BUITENLAND. Advertentiën. Zeetijdi n ge n. Handelsberichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz, bende voor een goed gedeelte samengesteld was uit Hollandsche boeren, die de gendarmerie wel had kunnen dwingen in hun land te manifesteeren, in stede van hen de burgers van een ander land te laten beleedigen en aanvallen. En wat nog veel erger is, men heeft ons verzekerd dat men verleden Zaterdag al wist dat die fanatieke vreem delingen een handje zouden komen helpen om de rust op Belgisch grondgebied te storen. Een uur na dien aftocht meenden onze vrienden ook veilig naar het station te kunnen gaan. Doch zij waren niet aan het einde van hun wedervaren. De groep van de Xaveriaansehe helden had post gevat voor het lokaal van een schepen der 'ge meente (verzekert men ons) en gelegen recht over de herberg de Stad Turnhout waar de voordracht had plaats gehad. De eden van den van Maer- lants-kring gingen in het laatstgenoemde lokaal binnen, doch toen de laatsten de deur inkwamen, kreeg een van hen, de heer Alb. Lynen, eenen steen tegen den arm. De deur werd gesloten, en weldra regende het steenen en pannen in genoemde herberg. Eerst de deur, toen al de ruiten werden beschadigd of stuk geworpen. Het ging zooverre dat een knaapje door een steen getroffen werd en in zwijm viel. De lamp, die midden in het lokaal hing, werd door een steenworp van buiten verbrijzeld, kortom wat kon beschadigd worden, moest de sporen dier baldadigheid dragen. Dit tooneel duurde zoo wat een half uur, en nochtans werd er niets gedaan om die buitenspo righeden te beletten. Men liet de gendarmerie verwittigen, en ze bleef weg. Van plaatselijke politie geen spoor te vinden. De clerieale burge meester hield zich schuil, de schepenen verwaar digden zich niet te verschijnen, zelfs de veldwach ter was onzichtbaar geworden. Men steenigde slechts liberalen. Heden zal te Londen een groote meeting over de Oostersche quaestie plaats hebben, waarin de heer Gladstone als spreker zal optreden, hoewel alle invloedrijke liberale woordvoerders, lord Gran ville, lord Hartington enz. die handeling onstaat kundig en ontijdig noemen. Men leidt daaruit af, dat de heer Gladstone alle hoop om immer weder aan het bewind te komen heeft opgegeven. Zon derling klinkt tegenover hetgeen hij als staatsman heeft verricht eene uitlating tegen eenige zijner vrienden, dat een van de grootste fouten ooit door hem begaan is geweest dat hij de actieve politiek niet reeds lang had laten varen en de pen had opgevat. Daarmede zou hij veel meer hebben kunnen doen dan door zijne werkzaamheid in het parlement. Deze zienswijze van den voormaligen premier wordt niet gedeeld door hen, die weten wat hij gedurende zijn politiek leven heeft tot stand gebracht. De grootvorst-opperbevelhebber van het Eusslsche leger wordt op reis naar zijn armée overal reeds als een overwinnaar door de bevol king begroet. Te Moscou werd hij door de hooge burgerlijke en militaire autoriteiten opgewacht en in het klooster van Troizka Sergjew door den archimandriet gezegend. Vervolgens ging hij naar de kerk van den aartsengel Michael, naar het klooster Tschudowa en eindelijk naar de Uspeurki-kathedraal, alwaar hij door de gezamen lijke geestelijkheid ontvangen en door den metro- politaan gezegend werd. Na een bezoek aan het Kreml gebruikte hij een déjeuné bij prins Dolgo- rucki die een toost op den grootvorst uitbracht, eindigende met deze woorden: .Het is een groote eer voor mij, dat de veldheer van het Russische leger uit miju huis vertrekt naar zijne wapen feiten." Bij het vertrek van den grootvorst was een talrijke menigte aan het station verzameld. De financieele commissie van den Duitschen bondsraad heeft het plan tot leening van 10 mil- lioen Mark voor het leggen van onderaardsche telegraafkabels goedgekeurd, ter bevordering van de materieele belangen van het land. Te Munster is het proces aangevangen tegen den voormaligen bisschop Brinkmann en diens gewezen vicaris-generaal dr. Giese, beide aange klaagd, dat zij in hun voormalige hoedanigheid van ambtenaar aan anderen toebehoorende hun toevertrouwde gelden tot een bedrag van 63,000 Thalers hebben vervreemd. De vicaris-generaal Giese wordt daarenboven nog beschuldigd een menigte van het bisdom toebehoorende akten en papieren van waarde der Ferdinand-stichting, ter waarde van 190,000 Thalers, te hebben vervreemd. Het nieuw benoemde Fransche senaatslid Chesnelong heeft dezer dagen in verscheidene Belgische steden: Brussel, Antwerpen en Gent, voordrachten gehouden over katholicisme, libe ralisme en den Syllabus; men kan wel begrijpen in welke richting. Deze kruistocht heeft onge hinderd plaats, terwijl een rustig arbeider Oliviér Pain uit Brussel is verdreven, omdat hij als communard met Rochefort het eiland Numea ontvluchtte. Alexander Dumas heeft de zeven eerste tooneelen gereed van zijn groot drama „Jozef Balsamo dat hij naar het boek van dien naam van wijlen zijn vader schrijft, en aan den direc teur van het Odéon te Parijs gegeven, alwaar het zal worden opgevoerd, met toezegging dat het slot weldra zal volgen. Men onderstelt echter dat de opvoering niet zal plaats hebben voor het einde van 1877 en hoopt dat het stuk bij de wereld tentoonstelling dienst zal kunnen doen. Uit Weenen wordt officieus gemeld, dat on langs aan de Turksche regeering van bevriende zijde is gevraagd of [zij in geen geval haar toe stemming tot eene bezetting zou willen geven, waarop is geantwoord, dat in ieder geval eene bezetting den oorlog zou in het leven roepen. Aan het Wiener Tagblatt wordt verzekerd dat Rusland reeds een civielen commissaris voor Bulgarye heeft benoemd in den persoon van prins Tscherkaskyj. Zijne instructie luidt om de hervorming in Bulgarije door te zetten en de nieuwe orde van zaken te stichten overeenkomstig het verlangen van Rusland. Dat heet wel de huid verdeelen vóór de beer geschoten is. Onder den naam van „Société d'autopsie mutuelle is te Parijs eene vereeniging door ge- neesheeren en letterkundigen gesticht, die zich verbinden een testamentaire bepaling bij de ver eeniging te deponeeren, waarbij zij verklaren te verlangen, dat na hun dood hun lichaam zal worden geopend om door de kennis van de erfelijke ziek ten of kwalen die bij hunne nakomelingen met beter gevolg te kunnen bestrijden. Zij vermaken daarom hun lijk en vooral hun hersens en schedel aan het laboratorium van anthropologic, waar men er naar goedvinden mede zal mogen handelen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door het ministerie van binnenlandsche zaken (staatsspoorwegen) op 21 December aanstaande zal worden aanbesteed de levering van bureaubehoeften gedurende 1877, voor de bureaux der staatsspoorwegen te 'sGra- venhage, Zwolle, Arnhem, Gorinchem, Geertruiden- berg, Rotterdam en Amsterdam. 7 Dec. :s av. 11 u. 50 gr. 8 's morg. 7 u. 49 gr. 's midd. 1 u. 52 gr. 's av. 6 u. 48 gr. tweede kamer. Enquête nopens de longziekte. Memorie van antwoord. De voorstellers beant woorden hoofdzakelijk de principieele en practische bezwaren in een nota tegen hun voorstel ingebracht Wat het eerste betreft, beweren de voorstellers, dat de wetenschap voor regeering en vertegen woordiging nog geen voldoend licht over deze gewichtige zaak heeft verspreid. Ten aanzien van het practisch bezwaar merken zij op, dat de afma- kingsmaatregel geen voldoende resultaten heeft opgeleverd. Verder hun voorstel verdedigende, ontkennen de voorstellers, dat de enquête een noodlottigen stilstand zou moeten brengen in de regeerings- maatregeien tot bestrijding der besmettelijke long ziekte onder het rundvee, ofschoon zij ontkennend beantwoorden de vraag of de door de regeering bij hoofdstuk V voorgestelde maatregel in den tegenwoordigen stand der zaak aannemelijk en met het voorstel tot eene enquête bestaanbaar is. Bepalingen onitrent de toeëedigde vertalers. Voorloopig verslag. De noodzakelijkheid eener regeliDg dezer zaak werd in de meeste afdeelingen erkend. Evenwel achtte men aanvulling van het onderwerp volstrekt noodig om in de bestaande behoefte te kunnen voorzien. Het doel toch van het ontwerp is om te regelen, hoe verkregen en hoe verloren wordt de bevoegdheid om als beëedigd vertaler op te treden. Daarom moet worden bepaald, dat de rechter en de administratieve ambtenaar de bevoegdheid moeten hebben eene vertaling van een toegelaten trans lates te vorderen, terwijl tevens voorschriften moeten worden gegeven omtrent het gezag der vertalingen. De rechter moet te beslissen hebben over de juistheid der vertaling. Voorts zijn nog andere bepalingen noodig, om de zaak goed te regelen. De ministerieele crisis in Frankrijk zal waar schijnlijk weldra in dien zin worden opgelost dat de oude titularissen hunne portefeuilles behouden. Geheel de politieke toestandde verhouding tusschen de beide huizen van het parlement ea de gevoelens van maarschalk Mac Mahon bemoeilijkt de samen stelling van een ander ministerie zeer. De heer d'Audiffret Pasquier heeft den president der republiek als zijne opinie te kennen gegeven, dat er geen voldoende redenen bestaan voor het ont slag van het kabinet, want indien dit de quaestie van vertrouwen in den 6enaat had doen stellen zou het op 180 stemmen hebben kunnen rekenen, en zou dus de aanleiding tot een crisis zijn weggenomen. Ook de heer Grévy was het hiermede eens, doch hij was tevens van oordeel dat rekenschap behoort te worden gehouden met de wettige eischen der linkerzijde, die niet tevreden is over de handelwijze van het ministerie. Men zou een crisis kunnen vermijden door overleg met de hoofden der meerderheid. In weerwil van deze adviezen bleef de heer Dufaure volharden in zijn verzoek om ontslag ook al mochten zijne collegas besluiten aan de regeering te blijven. Hierop hebben de heeren d'Audiffret Pasquier en Gróvy weder geantwoord, dat er voor zoodanigea eisch van den minister van justitie geen grond bestaat, omdat hij persoonlijk geen échec heeft geleden. Hoewel hij nog niet wilde toegeven zich verder met zijn portefeuille te belasten heeft hij toch besloten eerst nog eens met zijne collegas te overleggen. De beslissing over hetgeen zij zullen doen hangt thans af van de verdere houding der drie groepen van de linkerzijde, wier opinie het ministerie verlangt te weten. De heer Grévy heeft de bureaux dier groepen bekend gemaakt met het onderhoud dat hij met den maarschalk heeft gehadwiens loyauteit en constitutioneele houding hij bijzonder prees. Hij voegde er echter bij dat de particuliere gevoelens van den president der republiek hem weerhouden verder te gaan dan een kabinet -de Marcère Léon Say. Het resultaat der over wegingen tusschen de bureaux over de verder aan te nemen houding is nog niet bekend. De presi denten zullen met den minister confereeren. In de kamer was de begrooting van inkomsten aan de orde, waarvan de heer Marcou, gesteund door den heer Ferry de verdaging vroeg tot Maandag a. omdat het in overeenstemming is met de parlementaire beginselen de begrooting niet te behandelen met een demissionair kabinet. De mi nister bestreed het voorstel èn om de noodzakelijk heid tot het aannemen van 12 crediet-wetten te voorkomen èn omdat het tegenwoordige kabinet de begrooting heeft opgemaakt. Mocht hij zijn financieel testament moeten maken dan maar liever terstond dan langer uitstel. Het resultaat van het debat was, dat de kamer met 298 tegen 200 stem men het voorstel tot verdaging verwierp. Intussehen werd in den senaat behandeld een voorstel van den heer Arago, betreffende de reor ganisatie van het ministerie van buitenlandsche zaken, waarbij de hertog Decazes het personeel der Fransche diplomatie verdedigde. Wel erkende hij dat verbeteringen noodig zijn, maar de redactie van het voorstel Arago kan hij niet aannemen. Dit voorstel werd dan ook met 185 tegen 115 stemmen verworpen. Het groote werk, waarop de aandacht van ge heel Europa is gevestigd, heeft te Konstantinopel een aanvang genomen. De conferenties der gevol machtigden van de groote mogendheden zijn geopend zonder dat Turkije er bij vertegenwoordigd was. De eerste indruk schijnt zeer gunstig te zijn ge weest, want uit Weenen wordt reeds gemeld, dat men hoopt tot de vaststelling van een programma te komen en dat de Russische gevolmachtigde, generaal Ignatieff zeer voorkomend was. Die diplo maten vriendelijkheid is echter evenmin te ver trouwen als de streelingen van een kat. Warte dich für die Katzen Die vorn lecken und hinten kratzen. Misschien echter heeft de redevoering van prins Bismarck nog eenigen invloed op Rusland uitge oefend en heeft dit begrepen, dat Duitschland het slechts tot zekere hoogte zijn gang zou laten gaan om dan met zijn machtig veto tusschenbeide te komen. De algemeene beraadslagingen over de begroo- ting voor 1877 zijn in de,Oostenrijksche kamer ge ëindigd met eene rede van den minister van financiën de Prétiswaarin hij de tegen de regee ring ingebrachte beschuldigingen wederlegde en betoogde dat in den economischen toestand van het rijk verbetering is gekomenterwijl zijn cre- diet niet is geschokt. Met kracht protesteerde hij tegen de insinuatie dat men zich op een reduc tie der rente moest voorbereiden. Ten aanzien van het compromis met Hongarije zeide hijdat menalvorens over die quaestie een oordeel te vellen, het resultaat der onderhandelingen moest afwachten. Omtrent hetzelfde onderwerp verklaarde de minister Lasser nog, dat tusschen het Oostenrijk- sche en Hongaarsche ministerie verschil van ge voelen bestaat ten aanzien van de bankquaestie, maar beide partijen zijn volkomen ter goeder trouw. Beide redevoeringen hebben op de kamer een gunstigen indruk gemaakt. Volgens de Neue freie Presse bestaat het plan tot uitschrijving eener nieuwe leening met rente betaling in goud. Zij zal worden gesloten door een consortium, bestaande uit de huizen van het crédit mobilier en het huis Rotschild en worden uitgegeven tegen niet hooger dan 73 percent. Gisteren zijn de verschillende kiescolleges in de staten der Amerikaansche unie bijeengekomen ter verkiezing van een president. In Orégon heeft de gouverneur een certificaat als kiezer uitgereikt aan 2 republikeinen en éen democraat, omdat de derde republikein niet bevoegd was om te stem men. Indien deze handelwijze van den gouverneur wettig was dan zou de heer Tilden 185 stemmen, dat is de vereischte meerderheid hebben verkre gen, doch de drie republikeinsche kiezers hebben die handeling voor onwettig verklaard, en hunne stemmen uitgebracht op den heer Hayes. De kamer moet nu uitspraak doen; indien geen van beide candidaten de volstrekte meerderheid heeft ver kregen is het niet twijfelachtigdat de heer Tilden tot president zal worden geproclameerd. In de quaestie over het gezag in Zuid Carolina heeft het hooge gerechtshof van dien staat beslist, dat de democratische kamer de wettige is. Nadat de Belgische kamer eergisteren het wets ontwerp had aangenomen waarbij het aanmunten van zilveren vijffranksstukken wordt geschorst, heeft zij gisteren in een korte zitting enkele kleinere onderwerpen behandeld. Van Vlissingen vertrokken het Engelsche schip Adam, gezagv. Tate, in ballast naar Londen. Gent 8 December. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 29.50; rogge qp staal fr. 18.gerst fr.haver fr. 24.25; boekweit fr. 18. paardenboonen fr. 20.koolzaad fr. 46. lijnzaad fr. 36.lijnkoeken fr. 28.50; kool zaadkoeken fr. 21.50; boter fr. 3.80 per kilo gram; eieren fr. 3.— per 26 stuks. Vlissingen 8 December. Boter per kilogram /1.40 a f 1.32. Eieren f per 104 stuks. Amsterdam, 8 December. Raapolie op zes weken f 45}. Lijnolie f 30 i*r!|sBen vaas Slfleeten. Amsterdam, 7 Dec. 8 Dec. Medcrl. Cert, Werk. schuld. 2} pet. 6'2f$ 62$ Certific. dito dito3 dito dito dito4 99tV 99 Aand. Handelmaatschappij 5 102$ 102$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 93$ Loten stad Rotterdam. 3 f 97$ 97$ dito dito Amsterdam.. 3 98$ 99 België. Cert. bij Rothschild. 21 pet. Frankrijk. Inschrijvingen 3 pet. Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 93} 93} Certific. laser. 5e serie 5 64} Obl. Hope CM855 6° serie. 5 78 78 dito 1000 18645 88$ 88} dito L. 100 18725 79$ 79$ dito L. 100 18735 78$ 79$ Loten 1864 5 f 259 261 Loten 1866 5 251 253 Obl. Hope C#. Leen. 1860. 4} pet. 77$ 76$ Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 67 Obligatiën 1867694 68$ 69-^5- Certificaten6 40$ Aand. Spoorw. Gr. Maatseh. 5 f 248 250 Oblig. dito4} pet. 77} 77$ dito dito4 180 Aand, Kiew-Brest5 100 100 dito Baltische spoorweg 3 115 116 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 85 dito dito Jelez-Griasi.5 212 dito dito Jelez Orel 5 pet. 83} 83$ dito dito Charkow Azow 5 77$ 78 Polen, Schatkistobligatiën .4 69 Aand, Warschau-Bromberg .4 f 54} dito dito Weenen 5 114$ 114} Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 51$ 51$ Obligatiën dito April/Oct. 5 51$ dito in papier Mei/Nov.. 5 46$ 47-^ dito dito Febr./Aug. 5 46} 46$ Aand. Nation, bank3 774 774 Loten 18605 509 512 dito 1864 122 122 Hongar|fe. Schatkistbiljett. 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg. 5 59} Italië. Certific. Amsterdam. 5 pet. Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 f 98} 98} $parajje. Obligatiën Buitenl.. 3 pet. 13^ 13} Oblig. Binnenlandsche. 3 11$ 11$ Portugal. Obligatiën3 52$ 52$ Turkije. Insckr. Alg. schuld 5 8$ 8-^j Obligatiën 18696 26 Egypte. Obl. 18687 pet. 47} 49 Obl. 1873 7 48$ 50} A,merlka.Obl.Ver. Stat. 1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 99$ 99$ Illin. Cert. Amsterdam. 64$ 63 Oblig. Illinois Redemtion. .6 Oblig. Central Pacific 6 97$ 97$ Certific. Chic. N. W7 55$ 56$ Oblig. Madison Ext7 89} 89} dito Winona-St. Peter 7 84 dito N. W. Union7 83$ dito Union Pao. Hoofdl. .6 94 94} Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 39} dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 18634} 83} Obl. 18655 Prijzen van coupons. Amsterdam 8 December. Metall. f 19.55dito zilver 22.57}Div. Eng. per ff f 11.85 Eng. Portugal per ff f 11.85; Spaansche piasters f Amerikaansche dollars (in goud) f 2.47. Amsterdam 7 December. Metall. f 19.55dito zilver 22.70; Div. Eng. per f 11.85; Eng. Rassen per 11.85; Eng. Portugal per ƒ11.85; Frans. 47.65; Belg. ƒ47.65; Pruis, 58.60 Hamb. Russen 30}Russen in Z. R. 27$ Pool- sehe per fl. Poolscha per Z. R. Spaan sche piasters Spaansche binnenlandsche Amerikaansche dollars 2.46}; papier/2.23. Ondertrouwd A. R. DE RLERCK en C. BONGERS. Middelburg, 9 December 1876. Eenige en algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw KOCH betuigen bunnen dank voor de blijken van deelneming ontvangen bij gelegenheid van het overlijden van den heer KOCH te Delft. i -T De ondergeteekende betuigt bij deze hare oprech ten dank voor de vele bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en het overlijden van haren Echtgenoot ondervonden. Vlissingen Wed*. J. STERZENBACH, 9 December 1876 Lantrok.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3