BUITENLAND. (N. v. d. r>.) Marine en leger. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. schouwburg en de bijdragen der leden, is de maat schappij in staat aan 17 personen oen jaarlijkscbe uitkeering van f 200 te doen. Zij wenschte dit cijfer wel trapsgewijze te vermeerderen, maar dan is de toetreding van meerdere kunstlievende leden noodzakelijk. Mogen velen zich daartoe opgewekt gevoelen Gisteren morgen is de stoomkanonneerboot Hydra, kommandant de luitenant t. z. le kl. G. van Herwaarden, uit het marinedok te Amster dam vertrokkenmet bestemming naar Hellevoet- sluis. De reis daarheen zal binnendoor via Utrecht worden gemaakt. Waarschijnlijk zal deze bodem tot Mei aldaar verblijven, om alsdan het tegenwoordige wachtschip te Vlissingen te gaan vervangen. De adelborst le klasse J. M. Phaffbehoo- rende tot de rol van Zp. Ms. wachtschip te Wil lemsoord wordt overgeplaatst aan boord van Zp. M". schroefstoomschip le klasse Leeuwarden. Door onzen stadgenoot jhp. mT. D. G. van Teij- lingen is aan het Weekblad van het Regt een opstel ingezonden over het nog steeds heerschende vooroordeel dat men buiten tegenwoordigheid der politie geen drenkelingen uit het water mag halen. De schrijver deelt daarbij een artikel mede uit het groot-privilegie van Maria van' Bourgondië (van 14 Maart 1476/77)een ander uit de keuren van den lande van Zeeland (Augustus 1495) en eene publicatie van baljuw, burgemeester en sche penen en raden der stad Middelburg van 10 Dec. 1768, welke stukken alle, bij te letterlijke lezing, tot het ontstaan van bedoeld vooroordeel aanleiding hebben kunnen geven. Gisteren morgen is te Sluis een jonge vrouw van de kaaitrappen in het water gegleden en tusschen den kaaimuur en een schip geraakt. Zij werd echter door spoedig toegesnelde hulp gered. Aldaar werd Dinsdag morgen eene poging tot zelfmoord gedaan door eene dienstmeid, welke zich verdrinken wilde, doch door de omstanders in haar noodlottig voornemen verhinderd werd. Men leest in het Sluisch Weekblad: Niet na den verkoop der gronden in den Bel- schen Willem-Leopoldpolder, zooals dit uit Knocke, blijkens ons nommer van 21 December jl. werd geschreven, zal de Belgische regeering den gelde- lijken uitkeer van fr. 250,000 aan de familie van wijlen den generaal graaf van Damme betalen maar met de meeste zekerheid vernemen wij thansdat die uitkeer al dadelijkreeds heden (4 Jan.) te Gent heeft plaats gehad. Een verroest en verweerd wapenschild, van een metaal vervaardigd dat veel zilver bevatte, werd onlangs op eene verkooping te Amsterdam verkocht voor /"800 aan een liefhebber, die er bij ongeluk aan bleef „hangen." Nadat het stuk op gepoetst was kwam het gedreven wapen van Bour gondië te voorschijnomgeven door een prachtig geciseleerden rand van arabesken. Een onzer bekende historieschilders nam op zich het op een uitstapje naar Parijs aan den man te brengen en verkocht het weldra aan baron Rothschild voor 36000. In de volgende maand hoopt het gemeente bestuur van Zaandam aan den gemeenteraad plan nen ter overweging aan te bieden, om de Voor- zaan met het Noordzeekanaal te verbinden. Te Amsterdam bevindt zich op het oogen blik de heer Christophle, minister van openbare werken in Frankrijk, teneinde de groote werken in en nabij de hoofdstad in oogenschouw te nemen Het fraaie model van het standbeeld van de Ruiter, dat langen tijd in den tuin van het Ou demannenhuis te Amsterdam tentoongesteld is ge weest, is bij het wegnemen van het voetstuk ge vallen en voor een goed deel verbrijzeld. Omtrent het doorbreken van een polderdijk nabij het Noordzee-kanaal meldt het Handelsblad het volgende. Polder lila van de droogmaking der Amster- damsche kanaalmaatschappij, die tot aan den spoor- wegdijk van de lijn Zaandam-Amsterdam onder water Jigt, strekt zich uit van onze stad tot aan de spoorwegbrug van bovengenoemde lijn. De doorbraak is geschied op twee plaatsen, aan beide zijden van de stoommachine, die pas ongeveer den geheelen polder drooggemalen had. In den dijk zijn twee gaten geslagen, ieder ongeveer 40 meter, De oorzaak wordt toegeschreven aan het zooge naamd „achterloops worden" van het uitgemalen water, in den nacht, van 2 op 3 Januari. Het overstroomde gedeelte van den polder is nog niet verkocht; het verkochte deel is geheel veilig. De Standaard voegt hierbij: De verwoesting is te grooter, daar deze polder bereids geheel verka veld was en de slooten er reeds waren ingeschoten. De schade wordt globaal berekend op 100,000. De Arasterdamsche brandweer heeft een ge voelig verlies geleden. Kabel is dood; Kabel is onder de wielen van een der stoomspuiten verplet terd. Kabel was een hond, die eenige jaren gele den met de manschap, die den telegraafkabel legde, vriendschap aanknoopte, steeds met de braudwachts, die de werkzaamheden uitvoerden, meeliep, ten slotte Kabel werd gedoopt en in de hoofdwacht in het voormalige Huiszittenhuis duurzaam verblijf kreeg. Voor dezen of genen* kreeg hij van tijd tot tijd bijzondere vriendschap, en als de brand wacht zijner keuze naar een andere hoofdwacht werd verplaatst ging Kabel mee. Op de Nieuw- markt en het Weesperplein was hij dikwerf te gast, soms bracht hij op éen dag bezoek aan de drie hoofdwachten. Ging de telegraaf bel, dan spitste Kabel do ooren, luidde de alarmbel dan vloog Kabel blaffend de kazerne door, als het ware om de manschap tot spoed aan te moedigen; bij het aanspannen sprong hij voor de paarden op en bij het wegrijden vloog hij als een pijl uiteen boog vooruit. Bij brand bleef hij de paarden ge zelschap houden, bij de exercitie der manschap in de kazerne was hij altijd aan den linkervleugel. Zijn aandeel in de hondenbelasting werd door de bijdragen van alle brandwachts betaald. Thans is Kabel dood. {Hbl.) Onder Lichtenvoorde, nabij de havezathe „Har re veld", die tegenwoordig door Duitsche mon niken wordt bewoond, is ook een klooster in aan bouw voor de insgelijks uit Dnitschland afkomstige nonnen, die nu voorloopig in een ander gebouw zijn geplaatst. Dit kolossale klooster, dat reeds onder dak en met pannen belegd was, is op den nieuwjaarsdag door den sterken wind geheel en al ingestort. De binnenmuren waren nog maar een paar meter boven den grond opgetrokken. Van de buitenmuren is nu bijna niets blijven staan. De kelders waren reeds voor een paar weken ineengevallen. Bij vonnis der rechtbank van koophandel te Parijs op verzoek van de Banque de Belgique, is de Banque franco hollandaise in staat van faillis sement verklaard. De beide zonen van den Duitschen kroon prins moeten deze maand hunne examens aan bet gymnasium te Kassei afleggen. Daarna wor den zij ingedeeldprins Friedrich Wilhelm voor eenige maanden bij eene compagnie van het le garde-regiment infanterie te Potsdam, prins Hein- rich voor een geheelen cursus aan de marine school te Kiel. Door de Duitsche regeering wordt een nieuw wetsontwerp gereed gemaakt omtrent het onder zoek van overheidswege in te stellen naar de oor zaken van ongelukken op zee. Men is nog niet tot eene beslissing gekomen of dit onderzoek aan vaste, bijzondere commissiën moet opgedragen worden, alsmede of het straffen van personen, die aan plichtverzuim worden schuldig bevonden, tot den werkkring van afzonderlijke rechterlijke lichamen moet behoorendan wel aan de gewone rechtbanken kan overgelaten blijven. Ofschoon de Engelschen voor hunne konink lijke familie grooten eerbied aan den dag leggen, ontzien zij zich toch niet om haar als het noodig is onaangename waarheden te zeggen. Zoo is dezer dagen algemeene ontevredenheid opgewekt door een schrielheid of liever nog onhandigheid van den hertog van Edinburgh. Hij had namelijk zijn naam geplaatst op eene lijst van bijdragen voor het bouwen van een nieuw opera-gebouw. Deze lijst schijnt zoo ingericht te zijn geweest dat de hertog alleen door te teekenen zich tot eene bijdrage verbond van minstens 2000 pond sterling. Toen men nu bij den prins kwam om het geld te ontvangen toonde hij zich niet weinig verbaasd en zeide dat hij gemeend had alleen zijn naam te zetten om de onderneming zedelijk te steunendoch niet geweten had dat dit hem eenig geld zou kosten. Hij weigerde daarom te betalen. Men neemt het in de aristocratische Engelsche kringen den hertog zeer kwalijk dat hijzelfs indien hij zich vergist heelt, niet liever betaald heeft dan zoo terug te krabbelenwat men als ungenilemarilïke beschouwt. De staatsinkomsten van Engeland hebben over het afgeloopene jaar niet veel meer dan f 2,400,000 boven de raming bedragenwelke uitslag als niet zeer bevredigend beschouwd en aan de voortdurende gedruktheid van handel en nijverheid toegeschreven wordt. Met het vorige jaar vergeleken bestaat er bepaald achteruitgang. De Times spreekt daarover dan ook zijne bezorgd heid uit. De belasting op bet gedistilleerd heeft mede belangrijk minder opgebracht, wat volgeus de Times het duidelijkste bewijs is dat in de fabrieksnijverheid de zaken niet voordeelig gaan Eene treurige gevolgtrekking 4 Jan. :s av. 11 u. 48 gr. 5 's morg. 7 u. 45 gr. 's midd. 1 u. 49 gr, 's av. 6 u. 47 gr. 't Is niet te ontkennendat in een tijd waarin het politieke nieuws schaars isde telkens afwis selende berichten uit het Oosten den dagelijk- schen geschiedschrijver een welkome stof opleveren Zoo lang de Oostersche quaestie aan de orde is behoeft hij niet te vreezen dat hij niet dagelijks iets anders zou kunnen mededeelen. Scheen eer gisteren de toestand van dien aard te zijndat ieder oogenblik het einde der moeilijkheden kon worden verwachtgisteren daarentegen vreesde men ieder oogenblik de schelle tonen der krijgs- klaroen te zullen vernemendoch heden is het weer geheel anders. Een bericht uit Parijs meldt, dat de vertegen woordigers der groote mogendheden gisteren nieuwe voorstellen aan de Porte zonden doen, die het maximum der concessies zouden bevattenwaartoe zij kunnen besluitenmaar ook zeer zouden ver schillen van de vorige voorstellen. Wel zouden de ambassadeurs de door hen aangenomen begin selen handhavendoch verscheidene zachtere voor waarden toestaandaar zij tot de overtuiging waren gekomendat over het algemeen de door hen verlangde hervormingen au fond overeenko men met die welke de Porte in hare constitutie heeft aangeboden. Op grond daarvan niet alleen, maar ook omdat de tegenstand van Midhat Pacha verminderdedie door sir Elliot tot toegeven werd aangemaandbestond er groote hoop dat de conferentie bij slot van rekening nog tot een gunstig resultaat zou komen. Gedeeltelijk zijn hiermede in overeenstemming de berichten van de Politische Correspondenz, die van de eene zijde had vernomendat de Turk- sche gemachtigden gisteren geen nieuwe tegen voorstellen zouden doenmaar de voorstellen der mogendheden zouden besprekenwat reeds als een stap nader tot overeenstemming werd beschouwd. Van andere zijde werd echter aan hetzelfde orgaan gemelddat de plenipotentiarissen bereid waren om zekere détails belangrijk te wijzigen. Recht- streeks wordt uit Konstantinopel van gisteren getelegrafeerd, dat de spanning verminderde en over het algemeen de gemoederen meer conciliant - gestemd waren. Men vermoeddedat de Porte de voorstellen der mogendheden, die tot eenige concessies geneigd schenenniet zou verwerpen. Zoo geheel bij den dag levende als ten aanzien van de gebeurtenissen in het Oosten het geval is, kan onmogelijk op de dagelijks elkander weer sprekende tijdingen eenige voorspelling worden gebouwd, op wier vervulling men zou kunnen rekenen. Men kan niet beter doen dan zich hou den aan de conclusie waarmede bijna alle berichten eindigen: „er bestaat nog hoop op een vredelie vende oplossing." Vermelding verdient nog, dat de Porte, volgens de Politische Correspondenz, voornemens is eene communicatie tot de mogendheden te richten in den vorm van een memorandum. Anderen daaren tegen verzekerendat de gevolmachtigden der mogendheden de Turksche regeering van de vol voering van een dergelijk voornemen trachten te weerhouden. Het Russische jacht Erikli is te Konstantinopel aangekomen ter beschikking van generaal Ignatieff voor het geval hij de hoofdstad van Turkije mocht willen verlaten. Dat het oorlogsgevaar in ieder geval zeer drei gend is geweest, indien het nog wordt afgewend, blijkt uit het door de Oostenrijksche regeering gegeven bevel aan de directies der spoorwegmaat schappijen, om alle personen- en goederenwagons, die eenigszins kunnen worden gemist, gereed te houden om op de eerste telegrapbische aanvraag ter beschikking te worden gesteld van het leger bestuur ten gebruike voor militaire doeleinden. Alle officieren en soldaten die tijdelijk verlof hebben, zijn aangeschreven om zich op het eerste bevel bij hunne troepen te vervoegen. Het ver bod op den uitvoer van paarden wordt streng gehandhaafd, zoodat geen enkel paard meer naar Italië wordt doorgelaten, tot groot nadeel van de Italiaansche paardenkoopers die groote hoeveel heden in Hongarije en Bohemen hadden opgekocht, die zij thans niet naar de plaats hunner bestem ming kunnen transporteeren. Alles wordt in éen woord gedaan, om desnoods zoo spoedig mogelijk strijdvaardig te zijn en reeds worden de regimen, ten, die de drie legerkorpsen van Siebenburgen, Croatie en Dalmatie zullen vormen, marschvaardig gemaakt, terwijl ook groote zorg wordt gedragen voor transporten van levensmiddelen en munitie. Een beperkte zittingstijd voor het parlement moge een afdoende maatregel wezen om te voor komen, dat de heeren afgevaardigden zich aan te lange redevoeringen schuldig maken, de wijze waarop te Berlijn wordt omgesprongen met de zittingstermijnen voor den Pruisischen landdag en den Duitschen rijksdag kan ook geen gunstige gevolgen hebben voor de parlementaire werk zaamheid. Bij koninklijk besluit van den 31en December jl. is de Pruisische landdag tegen den 12en Januari a. bijeengeroepen en reeds nu is bepaald, dat al het mogelijke zal worden gedaan om de zitting na zes weken weder te sluiten, voordat de rijks dag bijeenkomt. Mocht zelfs bij de grootste werk zaamheid en de meest mogelijke beperking de land dag niet in dien tijd kunnen gereed komen, dan zou men nog liever trachten de zittingen ran land- en rijksdag eenige dagen gelijktijdig te doen plaats hebben, dan eerstgenoemde weder terug te doen komen na de sluiting van den rijksdag, zooals verleden jaar het geval is geweest. In October zal eerst de landdag weder bijeenkomen, om op die wijze regelmatig de beide parlementen beurt om beurt te doen vergaderen. Het gevolg van een dergelijke tijdsbeperking is i dat thans reeds verscheidene belangrijke onder werpen van de lijst van werkzaamheden van den landdag zijn geschrapt, als het wetsontwerp op de groote wegen, dat op het bestuur en de admini stratie in de provincie Berlijn, enz. Men zal zich bepalen tot het allernoodzakelijkste: de staatsbe- grooting, het wetsontwerp tot regeling van den dienst der hooge ambtenaren en enkele onderwer pen van ondergeschikt belang. Te Parijs verwacht men bij de opening der ka mers op den 9en dezer een presidentieele boodschap, bevattende een overzicht van den toestand van het land en eene uiteenzetting der politiek van het tegenwoordige ministerie. Ook worden wijzi gingen tegemoet gezien in het korps prefecten. Brussel3 Januari. Het jaar 1876 is slecht voor ons geëindigd en het vooruitzicht voor het nieuw begonnen jaar is niet bemoedigend. De hardnekkigste optimist kan geen gronden vinden om de toekomst met vertrou wen tegemoet te gaan. Van welk standpunt men onzen toestand ook beschouwt, hetzij men op den financieelen, den staatkundigen of den zedelijken kant der omstan digheden by voorkeur het oog vestigt, overal is het tafereel even somber. Nauwelijks warende ontstelde gemoederen een weinig bekomen van den schrik, dien de ramp der Brusselsche Union du crédit hun had aangejaagd, nauwelijks had men de hoop opgevat dat deze crediet-instelling op degelijker grondslagen weder gevestigd was, zoodat zij voor het gevaar van nieuwe zwendela- rijen beveiligd geacht mag worden, of een ander ongeluk heeft zich geopenbaard. De maatschappij der kolen-bassins, het laatste toevluchtsoord van den heer Philippart, den kwaden genius van de Belgische financieele wereld, zooals de minister Jules Malou hem genoemd heeft, is zoo goed als failliet verklaard. Het faillissement zon reeds plaats gehad hebben, indien de rechtbank van koophandel aan Philippart den tijd niet had willen laten om zich met zijne schuldeischers te verstaan, teneinde, indien het mogelijk is, eene minnelijke schikking te beramen. Hetzij er nu een failliet-verklaring of alleen eene liquidatie volge, kan het verlies dat door deze ramp aan ons land berokkend wordt op niet min der dan 600 millioen geraamd worden. Hetzede- lijk nadeel, dat zij aan België en aan onzen naam in de financieele en handelswereld veroorzaken zal, is echter in 't geheel niet in cijfers te berekenen, Jaren van arbeid en van eerlijk en ordelijk beheer zullen noodig zijn om de slagen, welke aan ons crediet zijn toegebracht, eenigszins te herstellen. Erger nog zgn de meer verborgen ramen, is het lyden der duizende gezinnen, die tot armoede ge bracht zijn en wier ongeluk niet in het volle daglicht gesteld kan worden. Men kan hieraan niet zonder innige deelneming denken. Door schoonschijnende verzekeringen bedrogen, door de namen der hoogst geplaatste en als eerlijkst geroemde mannen gerust gesteld, hebben lieden uit alle standen der maatschappij hunne overgespaarde penningen ge stoken in ondernemingen, welke eigenlijk niets dan valstrikken waren. De een vertrouwde er de toekomst voor zijn ouden dag, de ander het geld benoodigd voor de opvoeding zijner kinderen aan toe. Hoeveel tranen gestort, hoeveel wanhoopskre ten geslaakt worden binnen de muren onzer wo ningen laat zich denken, niet beschrijven. Tal van gezinnen, die voor welgesteld doorgingen, zijn genoodzaakt hunne wijze van leven te verminde ren zich in den een of anderen achterhoek te gaan verbergen, teneinde daar te kunnen leven op den voet, die hun thans nog geoorloofd is. Het treurigste is dat de justitie tot dusverre on machtig is geweest om de ellendige speculanten en schaamtelooze bedriegers, die den ondergang van zoovelen op hun geweten hebben, te straffen. Sommigen beweren dat onze wetten onvoldoende zpn eu trachten op die wijze de langzaamheid der justitie te verklaren. Maar waarom maakt men dan geen andere wetten is de vraag, die ieder doet. Had de liberale partij dat maar bijtijds ingezien, had zij in de maand Juni, toen zoovele der thans gebeurde rampen reeds te voorzien waren, van die wetsherziening maar hare leuze bij de verkiezingen gemaakt! Helaas! de leiders der liberale party stelden meer vertrouwen in de kieswethervorming. Zy z'ijn het ook, die onder de hand sommige hunner dag bladen aangespoord hebben om het hersenschimmige plan te ondersteunen van, op verzoek der groote mo gendheden, een Belgisch bezettingsleger naar Bul garije te zenden. Te vergeefs voerde men hun te gemoet dat zulk eene politiek lijnrecht in strijd zou zijn met de vrijheid. Te vergeefs betoogde men dat België, door af te wijken van de voortdurende onzgdigheid welke de tractaten öns voorgeschrevemhebben, een allergevaarlijkst antecedent zou stellen, dat de een of ander onzer buren op een gegeven oogenblik tot ons groot nadeel zou kunnen aanvoeren. Het een baatte even weinig als het ander. Zij zouden ons tot eene herhaling der expeditie naar Mexico willen overhalen. Fervueren, waar de dochter huns konings bezig is haar leven in krankzinnig heid voort te sleepen, strekte hun evenmin tot waar schuwing als het beeld der 'duizenden Belgen, die door deze noodlottige onderneming tot zelfmoord of ondergang gevoerd zijn. Hunne verblinding is onverbeterlijk

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3