12 December. Dinsdag ±±jü jaargang. 10u. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiên i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.' Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Verpachtingen. FBTJILLETOlsr. De abdis van Buchau. Middelburg, 11 December. Benoemingen en besluiten. 0 n derwij s. GSCHE Door burgemeester en wethouders van Middel burg wordt het volgende bekend gemaakt: De burgemeester en wethouders van Middelburg zullen, vrijdag den 29ea December 1876,'s namid dags te éen uren, op het raadhuis der gemeente, in het openbaar verpachten: I Dertien perceelen grasetting, te weten: a den Noord-leidijk van het voormalig havenka naal, van de grens van onteigening tot het einde, nabij de hofstede Wulpenburg; b den Zuid-leidijk van het voormalig havenka naal, van de grens van onteigening tot het einde der haven; c het voormalig Oostkerkhof; d den wal van de punt tot de Koepoort, benevens het gedeelte kanaaldijk tegenover maïsbaai, van de punt tot do grens van onteigening en het gazon ten Oosten van den daarbij liggenden straatweg nabij den ouden Arnemuidschen weg en het bouwland van de gedempte vest; e den wal van de Koepoort tot de Noordbuiten brug; f den wal van de Noord- tot de Seisbuitenbrng; g den wal van de Seis- tot de Langeviele-buiten- brug; h den wal van de Langeviele-buitenbrug tot den rioolmond nabij de Winterstraat i den kanaaldijk van de grensscheiding der gemeente nabij Poelendale, tot de kanaalbrug, met de grasetting tusschen den singelweg en den kanaaldijk aldaar; k de graskanten langs de Vlissingsche- en Segeerssingel van de henl bij den Vlissingschen weg tot den gemetselden doorgang bij de hofstede bewoond door Matthijsse, de graskanten van een deel van het Arnemuidsche voetpad, benevens de aangeplemte gedeelte der vest en hetbnitenbeloop van het bastion bij den korenmolen van D. Bakker; i de begraafplaats, benevens bet daarvoor lig gende terrein en den Zuid-Westelijken dijk der oude haven, van den teen des dijks, waarop de Nieuwelandsche straatweg ligt, tot de achterzijde der schietbaan; m langs de binnensingels en achtergrachten; n bet Molenwater, met bet daarbij behoorend bouwland. II. Een blok zaailand gelegen in de gemeente Middelburg, aan den Blauwendijk. III. Een stukje grond aan den Segeersingel achter het spoorwegstation, thans in pacht bij J. van Soelen. IV. De visscherij van de stads-buitenvesten, met de grasetting der daartoe behoorende buiten en binnenkanten langs de buitensingels en daaraan grenzende pleinen, benevens van eenigewatergan gen, tot het grondgebied dezer gemeente behoo rende, en zulks in zes afzonderlijke perceelen. Alles voor den tijd van drie jaren, ingaande den len Januari 1877. De voorwaarden der verpachtingen onder IIII zijn verkrijgbaar gesteld voor tien centten kantore van den gemeente-bouwmeester, bij wien ook die voor de verpachting der visscherij voor een ieder ter inzage liggen. Middelburg, den 4en December 1876. De burgemeester en wethouders voornoemd, (Get.) SCHOREK. De secretaris, (Get.) G. N. DE STOPPELAAR. Naar het Duitsch van Julius von der Traun. {Vervolg.) Hoog aan het zwerk zweefde de arend en zag met zijne doordringende oogen door de nu heldere lucht naar eene prooi uit. Uit de toppen der boomen van het woud verhieven zich lange reek sen kraaiendie in steden en dorpen voedsel gin gen zoeken; de musschen vlogen naar de schuren der boeren, om zich van de afgevallen graankor rels meester te maken; de meezen pikten fluitend in de knoppende specht timmerde met luid ge piep op de boombastenom de daarachter ver borgen insecten er uit te halende ijsvogel vloog in het rietwaarbij de metaalglans van zijn ge- vederte in het morgenlicht flikkerde: alles was vol hoopvolle beweging en Roosje's hart was dat ook. Eer zij haar tocht voortzettezag zij naar haar wegwijzer om. De jonge ree was echter niet met haar uit het bosch gekomen; zij was bang van den grooten weg en het opene land. Onder de laatste boomen was het dier blijven staan, maar het strekte zijn kopje ver uit en zag met eene uitdrukking van teederheid zijne speelnoote na. Toen Roosje een paar schreden terugging om het De jaarlij ksche Nieuwjaars-collecte, heden door de vereeniging tot het bezoeken der armen alhier gehouden, heeft f 536.86.) opgebracht. Het vorige jaar bedroeg de opbrengst f 562.31£, welke som door nagekomen giften geklommen was tot een bedrag van f 634.86^. Naar wij vernemen is het adres der Middelburg- sche kamer van koophandel, betrekkelijk den spoorwegdienst op de Zeeuwsche lijn, niet zon der uitwerking gebleven en zijn door de directie der Exploitatie-maatschappij reeds verschillende maatregelen, van personeelen en anderen aard, beraamd en genomen om in eenige der be staande gebreken verbetering te brengen. H. M. de koningin is Vrijdag - avond van hare buitenlandsche reis te 's Gravenhage teruggekeerd. Prins Alexander, die de vorstin tot Parijs was te gemoet gereisd, vergezelde zijne moeder. Z. K. H. prins Frederik is op zijn landgoed Muskan, in Silezië, ernstig ongesteld geweest, doch moet weder aan de betere hand zijn. Het Haagsche Dagblad schrijft aan onze biblio theek grooter uitgebreidheid toe dan zij tot ons leedwezen bezit. Het werk van den heer van Deventer over het cultuurstelsel op Java bevindt zich niet onder ons bereik, en sedert wij het ge lezen hebben zijn zóóveel jaren verloopen, dat wij. in ons opstel van den 7en dezer, over het koloniaal debat in de 2e kamer, uit dat boek geen aanha lingen konden doen. Wij hadden echter geen boeken noodig om ons te herinneren dat de hongersnood in Demak en Grobogan heeft plaats gehad na invoering van het cultuurstelsel. Overigens is het zelfs nauwelijks noodig feiten aan te halen om aan te toonen dat het cultuur stelsel, zooals het door van den Bosch ingericht en na hem toegepast was, op de teelt der nood zakelijke voedingsmiddelen een nadeeligen invloed kon hebben. Wanneer men aan oppermachtige ambtenaars, als de hoofden van gewestelijk bestuur op Java, en aan Inlandsche hoofden, die altijd ge brek aan geld hebben, het lokaas stelt van hooger bezoldiging, (door middel van cultuur procenten) naarmate van hooger opbrengst van producten voor de Europeesche markt, dan behoeft men geen diertje weer tot zich te lokken, 3prong het ver schrikt in het bosch terug en kwam niet meer te voorschijn. Het menschenkind en het dierenkind, door het bosch vereenigd, waren door het opene land gescheiden. Met de grootste blijdschap ijlde onze kleine op den weg vooruit; doch, hoe helder zich nu ook alles aan haar voordeed, het was nog ver van Buchau. Zij zag dit spoedig in en verhaastte daarom hare schreden. Maar na de angstige uren aan het ziekbed harer moeder en de vermoeienis sen der nachtelijke rei3 moest deze bovenmatige inspanning spoedig hare krachten uitputten. Zij kon zich nauwelijks meer voortsleepenen, hoe snel ler zij meende te gaan, des te langzamer vorderde zij. Het doel harer reis scheen steeds verder terug te wijken. Het aangename uiterlijk van dezen wintermor gen stond in een scherp contrast met haar gevoel van lichamelijke zwakheid; terwijl hare ziel de oogenblikken doorvloog, die nog verloopen moesten aleer zij met de reddende artsenyen in de hand aan het bed harer moeder zou terugkeeren, smacht ten harer uitgeputte leden naar rust. De warme zonnestralen fonkelden op sneeuw en ijs, maar kaar lichaam werd trager en trager. Ter linkerzijde van den weg stond een groepje ontbladerde wilde rozenstruikenwaarvan elk twÜgJe in een kristallen omhulsel besloten was. Zij zaten vol mooie roode rozenbottels, die de hand der mensehen en de snavel der vogeis tot nogtoe onaangeroerd had gelaten. Dit bosch je groeide op pessimist ten opzichte der menschelijke natuur te zijn om te voorspellen, dat die opbrengst somtijds zal worden opgedreven met verwaarloozing der belangen van de bevolking. De jongst ontvangen mailberichten bevestigen de vervanging van generaal Wiggers van Kerchem als bevelhebber in Atchin door den generaal- majoor A. J. E. Diemont, die zich den 28ea Octo ber jl. met 300 man troepen naar zijn kommande ment begeven heeft. Generaal Wiggers is benoemd tot chef der 2e afdeeling bij het departement van oorlog te Batavia. „Generaal Diemontzegt het Bat. Handels blad, heeft geene lichte taak te vervullen, want de staat van zaken is onder zijn voorganger niet verbeterd. De Atchineezen zijn door de aanvallen van onze zijdevergezeld van brandengansch niet ontmoedigdmaar veeleer brutaler dan ooit en hardnekkiger in hun verzet geworden. In Dehli, het landschap dat op de Noord-Oost kust van Sumatra aan Atchin grenst hebben ongeregeldheden plaats gehad. Op de tabaks onderneming Soengei Diski zijn een planter, de heer Luhmann en een Engelsche opzichter gewond en mevrouw Luhmann met twee kinderen vermoord. Ofschoon deze daad niet aan politieke beweeg redenen maar aan particuliere wraak wordt toe geschreven, wordt toch ook aan opstoking uit Atchin en aan algemeenen haat der bevolking tegenover de planters gedacht. Te Soerabaija heeft een Madureesch soldaat, in arrest zittendeamok gemaakt en is er in geslaagd drie Europeesche en vijf inlandsche militairen te dooden en acht anderen te verwonden alvorens hij zelf afgemaakt werd. Een schildwacht, die denawo&maker van een mes voorzien hadheeft zich uit vrees voor straf opgehangen. Hoe noodzakelijk eene herziening van de belas ting op ongebouwde eigendommen is zoo meldt men ons uit Drachten moge blijken uit de omstandigheid, dat daar uitgestrekte bestelan den, aan vermogende eigenaars behoorende, sedert de ontginning - dat is ongeveer een halve eeuw geleden nog steeds vrijdom van belasting ge nieten, omdat men met of zonder opzet vergeten heeft dien vrijdom in te trekken. Daarentegen zijn veel later ontgonnen landen in de Drachtster compagnie van veel minder waarde wèl belast. (N. v. d. D.) De Staats-courant van 10 en 11 dezer bevat het koninklijk besluit van den 26ea November jl., Staatshl. n° 236, houdende bepalingen omtrent den vrijdom van belasting voor azijn en houtzuur de lage helling, die den weg aan deze zijde in vatte en met eene zachte laag mos bekleed was, waar tegen de afgevallen rozenbottels fraai afstaken. De wind had de sneeuw van deze natuurlijke rustplaats weggevaagd; of had wellicht het dichte boschje de vliegende sneeuwvlokken gekeerd? Het oog van het kind viel op dit kleurige en uit lokkende plekje, 't Was alsof eene vreemde hand haar voortleidde en haar noodzaakte zich op deze plaats neêr te zetten en zoodra zij er zat zonk haar hoofdje tusschen de takken achterover. Alleen haar gehoor was nog wakker, zoodat het haar voorkwam dat in de verte het rinkelen van bellen zich liet hooren en de prachtige slede weêr nader de met den mooien jongman, die lachend zijne wegvliegende pelsmuts weêr opving. Zij wilde opzien om hare lieve moeder weêr aan te kijken maar nu smolt alles in een nevel weg en machte loos zonk zij in de armen van den slaap. Het laatste bewustzijn had de kleine echter niet misleid. De gegalonneerde voorrijder rende den bergachtigen weg af en liet zijne kolossale zweep weêr klappen, hetgeen in den stillen och tendstond met dubbele kracht weerklonk en door den zoom van het naburige bosch werd terugge kaatst. Daarop volgde wederom de vergulde slede met den prachtig geschilderden Turkenkop voorop, met de vurige paardende golvende pluimende met zilveren belletjes omzoomde dekkleeden het reusachtige berenvel en den statigen koetsier, die achter op het hooge bankje zat en aan de roode leidsels over de hoofden der heeren heen het vlie en voor daarmede bereide vloeistèfieai, en znlks met intrekking van het koninklijk Jjepluit van 10 November 1867 (n°. 97). <5; onderscheidingen. Verlof verleend aan mr. J. Heemskerk Az., minister van binnenlandsche zaken, tot het aannemen van het eere-grootkruis der Huis- en Verdienstorde van hertog Peter Frederik Lode- wijk van Oldenburg, hem door Z. K. H. den groothertog van Oldenburg geschonken. schoolopzieners. Benoemd tot schoolopziener in het eerste schooldistrict van Zeeland, met ingang van 1 Januari a., m'. C. J. Pické, te Middelburg. posterijen. Benoemd tot directeur van het post kantoor te Ylaardingen C. H. van Olfifen, thans directeur van het postkantoor te Veghel. consulaten. Erkend en toegelaten mi". G. D. Franquinet als consul van België te Maastricht, op den voet van Nederlandseh onderdaan. leger. Benoemd bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht in Neerlandsch Indië tot officier van gezondheid 2e klasse, d'. C. O. Gelpke, civiel geneesheer. Voor den tijd. van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Neder landseh Indië de le luitenant H. H. Rink van het instructie-bataljon. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staats-courant van 10 en 11 dezer ter alge- meene kennis, dat aan de rijkskweekschool voor 1 onderwijzers te Middelburg en te Deventer, met 1 Februari 1877 gelegenheid zal zijn tot plaatsing iu het eerste studiejaar van 20 kweekelingen, bij iedere kweekschool, ten einde daar, op kosten van het rijk, opleiding tot hulponderwijzer te ont vangen. De leermiddelen worden kosteloos aan de kwee kelingen verstrekt. Aan ieder hunner, behalve aan hen wier ouders in de gemeente wonen ter plaatse waar de kweekschool gevestigd is, wordt een rijkstoelage van 300 's jaars toegekend, ten einde zich, onder goedkeuring van den directeur der kweekschool, voeding, inwoning en bewassching binnen de gemeente te verschaffen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweekschool worden toegelaten zij, die blijkens over te leggen geboorteactetusschen 1 Jannari 1860 en 15 April 1862 geboren te zijn. Voorts moet worden overgelegd eene verklaring van een geneesheer, waaruit blijkt, dat de adspi- rant met goed gevolg, of meer dan eens, de men gende span mende. Maar daarop volgde nog eene tweede slede en achter deze reden de roode lijf huzaar de eene rijknecht en nog een tweede in de livrei van het damesstift te Buchau. In de eerste slede zat de vorstin-abdis Clotilde van Montfort met den baron Frits van Rehlingen, en in de tweede de oude landkommandeur van Allershausenin wiens wolkachtige pruik duizen den ijskristallen schitterdenen aan zij,ne rechter zijde de joviale stiftshofmeesteres van Korporell in eene donkerroodemet bont omzoomde en met gouden tressen bezette Poolsche tunika en een met sabelbont omzet hoofddekseldat meer op een tulband dan op iets anders geleek. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1