BUITENLAND. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Kunstnieuws, Rechtzaken. Yerkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. Polderbestuur van Walcheren. Algemeen Overzicht, tweede kamer. Met de behandeling der uitzonderingswetten voor gemeenten die plaatselijke aecijnsen wenschen te heffen, is heden voortgegaan. Het wetsvoorstel van den heer de Casembroot om dergelijke uitzon dering ook voor Ylaardingen toe te latenwerd met 29 tegen 22 stemmen verworpen. Het amen dement betrekkelijk Harderwijk werd met 27 tegen 24 stemmen verworpen. Vervolgens werden aangenomen de wetsontwer pen tot beperking der robbenvangsttot bekrach tiging eener provinciale belasting in Groningen; tot tijdelijke voorziening van het muntwezen, dit laatste na verwerping van een amendement van den heer Oorver Hooft om den termijn voor de herziening te verlengen tot 1880. De minister gaf de toezegging' in het aanstaande voorjaar een nieuw ontwerp tot invoering der bronzen munt in te dienen. Het hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven der staats begroting en de wet op de middelen werden mede aangenomen na eene korte discussie, welke de minister wenschte voort te zetten bij de aan staande behandeling der belastingwetten. De kamer is op recès uiteengegaan. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de zaak der beschuldigden van diefstal van zijde en fluweel aan boord van een der stoomschepen van de maatschappij Zeeland. Het hof heeft de feiten niet bewezen verklaard en de aangeklaagden vrijgesproken. Uit gelijkluidende berichten van Londen en Berlijn blijkt dat het plan, om Bulgarije door Bel gische troepen te doen bezetten, door de mogend- e. heden is opgegeven, dewijl de Belgische regeering hare toestemming daarvoor geweigerd heeft, nog voor dat daartoe een officieel aanzoek tot haar gericht is. De conferentie zoekt nu een anderen uitweg. ministerieele departementen. Aan den heer J. J. Verheys is, wegens 65jarigen ouderdom, met den laatsten dezer eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hoofdcommies bij het departement van marine, onder dankbetuiging voor zijn lang- durigen dienst en onder toekenning van zoodanig pensioen als waarop hij zal bevonden worden aan spraak te hebben. nationale schüld. Benoemd tot commies bij de directie van de grootboeken der nationale schuld L. B. van Tienen, thans adjunct-commies bij die directie. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en aecijnsen te Waardenburg e. a. B. C. Charbon, thans ontvanger der directe belas tingen, in- en uitgaande rechten en aecijnsen te 's Heerenberg c. a. onderscheidingen. Aan den voor den dienst in Oostlndië bestemden soldaat L. A. Martel, van het koloniaal werfdepot, is vergunning verleend tot het dragen van de Fransche Militaire medaille. Op Zaterdagen 2, 9 en 16 Dec. had te Oost burg het vergelijkend examen plaats van de kweekelingen aan de opleidingsklasse aldaar, de twee eerste Zaterdagen schriftelijk, den laatsten mondeling. Op laatstgenoemden dag had tevens het toelatings-examen plaats voor de nieuwe kwee kelingen, die, 10 in getal, ditmaal allen werden toegelaten. Bedoelde inrichting wordt thans be zocht door 18 kweekelingen van Groede, 4 van Sluis, 3 van Oostburg, 3 van IJzendijke, 2 van Kad- zand, 2 van St. Kruis, 1 van Zuidzande, 1 van Nieuwvliet en 1 van Schoondijke, in het- ge heel 35. Beroepen bij de Nederduitsche hervormde ge meente te Breskens, G. J. Blom, predikant te Gent. Te Hoofdplaat C. Rogge, predikant te Waterlandkerkje. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Yerseke is beroepen de heer K. W. Vethake, predikant te Wilhelminadorp. Beroepen te 's Gravenpolder de heer G. J. Barger, eand. bij het prov. kerkbestuur van Utrecht. De Goesche courant meldt als vervolg op haar door ons overgenomen bericht uit 's Graven polder, dat al de ouderlingen en diakenen aldaar op hun gedaan verzoek om ontslag zijn terug gekomen. Het gisteren avond gegeven concert der Mid- delburgsche muziekvereeniging werd door een buitengewoon talrijk publiek bijgewoond en leverde een zeldzaam kunstgenot op. De levendigste toe juichingen vielen de beide solisten, mejuffrouw Rahe en den heer Wirth, alsmede aan de uitvoer ders der orkest-stukken ten deel. Plaatsgebrek dwingt ons een meer uitvoerig verslag dezer uitvoering tot later uit te stellen. Het gerechtshof te 's Hertogenboseh heeft arrest gewezen in de zaak van A. G. L. A. Hen- kelman, gewezen griffier van het kantongerecht te Helmondhij werd wegens brandstichting tot tucht huisstraf van 5 jaren veroordeeld. Deze veroordeelde was in 't begin van Septem ber 11. met vrouw en kinderen ter bedevaart naar Kevelaar vertrokken, medenemende 5 waskaarsen om die in de kerk aldaar te offeren ter eere van de 5 wonden van Christus. Hij had echter, vol gens het arrest, gezorgd papieren, stroo en stukjes hout op zijn bureau in zijn woning, met petroleum bestreken, op zijn plankenvloer te leggen en in 't midden er van een insgelijks met petroleum doortrokken turf geplaatst, waarin een gaatje ge maakt was met een bougie er in. De bougie had hij voor zijn vertrek aangestoken. Zijn bedoeling was in de eerste plaats alle boeken en registers van verzekering-maatschappijen, die niet in orde wa ren, en daarna de behoorlijke verzekerde woning zelve in brand te steken. Gelukkig werd de brand spoedig ontdekt en gebluscht, en kwam de misdaad aan 't licht. J. F. de N., werkman te Hontenisse, die in de vorige week voor het gerechtshof te 's Gra- venhage terechtstond wegens valschheid in drie onderhandsche geschriften, het vervalschen van een onderhandsch geschrift en het gebruik maken van die stukken, is gisteren veroordeeld tot 10 maanden celstraf en acht boeten van 50. In de gemeente Kerkwerve, gehucht Nieuwer- kerk, ontstond den 21 dezer des avonds omstreeks 10 uren brand in de schuur van den herbergier v. d. H. grenzend aan zijne woning. De schuur is met hetgeen er zich in bevond in de asch ge legd. Door de spoedige hulp der brandweer, die nog maar eenige weken was geconstitueerd, heeft men het gebouw kunnen behouden. De brand spuit die in September jl. was aangekocht, heeft uitmuntend gewerkt en dus wel spoedig dienst kunnen doen. Naar wij vernemen was het gebouw gedeeltelijk met hetgeen er zich in bevond tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. De Oostenrijksche regeering heeft aan den kommandant van den monitor Maros bevel gegeven om, indien nog een schot op het schip mocht worden gelost, de stad met granaten te beschieteu. Gisteren is alhier te koop aangeboden: Perceel 1. Eene hofstede genaamd „de Bruin- viscb," bestaande in huizing, schuur, bakkeet en verdere timmer, en daarbij staande arbeiderswoning benevens de nombre van 3 hectaren 73 aren 25 centiaren boomgaard, hoveniering, bouw- en weiland, alles staande en liggende te Brigdamme, gemeente St. Laurens, aan den straatweg, gemerkt C nos. 19 en 20. Verkocht voor 10234. Perceel 2. Een hectare 62 aren 20 centiaren weiland, liggende achter het eerste perceel. Ver kocht voor 3326.75. Perceel 3. 99 aren 85 centiaren weiland en sprink, achter het tweede perceel aan den langen weg. Verkocht voor 2050.50. Perceel 4. Een hectare 39 aren 69 centiaren weiland en sprink, naast het derde perceel. Ver kocht voor f 3111. Perceel 5. Een hectare 35 aren 6 centiaren wei land en sprink, liggende naast het vierde perceel. Perceel 6. 42 aren 48 centiaren weiland en sprink, liggende naast het vijfde perceel. Te zamen verkocht voor f 3691.75. Perceel 7. 2 hectaren 26 aren 5 centiaren bouw en weiland met twee woonhuizen en erven, staande aan den straatweg, nevens het eerste perceel, ge merkt n°s 17 en 18. Verkocht voor f 6800.75. Perceel 8. 50 aren 98 centiaren weiland en sprink, liggende aan den lagen weg. Verkocht voor f 930.25. Perceel 9. 88 aren 30 centiaren weiland, lig gende aan den lagen weg, tegenover het vijfde perceel. Verkocht voor 2400.30. Perceel 10. Een hectare 66 centiaren weiland en sprink, liggende aan het zoogenaamde dubbele wegeling. Verkocht voor ƒ2080.25. Perceel 11. 58 aren 49 centiaren weiland, lig gende naast het tiende perceel. Verkocht voor f 1226.25. Perceel 12. 53 aren 30 centiaren weiland, lig gende naast het elfde perceel. Verkocht voor f 1125.25. Perceel 13. 83 aren 68 centiaren weiland en sprink, liggende achter het twaalfde perceel. Ver kocht voor 2000. Perceel 14. 92 aren 60 centiaren weiland, lig gende aan den zoogenaamden Eendenkot3weg. Verkocht voor f 1675.25. Door het dagelij ksch bestuur van het water schap Schouwen, is op 21 December 1876 te Zie- rikzee in het openbaar aanbesteed bij inschrijving en opbod: het leveren en verwerken van 2150 scheeps- ton gewone en 1100 scheepston afval van Door- nikschen steen en is aannemer geworden de minste inschrijver Jacob van Eek, te Hardinxveld, voor elfduizend zeven honderd gulden. 22 Dec. 's av. 11 u. 38 gr. 23 's morg. 7 u. 34 gr. 's midd. 1 u. 36 gr. 's av. 6 u. 34 gr. tweede kamer. Afwijkingswetten voor eenige gemeenten. Naar aanleiding van het regeeringsantwoord over de wetsontwerpen tot af wijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen, heeft de commissie van rapporteurs een eindverslag uitgebracht, waarin bij vernieuwing geklaagd wordt over onvoldoende toelichting, f Overigens meent de commissie dat; nu het er op aankomt voor een derde vijftal jaren uitzonderin gen op de regels der gemeentewet toe te staan, de kamer niet dan bij volstrekte onvermijdelijkheid er in behoort toe te stemmen, dat in dat nieuwe tijdvak onveranderd op denzelfden voet kunne worde voortgegaan. Zij geeft daarom in overwe ging ten aanzien van enkele gemeenten het maxi mum door de regeering voorgedragen, alleen voor de drie eerstvolgende jaren toe te staan en voor de twee daaropvolgende tot op de helft of daar omtrent te verminderen. Zij doet dit voorstel ten aanzien der gemeenten Harderwijk en Zwartsluis voor zooveel het gedistilleerd aangaat, en voor Helder en Viissingen ten aanzien van het gemaal. De commissie meent, dat er voor Viissingen geen bezwaar in kan gelegen zijn het maximum van den gemaalaccijns over drie jaren tot de helft terug te brengen. Bij den meerderen bloei, dien de gemeente tegemoet gaat is zeker toeneming van den accijns op het gedistilleerd te wachten, en is het voor de gemeente zelve van belang de ver meerdering der welvaart door belasting op eene eerste levensbehoefte als het brood, zoo weinig mogelijk tegen te werken. Algemeene vergadering van heden23 December. Voorzitter de heer Dronkers. Afwezig de heeren Vis en Lambrechtsenvol gens mededeeling van den voorzitter uitlandig. In fle eerste plaats is aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de zes opnieuw gekozen commissarissen J. Verhagen, J. Minderhoud Pz., mr. D. A. Berdenis van Berlekom, Z. Koene, P. de Visser en P. Pouwer Az. De voorzitter noodigt de heeren Loeff, Schorer en J. de Visser uitzich als commissie met dat onderzoek te willen belasten. Ter. vergadering teruggekeerd brengt de com missie bij monde van den heer Schorer rapport uitwaaruit blijkt dat de stukken alle in orde zijn bevonden. Overeenkomstig haar voorstel wordt tot toelating van de zes genoemde heeren besloten. De eed volgens art. 22 van het reglement blijft voor de herbenoemde commissarissen verbindend. De voorzitter wenschte hen geluk met het ver nieuwd bewijs van vertrouwen der stembevoegde ingelandon en beval hun de belangen van den polder bij vernieuwing ten zeerste aanzich vleiende dat het dagelijksch bestuur bij voortdu ring op hunne welwillende medewerking zal mogen rekenen. Aan de orde is voorts het voorstel van het dage lijksch bestuur van den polder Walcheren omtrent de voortzetting in 1877 van buitengewone werken aan de Noord-, Oost- en Westwateringenen de be paling van het getal aandeelen van de 2e serie der geldleening van f 100,000 tegen een intrest van 44 pet., volgens plan vastgesteld bij besluit der algemeene vergadering van 2 Maart 1876. Bij bedoeld besluit werd bepaald het uitschrijven eener geldleening van f 100,000 in 2 seriën, de le serie van 50 aandeelen of 50,000 tot gedeel telijke dekking der kosten van de buitengewone werken aan de genoemde wateringen, welke in 1876 zouden worden uitgevoerd, en de 2e serie mede van 50 aandeelen of zooveel minder, als later op daartoe te doene voordracht en naar ge lang der bestaande behoefte, voor de in 1877 uit te voeren werken zou worden vastgesteld. Aan het le gedeelte van dat besluit is door het dagelijksch bestuur na bekomene machtiging der bevoegde autoriteit bereids uitvoering gegeven, zoowel in betrekking tot de in dit jaar 1876 ge maakte werken, als ten aanzien der uitgifte van de 50 aandeelen, welke de le serie der besprokene geldleening uitmaken. Ter voldoening aan het mandaat bij het 2e ge deelte van dat besluit opgedragen, heeft het met de meeste nauwgezetheid nagegaan, wat tot be reiking van het doel, waartoe de geldleening is uitgeschreven, het verkrijgen namelijk van zooda nige betere verdediging des polders als noodig is om de toekomst met gerustheid tegen te gaan alsnog zal moeten geschieden; met andere woorden welke werken in den loop van het aanstaande jaar 1877 tot dat einde zullen moeten worden uit gevoerd. Van de werken, die daarvoor naar zijne meening in aanmerking behooren te komen, is door het bestuur de volgende lijst opgemaakt, welke het met bijvoeging van enkele opmerkingen tot toe lichting, aan de beraadslagingen onderwerpt. a. N 0 0 r d w a t e r i n g, (Zniderstrand). N°. 1. Het aanleggen van een nieuw rijshoofd (n°. 27) voorzien van masten paalregels lang 177 M. tusschen de strandpalen 35 en 36, ad 4135.83. N°. 2. Als voren van gelijk nieuw rijshoofd (n°. 29) lang 165 M. tusschen de strandpalen 37 en 38, ad f 3818.444. N°. 3. Als voren van gelijk nieuw rijshoofd (n°. 31) lang 175 M. tusschen de strandpalen 40 en 41, ad 3808.37. (Zeedijken te Westkapelle.) N°. 4. Het vervangen van rijsbeslag tusschen de dijkpalen 13 en 14, door 1537 Ma glooiing van zuilenbazalt, ad f 12,788.50. N°. 5. Het maken van een nieuw paalhoofd van eikenhout (n" 26) lang 52 M. tusschen de dijkpalen 24 en 25, ad f 9,607.104. (Noorderstrand). N°. 6. Het aanleggen van een nieuw rijshoofd (n". 33) voorzien van masten paalregels lang 142 M. tusschen de strandpalen 41 en 42, ad. 5,201.554. §b. Oostwatering. N° 7. Het over 90 M. lengte verdedigen van den zeedijk tusschen de strandpalen 42 en 44 door rijsbeslag met vlechttuinen, bezwaard met aanwe zigen steen, ad f 2,146.50. c. Westwatering. N° 8. Het over 100 M. lengte verdedigen van het duin tusschen de strandpalen 2 en 3, bij Zwanen burg door glooiing van Doornikschen steen, ad 9,339.34. Zich verder gedragende aan de meer gedetailleerde omschrijving dezer werken opgenomen in de bij het voorstel behoorende begrooting, met plans of teekeningen der werken, stelt het dagelijksch be stuur voor: 1° te besluiten, dat de bovengenoemde werken, begroot op f 50,845.644, in het aanstaande jaar in uitvoering zullen worden gebracht, en tevens het bestuur te machtigen, zoo spoedig mogelijk tot eene aanbesteding daarvan over te gaan; 2° in verband met de daarvoor alsnü aange toonde behoeftehet getal aandeelen van de in 1877 uit te geven 2« serie der in het vorige jaar vastgestelde geldleening, groot f100,000, te be palen op 50 stuks of ƒ50,000, en tevens het bestuur te machtigen, tot de openstelling der deel neming in genoemde serie en de uitgifte der aan deelen in het aanstaande voorjaar over te gaan, en 3° nog te bepalen dat de besproken buitenge wone werken zullen worden uitgevoerd bij antici patie op de in de maand April vast te stellen polderbegrooting voor 1877en dat in die begroo ting in ontvang zal worden gebracht het bedrag der te doene geldleening (2e serie) en daartegenover in uitgaaf zullen worden opgenomen de kosten der genoemde buitengewone werken, benevens de volgens het plan van geldleening verschuldigde renten, gerekend van den dag waarop door de aandeelhouders de storting der gelden zal hebben plaats gehad. Bij de commissie tot onderzoek der begrooting en rekening die dit voorstel heeft onderzocht, bestaat daartegen geen bezwaar zoodat zij bij monde van den heer Schorer, adviseert tot aanne ming daarvan. Na artikelsgewijze behandeling wordt dit voor stel onveranderd goedgekeurd. Aan het dagelijksch bestuur wordt nog mach tiging verleend: 1° tot uitgifte in erfpacht of opstal voor den tijd van 30 jaren van eenige perceeltjes grond onder Oost- en West-Souburg en Vrouwepolder, tegen den prijs van f 31.61en 2° om eene bijdrage van f 666 aan den bewaar der van het kadaster alhier, voor buitengewone kadastrale werkzaamheden dienst 1877, bij wijze van af- en overschrijving te voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven 1876. De openbare zitting gaat vervolgens over in eene met gesloten deuren. Na de heropening cfeelt de voorzitter mede dat de oppercommies eene berekening heeft gemaakt van het water in den Vlissingschen watergang tijdens de afdamming. Het resultaat is dat van 24 Mei tot 22 September 140,000 M' water in het afgedamde gedeelte gekomen is. Nog deelde de voorzitter mede, dat op het aan den minister van binnenlandsche zaken gerichte adres houdende verzoek om verbetering te brengen in den toestand van den kanaaldijk, tot dusver geen antwoord is ontvangen. Mocht in het aan staande voorjaar die zaak haar beslag niet gekregen hebben, dan bestaat bij het dagelijksch bestuur het voornemen weder de dammen in den Vlissing schen watergang te plaatsen. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. Zooals te voorzien was: de keizer van Duitsch- land was bijzonder tevreden over de heeren afge vaardigden. Hij betuigde hun zijn uitdrukkelijken dank voor de belangrijke wetten die zij hadden aangenomen, vooral de rechterlijke wetten, die zooveel zullen toebrengen tot de homogeniteit en de eenheid van Duitschland. Voorts sprak hij de hoop uit, dat het parlement zijn volgende zitting uitsluitend aan vredelievenden arbeid en de ont wikkeling van het rechtswezen in het binnenland zal kunnen wijden. Met betrekking tot de Oostersche quaestie zeide de keizer ten slotte: „De gang der onderhande lingen met de mogendheden over de Oostersche quaestie geven recht tot de hoop, dat mijne pogin gen en de vredelievende bedoelingen der recht streeks belanghebbende mogendheden zullen leiden tot de oplossing van de hangende verwikkelingen zonder dat de goede betrekkingen worden verbro ken. Duitschland zal steeds op vriendschappelijke en belanglooze wijze tot dat doel medewerken". Omtrent de wijze waarop de moeilijkheden zullen worden uit den weg geruimd en het oorlogsgevaar zal worden afgewend, schijnt men o. a. het eens te zijn over eene bezetting van Bulgarije door troepen eener neutrale mogendheid, speciaal door Belgische. Een telegram uit Konstautinopel aan de Morning Post verzekert, dat de gemachtigden tot overeenstemming zijn gekomen over de instel ling eener Europeesche commissie om voor de uitvoering der hervormingen te waken en de bezetting van Bulgarije door 6000 man Belgische troepen. Lord Salisbury heeft zoo wordt ver zekerd in deze oplossing alleen toegestemd om een breuk te vermijden, die anders onmiddellijk zou kunnen volgen. Dit alles is mooi en goed, maar het gaat niet aan de huid te verdeelen vóórdat de beer geschoten is, en men kan maar niet over de troepen van een andere mogendheid beschikken. De vraag ligt dus voor de handi zal België willen voldoen aan het verlangen der mogendheden om van zijn troepen naar Bulgarije te zenden Het schijnt, dat de Russische gezant te Londen, graaf Schouwa- loff, zich op dit öogenblik te Brussel bevindt, om daarover te onderhandelen. Eene poging eergis teren in de Belgische kamer aangewend om nadere inlichtingen te verkrijgen is mislukt. De heer Coomans vroeg eenige inlichting omtrent het in omloop zijnde gerucht, dat tot de Belgische regeering het verzoek zou zijn gericht om Bulga rije te bezetten. Hij hoopte dat dit niet zou zijn geschied of, indien dit werkelijk het geval mocht wezen, dat de regeering dan zich van de voldoe ning daaraan zou weteD te ontslaan. De heor Malou echter gaf te kennen datwanneer men dergelijke belangrijke interpellaties tot de regeering wilde richten het parlementaire gebruik vereischt, dat men haar daarvan vooruit onderricht. Ik weet dit zeer goed antwoordde de heer Coomans doch de quaestie scheen mij zoo eenvoudig te zijn en reeds vooruit zoo volkomen èd door de kamer èn door de natie te zijn beslistdat ik het niet noodig achtte zoodanige voorzorg te nemen. Hij begreep

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2