BUITENLAND. Correspondentie. Ingezonden Stukken. Zeetijdi n ge n. Handelsberichten. Verkoopingen er. aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz. huwde, die een talrijk huisgezin nalaat, het leven verloren. Uit Genemuiden wordt gemeld, dat het palingjacht Vrouw Dieuwke, gezagvoerder W. van Keipema, bestemd voor Londen, door den mist op strand is geraakt; het heeft zijn bestemming niet bereikt, maar is teruggekeerd. Van de lading, bestaande uit 18000 pond paling, is meer dan 16000 pond gestikt, doordien de bennen met zand waren gevuld geraakt. Ook te Assen zullen de zittingen van het kantongerecht voortaan gehouden worden in het ontruimde gebouw van het opgeheven provinciaal gerechtshof. In de vorige week werd Frederik Wilmink, van beroep molenaar te Hengelo, oud 27 jaren, ongehuwd en inwonende bij zijn vader, dood in zijn bed gevondenzooals gezegd werd, was hij beschonken te huis gekomen, voorover in bed gevallen en zoo gestikt. Daar zijn vader niemand bij het lijk wilde toelaten, in der haast eene dood kist bestelde, het lijk zelf er in legde, verzocht om het spoedig te mogen doen begraven en eenige vreemde uitdrukkingen bezigde, ontstond vermoe den dat er iets onbehoorlijks geschied was, ten gevolge waarvan op bevel der arrondissements rechtbank te Almelo eene gerechtelijke schouwing van het lijk en verhoor van Wilmink heeft plaats gehad. Het moet, zooals gezegd wordt, geconsta teerd zijn, dat er teekenen van gepleegd geweld op het lijk zichtbaar waren. (Arnh. Ct.) Na de weigering der Belgische ministers om zich in de kamers uit te laten over de quaestie der bezetting van Bulgarije door een Belgisch leger- of vrijwilligerskorps, heeft het de aandacht getrokken dat de burgemeester van Brussel, de heer Anspach, op nieuwjaarsdag bij den koning op receptie zijnde, in zijne toespraak op dit punt zeer duidelijk gezinspeeld heeft. Men veronderstelt toch niet zonder grond dat de eerste magistraat der hoofdstad bij zulk eene gelegenheid zich tegenover den koning niet zou uitlaten in een zin, welke niet in overeenstemming zou zijn met de gevoelens der regeering. „Ons land, zeide de heer Anspach, dat, dank zij zijne onzijdigheidbij het ontstaan van Europeesche verwikkelingen, niet over zijne krach ten behoeft te beschikken buiten zijne grenzen, kan al zijne vruchtbare werkzaamheid aan zijn eigen welvaart besteden en ons België zal, onder de bescherming zijns konings, voortschrijden op den weg van voorspoed en vrede, dien wij sedert de erkenning onzer zelfstandigheid bewandelen." Bij het gala-diner dat in bet keizerlijk paleis te Berlijn ter eere van den 70jarigen krijgsdienst des keizers gegeven werdstelde de keizerin antwoord op een dronkwelke door den kroon prins uitgebracht was den volgenden feestdronk in„Mijne heerenik verzoek u uwe glazen te ledigen: wij drinken op het welzijn der natie, uit wier midden het leger is voortgekomen." Deze woorden zijn weder echt Hohenzollern's. Vóór alles de natie, maar de natie als kweek plaats des legers; daarna de keizer, maar de keizer vooral als legerhoofd. Na maarschalk von Wrangeldie meer dan 80 jaren, en generaal von Maliszewski, kommandant van het invalidengestichtdie 72 jaren in de ge lederen staan, is de keizer de oudste officier van het Pruisische leger. In Amerika klaagt men over eene nieuwe soort van speculatie: de kerkelijke zwendelarij. In vroeger jaren, toen de gaven aan kerk en kansel mild vloeiden, zijn er een aantal kerken en gestichten opgerichtdie op geen goeden finan- cieelen grondslag rustten. Zoo lang de zaken goed gingen hielden zij het hoofd boven water, maar nu, tengevolge der finaneieele crisissen, de geloo- vigen de koorden hunner beurzen toehalen gaat de eene kerk voor, de andere na bankroet en een aantal aannemersleveranciersgeestelijken enz. worden daardoor geruïneerd. Volgens officieele berichten zijn in het jaar 1876 in het Engelsche leger 7759 soldaten gede serteerd dat is ruim 20 daagswat sedert ver scheidene jaren ongeveer het gemiddelde is. De deserties zijn altijd het talrijkst tegen den winter, wanneer de aflossingen voor de regimentendie in Britsch-Indië dienen gereed worden gemaakt. Zooals men weet dient het Engelsche leger zoowel in het moederland als in de koloniën. 'A Een opera-theater blijft altijd eene kostbare weelde. Het theater de la Monnaie te Brussel had van het gemeentebestuur eene toelage van 50,000 franken gekregen om de kosten te dekken voor het opvoeren van twee nieuwe opera's, de Piccolino en de Aïda, van Verdi. Blijkens de overgelegde rekeningen hebben de noodzakelijke buitengewone kosten echter 190,000 franken bedragen. De kunstliefhebbers te Brussel hopen nu dat het ge meentebestuur opnieuw bulp zal bieden, maar de financie-mannen, die in den gemeenteraad zitten, hebben hier veel tegen. In het departement der Seine (Parijs) bevin den zich ongeveer 900 katholieke priesters, 28 geeste lijke orden van mannen, 80 nonnenkloosters en andere vrouwelijke geestelijke instellingen, 27 kerkelijke inrichtingen van onderwijs, waaronder eene katholieke hoogeschool eu 54 hospitalen en inrichtingen van weldadigheid. Het hof van assises in het departement l'Aveyron (Frankrijk) Leeft een jong meisje tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld wegens moord gepleegd op hare 13jarige zuster. De moord was met de grootste koelbloedigheid begaan, nadat zij de vorige dagen meer dan gewone vriendelijkheid aan het kind had betoond. Jaloerschheid, omdat de jongere zuster door de ouders werd voorge trokken, wordt als oorzaak der misdaad gemeld, Uit de stormberichten der laatste dagen uit verschillende oorden teekenen wij het volgende op Nabij het Noordzeekanaal is een polderdijk van een drooggemaakt gedeelte van het IJ doorgebro ken, zoodat de polder geheel onder water staat. Te Leiden is de verkoop van een pakhuis, die in het laatst dezer week zou plaats hebben, inge trokken omdathet pakhuis inmiddels is ingestort De zwaarste winddrukking die te Utrecht Maan dag te half 3 werd waargenomen, bedroeg 65 kilo gram op den vierkanten meter. In de zuidelijke streken van ons land, ook hier ter stede, kwam de hevigste drukking op een vroeger uur voor. Te Zwolle is een nieuwe muziektent, voor reke ning der gemeente pas aan het Katerveer gebouwd, die ruim f 8000 kostte, omver gewaaid en geheel verbrijzeld. Ook vijf in aanbouw zijnde arbeiders woningen zijn aldaar ingestort. Uit St. Philipsland vertrok, naar de Zier. Nieuwsb. meldt, den len Januari des morgens te 9 uren schipper C. Faasse met zijn vaartuig, beladen met straatkeien en bestemd naar Schiedam. Weldra was hij echter wegens den hevigen storm genoodzaakt in de Mosselkreek ten anker te komen; door het steeds hooger opgestuwd wor dende water geraakte zijn vaartuig in zinkenden toestand en moest hij met zijne vrouw, twee kin deren en knecht een toevlucht in den mast zoeken. Doch ook daar was de positie onhoudbaar; de een voor en de ander na werd er uitgeslingerd, waarbij de schipper het geluk had een plank te grijpen, waarvan hij gered werd door den ter hulp gesnel- den schipper Joh. de Waal uit den Anna-Jaeoba- Polder. Hartverscheurend was het voor den vader, toen zijn zoontje hem toeriep„vaderred ook moeder en ons!" doch de pogingen daartoe aan gewend waren vruchteloos, zoodat de vrouw en twee kinderen met de knecht zijn verdronken. Het vaartuig is gelicht en behouden. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door het ministerie van binnenlandsche zaken (staatsspoorwegen) op den 25en Januari aanstaande, zal worden aanbe steed het verrichten van baggerwerk nabij de in aanbouw zijnde brug over den Rijn nabij Arnhem en het maken van een gedeelte der grond- en metselwerken in de Betuwe, voor den spoorweg van Arnhem naar Nijmegen. 3 Jan. 's av. 11 u. 48 gr. 4 's morg. 7 u. 49 gr. 's midd. 1 u. 50 gr. 's av. 6 u. 48 gr. De lichtstraal uit het oosten, die de dageraad van het nieuwe jaar verhelderde, wordt weder door donkere wolken verduisterd en hoewel de hoop daarop nog niet is vervlogen is het toch de vraag of hij de kracht zal hebben opnieuw door te breken. Het schijnt, dat de concessies door de Porte gedaan, niet zoo voldoende voor de gevolmachtig den zijn als aanvankelijk werd vermoed, en de berichten omtrent bet verloop der zitting van Dinsdag geven geen lieflijk beeld van eendracht en verzoeningsgezindheid. Maandag moet reeds een vrij heftige ontmoeting hebben plaats gehad tusschen den markies van Salisbury en den grootvizier Midhat Pacha, die met zijn ontslag dreigde, omdat hij de voorwaarden der conferentie, als onvereenigbaar met de onaf hankelijkheid en integriteit van het rijk, niet kon aannemen, De grootvizier bracht daarop een be zoek aan alle andere gedelegeerden, die dus vóór Dinsdag reeds officieus bekend zullen zijn geweest met de plannen der Porte. Volgens het Wiener Tagblatt stemt deze toe dat aan het hoofd van Bulgarije een christelijk gouverneur zou worden gesteld, maar weigert zij de verplichting op zich te nemen om Bosnië en de Herzegowina steeds uitsluitend door christelijke gouverneurs te doen besturen. Voorts weigert zij iedere militaire be zetting van eenige provincie en verklaart de ont wapening Van de Mahomedanen voor overtollig, in de onderstelling dat de Christenen in het ver volg ook wapenen zullen dragen. Zij stemt er in toe dat de Drina als de oostelijke grens van Ser vië worde aangewezen, maar volhardt in haar eisch tot ontmanteling der Servische vestingen en uitkeering van oorlogsvergoeding. Eindelijk bil lijkt zij het verlangen van Montenegro naar her neming zijner grenzen en zelfs tot afstand van de haven Spizza, op voorwaarde evenwel, dat de prins van Montenegro zich vazal van den sultan zal verklaren. Een Reuter-telegram van gisteren meldt daaren tegen, dat in de zitting der conferentie van eer gisteren de Turksche gedelegeerden hebben ver klaard, dat de Porte alle voorstellen aannam, met uitzondering van een afzonderlijke politie tot waarborging van de nakoming der toezeggingen, en die betreffende het gebruik der talen; het Turksch moest de eenige officieele taal blijven. Indien dit bericht juist is dan is het bijna on begrijpelijk, dat na een zoodanig antwoord door lord Salisbury zoo scherp zou zijn gesproken over het verzet van de Turksche regeering als verder wordt gemeld. De conferentie was verdaagd tot heden zonder veel hoop dat overeenstemming zou worden verkregen, en de gedelegeerden hebben verklaard, dat zij voornemens waren Konstantino- pel onmiddellijk te verlaten. Met dat doel had generaal Ignatieff reeds aan Safvet Pac'na verlof gevraagd en verkregen om een Russisch oorlogs schip te ontbieden. Ingeval de conferentie niet slaagt vertrekt hij Zaterdag. Gisteren zou de Turksche ministerraad een be sluit nemen, dat heden aan de conferentie wordt medegedeeld, en terwijl het eene telegram de vrees voor eene weigering en voor oen ministerieele crisis sterk doet uitkomen verzekert een ander dat de gevolmachtigden nog niet alle hoop hebben opgegeven op een voldoend resultaat en dat men heden geen bepaalde weigering van de Porte ver wacht. Dat de toestand gespannen is valt niet te ont kennen en Turkije wijdt alle mogelijke krachten aan zijne oorlogstoebereidselen. De langdurige crisis tusschen het Deensche ministerie Estrup en het Folkething is weder tot een punt genaderd waarop eene uitbarsting moet volgen. Het Folkething heeft nl. alle buitengewone door de regeering gevraagde credieten verworpen met eene meerderheid van 67 tegen 19 stemmen en slechts zooveel toegestaan als noodig is om in de behoeften van den gewonen dagelij ksehen dienst te voorzien. De leider der oppositie, de heer Berg, verklaarde dat zij op dezen weg zal voort gaan totdat een kabinet zal zijn opgetreden waarin de vertegenwoordiging vertrouwen kan stellen. Men zou meenen, dat slechts twee zaken moge lijk zijn: aftreding van het kabinet of ontbinding der kamer; daar echter het ministerie in eerstge- noemden maatregel geen zin heeft en van den laatsten geen heil verwacht zal het waarschijnlijk blijven alleen steunende op het Landthing. Blijk baar gaat de regeering uit van de opinie, dat er voor een ministerie geen reden tot aftreding be staat zoolang het den steun geniet van de meer derheid van het g e h e e 1 e parlement in casu Landthing en Folkething te zamen. Op den duur echter is deze toestand niet houdbaar maar zal hij waarschijnlijk moeten uitloopen op de zegepraal der oppositie. F. te V. Het ingezondene komt ons voor te personeel te zijn en te veel in bijzonderheden te treden om in het voordeel te kunnen werken van hem, wiens belang gij beoogt te bevorderen. Red. Straatverlichting der gemeente Middelburg. Bij het vaststellen van de gemeentebegrooting voor den dienst 1877 heeft onze gemeenteraad een post van f 9000 voor kosten der straatver lichting goedgekeurd. Dit cijfer is ongeveer het 25e gedeelte van het geheele bedrag der vermoe delijke uitgaven voor dat jaar. Moeilijk zullen al de inwoners onzer gemeente tot de overtuiging te brengen zijn, dat een zóo aanzienlijk bedrag werkelijk voor onze straatver lichting vereischt wordt. Wij, mijnheer de redacteur, aarzelen echter niet onze meening uit te spreken, dat wij dien post volstrekt niet hoog kunnen noemen; dit doen wij niet uit eigenbelang, want wij zijn zelden des nachts op straat, maar beoordeelen de zaak uit een algemeen oogpunt. Wanneer wij, om tot eene rekening te komen, nagaan, dat ongeveer 330 straatlantarens door de gemeente moeten verlicht worden, om aan elke wjjk haar evenredig deel in de verlichting te doen toekomen, dan zijn de uit gaven voor elke lantaren slechts f 27 per jaar. Gaan wij voort met rekenen en nemen wij aan, dat elke lantaren 2000 uren per jaar branden moet, dan vinden wij dat elke gaspit slechts 1.35 cent per uur verbranden mag. Dit geringe bedrag toont onzes inziens te dui delijk aan om er nog iets verder bij te voegen, dat er op de vastgestelde begrootingssom van 9000 niets valt te verminderen. Het is dan ook vol strekt onze bedoeling niet, zooals trouwens uit het bovenaangevoerde is af te leiden, iets omtrent het goedgekeurde begrootingscijfer in het midden te brengen; evenmin stellen wij ons voor er op te wijzen, dat de lichtkracht van het gas nu en dan te wenschen overlaat. Van eene beoordeeling van het laatst aangevoerde onthouden wij ons te eer, omdat onze burgemeester daarvau zelf overtuigd is. Immers in de raadszitting van 20 dezer, bij de bespreking van het ingekomen adres van J. J. Harms c. s., heeft hij openlijk de gegrondheid der klacht over slechte gasverlichting, die nu en dan in onze gemeente wordt vernomen, ten volle erkend. Wat steller van dit artikel alleen op het oog heeft is, om in het algemeen belang, eene wijziging in het stelsel der straatverlichting aan het gemeentebestuur in overweging te geven, in het bijzonder: 1° ten opzichte van den tijd waarop de straat lantarens in den winter des morgens worden uit gedoofd; en 2° ten opzichte van het ontsteken van de straat lantarens ook, als dit gevorderd wordt, bij volle maan, zonder de vastgestelde begrootingssom van 9000 te verhoogen. Stemden wij in met het door onzen burgemeester geopperde, toen het raadslid, de heer van der Harst, den wensch kenbaar maakte om nog twee lantarens méér dan gewoonlijk bij de Koningsbrug te doen ontsteken, dan zouden wij de inzending van dit stuk achterwege hebben gelatenmaar juist omdat wij meenen dat verbetering in onze straatverlichting te brengen is, zonder meerdere uitgaven, zijn wij er toe gekomen ook onze zienswijze mede te deelen. Ieder ingezeten en reiziger die bv. in de afge- loopen maand December zich des morgens omstreeks zes uren per stoomboot of per spoor op reis moest begeven, heeft bij donkere maan eene duisternis op Middelburgs kaden grachten en straten waar genomen, die hem, zelfs met inachtneming van de meeste voorzichtigheidnog aan het gevaar bloot stelde om óf in het water te loopen óf op andere wijze een ongeluk te krijgen. Gelukkig zijn tot dusverre van die duisternis geene ongelukken het gevolg geweestmaar blijft die donkere toestand nog in de volgende winter maanden voortduren dan is daarvoor te vreezen. Om nu zulke ongelukken voor te komen, moet de algemeene aandacht op dit punt gevestigd worden. Wij doen dit in de eerste plaats in het belang onzer mede-ingezetenen enin de tweede plaats in dat der vreemdelingen die onze gemeente be zoeken. Wanneer toch een vreemdeling onze gemeente in zoodanige duisternis gehuld ziet en het bedrag der aan materieele verlichting bestede uitgaven niet kentmoet hij dan niet denken dat het groote nut door de uitvinding van onzen landgenoot den grooten Huijgens verkregenhier niet erkend wordt? Bedriegen wij ons niet, dan is de straatverlich ting in de maand December des morgensom vijf uren uitgedoofd. Wanneer nu een uur na middernacht, dit is toch wel een tijd dat in gewone omstandigheden zeer weinig menschen op straat zijn, een derde gedeelte onzer straatlantarens in de verschillende wijken werden gebluscht, dan zou de verlichting nog meer dan voldoende zijn voor die enkele personen die zich bij toeval (of niet bij toeval) op straat bevinden. Men zou op deze wijze op de 110 ge- bluschte lantarens 440 uren brandens sparen. Liet men nu de overige 220 lantarens elk anderhalf uur langer brandendus tot 6^ uurdan had men nog 110 uren brandens daarop gespaard en bij dit voordeel behoefde bovendien niemand in de duis. ternis rond te dwalen en zich daarover te bekla gen. Daar wij verder durven beweren dat, indien met overleg op de aangeduide wijze wordt te werk gegaan, nog een grooter getal dan de opge geven 110 lantarens des morgens om éen uur in onze gemeente, zonder iemand aan gevaar op kade, grachten of straten bloot te stellen, zouden uit te dooven zijn, zou het in ons 2e pnnt gestelde doel mede bereikt kunnen worden, en kon men de gespaarde straatverlichting bezigen op den tijd dat de maan bij haar volle schijngestalte of bij die van eerste en laatste kwartier belet wordt haar vriendelijk gezicht ons te doen aanschouwen. Vergeten wij dan de donkere morgens die wij doorleefd hebben in de hoop dat ons gemeente bestuur in het aangebroken nieuwe jaar zal trachten dergelijke geheel onnoodige duisternis op onze straten te weren. Dien wensch uit vooral de schrijver van dit artikel, die ook van materieele verlichting houdt. Q. Te Vlissingen terug uit zee het van Middelburg naar Java bestemde fregatschip Minister Fransen van de Putte, gezagvoerder Ostenrath, welk schip op de hoogte van kaap Finisterre ten gevolge van aanhoudend hevig stormweder, lek is gespron gen en avarij heeft bekomen. Middelburg, 4 Januari. Alleen uit Walcheren was er heden een kleine aanvoer. Tweejarige Walchersche tarwe werd onveranderd in prijs aangebodennieuwe dito in de blanke soort voor verzending en verbruik gevraagd en ruim prijs houdend betaald bruine dito mede onveranderd rogge voor consumtie; wintergerst en zware Wal chersche zomergerst prijshoudendWalchersche witteboomen in de hardste soort zonder prijs- verandering gekocht, afwijkende minder gezocht, Walchersche harde bruine boonen en dito paar- denboouendie in puike soort zeer weinig worden aangeboden zijn eender in prijs gebleven dito groene kookerwten 25 cent Jagerwinterkoolzaad

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3