Advertsntiën. Gasverbruïkers Zeetijdi n ge n. Handelsberichten. V Thermometerstand. r* Staten-Generaal. Gemeenteraad van Vlissingen. b. In de commissie voor de belastingen de heer Th. van Uije Pieterse, voorzitter, en de heeren H. E. Kleijnhens, J. C. Ockers, J. Verkuijl Quakkelaar eu J. J. P. Hector leden; d. In de commissie voor de fabricage, de burge meester, voorzitter, en de heeren W. de Kruijff, A. Schraver, J. P. Laernoes en J. Verkuijl Quakkelaar, leden f. In de commissie, bedoeld in de laatste zinsnede van art. 4 der verordening op de invordering van den hoofdelijken omslag, de heeren J. C. Ockers, W. de Kruijff, en mr. P. J. Callenfels. Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. Prfjaea van HOceten. Uithoofde van het Kerstfeest, is heden geen beurs gehouden. C. van den Bovenkamp, man van H. M. Snijders, 63 j. P. van Doeselaar, jd. 32 j. Goes. Gehuwd: P. de Dieu, jm. 26 j., met P. Olivier, jd. 24 j. Bevallen: A. van Hoorn, geb. Beije, z. H. de Dreu, geb. Tollenaar, z. M. Botbijl, geb. Hoger- werve, z. M. Smallegange, geb. de Dreu, d. G. Harinek, geb. van den Berge, z. Overleden: W. Rijkse, z. 2 in. W. Verplakke, gehuwd met Q. van Fraassen, 65 j. Zierikzee. GehuwdJ. Enzlin, wedr. 32 j., met P. Buijze, jd. 45 j. Bevallen: P. de Jonge, geb. Laban, z. M. T. Schouten, geb. Henning, z. M. Willemse, geb. van der Noot, z. Q. Luik, geb. Klaasse, z. G. J. Koene- gracht, geb. van den Berge, d. Overleden: A. C. M. Ridderhof, d. circa 7 m. P. Proost, jd. 25 j. 23 Dec. :s av. 11 u. 37 gr, 24 's av. 11 u. 34 gr. 25 's morg. 7 u. 26 gr. 's midd. 1 u. 28 gr 's av. 11 u. 23 gr. 26 's morg. 7 u. 18 gr. 's midd. 1 u. 23 gr. 's morg. 7 u. 34 gr. 's midd. 1 u. 35 gr. 's av. 11 u. 34 gr. 's av. 6 u. gr. tweede kamer. Recht van antwoordt. Het wetsvoorstel van den heer Haffmans, tot invoering van het zoogenaamd recht van antwoord, bevat het volgend eenig artikel: „Ieder persoon, die in eene courant met name genoemd of zijdelings aangewezen is, heeft het recht in diezelfde courant een antwoord te doen plaatsen, mits niet te bovengaande duizend letters schrift, of het dubbel der plaats van het artikel, dat daartoe aanleiding gaf. „Dit antwoord zal ten laatste twee dagen na den dag, waarop het antwoord aan het bureau der courant zal aangeboden zijn, geplaatst worden, op straffe tegen den uitgever van ƒ20 boete voor eiken dag vertraging. „Couranten die niet dagelijks verschijnenzijn op dezelfde strat gehouden, het antwoord ten laat ste te plaatsen in het eerste nommer, dat twee dagen na de aanbieding van het antwoord verschijnt". Het recht van antwoord, zegt de voorsteller in zijne toelichting, dient in de eerste plaats om aan hem, die in de pers besproken wordt, de gelegen heid te verschaffen zich te verdedigen, en wel in dezelfde courant waarin hij is aangevallen, ten einde het kwaad hersteld worde waar het is ge sticht. De bepaling is niets anders dan de toepas sing van het natuurlijk recht der zelfverdediging op het gebied der publiciteit. De heer Haffmans bestrijdt het beweren van hendie zeggen't is niet noodigonze pers maakt geen misbruik van hare positie. Hij noemt het recht van antwoord in het belang der pers zelve; abso lute vrijheid is voor haar nadeelig. Het tegen woordig voorstel, zegt de heer H., is uit een persmiunend hart gevloeid. Weet iemand een beter middel om het doel te bereiken, de voorsteller zal het gretig aangrijpen en het zijne laten varen. Een ding staat vast en moet door allen erkend wordenwie de pers releveert, doet een goed werk. Zitting van Zaterdag 23 December. Voorzitter de heer Winkelman. Waarnemend secretaris de heer van der Bilt, griffier. Afwezig de heer Verkuijl Quakkelaar, uitlandig. De notulen van het in de vorige zitting ver handelde worden na voorlezing goedgekeurd. Het eerst komt in behandeling het in de jongste vergadering ingekomen adres van P. Wondergem c. s.houdende bezwaren tegen de bij verordening opgelegde verplichting om de mestspeciën te be waren in gemetselde waterdichte bakken, op grond dat zij dit kostbaar, schadelijk en overboden achten. Zooals wij in ons verslag dier zitting mededeelden, hebben burgemeesters en wethouders omtrent dit adres het advies ingewonnen van den heer mr. W. Ph. Vis en van den inspecteur van het geneeskun dig staatstoezicht in Zeeland, welke beide deskun digen adviseeren tot behoud der bepaling en tot afwijzing van het verzoek der adressanten. Bij de beraadslaging betoogde de heer de Kruijff, dat de gemaakte bepaling, boe wenschelijk zij ook zij, in de practijk onuitvoerbaar zal blijkenvooral met het oog op de kosten, die voor vele kleine land bouwers en veehouders zeer bezwarend zouden zijn. Maar bovendien is de maatregel, naar heur van verschillende zijden verzekerd is, ook niet noodig als voor behoorlijken afvoer van het mest water gezorgd wordt. De heeren van Uije Pieterse, Mortier en Pot waren het met den heer de Kruijff volmaakt eens, te meer daar volgens de proefondervindelijke ervaring van de heeren Pieterse en Pot, bij verschillende veehouders op gedaan, gebleken is dat het water uit de nabij mestvaalten gelegen putten niet bedorven, maar zelfs zeer goed was, zoodat er geen gevaar voor de gezondheid bestaat. De heer Kleijnhens daarentegen constateerde, dat het hier weder eene zaak geldt, waarbij het privaat belang zich stelt tegenover het algemeen belang. Hij wensehtzich te houden aan het ingewonnen deskundig advies en alzoo de in het belang der gezondheid gemaakte bepaling te handhaven. De heer Laernoes deelde mede, dat hij op twee plaatsen het water in de putten nabij mestvaalten wel degelijk be dorven heeft bevonden. Met het oog op het be zwaar der kosten van gemetselde mestputten, zou het echter naar zijne meening overweging verdienen of niet op eene andere wijze het beoogde doel zou kunnen bereikt worden, bijv. door het maken van andere vloeren dan gemetselde. De heer van Uije Pieterse merkte nadei op, dat waar hij ge weest is het water van de mestvaalten naar de riolen vloeit, zoodat er geen gevaar voor de ge zondheid ontstaat, terwijl de heer Pot het onmo gelijk noemde dat de grond door meststoffen ver ontreinigd wordt. De heer Kleijnhens releveerde, dat de heer Laernoes verklaard heeft dat in twee putten het water, blijkens zijne ervaring, wel degelijk bedor ven was, dus eene reden te meer om zich aan het advies van den heer Vis en van den inspecteur te houden. De heer J. J. P. Hector eindelijk nam niet aan, dat de bodem door het water van mestvaalten niet verontreinigd wordt, doch bij hem woog ook het bezwaar der kosten van gemetselde mestbakken, zoodat hij evenals de heer Laernoes en andere sprekers het beoogde doel op eene minder kostbare wijze zou willen trachten te bereiken. Tengevolge der verschillende geuite meeningen stelde de voorzitter de vraagof de vergadering verlangde om, in strijd mot het door burgemeester en wethouders ingewonnen deskundig advies, terug te komen op het artikel der verordening, waarbij wordt bepaald dat de meststoffen in gemetselde bakken moeten bewaard worden? Zoo ja, dan zal de verordening naar de commissie voor de straf verordeningen gezonden worden, en van haar een voorstel tot wijziging worden ingewacht. Met 10 tegen 2 stemmen werd alzoo besloten. De heeren Schraver en Kleijnhens stemden tegen. Een voorstel van burgemeester en wethouders tot toevoeging aan en af- en overschrijving op de begrooting voor 1876 wordt zonder bedenking goedgekeurd. Wordt gelezen een rechtskundig advies van den rijks-advocaat mr. W. A. van Hoek, te Middelburg, betreffende de quaestie over het recht van eigen dom van het terrein van den heer J. Loois. De conclusie strekt, om eene vordering in rechten van de zijde der gemeente, met het oog op de verjaring, te ontraden. Het advies wordt voor de leden ter inzage ge legd en de beslissing tot een volgende zitting aangehouden. Een voorstel tot het verleenen eener toelage aan de kweekelingen op de school van den hoofdonder wijzer van Kamer wordt zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Hetzelfde geschiedt met een voorstel om aan den gemeente -secretaris f 150, aan den baas der gas fabriek f 125 en aan den bode C. de Vries ƒ25 toe te kennen, voor buitengewone werkzaamheden tijdens de vacature van directeur der gasfabriek. Overeenkomstig het advies van de plaatselijke schoolcommissie wordt aan den hulponderwijzer Huis op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking op de school van den heer Sitsen, inet ingang van 1 Januari a., terwijl burgemeester en wethouders gemachtigd worden tot overplaat sing van den hulponderwijzer J. J. AntheuDissen van school C naar school B. Van A. Monjé is een verzoek ingekomen om een trottoir en een lichtgat te maken in zijn huis op de Zeilmarkt. Burgemeester en wethouders stellen voor den adressant toe te staan op zijne kosten een trottoir aan te leggen, hetwelk het eigendom der gemeente blijft en door haar onderhouden zal worden. Voor het te maken lichtgat moet 25 cent per M* betaald worden. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging aangenomen. Van de Maatschappij tot exploitatie van gron den te Vlissingen is een adres ingekomen, hetwelk niet wordt voorgelezen, maar voor de leden ter inzage is gelegd, om in een volgende zitting be handeld te worden. De voorzitter deelt mede, dat de hoofdzaak van het adres is, dat de Maatschappij bereid is tot ophooging van den grond en het maken der straat, het beplanten met boomen en het leggen van trottoirs, indien de gemeente zich verbindt tot het aanleggen van riolen, het onder houd en de verlichting. Voor kennisgeving wordt aangenomen een brief van de kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen, begeleidende afschrift van een adres van hulde aan Z. K. H. prins Hendrik der Neder landen, welk laatste voor de leden ter inzage wordt gelegd. Van de heeren Delvoye en Huijbregtse is een brief ingekomen, waarin zij te kennen geven dat zij, aangezien gedeputeerde staten van Zeeland en de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen bezwaar hebben gemaakt om subsidie te verleenen voor den voorgenomen omnibusdienst naar en van de spoorwegstations en de aanleg plaatsen der stoombooten, zij aan dat voornemen geen gevolg zullen geven, den raad intusschen dank zeggende voor de door hem vroeger geno men gunstige beschikking op hun verzoek. Deze brief wordt voor kennisgeving aangenomen. De begrooting van de commissie van bestuur over den MiddelburgVlissingschen rijweg wordt zonder bedenking met algemeene stemmen goed gekeurd. Vervolgens hebben de volgende benoemingen plaats Tot lid der commissie voor de zeemans- en visschersbeurs het aftredend lid de heer C. Mor tier met 11 stemmen, zijnde 1 stem op den heer F. Wibaut uitgebracht. Tot regent over het burger weeshuis de aftre dende heer C. A. Kalbfleisch met 10 stemmen, terwijl 1 stem was uitgebracht op den heer C. Mortier en 1 biljet niet ingevuld was. Tot leden der vaste commissiën werden achter eenvolgens gekozen: a. In de commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, de burge meester, voorzitter, en de heeren M. Pot, mr. P. J. Callenfels, H. E. Kleijnhens en J. J. P. Hector, leden c. In de commissie voor de financiën de heer Th. van Uije Pieterse, voorzitter, en de heeren A. Schraver, M. Pot, J. C. Ockers en m'. P. J. Callenfels, leden e. In de commissie voor de gasfabriek, de burge meester, voorzitter, en de heeren J. C. Ockers, W. de Kruijff, J. P. Laernoes en J. Verkuijl Quakkelaar, leden, de laatste in de plaats van wijlen den heer J. B. de Groot) De heer Callenfels wenscht den voorzitter eene vraag te doen naar aanleiding van een artikel in de Middelburgsche courant van Vrijdag 22 dezer betreffende het gesprokene in de tweede kamer bij de behandeling der spoorwegbegrooting. Hoezeer die courant geen officieel blad is, heeft de volgende zinsnede ten zeerste zijne aandacht ge trokken, volgens welke de minister o. a. heeft gezegd „Nu had de gemeenteraad van Vlissingen, die altijd meent aanspraak te hebben dat het rijk de Tonnebrug verandert in eene rij brug, medegedeeld dat de Maatschappij „de Schelde" genegen was van de bedoelde clausule [eene opening van 60 M.] afstand te doen, hetgeen gebleken is niet waar te zijn."] Is hiervan, vraagt de heer Callenfels, iets aan? De voorzitter antwoordt, dat bedoelde zinsnede ook de opmerkzaamheid van burgemeester en wet houders heeft getrokken. Het is zeer waarschijnlijk dat de minister die woorden gebezegd heeft, maar zeker is het intusschen, dat burgemeester en wet houders geen onwaarheid hebben gesproken, zooals uit die bewoordingen zou kunnen afge leid worden. Indertijd heeft het bestuur der Maatschappij „de Schelde" in een mondgesprek, met den directeur der Maatschappij, en den spreker, zich bereid verklaard de zaak eener nieuwe brug zooveel mogelijk te bevorderen. De heer Callenfels bedankt voor de ontvangen inlichting, waarna de zitting gesloten wordt. Zitting van 22 December. In deze zitting zijn afwezig de heeren M. Moo- lenburgh, Mulock Houwer, de Jonge, Ochtman en Zuurdeeg. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd en was medegedeeld dat 5 brieven van gedeputeerde staten waren ingekomen, begeleidende de goedge keurde gemeente rekening 1875, gemeentebegroo- ting 1877, suppletoir kohier hoofdei, omslag 1876 en bericht van de goedkeuring van raadsbesluiten, welke voor kennisgeving worden aangenomen, en besloten was tot het doen van eenige af- en overschrijving, worden wegens periodieke aftreding herbenoemd de heer Schneiders van Greijffenswerth, als lid der commissie van toezicht voor het middelb. onder wijs. (Met dezen stond op het dubbeltal de heer Ermerins) en tot regent vau het burgerlijk armbe stuur de heer Ochtman Johz. (Met dezen was aanbevolen de heer van Schelven). Tot regent van het burger weeshuis is benoemd de heer Mulock Houwer. Door regenten van het burger weeshuis waren aanbevolen de heeren M. Tacci, die aan de beurt van aftreding lag, en A. P. Paulussen. Worden gesteld in handen der plaatselijke schoolcommissie een verzoekschrift van den hulp onderwijzer J. Buijk en een dito van de hulpon derwijzers A. H. Lemson, J. Aalbregtse en J. Kanaar om verhooging hunner jaarwedden. Voorstel van burgemeester en wethouders overeen komstig het advies der plaatselijke schoolcommissie om de jaarwedden van de open hulponderwijzers betrekking aan de school van den heer Bastmeijer van 500 tot f 600 te verhoogen, wordt zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangeno men. De voorzitter deelt mede dat de heer J. W. B. van Nieuwland de betaling weigert van de afkoopsom der tienden op zijne gronden in den Adriana Joban- napolder. Na discussie wordt besloten eene rechts kundige commissie te benoemen om den raad in deze zaak te dienen van advies. Tot leden dier commissie worden benoemd de heeren MoolenburghMacaré en Schuurbeque Boeije. Het suppletoir kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld op f 15 behoudens goedkeuring van gedep. staten. Op een verzoek van de bewoners op het terrein der binnenstoof alhier, strekkende 1° om verlichting van dat terrein met 2 lantarens, en 2° houdende herhaling van een vroeger gedaan verzoek om den rijweg met straatkeien te doen beleggen, wordt besloten wat het le punt betreft, dit in handen van burgermeester en wethouders te stellen, om daarop in overleg met de commissie voor de gas fabriek en straatverlichting te beschikken en wat het2e punt betreft, daarop aanwijzend te beschikken. Wordt overgegaan tot de benoeming van vaste commissiën, waarvan de uitslag is dat dezeltde leden worden herkozen. De heer Macaré tot commissaris der visch- markt herkozen zjjnde, verklaart die benoeming niet te kunnen aannemen. Na discussie wordt tot eene nieuwe stemming overgegaan en alsnu na verschillende stemmingen als zoodanig gekozen de heer Schneiders van Greijffenswerth die zich die benoeming laat welgevallen. Hierna wordt de zitting gesloten. Vol verwachting, hetzij gepaard met angst en vrees of wel met hoop en vertrouwen, blikt geheel Europa naar bet Oosten heen, vanwaar het de beslissing over vrede of oorlog verwacht. In dit jaar zal zij wel niet meer komen, zoodat althans 1876 zal wegsterven zonder dat de oorlogsfakkel andermaal wordt opgeheven. De officieele internationale conferentie werd Zaterdag door den Turkschen gevolmachtigde Saf- vet Pacha geopend, terwijl het bulderen van het geschut den onderdanen van den sultan verkon digde, dat het rijk der kalifen met eene nieuwig heid was begiftigd, die zeker den grooten Osman met diepe verontwaardiging en afschuw zou ver vullen indien hij thans een kijkje kon nemen in het oude Stamboel. De grondwet werd afgekondigd. Met ingenomenheid herinnerde Safvet Pacha zijue medeleden aan de beteekenis van die kanon schoten, welke een Dieuw tijdperk in de geschie denis van Turkije aankondigden, en zoo men op het gelaat van den een een ongeloovig glimlachje waarnam, terwijl de ander zacht met het hoofd schudde en even den schouder ophaalde, wie zou er zich over verwonderen, dat die diplomaten weinig vertrouwen koesterden in de gunstige resultaten van die constitutie. Of wie heeft ooit gezien, dat een schurk eensklaps in een heilige verkeerde? Een vös verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken, en het zal wel blijken onmoge lijk te zijn in een land als Turkije door een enkelen maatregel een geheele nieuwe staatsre geling in te voeren. Geleidelijke overgang is in dergelijke omstandigheden hoofdvereischte. Het door de preliminaire conferentie vastgestelde programma werd door Safvet Pacha overgelegd^ die daarbij te kennen gaf, dat de Porte bereid is aan zijne onderdanen alle concessies welke verlangd mochten worden toe te staan, mits zij niet in strijd zijn met de waardigheid en integriteit van het rijk. Aanvankelijk was de tweede bijeenkomst der conferentie op heden bepaald, doch zij is uitgesteld tot Donderdag; alsdan zal waarschijnlijk de quaestie van den wapenstilstand worden besproken, die vermoedelijk met 14 dagen zal worden ver lengd. De vrees, van verschillende zijden gekoesterd, dat de afkondiging der constitutie aanleiding zou geven tot ongeregeldheden is niet alleen niet ver wezenlijkt, maar zelfs hebben manifestaties ten gunste der afkondiging plaats gehad. Omtrent het geschil tussehen Oostenrijk en Servië, naar aanleiding van het gebeurde met den monitor Maros, loopen de berichten uiteen. Terwijl de Pesther Lloyd niets meer of niets minder ver langde dan dat de citadel van Belgrado gedurende een half uur zou worden gebombardeerd, werd uit Weenen gemeld, dat men ia regeeringskriDgen aldaar de aftreding van bet ministerie-Bistich als geen genoegzame voldoening beschouwde. Er was reeds sprake geweest van militaire bezetting van Servië, doch dit denkbeeld was bestreden. De Politische Correspondenz van Zaterdag echter verzekerde, dat de Servische regeering volkomen voldoening had gegeven, en dat Zondag de be groeting der Oostenrijksch-Hongaarsche vlag op plechtige wijze zou plaats hebben. De weigering der Belgische regeering om troe pen beschikbaar te stellen tot bezetting van Servië wordt van verschillende zijden bevestigd, en daar zooals de correspondent van de Indépendance beige te Konstantinopel terecht opmerkt de Nederlandsche constitutie zich evenzeer tegen zoodanigen maatregel verzet, is het wel mogelijk dat thans Zwitserland eene uitnoodiging zal ont vangen om zich te belasten met de taak om de Christelijke onderdanen van de Porte in Bulgarije te gaan beschermen. Zooals te verwachten was heeft de Fransche senaat alle oorspronkelijke cijfers der begrooting van eeredienst herstelden haar vervolgens in haar ge heel aangenomen, evenals de begrootingen van finan ciën en de wet op de middelen. Heden zal de begroo ting van openbare werken worden behandeld. De republikeinse he linkerzijde van de kamer heeft be sloten geen bij eenkomst van de verschillende republi- keinsche groepen der kamer en van den senaat bijeen te roepen, maar heeft bepaald, dat zij de door den senaat geamendeerde begrooting een voudig en zonder discussie zal verwerpen en de oorspronkelijk door de kamer vastgestelde cijfers zal handhaven. Gaan de andere groepen der linkerzijde van de kamer met dit denkbeeld mede dan staat het conflict voor de deur. De Italiaanache kamer heeft Zaterdag de be- grootingswerkzaamheden ten einde gebracht en hare zittingen tot 15 Januari verdaagd. Het met stukgoederen geladen fregatschip Anna, gezagv. Overklift, bestemd naar Java, is Zondag morgen van Vlissingen naar zee vertrokken. Ontijdig, doeh zeer voorspoedig bevallen van eene levenlooze Dochter C. J. DE RIJCKE vak Puffelen. Middelburg, 26 December 1876. Heden overleed tot mijne innige droefheid, mijn eenig dierbaar kind WILLEM ELDERT JOHAN NES, in den aanvalligen leeftijd van bijna 18 maanden. Amsterdam, 22 December 1876. W. A. HOUPT. Algemeene kennisgeving. De Diakonie der Herv. gemeente te Meliskerke, betuigt haren innigen dank aan den milden gever voor de gift van lO gulden, haar ter hand gesteld door d'. Boomer, predikant te Ritthem. Namens de Diakonie voornoemd, K. JASPERSE, J\ BEN0U, j Dl8 Diakenen. Die iets te vorderen heeft van, of verschuldigd is aan den boedel van wijlen ROSALIA MISPI- LAERE, Weduwe van PIETER GERARD, in leven Winkelierster, gewoond hebbende in de gemeente Groede en aldaar in de maaud Augustus jl. overleden, gelieve daarvan opgave ofbeta- Bing te doen ten kantore van den Notaris EAM- MACHER te Groede, vóór den 10en Januari 1877. gelieven zooveel mogelijk de door hen gebruikte Gasmeters tegen het bevriezen te vrij waren.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3