Telegraphische berichten. in de sehoone natuur de heerlijke geuren van bloemen en gewassen genieten, en allen zullen naar lichaam, geest en gemoed er wel bij varen." Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Kunstnieuws, Marine en leger. Rechtzaken. Men zal zich herinneren dat sedert het begin des vorigen jaars door onzen stadgenoot dr. H. A. de Jongh een cursus geopend is voor personen, die zich aan de verpleging van zieken, of bij voor komende noodzakelijkheid aan de werkzaamheden der vereeniging „het Roode Kruis" wen3chen te wijden. Gedeeltelijk als een gevolg dier lessen werd ook door eenige dames, wier doel niet was de zieken verpleging in den gewonen zin des woords uit te oefenen, het verlangen te kennen gegeven om van het onderricht van dr. de Jongh gebruik te maken, die, teneinde aan dit verlangen te voldoen, wel willend genoeg is geweest een tweeden cursus te openen, van welken aanvankelijk door 23 dames, zoo gehuwde als ongehuwde gebruik gemaakt wordt. De lessen worden eenmaal 's weeks gegeven en omvatten de beginselen der gezondheidsleer, die der ziekenverpleging en die der verbandleer. Bovendien stelt dr. de Jongh de dames in de ge legenheid, door het opgeven van vragen, inlich tingen over een of ander onderwerp, tot de bedoelde vakken behoorende, uit te lokken. Mag het als een gelukkig teeken des tijds be schouwd worden dat zoovele onzer vrouwelijke stadgenooten behoefte gevoelen aan onderricht in vakken, welke zoo geheel tot den natuurlijken werkkring der vrouw behooren, niet minder ver dient de bereidwilligheid op prijs gesteld te wor den, waarmede een man van het vak gereed staat aan hare dorst naar kennis voldoening te verschaffen. De eerste kamer der staten-generaal heeft Dinsdag avond te 8 uren hare werkzaamheden hervat. Mededeeling werd gedaan van do ingekomen stukken, waarna de openbare zitting werd opge heven. De retourkaarten der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zullen volgens het Vader land voortaan geldig zijnvan 1 tot 150 kilometers afstand, gedurende 2 dagen en boven de 150 kilo meters afstand 3 dagen. Vroeger liepen ze van 1 tot 40 kilometers afstand slechts éen dag. Men schrijft ons uit 's Hertcgenboseb, dat de procureur-generaal bij het gerechtshof mr. J. C. F. baron d'Aulnis de Bourouill, zijn ontslag heeft gevraagd, om redenen van gezondheid. Wij betreuren dit besluit van den rechtschapen rechterlijken ambtenaar ten zeerste, al is het ook verklaarbaar. (N. v. d. D.) In het tijdperk van 26 November tot 30 Decem ber 1876 zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, vol gens de Staats courant van heden, door longziekte aangetast: in Gelderland 1 rund, in Zuid-Holland 35, in Noord-Holland 3, in Zeeland 1 en in Fries land 40, samen dus 80 runderen. Gedurende het vorige tijdperk van vier weken waren 55 runderen door die ziekte aangetast. In het afgeloopen jaar (26 December 1875 tot 30 December 1876) werden door longziekte aan getast 1723 runderen; in 1875: 2227 runderen; in 1874: 2414; in 1873: 2479; in 1872: 4009; in 1871 6078. De vergadering der Watersnood-commissiëm Zaterdag te Amsterdam gehouden, was bijeenge komen op initiatief van de Haagsche commissie, teneinde middelen te beramen om bij onverhoopte St. Clare, eene gezette dame, met een Romein- schen neus, lag in een gemakstoel achterover ge leund, terwijl een fraai gewerkt vuurscherm haar tegen den gloed, die uit den wit marmeren schoor steen kwam, beschermde. Zij droeg een van zwart en wit gemengd kleed en een kapsel van grijze en zwarte linten. Zij scheen zich doodelijk te vervelen; die dikke vrouwen zijn dikwijls onverbeterlijk lui en lusteloos. Zij nam nooit eene naald in de hand en sloeg nooit de bladen van een boek om. Van nature reeds vadsig, was zij dit geheel en al geworden gedurende haar verblijf in Indië vóór den dood van haar echtgenoot, kolonel St. Clare. Doch haar gelaat helderde eenigszins op, toen Frank Raynor binnentrad en haar naderde, terwijl Margaret zich op den achtergrond hield. Na mevrouw de hand gegeven te hebben, wendde hij zich naar de andere zijde van den haard, waar eveneens in een gemakstoel en in een licht och tendgewaad gehuld, Lydia de zieke zat. 't Was eene jonge dame met Romeinschen neus en die mettertijd even dik als mama beloofde te worden. Even lui was zij nu reeds. Dokter Raynor zei altijd, dat het eenige, wat zij noodig had, was zich wat in te spannen, te wandelen, te loopen en belangstelling op te vatten voor de drukten van het dagelijksch leven, zooals andere meisjes deden. Dan zou zij geen reden meer heb ben om over zenuwachtigheid en pijn op de borst te klagen. JTrank voelde hare pols, vroeg hoe zij geslapen nieuwe rampen dadelijk met meer eenheid, spoed en billijkheid te kunnen handelen. De verschillende commissiën waren van oordeel, dat zulks het best zou kunnen geschieden wan neer een der commissiën bij onverhoopte nieuwe rampen als centrale commissie werd aangewezen, aan welke de overige commissiën van alle te ver strekken dadelijke hulp kennis zouden moeten geven, terwijl het verleencn van vergoeding voor schade aan gebouwen, getimmerten, veldvruchten enz, te lijden, onder contröle dier centrale com missi e zou behooren te geschieden. Men was van oordeel dat het verkieslijk was, thans, nu de werkzaamheden van al de commissiën waren afgeloopen, met hen die door den laatsten watersnood ervaring hadden opgedaan, te overleg gen hoe in het vervolg te handelen, opdat de zoo gewenschte eenheid in het besteden van de liefde gaven, die voor alle noodlijdenden worden bijgedra gen, worde verkregen. {Dbl.) onderscheidingen. Benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen leeuw B. Meeuwisrijks veldwachter le klasse (brigadier-majoor) te Am sterdam. schoolopzieners. Op verzoek eervol ontslag ver leend met ingang van 1 Februari a.aan dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppello en mr. G. van Tienhoven, als schoolopziener, respectievelijk in het eerste en derde schooldistrict van Noord- Holland en tot schoolopziener in het eerste school district dier provincie benoemd dr. G. A. N. Allebóen tot schoolopziener in het derde district aldaar jhr. mr. B. de Bosch Kemper. belastingen. Benoemd tot controleur der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te KampenJ. P. van Blarkomthans controleur derzelfde middelen te Purmerend. algekeene rekenkamer. Benoemd tot adjunct- commies bij de algemeene rekenkamer J. C. Lig- nac, thans eerste klerk. staats-commissiën. Benoemdmet ingang van 1 Februari a., tot lid en voorzitter der perma nente militaire spoorwegcommissie de gewezen minister van oorlog jhr. G. J. G. Klerck; tot leden dier commissie M. C. J. Piepers, lid van den raad van toezicht op de spoorwegdienstende generaal-majoor der artillerie H. E. W. Rodi de Loothans secretaris generaal bij het departement van oorlogen de kolonel der genie H.- J. Ender- leintot secretaris dier commissie de kapitein der artillerie H. A. Perk, thans kapitein-adjudant bij het 3e regiment vesting-artillerie. ministerieele departementen. Op de meest eer- volle wijze ontheven van de werkzaamheden ver bonden aan de betrekking van secretaris-generaal bij het departement van oorlog, de generaal-majoor H. E. W. Rodi de Loo van den staf der artillerie, met ingang van 1 Februari a.onder dankbetui ging voor de diensten in die betrekking door hem bewezen. Voor het examen ter toelating op de alhier op te richten rijks-kweekschool voor onderwij zers hebben zichnaar ons van goeder hand wordt medegedeeld43 aspiranten aangemeld. Dit examen zal voor de eerste maal niet te Mid delburg maar te Breda worden afgenomenen wel op Woensdag 17 dezer. De lessen zullen in het begin van Februari een aanvang nemen, voorloopig in daartoe aan te wij zen lokalen van het gebouw van het vroegere provinciaal gerechtshof. In eene openbare vergadering der professoren van het Athenaeum Illustre en van de theologische had, en deed al de verder in dergelijke gevallen gebruikelijke vragen. Lydia antwoordde kregelig en begon over het vervelende van haar leven uit te weiden. Dit ellendige Cornwallsche mijndistrict maakte haar nog zieker, dat hield zij voor vast en waar. „En Madelieve, dat malle kind, zei dezen mor gen nog dat het de liefste plaats was, waar zij ooit had gewoond," riep Lydia uit, op den rnin- achtelijksten toon, speciaal voor Madeliefje bestemd. „Die zou willen, dat het leven, dat wij hier leiden, eeuwig duurde." Frank Raynor zag zijlings een verlegen blozend gezichtje in de verte en een zweem van een lachje verscheen op zijn eigen gelaat. Daarop nam hij een klein fleschje, opzettelijk meegebracht, uit zijn zak en overhandigde het aan de ziekelijke dame. „Ge zult zeker van daag uitrijden, als naar ge woonte?" vroeg hij. „Ik denk het wel," was Lydia's lusteloos ant woord. „Ik weet niet hoe wij den tijd tusschen het luncheon en het diner door zouden komen zonder dat ritje, ofschoon ik er anders op zich zelf ook niet om geef." „Yan diner gesproken," zei mevrouw St. Clare, „ge moest van daag bij ons komen dineeren, mijn heer Raynor. Hé, hebt ge dqar een madeliefje in uw knoopsgat? Wat een dwaas versiersel." „Ja, het is een madeliefje," antwoordde Frank, er op neêrziende. „Ik ben u zeer verplicht voor uwe uitnoodiging. Als ik kan, zal ik komen." „Uw „als" neem ik niet aan," zei mevrouw. seminariën te Amsterdam werd gisteren de 245" jaardag van het athenaeum herdacht en daarbij o. a. aan den heer J. van Rees, student te U trecht, op plechtige wijze het gouden eermetaal uitgereikt, wegens de beantwoording van de prijsvraag, uitge schreven door de faculteit der natuurphilosophische wetenschappen. Door het gouvernement in Indië zijn wederom vijf of zes jongelieden uitgezonden, om hier te lande (Amsterdam, D. Hekker jr.) te worden op geleid tot onderwijzer in Oost-Indië. Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft drie dames ter opleiding toevertrouwd aan de inrich ting tot opleiding van bewaarschoolhouderessen, onder directie van mej. L. Hardenberg, teneinde na volbrachte studie aan het hoofd van gemeente bewaarscholen te Antwerpen te worden gesteld. {N. v. d. D.) Voor het examen om toegelaten te worden op de te Deventer op te richten rijkskweek school voor onderwijzers met eene rijks-beurs van f 300 hebben zich 70 sollicitanten aangemeld. Niettegenstaande het gebouw voor de rijks-kweek school nog ontbreekt, zal toch de cursus aanvangen in eenige vanwege het gemeentebestuur daartoe aangewezen lokalen in den bijbouw van het raad huis, grenzende aan het nieuwe schoolgebouw voor meer uitgebreid lager onderwijs in de Polstraat. Voor de tengevolge van het eervol ontslag van den heer S. de Ridder vacante betrekking van hoofdonderwijzer te Sint Kruis had zich maar een sollicitant, de heer S. W. Weisfeit, kleinzoon van den vorigen titularis, opgedaan; deze is den 8 Januari benoemd op eene jaarwedde van f 700. Als kweekeling is hem toegevoegd zijn broeder L. Weisfeit op eene wedde van f 200. Een verzoek der hoofd- en hulponderwijzers te Achttienhoven (Utrecht) om verhooging van traktement, is door den gemeenteraad afgeslagen met het oog op de naderende wetsherziening. Mocht dit voorbeeld door meer gemeenteraden gevolgd worden, dan bestaat er gevaar dat vele onderwijzers nog lang geduld zullen moeten oefenen. Op het drietal voor de steeds voortdurende va- cature-Cramer bij de N. H. gemeente te Amster dam zijn geplaatst de heeren P. Bartstra te Klun- dert, J. G. Knottnerus te 'a Ha ge en C. A. Renier te Utrecht. Hoezeer eenvoud hét kenmerk is van het ware sehoon bleek gisteren avond op de welsprekendste wijze bij het concert van het Zweedsehe zan gers quartet alhier. De vijf in het zwart gekleede, zonder eenigen ophef zich voordoende zangers hebben het talrijk opgekomen publiek een kunst genot bereid, zooals slechts zelden in Middelburg te genieten valt. Het scherp geoefend oor van den meester of van den in do geheimen der kunst diep ingewijden dilettant moge een enkele kleine zonde hebben ontdekt, over het algemeen is slechts éene stem opgegaan, die van onverdeelden lof over de zuiver heid, de kracht en de bewonderenswaardige eenheid in het gezang van de Zweedsehe zangers. Zelden zal men vijf stemmen bij elkander kunnen brengen, zoo als 't ware geheel voor elkander geschapen. Geen wonder dat ons publiek in den regel niet gul met zijne toejuichingen al spoedig zijne ingenomenheid door luid applaus aan den dag legde. Na iedere afdeeling werden de zangers teruggeroepen, terwijl enkele nommers, als het schoone „Zweedsehe volksgezang" met tenor-solo (m>. 8 van het programma), waarin de fraaie tenor-stem van den heer Lutteman tot haar volste Frank glimlachte en draaide de lavendelkleurige handschoen, die hij tusschen de vingers hield, om en om. Als hij op den Berg kwam, deed hij zich gaarne een weinigjo als een dandy voor. Wat nu het dineeren betrof, verlangde hij inderdaad niets liever, doch hij was nooit geheel zeker van zijn tijd, voordat het uur sloeg. „Een dokter kan niet vrijelijk over zijn tijd beschikken, zooals ge weet, mevrouw," sprak hij. „Neen," hernam zij, „maar gij moest toch van avond bepaald bij ons komen. Ons diner is onuit staanbaar vervelend als wij alleen zijn." Derhalve gaf Frank Raynor zijn woord en hp was ook voornemens het te houden indien het kon. Ach, had hij het maar niet gehouden! Ware hij maar te huis geblevenZonder dat onge lukkige diner op den Berg en wat er op volgde, zou het grootste gedeelte van dit verhaal onge schreven zijn gebleven. De dag spoedde zich vooyt en er gebeurde niets dat Frank had kunnen beletten zijne belofte na te komen. Het etensuur op den Berg was zeven ure 's avonds. Het begon reeds donker te worden toen hij, met een lichten overjas over zijn avond toilet geworpen, op weg gingmaar het was nog niet zóo donker, dat men de voorwerpen niet zou hebben kunnen onderscheiden. Frank meende den afstand wel in twintig minuten te kunnen utleggen; dan zou hij vóór het diner nog een minuut of tien voor een praatje met Madeliefje overhouden, want mevrouw St. Clare en Lydia, recht kwam, en het kluchtige n°. 11 Uit „Fredmans Epistlar" werden gebisseerd. Hoewel op zich zelf ieder nommer even schoon en verdienstelijk werd uitgevoerd, trokken toch enkele bijzonder de aan dacht behalve de zooeven genoemdeniet het minst n°. 3 Uit „Fredmans Epistlar", waarin de bas zoozeer uitmuntte; het lieflijke „Het Roosje in het Dal" (n*. 6) en eindelijk het laatste nommer: „Slaap in vrede," met bariton-solo, dat men zoo gaarne nog eens had gehoord, doch de zangers gaven tot toegift een ander lied, zeker niet het mooiste nommer van hun programma. Vroeg reeds was dit concert afgeloopen en toch zullen zeker allen hebben verklaard: wij zijn dankbaar en voldaan. De beroemde Italiaansche treurspeler Rossi geeft weder voorstellingen van Shakespeare's werken in onze groote steden. De taal waarin de heer Rossi optreedt is voor de meeste Nederlan ders onverstaanbaar; de Fransche vertaling welke te koop gesteld is als het répertoire diErnesto Rossi, moet beneden alle critiek zijn, zoo zelfs dat er geheele stukken in zijn weggelaten, welke op het tooneel toch werkelijk vertoond worden; het Ne- derlandsche publiek moet dus nu en dan in zon derlinge verwarring verkeeren. Eindelijk worden de medespelers van den heer Rossi ditmaal als buitengewoon slecht genoemd. Niettemin verzekeren velen dat zij bij deze voorstellingen een buitengewoon kunstgenot sma ken. Wij bekennen eerlijk 't hun niet te benijden. Het nieuwgebouwde ramtorenschip „Koning der Nederlanden", dat thans te Nieuwediep ligt, zal, naar men verneemt, den 15en Februari in dienst worden gesteld, om den 15en Maart naar Oost-Indië te vertrekken. Het kantongerecht te Middelburg heeft in de openbare zitting van Maandag den 8en Januari jl. de navolgende veroordeelende vonnissen uitge sproken: 3 wegens het als bakker zijn brood, een half kilogram of meer wegende, niet voorzien te hebben van een cijfer, aanduidende het gewicht, ieder veroordeeld in eene geldboete van drie gulden, bij wanbetaling te vervangen door een gevangenisstraf van een dag en in de kosten. Blijkens een heden bij de regeering ontvangen telegram uit Atchin van den 9en dezer heeft de nieuwe radja van Simpang Olim de gestelde voorwaarden voor zijne onderwerping aangenomen, is hij den 5eu dezer beëedigd, is de Nederlandsche vlag gebeschen en is den 7«n dientengevolge de blokkade opgeheven. Te Vlissingen binnengekomen de stoomboot Commissariat, gezagv. Cartwright, geladen met steenkolen van Cardiff voor de maatschappij Zee land. Men schrijft uit Vlissingen: Gelijk vroeger werd bericht, is uit het wrak van het stoomschip Funch, dat voor 2000 werd verkocht, voor een aanzienlijke waarde aan goede ren geborgen. Deze zaak gaf zelfs aanleiding tot een onderzoek van de rechtbank te Antwerpen. Thans maken de koopers aanstalten het geheele schip te lichten, waartoe twee stoompompen worden kwamen gewoonlijk pas op het laatste oogenblik in het salon. „Daar gaat hij weêr dineeren bij dat hoogmoe dige volk op den Bergmerkte Blase Pellet nijdig aan, toen hij van zijn gewonen observatiepost den drempel van den drogistwinkel, Frank zag uitgaan, „'tls toch wel plezierig, zoo in trek te wezen." „Blasé," riep zijn meester van binnen af, „waar hebt ge die kamillen geborgen Blase keerde zich op zijn gemak om, teneinde te antwoorden, toen zijne snel rondgaande oogen iets ontwaarden dat hem bijzonder onaangenaam was, te weten eene ontmoeting tusschen F rank en Rosaline Bell. Zij kwam oogenschijnlijk van huis, en Frank en Rosaline stonden stil om met elkan der een praatje te maken. Blase was verbazend ontstemd en barstte bijna van ergernis. Hij zou heel wat hebben willen geven, om te hooreu wat .zij zeiden. Frank lachte en praatte op zijne vroo- jjke en innemende manier, die de meeste menschen zoo aantrok, en zij stond met een glimlach op de lippen naar hem te luisteren. Zelfs op dezen afstand en ondanks het afnemende daglicht meende Blase, door zijne verbeelding geholpen, haar half verlegen blik en de rozen op hare wangen te kunnen zien. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2