BUITENLAND. Advertentiën. Handelsberichten. POLDER WALCHEREN. Zeet ij dingen. Thermometerstand. Gemeenteraad van Goes, Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Pr^xen van Hllpctc». 1 7 25jarige Echtvereeniging Verkiezing van een Commissaris, den heeft besloten geen reces te nemen. De minister van buitenlandsche zaken deelde mede datop door hem gevraagde inlichtingende Porte had verklaarddat de artikelen 1 en 7 der nieuwe constitutie ook van toepassing zijn op Rumenië. Met algemeene stemmen heeft de kamer de handelwijze der regeering goedgekeurd, maar een krachtig protest gevraagd tegen de appreciatie der Porte ten aanzien van de politieke positie va^ Rumenië. De heer Bratiano verzekerde dat de regeering haar plicht zou 'l'oen en ook, al had de Porte bij een d^.utnen^. van minder beteekenis dan Constitutie Rumenië voor een deel van het Turksche rijk verklaard, zou zij krachtig daartegen protesteeren. 5 Jan. 's av. 11 u. 49 gr. 6 's morg. 7 u. 44 gr. 's av. 6 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. Zitting van Vrijdag 5 Januari. Voorzitter de heer Blaaubeen. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig met kennis geving de heer van Renterghem. De notulen worden gelezen en goedgekeurd, waarna de voorzitter aan de orde stelt het 2e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1876. Na mededeeling van den voorzitter dat er geene reclamaties tegen den aanslag zijn ingekomen, wordt het suppletoir kohier ouder nadere goedkeuring van gedeputeerde staten voorloopig vastgesteld tot een bedrag van f 165.12. Daarna doet de voorzitter voorlezen een voor stel van burgemeester en wethouders omtrent de vervulling der vacature aan de hoogere burger school voor jongens van een leeraar in de Engel- sche en Duitsche talen. Hieruit blijkt dat zich slechts twee sollicitanten voor die betrekking hadden aangemeldnl. de heeren G. Lammerschap en dr. B. Koster. We gens onbevoegdheid van den eersten sollicitant was er alleen sprake van dr. B. Kosterleeraar aan dergelijke school te 's Gravenhagedie als voorwaarde tot zijne benoeming steldeeen trak tement van 2000. Daar niet-aanneming van het voorstel gelijk stond met opheffing der be staande inrichting en spoedige voorziening nood zakelijk was, doordien zich voor dezen cursus 5 jongelieden tot het eind-examen voorbereiden, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgevon den aan den te benoemon leeraar in de Engelsche en Duitsche talenomdat het hier geldt eene combinatie van twee talen, boven de gewone jaarwedde van f 1600, te verstrekken eene personeele toelage van f 400. Ten tweede wordt, met inacht neming van art. 29 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad n° 50)op voorstel van burgemeester en wethouders met algemeene stemmen tot leeraar benoemd d! B. Kö3ter. Eindelijk stellen burgemeester en wethouders voor hen te machtigen, om, totdat de vacature zal zijn vervuldte voorzien in het onderwijs in de Engelsche en Duitsche talen aan dë leerlingen der hoogere burgerschool voor jongenswelk voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt goed gekeurd. Daarna brengt de voorzitter het geheele voorstel in behandeling en wordt dit met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering is daarna gesloten. Hoewel de berichten omtrent den gang van zaken te Konstantinopel verzekeren dat die vol strekt niets verontrustends oplevert, zijn zij zóo raadselachtig mogelijk. Een telegram uit Konstan tinopel van gisteren middag doet onderstellen dat de Porte nog verschillende voorstellen der mogend heden, in strijd met hetgeen eerst is gemeld, verworpen heeften wel die omtrent de benoeming van Christelijke gouverneurs over de Christelijke provincies, den afstand van grondgebied aan Mon tenegro en de rectificatie der Servische grenzen. De beide laatste voorwaarden - moet zij stellig hebben geweigerd aan te nemen. In overeenstemming met de voorstellingen die men zich omtrent den loop der conferentie van gisteren had gemaakt, heeft Safvet Pacha uitvoerig de motieven ontwikkeld voor de tegenvoorstellen der Porte en de redenen van haar verzet tegen sommige punten van het ontwerp der mogendheden, als in strijd met de onafhankelijkheid en integriteit van het rijk. De gevolmachtigden hebben getracht de Turksche gedelegeerden te bewegen althans de punten, door de Porte geweigerd, te bespreken en dit is hun ten aanzien van sommige punten gelukt, zij trachten de Porte te doen begrijpen, dat alleen door overleg en bespreking de mogendheden er toe kunnen komen wijzigingen in hare voorstellen te brengen. De zitting van Donderdag heeft tot geen resultaat geleid en de volgende is bepaald op Maandag a. Dat de onderhandelingen niet zijn afgebroken is op zich zelf althans een nietongun- stig verschijnsel, daar het getuigt voor wederzijd- schen zin tot toenadering. In dezen geldt het vooral: tijd gewonnen veel gewonnenmoge de tijd nu ook maar rozen baren! Volgens een bericht uit Parijs hebben de pleni- potentiarissen der groote mogendheden aan de Turksche gezanten nog geen mededeelingen gedaan vap dq door hen vastgestelde wijzigingen in de voorstellen, omdat zij het terrein nog niet voldoende voorbereid achten ter verkrijging van overeenstem ming. Zij hebben alleen laten doorschemeren dat zij tot concessies geneigd zijn. De laatste troef is dus nog niet uitgespeeld. In overeenstemming met de kamer van afge vaardigden heeft ook de senaat van Rumenië eene motie aangenomen, waarin hij als zijn ver langen uitspreekt, dat krachtens de souvereiniteit van het land, alle rechten van Rumenië, die hg het traktaat van Parijs zijn erkend en gewaarborgd, evenals alle politieke handelingen, die sedert dien tijd zijn voorgevallen, geëerbiedigd zullen worden en ongeschonden blijven; de senaat verlangt, dat de regeering deze politiek waardiglijk zal hand haven. De Rumeensche vertegenwoordiging is het dus eenparig eens dat de rechten van het land geschon den worden door de artikelen 1 en 7 der nieuwe Turksche constitutie ook op Rumenië te willen toepassen. Art. I bepaalt dat de tegenwoordige bezittingen en bevoorrechte provincies van het rijk „een ondeelbaar geheel vormen waarvan nimmer eenig deel kan worden afgenomen", terwijl in art. 7 de souvereine rechten van den sultan op het in art. 1 omschreven grondgebied worden geregeld De verheven Oostersche machten hebben het tegenwoordig te kwaad met de Westersohe mo gendheden. Terwijl de beheerschèr der geloovigen en van het rijk der Halve maan leelijk in de klem zitis de vorst van het Hemelsche rijkde keizer van Chinain botsing gekomen met den jeugdigen Bourbondie op den troon van Spanje zetelt. Tengevolge van een geschil omtrent het gebruik van koelies op Cubawaarin China niet aan het verlangen van Spanje heeft willen toegeven heeft dit de diplomatieke betrekkingen met het.Hemel sche rijk afgebroken en er zijn vloot heengezon den. De quaestie is misschien van zeer ernstigen aardhet rechte weet men er nog niet van, maar het klinkt in ieder geval eenigszins belachelijk, dat Spanjehetwelk als Europeesche mogendheid bijna niet meer kan worden genoemdom de allertreurigste rol die het sedert jaren speelt, een zóo hoogen toon aanslaat en terstond met tuchtiging of oorlog dreigt. Onwillekeurig denkt men aan de fabel van den kikvorsch en den os» Het zou Spanje wel eens kunnen gaan als die welbekende kikvorschindien het te veel noten op zijn zang heeft. De hervatting der parlementaire werkzaamheden in verschillende landen zal weldra meer afwisse ling in de politiek veroorzaken. De Portugeescbe kamers hebben een goed voorbeeld gegeven. Reeds den 3™ dezer zijn zij weder bijeengekomen en geopend met een troonredewaarin de koning vooral deed uitkomendat het bezoek van den prins van Wales te Lissabon een gunstigen in vloed heeft uitgeoefend op de betrekkingen tus- schen Engeland en Portugal, die sedert het ge schil over de Delagoa-baai een weinig hadden geleden. Ook heeft de koning aangedrongen op de noodzakelijkheid tot het brengen van wijzigin gen in het koloniale stelsel. Brazilië schijnt niet veel behoefte te hebben aan de tegenwoordigheid van zijn vorst. De keizer en de keizerin zijn reeds een paar jaar reizende buiten hun rijk en bevinden zich thans in Egyptedat zij den 14" dezer voornemens zijn te verlatenom in de eerste plaats Napels en Sicilië te bezoeken en vervolgens Rome, al waar zij tegen Paschen hopen te zijn om er de heilige week deor te brengen. Brussel, 4 Januari. De ernstige en hoogst zorgwekkende moeilijk heden, welke het jaar 1876 als erfenis aan zijn opvolger beeft nagelaten, zijn van zoodanigen aard dat men, willens of onwillens, wel gedwongen wordt zich er mede bezig te houden. Men moet alle krachten inspannen om onzen zeer gespannen financieelen toestand zoo mogelijk eenigszins te ontspannen. Op het oogenblik wordt er weinig meer over de Union du crédit, maar zooveel te meer over de Belgische bank en over de zaak van 't Kint de Rodenbeke gesproken. Men verwondert zich dat de instructie van dit rechtsgeding niet vooruit gaat en dat nog altijd de voorbereidende werk zaamheden niet afgeloopen zijn. Hierbij wordt echter uit het oog verloren dat de zaak van Lan- grand-Dumonceau reeds sedert 187Ö hangende is en dat deze evenmin een stap vooruit doet. Thans heeft meu bij al die loopende instructiën nog die te voegen welke spoedig tegen den heer Philip- part geopend zal worden. Zijne failliet-verklaring toch wordt tegen aanstaanden Zaterdag tegemoet gezien. Deze laatste ramp is de ergste van allen, die ons tot dusverre getroffen hebben. De uitgestrekt heid daarvan is niet slechts verbazend groot uit een stoffelijk, maar ook uit een zedelijk oogpunt. De heer Philippart was sedert zes jaren de spil, waarop zich eene groote financieele combinatie bewoog, welke zich van een aanzienlijk gedeelte van het openbaar vermogen trachtte meester te maken en waarin hij niet alleen verschei dene onzer staatslieden, maar ook sommige magi straatspersonen heeft weten te betrekken. Een hunner heeft te Parijshet voorzitterschap be kleed in eene openbare vergadering van het Crédit mobilier, op het oogenblik dat Philip part, tengevolge zijner slimme manoeuvres, er in geslaagd was zich bij die onderneming in te drin gen. Zijne berekeningen werden echter spoedig door de Fransclie dagbladpers en de Fransche justitie verijdeld. Bij ons te lande is men minder vlug te werk gegaan. Men heeft den stijgenden vloed niet weten te keeren; men heeft toegelaten dat bijna al onze financieele instellingen, langs den weg der oube- schaamdste beursspeculatiënlangzamerhand in het groote net gevangen werden, totdat het zoover gekomen is dat eene faillietverklaring de eenig mogelijke ontknooping oplevert. Het publiek be grijpt van de werkeloosheid van ons openbaar" ministerie tegenover Philippart niets en vraagt zich af, of men zal toelaten dat deze tot het einde toe het voorbeeld van zijn voorganger, Langrand- Dnmonceau, gevolgd en zich op eene stoomboot naar Amerika ingescheept zal hebben. Het is een treurig en tevens een veelbeteeke- nend verschijnsel, dat het publiek tegenwoordig Langrand-Dnmonceau bijna begint te verontschul digen tegenover de tot dusverre ongestraft geble- vene handelingen van Philippart, die de onbe schaamdheid heeft zich van beschuldigde tot beschuldiger op te werpen en op de regeering de verantwoordelijkheid te werpen voor den ondergang der maatschappij van de kolen-bassins. De Franscho regeering weigert Emerique, den gewezen directeur van de Union du Crédit, uit te leveren. De procureur-generaal alhier heeft over dit onderwerp opnieuw eene memorie naar Parijs gezonden, teneinde op de uitlevering aan te dringen. Op staatkundig gebied is hier niets meldens waardigs in den laatsten tijd voorgevallen. De weinige voorstanders van het denkbeeld eener Belgische bezetting van Bulgarije, onder het zoo genaamd beschermheerschap van Rusland, beginnen zich over hun werk eenigszins te schamen, dat trouwens door de half-officieele Nord onder steund werd met een ijver, die niets goeds deed verwachten. Indien het nog nooiig was geweest dit zonderlinge plan den genadeslag te geven, dan zou het gedaan zijn door de toespraak van den heer Anspach, burgemeester van Brussel, aan den koning op nieuwjaarsdag, op wiens woorden gij de aandacht uwer lezers reeds gevestigd hebt. Hetgeen hij gezegd heeft, was de uitdrukking der gevoelens van de groote meerderheid zijner mede burgers. Binnengekomen te Vlissingen het stoomschip P. Caland, gezagv. Deddes, van Rotterdam met stukgoederen, om steenkolen in te nemen. Amsterdam, 5 Jan. 6 Jan. Sfcrtcrl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 63^ 63| Certific. dito dito3 75$ 75J dito dito dito4 99$ 99| Aand. Handelmaatschappij 5 102$ 102 dito exploitat. Ned. Staatssp. 93$ Loten stad Rotterdam. 3 99$ 99 j dito dito Amsterdam.. 3 99!, 99 België. Cert. bij Rothschild. 2J pet. Firankr||li. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 100§ Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 97 97 Certific. Inser. 5» serie 5 Obl. Hope &C°. 1855 6e serie. 5 81f 80 dito 1000 18645 92J 92| dito L. 100 18725 82$ 81$ dito L. 100 18735 82$ 811 Loten 18645 289 287 Loten 1866 5 275 272 Obl. Hope C*. Leen. 1860. 4$ pet. 81$ 81 Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2"a4 L. 4 Obligatiën 1867694 71# 71§ Certificaten6 45 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 253 252 Oblig. dito4$ pet. 79$ 79$ dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 96$ 97 dito Baltische spoorweg 3 118 120 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 88$ 88 dito dito Jelez-Griasi.5 215 dito dito Jelez Orel 5 pet. 87 86$ dito dito Charkow Azow 5 82$ 81$ Polen. Sehatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg4 f 57 dito dito Weenen 5 109 107 Oostenryk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 53^ 53$ Obligatiën dito April/Oct. 5 53$ 52$ dito in papier Mei/Nov.. 5 48)$ 48-,\ dito dito Fobr./Aug. 5 48$ 48$ Aand. Nation, bank3 Loten 18605 529 dito 1864 125$ 124 BSongaryc. Schatkistbiljet! 6 pet. Oblig. l'heiss spoorweg. 5 60 Italië. Certific. Amsterdam. 5 pet. Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 102 101$ Spanje. Obligation Buiten!.. 3 pet. 14$$ 14$$ Oblig. Binnenlandsche. 3 12j 12$$ Portugal. Obligatiën 3 53| 53 Tnrky e. Insclir. Alg. schuld 11# 11$ Obligatiën 1869. 6 30 30 Egypte. Obl. 1868. Obl. 1873 A.u»erika.Obl.Ver. Stat. 1904 Obligatiën dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam. Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl.St.Paul&Pae.Spw. le sec, dito dito dito '2' sec. Brazilië. Obl. 1863 Obl. 1865 5 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 d$ 5 pet. 47 r> 481 48$ li 102$ V 100$ 100$ pet. 59| 60 n 86$ 98$ 99 55 f 56$ ij 83$ 7) 82$ 82$ 1) 96$ 92$ PrJJzen van coupons. Amsterdam, 6 Januari. Metall. f 19.90; dito zilver 22.82$Div. Eng. per f 11.82$ Eng. Portugal per f 12.Spaansche piasters f Amerikaansche dollars (in goud) f 2.45. Amsterdam, 5 Januari. Metall. f 19.85; dito zilver 22.82$Div. Eng. per f 11.82$Eng. Russen per f 11.82$; Eng. Portugal per ƒ12.—; Frans, f 47.60; Belg. ƒ47.60; Pruis, f 58.60 Hamb. Russen f Russen in Z. R. 28J Pool- sche per fl. Poolseho per Z. R. Spaan sche piasters Spaansche binnenlandsche fAmerikaansche dollars/2.45; papier ƒ2.26. yan LIJN KRIJGER en PIETERNELLA R00ZE. jA hunne dankbare zoon en >£j) dochter. )Y( \r<' iV Grijpskerke, 7 Jan. 1877. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijn geliefde dochter ELIZABETH DE HAMERWed! P. DE BREE, in den ouderdom van 39 jaren, nalatende twee kinderente jong om hun verlies te beseffen; diep betreurd door mij en verdere familie. Nieuw- en St. Joosland, Wed! J. DE HAMER, den 5 Januari 1877. geb. de Kraker. Heden overleed zacht en kalmtot groote droef heid van mij eu mijne kinderen, mijne geliefde echtgenoote MARTINA HARPE, in den ouder dom van 45 jaren. Wij hopen door kracht van boven in Gods wil stil te berusten. Biggekerke, F. KONRAAD. 6 Januari 1877. Gisteren overleed te Lei'den, in den ouderdom van 73 jaren, Mevrouw de Wcde Jf-C. J. HOOG, geb. CARP, hartelijk geliefde' zuster en behuwd zuster van Middelburg, B. H. \CARP. 6 Januari 1877. M. I. CjARp—Harvey. Voor de blijken van deelneming, .ontvangen bij het overlijden hunner waarde Nicht, Mejuffrouw CATHARINA JACOBA STAPPERS, betuigen de ondergeteekenden, ook namens de o\ 'erige fa milie-betrekkingen hunnen welgemeenden dank. Hilversum, M. L. STAPPERL 5 Januari 1877. P' F' KETNER. C. KETNER—Magie 'lse- De ondergeteekende betuigt aan allen zijnen ha telijken dank voor de ondervonden belangstelling T en deelneming bij het overlijden zijner geliefde Echtgenoote ELISABETH JOHANNA BOSDIJK. Middelburg den 6 Januari 1877. P. M. EIEMENS. Het POLDERBESTUUR van WALCHEREN brengt bij deze ter kennis van Ingelanden 1°. dat ten gevolge der benoeming van den heer A. DE NOOD Jz. tot Raad, eene herkiezing moet plaats hebben van éen Commissaris in het Polderbestuur van Walcheren. 2°. dat die verkiezing zal geschieden gedurende 3 achtereenvolgende dagen, telkens van des voormiddags II tot des namiddags 2 uren, namelijk op: Donderdag den 18™ Januari 187? te Middelburg, aan het polderhuis in de Abdij. Vrijdag 19 Januari 1877 te Westkapelle, aan het polderhuis, en Zaterdag 29 Januari 1877 te Oostkapelle, in de gemeentekamer, en 3°. dat de opening van de stembussen, zal plaats hebben, op Maandag 22 Januari daaraanvolgende, dos voormid dags 10 uren, te Middelburg aan het lokaal des polders. Middelburg 6 Januari 1877. Het Polderbestuur voornoemd, D. A. DRONKERS, Voorzitter J, P. VAN VISVLIET, Griffier.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3