BUITENLAND. Ingezonden Stukken. Zeetijdi n ge n. Handelsberichten. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. t sche, 42 Noorweegsche, 33 Amerikanen, 30 Fran- sche, 14 Duitsche, 12 Zweedsche, 11 Deensche, 11 Nederlandsche, 5 Griekscite, 5 Italiaansche, 5 Rus sische, 40ostenrijksche, 3 Portugeesche, 1 Spaansch, 1 Peruaansch, 1 Turkseh en 25 wier vlag onbe kend was, totaal 278. Hieronder zijn begrepen 13 schepen die vermoed worden te zijn vergaan. Stoombooten vergingen11 Ebgelsche, 2 Fransche, 1 Belgische, 1 Spaansche, 1 Noorweegsche, 3 met onbekende vlag, te zamen 19. Als een lieflijk staaltje van de toestanden in den Amerikaanschen staat Tenessee wordt gemelddat onlangs aldaar in de nabijheid van Shelby Depot een aanzienlijk burger, Hill genaamd, door zekeren Bond werd doodgeschoten. De moordenaar sleept Hill's dochter voor een geestelijke en verlangde dat deze hem zou trouwen. Eenige buren kwamen het meisje ter hulp en slaagden er in haar te be vrijden, doch een hunner werd door Bond dood geschoten, die wegreed zonder dat hij gevangen kon worden genomen. Uit New-York meldt men het overlijden van den heer Cornelis Vanderbildt, den beroemden stoomboot- en spoorwegkoning, die indertijd veer man was van Stateneiland naar New-York en voor een twintigtal jaren in zijn eigenvorstelijk ingericht stoomschip, Europa bezocht. Hij was stichter en bijna uitsluitend eigenaar van de Hudson-River-Railway company. Op den 21cn December jl. zijn in tien schouw burgen van New-York voorstellingen gegeven ten voordeele van de noodlijdenden door den schouw burgbrand te Brooklyn. Biljetten werden ver krijgbaar gesteld a éen dollar, geldig voor alle rangen en, naar verkiezing van de houders, toe gang gevende tot elk dier schouwburgen. Volgens een bericht in deEtoile Beige maakt de voormalige president van de bank de 1' Union du creditEmerique, het zeer goed aanvan kelijk scheen hij zeer ternedergeslagendoch zijn levenslust is thans weder ontwaakt en hij is voornemens zich tot het üiterste te verdedigen, bijgestaan door de advocaten Poelaert uit Brussel en Lenté, een Parijsch jurist en specialiteit in financieele aangelegenheden. Dagelijks rijdt Eme rique van Mazas naar het paleis van justitie om een verhoor te ondergaan, in de laatste dagen ook in tegenwoordigheid van den heer Willemaers van het parket te Brussel. In de woning der gravin de Montijo, moeder der ex-keizerin Eugenie, te Madrid, is een belang rijke diefstal gepleegd. Door een afvoerkanaal drongen de dieven in de woning en braken een kast open, waaruit zij ruim f 26,000 medenamen. Meermalen is beweerddat bij de mobilisee ring van het Russische leger talrijke kuiperijen en bedrieger^en aan het licht zijn gekomen. Kei zer Alexander moet hebben gezegd: „Ik wist wel dat er veel gebreken voor den dag zouden komen, maar zoo erg had ik het mij niet voorgesteld." Te Kirchheim in Wurtemberg is den 2en dezer eene poging aangewend om, in den morgen tusschen 3 en 4 uren, de woning van den burge meester Heim in do lucht te doen springen. Drie benedenkamers en de keuken zijn geheel ver woest. De bewoners konden slechts met moeite het leven redden en het is nog een wonder dat niemand is omgekomen, ja zelfs gewond werd, daar juist de slaapkamer door de vernieling werd getroffen en de daarin slapenden door puin en ver dere voorwerpen letterlijk werden overstelpt. Al gemeen was men verontwaardigd over zulk een daad en alle autoriteiten betuigden don burgemees ter hunne deelneming. De gemeenteraad besloot het huis op kosten der gemeente te doen herstel len en stelde een premie van 500 Mark op de ontdekking der daders. Verschillende aanwijzin gen leidden tot de arresteering van twee ver dachte personen. (Van 31 December 1876 tot 7 Januari.) Middelburg. Ondertrouwd: M. van Thiel, jm. 35 j., met E. Fak Brouwer, jd. 24 j. H. Wurms, jm. 18 j., met M. Rubens, jd. 17 j. D. J. Mes, jm. 33 j., met J. M. N. E. Janssens, jd. 28 j. Bevallen: F. Franse, geb. Klaasse, d. L. Pol- vliet, geb. Sterk, d. M. J. C. de Haan, geb. van der Harst, z. E. P. van Meten, geb. Karreman, z. M. van Moolenbroek geb. Roelse, d. C. van Baker- gem, geb. Dronkers, z. S. de Grave, geb. Vader, z. F. M. Machielse, geb. Baars, z. O. P. Neuge- bauer, geb. de Vroome, z. C. W. Brandt, geb. Huijse, z. Overleden: A. K. K. de Jonge Baas, d. 3 m. C. P. Herklotz, wed", van A. P. van Deinse, 72 j. K. Verhagen, wede. van J. Alewijnse, 76 j. C. Kimmel, jm. 72 j. J. J. D. de Haan, z. 3 d. J. A. Roest, d. 16 d. J. Visker, wed"1, van C. Olislager, 80 j. M. van der Meer, jd. 56 j. (Van 30 December 1876 tot 6 Januari.) Vlissingen. Gehuwd: J. de Vos, wed', van J. M. Hutchison, 36 j., met T. M. Hutchison, jd. 24 j. E. F. C. Lantournhout, wed*, van M. J. S, Ger- monpré, 28 j., met M. W. Carre, jd. 25 j. Bevallen: N. J. Willemsen, geb. Herman, d. I. de Jongh, geb. van Vuuren, z. A. V. Maernhout, geb. Demulder, d. J. Auer, geb. Jansen, z. M. Gij- selman, geb. Jonasse, z. M. Stroo, geb. Stroo, z. J. H. Linders, geb. van Bergenhenegauw, d. C. J. van der Harst, geb. Verbeek, z. M. T. Volle- maere, geb. Hoerens, d. W. M. M. Kuypers, geb. de Ruijter, z. M. J. Bleijswijk, geb. Geijsen, d. D. J. Debra, geb. Aspeslagh, z. (levenl.) J. M. Kleineeder, geb. de Swalrt, z. (levenl.) C. Vermeu len, geb. Bastiaanse, z. Overleden: J. J. Kruijsse, d. 1 j. L. C. Wielix, jd. 16 j. A. L. Fritz, d. 23 m. J. H. Zietse, d. 8 m. A. J. Huizer, z. 4 m. Goes. Bevallen: J. de Leeuwen, geb. Quist, d. A. P. Smolders, geb. van der Does, z. Overleden: J. Roose, d. 5 m. A. van Liere, z. 4 m. M. Kooman, gehuwd met J. Rijn, 34 j. Zierikzee. Bevallen: T. Groeneveld de Kater, geb. Boogerd, d. A. C. van der Zalm, geb. van der Poel, d. E. C. Heuzeveldt, geb. Harthoorn, d. Ph. Blanker, geb. Vogel, d. Overleden: H. J. Vaal, z. 2 m. 6 Jan, 's av. 11 u. 50 gr. 7 's morg. 7 u. 46 gr. "s midd. 1 u. 51 gr. 's av. 11 u. 50 gr. 8 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 51 gr. 's av. 6 u. 51 gr. Sedert de zitting der internationale conferentie op Donderdag jl. waren de berichten zeer tegen strijdig, en zij hebben ten slotte een overwegend on gunstig karakter gekregen. Blijkbaar is dit toe te schrijven aan onvastheid in de politiek van Rusland, welks regeering voortdurend wordt heen en weer geslingerd door de ongestadige bewegingen der publieke opinie. Gold het alleen het verkrijgen eener oplossing voor de Turksche aangelegenheden, waarschijnlijk zou dan het resultaat der conferentie nog bevredigend zijn, maar het is duidelijk genoeg dat ook andere motieven zich doen gelden, en vooral ook de naijver van Rusland tegen Engeland met betrekking tot de heerschappij over het Oosten. Een van de invloedrijkste St. Petersburgsche organen heeft uitvoerig ontwikkeld, dat de Ooster- sche quaestie, die aanvankelijk beperkt was gebleven tot het schiereiland van den Balkan, thans een Europeesche quaestie is geworden. Het succes van Rusland in centraal Azië, door zijn laatste oorlogen, heeft zegt genoemd orgaan de Oostersche politiek van Disraëli in het leven ge roepen om, door het bezoek van den prins van Wales aan Indië en het verleenen van den keizerstitel aan de koningin, zich meer invloed te verschaffen over de Indische volken; de bescherming nu die de Engelsche premier verleende aan de Turken is een gevolg vaD die politiek, en staat daarmede in nauw verband, daar zij ten doel heeft te doen uitkomen dat Engeland de eerste Muzelmansche mogendheid is en Rusland moet worden beschouwd als de vijand van het Islamisme. Rusland heeft echter zoo verzekert het blad ten slotte er geen belang bij een strijd met de Mahomedanen in het leven te roepenhet koestert geen animosi teit tegen Turkije; het verlangt slechts dat dit de humaniteit in toepassing zal brengen. Minder om Turkije dan wel om Engeland zouden dus sommige organen gaarne den oorlog zien; tegenover hen zijn er andere die sterker nog dan vroeger den vrede voorstaan en wel om dezelfde reden, waarom zooals Zaterdag werd beweerd de Russische regeering haar vertegenwoordigers te Konstantinopel tot gematigdheid zou hebben aangespoord, nl. de ongunstige toestand van de Russische legerorganisatie. Deze toch is thans gebleken ellendig te zijnniet alleen, dat de maga zijnen en arsenalen niet van het noodige voorzien zijn, maar de geoefendheid en strydvaardigheid der troepen moet zeer veel te wenschen overlaten. Voor de Russische legerorganisatie is het Duit sche stelsel ingevoerd maar bet Russische volk staat in alle opzichten op een veel lager stand punt van ontwikkeling dan het Duitschehet was voor den czaar gemakkelijk genoeg een nieuw militair stelsel te decreteeren doch de souvereine wil van een oppermachtig gebieder is niet in staat eene natie op te heffen tot een standpunt waarop het alleen mogelijk is zoo talrijkezoo geoefende en zoo moedige legers in zoo korten tijd op de been te brengen als wij in het Duitsche rijk heb ben zien gebeuren. Vandaar dat de teleurstelling in Rusland over den toestand van het leger groot isen tegenover dat leger staat het Turksche, datdank zij de opbrengst van reusachtige leenin gen £n voortdurende gelegenheid tot oefening in herhaalde opstandenzoowel wat organisatie, wapening en geoefendheid betreft verre boven het Russische uitmunt, terwijl individueel de Turksche soldaten veel intelligenter zijn dan de Russische. Voorzeker ware het niet te verwonderen zoo een en ander den Russen de schrik om het hart deed slaandoch de hoop hieropdie Vrijdag eenigszins was opgewekt, werd al spoedig onder drukt. De mogendheden hadden zoo heette het haar programma belangrijk gewijzigd; het toezicht op de naleving der hervormingen zou slechts aan de consuls worden opgedragenen Turkije was bereid de nieuwe voorstellen die ge daan zouden worden in overweging te nemen. Aan den avond van bovengenoemden dag had echter eene bijeenkomst plaats van politieke man nen bp den Franschen minister van binnenlandsche zaken Jules Simon en de Fransche ministers schpnen op goeden voet te staan met de Russische diplomatie waarop men algemeen den indruk kreeg, dat een vredebreuk zoo goed als zeker was en dat men dien tegen heden kon verwachten. Wel werd nader gemeld, dat heden geen besluit zou worden genomen en dat de onderhandelingen zou den worden voortgezet maar, volgens berichten uit Konstantinopel, hebben de plenipotentiarissen in een Zaterdag avond op de Russische ambassade gehouden bijeenkomst besloten heden in de con ferentie te verklaren, dat de inzichten der mogendheden voor geen wijziging vatbaar zijn en dat geen nieuwe concessies meer zullen worden toegestaan boven degene die reeds zijn verleend, 't Is dus niet te ontkennen, dat de omstandighe den dreigend zijn. De Turksche gezant te Parijs Sadik Pacha is naar Konstantinopel ontboden om deel uit te ma ken van den algemeenen keizerlijken raad, daar de sultan groote waarde hecht aan het gevoelen van dien diplomaat. Terwijl de Rumeensche regeering door haar ver tegenwoordiger te Konstantinopel krachtig heeft geprotesteerd tegen de toepassing der artt. Ien7 van de nieuwe constitutie op Rumenie, leggen de Grieken groote ontevredenheid jegens de con ferentie aan den dag, omdat deze aan de Bulga ren een betere positie wil verzekeren dan aan hen. Het Fransche Journal officiel van Zaterdag heeft een decreet openbaar gemaakt houdende de be noeming van 8 nieuwe prefecten en de verplaat sing van 5 andere, die bevorderd zijn. Deze eerste belangrijke regeeringsdaad van het gereorgani seerde kabinet wordt zeer toegejuicht, daar de 8 nieuwe titularissen alle erkende republikeinen zijn, geroepen om de plaatsen van even zooveel Bonapartisten of monarchalen te vervullen, die zijn ontslagen, terwijl zij die bevorderd werden dit te danken hebben aan hun trouw aan de be ginselen der constitutie, die zy sedert hunne be noeming onder het ministerieRicard-Marcère, hebben gehandhaafd. De longziekte in Zeeland. Aan een „Zeeuwsch Veeartsenijkundige." Geachte Heer In uw schrijven van den 3cn Januari jl. hebt gij de welwillendheid gehad, eenige gegevens van mg, over, hetgeen ik wenschelijk achtte dat gedaan diende te worden enz. tot stuiting der longziekte, te beoordeelen. Ik verwachtte van u als veeartse nijkundige niet anders als belangstelling en zie u gaarne in die hoedanigheid aan mgne zijde. Aan geen andere redenen dan belangstelling in onzen veestapel, schryf ik uwe beoordeeling toe. Daar onze denkbeelden door belanghebbenden zeker overwogen worden, is het m. i. dienstig dat waar het kan, wij van instemming met elkanders denkbeelden doen blijken in 't belang der zaak. Wy weten beiden hoe dikwyls men by de pakken blijft neerzitten door 'tgezegde: de geleerden (of de heeren) zyn 'ter niet over eens. Ik schreef in mgn vorig artikel, en ik zette dit voorop: afmaking van het vee der besmette stallen en van alle vee dat verdacht wordt reeds aan die ziekte te lijden. Gij zegt: „doodt iedere kudde, waaronder de longziekte is uitgebroken", terwijl gij in beginsel het met mij eens zijt over het wenschelijke om vee, dat verdacht wordt aan de ziekte te lijden, af te maken. Die overeenstemming is waard dat er behoorlijk nota van genomen wordt. De verschijnselen die aanleiding kunnen geven om vee, „verdacht" te houden, gaf ik in mijn vorig schrijven op: beoordeeling of vee als verdacht van aan longziekte te lijden beschouwd moet worden, blyft overgelaten aan deskundigen of wel aan de ambtenaren belast met het veeart- senijkundig staatstoezicht. Mijn gevoelen isdat al mag eens eene enkele mistasting mogelijk zgn, in 't belang der zaak, waarvoor ik vroeger mijne redenen reeds opgaf, eene dergelyke mistasting als „bona fide" beschouwd moet worden. Daarmede wordt m. i. geenszins de deur voor misbruiken opengesteld. Daarvoor zijn er te verschillende belangen in 't spel en waken de ambtenaren met het toezicht belast. Daar de wet er niet in voorziet, zullen de toe ziende machthebbenden het goede doel begrijpen. Hier dient te gelden: avec le ciel il y a des dc- comm odemens. Verder spreekt het van zelf dat ik het stelsel van afzondering ten opzichte der stallen of kudden, behoudens nog andere voorzorgen vroeger door mij opgegevenevenals gy ten strengste wensch te zien toegepast. Ik wenschte nu wel, geachte heer, dat ik ook over de inenting uwe gevoelens beter mocht waar- deeren. Daar ik hier echter niet geheel' met u gelijk denkvergun mij daarom mijne redenen daarvoor op te geven. Er is echter in de verste verte geen sprake van dat de burgemeester van St. Anna ter Muiden mij ou moeten beduiden dat de inenting de longziekte niet uitgeroeid heeft. Ik wou dat het mogelyk was. Ik heb echter de overtuiging dat inenting een voorbehoedmiddel tegen de ziekte is; en is nu uwe bedoeling met bet gezag van genoemde autoriteit dat te ontkeDnen, dan stel ik mijne ervaring daartegen. In mijn vorig artikel gaf ik op in welke gevallen ik inenting niet wenschelyk achtte. De inenting wensch ik natuurlyk goed verricht te zien en raadde daarom aan die inenting steeds door een deskundige te doen verrichten, niet door leeken. Ik heb eerbied voor kennis door ervaring opgedaanin sommige gevallen ben ik echter ook alweer niet tevreden met die wel wat langzame onderwijzeres. Ook vergist zij zich soms wel eens en spreekt zich tegen, daar zij eene waar heid te apodictisch de waarheid, éene ervaring als de ervaring verklaart te zijn, en welke waar heden en ervaringen, som3 even oud, juist met elkander in strgd zijn. Ik voeg bij mijne ervaring, tegen uwen twijfel omtrent de goede gevolgen der inenting, uit vele anderen deze nog onlangs gegeven uitspraak van den directeur van 's rijks veeartsenyschool te Utrechtdie mg schreef„of inenting een voldoend voorbehoedmiddel tegen longziekte is? Ik moet als mgne overtuiging uitspreken, dat de be- hooriyk verrichte inenting zulks wel deugdelijk is." En hiermede, geachte heer, stap ik tenminste vooreerst van dit onderwerp af. Moge ons beider belangstelling de belooning vinden in de krachtige bestryding der gevreesde ziekte door henop wie de verantwoordelijkheid rusten zou wanneer hunne maatregelen mochten blijken onvoldoende genomen te zijn. S. P. S. U, mijnheer de redacteur, bedank ik wel voor de verleende ruimte in uw blad. Binnengekomen te Vlissingen het stoomschip PoUux, gezagv. Overlaek, geladen met stukgoederen komende van Odessa via Palermo. Van daar vertrokken het Duitsche stoomschip Saijn, gezagv. Timm, in ballast naar Shields. Rotterdam 8 Januari. De aanvoer waren matig. Tarwe en erwten 25 cent lager; kanariezaad 25 cent hooger; overigens flauw prijshoudend.. Amsterdam, 8 Januari. Raapolie op zes weken f 45}. Lijnolie f 29§. gPrlfzen van ESfectea. Amsterdam, 6 Jan. 8 Jan. INedlcrl. Cert. Werk. schuld. 2} pet. 63} 63} Certific. dito dito3 75} 75} dito dito dito4 99} 99 Aand. Handelmaatschappij 5 102} 102 dito exploitat. Ned. Staatssp. 93} Loten stad Rotterdam. 3 f 99} 100 dito dito Amsterdam.3 99} 99} België. Cert. bij Rothschild. 2![ pet. 60 Frankrijk. Inschrijvingen 3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 97. 96f Certific. Inscr. 5e serie 5 66 Obl.Hope&C°. 18556"serie. 5 80 80} dito 1000 18645 92} 91} dito L. 100 18725 81} 81} dito L. 100 18735 „81} 81} Loten 18645 287 283 Loten 1866 5 272 272 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4} pet. 81 80} Certific. dito4 65} Inscr. Stieglitz C8.2ea4L. 4 Obligatiën 1867—694 „71} 71| Certificaten6 451 Aand. Spoorw. Gr. MaatsCh. 5 f 252 253} Oblig. dito4} pet. 79} 79} dito dito4 f 188 Aand. Kiew-Brest5 97 95} dito Baltische spoorweg 3 120 120 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 88 87} dito dito Jelez-Griasi.5 215 dito dito Jelez Orel 5 pet. 86| dito dito Charkow Azow 5 81} 81 Polen. Schatkistobligatiën .4 Aand, Warschau-Bromberg .4 f dito dito Weenen 5 107 106 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 53} 53^ Obligatiën dito April/Oct. 5 52} 52} dito in papier Mei,/Nov.. 5 48-Jff 48} dito dito Febr./Aug. 5 48} Aand. Nation, bank3 Loten 1860 5 529 530 dito 1864 124 125} Hongarjje. Schatkistbiljett. 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg. 5 591 Italië. Certific. Amsterdam. 5 pet. 68} Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 101} 102 Spanje. Obligatiën Buitenl., 3 pet. 14(1 14} Oblig. Binnenlandsche. 3 12-j} 12(1 Portugal. Obligatiën 3 53 53} Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 11} 11 Obligatiën 18696 30 29 Egypte. Obl. 1868. 7 pet. - Obl. 1873 7 48( 47} Amcrlka.Obl.Ver. Stat. 1904 5 102} Obligatiën dito dito 1885 6 100} 100} Illin. Cert. Amsterdam. pet. 60 57} Oblig. Illinois Redemtion. .6 „86} 86} Oblig. Central Pacific 6 99 98} Certific. Chic. N. W7 56} 55} Oblig. Madison Ext7 dito Winona-St. Peter 7 83} dito N. W. Union7 „82} dito Union Pac. Hoofdl. 6 96} 95}}

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3