Telegraphische berichten. BUITENLAND. --fr Benoemingen en besluiten, Rechtzaken, Thermometerstand. Algemeen Overzicht. ken tot de oorlogsuitgaven in uw eigen land? En nog veel meerhoe kunt gij oorlogen ondersteunen, die tot handhaving van ons ge zag, in onze koloniën gevoerd worden?" De heer van Eekvoorzitter van het Neder- landsche Vredebond, beantwoordt in het Jaar boekje de eerste dier vragen. „Omdat wij, schrijft hij in de toe kom s t een beteren publiekrechtelijken toestand in de beschaafde wereld willen invoeren, zou den wij, ofschoon die toestand nog niet bestaat, terwijl het oorlogsrecht zich nog in volle kracht doet gelden, alleen ter liefde onzer humanitaire begrippen, willen dat Nederland ongewapend en weerloos tegen den vijand stond en het slachtoffer werd van ieders brutaal geweld Dat zou zeker al heel weinig pleiten voor ons gezond verstand, en ook al even weinig voor onze humanitaire begrippen jegens onzeland- genooten." Diezelfde redeneering is van toepassing op onze koloniale oorlogen. Nederland, dat krach tens het recht van verovering in Oost- en West- Indie gevestigd is, kan zich tegenover de wil de of half beschaafde volken, die het onderwor pen of in zijne nabijheid heeft, niet anders staande houden dan door geweld van wapenen. Stelt men aan de leden van het Vredebond den eisch dat zij ook in de koloniën hun be ginsel zullen doorzetten, dan vordert men van Nederland dat het zijne koloniën prijs geve. Zulk eene opoffering zou misschien, ter wille van een beginsel, te verdedigen zijn, indien niet de bijna wiskunstige zekerheid bestond dat onze plaats onmiddellijk door andere Euro- peesche veroveraars zou ingenomen worden. De „vredebonders," die er aanspraak op maken geen „vrededroomers" te zijn, weigeren tot zulk een marché de dupes de hand te leenen. Wij voegen er bij dat ook de „humanitaire begrip pen tegenover de Indische volken" weinig ge diend zouden worden, door die volken aan andere veroveraars prijs te geven of zelfs door hen opnieuw over te laten aan de dwingelandij hunner eigen gewetenlooze, door opium-mis bruik en andere uitspattingen ontzenuwde vorsten en hoofden. De schutterij dezer gemeente trad heden namiddag op de Heerenbeurs alhier aan, teneinde tegenwoordig te zijn bij de installatie der onlangs benoemde 2e luitenants dr. W. Kapteijn, m', A. R. Arntzenius en J. A. Fokker, alsmede bij de uitreiking der eereteekenen voor langdurigen werkelijken dienst bij de schutterij aan de muzikanten Kuijpers en Rijbering. Tengevolge van het ongunstige weder stonden de manschappen geschaard onder de bekapping en werd niet gedefileerd. De uitreiking der eere teekenen en de installatie geschiedde door den kommandant den majoor mr. D. A. Berdenis van Berlekom, die de bekroonden en de nieuwe offi cieren,na deze aan het bataljon te hebben voorgesteld, hartelijk geluk wensehte. Het muziekkorps der schutterij was mede tegenwoordig en liet zich bij herhaling hooren. Heden namiddag vereenigen de officieren zich aan een gemeensehappelijken maaltijd in een der lokalen van de sociëteit St. Joris. Van Fort Bath wordt ons het volgende gemeld „De brigadier der rijksveldwacht te Goes heeft Donderdag hier beslag gelegd op eenige voorwer pen, zijnde prijzen van een zoogenaamde loterij leidsels en zweep overgevende en zijne plaats Innemende. „'tls nu in goede handeD," hernam Tom. „Maak u maar niet ongerust, meisjelief, voordat ge aan gekomen zijt, dan is het nog tijds genoeg. Ge ziet monsieur, dat alles goed gaat. Als ge uw plaats niet overgegeven hadt zoudt ge er nu toe verplicht zijn geweest, daar ge niet rijden leunt." „Gij vergist u, mijnheer, dat kan ik wel, en heel goed ook," zei de chef. „Maar niet zoo goed als ik," hervatte Tom. „In een ommezien zult ge te Ouselcroft zijn," voegde hij Laura toe. En daarop bracht hij de ponies* in zulk een gang als zij nog nooit hadden gehad. XXV. KAPITEIN DANVERS BRENGT TREURIG NIEUWS. Voor Brackley Hall uit den zadel springende, vroeg kapitein Danver3 naar lady Thicknesse en vernemende dat zij zich met lady Barfleur in de gezelschapszaal bevond, spoedde hij zich daarheen en trof er de beide dames met lord Courland, sir Bridgnorth en zijn eigen broeder Scrope aan. Zijn voorkomen bracht eene algemeene conster natie teweeg, daar allen het hem aanzagen dat er een groot ongeluk moest gebeurd zijn, Wordt verovlgd.) zonder nieten, welke zich bevonden bij den persoon J. M., agent dezer loterij. De inbeslagneming- schijnt in verband te staan met het niet voldoen aan de voorwaarden, waarop de ruim 100 deelne mers hunne gelden hebben gestort. „Naar men zegt, heeft genoemde agent van den loterij-houder uit Rotterdam slechts een klein getal prijzen ontvmgen, wist hij niet aan,wie ze uit te reiken en vei kocht hij ze nu onderhands om dan percentsgewijze te restitueeren, hetgeen naar zijn berekening 6 a 7 pereent zou zijn geweest. Com mentaar is hier overbodig!" Men schrijft ons uit Zierikzea, van den 24™ dezer: „De reeks onzer Nutsvergaderingen werd heden avond op voortreffelijke wijze geopend door onzen stadgenoot, den heer I. H. C. Heijse, met eene fijne en leerrijke schets van het leven en de werken van een Amerikaansch romanschrijver, eene schets die van grondige studie en groote belezenheid getuigde, en zeker menigeen heeft opgewekt om den man, waarvan we nu slechts enkele juweeltjes konden waardeeren, in zijn geheel te leeren kennen, zij het dan ook minder volledig dan de spreker. „Na de pauze besprak de heer Conradi het doel en de voordeelen der voorgenomen Sumatra-cxpe- ditie, mitsgaders onze verplichting om haar gelde lijk te ondersteunen. „Ik hoop dat zijne inlichting en opwekking, als ons eerstdaags de lijst ter teebening wordt aange boden, zullen blijken niet onvruchtbaar geweest te zijn, en velen, even als in Goes en Middelburg, gaarneal is het waar dat het geven nooit ophoudt, iets zullen willen bijdragen om deze echt vaderlandsche onderneming te doen slagen". Volgens een bericht uit Alexandrië aan de Engelsche Times is de heer Haakman, Nederlands vertegenwoordiger bij het gerechtshof van eerste instantie aldaar, door het hof van appèl uit zijne be trekking ontslagen. Het hof was van oordeel dat de heer Haakman 1°. onbevoegd was te weigeren recht te spreken, onverschillig of zijn opvatting der rechts- quaestie juist of onjuist was, daar alleen het hof van appèl in zijn geheel tot dien stap kon over gaan.; 2°. dat hij door zijne weigering om de nedergelegde taak weder op te vatten en door de on gepaste taal, welke hij later in zijne ingediende stuk ken tegen sommige leden der rechterlijke macht ge bezigd heeft, zelf zijn ontslag onvermijdelijk heeft gemaakt, waartoe het hof van appèl slechts noode is overgegaan. Het Vaderland verneemt dat de generaal Wig. gers van Kerchem binnen kort als militair en civiel bevelhebber in Atchin vervangen zal worden door den generaal-majoor A. J. E. Diemont, thans kommandant der tweede af deeling op Java. In de Staats-courant van heden zijn opgenomen de wetten van 15 November j], tot wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor het dienst jaar 1875, en tot vaststelling der begrooting van uitgaven wegens den arbeid der gevangeoen voor 1877alsmede het koninklijk besluit van 19 dezer» houdende wijziging der artt. 43 en 44 van het koninklijk besluit van 24 September 1869 (Staats blad n° 154), tot uitvoering der wet van 28 Mei 1869 (Staatsblad n° 97), regelende bet toezicht op het gebruik van stoomtoestellen. De minister van financiën verwittigt in de Staats-courant van heden de belanghebbenden, dat, te beginnen met 1 December a., gelegenheid zal bestaan tot het overmaken van geldsommen, het bedrag van 175 gulden of ,300 franken niet te boven gaande, door middel van postwissels, tus- sehen Nederland ter eene, en Frankrijk en Algerie ter andere zijde. Het rechtvan den afzender hier te lande van elke afzonderlijke geldverzending naar Frankrijk en Algerië te heffen, bedraagt 15 cent voor elke 10 gulden of voor elk gedeelte van 10 gulden. De afzenders van postwissels naar Frankrijk en Algerië worden uitgenoodigd het voluitgeschreven bedrag in de wissels bij voorkeur in de Fransche taal te vermelden. In de postwissels naar Frankrijk moet in elk geval het postkantoor van betaling worden aangewezen. Indien derhalve in de woonplaats van den geadresseerde geen postkantoor gevestigd is, dan is het naastbij gelegen kantoor in den wissel te vermelden, of desnoods de hoofdplaats van het arrondissement of van het departement. Schriftelijke mededeelingen worden in de wissels naar Frankrijk en Algerië niet toegelaten. Bij beschikking van den minister van financiën van den 23en November is in de achtste klasse gerangschikt het vacante ontvangkantoor der directe belastingen en aecijnsen te Nieuwerkerk c. a. waarvan de vermoedelijke belooning kan worden geraamd op 1718, en na aftrek eener som van f 245 voor kosten van beheer, waaronder is be grepen de belooning voor een sub-ontvanger te Bruinisse, op 1473 zuiver 'sjaars. Op verzoek eervol ontslagen als auditeur bij den schuttersraad van het 4e bataljon rustende schut terij in Zeeland mr. W. Bemsing. onderscheidingen. In de orde van den Neder- landschen leeuw bevorderd tot kommandeur H. Duddenhausenwerkelijk geheim opper-regee- ringsraad te Berlijn, thans ridder, en benoemd tot ridder E. Buresch, geheim opperbouwraad in het groothertogdom Oldenburg. Vergunning verleend aan dr. J. F. T. Huy venaar, te Brussel, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der orde van Karei III, hem door Z. M. den koning van Spanje geschonken, en aan mr. Wertheim, te Amsterdam, tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder 3e klasse der Kroonorde, hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en aecijnsen te Zwolle e. a. J. H. At- zeina Az., thans commies-verificateur der eerste categorie voor den actieven dienst der directe belas tingen, in- en uitgaande rechten en aecijnsen te Vlaai-dingen. In de zitting van het gerechtshof te 's G-raven- hage van gisteren werden C. v. H. en A. v. H., appellanten van een vonnis der rechtbank te Mid delburg, met vernietiging van het vonnis a quo wegens gebrek in den vorm, wegens moedwillige mishandeling veroordeeld, ieder tot een cellulaire gevangenisstraf van drie dagen. Door den heer A. E. C. van Dishoeck, gemeente-ontvanger te Axel, werd gisteren zijne 25jarige ambtsvervulling als zoodanig herdacht. Onderscheidene schippers te Zwolle worden met vervolging bedreigd, wijl men in het werk dat zij hun kinderen aan boord laten verrichten, ontduiking- ziet van de wet tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. Een nieuwe misthoorn, tevens scheepsroeper, is dezer dagen te Scheveningen beproefd. Het geluid van dit werktuig is bj flauwe koelte, recht in den wind, hoorbaar op 1000 meters afstand over zee; dwars van den wind werd het op 1200 meters afstand gehoord en vóór den wind reikte het ongeveer 4000 meters of 3/4 uur ver. Heden is vertrokken van het koloniaal werf depot te Harderwijk per spoor over Utrecht en 's Gravenhage naar Nieuwediep een detachement suppletietroepen, sterk 175 man,benevens 8onder officieren, om ommiddellijk aan boord van het stoomschip „Prins van Oranje" naar Indië te vertrekken. Het bevel over het detachement is opgedragen aan den majoor der artillerie van het O.-I. leger T. J. A. van Zijll de Jong en tot medegeleiders zijn bestemd de kapiteins der inf. A. A. van der Bilt la Motthe en A. G. Debart, de le luit. der inf. J. de Blom en de 2e luits. der inf. S. de la Para en P. H. van der Wedden, allen van het O.-I. leger. De genoemde majoor en kapiteins keeren van verlof naar Java terug. Uit Ragusa wordt gemeldt, dat een Turksche korvet, die in de haven van Gravosa was binnen- geloopen weigerde haar te verlaten in weerwil van de herhaalde sommaties der autoriteiten. Een Oostenrijksch oorlogschip heeft bevel ontvangen een bezoek aan de Turksche korvet te brengen; men onderstelt nl. dat zij oorlogscontrabande aan boord heeft. De Oostenrijksche marine-autoriteiten hebben bevel ontvangen geen Turksche oorlogs schepen in de Oostenrijksche havens toe te laten dan in geval van nood. De ontscheping van levens middelen en equipementsstukken en de inneming van zieken en gewonden mag slechts onder toezicht van Oostenrijksche schepen worden toe gelaten. Uit Praag wordt gemeld, dat de Russische regeering in Bohemen groote bestellingen doet voor winterkleeding ten behoeve der Russische troepen. Zoo moet een groote fabriek van wollen dekens per telegram eene bestelling van 10,000 stuks wollen dekens hebben ontvangen om binnen vier weken te leveren. Te Osnabrück passeerde weinige dagen geleden een officier eenige aan bet station aanwezige koet siers, toen een hunner juist in luid gelach uit barstte. De officier meende dat hij werd uitge lachen, trok zijn sabel, hieuw den koetsier een deel van den neu3 at en gaf hem toen eenige slagen met het vlak der sabel op armen en rug. De officier is niet gestraft. Dinsdag heeft na zijne arrestatie de beschul digde 't Kint de Eodenbeke zijn voormaligen chef, den gouverneur der Belgische bank, den heer For- tamps ontmoet, en wei voor den rechter van instructie. Geen van beiden was op de ontmoeting voorbereid, die in het begin vooral zeer pijnlijk moet zijn geweest, daar 't Kint zijn gewone koel bloedigheid eenige oogenblikken verloor, doch zich weldra herstelde en met kracht zekere feiten hand haafde, die door den heer Fortamps ten sterkste werden bestreden. De Droits de l'Homme deelt eenige bijzon derheden medeomtrent den grijzen en geleerden revolutionair Blanquidienadat hij vroeger 38 jaren van zijn veel bewogen leven in gevan genschap had doorgebracht, sedert de commune in do gevangenis van Clairveaux zich bevindt in afwachting dat eene amnestie,of een nieuwe revolutie, of wel de dood de poorten van den kerker voor hem zullen ontsluiten. Blanqui bewoont in genoemde inrichting een groot vertrekruim genoeg om de wandeling op het gevangenisplein te kunnen ont beren; zijne gezondheid laat dan ook niets te wenschen over. Hij houdt zich nog voortdurend bezig met mathematische vraagstukken en ont vangt geen andere bladen dan de Petite Presse en Revue Seientifique. Voor zijne omgeving is hij zeer beleefd, maar bewaart een diep stilzwij gen; in éen woord hij leidt het leven van een wijsgeer die zich uit de wereld heeft terug ge trokken. Berichten uit Dantzig melden dat uit de omstreken van Subkau en Menkau 500 personen naar Brazilië zijn vertrokken. Men zoekt ijverig naar den agent die hen daartoe heeft verleid. f Eenige dagen geleden is te Parijs een op ge neeskundig gebied zeer interessant geval voorge komen. Een jong meisje werd eensklaps door een zoo heftige en aanhoudenden aanval van niezen aangetast, dat men genoodzaakt was twee genees- heeren te ontbieden, die in weerwil van de krach tigste middelen de kwaal niet konden overwinnen. Na twaalf uren achtereen onophoudelijk te heb ben geniesd bevond het arme kind zich in een verschrikkelijken toestand; de oogen puilden uit 'hunne kassen en het zweet droop van geheel het lichaam. Pogingen om haar door chloroform te doen inslapen hadden slechts een voorbijgaand gevolg, daar bet niezen zich weldra nog sterker herhaalde. Eindelijk gelukte het een jeugdig arts, nadat de lijderes gedurende 27 uren was afgemarteld, door koud water, dat gedurende 3£ uur op verschillende wijze werd toegepast, te overwinnen. De zieke is nog wel zwak, maar buiten gevaar. Een Engelsch ge neesheer Egentie verhaalt in zijn nagelaten geschrif ten een dergelijk voorval van eene vrouw in de omstreken van Edinburg die, na een tamelijk moeilijke verlossing, een dergelijke nieskramp kreeg en binnen weinige uren stikte. 24 Nov. 's av. 11 u. 35 gr. 25 's morg. 7 u. 35 gr. 's midd. 1 u. 42 gr. 's av. 6 u. 48 gr. Het Fransche ministerie heeft om het platweg uit te drukken leelijk in den modder getrapt met zijn wetsontwerp op de militaire eerbewijzen bij begrafenissen. In zijne rede bij de aanbie ding gehouden motiveerde de minister het ontwerp op grond van de burgerlijke gelijkheid, omdat hij de handhaving van de tegenwoordige bepalingen op de bedoelde eerbewijzen wil, en daar volgens die bepalingen alleen militaire eerbewijzen worden verleend indien ook de katholiek kerkelijke plech tigheden worden vervuld, zou de burgerlijke gelijkheid worden geschonden zoo bij de eene begrafenis wel, bij de andere geen militaire eer bewijzen werden gebracht. Vandaar het nieuwe wetsontwerp. De minister vond grooten bijval bij zijn gewone tegenstanders in de rechterzijde, terwijl daarentegen de linkerzijde hoogst ontevreden was, en de hoop om althans op den grondslag van het voorgestelde ontwerp tot overeenstemming te geraken schijnt reeds grootendeels te zijn vervlogen, daar van de commissie van rapporteurs acht leden het in zijn geheel onvoorwaardelijk verwerpen, terwijl slechts drie, behoudens de aanneming van eenige amen dementen, er zich mede zoude kunnen vereenigen. De toon der republikeinsche organen is ook hoogst ongunstig en men kan er zeker van zijn dat geheel de republikeinsche unie reeds heeft besloten een parig tegen te stemmen. De vrees echter voor een ministerieele crisisdie op dit oogenblik èn met het oog op de buitenlandsche èn op de binnenlandsche toestanden niet gewenscht is, zoodat men haar gaarne wilde vermijden, zal vooral de meer gematigden aansporen nog eene poging aan te wenden om zoo mogelijk den storm te weren die het ministerie bedreigt en ten val zou kunnen brengen, want mocht het ontwerp worden verwor pen dan kan het kabinet moeilijk anders doen dan beengaan, wat op dit oogenblik bepaald in strijd is met de belangen van het land en de ontwikkeling der republikeinsche instellingen. De kamer, langen tijd zoo kalm en rustig, schijnt in koortsachtigen toestand te zijn geraakt en heeft gisteren weder een van die tooneelen opgeleverd waardoor haar voorgangster, de nationale verga dering zaliger gedachtenis, zich vooral berucht heeft gemaakt, en die. tusschen beide de herinnering aan zekeren Poolschen landdag verlevendigen. De heer Boysset en prins Napoleon hebben gisteren aanleiding gegeven tot de hevige tooneelen die zijn voorgevallen. Beide sprekers vielen het clerica- lisme en de aanmatigingen der geestelijken aande prins ging zelfs aan het slot zijner rede zoover, om uit te roepen dat Frankrijk, hetwelk de revo lutie van 1789 in het leven heeft geroepen, niet de eenige clericale natie in Europa kan zijn. Blijkbaar heeft hij niet aan België gedacht.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2