteiten genoodzaakt worden tot maatregelen, door welke zij tot groote uitgaven verplicht rakenDit alles was bij de „Punch" mogelijk en de verkoopers hadden dan ook voor die gevallen alle verantwoor delijkheid van zich afgewezen. „De wisselvalligheid van den verkoop was in dit geval zooveel te grooter, daar de beteekenis der gehouden expertise voor alle deskundigen in zeezaken zeer duidelijk was. Wanneer de bevoegde personenwelke die nauwkeurige expertise gehou den hebbenverklaard hebben dat er niets meer van de lading geborgen kon worden, dan kon die verklaring dit zij tot hunne eer gezegd, slechts in dezen zin opgevat worden dat wanneer iemanddoor verstandig beleiddoor buitenge wone inspanning en door groote kosten er in slagen mocht om nog een zeker gedeelte der lading pit het schip te halennaar hunne over tuiging om eene gemeenzame spreekwijze te bezi gen de sop de kool niet waard zou zijn (Je jeu ne vaudrait pas la chandelle). „Voor deze wisselvallige en kostbare onderne ming werden niettemin liefhebbers gevonden. „Tusschen hen en den heer van Peborgh werd een verkoop-contract gesloten en den 16en November jl. bewijs van ontvangst voor de bedongen koopsom gewisseld. „De vernieuwde poging tot berging slaagde; de koopers besteedden eene groote som gelds aan het bergen van beschadigde granen, die over boord geworpen moesten worden; maar het gelukte hun ook een vrij aanzienlijk aantal vaten reuzel te bergen. „Op het bericht hiervan werd door eenige assu radeurs der lading aanspraak gemaakt op den eigendom dier vaten reuzel, op grond dat die niet in den verkoop begrepen waren en dat de heer van Peborgh, toen hij het wrak verkocht, geens zins de vertegenwoordiger der assuradeurs van de lading geweest was. „Over deze quaestie liep het proces. „De rechtbank van koophandel heeft de assura deurs in het gelijk gesteld en hen gemachtigd om de koopwaren, die door hen geassureerd waren, weder in bezit te nemen op voorwaarde van be taling der bergingskosten. „Op grond der bewoordingen van het verkoop contract, dat misschien aan duidelijkheid te wen- van verdriet of schrik gestort. Zij had hare han den om hare opstekende knieën gevouwen, waar haar hoofd op rustte. Elke ademhaling scheen van een gesmoord gekerm vergezeld te gaan. „Mijn hemel, kind, wat is er met u gaande?" riep hare moeder uit. „Hoe zit ge daar zoo?" Die woorden deden ook Nancy Tomson naar buiten komen en hare uitroepen van verbazing toen zij Rosaline in dien toestand aanschouwde, zou men te Trennach hebben kunnen hooren. Rosaline's gekerm hield op. Langzaam rees zij van den grond, waarbij de twee vrouwen behulp zaam waren door haar de hand te reiken, en ging naar binnen. Haar gelaat was zoo bleek als dat van een doode en getuigde van eene namelooze ontzetting. Zij liet zich op den eersten stoel in hare nabijheid neêrzinken, legde hare armen op de tafel en boog er haar hoofd op neêr, zoodat hare trekken verborgen waren. Na de huisdeur gesloten te hebben stonden de beide vrouwen met de branden date nieuwsgierigheid naar haar te staren. „Zij heeft een schrik gekregen," fluisterde vrouw Tomsom, en daar zag het ook wel naar uit, maar juffrouw Bell verwierp die onderstelling. „Een schrik? Waar zou zij van geschrikt zijn? Wat deert u, Rosaline?" vroeg zij eenigszins scherp. „Is uw hoofd op hol, kind?" Vrouw Tomson liet echter niet lichtelijk een opgevat denkbeeld los en bleef dus bij den schrik. Zij naderde Rosaline een paar stappen en vroeg toen op gedempten toon: „Hebt go daar Saudon gezien Heeft misschien schen overliet, heeft de rechtbank gemeend dat het uit den aard der zaak wisselvallig karakter van den verkoop in dit geval ondergeschikt moest geacht worden aan de strikte toepassing der be palingen van het burgerlijk wetboek ten aanzien van dit onderwerp." De eerste kamer heeft tegen morgen de discussie over de spoorwegbegrooting en Donderdag de beraadslaging over de staatsbegrooting aan de orde gesteld. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft in zijne zitting van heden besloten de kermis aldaar niet af te schaffen. Het verzoek van dr van Aken, directeur der hoogere burgerschool te 's Hage, om zijn eervol ontslag is ingetrokken. Het stoffelijk overschot van prins Herman, het zoontje van den prins en prinses von Wied, zal naar Neuwied overgebracht en daar begraven wor den. telegraphie Benoemd, met ingang van 15 Fe bruari a., tot directeur van een der rijks telegraaf kantoren de telegrafist 3e klasse bij de rijkstelegraaf P. J. F. du Dois. onderscheiding Vërgunnig verleend aan den voor den dienst in .Oost-Indië bestemden soldaat L. C. Israelin, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen (van het kruis Fidei et Virtuti, hem door Z. H. den paus geschonken. De goedgekeurde begrooting van de Vereeniging Volksonder-wijs voor dit jaar bedraagt in ont vang en uitgaaf f 5800. Voor het uitgeven van geschriften, opstellen enz. is ƒ2140 uitgetrokken. Mej. J. A. Kosters, hoofdonderwijzeres te Zaandam, is^ benoemd tot directrice der meisjes school van het.departement Nijmegen der maat schappij tot Nut van 't Algemeen. *Het college van kerkvoogden en notabelen der hervormde gemeente Bath Rilland vergaderde Zaterdag jl. voor de derde maal om beslissing te nemen omtrent het herhaald verzoek van den kerkeraad om subsidie te erlangen voor het aan stellen van een vasten catechiseermeester,, gedu rende de vacaturen. Hoe vreemd hetjklinke, aan genoemd verzoek werd thans met 6 tegen 5 stem men voldaan, hoewel in een vroegere vergadering met algemeene stemmen een afwijzende beschikking was genomen. De opperrabijn Berenstein van 's Gravenhage zal op 2 Febr. a. s, de feestrede, afgewisseld door, koorzangen, en dr. Frank, opperrabijn van Keulen, zal in den ochtenddienst vauv3 Febr. eene voordracht houden bij de viering van het 250jarig bestaan van de Synagoge der Ned. Israëhe- tische gemeente te Amersfoort. De gemeente ontvangt alsdan van een harer leden eene nieuwe wetrol met zilveren siertorens c. a. ten geschenke. Onze landgenoot, de beroemde schilder L. Al ma Tademaheeftnaar men verneemtde toezegging gedaan omheen „zijner schilderijen («te zijn geest zich vertoond, toen gij ^voorbij den Grondeloozen Put kwaamt?" Die woorden deden Rosaline over haar geheele lichaam beven en wel in die mate dat hare armen de tafel, die niet heel stevig stond, deden kraken- „Zeg ons dan wat het anders is," ging Naney Tomson nieuwsgierig voort, want bij de opmerking omtrent Sandon's geest had Rosaline eene ontken nende beweging gemaakt. „Janes zal toch weêr niet aan 't vechten gegaan zijn en zijne vrouw doodgeslagen hebben voegde Naney aan juffrouw Bell toe. „Is het dat, Watu zoo verschrikt heeft, Rosaline „Neen, neen," stamelde het meisje. „Nu, het moet toch het eene of het andere zijn," hernam de vrouw, dol nieuwsgierig. „Men wordt niet doodelijk verschriktvan niets. Hebt ge misschien een val gedaan en u bezeerd?" Plotseling meende juffrouw Bell een licht te zieu opgaan. Zij dacht na zoo stellig den spijker op den kop te zullen slaan, dat zij zich verwon derde er niet vroeger aan gedacht te hebben. Zij legde hare hand op haar dochters schouder en zeide „Rosaline, ge hebt de Zeven Fluiters gehoord Er volgde eene kleine pauze, want Rosaline verroerde zieh niet en gaf geen antwoord, maar voor Nancy Tomson 'nel derde juffrouw Bell's gezegde het mysterie op Wordt vervolgd). willen inzenden op de aanstaande historische ten toonstelling van Friesland. De Italiaansehe tooneeispeler Ernesto ïtossi is begiftigd met het ridderkruis der orde van de Eikenkroon. De beroemde tooneelspeelster Clara Ziegler treedt Zaterdagavond aanstaande weder inj het Grand Théatre te Amsterdam op. De eerste zes harer gastvoorstellingen zal bestaan in Geibel's „Briinhilde." Ook zal de gevierde actrice als Jung/rau von Orleans en Iphigenia au/ Tauris optreden, benevens als Vicomte von Létorières in het geestige en onderhoudende blijspel van dien naam. Aan de Goesche courant zijn de volgende be richten ontleend: 'sHeer Abtskerke. Menig veehouder zal met genoegen vernemen, dat tegenwoordig in den zoo- genaamden Poel veel jacht wordt gemaakt op wilde ganzen. Deze vogels toch veroorzaken groote schade aan de weilanden. Met het oog daarop mag het vreemd heeten, dat niet algemeener ver gunning gegeven wordt, om des winters kudden schapen in de weiden te laten grazen. 's Heer Arendskerke. Als een "bewijs hoezeer er meegewerkt wordt om het doel te bevorderen, dat met de genomen maatregelen tengevolge der onlangs alhier voorgekomen longziekte wordt be oogd, kan gemeld worden, dat geen vervoer van rundvee plaat3 heeft uit of naar deze gemeente, of van de eene gemeente naar de andere binnen het onderdeel Zuid Beveland--Walcheren dezer provincie, dan na onderzoek en; gezondbevinding van het vee door een geëxamineerden veearts. In het Nieuws van den Dag leest men het volgende De Pomologische Vereeniging te Boskoop wenscht de aandacht van allen wienlhet aangaat te vesti gen op de ontelbare rupsennesten, die men aller- wege in groote en kleineoude en jonge boom gewassen ziet. Ieder wordt gewaarschuwd, deze rupsennesten niet te laten overwinterenmaar ze allen van de boomen te nemen, en daarna te verbranden. 't Is niet genoeg ze van de takken der boomen af te doen, om ze dan weg te werpen al ware dit bijv. in het waterwant deze nesten d r ij v e nworden allicht door wind of stroom aan wal gestuwd en blijven in 't gras of wat dan ook hangenook daar zullen deze rupsen zich nog ontwikkelen. Ieder moet het doen, want als deze het doet en zijn buurman nietdan baat het nietallen werken mede. K. J. W. Ottolander. Blijkens een hij het departement van marine ontvangen telegram, is Z' M" schroefstoomschip Zilveren kruis, onder bevel van den kapitein ter zee W. K van Gennep, den 13en dezer te Lis sabon aangekomen. Aan boord is alles wel. Blijkens bij het departement van marine ont vangen bericht, is Z1 Ms schroefstoomschip Sama- rang, onder hevel van den luitenant ter zee ic klasse D. J. Weys, den 9«n Januari jl. van Vigo vertrokken ter voortzetting der reis naar Oost- Indië. In de openbare zitting van het kantongerecht te Middelburg van den 15en Januari jl. zijn de navolgende veroordeelende vonnissen uitgesproken Een wegens het als voerman niet bestendig zijn bij zijn paard in staat om het te besturen en te geleideny veroordeeld in een geldboete van 1 of 1 dag gevangenisstraf; een wegens dronkenschap te Arnemuiden f 3 boete of 2 dagen gevangenis straf; een wegens het als voerman eener slede zich daarop te laten voortsleepen te Middelburg f 3 boete of 1 dag gevangenisstraf; drie wegens dronkenschap te Middelburg 1 boete of 2 dagen gevangenisstraf; een wegens dronkenschap te Mid delburg f 1 boete of. 1 dag gevangenisstraf; een wegens het op den openbaren weg uitslaan van een vloerkleed op een ander uur dan van 6 tot 9 uren 's morgens te Middelburg 3 boete of 1 dag ge vangenisstraf; een wegens het maken van nacht- geruchten te Middelburg f 5.50 boete of 1 dag gevangenisstraf. Den 3™ dezer is door het hof van appèl te Luik een arrest gewezen, waarbij personen die geboren zijn in de bij het traktaat van 19 April 1839 aan Nederland afgestane provinciesof kin deren van zoodanige personen maar in België geborenwier vaderkrachtens de wet van 4 Juni 1839de verklaring had afgelegddat hij de hoedanigheid van Belg wilde behoudengroot belang hebben. Dit arrest luidt aldus: „Wat betreft V. „Overwegende dat bij de traktaten van 19 April 1839 aan Nederland is afgestaan het toenmalig Belgische grondgebied van een gedeelte van Lim burg. „Overwegende, dat door dien afstand de inwo ners van het land met hun minderjarige kinderen van het moederland zijn afgegaan. „Overwegendedat de wet van 4 Juni 1839 aan zoodanige minderjarige kinderen twee wijzen aan geeft om de hoedanigheid van Belg te behouden; 1°1 door (eene verklaring in tijds door hun vader afgelegd2° bij gebreke hiervan door een gelijke verklaring door henzelven als zij meerderjarig zullen zijn geworden. „Overwegende dat noch het eene noch het andere middel in dit geval is toegepast; „Overwegende dat V., geboren te Tongeren, den 11™ Mei 1827 zoon van een vader geboren te Bunde (hertogdom Limburg), de hoedanigheid van Belg niet heeft behouden. „Wat betreft het beroep tegen de inschrijving van H. W. en O. P. „Overwegendedat de geïntimeerden zijn ge boren in 18S6 te Tongerenvan vaders afkomstig uit het bij het traktaat van 1839 afgestane ge deelte van Limburg; dat deze laatsten zich heb ben gedragen overeenkomstig de bepalingen der wet van 4 Juni van hetzelfde jaar en dus de hoedanigheid van Belg hebben behouden." Op dien grond worden H. W. en O. P. beschouwd evenzeer Belgen te zijn, maar is ten aanzien van V. bevel gegeven zijn naam te schrappen van de kiezerslijsten van Tongeren. Voor zooveel betreft de uitspraak ten aanzien van H. W. en O. P. heeft de procureur-generaal van het hof cassa tie aangeteekend. In den avond van den 15™ dezer zijn door de gemeente-politie alhier aangehouden drie gesigna leerde veroordeelde marine-matrozen, welke ge vlucht zijn van het stoomschip „Friesland", liggende te Vlissingen. In den vroegen morgen van gisteren, bij het ontwaken ontdekten de bewoners der hof stede van A. de Zeeuw, in de gemeente Sas van Gentdat de schuur in brand stondwelke zoo danig de overhand kreeg, dat er aan geene red ding van iets te denken viel. De geheele schuur, met alles wat daarin waswaaronder paarden, runderende voorraad granenlandbouwgerief enz.is door de vlammen verteerduitgenomen een veulen en varken, terwijl de afzonderlijk staande woning is gespaard gebleven. De oorzaak is vooralsnog onbekend. De hofstede is het eigen dom van den heer Passemier, te Assenede. Naar men verneemt, zijn door het gemeente» bestuur vau Amsterdam de noodige maatregelen getroffen, dat al het benoodigde zand voor den aanleg der Handelskade, met ligplaatsen ter diepte van 7.50 meter onder A.P. aan den Oosterdoksdijk, in den loop van dit jaar zal worden geleverd, teneinde de voltooiing van die kade zooveel moge lijk te bespoedigen. De ophooging met duinzand van het uitge breide terrein voor het gemeentelijk slachthuis, achter de Nieuwe Veemarkt te Rotterdam, is zoo goed als atgeloopen. Dit werk vereischte circa 39000 M3 duinzand, die per schuit aangevoerd en langs een paardenspooropzettelijk daarvoor over de geheele lengte van de Hugo-de-Grootstraat en een gedeelte van den Oost Singel aangelegd, op het terrein werd gebracht. De aanbesteding der fundeering kan nu spoedig volgeD. De spoorweg HarlingenSalzbergen, waar voor de heeren Kaptein en Gentis subsidie heb ben gevraagd, loopt, volgens het daarvoor opge maakte plan, van Harlingen langs Arum, Wit- marsum, Bolsward, Sneek, IJlst, Uitwellingerga, Joure, Heerenveen, Mildam, Noordwolde, Vledder, Diever, Dwingelo, Uffelte, Ruinen, Hoogeveen, Oosterhesselen, Dalen en Koevorden naar deDuit- sehe grenzen in de richting van en tot Salzbergen. Twee kwajongens hadden Zondagavond te Amsterdam de aardigheid eenig buskruit te wer pen in een komfoor met vuur, dat door een meisje werd gedragen. Door de ontploffing die ontstond geraakten de kleeren van het arme kind in brand en niettegenstaande een voorbijganger zijn jas uit trok en het kind daarin wikkelde, zoodat de vlam werd gedoofd, heeft het meisje ernstige brandwon den aan den arm en in het gelaat bekomen. De twee misdadige jongens schijnen niet te zijn gevat. Te Utingeradeel vermiste iemand een gouden horloge. Reden van vermoeden was er tegen niemand; gemakshalve verdacht men een koopman die dien dag had rondgeloopen met sinaasappelen; er kwam een oploopje; de koopman werd uit een herberg gehaald, en ofschoon niets bij hem gevon den werd en hij by hoog en laag zijne onschuld betuigde, naar den toren gebracht, waar hij op stroo dien nacht bivouakkeerde. 's Morgens werd hij ontslagen, omdat het horloge terecht gekomen was. Ergerlijk! Men schrijft aan het Vaderland uit Vlissin gen van den 14™ dezer: De rijke lading, die het kolossale stoomschip „Drenthe" den 1™ dezer van Java alhier bin nengekomen inhield, is heden middag geheel gelost geworden. Om zich een denkbeeld te vormen van de enorme waarde dezer lading, behoeft slechts aangevoerd te worden, dat zich daaronder bevonden: 32,000 balen koffie, 4000 kisten thee en 6000 blokken tin. Aangezien het schip reeds den 27en dezer maand weder de reis naar Java zal ondernemen, is men onmiddelijk begonnen met de nieuwe lading aan boord te brerigen. Op dien datum zal met gemeld schip naar Java vertrekken een detache ment Buppletietroepen, ter sterkte van 200 man, onder kommando van den kapitein Schweijs en als medegeleiders de luitenants d'Arnaud Gerkens

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2