Aflvertentiën. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. TWis«lkttfc. Het faillissement van de maatschappij der kolenbassins. ®jrt (S^witjg m TOspitmnjj Graanmarkten enz. n f 19 n n T) ft ff 77 11 f 71 n n n 71 n 71 19 71 79 MIDDELBURGSCHE zijn bijna gelijkluidende bepalingen gemaakt. In Servië blijft het status quo gehandhaafd, behalve dat de Drina tot grenslijn zal worden aangewezen, met dien verstande, dat klein Zvornik deel zal uitmaken van het Servische grondgebied. Dat van Montenegro zal aanmerkelijk worden uitgebreid en zal een of meer zeehavens verkrijgen." In een officieuse bijeenkomst van lord Salisbury met den nieuwen grootvizier Midhat Pacha moet deze laatste reeds hebben te kennen gegevendat de Porte de tussehenkomst van een internationale conferentie ter bewaking van de uitvoering der hervormingen bepaald zou weigeren, waarop de Engelsche gevolmachtigde naar Londen zou heb ben getelegrapheerd met verzoek een stoomboot gereed te houden, om hem naar Athene te bren gen ingeval de Porte in hare weigering mocht volhardeD. Ziedaar het eerste teeken der veran derde politieke houding van Engeland. In overeenstemming met het bovengemelde is in zooverre de opinie vau de Politische corres- pondenz, dat ook deze een weigerend antwoord van Turkije verwacht, doch zij meent, op grond van het in Eussische kringen heerschende gevoelen, dat de voorstellen niet peremptoir zijn, maar vat baar voor wijzigingen. Hiermede echter zijn in strijd de berichten van Havas, volgens welk de Engelsche gevolmachtigde in last zou hebben die voorstellen als een ultimatum aan de Porte aan te bieden, zoodat zij die in hun geheel zou moeten aannemen of verwerpen. Daily News verzekert daarenboven dat generaal Ignatieff niet wil toestaan dat de Porte in discussie zal treden over de voorstellen der conferentie of daarin wijzigingen zal brengen, waaruit volgt, dat ook Kusland er de beteekenis van een ultimatum aan hecht. Nadere bevestiging hiervan vindt men in het gisteren avond reeds door on3 medegedeelde, eenigszins onduidelijke telegraphische bericht. Blijk baar bevat dit het antwoord der Engelsche regee ring aan haar gevolmachtigde te Konstantinopel op zijn bericht over het gesprek met Midhat Pacha. Lord Salisbury heeft bevel ontvangen om, indien de Porte mocht weigeren de voorstellen der confe rentie aan te nemen, onmiddellijk Konstantinopel te verlaten en de Engelsche schepen die zich in de Turksche wateren bevinden naar Engeland terug te zenden. Bijgevolg trekt Groot Brittannië de handen van Turkije af en toont wat ook van verschillende zijden wordt bevestigd volkomen eensgezind te zijn met Rusland. Grootendeels waarschijnlijk ten gevolge van de sterke pressie der publieke opinie in Engeland heeft de regeering begrepen een andere, meer krachtige houding tegen Turkije te moeten aannemen, en reeds de eerste zitting der ofiicieele conferentie leverde daarvoor een vrij sterk bewijs op. De Turksche vertegenwoordiger Satvet Pacha gaf nl. een overzicht over den tegen- woordigen toestand en sprak daaromtrent, evenals ieder der andere gezanten zijn persoonlijke opinie uit. Sprekende over den opstand in Bulgarije zeide hij o. a.: „Deze opstand is spoedig en gemakke lijk met onbeduidende opofferingen onderdrukt". Onmiddellijk stond lord Salisbury op en protes teerde ten krachtigste tegen deze bewering. Hoe wel het incident geen gevolgen had, veroorzaakte het terstond de overtuiging, dat Turkije op geen steun van Engeland meer kan rekenen. Gisteren zou lord Salisbury eene audiëntie bij den sultan hebben en indien zij niet tengevolge mocht hebben gehad, dat de Porte tot andere inzichten is geko men en heeft begrepen, dat zij genoodzaakt is de voorstellen der conferentie aan te nemen of aan haar lot zal worden overgelatenzal dit laatste hoogstwaarschijnlijk weldra het geval zijn, want, volgens de laatste berichten, zullen alle am bassadeurs, ingeval van weigering, onmiddellijk Konstantinopel verlaten. Men verwacht, dat de Ottomanische regeering, in weerwil van deze be dreiging, niet zal toegeven. Het naderend einde van het dienstjaar geeft aan de Fransche kamer van afgevaardigden aanleiding met spoed de algemeeue begrootingen van inkom sten en uitgaven te behandelen. Gisteren diende de minister van financiën, de heer Léon Say, eerstgenoemde begrooting in, zooals zij door den senaat is gewijzigd, en vroeg voor haar de urgentie, welke werd toegestaan. De voorzitter der financieele commissie, de heer Gambetta, noodigde de kamer uit om terstond tot de stemming over te gaan, teneinde daardoor de indiening van kredietwetten te voorkomen; het artikel bevattende de balans was nog achterwege gelaten, totdat de begrooting voor uitgaven zou kunnen worden vastgesteld zonder dat hierdoor een précédent zou ontstaan, zooals hij verzekerde. De minister bevestigde dit door de verklaring, dat hij zou trachten te zorgen dat ic. 't vervolg beide begrootingen gelijktijdig zouden kunnen worden vastgesteld. De begrooting van inkomsten werd met eenparige stemmen, 490, aangenomen. De minister gaf de hoop te kennen, dat de se naat gisteren avond met de begrooting van uit gaven zou gereedkomen en zij heden in de kamer zou kunnen komen. Mocht vóór Zaterdag geen overeenstemming worden verkregen dan zou hij verplicht zijn twaalf kredietwetten aan te bieden. De senaat is gereed gekomen en heeft na het budget voor openbare werken de begrooting van uitgaven aangenomen. Waarschijnlijk zullen thans geen discussies over de constitutioneele quaestie der bevoegdheden worden gehoudendoch tot later worden uitgesteld. In plaats van als naar gewoonte gesloten te zijn, verdrong zich Zondag jl. een talrijke menigte op de Brusselsche beurs. Het waren aandeelhou ders in de verschillende spoorwegen door de maat schappij der kolenbassins afgestaan aan den staat, in de Vlaamsche spoorwegenin de Maatschappij tot aanleg van spoorwegenin de Belgische bank enz. Op de convocatiebiljetten was als doel der bijeenkomst vermeld: bespreking van maatregelen ter bescherming van alle zoo ernstig geschonden belangenverantwoordelijkheid der administra teurs verantwoordelijkheid der regeeringpetiti onnement aan den koning en de kamers. De voorzitterde advocaat Wybomet wien tevens aan de bestuurstafel hadden plaats geno men ridder Vanderbranden de Reeth, de heer Sandoz en kapitein Couroubleontwikkelde in een uitvoerige en duidelijke rede den tegenwoordigen toestand van de maatschappij tot aanleg van spoorwegen, wier geheele geschiedenis hij door liep. Indien zeide hij haar de hulp der regeering mocht worden onthouden bleef haar niet anders over dan te failleeren. Hij stelde voor om de afwisselende rente te veranderen in een vaste rente en merkte op, dat de staat niet het recht heeft om aan zijn associésde houders van afwis selende annuiteiten, een soort subsidie te verlee- nen dat hij aan de groote industrie schenkt, en haar exploiteert met verlies. Dit is de oorzaak van de vermindering der ontvangsten en van de geringe opbrengst der afwisselende annuiteiten. Hij stelde voor dat de tarieven zouden worden verhoogd en dat geen genoegen zou worden genomen met de overeenkomst die door de maatschappij der kolenbassins was aan geboden. Hij wilde dat de regeering de annuiteiten op den voet van 3 franken rente zou waarborgen. Ten aanzien van het spoorwegnet van Vlaande ren, wenschte de beer Wybo dat de regeering het zou terugnemen tegen 50 percent van de bruto winst. De spoorwegen, zeide hij, vormen een tak van den openbaren dienst evengoed als de post en telegraphie, en indien het niet door particuliere kapitalen ware geschied zou in Vlaanderen nog geen enkele spoorweg zijn gelegd. Hij stelde vervolgens voor dat men zich zou wenden tot de Brusselsche leden van den senaat en der kamer met verzoek om ondersteuning van de petitie, die tot de kamers zou worden gericht. Dit voorstel werd levendig toegejuicht, waarna de voorzitter de adressen aan den koning en de vertegenwoordiging voorlas, die met handteekenin- gen werden overstelpt. Door een van de aandeelhouders werd voorge steld, dat de vergadering zich onmiddelijk en corps zou begeven naar het ministerie van financiën te einde den heer Jules Malou een exemplaar der petitie te overhandigen. Dit voorstel werd door het bureau ondersteund en met algemeen enthou siasme aangenomen. Met den president en de leden van het bureau voorop begaf zich het grootste gedeelte der aanwezigen naar genoemd ministerie, doch daar de heer Malou afwezig was gingen de aanwezigen uiteenzoodat alles in de grootste orde afliep. Maandag morgen te 10 uren werd eene deputatie van zes personen door den minister ont rangen, om hem namens de meeting de belangen der daarop aanwezige personen voor te dragen. De heer Wybo orerhandigde den minister de petitie met een korte redewaarin hij opmerktedat de requestranten niets vroegen dan rechtvaardigheid en de eenvoudige toepassing der beginselen van eerlijkheid en billijkheid. Zij wilden het eervolle voorbeeld van hun souverein volgen door eenvou dig hun constitutioneel recht te handhaven. Ten slotte drukte de heer Wybo de overtuiging uit dat de minister het verzoek der requestranten zou onderzoeken met de toewijding, die mocht worden verwacht waar het betreft zooveel rampen te vermijden en zooveel ellende te verzachten. De minister antwoordde, dat hij reeds sedert geruimen tijd alle quaesties had bestudeerd en ook reeds veel had gedaan; hij wees o. a. op het consortium voor de Belgische bankop het syndi caat voor de Union du Crédit enz. Hij protesteerde tegen de passage in het adres betreffende de overneming van den spoorweg Dendre en Waes, die door hem aan de algemeene maatschappij was overgegeven, hoewel hij overtuigd was geweest, dat dit in strijd was met de belangen van het land. Hij had het maximum der mogelijke con cessies reeds verleend en verklaarde niets te kun nen veranderen in de voorwaarden die hij voor de Maatschappij tot aanleg van spoorwegen had toe gestaan, noch die te kunnen vermeerderen, en hij vreesde reeds moeite genoeg te zullen hebben om zijne voorstellen door de kamer te doen aannemen. Zeer opwekkend zijn deze verklaringen niet. De deputatie heeft thans audiëntie bij den koning gevraagd wiens beslissing op het verzoek nog niet bekend is. De longziekte in iZeelandl. Nu de zoozeer gevreesde longziekte zich ook weer in deze provincie vertoont, dringen mij de belangstelling in onzen veestapel en onaangename herinneringen, vroeger daaromtrent door mij in onze noordelijke provinciën opgedaan, het volgende ter overweging te geven aan hen, die belast zijn met het toezicht op deze ziekte en aan de vee houders, zij het dan ook alleen ter herinnering en ter opwekking tot waakzaamheid. Daar eene uitvoerige behandeling van dit onder werp te veel ruimte zou vragen, zal ik trachten kort te- zijn. Terwijl bedoelde ziekte nog slechts sporadisch aanwezig is, alleen bestaat, nog niet heerscht, zou het m. i. thans zaak zijn over te gaan tot geheele afmaking, niet alleen van het vee der besmette stallen, maar van alle vee dat verdacht wordt reeds aan die ziekte te lijden. Eene dusdanige afmaking beschouw ik als het eenige middel om den voortgang der ziekte te stuiten; natuurlijk met inbegrip der bestaande middelen tegen invoer of verspreiding der ziekte. Hetgeen thans nog met eenige duizenden guldens kan geschieden, is wellicht later niet meer met honderdduizenden te doen. Is de ziekte eenmaal ook in deze provincie epidemisch geworden; zijn vele stallen reeds besmet of verdacht, dan wordt het afmaken, zoo niet ondoenlijk, toch zeer bezwaarlijk. Men deinze voor dit harde middel niet terug. Men smore het kwaad in zijn begin. Men offere het algemeen belang niet op aan dat van enkelen, als die enkelen me enen zich tegen afmaking te moeten verzetten. Had men in de Noordelijke provinciën het stelsel van afmaking in den beginne vollediger in practijk gebracht, dan had het kwaad wellicht nimmer die uitgebreidheid aangenomen, als later het geval werd. Den veehouders zelf geef ik de volgende wen ken. Is de ziekte in uwe nabijheid, laat uw vee inenten. Voorkom het kwaad, doch doe de inen ting uitvoeren door een deskundige en raadpleeg hem. Roep hem dadelijk, wanneer een uwer runderen ongesteld wordt. De eerste verschijnselen der gevreesde ziekte zijn o. a. lusteloosheid, verminderde eetlust, droge hoest, kwijning, ophouden der herkauwing, afwis selende koude en warmte der horens en voeten, versnelde polslag. Men ente niet in wanneer er zich in de stallen spruw, kalverziekte, klauwzeer of tongblaar be vindt. Vertrouw echter in dit opzicht den deskun dige. Men zij voorzichtig bij den inkoop van vee en koope niet van vreemden, dan in hooge noodza kelijkheid en onder zekerheid, dat het niet van verdachte plaatsen is. Laat geene lieden op uwe stallen toe, die u doen twijfelen of zij ook op besmette stallen zijn ge weest. Men vermijde zooveel mogelijk burenbezoek naar besmette stallen. Men zij voorzichtig bij het huren van dienstbo den in de omgeving der ziekte. Zij die met longziek vee in aanraking zijn ge weest, bij oppassing of begraving, moeten behoor lijk aan lichaam en kleederen gezuiverd worden. Koopt gij vee in, laat het eerst eenige dagen alleen staan. Bedenkt dat de ziekte zeer besmet telijk is. Verder zou ik wenschen dat er van 't beloop der ziekte de meeste openbaarheid werd gegeven, o. a. in de dagbladen. Alle geheimhouding schaadt; zou roekeloosheid, erger nog, mis daad zijn. Volledige kennis van het kwaad leidt tot behoedzaamheid en voorzichtigheid, een en ander ter voorkoming van eene kwaal die door zorgeloosheid eene vreeselijke ramp kan worden voor Zeeland. Middelburg. S. Vlissingen 27 December. Boter per kilogram /1.50 a ƒ1.46. Eieren per 104 stuks. Amsterdam, 27 December. Raapolie op zes weken f 45$. Lijnolie 29}. S*rf$zen va» üfieeten. Amsterdam, 23 Dec. 27 Dcc. KTederl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 62f 62$$ Certific. dito dito .3 74§ 75 dito dito dito .4 98$ 98$ Aand. Handelmaatschappij .5 102$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 94 - Loten stad Rotterdam. 3 99$ 98$ dito dito Amsterdam.. 3 98 98 België. Cert. bij Rothschild. 2$ pet. 59 Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 95$ 95$ Certific, Inscr. 5" serie 5 Obl. Hope &C°. 1855 6» serie. 5 80$ 80 dito 1000 1864.5 89$ 89$ dito L. 100 18725 81$ 81A, dito L. 100 18735 81$ 81$ Loten 18645 f 280 280 Loten 1866 5 269 267 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4$ pet. 79$ 78$ Certific. dito4 Inscr. Stieglitz&C°.2ea4L. 4 - Obligatiën 1867—694 70$ 70$$ Certificaten6 43 43$ Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 251$ 250 Oblig. dito4$ pet. 78$ dito dito4 f Aand. Kiew-Brest5 „100 dito Baltische spoorweg 3 120 119 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 88$ dito dito Jelez-Griasi.5 dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow 5 80$ 79$ Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg4 dito dito Weenen 5 Oostenrijk Obligatie metal, in zilver Januari/Juli 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/No v.. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 18605 dito 1864 6 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 Hongarije. Schatkistbiljett. Oblig. Theiss spoorweg. Italië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z-Ital. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl.. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Obl. 1873 Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904 Obligatiën dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam. Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hooldl. Obl.St.Paul&Pac.Spw. le sec. dito dito dito 2esec. Brazilië. Obl. 1863 72$ 117 118 pet. 51A 51A 52 51$ 47$ 47$ 46$ 46$ 779 521 122$ 122 pet. pet. 100 100 pet. 13-/V 13$ uA HA 53$ 53$ 8$ 8$ 27$ pet. 47$ 47 48$$ 48$ 102 102$ 99$ 100 61$ 59$ 98 97$ 55$ 54$ 71 83$ 83 82$ 82$ 94A 94$ Prijzen wan coupons. Amsterdam, 27 December. Metall. f 19.70; dito zilver 22.75Div. Eng. per f 11.82$Eng. Portugal per 12.Spaansche piasters fAmerikaansche dollars (in goud) f 2.45$. Amsterdam, 23 December. Metall. 19.77$; dito zilver 22.75; Div. Eng. per f 11.82$; Eng. Russen per 11.82$; Eng. Portugal per 12. Frans, f 47.65Belg. f 47.65Pruis, f 58.60 Hamb. Russen f Russen in Z. R. 28$; Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. f Spaan sche piasters fSpaansche binnenlandsche fAmerikaansche dollars 2.45$papier ƒ2.25. Bevallen van een Jongen M. D I R K S E N—- Zieren. Rotterdam, 25 December 1876. Het Parochiaal Armbestuur der R. C. gemeente alhier, geeft kennis dat hetzelve met voorkennis van het Edel Achtbaar bestuur dezer stad, op aanstaande Vrijdag den 29en dezer, tusschen 12 en 3 uren, eene algemeene Collecte aan de huizen der ingezetenen ten behoeve hunner armen zal houden. Het roept vertrouwend de bekende weldadigheid hunner stadgenooten in, om, door milde bijdragen geholpen, in de groote behoeften hunner armen te kunnen voorzien. Middelburg, 27 Dec. 1876. Namens het bestuur, A. H. VAN AGTEN, Voorzitter. F. J. LARSEN, Secretaris. De gewone jaarlijksche sluiting der Wisselbank zal plaats hebben op Vrijdag den 29en December. De Bank zal geopend zijn op Dinsdag 2 Januari. Tot het nazien der saldo's van rekening wordt zitting gehouden op Zaterdag 30 De cember, des voormiddags van 1© tot 12 uren; de Rekeninghouders worden verzocht alsdan over te leggen eene onderteekende opgaaf van het saldo hunner rekening. De Directeur, J. A. TAK. Verzekering tegen Brandschade op ge bouwen en goederen ook van landbouwers bij J. A. TAK C°. als gemachtigden van de Assurantie-Compagnie te Amsterdam, opgericht in 1771. Kantoor. GROENMARKT. UITLiOTlWCf van Obligatiën ten laste der Nederd. herv. gemeente te Middelburg, op Vrijdag 29 December 1876, des avonds 7 uren, in de Consistoriekamer der Koorkerk. Heeren Voerlieden worden bekend gemaakt dat de Tol op den Noordweg bij Middelburg, omtrent 47 meters noordwaarts is verplaatst. DONDERDAG avond 28 December 1876 geene bijeenkomst. DONDERDAG 28 December 18 7 6 geene bijeenkomst*

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3