BUITENLAND. Advertentiên. De Crediet-V ereeniging, Ingezonden Stukken. Zeet ij dingen. Handelsberichten. VOLKSONDERWIJS. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. fF&'tizen van lifleeten. 102 1011 100 100 tf f f AGENTSCHAP TE MIDDELBURG, Geopend alle werkdagen van 's morg. 9 tot 's namidd. 1 unr, neemt gelden aan a depositodie iederen werkdag geheel of gedeeltelijk opeischbaar zijn, mits drie dagen te voren opgevraagd, en waarvoor, zoo zij langer dan vijf dagen gedeponeerd blij ven, eene rente wordt vergoed hoogstens gelijk staande aan het wisseldisconto der Nederlandscbe Bank (thans 3 pet.) geeft aandeelen uit op naam die eene rente van 5 pereent genieten vooralle nitkeering van winst eu vervolgeus eeu gelijk aandeel als de crediettrekkende leden in bet uit te keeren dividend; bond in zoo nauwe betrekking tot elkander staan kan o. a. hieruit blijken dat de Russische minister van financiën von Reutern is afgetreden, niet ten. gevolge van de moeilijkheden met Dritschland over de verhooging der tolrechten maar zooals de Kölnisehe Zeitnng beweert omdat hij van Duitsehe afkomst is. De St. Petersburgsche correspondent van genoemd blad verklaart, dat sedert eenigen tijd in Rusland groote antipathie tegen Duitsehe ambtenaren bestaat. Burgemeester en wethouders hebben Vrijdag alhier o. a. aanbesteed de levering der gedurende 1877 voor de gemeente-fabricage benoodigde bouw stoffen, waaronder: Houtwaren: gegund aan de eenige inschrijvers den Bouwmeester, Borsius en van der Leijé, volgens nader te berekenen prijzen. {Herplaatsing wegens misstelling.) Door het dagelijksch bestuur van het water schap Schouwen is op 11 dezer te Zierikzee in het openbaar aanbesteed bij inschrijving en opbod het verdedigen van den oever tusschen dijk palen 33 en 35 aan het district Flaauwers door zes zink- stukken volgens bestek n° 44, hetwelk is aange nomen door den heer C.' Roskam Jz., te Sliearecht, voor f 27,500. 12 Jan. 's av. 11 u. 40 gr. 13 's morg. 7 u. 88 gr. 's midd. 1 u. 43 gr. 's av. 6 u. 41 gr. De tegenstrijdigheid in de Oostersche berichten is zoo groot, dat men zelfs den schijn van nauw keurig te zijn niet meer bewaart. Een uit Parijs ontvangen telegram meldt omtrent de zitting der conferentie van eergisteren in den eersten zin dat de houding van de Turksche gedelegeerden conci- liant in den vorm is, maar au fond vasthoudend, terwijl de vierde zinsnede woordelijk aldus luidt: „a« fond is Turkije minder vasthoudend". Rijme dit met elkander wie het kan! Er is maar een weg om uit de telkens afwis selende berichten eenigszins wijs te worden nl. te onderzoeken naar hetgeen waaromtrent de meeste overeenstemming bestaat, en dan komt men voor heden tot het resultaat, dat in de zitting van eergisteren de houding van de Porte niet toegevend, die van de meeste plenipotentiarissen conciliant, die van de gedelegeerden van Engeland en Duitsch- land zeer geprononceerd was. Dit laatste is wel het meest opmerkelijke feit. Tot nogtoe toch heeft Duitschland een vrij neutrale rol in de Oostersche quaestie gespeeld, hoewel men altijd overtuigd was dat het zoodra het noodig mocht wezen zijn gewicht in de schaal zou werpen. Dit oogenblik schijnt te zijn aangebroken. De Duit sehe vertegenwoordiger baron Werther, moet iedere verdere concessie bepaald hebben geweigerd en van de Turksche regeering hebben geeischt, dat zij de voorstellen der mogendheden zou aannemen zooals zij gedaan zijnzonder eenige veran dering te verlangen. De andere vertegenwoordi gers moeten al hun invloed hebben aangewend om het doorzetten van dezen eisch van de zijde van Duitschland te beletten. Dit bericht maakt de zaak nog zonderlinger. Wat wil Duitschland? Of liever wat wil Bismarck? Heeft hij zoo lang gezwegen, om nu eindelijk de mogendheden als pygmeeën te behandelen, welke wanneer hij zijn hand opheft moeten bukken voor den mach tigen reus die geheel Europa beheerscht? Heeft hij, nu de zwakheid van Rusland gebleken is, goedgevonden zelf de beslissing in de Europee- scke crisis op zich te nemen, of wel acht hij het voor het behoud van den Europeeschen vrede nood zakelijk dat Turkije aanneme wat het thans is aangeboden Dit laatste is niet onwaarschijnlijk. Het is zeer goed mogelijk, dat het weifelen der mogendheden slechts ten gevolge zou hebben het verschuiven der beslissing en het winnen van tijd, om op het geschikte oogenblik den oorlog toch te onderne men. Wellicht wil von Bismarck dit voorkomen. Lord Salisbury heeft verklaard, dat hij Maandag nieuwe voorstellen zal doen en alsdan een bepaalde beslissing van de Porte zal eischen, zoodat in zooverre overeenstemming bestaat tusschen Duitsch land en Groot-Brittannië, en lord Beaconsfield heeft aan lord Salisbury doen weten, dat het Engelsche ministerie volkomen homogeen is ten aanzien van de onderhandelingen en dat Engeland Turkije niet zal steunen, indien dit zich tegen de wijze eischen der mogendheden mocht verzetten. Een vrij scherpe discussie ontwikkelde zich gisteren in de Fransche kamer van afgevaardigden, naar aanleiding eener interpellatie van den heer Bodan over het ontslag aan den heer Bailleul als advocaat-generaal te Besan§on omdat hij in een requisitoir lof had toegezwaaid aan de gemengde commissies die na den coup d'état van 2 December 1851 waren ingesteld. Dit ontslag noemde de interpellant een aanslag tegen de magistratuur. De minister van justitie begon met eene ver oordeeling van genoemde commissies en verklaarde dat de heer Bailleul, de instructies, hem doorzijn chef den piocureur-generaal gegeven, had overtreden waardoor hij een zware verantwoordelijkheid op zich had geladen. De minister voegde er bij, dat hij het gezag zal doen eerbiedigen, omdat zulks de eerste waarborg is van den eerbied jegens de republiek. Tot zekere hoogte kan men de dwaling van magistraten die deel van de genoemde com missies uitmaakten duldeD, maar de lofspraak van die betreurenswaardige instellingen zou hij nooit gedoogen. Nadat nog de minister van binnenland- sche zaken, Jules Simon, in gelijken zin had gespro ken, betrad de heer Paul de Cassagnac de tribune om de meergenoemde commissies te verdedigen, terwijl hij allerlei beleedigingen en beschuldigingen tegen de republiek inbracht. Na een zeer storm achtig debat werd ten slotte met 395 van de 397 stemmen deze motie aangenomen. „De kamer, de handelwijze van den grootzegelbewaarder goed keurende, zich vereenigende met het door hem uitgesproken vonnis over de gemengde commissies en vertrouwen stellende in zijne vastberadenheid, gaat over tot de orde van den dag." Een reeds lang aangekondigde verandering in het Spaansche ministerie is thans tot stand geko men, door de benoeming van de volgende nieuwe titularissen: Mannel Silvela, voor buitenlandsehe zaken; Calderon Collantes, voor justitie en Martin Herrera voor koloniën. De berichten omtrent den uitslag der verkie zingen in Duitschland zijn nog te onvolledig om een oordeel over het resultaat te kunnen uitspreken. Brussel, 12 Januari. Tengevolge van den val van den heer Philippart is het vertrouwen in de obligaties van den spoorweg Prins Hendrik geheel geschokt. De bladen in het groothertogdom Luxemburg hebben zich gedurende eenige dagen met de zaak van dien spoorweg beziggehouden, en zijn van meening, dat de groothertogelijke regeering zich aan deze lijnen niet behoeft te laten gelegen liggen, daar zij met Belgische kapitalen zijn aangelegd. De publieke opinie die door deze taal, waardoor het wantrouwen wordt geprikkeld, zeer is bewogen, vraagt waarom dan, indien het een par ticuliere zaak gold, de Luxemburgsche kamers zich in Mei jl. hebben beziggehouden met de door den heer Philippart aangeboden voorstellen en deze hebben goedgekeurd. Er bestaat een zedelijke ver bintenis en het publiek, dat bij deze zaak belang heeft, meent met reden, dat daar de regeering de nieuwe voorstellen heeft onderzocht, deze ook zekeren waarborg moesten opleveren, want dat zij anders verworpen hadden moeten worden. Hoe is het mogelijk dat, terwijl de onderneming van den Prins Hendrik-spoorweg van den beginnen af, toen nog geen enkele kilometer was aangelegd, als een bijzonder voordeelige onderneming voor allen werd beschouwd, zij thans met 104* kilometer in exploi tatie en 30 andere kilometers bijna gereed, als zonder eenige waarde wordt beschouwd? Er zijn groote fouten begaan en zij die voor de uitvoering der overeenkomsten moesten waken hebben de taak, die hun was opgedragen, niet vervuld. Op den minister van staat rust een zware verantwoor delijkheid voor de bestaande feiten; hij is voor een deel de oorzaak der rampen die deze zaak in België heeft veroorzaakt, want zijn naam had aan deze onderneming een algemeen vertrouwen geschonken. Het is ook algemeen bekend, dat indien men de boeken van zekere wisselagenten te Brussel kon verifieeren, men daarin de sporen zou vinden van de operaties van den heer Blockhausen, en die niet ter zijner eer zouden strekken. De belanghebbende aandeelhouders zien thans in hoe dwaas het van hen is geweest om vertrouwen te stellen in den minister van staat, doch zij ver trouwen dat de groothertogelijke regeering haar naam niet zal willen gelijkstellen met die van Spanje en Turkije, die vroeger geen eerbied hadden voor hunne -verbintenissen, maar die tot betere gevoelens komen. Schoolspaarbanken. Waarde heer Redacteur! Met genoegen nam ik kennis van de mededeeling in uw nommer van den 10en dezer, aangaande de schoolspaarbanken in het buitenland; want het komt mij alleszins wenschelijk voor, dat de aan dacht van het publiek op deze nuttige zaak, meer dan tot dusverre, gevestigd worde. Meer dan tot dusverre; want ofschoon sommigen uit die mededeeling, welke alleen van het buitenland spreekt, wellicht zullen opmaken dat de school spaarbanken in ons land onbekend zijn, zullen toch velen weten dat zulke inrichtingen, sedert korte- ren of langeren tijd, ook in ons land bestaan. Onder anderen te 's Gravenhage op 6 scholen, te Rotterdam op 5; voorts te Dordrecht, Wage- ningen, 's Bosch, Heusden, Heerenveen, Akkrum en misschien op nog meer plaatsen. Wat meer is, de schoolspaarbank van de diaconieschool te 's Gravenhage werd reeds in 1845 in werking gebracht; dus vóór dat iemand hier te lande het boekje van prof. Laurent onder de oogen kon hebben gehad. De vijf overige spaarbanken al daar werden eerst in 1874 en 1875 in werking gebracht, op 5 openbare scholen, van welke 4 voor onvermogenden1 voor minvermogenden; zij telden op het eind van 1875, op ongeveer 2390 kinderen, 1000 kleine spaarders, die een gezamenlijk te goed hadden van f 5928, bijeengebracht in sommetjes van 15 cent. Te Rotterdam kwam in 1875, door de bemoeiin gen van den ijverigen bevorderaar van het sparen door de mingegoeden, mr. M. Mees, de spaarver- eeniging tot stand, welke bewerkt schijnt te heb ben, dat sommige hoofdonderwijzers aldaar begon nen zijn het doen sparen op hunne scholen te organiseeren. Tot dusver, naar het schijnt, alleen op een vijftal bijzondere scholen, van welke vier nu sedert een jaar, de andere sedert vier maanden aan 't werk zijn. Zij gaven gezamenlijk 943 spaar bankboekjes uit, aanwijzende een te goed' van 3485, ingebracht in 24,558 postjes, of gemiddeld ongeveer 15 cent per post. De cijfers van hetgeen per week en per kind werd opgelegd, bedroegen op de 5 scholen 11, 14, 16 en 1721 cent. Hieruit blijkt dat ook in ons land de school spaarbank geen onbekende zaak meer is. Maar zij ontwikkelt zich uiterst langzaamveel te lang zaam naar het mij voorkomt. Een ieder toch die met mij overtuigd isdat de grootste vijand van den minvermogende is: gebrek aau voorziening, aan zorg voor de toekomstm. a. w. het niet sparen waar de mogelijkheid er toe bestaaten die dan tevens weet dat de schoolspaarbank niet slechts de kinderen, maar tevens hunne ouders, door hun voorbeeld of door hunne tusschenkomst, sparen leert en daartoe leidtdie zal met mij ook van oordeel zijndat de zaak alleszins verdient behartigd te worden; inzonderheid door hen die daartoe de geschikte mannen bij uitnemendheid zjjnde hoofdonderwijzers van de openbare en van de bijzondere scholen voor lager onderwijs. Ik zal hier de bedenkingenwelke door velen tegen de zaak worden in 't midden gebrachtniet bespreken, ter wegneming van den twijfel aangaande het nut er vanwelke twijfel ook in het slot van uwe mededeeling eenigszins schijnt door te schemeren. Dat wordt beter gedaan in eene samenspreking door de mannen die ik aanwees. Mocht een zeker aantal hunner daartoe gezind zijn, ik ben bereid, des verlangd, hunne samenkomst bij te wonen en alle de inlichtingen te geven waartoe ik in staat mocht zijn. 10 Januari 1877. G. A. Fokker. (Na herlezing van het opstel in ons nommer van den 10en dezer, erkennen wij dat de laatste volzin tot eenigen twijfel omtrent ons gevoelen aanleiding kan geven. Wij wenschen daarom te verklaren dat het onze bedoeling niet geweest is eene andere meening uit te drukken dan die van den geachten schrijverdaar ook wij overtuigd zijn dat de spaarzaamheid eene deugd iswelke reeds in de jeugd aan de kinderen met vrucht kan ingeprent wordengeen andere dan heilrijke vruchten voor hun volgend leven dragen kan en zelfs op de ouders niet zonder gunstigen invloed zal blijven. De Redactie.) Het stoomschip Stad Breda is tusschen Queens- boro en Sheerness met een schoone rin aanvaring geweest. Een man daarvan is door de Stad Breda gered en te Sheerness aan wal gezet. De schooner is onmiddellijk gezonken. Van de overige opva renden is niets bekend. Deze aanvaring geschiedde doordien het vaarwater vol lag met schepen, zoo dat de passage te eng was. {N. B. Ct.) Binnengekomen te Vlissingen de stoomboot Martinus en Henrietta, gezagv. Pieters, ko mende van Dordrecht in ballast, gehuurd door de Maatschappij Zeeland tot vervoer van vee op de lijn Vlissingen—Queensboro. Amsterdam, 12 Jan. 13 Jas. pet. 631 64^ 761 761 99(1 99*$ 94 94 991 991 pet. 60 70 - IVedlcrl. Cert. Werk. schuld. 21 Certific.. dito dito3 dito dito dito4 Aand. Handelmaatschappij 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam.3 België. Cert. bij Rothschild. 2J Frankrijk. Inschrijvingen 3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. Inser. 5® serie 5 Obl. Hope C°. 1855 6e serie5 dito 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 18735 Loten 18645 Loten 1866 5 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 41 Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4 L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito41 dito dito 4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi.5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg4 dito dito Weenen 5 17 97* 97* It 66 66* 81$ 81* 92* 92* V 82 81$ 77 82 81$ 283 273 273* pet. 81 80$ 65$ 65$ V rt 71* 72 n 254 250 pet. 80* 81 189 f) 96 n 121 121 pet. 88* 218 218 pet. 87* 81 80$ r> f 73* - I ft 108* 108 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. Obligatiën dito Aprii/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov.. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 f Loten 18605 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljet!. 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg. 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 pet. Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl.» 3 pet. Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 Obligatiën 18696 f Egypte. Obl. 1868. 7 pet. Obl. 1873 7 A.merika.Obl.Ver.Stat.1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam. Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Certific. Chic. N. W7 Oblig. Madison Ext7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2° sec. 7 Brazilië. Obl. 186344 Obl. 1865 5 54 53$ 53$ 53§ 481 48$ 481 775 774 541 1271 126 601 60 1021 1021 14H 15 12$ 12-ft 52$ 52A 11$ 111 30 29$ 48A - 1021 991 991 58 571 98$ - 53$ 531 90 89J 831 821 821 82 951 951 82$ - 931 921 Pry zen van eoapons. Amsterdam 13 Januari. Metali. f 19.90dito zilver 22.90Div. Eng. per f 11.821Eng. Portugal per f 12.Spaansche piasters fAmerikaanscha dollars (in goud) f 2.45. Amsterdam, 12 Januari. Metall. f 19.95; dito zilver 22.90; Div. Eng. per f 11.821; Eng. Russen per 11.821; Eng. Portugal per ƒ12. Frans, f 47.60; Belg. f 47.60; Pruis. 58.50 Hamb. Russen f Russen in Z. R. 28$ Pool- sehe per fl. Poolscho per Z. R. f Tpaan- sche piasters Spaansche binnenland sche fAmerikaansehedollars/2.45; papierƒ2.26. Heden beviel van een Zoon F. DE JONGH- van sorge. Middelburg, 12 Januari 1877. De ondergeteekenden betuigen hunnen harfelij- ken dank aan allen zoo van hier als elders, voor de betoonde belangstelling gedurende de ziekteen het overlijden van hun geliefden zoon. Oost-Souburg, - P. DORLEIJN. 13 Januari 1877. P. L. DORLEIJN, geb. Broeke. Bij mijn vertrek naar Kampen. Hun welzijn aan familie, vrienden en bekenden. 13 Januari 1877* J. J. GEIJP. KantoorHeerenstraat, Poort Leenbank, te Middelburg. neemt aanvragen tot ©REDIET-VER- EEEHIWCr lu ontvangst tot een bedrag van niet minder dan f 1500 en niet hooger dan f 80,000, welk crediet verleend wordt 1° op Hypotheek, 2° op Wissels, Assignatiën enz., 3° op Borgtocht, 4° in blanco. Nadere inlichtingen te bekomen bij Het Agentschap, voornoemd, M. FOKKER. A. LUTEIJN. 1 DE KANTER, Mr. P. ROETERT TAK Ez. Agent. B. A. VERHEIJ. Middelburg, 15 Januari 1876. AFDEELING VLISSSINGIEIV. VERGADERING tot gedachtenwisseling over het ontwerp van wet op het lager onderwijs op Woensdag 17 Jauuarl, des avonds te 8 uren, in het bovenlokaal der Sociëteit de Unie. Niet-leden hebben toegang tegen betaling van 25 cents. De Afd. Secretaris, N. AKEN. Den 3«n November 1876 is voor de onderge- teekende, notaris te Veere, verleden de akte van oprichting der naamlooze vennootschap Zeeuw- sche Knstvisseheri)gevestigd te Veere. Het afschrift dier akte en van het Koninklijk besluit van 19 October 1876 n° 22 houdende de bewilliging is geplaatst in de Staats-Courant van. 12 Januari 1877, n° 9 en ingeschreven volgens de wet. VAN RIJSOORT VAN MEURS.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3