BUITENLAND. Ingezonden Stukken. Zeetijdi n ge n. Handelsberichten. Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. vocht stroomde op de straat. Oogenblikkelijk vormde zich een oploop rond de plaats van het ongeval. De liefhebbers konden het gebeurde niet lijdelijk aanzien. Deze bevochtigde een paar vingers om 't soort eens te proeven, gene liet eens de holte zijner hand volloopen, 'tliep immers toch weganderen kwamen toeschieten met een kannetje of bakje; kortom, 'tjeneverfestijn nam juist een aanvang, toen de politie tusschenbèide trad, het terrein afzette en het restant jenever voor den eigenaar beschermde. De politiedienaren, die dit goede werk verrichtten, hadden de handen vol en werden door de teleurgestelde dorstigen duchtig uitgescholden. Terwijl Zondag-voormiddag tusschen 10 en 12 uren de bewoners van een huis op den Singel te Amsterdam naar de kerk waren, hebben dieven met een looper de deur weten open te maken. Daar de sleutel van eene kast, waarin de effecten trommel en andere preciosa bewaard werden, in het slot stak, hadden de dieven niet noodig veel geraas te maken. Alles wat zij vonden namen ze mede. Zij zijn gekomen en heengegaan zonder door de bewoners van den kelder te ziju opge merkt, die wel hoorden dat er in huis geloopen werd, doch meenden, dat de heer (1. te huis was, die door den diefstal zijne gansehe bezitting heeft verloren. Door den gemeenteraad van Katwijk is be sloten een geldleening aan te gaan, groot f 85,000, ten behoeve van de werken voor den Katwijk- schen waterwegwaarvan de geheele kosten 165,000 zullen bedragen, waaronder f 80,000 subsidie van het rijk en de provincie. Met de werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. Te Assen zullen arbeiderswoningen gebouwd worden. In een dezer dagen gehouden vergade ring van de vereeniging „Volkswelvaart", waarin ook het lid der tweede kamer, de heer Oldenhuis Gratama, van zijn belangstelling in het lot des arbeiders deed big ken, werd eene commissie van vijf leden benoemd, aan welke is opgedragen een nader onderzoek in te stellen en binnenkort aan de leden der vereeniging verslag te doen, waarna de zaak in handen eeuer vennootschap zal over. gaan. Men was er algemeen voor de woningen niet, gelijk elders, in blokken buiten, maar in de kom der gemeente, tusschen die van andere klassen van ingezetenen in, te bouwen. In de omstreken van Brugge bevindt zich een rijk klooster, waarin niet lang geleden een allerliefst jong meisje werd opgenomen, dat weldra de liefde opwekte van een leekebroeder en hem haar hartje schonk. Het duurde niet lang of het bleek dat de hemel hun liefde wilde zegenen; de superieur van het klooster echter, over zoodanige zegeningen niet tevreden, gaf den leekebroeder bevel het klooster, dat door hem was ontwijd, te verlaten en deze gehoorzaamde, doch nam zijn beminde mede, benevens een flinke hoeveelheid titels van eigendom. Toen hij deze in Engeland in veiligheid had gebracht, waar hij met zijn toekomstige vrouw zich zal vestigen, schreef hij aan z ij n pachters, dat zij voortaan slechts te doen sullen hebben met z ij n notaris en niet meer met het klooster. De waarnemingen op het Parijscbe meteoro logische observatorium doen verwachten dat tegen den 15en dezer met de nieuwe maan de vorst zal invallen. Ter geruststelling echter van hen die zich schrikbeelden maken over de gevolgen van zoo late vorst wordt herinnerddat in 1834 eerst in Februari het zoo sterk begon te vriezendat de insecten werden gedood zonder dat het eenig nadeel aan de planten toebracht, die toen ook vroegtijdig waren ontwikkeld. De oogst was dat jaar zeer gunstig. Van Konstantinopel zijn 60 Krupp-kanonnen naar Varna en 24 naar Erzenoum gezonden, be nevens 15,000 geweren naar Batoum. Het ontbreekt de Turken dus niet aan krijgsmateriaal. Dat men te Parijs nog al een3 iets vinden kan en dat er ook veel eerlijke lieden wonen bleek in de eerste dagen dezer week. Maandag bracht een jongen van 11 jaren een prachtig geciseleerde en gegraveerde gouden bracelet op een der bureaux van politie en denzelfden dag deponeerde een heer een portemonnaie met een aanzienlijke som geld, terwijl Dinsdag een koopman een zak met geld bracht en eindelijk eene bakkerin nog een som van 500 franken; al deze voorwerpen of geldsommen waren op straat gevonden. In de vorige week hebben drie jongelieden per velocipéde den afstand tusschen Toulouse en Montauban, 52 kilometers, in 3 uren 5 minuten afgelegdzij legden dus een kilometer in 3 minuten en 34 seconden af. Op de Fransche grenzen vertoonen zich in Spanje weder gewapende benden die reeds eenige strooptochten hebben ondernomen, en nog niet door de soldaten konden worden gearresteerd, daar zij zich op hunne nadering verspreidden. Gegund aan den eenigen inschrijver D. Schuil- werve voor f 649. 2» De levering van de gedurende 1877 voor de gemeente-fabricage benoodigde bouwstoffen als: a Plaatzandgegund aan de laagste inschrijvers W. van Ouwerkerk en R. van Veen voor 74 cent per MDoor O. C. van der Weele was ingeschre ven voor 77 cent. b Houtwaren: gegund aan de eenige inschrij vers Borsius den Bouwmeester volgens nader te berekenen prijzen. c Verfstoffeningeschreven door de heeren H. J. HackenbergW. P. van de Kamer en H. A. Brakmanvolgens nader te berekenen prijzen. d Kalktras en cementingeschreven door de firma W. van Uije zonenvolgens nader te berekenen prijzen. Burgemeester en wethouders hebben heden alhier aanbesteed 1® Het uitvoeren van alle loodgieters- en lei dekkers werken aan en in de gemeente-gebouwen, benevens het onderhoud van alle publieke pompen, voor den tijd van drie jaren ingaande den len Januari 1877. 11 Jan. 's av. 11 u. 40 gr. 12 's morg. 7 u. 38 gr. 's midd. 1 u. 42 gr. 's av. 6 u. 41 gr. De verkiezingen voor den Duitschen rijksdag hebben gisteren te Berlijn eenige sensatie ver wekt. De nationaal-liberale partij heeft er gevoe lige nederlagen geleden, doch de grootste voor- deelen zijn niet behaald door de Fortschritts partei maar door de sociaal-demoeraten. Gekozen zijn de heeren Fritsche en Hasenclever sociaal democraten en Duncker van de Fortschrittspartei. Herstemmingen moeten plaats hebben tusschen de heeren von Forckenbeck nationaal liberaal en Hirsch, FortschrittsparteiKlotz van die party en Baumann, sociaal-democraat, en eindelijk tusschen den candidaat van deze richting Kackow en den progressist Herz. Voor een groot deel is Waar schijnlijk dit resultaat te wijten aan het toegeven van het parlement aan het verlangen der regeering ten aanzien van de rechterlijke wetgeving, en mochten in de overige gedeelten van het land de verkiezingen denzeifden loop hebben genomen, dan zal de regeering zich het doorzetten van haar wil te laat beklagen. Het budget voor 1877 is gisteren reeds door den heer Léon Say in de Fransche kamer aange boden, zoodat de budget-commissie terstond hare werkzaamheden kan hervatten. De bureaus hebben hun presidenten benoemd, die allen tot de groepen der linkerzijde behooren. Waarschijnlijk zal de quaestie van het verleenen van gratie aan veroordeelde communalisten weder een van de eerste onderwerpen zijn die in de kamer in behandeling zullen komen, daar de Pa- rijsche afgevaardigden een voorstel gereed maken om aan die veroordeelden meer clementie te be wijzen. De regeering gaat in dat opzicht naar het verlangen van velen niet ver genoeg of te langzaam te werk. Bij de opening der zitting van gisteren aan vaardde de heer Grévy het voorzitterschap met een korte rede, aanvangende met de stereotype dank betuiging voor het in hem gestelde vertrouwen en de erkentenis van de groote eer en de moeilijke taak hem opgelegd; vervolgens verklaarde hij zijn plicht te zullen doen, rekenende op den steun der vergadering wier welwillendheid en sympathie hij ten slotte inriep. Voila tout. Nadat alle afge treden quaestors waren herkozen en nog tot secre taris was gekozen de heer Legonidec, werd aan de orde gesteld een voorstel van den heer Gasté, betreffende de recruteering, doch daaromtrent zoowel als ten aanzien van verschillende andere wetsontwerpen besloot de kamer de discussies uit te stellen tot heden. In den senaat hield de heer d'Audiffret Pas- quier eveneens zijn inaugureele oratie, welke al even kort en krachtig schijnt te zijn geweest als die van den heer Grévy,, waarna het uitleverings- tractaat met Engeland werd behandeld en aange nomen. Deze tak der wetgevende macht is ver volgens tot nadere bijeenroeping, voorloopig, naar men onderstelt, voor een veertien dagen uiteen gegaan. Het beleg voor het paleis van den staat te Nieuw Orleans is opgeheven tengevolge van een telegram van het departement van oorlog te Was hington aan den kommandant der bondstroepen in genoemden staathoudende bevel om de me nigte voor het paleis uiteen te drijvendaar de president der republiek had besloten de republikeinsche wetgeving te beschermen. Ge lukkig is de rust niet verstoordterwijl de democratische militie de straten heeft ontruimd. Zoowel de republikeinsche als de democratische vertegenwoordiging hebben nu leden voor den senaat te Washington gekozen, zoodat zich daar voor Nieuw Orleans een dubbel stel senatoren zal aanmelden. De commissie uit het bondsparlement belast met het onderzoek der presidentieele quaestie heeft thans beslist, dat de president van den senaat niet gerechtigd is alleen uitspraak over de quaestie te doen. Zij heeft bepaald, dat de verificatie der stemmen niet anders kon geschieden dan op eene wijze door de kamer van afgevaardigden goedge keurd, daar deze ten aanzien van de verkiezing dezelfde rechten heeft als de seDaat. Uit een overzicht over de uitgebrachte stemmen blijkt dat bij de verkiezingen in den eersten graad zijn uitgebracht 4,290,187 stemmen op de democrati sche en 4,042,727 stemmen op de republikeinsche candidaten, terwijl nog het resultaat van een paar kleine bureaux niet bekend was. De democrati sche candidaat, de heer Tilden, kan zich dus beroemen de meeste stemmen van het volk te hebben verkregen, doch bij de verkiezingen in den tweeden graad kreeg hij 184, de heer Hayes 185 stemmen; wie nu tot president zal worden geproclameerd is nog op lange na Diet uitgemaakt. Waarschijnlijk slechts bij dwaling en niet met opzet zijn de Rumeensche grenzen geschonden door een bende Bachi bouzouks, in de nabijheid van Kallarassi, alwaar een gevecht is ontstaan, waarin twee Rumeensche soldaten sneuvelden. Deze gebeurtenis heeft een groote sensatie in Rumenië veroorzaakt. Men dacht misschien dat 'de Turken het land al binnen rukten naar aanlei ding van de quaestie over de constitutie, die echter wel geene moeilijkheden meer zal opleveren, daar op voorstel van de Rumeensche regeering, de Pprte heeft besloten om een officieeie Interpre tatie van de artt. 1, 7 en 8 aan de goedkeuring van Rusland te onderwerpen, waardoor voor 't vervolg een einde zal worden gemaakt aan alle beschuldigingen van Rumenië tegenover Turkije. De Straatrerliehting te Middelburg. Mijnheer de Redacteur Met genoegen las zeker menigeen met mij het door Q. ingezonden stuk over de straatverlichting in nw nommer van den 5en dezer. Wie toch, hetzij hij geroepen is mede in het bestuur der gemeente te doelen, hetzij hij als toeschouwer alleen de lusten ..geniet en van de lasten slechts draagt de betaling der jaarlijksche contributie, verheugt zich nietwanneer hij middelen tot verbetering ziet aangeprezendie een inderdaad ellendigen toestand opheffen op eene voor ieder gemakkelijk te begrijpen wijze en zonder dat het eindcijfer onzer lasten er éene cent mede zal worden verhoogd. Althans zoo ging het mij. Maar kwam het denkbeeld bij mij op is die zaak werkelijk zoo eenvoudig, is de verlenging van brandings tij d van eenige lantarens tegenover de vroegere blussching van andere inderdaad zoo licht en zonder kosten te bewerkstelligen en zoo jahoe is het dan mogelijk dat ons gemeentebestuur nimmer aan zoo 'n eenvoudig en gemakkelijk middeleen waar Columbus-ei, zou gedacht hebben De oplossing dier vragen kwam mij voor in eene zoo belangrijke en publieke zaak te huis te behooren in uw veelgelezen blad. In de eerste plaats moet men in het oog houden, dat tusschen de gemeente en de eigenaren der gasfabriek een contract bestaatwaarbij bedongen isdat zeker aantal lantarens tegenwoordig 352 bedragende, gedurende 1800 uren 'sjaars moet branden; dat deze lantarens op een bepaald uur moeten aangestoken en uitgedoofd worden, een uur dat afhankelijk is van het wassen of minde ren van de maanen dat van den tijd van uit- dooving slechts enkele lantarens zijn vrijgesteld, de zoogenaamde politielantarens, die bij bruggen en de drukst bezochte plaatsen gesteld, steeds ongeveer tot zonsopgang brandende blijven. Dat die tijd van uitdooving volgens dat contract niet voor sommige lantarens vroegervoor andere later mag gesteld worden ligt voor de hand. Men mag dat jammer vinden goedmaar zoo is nu eenmaal de overeenkomst en tot het jaar 1883 moet die gevolgd worden. Gesteld echterdat de eigenaren der gasfabriek (zij zijn nog al gemakkelijk) zich bereid toonden op dat punt eene wijziging aan te nemen dan zou deze toch nooit kunnen geschieden zonder betrekkelijk aanzienlijke kostendaar èn in de fabriek èn in de stad het personeel vermeerderd zou moeten worden en dat die vermeerdering ten laste der gemeenteniet der eigenaren zou komen, zal toch wel niemand onbillijk vinden. Maar nu verder. Q. verlangt 1° dat 's winters de lantarens langer branden en 2° dat ook de verlichting der straat geschiede bij volle maanals deze den almanak poetsen speelt. Slechts zelden is deze laatste wensch te ver vullen. Wil men tochdat bij bewolkte duistere lucht de lantarens brandendan behoort die wensch tijdig, d. i. eenige uren vóór aanstekingstijd aan de fabriek te worden medegedeeldopdat men daar kunne zorgen voor de noodige hoeveelheid gas en voor de tegenwoordigheid van het noodige personeel. Maar vooruit te weten of de lucht be wolkt zal zijuis eene wetenschap die zóo onze ker en moeilijk isdat zij van niemandzelfs niet van een gemeentebestuurkan gevergd worden. Tegen het langer laten branden van lantarens in de wintermorgenurenstaat het geringe aantal uren voor iederen lantaren bij het contract toege staan. Breidt men de branding 's morgens uit, dan moet die van 's avonds worden ingekrompen en roept men een kwaad in de wereld erger dan de kwaaltenzij men het getal brandingsuren vermeerdert, maar dan betaalt men ook zooveel meer en Q.'s berekening faalt. Het is daarom, dat er dan ook maar éen middel is, trouwens geheel liggende op den weg van Q., een middel, dat reeds als het eenige ïn verscheidene gemeenten is erkend en in zeer enkele (die trouwens eigen gas fabrieken hebben) toegepasten welom iederen avondmaan of niet, alle lantarens te ontsteken doch na twaalf of éen uur daarvan de helft uit te draaien, en dus gedurende de nacht- en morgen uren de gemeentezij het dan niet zoo goed als 's avonds, toch altijd vrij voldoende te verlichten. Maar ook hier vrees ikdat Q.'s berekening, die het langer branden hier, door het vroeger blusschen daar zou willen bestrijden, fout zal uitkomen. Tegenwoordig branden 352 lantarens ieder 1800 uren (ik laat gemakshalve de politielantarens bui ten rekening) dus te zamen 634000 uren. Volgens de gewenschte verbetering stellen wij dat iederen avond 352 lichten 1juur na zonson dergang zouden moeten aangestoken worden. Van deze zouden er 's nachts te 12 uren (dit is eer te vroeg dan te laat) zeker niet meer dan 152 mogen gebluscht worden, wilde men 's nachts steeds eene eenigszins voldoende verlichting hebben. Im mers in onze stad ziju zóóvele hoek- en bruglan- tarens en zoo vele hoekjes, die niet buiten ver lichting kunnen, dat het getal der uitgebluschte lichten zeker niet hooger mag worden gesteld. De andere lantarens zouden dan moeten branden tot ongeveer y, uur vóór zonsopgang. Wij zouden dan hebben: In Jan. van ilj112 u. 352 lant. 31 dag, (128340 u; 3) 93 12 - - vu, 200 P 99 99 (brandens. Ti Febr. sy,- -12 352 P 28 77 (89700 u. Ti P Ti 12 - - 6 7, „200 99 99 99 (brandens. t> Maart Ti 6 -12 „352 99 31 99 (94116 u. Ti V 12 - 6 7* „200 39 Ti 9) (brandens. n April n 8 - -12 352 3) 80 99 (66240 u. Ti Ti 12 -4 „200 79 99 99 (brandens} Ti Mei P 9 - -12 352 p 81 Ti (51336 u. n Ti n 12 - 3 „200 97 99 99 (brandens. Ti Juni p 9 - -12 „352 99 30 99 (49680 u. n M Ti 12 3 „200 99 97 (brandens. Ti Juli p 9 —12 „352 97 81 99 (51336 u.' n n p 12 3 „200 97 99 (brandens. Tl Aug. p n —12 „352 17 81 n (80104 u. 33 Ti p 12 -47, „200 Ti 99 99 (brandens. n Sept. Ti 67, —12 „352 P 30 t) (91080 u. n 12 - 57, „200 37 79 (brandens." Oct. Ti 5 V, —12 „352 n 31 Ti (98828 u. 7i P t> 12 - 6'/, „200 39 Ti Ti (brandens. Nov. 39 5 —12 352 99 30 Ti (115920 u. n Ti Tl 12 7 „200 V 97 99 (brandens n Dec. f) n —12 „352 3) 31 V (128340 u. n 99 12 - 77, „200 31 Ti 99 (brandens. Samen uren braudens 1,044940. Om dus aan eischen, die toch zeker zeer be scheiden zjjn, te voldoen, zou men de lantarens gezamenlijk ruim 400.000 uren langer dan thans moeten laten branden en daar dft verlichting thans ongeveer ƒ8000 'sjaars kost (de rest op de be grooting is voor andere uitgaven, als verplaatsen van lantarens, waarschuwlichten enz.) zou die verandering jaarlijks niet minder dan bijna ƒ5000 kosten. Zou daarvoor het gemak van de vreemdelingen en ingezetenen, die 's win ters vroeg met de stoomboot of den eersten trein vertrekken, niet wat duur gekocht zijn? Eu zou daarin niet wellicht de reden liggen, waarom het gemeentebestuur die zaak niet reeds lang ter hand heeft genomen? Met Q. vind ik het te betreuren, dat zoovele lantarens- dikwijls 's nachts bijna voorniemand branden, met Q. vind ik het jammer, dat er ge durende donkere wiutermorgenuren zoo weinig licht is, maar nog meer zou Q het zeker met mg betreuren en bejammeren, indien ter verbetering van dien toestand jaarlijks zooveel moest betaald worden, dat toch in waarheid beter voor scholen, straten, trottoirs, grachten en tal van andere zaken, die meer en meer dringend noodig worden, zoo nuttig zou kunnen worden besteed. Middelburg 10 Jan. '77 X, Van Vlissingen vertrokken het Engelsche bark schip William, gezagv. Harding, geladen met spoorijzers, bestemd naar Matanzas. Gent 12 Januari. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 29.50rogge op staal fr. 18.— gerst fr. haver fr. 24.50boekweit fr. 17.50; paardenboonen fr. 19.koolzaad fr. 46.—; lijn zaad fr. 36.— lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoe ken fr. 22.50; boter fr. 8.90 per kilogrameieren fr. 3.05 per 26 stuks. Vussingen 12 Januari. Boter per kilogram 1.50 a ƒ1.45. Eieren f 6.20 per 104 stuks. Amsterdam, 12 Januari. Raapolie op zes weken f 45 J. Lijnolie

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3