BUITENLAND. A&vertentiên. De Bussische spoorwegen. Zeetijdi n ge n. Handelsberichten. Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz. 17 n n f n 17 V n n y) V n n n 17 n n 1) Hiertegen werd echter op nieuw betoogd, dat de grief niet zoo zeer het eindcijfer als zoodanig betrof, maar veeleer gericht was tegen de finan- cieele politiek der regeering. De hoofdgrief is, dat men millioenen op de begrooting van oorlog brengt met zoo schrale toelichting als hier plaats heeft. Nu de regeering niet tegen zulk eene be grooting heeft gewaakt, is het de taak der kamer om de goede beginselen van administratief en financieel beheer te handhaven. Men wil daarom de sommen voor geschut, kazernen en fortificatiën door memorieposten vervangen. In verschillende afdeelingen werd met nadruk de wensch geuit, dat de regeering mocht kunnen goedvinden de begrooting in dien zin te wijzigen. Daarin lag, naar de meening dezer leden, het eenig middel om te voorkomen, dat deze begrooting verworpen en alzoo eene politieke crisis in het leven geroepen werd, die zij, gelet op den eigen- aardigen toestand, waarin het kabinet verkeert, op dit oogenblik en te dezer zake liefst zouden ver meden zien. Voorts had men nog bezwaren tegen het beleid van den minister van oorlog, in zoover zich dit uit de gewisselde stukken deed kennen. Noch de gebreken van het bestaande, noch de tot verbe tering te volgen weg, zijn door hem aangegeven. Niets omtrent de levende strijdkrachten, de plaats vervanging of de verhooging van het militie-con tingent. Ook omtrent vele andere zaken zegt de minister zijn gevoelen nog niet te kunnen mede- deelen. Alles wettigt de vrees, dat ook deze minis ter weder is opgetreden zonder vast plan. Tot wederlegging hiervan werd opgemerkt, dat de minister het toch wel degelijk met zich zeiven eens is omtrent de betere voeding van den soldaat; het langer onder de wapenen houden van het blijvend gedeelte der militie; de magazijnen, de pupillen school en zoo meer. Dit zijn toch alle voorstellen, waarover veel te zeggen is en die strekken kunnen om onze weerbaarheid te verhoogen. Tegen de volgende punten, waaromtrent de overtuiging van den minister gevestigd is, en die dientengevolge in bepaalde voorstellen worden geformuleerd, werden bedenkingen gemaakt 1° Dequaestie der voeding. Het voorstel om het tarwebrood in de plaats te stellen van het kommiesbrood en in plaats van 0.25, 0.3 kilogram vleesch te geven, werd door velen als onvoldoende beschouwd. De kosten van kleeding, onderhoud, verpleging van den soldaat, moeten geheel door het rijk gedragen worden. Door anderen werd elke verandering van stelsel ontraden, weder an deren wilden in eenig groot garnizoen eene proef nemen met de daarvoor vatbare voorstellen der commissie voor de quaestie der voeding, en de slotsom was, dat den minister in bedenking werd gegeven zich te bepalen tot het vervangen van het kom miesbrood door tarwebrood. 2° Het langer onder de wapenen houden der militie. Vele leden waren er tegen, omdat zij meenden, dat het nut niet evenredig zou zijn aan de kosten en de bezwaren voor de bevolking. Sommigen daarentegen waren er voor, omdat het bij een leger vooral op oefening aankomt en het niet wel mogelijk is den milicien in een jaar tijds werkelijk tot soldaat te vormen. Weder anderen achtten het verreweg verkieslijk de oudste lichting nog een zesde jaar nominaal in dienst te houden, waardoor men zonder eenig be zwaar voor de bevolking of voor de schatkist, 8 a 9000 geoefende manschappen meer zou krijgen. 3° Het militair onderwijs. Hieromtrent blijkt niet waartoe de aangevraagde meerdere gelden moeten dienen. 4° Het magazijn te Amsterdam. Het denkbeeld tot toepassing van het beginsel van afscheiding van de korpsen en de magazijnen vond bijval. Maar nadere uiteenzetting van de plannen des ministers omtrent de quaestie der magazijnen en van de verantwoording der gelden en goederen was noodig. 5° De pupillenschool. De meesten hadden hier tegen bezwaar; het is een eerste stap op een weg, die veel geld kan kosten. Het was geraden de zaak aan te houden, totdat de minister bepaalde voorstellen kan doen. Hierbij werd, naar aanleiding van hetgeen des wege door den minister is gezegd, gevraagd of hij een wetsontwerp gereed heeft, waarbij aan onder officieren de zekerheid wordt gegeven van eene burgerlijke betrekking na een zeker aantal jaren dienst? In enkele afdeelingen werd voorts nog gesproken over den voorraad patronen en de schietoefeningen van de infanterie en de schutterijen. Voor de patronen is meer geld noodig en op de schietoefe ningen mag niet bezuinigd worden, gelijk dit ligt in het plan des ministers. Vele leden maakten bezwaar de gelden voor het geschut toe te staan, zoolang niet een nieuw bewapeningsstelsel inge diend en het resultaat der voorgenomen proeven bekend was. Omtrent verschillende andere punten zijn nog aanmerkingen gemaakt, vooral wat de voorstellen omtrent de kazernes betreft, waaromtrent men vóór alles wil een dislocatie-plan. Door den heer Stieltjes is eene nota bij het verslag gevoegd, waarin hij verklaart met groot genoegen de optreding van dezen minister te heb ben gezien, en dat hij zich met de voorgedragen verhoogingen en wijzigingen over het algemeen wel kan vereenigen. Hij levert voorts eenige beschouwingen over die organisatie en do verbetering van het gehalte der levende strijdkrachten, over de verbeterde voeding, verbetering der kazernen, pupillenschool en buiten gewone uitgaven voor artillerie-materieel. Voorts wenscht hij het bouwen van kleine ge wapende binnenvaartuigen of uitleggers, op de boezem- of polderkanalen en tevens op deinunda- tiën te gebruiken. Evenals bij de vorige ministerieele crisis in Frankrijk is ook thans de Temps blijkbaar uit stekend ingelicht. Zaterdag werd melding gemaakt van een nieuwe ministerieele combinatie, die later weder in duigen is gevallen, waaruit de Indépen- dance beige opmaakte, dat men te voorbarig is geweest. Deze onderstelling is echter niet juist, want Volgens de Temps is de loop van zaken deze geweest: De beer Marcère zou als minister van binnenlandsche zaken worden vervangen door den heer Jules Simon, i terwijl als minister van justitie zou optreden de heer Bardomoux en de heer Dufaure president van den ministerraad zou blijven met de portefeuille van eeredienst. De heer Dufaure echter nam daarmede geen genoegen en wilde een meer invloedrijke portefeuille hebben, doch na eene conferentie met den maarschalk schijnt hij toch in de voorgestelde combinatie te hebben toege stemd. De oppositie kwam echter van een andere zijde. De republikeinsche Unie kwam bijeen om te beraadslagen en, na eene rede van den heer Gambetta, werd met eenparigheid van stemmen besloten, dat de republikeinen slechts hun steun kunnen verleenen aan een kabinet bezield met den geest der meerderheid. Het aanblijven van de heeren Dufaure en Berthaul verwekte daarom levendige oppositie. De heer Dufaure bood daarop de portefeuille van binnenlandsche zaken aan den heer Jules Simon aan, doch ook deze poging kon tot geen resultaat leiden, daar de groepen der linkerzijde eenparig eischen de aftreding van generaal Berthaul, wiens houding in de quaestie der begrafenissen hem onmogelijk heeft gemaakt, terwijl de maarschalk hem juist zou willen behouden. Daarenboven gaat de Republikeinsche unie zoover, dat zij zelfs geen vrede zou hebben met de optreding van een kabinet onder Jules Simon zonder een stellig pro gramma. Een en ander maakt dat de toestand nog al gespannen is, want hoewel de maarschalk zich meer tot eenige concessie jegens de linker zijde geneigd toont is hij toch nog niet bereid zoover te gaan al3 zij zou willen; de linkerzijde enhet linkercentrum zouden wellicht geneigd zijn tot eenige meerdere toegevendheid, maar zij achten het noodzakelijk in de tegenwoordige omstandig heden de eenheid met de republikeinsche unie en haar invloedrijken leider Gambetta te handhaven. De optreding van een nieuw kabinet kan dus nog verscheidene dagen duren, en mocht het zoover komen dan is het althans te hopen dat het geluk kiger zal wezen, dan het Vrijdag opgetreden nieuwe Grieksche ministerie-Deligeorgis, dat Zaterdag in de kamer een votum van vertrouwen vroeg, het welk met 85 tegen 57 stemmen werd verworpen zoodat het weder kan aftreden. De Fransche kamer zette Zaterdag de alge- gemeene beraadslagingen voort over de begroo ting van inkomsten en besloot, vooral naar aan leiding van eene opmerking van den president, die de behandeling der artikelen wel eenigszins in strijd achtte met den demissionairen toestand van het kabinet, om heden met die algemeene beraadslagingen voort te gaan. „Tusschen lord Salisbury en generaal Ignatiefï heerscht volkomen overeenstemming." Aldus wordt uit Konstantinopel getelegrapheerden indien dit juist is kan men wel aannemendat de conferentie spoedig zal afloopen. Rusland en Engeland toch zullen wel moeten beslissen over het lot van Tur kije als zij het eens zijnkunnen de andere mogendheden niet veel meer doen dan hunne goed keuring verleenen. En het einde zal dan waar. schijnlijk wel een gewapende tusschenkomst wezen want de overeenstemming tussohen beide genoemde mogendheden zal ongetwijfeld in de eerste plaats betrekking hebben op de zekerheid, dat voor de Christelijke onderdanen van Turkije een betere toestand geboren worde. Ten aanzien van de wijze echter waarop dit zal moeten ge schieden en waarop een nieuwe organisatie in Bosnië, de Herzegowina en Bulgarije in het leven moet worden geroepen, vreest men tot geene overeenstemming met de Porte te zullen geraken. Overgelaten aan zich zelve, heeft deze echter vast besloten alle krachten tot eigen behoud in te spannen en daarom eene oorlogsbelasting inge steld van 15 piasters door ieder mannelijk ingeze ten van 15 tot 60 jaren jaarlijks te voldoen. In antwoord op de nota van prins Gortschakoff van 13 November jl. moet Savfet Pacha den 1™ December eene nota tot de mogendheden hebben gericht, waarin hij de Porte verdedigd tegen de door haar ingebrachte beschuldigingen. Zij is zoo verklaart hij niet verantwoordelijk voor den wanhopigen toestand in sommige provincies, en eerst nadat alle middelen om haar langs vredelie- venden weg te bevredigen waren mislukt, heeft zij krachtige maatregelen genomen om den Euro- peeschen vrede te handhaven. Nu de opstand is onderdrukt is de Porte op het punt hervormingen in te voeren die aan alle onderdanen voldoening zullen verschaffen zonder onderscheid van ras of godsdienst. De gematigde houding van de Turk- sche regeering is de zekerste waarborg voor de invoering der hervormingen. Op grond van een en ander zijn de Russische wapeningen en zou eene bezetting van Turksche provincies door Rusland niet gerechtvaardigd wezen. Lord Salisbury schijnt intusschen te Konstanti nopel de groote gevierde man te wezen: ieder een zoekt hem op en bewijst hem beleefdheden. Op eene audiëntie bij den sultan was deze door een aantal hoogwaardigheidsbekleeders omringd en ontving den gemachtigde van Groot-Brittannië buitengewoon welwillend. De toestand der Russische spoorwegen is voor de aandeelhouders waarlijk niet rooskleurig te noemen. Een groot gedeelte der Zuid-Russische spoorwegen is door het mobiliseeren der troepen genoodzaakt geworden het goederenvervoer geheel te staken, waardoor voor de aandeelhouders nog te meer schade voortvloeit, omdat op bijna alle banen het troepenvervoer tegen 75 pet. minder moet plaats hebben dan het gewone vervoer; bo vendien volgt de afrekening met de militaire ad ministratie slechts eenmaal in de maand en worden de vastgestelde bedragen eerst na 3 of 4 maanden uitbetaald. Het personenvervoer is op de meeste spoorwe gen van zoo weinig beteekenis, dat vele spoorwegen bij gebrek aan andere bronnen van ontvangsten en zonder bedrijfkapitaal in een zeer précairen toe stand geraken en gedeeltelijk nu reeds het tijdstip kunnen berekenen, waarop het hun niet meer mogelijk zal zijn, de loopende exploitatie-kosten te betalen, die met het oog op de groote militaire transporten, de gewone kosten verre overtreffen. Daarom hebben sommige spoorwegen tot de mi nisters van financiën en van het verkeer het verzoek gericht, een voorschot te mogen ontvangen op de rekening van het vervoer der militairen; andere, vooral de meer oostelijk gelegene, hebben het verzoek gedaan om het gewone vervoer weder te mogen aanvangen. De oostelijke banen nl. kregen in het begin der vorige maand plotseling per telegraaf den last om alle goederenvervoer te staken en zich gereed te houden tot het vervoer van militaire transporten, zonder dat hun tot dus verre eenig troepenvervoer is opgedragen. Het laatste is vooral noodig, omdat ten gevolge van het vallen van nog al veel sneeuw op sommige stations, zooals te Zarizin en Saratow reeds honderd duizenden ponden met sleden aangevoerde waren liggen, waardoor de eigenaars een enorme schade lijden, daar aan eene schadevergoeding door de spoorwegmaatschappij natuurlijk niet te denken valt. Hoe verbazend groot de schade is, die uit het troepenvervoer voor de spoorwegen in het alge meen ontstaat, valt gemakkelijk uit het volgende te verklaren. Voor het transport van slechts een enkel leger korps, zijn volgens de ondervinding in den Fransch- Dnitschen oorlog opgedaan gemiddeld 100 treinen van 100 assen 10000 assen noodig, en daar iedere trein, door het verzamelen der wagens, het laden en lossen, de heen en terugrit 10 dagen lang gebruikt is geworden, zoo wordt, wanneer men aanneemt dat een wagen gemiddeld 80 kilometers per dag doorloopt en met 2500 kilo beladen is, aan de betrokkene spoorwegen door het vervoer van een legerkorps een nadeel berokkend van niet minder dan 10 millioen kilometers, die aan het gewone verkeer worden onttrokken. Gisteren vertrok van Vlissingen naar zee het driemastschip Minister Fransen v. de Putte, gezagv. Ostenrath, bestemd naar Java. De Nederlandsche schooner Frangois, met steenkolen, bestemd naar Vlissingen, was Zaterdag middag omhoog gevaren aan de witte boei van den Deurloo, doch is met assistentie der Belgische sleepbooten Oscar, Energie en Hercules in vlot water gebracht en verder door de Oscar op de nieuwe haven te Vlissingen gesleept. (VI. Ct.) Binnengekomen te Vlissingen de Stoomboot Apollo, gezagv. Blacklock, met steenkolen naar Cardiff. Rotterdam, 11 December. De aanvoeren waren over 't algemeen ruim. Tarwe 30 a 40 cent lager rogge 10 cent lagerwintergerst 10 cent lager zomergerst 30 cent lager; haver 20 cent lager; erwten 25 cent lagerpaardenboonen 30 cent lager; kanariezaad redelijk prijshoudend; overigens onveranderd. Amsterdam, 11 December. Raapolie op zes weken 45 J. Lijnolie f 30$. Prltzen van S3fSe«teia* Amsterdam, 9 Dec. 11 Dcc. Hcélcrl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 62$ 62-^ Certific. dito dito3 74$ 74$ dito dito dito .4 99 98$ Aand. Handelmaatschappij 5 102$ 102$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 93$ 93$ Loten stad Rotterdam. 3 98 98 dito dito Amsterdam.. 3 100 99$ België. Ccirt. bij Rothschild. 21 pet. Frankrijk. Inschrijvingen 3 pet. 68 Inschrijvingen5 - Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 94$ 95 Certific. Inscr. 56 serie 5 Obl. Hope &C°. 1855 6e serie. 5 78$ 78$ dito 1000 1864.5 87$ 87$ dito L. 100 18725 80$ 80$ dito L. 100 18735 79$ 80$ Loten 1864 5 f 262 265 Loten 18665 255 258 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4$ pet. 77$ 78 Certific, dito 4 Inscr. Stieglitz C°. 2®a4L. 4 Obligatiën 1867—694 69$$ 70$ Certificaten6 40$ Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 250 251 Oblig. dito 4$ pet. 77$ 77$ dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Grïasi.5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg4 dito dito Weenen 5 flostenrfjk Obligatie metal, in zilver Januari/Juli 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov.. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 18605 dito 1864 Slongsrfje. Schatkistbiljet!. 6 Oblig. Theiss spoorweg. 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 (Spanje. Obligatiën Ruitenl., 3 Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 Obligatiën 18696 Egypte. Obl. 18687 Obl. 1873 7 Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam. Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacifie 6 Certific. Chic. N. W7 Oblig. Madison Ext7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union 7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl.St.Paul&Pac.Spw.Dsec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 1863. 4$ Obl. 18655 pet. pet. n f 102 102 116 117 85$ 85 209$ 85 85$ 78$ 79 70 54$ 115 114$ pet. 51$ 52 52 52$ 47$ 47$ 46$ 47$ - 520 522 121$ 123 pet. pet. 99$ 99$ pet. 13$ 13$ 11$ 114 52$ 52$ 8$ 8$ 26$ 26$ pet. 48$ 48$ 50 50^ 102$ 99$ 100 63 63$ 98 98$ 56$ 55 89$ 90 84$ 84$ 83$ 83$ 94$ 94$ n - 39$ 92$ Prijzen van coupons. Amsterdam 11 December. Metall. 19,90dito zilver 22.70Div. Eng. per 11.85Eng. Portugal per 11.85Spaansehe piasters Amerikaansche dollars (in goud) 2.47. Amsterdam 9 December. Metall. 19.70dito zilver 22.57$Div. Eng. per f 11.85Eng. Russen per ƒ11.85; Eng. Portugal per ƒ11.85; Frans, 47.65Belg. 47.65Pruis. 58.60 Hamb. Russen 30$Russen in Z. R. 27$ Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sehe piasters Spaansehe binnenlandsche Amerikaansehedollars/2.47; papierƒ2.23. Betaling van coupons. De coupons der 5 pet. Russische inschrijvingen, administratie Hope c° c. s.verschenen 1/13 September 1876worden betaald met 19.52. Ook ons Zoontje CORNELIS overleed heden. C. REIJERS. 9 December 1876. A. REIJERS, (Varel). Na lang en smartelijk lijden, overleed heden onze teer beminde echtgenoot en vader ALEXAN DER ADRIANUS CRAFFORD, in den ouder dom van ruim zestig jaren. Wed». J. J. CRAFFORD, Middelburg, Heb gen. 10 December 1876. ADRIANA CRAFFORD. LOUISE CRAFFORD. Heden overleed plotselingtot mijne diepe droef heid, mijne geliefde echtgenoote ELISABETH JOHANNA BOSDIJK, in den jeugdigen leeftijd van 31 jaren, mij nalatende twee kinderen, te jong om hun groot verlies te beseffen. Middelburg, p m. rieMENS. 10 December 1876. Middelburg, 11 December 1876. DIAKENEN der Nederduitsehe hervormde gemeente alhier maken bij vernieuwing dankbare melding van de navolgende giftennog ontvangen als bijdragen voor hunne op 4 dezer gehoudeUe Wintercollecte, te weten: 1 den 8en dezer be zorgd bij den voorzitter25 cent ter hand gesteld aan br. L. J. van Pagé en gecollecteerd op giste ren in de Koorkerk 1 pakje, inhoudende 7,50 des voormiddags in de Oostkerk, 1 pakje inhou dende 5, en des namiddags in de Nieuwe kerk 1 pakje inhoudende 1. Voorts de ontvangst van een stel soepkaartèn onder lett. L, mede bij den eerst-ondergeteekende bezorgd. Diakenen voornoemd, K. J. H. WASCH, Voorzitter* ALBERT WEDDING, Secretaris. J. P. DE WAGEMAKER, Kassier. De Directie der Vereeniging tot het Bezoeken der Armen alhier, deelt onder dankzegging méde dat de door haar op heden gehouden Nieuwjaars collecte heeft opgebracht de som van f 536.86$, waaronder een bankbiljet groot 25, vóór bet aanvangen der collecte bezorgd; dat bij den pen ningmeester op 8 dezer is ontvangen van de Com missie voor Spijsuitdeeling 183$ stel Soepkaarten, en van N. N. 10 stel. Zij noodigt allen die nog kaarten aan de Vereeniging wenscken af te staan beleefd uit de toezending daarvan te willen doen vóór Vrijdag a. s., 15 dezer. Middelburg, 11 December 1876. Namens de Directie voornoemd, Mr. E. P. SCHORER, Voorzitter. W. A. baron VAN LIJNDEN, Secretaris. F. J. STADES, Penningmeester,

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3