Telegraphische berichten, Marine en leger. Rechtzaken. Koloniën. meester op de viool kan doen vergeten; maar hij kwam in kunstige, edele vertolking Joachim zoo nabij, hij wist aan zijn speeltuig zulke heerlijk schoone tonen te ontlokken, dat de levendigste toejuichingen van ons publiek hem ten deel vielen. Op deze overwinning in onze Gürzenicli-zii&l mag de heer Wirth trotsch zijn; men plaatst zich anders niet ongestraft naast eene zon, als Joachim". De voortreffelijke begaafdheid van den heer Wirth als kunstenaar heeft hem reeds dikwijls schit terende uitnoodigingen naar elders doen ontvan gen. Hij kan eehter het hem dierbaar gewordene Botterdam niet verlaten en daaraan hebben wij het te danken dat ook wij Vrijdag ons aan zijn talent weder mogen vergasten. Onder de overige nommers van het programma komt ook de schoone tweede symphonie van Beethoven voor. Er is dus rijkdom en verschei denheid van kunstgenot. De luitenant ter zee 2e klasse J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wijborgh, dienende aan boord van Zr. M>. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit ge steld, en met den len Januari daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2' klasse A. Seret. Den 14en dezer zijn door de rechtbank te Gro ningen tot geldboeten van f 25 en minder of ge vangenisstraf veroordeeld een aantal personen, wegens het aanleggen en continueeren van 2 bij de wet niet toegelaten particuliere loterijen van roerende goederen, en wegens het als agent werk zaam te zijn ten behoeve van zulke loterijen. De in beslag genomen goederen en gelden zijn wijders verbeurd verklaard en de rechtbank heeft last gegeven tot aanplakking van dit vonnis te Gro ningen, ten koste van beklaagden. De volgende dagorder werd den 27en October jl. door den kommandant van het Nederlandsch-Indische leger uitgevaardigd. „Z. Exc. de Gouv.-Gen. van Ned.-Indie heeft mij de aangename taak opgedragen, om den gen.- maj. G. B. T. Wiggers van Kerchem, mil. en civ. bevelhebber te Atchin, met de krijgsmacht welke onder de leiding van dien opperofficier deel heeft genomen aan de laatstelijk plaats gehad hebbende operatiën tot afsluiting der Noord Oosterlinie onzer nederzettingen aldaar, de bijzondere tevredenheid en den dank van den opperlandvoogd kenbaar te maken, voor den onbezweken moed en de trouwe plichtsbetrachting, welke opnieuw door het Indi sche leger te velde werden betoond. „Officieren, onderofficieren en soldaten „Blijft steeds de trouw, de dapperheid, het plicht besef handhaven, als de kenmerken van een leger, waarop koning en vaderland vertrouwen." De militaire tevens civiele-bevelhebber te Atchin zegt in zijn rapport van 25 October: Tongtoe Kadli, Tongtoe Mja Mohamad en eenige andere hoofden van Marassa zijn mij bij gelegen heid van het Mohamedaansche nieuwjaar hun op wachting komen maken. De handel te Oleh-Ieh blijft levendig. Zoowel daar als te Penajoeng worden voortdurend maat regelen genomen om de plaatsen meer regelmatig aan te leggen en daardoor orde en gezondheid te bevorderen. Van Penang werden 141 Chineesche koelies aangebracht, die te werk zijn gesteld aan den weg niet afschrikken door de onhandelbaarheid van den ouden man, die halt haar grond had in het gevoel van zijn gewicht als bewaarder van een belangrijk geheim, en half in zijne verlegenheid tegenover de abdis, tegen welke hij niet minder dan al de andere bewoners dezer streek opzag. Zij kende de praatzuchtigheid van haren wildleveran- cier al te goed en meende dat het wel gaan zou, als het gesprek maar eerst wilde vlotten. „Gij weet zeker wel," sprak zij, „datjuffrouw Louise ik ken haar anderen naam niet „Juffrouw Louiseja zoo noemden wij haar altijd ook, nooit anders," zei Burkhart, toen de abdis ophield, in gespannen verwachting om te vernemen wat zij zoo gaarne wilde weten. „Dat juffrouw Louise in een gevaarlijken toe stand verkeert?" „Neenbij alle duivels 1" barstte Burkhart los „dat wist ik niet!" „Ge moest dat vloeken in mijne tegenwoordig heid latenze! de abdis op strengen toon. „Daar mee wordt niets gewonnen. Het staat met juffrouw Louise's gezondheid heel slecht. Hare zwakheid neemt dagelijks toe, eu wij moeten er aan denken haar van de H. Sacramenten der stervenden te voorzien." „Alle heiligen mogen haar bijstaan die goede vrouw!" „Dat is ook mijn gebedoudeMaar bedenk, als zij sterftwij kennen geen van allen hier in huis baar naamhaar stand hare woonplaats den vader van haar kind!" tusschen Pakan-Badak en Boekit-Sebon. De gezondheidstoestand onder de Chineesche koelies is zeer bevredigend. Zij zijn tevreden over voe ding en logies. EERSTE KAMER. De beraadslagingen werden heden gevoerd over de muntwetten. De heeren Hartsen, Prins en Pincoffs opperden ernstige bezwaren. Zij willen handhaving van den bestaanden toestand, in afwach ting van den loop der zilverprijzen. Vooral werd de bevoegdheid van den minister van financiën tot de ontmunting van zilver door hun bestreden. De minister verklaarde dat hij van die bevoegd heid geen misbruik zou maken ten behoeve van den gouden standaard. Hij zou hoogstens 40 a 50 millioen ontmunten; wat daarboven gaat blijft ondergeschikt aan de wettelijke goedkeuring. Het debat wordt in eene avondzitting voortgezet. TWEEDE KAMER. Aan de orde was heden het hoofdstuk Financiën der staatsbegrooting voor 1877. Op eene vraag van den heer Godefroi verklaarde de minister van buiten landsche zaken dat bij de sluiting van het handelstractaat met Bumenië het beginsel gehandhaafd is der gelijkstelling van alle onderdanen, zonder verschil van godsdienst, met Nederlanders, welk beginsel voor alle tractaten gehuldigd wordt in overleg met de vreemde regeeringen. Een amendement van den heer Geertsema, strek kende om de voorgestelde verhooging voor de controleurs der belastingen en van het kadaster te schrappen, werd ingetrokken. Te Brussel zijn weder nieuwe bedriegerijen ten aanzien van de bank de 1' Union du crédit ont dekt. De verificatie wordt steeds voortgezet. De heer Emerique zal in België worden uitgeleverd, daar hij zijne hoedanigheid van Fransch onder daan heeft verloren. Gisteren middag omstreeks 4 uren is een 14jarige knaap, lijdende aan vallende ziekte, op den Noord singel alhier door een aanval zijner kwaal aange grepen en in eene sloot geraakt, waar hij door voorbijgangers spoedig werd uitgehaald. Aanvan kelijk scheen het alsof het leven by den knaap reeds was uitgebluseht, doch door doelmatig aan gewende middelen gelukte het hem weder bij te brengen, waarna hij naar het Gasthuis werd over gebracht. 1 Gisteren namiddag is hier weder een geval van zelfmoord, door middel van verworging, bij een gehuwd persoon en huisvader voorgekomen. Hei jaarverslag der Coöperatieve Winkel- Yereeniging „Ons voordeel," te Amsterdam, dezer dagen uitgebracht, meldt gunstige resultaten. Het aantal leden is van 260 tot 530 geklommen. Het bedrijfskapitaal bedraagt 3498.76. Na aftrek van alle onkosten, interesten der aandeelen, pet. voor slijtage aan inventaris en 5 pet. voor de reservekas, zal aan de leden 2399.73 dividend worden uitgekeerd, zijnde 5 pet. vau het bedrag, in de winkels besteed. In de Daniel Stalpertstraat zal een vierde depot worden geopend. Onlangs werd vermeld, dat een Amsterdam- sche kruier wegens diefstal in hechtenis was geno men. Ter eere van het kruiersgilde dient te worden bericht, dat de dief, ontslagen politieagent, eerst kortelings zich als kruier had gevestigd, en niet behoorde tot het vermaarde, gunstig bekende ras der Amsterdamsche kruiers. „Dat lieve Boosje! Die is toch nog gezond?" vroeg Burkhart met de zachtste uitdrukking, waarvoor zijne ruwe stem vatbaar was. „Wat helpt ons dat?" riep de abdis uit. „Dat geeft ons niet de minste aanwijzingals het onge luk werkelijk komt. Ik vraag u op uw geweten af: geef mij inlichting over alles wat gij van die vrouw weetdie gijnaar het schijntzoolang bijstand verleend hebt in uwe woning." „Zeer goed, uwe doorluchtigheid; ik zal zoo veel inlichting geven als mijn geweten toelaat. Het was in 't voorjaar van 1705dat mag ik wel zeggen, Mei 1705, 'twas wassende maan en een heldere avond. Ik lag reeds te bedwant ik moest den volgenden morgen vroeg opom wilde duiven te schieten waarop zijne excellentie mijnheer de landkommandeur zoo verlekkerd is. Plotseling werd er aan mijn venster geklopt. Ik sprong uit bed, trok haastig eenigekleerenaan en ging naar buiten. Daar zag ik een vrij bedaagd man in een leverkleurig costuum met stalen knoo- pendie den indruk op mij maakte dat hij een koopmansbediende moest zijn. Buiten op den weg stond in den maneschijn eene zwaar met koffers bepakte geele chaismet een vergrijsden koetsier op den bok. Wat wilt gij van mij, goede manop een zoo laat uur vroeg ik. „Om Gods wil, hulp voor goed geld en wat gij nog verder verlangtgaf hjj haastig ten ant woord. „Daar in dat rijtuig ligt eene jonge vrouw in barensnood. Breng haar in uwe woning te bed en zend iemand zoo hard als hij loopen of rijden Te Amsterdam is reeds eea begin gemaakt met het heieu van palen voor de inrichting van den noordelijken oever der Nieuwe vaart, langs de Oostenburger-, Wittenburger- en Kattenburger grachten, tot lig-, los- en laadplaatsen van groote schepen. De door den heer Bal te Zierikzee gestelde vraag: „In welk geval een aangeteekende brief zyn bestemming kan missen wordt in het Nieuws van den Dag door een postambtenaar als volgt beantwoord: „Uit het statistisch verslag betrekkelijk den dienst der posterijen over 1875 blykt, dat in dat jaar niet minder dan 991,944 gewoon aangeteekende stukken en 63,668 aangeteekende brieven met aangegeven geldswaarde, vertegenwoordigende eene som van 34,471,619,37, verzonden zyn, en dat er slechts een enkele vermissing kwam ten laste van den Nederlandschen postdienst. Deze cijfers dunkt mg zijn sprekend genoeg om elke onge rustheid, met het oog op eene eventueele ver missing, te doen wegvallen, omdat wanneer er eene dergeiyke kansrekening bestaat, men gerust op risico zijn eigen assuradeur kan wezen, zeer zeker in gevallen, dat men vele verzendingen te doen of te ontvangen heeft. „De behandeling der aangeteekende stukken op de postkantooren gaat steeds met de meest moge- lqke nauwkeurigheid gepaard, en de vastgestelde administratieve reglementen der techniek van het desbetreffende expeditie-wezen zijn zoodanig inge richt, dat de operatiën van al de ambtenaren, die met de behandeling belast zijn, volkomen moeten overeenstemmen en met elkander sluiten. Volgens de bestaande formaliteiten, moet van de minste onregelmatigheid, betrekking hebbende op de sluiting en den uiterlijken toestand der depêches, bij de ontvangst onmiddeliyk proces-verbaal worden opgemaakt, zoodat de ambtenaar die aansprakelijk is, altijd kan worden opgespoord. „De boeten en verdere bepalingen omtrent de persoonlijke verantwoordelijkheid der ambtenaren zijn daarenboven van dien aard, dat niemand, die by zyn zinnen is, de lust zal bekruipen om de onhandigheid te begaan, zich op deze wijze te willen bevoordeelen. „Ik meen dus, mij aan bovengenoemde cyfers refereerende, recht te hebben op de vooronder stelling, dat in deze de postadministratie met elke openbare instelling kan wedijveren, wijl toch niemand ontkennen zal, dat het steeds tot de vrome wenschen van idealisten zal biyven behooren, eene menschelijke instelling te zien verrijzen, die in al hare handelingen onfeilbaar is." Het onlangs voorgevallene met de weesmeisjes te Groningen, wier haren op last der regenten zijn afgesneden, wordt in de Prov. Gron. Cour. als volgt opgehelderd. De zaak wordt door die op heldering wel een weinig minder Kozaksch, maar toch nog niet bijzonder humaan. „Wie geen vreemdeling is in Groningen weet, dat in de laatste jaren meer en meer bij de dienst boden de tegenzin tegen het oorijzer is toegenomen. De groote meerderheid heeft zich reeds van dit provinciaal hoofdtooisel ontdaan, laat de haren groeien en kapt zich als de vrouwen en meisjes uit de niet dienende standen. Die tegenzin nu is ook doorgedrongen tot de weesmeisjes, welke buitenshuis dienen. De een na de andere liet het haar groeien en verwisselde het oorijzer met de muts. Maar bij dien anderen hoofdtooi kwam ook gaandeweg meer opschik in de overige kleedij en dit werd van dien aard, dat bij de voogden voor en na klachten inkwamen over de toenemende weelde in de kleeding der dienende weezen. „Daaraan moest, èn in het belang van het ge sticht èn ook om voor de weesmeisjes altyd goede diensten te kunnen bekomen, paal en perk worden gesteld. De voogden bepaalden dus, dat de aan hunne zorg toevertrouwde weezen, ook in de kan, om een dokter." „Ho, ho, antwoordde ik, bij ons groeien de dokters niet aan de boomen; 'kweet zelfs niet, of er te Buchau op 'toogen- blik wel een is. De oudere vrouwen helpen hier gewoonlijk de jongere. Oudje! riep ik mijne an dere helft toemaak het bed in de bovenkamer in orde. Onderwijl grijpen wij mannen toe en tillen de vreemde vrouw uit het rijtuig, „'t Is een kind van fatsoenlyke ouders," zegt de lever kleurige, terwijl wij naar de chais gaan, „en alles zit eerlgk in elkander." Ik antwoordde echter dat ik mij alleen bekommerde om den nood waarin de vreemde zich bevond en dat het overige wel terecht zou komen. Daarop droegen wij eene schoonezeer jonge vrouwmet blond haar en bruine oogen uit het rijtuig en brachten haar in de bovenkamer te bed. Terwijl mijn oudje met de grootste drukte af en aan liep, maakte ik tafelstoelen en kasten wat schoon, want wij waren in weken niet boven geweest, en stof en spinnewebben lagen er dus dik op. De koopmansbediende stondmet het koude angst zweet op het voorhoofdvoor de deur en waagde het niet binnen te tredenmaar spoedig daarop joeg mijne vrouw mij ook de kamer uit. Zy ze! mgdat ik daarbuiten maar moest bidden dat alles goed mocht afloopen. Ik ging dus naar buiten bij den ander en samen knielden wij, zoover van de kamerdeur als de ruimte het toe liet, op den steenen vloer neer en baden beide aandachtig, terwijl de maan ons oude knapen met een zilvergloed bescheen. Plotseling deed diensten buitenshuis, het oorijzer moesten blijven dragen. De hardnekkigsten stoorden zich hier echter niet aan, bleven lange haren dragen en zorgden slechts om, wanneer zy in het weeshuis kwamen, voor die gelegenheid de kap op te zet ten. De voogden besloten huD gezag te handha ven. Op een keer dat allen weer in het gesticht bijeen waren, werd de kapper ontboden en werd de weesmeisjes aangezegd, dat wie zich niet goed willig de lange haren liet knippen, niet weer naar haren dienst mocht terugkeeren, maar in het wees huis zou blijven om daar de moeder in het ver richten der huiselijke bezigheden behulpzaam te zijn. Allen nu verkozen het eerste; aan het die nen buitenshuis zyn niet alleen meer vrijheden verbonden, maar ook financieel is het voordeeli- ger. Het ooryzer zegevierde en de lange haren vielen onder de schaar." In de Belgische gemeente Wachtebeke (naby Overslag) heeft eenige dagen geleden zekere E., kleermaker van beroep, zyn dood vooruit bekend gemaakt. Naar gewoonte te veel aan Bacchus geofferd hebbende, kwam hem in de gedachte drie brieven te schrijven, van welke twee aan zijne familie en éen aan den pastoor, waarby twee vyffrankstuk- ken waren gevoegd, met verzoek daarvoor twee zielmissen voor hem te doen, daar hg door mid del van verdrinking dien avond zich van het leven wilde berooven. Ongehuwd zijnde en alzoo alleen wonende, kwam des avonds de burgemeester aan zyne woning, ten einde de zaak te onderzoeken. Intusschen had de ridder van de naald zich in eene sloot te water begeven en hierdoor ontnuchterd zynde, bekroop hem opnieuw de lust een glaasje te gebruiken, doch geen centen hebbende en zich de vyffrank- stukken herinnerende, begaf hij zich naar de woning van den pastoor, belde aan en voegde den heer pastoor toe: „gij behoeft de missen niet voor mg te doen, want ik leef nog," waarop deze al lachende hem zgn geld terug gaf. (Neuz. et.) In Chatham heeft weder eene proefneming plaats gehad met een nieuw vliegtoestel, die aan vankelijk goed is geslaagd en dat door den kapitein der genie M. T. Sale is uitgevonden, met het doel om bg nacht een vgandelijk leger te verkennen. Het bestaat uit een sterk, maar licht raamwerk* van latten met doek bespannen, dat met lucht is gevuld, waardoor het toestel blijft zweven. Als het op zekere hoogte is gekomen wordt door middel van een valscherm met lichtkogels de vyandeiyke streek wyd en zyd verlicht, zoodat de positie goed kan worden opgenomen. Een voormalige danseres van de Brusselsche opera, mejuffrouw Alida Marchand, is in den ouderdom van 108 jaren overleden. Zy debuteerde in 1775 op tienjarigen leeftyd en heeft „Mémoires" nagelaten die zullen worden uitgegeven. Zaterdag is de ex-keizerin van Frankryk Eugenie gedurende een half uur door den paus in audiëntie ontvangen. Zy was vergezeld van kar dinaal Bonaparte. Op verschillende plaatsen en vooral in den staat Massachusetts is het in den laatsten tijd meermalen voorgekomen, dat personen ziek werden na het gebruik van ijs. Het is thans gebleken, dat dikwyls voor de gezondheid schadelgk gs wordt gebruikt uit vuile grachten of sloten, waar voor thans ernstig wordt gewaarschuwd. Een in Engelsch-Indië overleden Ier heeft aan gelukkige erfgenamen een vermogen van 36 millioen gulden nagelaten. Eenige dagen geleden werd gemeld, dat aan Enrico Francesconi, die te Weenen een brieven besteller heeft vermoord om de aangeteekende brieven te kunnen stelen, gratie was verleend van de doodstraf. Dit bericht is echter onjuist ge weest, want Vrijdag jl. kwam de akte van mijn oudje de kamerdeur open en riep ons met eene verheugde stem toe„'t Is een meisjeeen engeltje!" Ik moest toen uit eene kist het weinig- je kindergoed halen dat van ons Hansje, die nu de vrouw van den slachter te Seckirchem is, over gebleven was. Ochochhet was zoo geel als dukatengoud gewordenWij besloten den knecht den volgenden morgen naar onze dochter te zen den om wat meer goed en om haar raad in het tegenwoordig geval. Zoo verliep een uurtje, waarin ik den anderen heel veel vroeg en hg mg heel weinig antwoordde. Hg vertelde mg echter, dat tusschen hem en de jonge moeder voor alle gevallen reeds het noodige afgesproken was en dat ik weldra zou vernemen wat ik weten moest. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2